Na de Oosterpo!der komt de Westerpolder aan de beurt Specialisten van de Marine ruimen de laatste mijnen op In berovingszaak opnieuw anderhalf jaar geëist Invloed van Zuiderzeewerken op het oude land UW PUZZLE voor vandaag Duikers en roeiers in actie voor Nederlandse kust Pastoor N. Bijl: van Wieringen naar Grootebroek Petersberg idn .4711" iten helmen; oge laarzen Uselmeer zoetwaterbekken Muziekconcours te Lutjebroek Prins Bemhard naar oefening Bleu Bird? Westduitse drukkers gaan staken Westerling niet in hechtenis De roofoverval te Koedijk Fanny Blankers niet in damesploeg DINSDAG 27 MEI 1952 PAGINA 3 ERWACHTING door het KNMI te g van Dinsdagavond avond DE WIND. ik zwaar bewolkt, en een matige tot ge Westelijke wind. ;rdag wisselende be- let enkele buien. :n in de middag mo- en dan harde win" t en Noord-West- Vlei De Westelijke hebben vandaag het >tel, het symbool ting, aan de Duitsers [open drie jaar heb- ieerden het 300 ka- ende hotel op een >ge rots aan de Rijn fdkwartier gebruikt. Duitsers betekende 3etersberg" de bézet- wat daarmee samen- werd gebruikt door mtal commissies van :ettende landen en cingen van de Hoge 'ieerd woordvoerder laag het gebouw vrij worden en aan de fabrikant van „4711' zal worden terugge- 5 Mei Voor het het einde van de henen gisteren in de hoofdstad Duitsers lelmen op. Zij presen- geweer karabijnen jrmalige Duitse leger Franse, Britse en 5 ministers van Bui aken in het Schaum- lankwamen voor een met kanselier Konrad ormeerde mannen wa- e grenswachten, een e 10.000 man, uitge- achinegeweren en ge- ragens, die patrouille- -richten aan de West zen. nieuwe uniformen ttle dress type, maar Duits ding ont- ge Duitse laarzen. TRAAL DUITS 'ERKOOPBUREAU JQU1DEERD i Mei De Geallieer- ommissie heeft Zater- t afgekondigd tot ont- het Centrale Duitse opbureau. Een Britse er deelde daaromtrent de wet afgekondigd it bondskanselier dr. ïog vóór de onderte- het verdrag der ge- met Duitsland uit- toegestéthd had;utfle 'van het bureau. Eco- cringen en ook vak- n in Duitsland waren ontbinding. MEESTER CORRELJé itsoog verklaarde dat strevende raad van ten welbegrepen zorg ej aarden de zorg van en heeft weggenomen. .ntpLooide initiatief en s vermogen dwingt en waardering af en ntsoogers prijzen ons at onze bejaarden zo- slf nog geèn eigen ;e- sn, in deze nracntige mogen word3n opge- pe heeft aldus zin en 'even aan de woorden: ie buur is beter dan vriend". Maatschappelijk Hu.p- n zijn, gemeente bood equè van f 500.— aan, n voor de inrichting huis, met de bede, dat ers een zonnig verbluf den in dit monument 5 bestuurderen die dit moeilijkste omstandig- iben aangedurfd. Breebaart-v.d. Horst, ildeblijk van de oevOl- ood, sprak de neer ■retaris van de I ro v. aad. Deze noemde dit ets clat het volmaakte en constateerde tot ening dat er in 3 jaar de ruim 1000 op buis- achtende bejaarden a' 500 in nieuwe gebou- opgenomen. Doch het beiaarden neemt Van 1900 tot nu toe gemiddelde leef ij d. van terwijl het aantal ge- laarmëde geen eelnko ft gehouden. Binnen ren zal minstens tien het gehele Nederlandse r dan 65 jaar zijn. Dat dus een probleem vooi -ïillioen bejaarden. Die an men maar niet meer oei zetten en n kran .je nt. de meesten zijn nog 1 en zelfs tot arbeid m arom dient elke ge- >n commissie te vormen ezint op goede ontspan- bezigheid voor alle be- Want alleen jaren r,.e- m het leven is een on- 'dzaak is: een leven toe i aan de jaTen. jraken de directeuren idlicht uit Hoom, van t uit Schagen en de uit Purmerend en 'nderen nog woorden •dering voor het hier De heer Fey uit ekte via de gehndsin- nog alle inwoners van n" op om er voor zors a dat onderUng