Sanering van zeevisserij nodig binnen komende tien jaar Vrijwel volledige souvereiniteit wordt West-Du its land gegeven $h Televisie komt alleen op gang waar de Overheid medewerkt Geallieerden behouden slechts enkele rechten K.N.P.-candidatuur C. de Jong door Ged. Staten gehandhaafd Historische verdragen 325i< niet duur; MISSEN: n usi'itslagen ipsberichten RAPPORT VAN COMMISSIE-TINBERGEN Voorste!: 256 schepen slopen 98 nieuwe bouwen HET „DUITSE" VERDRAG Zevensprong Meer schepen voor de yerre visserij CORK fflNKSTEREN Naar wij vernemen Aanzienlijke vergroting van het aantal zenduren is nodig PRINS BERNHARD bezocht Limburg Democratisch DINbLAu z/ Ivltl ivbZ PAGINA oare als shawl, odieuse kleuren en STRAAT 68 K M A A cheviot, tropical, ye, enz. enz. Onze s vertelden U het deze stoffen. Maar ha collectie omvat ssinsl U kunt dus t. i de label! label aan elke rol garantie voor kwa- nheld. Voor kreuk- Iteltsstof. geweven Merino wolsoorten. de vooraanstaande nen- en buitenland grootste stoffen- i-stof kiest. arden uit. aan er- dle ge- verk te toffen. IKANTEN l- en 2 isvereniging aevolen W u nalen lorbaat dank namens 5CHAJRWOUDE arber 5.506.1037000 1 7—17.80; 300 ka wit- [jK 9000 ka aard- J034.60; kleine 32.10 1000 ka rabarber 5— ka uien 26.8029.40; -27.20. 0—4 \SSE A imomlas II - Thor RW I .0—2 4.SSE B. C IFestina I 210 ischedese IfTC I 3 3 I—'t Spieghel I 6—b ie IDash I 5— I LASSE IAlta I I—GLTB I 3SKLASSE A aarlemse LTC II 1J ALTB I3—5 II—GSTC I 4—4 GSKLASSE B —Shell I T De Aemstelsp. I 2—b LTB I—Quick I 6—2 jTC IUsquert 5o ep 25 v Norfolk te Boschfontein 26 v te A'dam; Callisto uni v Montreal; Die- l'dam-Packust P 20 ■Cristobal; Gooiland 20 te A'dam; Grootekerk ney 26 te Cochin; Jo- ebarnevelt A dam-Syd- p Guardafui-Fremantle Australië-R dam 2 Leopoldskerk 26 v te Ardam; Limburg dam 25 9.50 v Suez. 26 v R'dam te New- ijak R'darp-New York, v Baltimore-New Or- •ndam New York-Rot- 10.30 u Southampton terland A'dam-Buenos- n v St Vincent-Monte- iterman 25v Quebec Zuiderkruis Welling- dam 26 te Surabaja. Het aerobatic team, De Skyblazers van de Amerikaanse luchtmacht oogstte op de laatste luchtvaartdag te Leeuwarden veel succes. Op deze foto, welke onlangs genomen werd op een Amerikaanse luchtbasis in Duitsland, ziet men van links naar rechts: majoor Harry K. Evans, de leider van het team, kapitein C. A. (Bill) Patillo, Lawrence D. Damewood, John P. O'Brien (de reserve-vlieger, die helaas Woensdag j.l. in Engeland bij een onge val met zijn Thunderjet om het leven kwam) en Charles C. (Buck) Pattillo. 6 Vrijwel volledige souvereiniteit ten aanzien van haar binnen- ert buitenlandse politiek, opheffing van het bezettingsstatuut en de organen van de drie Hoge Commissie met de huidige bezettingstroenen als beveiligingsstrijdkrachten, ziedaar het geen West-Duifsland na de ondertekening van de contractuele overeenkomsten met de V.S., Engeland en Frankrijk gegeven wordt. Er komen normale diplomatieke betrekkingen en de drie Westelijke Mogendheden behouden in de Bondsrepubliek nog slechts enkele rechten, welke samenhangen met de bij zondere positie van West-Duitsland. Deze rechten hebben betrek king op de volgende onderwer pen: 1. De legering van strijdkrach ten in het gebied van dé Bonds republiek en de bescherming van de veiligheid van deze strijd krachten. „DE GROENE" (Amsterdammer) onperde het denkbeeld, dat de kiezers van verschillende partijen bij de a.s. verkiezingen op num mer 7 van de lijst stemmen. Deke actie van de „zevenstemmers" heeft tot doel, daarmee te ken nen te geven, dat men veront rust is over de ontwikkeling der internationale verhoudingen en haar terugslag op de Nederlandse politiek, „voorshands zonder mo gelijkheid om bij de komende verkiezingen op voor de betrok kenen aanvaardbare wijze tot uiting te worden gebracht". „Een proeve van actieve democratie", noemt de „Groene" dit. Nu zou het dat inderdaad kunnen zijn. Men kan op het standpunt staan, dat het soms zijn nut kan heb ben, de volgorde van de lijst te doorbreken. In 1948 heeft men dit van katholieke zijde, overi gens met weinig resultaat, ge probeerd, door het advies te ge ven, op nummer laatst van de katholieke lijsten te stemmen, met de uitgesproken bedoeling, daardoor te kennen te geven, dat men het met de gang van zaken in de partij, ook wat de wijze van samenstelling van de lijst betreft, niet eens was. Tegenover het „automatisme" van ons hui dig kiesstelsel zou een soortge lijk experiment van democratie niet bij voorbaat verwerpelijk behoeven te zijn. Maar.dan moet het doel daarvan toch wel goed en gezond zijn. Dit is met de proefneming van „De Groene" o.i. helemaal niet het geval. Het gaat hier in de grond van de zaak immers om een poging, de kiezers te doen kiezen voor het denkbeeld van de z.g. „Derde Weg waartegen wij in ons blad ?pg pas, nl. in de Kroniek van 1.1. Zaterdag, stelling hebben ge nomen aan de hand van de over tuigende argumenten van de Nederlandse Raad der Europese Beweging. In verband hiermee dit „democratische" experiment uithalen, door op nummer 7 van de lijsten te stemmen, zou een zevensprong wezen, die met een noodsprong gelijk staat 2. Berlijn. 