steeds verstandhouding Iraagt elkanders lastèm, et mooiste cadeau da ters aangeboden kan Ds Blok tenslotte ver- de Kerkbesturen gaar- tehuis de godsdienstige g ter hand zullen ne- iat juist in een millieU elijk welzijn het g«este" en' dikwijls tot hogen i komen. (Van een onzer verslaggevers) Verwacht mag worden, dat de Oosterpolder eind 1955 droog zal komen te liggen; dan zal weer 54.000 hectare nieuw land gereed liggen voor bewerking. Het plan van het Bureau voor de Zuiderzeewerken is, om te beginnen met de drooglegging van wat later de Westerpolder zal zijn en eerst daarna met de Zuiderpolder. De regering zal echter dit plan nog moeten goed keuren, aldus ir. K. A. Bazlen in zijn voor de Vereniging van Noordhollandse Waterschappen te Amsterdam gehouden cau serie over de Zuiderzeewerken. Deze drie genoemde nieuwe polders zullen een landaanwinst van 150.000 Hectare betekenen; men moet dit gigantische werk in drie phasen uitvoeren, omdat an ders de ceviel-technische Dienst voor een te omvangrijke taak zou komen te staan en grote gebieden lange tijd onbewerkt zouden moe ten blijven liggen. Men is met de Oosterpolder begonnen, omdat 't zoutgehalte van de bodem hier 't minst is; omdat hier de hoofdstad van de drie polders komt te lig gen, met de bouw waarvan niet te lang mag worden gewacht; omdat voorts de staf van de Zuiderzee werken, welke in Zwolle en Kampen zetelt, het dan voorlopig nog dichtbij kan redden en ten slotte, om de vissers van Spa kenburg en Harderwijk zolang mogelijk gelegenheid te geven hun beroep nog te kunnen uitoe fenen. Klburg zal het eerste vis sersplaatsje zijn, dat moet worden opgeofferd. Ander beeld. De Oostpolder zal weer een ge heel ander beeld geven dan de Noord-Oost-Polder, die er weer anders uitziet dan de Wiering er- meerpolder. In de Noord-Oost polder, die voor 96 pet zeer vrucht bare grond bevat, zijn de kavels groter dan in de Wieringermeer- polder; in de Oostpolder, die al» gevolg van de bemoeiingen van de Planologische Dienst boven dien een minder-strak karakter zal krijgen dan de vorige polders, zullen de kavels 300 bij 1000 m- groot worden. Is de betekenis van het IJsel- meer als zoetwaterbekken in het centrum van het land groter ge bleken, dan men voor de aanleg van de Afsluitdijk vermoedde, ook de werkzaamheden in de toe komst zijn erop gericht zo weinig mogelijk zout water in het IJsel- meer toe te laten. Daarom wordt tussen de Zuider- en Westerpol der een middenkanaal op hoog niveau aangelegd, waardoor het zoute water via 't voor Amster dam te vormen Y-Meer naar 't OP 8 EN 15 JUNI Op de Zondagen 8 en 15 Juni a.s. zal te Lutjebroek het muziek concours van de R. K. Bond van Harmonie- en Fanfarecorpsen in Noord-Holland worden gehouden. Op elk van deze beide Zondagen zullen 16 muziekcorpsen aan de muzikale strijd deelnemen in een edele wedijver om het hoogste aantal punten. Evenals 15 jaar geleden zal Lutjebroek weer alles op alles zetten om dit muziek festijn op een waardige wijze te organiseren. Het is reeds de derde maal in het bestaan van de Rooms Kath. Bond, dat het con cours in de gemeente Grootebroek wordt georganiseerd. Het eerste concours van de Bond werd door de toenmalige Harmoniever. St. Cecilia te Grootebroek georga niseerd in 1927. Tien jaar later viel die eer te beurt aan de ju bilerende vereniging St. Cecilia te Lutjebroek, bij gelegenheid van haar 25-jarig bestaan. Thans zal het gemeentebestuur van Grootebroek voor de derde maal de leden van de R. K. Bond offi cieel verwelkomen bij gelegen heid van het 40-jarig bestaan van St. Cecilia. Het gemeentebe stuur stelt het op hoge prijs dit wederom te kunnen doen; niet op de eerste plaats omdat het in het houden van een concours bin nen zijn veste een gemeentebe lang ziet, maar omdat het de hoge culturele waarde van de R. K. Bond van Harmonie- en Fanfare-corpsen hogelijk waar deert. In Lutjebroek zal het die dagen zeker niet aan belangstelling ontbreken. De organisatoren zijn bij voorbaat verzekerd van de medewerking van de gehele pa rochie, welke ook bij de jubi leum-herdenking van St. Cecilia reeds zo overvloedig is gebleken. Het heerlijk gelegen sport-terrein zal die dagen ruimschoots gele genheid bieden om de honderden muziek-beoefenaars en de dui zenden bezoekers te doen genieten van de edele muziek. Op het terrein zal het tussen de muziek door aangenaam verpozen zijn, daar staat het uitvoerend comité U borg voor. Er bestaat enige aanleiding óm te veronderstellen dat Z.K.H. bnns Bernhard als Inspecteur- Generaal der Strijdkrachten de oefening Bleu Bird, die op 3 Juni a,s- begint, geheel of ten dele zal bijwonen. Bij geruchte wordt n.l. verno men dat het Koninklijke jacht de ..Piet Hein" tijdens deze oefenin gen zal opstomen naar Medem- blik om aldaar van 4 tot 6 Juni voor anker te gaan in de haven. Noordzeekanaal kan worden af gevoerd. Om uitdroging van de Veluwegronden te voorkomen, is een randmeer geprojecteerd met een hogere waterstand. De Oostpolder en de N'oord-Oost- polder zullen meit elkaar verbon den worden door een brug, zoals de Moerdijkbrug. De hoofdstad van de nieuwe polders en de tweede kern. die meer Oostelijk komt te liggen, zullen door een kanaal vertoonden worden, dat door schepen tot 600 ton bevaren kan worden; verder komt er een kanaal Oost-West voor schepen, tot 300 ton. Drie gemalen, een Dieselgemaal bij de hoofdstad, en twee electrische gemalen, een bij Harderwijk, gevoed vanuit Nij megen en één aan de Oostkant, gevoed vanuit Zwolle, zullen de polder droogmalen. Spoorlijnen. Besloten de Spoorwegen defini tief geen spoorlijn over da Af sluitdijk aan te leggen, door de nieuwe polders zullen wel spoor lijnen komen, die Amsterdam met 't Noorden en Oosten zullen ver binden. Ook verkeerswegen o.a. vanuit Alkmaar, zullen het oude land met de nieuwe polders ver binden. Hoorn zaï als stad aan het wa ter blijven liggen. Waar de wegen hier aansluiting zullen krijgen, is nog niet bekend; evenmin is be kend, of het kanaal HoornEnk huizen binnendijks of buitendijks zal worden aangelegd, doch Ir. Bazien's persoonlijke visie was dat dit wel een buitendijks kanaal Een van de motieven voor de aanleg van de Afsluitdijk was ook: een kortere ver binding Holland-Friesland. Dat van deze kortere ver binding een dankbaar ge bruik gemaakt wordt bleek uit een vorig jaar gehouden verkeerstelling3000 motor voertuigen -passeerden in Juli '51 Ko-rnwerderzand, waarvan alleen al 800 Zweedse auto's. Ook 't auto verkeer vanuit Duitsland over de Afsluitdijk neemt de laatste jaren aanmerke lijk toe. zal worden, gezien de moeilijkhe den verbonden aan de doorsnij ding van het Westfriese land met een nieuw kanaal. Ir. Bazien betwijfelde het, of 't IJseilmeer in de toekomst als zoet waterbekken in het centrum van ons land voldoende capaciteit zal bieden; er zal dan ook naar an dere zoetwaterbronnen worden uitgezien; spr. doelde hierbü op de kanalisatie van de Lek en op de vorming van een zoetwater- bekken in de Waddenzee. Een en ander zal nodig zijn, om de ont- zilting van de Nederlandse bodem tegen te gaan en de wateronttrek king aan de duingebieden te ver minderen. DÜSSELDORF, 26 Mei De vakvereniging van drukkers heeft vandaag haar leden opgeroepen, om te beginnen Dinsdag op het middaguur, twee dagen te staken als protest tegen de wet op de medezeggenschap van arbeiders. Als de staking doorgaat, zullen er Woensdag en Donderdag in West-Duitsland en West-Berlijn geen kranten verschijnen. Maandagmorgen hebben 11.000 arbeiders van de „Continental" rubberfabriek in Hannover een uur gestaakt uit protest tegen het wetsontwerp. In München is Maandag door honderdduizend arbeiders tegen het wetsontwerp betoogd. Tijdens de traditionele paardenmarkt te Opmeer heeft burge meester H. J. M. Ke-yzer van Spanbroek en Opmeer een „proefdraver" aan de teugel geleid. Magistraat en paard deden het lang niet slecht! No. 22 Horizontaal: 1. plaats in Noordholland 8. lidwoord 10. niemand uitgezonderd 11. voorstelling in de slaap 12. gesloten 14. Europeaan 17. water in Noordibrabant 19. jongensnaam 2'0. reeds 21. de somma van 22. radio-omroep (afk.) 23. overblijfsel 26. voedsel gebruiken 28. telwoord (Eng.j 30. vruchteloze 31. toestand van rust 32. plaats op de Veluwe 34. plaats in Groningen Verticaal: 2. dwaze 3. linnen huisje 4. voegwoord 5. toespraak 6. deel van een molecule 7.. plaats in Gelderland 9. plaats in Utrecht 13. voegwoord 15. plaats op de Veluwe 16. vochtig 17. groet 18. lof 24. schampere opmerking 25. bezittelijk voornaamwoord 27. deel van een trap 28. deel van de voet 29. deel van een bakkerij 33. onmeetbaar getal OPLOSSING KRUISWOORDRAADSEL No. 21 Horizontaal: 1. lijm; 3. opa; 6. kam; 9. ik; 10. als; 11. la; 14. egel; 17. edel; 19. rij; 20. enorm; 23. te; 24. ina; 25. een; 26. ss; 28. trail; 30. Is; 32. tree; 34. tien; 36. am; 38. ons; 40. we; 41. lip; 42. rat; 43. dijk. Verticaal: 1. liter; 2. ijk; 3. oa; 4. plato; 5. as; 7. al; 8. malle; 12. de; 13. ad; 15. gij; 16. lente; 17. emelt; 18. et; 21. nar; 22. rei; 26. staal; 27. sr; 29. arena; 30. Ie; 31. sneek; 33. ek; 35. if; 37. mi; 38. or; 39. st; 40. wij. AMSTERDAM 27 Mei De Amsterdamse rechtbank heeft be sloten de voormalige kapitein van het K.NJ.L, Raymond Westerling, tegen wie een gerechtelijk voor onderzoek is geopend, niet in voorlopige hechtenis te nemen. Gistermiddag was de rechtbank in raadkamer bijeen geweest ter behandeling van deze zaak. Van morgen is de beschikking bekend geworden: „overwegende, dat de rechtbank geen termen aanwezig acht om de vordering van de offi cier van justitie in te willigen, beschikkende, wijst 't beroep af," aldus de uitspraak. (Van één onzer verslaggevers) Het heeft jaren geduurd, voor dat de uitgestrekte mijnenvelden, die de Duitsers voor onze kusten hebben gelegd, geheel waren geruimd. Tientallen mijnenvegers en honderden mensen van de Marine zijn nodig geweest, om het gevaar van de zeemijnen te elimineren. Doch nu, zeven jaren na de bevrijding, is de zee nog niet overal geheel mijnenvrij. Het zijn voornamelijk de anti- landingsmijnen, door de Duitsers vrij dicht onder de kust gelegd, om het landen van schepen met weinig diepgang tegen te gaan, «iie op bepaalde gedeelten de kust nog onveilig maken. Weliswaar zijn ook deze mij nen reeds voor het grootste deel geruimd en leveren de nog aan wezige mijnen betrekkelijk wei nig gevaar meer op, maar de Kon. Marine neemt het zekere voor het onzekere en speurt daarom, zeer serieus en systema tisch, de laatste strook, van on geveer 400 a 500 m., voor de kust af. Daarbij wordt gebruik gemaakt van rubberboten en duikers, die dag aan dag de zee in duiken om de laatste obsta kels, waarvan de garnalehvissers nog wel eens last hebben, te rui men. Tweede controle. De K.M.P. I, onder comman do van Luitenant ter Zee tweede klas P. J. M. Dupuits, een Ma rine-detachement van rond de 50 man waarbij een vijftal dui kers is ingedeeld, kamt momen teel de kust van Noord-Holland zorgvuldig af naar eventuele ob stakels. Het is naar de comman dant van het detachement, dat momenteel aan de Omval bij Alkmaar ligt, eigenlijk meer een na-contróle, want men heeft reeds geruime tijd terug dit gedeelte van de kust van mijnen gezui verd. Doch dat dit werk niet overbodig is bleek ons tijdens een tocht, die wij, deels langs de kust, deels op zee, met dit de tachement konden meemaken. Doeltreffend. De werkwijze van de Marine is eenvoudig ën doeltreffend. Met een tiental gele rubberboten, af komstig van de R.A.F., die iedere morgen op een viertal vracht wagens worden geladen en naar het strand worden gereden, steekt de K.M.P.-ploeg in zee. De boot jes varen liries-gewijze naast el kaar evenwijdig langs de kust op terwijl de bootjes onderling verbonden zijn door een lange lijn, die over de bodem van de zee sleept. Stuit men op een obstakel, dan wordt de lijn inge haald en plaatst men boven de gevonden hindernis een waar- schuwingsboei. Als dan, een deel van de zee op deze wijze is af gezocht, en verschillende boeien zijn bevestigd, gaan 's middags de duikers er op uit om bij iede re boei naar de bodem van de zee af te dalen en te zien, wat er aan de hand is. Meestal blijkt het een stuk ijzer, een stuk ver sperring of zo iets te zijn, maar het komt toch nog geregeld voor, soms wel meerdere malen per dag, dat de duiker een mijn vindt. Is zulks het geval, dan maakt hij dat door middel van signalen bekend, waarna een tweede ploeg komt, die een la ding explosieven op de mijn neerlaat en, na eerst een veilig heenkoinen te hebben gezocht, tot ontploffing laat komen. Zwaar werk. Het zoeken en ruimen van de mijnen is, dat hebben wij zelf ervaren, een zwaar en verant woordelijk werk. Vooral het roeien tegen het getij in vergt veel van de roeiers, die soms afstanden van 8 en 10 en zelfs wel meer kilometers in dpen zee afleggen. Maar de matrozen, waaronder er verschillende zijn., die een speciale opleiding héb ben genoten en een bijzondere staat van dienst hebben, wij troffen zelfs een sergeant met dé Oranje Nassau, doen het werk graag. En men is voldaan, als er inderdaad mijnen gevonden wor den, hetgeen natuurlijk niet iede re dag het geval is. Er heerst onder de mar.nen, die dit werk verrichten, een uit stekende geest, die kan zelfs de Hollebolle Gijs, de man die des middags op de kist met boter hammen gaat zitten en dan een lading naar binnen slaat, die ieder mens versteld doet staan, geen verandering in brengen. En zelfs op zee zijn er talloze aar dige momenten .zoals wij mee maakten toen wij, aan de rie men van een rubberboot, de „IJmuiden 236" praaiden waar van de schipper juist een ferme „sik" achter de kiezen had ge stopt, zodat hij ons amper te woord kon staan. Gevaar geweken. Het gevaar voor de kust is thans, naar ons werd verzekerd, wel voor het grootste deel ge weken. De Marine gaat niet over een nacht ijs, en ieder -traject dat door de twee K.M.P.-detache- menten, in het Zuiden werkt er ook een, geveegd wordt, wordt drie maal met eb en drie maal bij vloed onderzocht. Zo is de kust van Nieuwediep tot Petten en van Camperduin tot Wijk aan Zee reeds geheel geveegd. Maar voor de visserman, die zich te dicht onder de kust waagt, waar ..goud voor hem ligt", zoals een Katwijker matroos zich uitdruk te, loopt toch nog altijd gevaar zijn netten te verspelen aan de verschillende, overigens onge vaarlijke obstakels, die nog steeds onder de zeespiegel verborgen liggen. Generaal Harding chef van Britse Imperiale Staf LONDEN, 26 Mei (A.P.) Generaal Sir John Harding, op perbevelhebber van het Britse Rijnleger, is vandaag benoemd tot chef van de Britse Imperiale Ge nerale staf. (Advertentie) DUB de <baq nBBfUw smaak Pastoor N. Bijl gaat het voor malige eiland Wieringen veria- ten.-De herder van de parochie van de H. Hippolytus te Hippo- lytushoef en van de bijkerk Onze Lieve Vrouw van Altijddurende Bijstand te Den Oever is door Zijne Hoogwaardige Excellentie de bisschop van Haarlem be noemd tot pastoor van de paro chie Sint Joannes de Doper te Grootebroek. Pastoor Bijl is een ras-echte Noordhollandér. Hij werd -gebo ren te Schoorl op 12 December 1895. Na zijn priesterwijding op 6 Juni 192l5 volgde zijn .benoe ming tot kapelaan van de paro chie van de H. Martinus te Medemblik. Van 19281932 was kapelaan Biil werkzaam te Roe- lofarendsveen (Sint Petrus Ban den) gedurende welke tiid1 hij ook belast was met de zorg voor ZWARE STRAFFEN OPGELEGD De Alkmaarse Rechtbank deed heden uitspraak in de zaak tegen de beide verdachten van de roof overval op de 67-jarige alleenwo nende veehouder Piet Akkerman aan de Kanaaldijk te Koedijk, gem. Bergen, gepleegd op de avond vap de 4e Maart j.l- De verdachten de 24-jarige electricién J. v.d. V. en de 40- jarige koopman G. J. H. beide Alkmaarders, waren door verbre king van een ruit de boe=»èCrij binnengedrongen. Zij hadden de boer met een revolver bedreigd en vervolgens mishandeld en be roofd van. een portefeuille inhou dende f 3000 waarmee zij er van door gingen. Binnen een week zaten beide verdachten reeds achter slot en grendel- De jongste verdachte had toen reeds bekend. De oudste, die volgens zijn medeverdachte de initiatiefnemer was, hield voor de rechtbank vol dat hij niets met die zaak te maken had gehad. 14 dagen geleden eiste de Officier van Justitie tegr^ beide verdach ten 'n gevangenisstraf van 6 jaar. De rechtbank veroordeelde G- J. H. conform de eis tot 6 jaar ge vangenisstraf. v.d. Y. werd ver oordeeld tot 5 jaar gevangenis straf met aftrek van preventieve hechtenis. Advertentie 'n héérlijke drank uit zuiver fruit VOOR DE LANDEN WEDSTRIJD TEGEN DUITSLAND De Nederlandse damesathle- tiekploeu, welke Zondag 8 Juni te Oberhausen tegen Duitsland uitkomt, is door de nationale technische commissie van de K.N.A.U. als volgt samengesteld: 100 meter: P. Brouwer en H. Veth, reserve W. Lust. 200 me ter: P. Brouwer en G. de Jong, reserve L. van der Meyden; 80 meier horden: W. Lust en I. Vaal reserve G. J. M. van der Kade- Koudys; Verspringen: W. Lust en G. J. M. van der Kade-Koud- ys of L. van der Meyden; Hoog springen: D. Hilbrandie en D. Hobers. Speerwerpen: J. Koning en T. Muller. Discuswerpen: A. FanhorstNiesink en C. Aafjes. Kogelstoten: J. van Schouwèn- Cramer en A. Panhorst-Nissink. 4 x 100 meter estafette: P. Brou wer, X. Stad-de Jong, H. Veth, G. J. M. van der Kade-Koudys en W. Lust. De ploeg zal nader uit dit vijftal' worden samen gesteld. In verband met het niet deel nemen van mevrouw Blankers Koen aan de landenwedstrijd te Oberhausen kan het volgende worden medegedeeld uit een ver klaring van de echtgenoot-coach Jan Blankers aan de nationale technische commissie: de blessure in Zuid Afrika en de terugreis per boot heeft mevrouw Blankers Koen verhinderd ruim een maand te oefenen, waardoor zii op het ogenblik in een slechte wedstrijdvorm is. Haar echtgenoot -coach acht het derhalve ver standig de komende weken al leen aandacht te besteden aan een rustige opbouw, zonder de drang zich op korte termijn te moeten voorbereiden op een wed strijd met sterke tegenstanders. het mannelijk jeugdwerk. Van het landelijke Roelof arendsveer» ging kapelaan Biil naar de stad Delft, waar hij vier jaren werk te in de parochie var de H. Hip polytus. Daarna volgde zijn be noeming tot kapelaan in een van de moeilijkste grote stads-paro- chies, n.l. die van Onze Lieve Vrouw Onbevlekt Ontvangen (De Posthoorn) aan dr- Haarlem merstraat te Amsterdam. In het tuinders-gebied van Langeraar kwam de laatste etappe (1945 1947) voor de pastoorsbenoeming, op 21 Maart 1947 te Wieringen Pastoor Bijl was de eerste pries ter die op Wieringen zijn zilve ren feest vierde. Dit gebeurde begin Juni 1900 en toen bleek eerst recht welk een grote plaats deze priester heeft in de harten van zijn parochianen. In de af gelopen vijf jaar hebben de Wie- ringers hun scheidende pastoor leren kennen als een ware her der voor wie geen moeite te veel was als het parochiewerk daar mede was gediend. Onder pas toor Bill's pastoraat werd o.m. opgericht de afdelingen Wierin gen van het Genootschap van de Stille Omgang, welke vereniging door zijn bemiddeling reeds in het eerste jaar van haar bestaan een fraai vaandel rijk werd. Jammer is het, dat de pastoor nog juist niet de uitbreiding van de H. Henricus School heeft ton nen meemaken. De parochianen van Hippo en Den Oever zijn dankbaar voor alles wat pastoor Biil' voor hen heeft gedaan. Zii wensen hem Gods zeyn in zijn nieuwe paro chie te Grootebroek. Maria-avond te Slootdorp WIERINGERMEER. Als laatste bijeenkomst van dit sei zoen is door de R.K. Vrouwen beweging op 27 Mei a.s. een Maria-avond georganiseerd. Deze avond zal worden begon nen met een door alle aan wezigen gezongen lof in de paro chiekerk te Slootdorp. Hierna zal men in hotei Lely bijeenkomen waar rector Toebosch zal spreken over „Maria, voor onze vrouwen ei» moeders gezien in het licht van deze tii-'d:" Verder staat op het program ma een lezing van mej. M. Berg mans die over haar ervaringen als maatschappelijk werkster in Limburg een en ander vertellen zal. Al met al belooft het weer een avond te worden die het bezoe ken zeker waard zal ziin. ROM ME SPREEKT MORGEN VOOR DE MIDDENSTAND Wii herinneren de middenstan ders onder onze lezers er aan, dat morgen, Woensdag 28 Mei, prof. C. P. M. Romme op de bestuur dersdag van de diocesane Katho lieke Middenstandsbond in res taurant Caland-West Nieuwe Bin nenweg 20 te Rotterdam zal spre ken over het onderwerp: „Mid denstand en politiek." De vergadering begint te kwart voor elf. Zoals bekend, was prof. Romme door andere belangrijke werk zaamheden verhinderd dit onder werp te behandelen op de vorige maand te Haarlem gehouden be- stuurdersdag. Hij werd toen ver vangen door de partij-voorzitter, de liger Andriessen. Mevrouw Andriessen overleden In de leeftijd van 54 jaar overleed Maandag Mevr. C. M. J. Andriessen-Krispijn, de echt genote van de voorzitter der ka tholieke Volkspartij, de heer W. J. Andriessen. De plechtige Uit vaartdienst zal a.s. Donderdag worden gehouden in de kerk van de H. Paulus, Linnaeuslaan (Tuin dorp) te 10 uur, waarna de be grafenis op de R.K. begraafplaats aan de Prinsesselaan te Utrecht. Naar Canada WIERINGERWERF. Vrijdag a.s. hoopt onze plaatsgenoot, de heer Wenning met zijn gezin naar Canada te vertrekken. Een bekende en geziene figuur in het verenigingsleven gaat hiermede van ons heen. Vele jaren was de heer Wénning voorzitter van de afdeling Sint Deus Dedit en ook voor andere verenigingen heeft hij steeds zijn beste krachten gegeven. Wij wensen die hsgr Wenming dat het hem en ziin gezin in het nieuwe vaderland in al'le opzich ten goed moge gaan. Benoemd WIERINGERWERF. Onze plaatsgenoot de heer P. van Loon is benoemd tot wegenwachter op het traject MiddenmeerAf sluitdijk (monument) Optreden van het Wieringermeer Kamerkoor WIERINGERMEER. Heden avond, 26 Mei., zal het Wierin germeer Kamerkoor ondier lei ding van de heer N. Beemster een gevarieerd programma uit voeren in de zaal van café De Maaier te Wieringerwerf. De bedoeling van dit kamer koor is met deze avond' een steentje bij te dragen tot de op bouw van het culturele leven in de Wieringermeer. VERENIGING N.H, WATERSCHAPPEN In de gisteren te Amsterdam gehouden jaarvergadering van de Vereniging van Noordholland se Waterschappen, werden de heren K. Schipper, heemraad van Drechterland te Hoogkarspel, en A. Mul, dijkgraaf van de Bijl mermeer te Weesperkarspel, ails bestuursleden herkozen. De rekening werd goedgekeurd en de begroting over 1953 vast gesteld in ontvangsten en uit gaven op 13.930.met een post onvorzien van ƒ1.230 Van de minister van Verkeer en Waterstaat was naar aanlei ding van een adres van de ver eniging een schrijven ontvangen, dat de minister een wijziging van art. 24 der Wegenverkeers wet zal voorstellen in «iie zin. dat het verboden is op een weg een wedstrijd met motorrijtuigen te houden of daaraan deel te nemen, tenzii met voorafgaande vergunning. De vereniging had terzake aan de minister geadres seerd in verband met de schade die aan polderwegen werd toe gebracht door de sterritten ge organiseerd door verenigingen van automobilisten. Het wachten is nu op de aanneming van deze wetswijziging door de Tweede Kamer. Ir. K. A. Bazlen van de Zui derzeewerken hield een inleiding over de inpolderingen en de in vloed daarvan op het oude land: men zie voor een verslag hier van elders in dit blad. In de zaak tegen de 39-jarige marktkoopman H. W. D. uit Am sterdam heeft de procureur-gene raal in hoger beroep bevestiging geëist van het rechtbankvonnis te weten anderhalf jaar met aftrek van het voorarrest. De verdachte, die constant zijn onschuld volhoudt, wordt ervan beschuldigd op 29 November j.l- de 61-jarige caféhouder M. D. uit Heiloo tijdens diens uitstapje in Voor de tweede maal in zijn wielerloopbaan heeft Wim van Est de monsterrit Bordeaux- Parijs gewonnen. Met zijn sjerp om de hals rijdt hij in het stadion te Parijs zijn over winningsrede. Amsterdam een bedrag van f 3000 te hebben ontfutseld. Nadat de rechtbank hem ver oordeeld had, stond hij in hoger beroep 0p 21 April j.l. voor het Amsterdams gerechtshof terecht. Toen echter werd de zaak aan gehouden, omdat het hof het ho ren van andere getuigen noodza kelijk achtte. Er werden thans vier nieuwe getuigen gehoord, waarna de procureur-generaal Mr. W. P. Bakhoven, bevestiging eiste. De raadsvrouwe, mej. Mr. W. Erdman, betoogde dat moge-' lijk het wettig bewijs geleverd scheen, doch dat dit zeker niet het geval was met het overtuigend bewijs. Het Hof zal in deze zaak op 9 Juni a.s. uitspraak doen. Poshvisselverkeer met Nieuw-Guinea DEN HAAG. Met ingang van 1 Juni a.s. wordt het post- wisselverkeer met het Neder landse gedeelte van Nieuw Gui nea in beide richtingen geopend. Zowel de bedragen van de te storten als van de uit te beta len postwissels behoren in Ne derlandse munt te worden ver meld. Het maximum bedrag is steld op f 100,Verdere in lichtingen verstrekken de post kantoren. Alkmaarse Analystencursus ALKMAAR Bij het examen voor analyst, ingesteld door de Nederlandse Chemische Vereni ging, slaagden de leerlingen: de dames A. F. Dijkstra, Hoorn, C. Bakker, Midden-Beemster, H. A. Nagteigaal, Den Helder, C. v. d. Stok, Nieuwe Niedorp; M. T. Swager, G. J. Schumer en M Jonkers allen te Alkmaar; en de heren: P. Bart, Winkel, H. Groenland, Alkmaar, H. Knel, Alkmaar, H. Oortwijn, Marken Binnen en J. W. Potter, Hoorn

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1952 | | pagina 3