3. Duitsland als geheel met in begrip van de hereniging van beide delen en het sluiten van een vredesverdrag. Verder zijn er naast het z.g. al gemene verdrag vier nevenver dragen, nl. het troepenverdrag, het financiële verdrag, het arbi trageverdrag en het overgangs verdrag, alsmede een statuut voor Berlijn. Het algemeen verdrag. In het algemene verdrag ga randeren de Westelijke mogend heden de veiligheid van West- Duitsland en Berlijn en zeggen de Bondsrepubliek op het ge bied van de Buitenlandse politiek in het bijzonder daar, waar zij niet zelf vertegenwoordigd is, steun toe. De Bondsrepubliek verplicht zich op haar beurt, haar buitenlandse politiek in overeenstemming met de begin selen van de Verenigde Naties en de Raad van Europa te voeren. Alle vier landen verklaren, dat het hun gemeenschappelijk doel is, een vrij, verenigd Duitsland tot stand te brengen en hiermee een vredesverdrag te bereiken. Het troepenverdrag. In dit verdrag wordt de taak omschreven van de in de Bonds republiek verblijvende geallieer de strijdkrachten. Zij omvat de verdediging van „de vrije wereld", waartoe nu ook West- Duitsland en Berlijn behoren. Zij zullen in actie komen bij een aanval op het grondgebied van de Bondsrepubliek of Berlijn; bij subversieve actie ter verstoring van de democratische orde en bij ernstige verstoring van de open bare orde en veiligheid. De Wes telijke Mogendheden kunnen een noodtoestand afkondigen, indien ernstig gevaar bestaat, dat zulke gevallen zich zullen voordoen. Voorts mogen er manoeuvres worden gehouden, waarbij de Duiste autoriteiten belast worden met het nemen van de noodzake lijke burgerlijke maatregelen. Het overgangsverdrag. De vervanging van de bezet tingswetgeving wordt in de over gangsverdragen geregeld. Hierbij is o.a. vastgesteld, dat de ont manteling van de kolenmijnen, de ijzer- en staalindustrie en de „I. G. Farben" moet worden vol tooid en dat de Duitse buiten landse schulden erkend blijven. Het financiële verdrag. West-Duitsland zal de eerste zes maanden na het einde van de bezetting 551 millioen Mark moeten betalen voor het onder houd van de geallieerde troepen in Duitsland, de volgende drie maanden zal dat 319 millioen Mark bedragen. De totale maan delijkse verdedigingsbijdrage van West-Duitsland zal tot 30 Juni 1953: 850 millioen Mark bedragen. Hierin zijn ook begrepen de kos ten voor de opbouw van Duitse strijdkrachten in het Europese legér. Tenslotte bepalen deze verdra gen ook nog de restituties, die de Bondsrepubliek verplicht is te voldoen. Restitutiephchten welke zijn ontstaan uit hoofde van ver bintenissen van het voormalige Duitse rijk tot een totaal bedrag van anderhalf milliard Duitse Mark. De Bondsregering verplicht zich ook de Duitse verklaring over de erkenning van de buiten landse schulden van 6 Maart 1951 te bekrachtigen en aan de regeling van deze schulden deel te nemen. 's-GRAVENHAGE Ter gelegenheid van de vijfde Visserijdag die onder het motto „Nederland let op uw visserij-saeck" werd gehouden, is het rapport gepubliceerd dat over de mogelijkheden tot sanering van de zeevisserij is uitgebracht door een commissie van deskundigen onder voorzitterschap van prof. dr. J. lisber gen. In dit rapport wordt sanering van de voor een groot deel verouderde vloot in ten hoogte tien jaar tild voorgesteld, door een aantal onrendabele schepen te slopen en op basis van een aanvoercapaciteit die met de vraag naar vis en vismeel in overeenstemming is, nieuwe schepen te bouwen. Van de in bedrijf zijnde sche pen komen 28 trawlers van 250 ton, 118 loggers van 150 ton en 100 botters van 40 ton en voorts 10 opgelegde trawlers voor sloop- premie in aanmerking. In de plaats daarvan zouden 9 traw lers, 59 loggers en 30 kotters van groter motorcapaciteit ge bouwd moeten w.orden. De draagkracht van het bedrijf zelf is onvoldoende om de mid delen voor het saneringspro gramma, dat in totaal 43.2 mil lioen gulden omvat, bijeen te brengen. De investering Der vis ser eist n.l. 30 tot 80.000 "gulden, gemiddeld twee- of vijfmaal zo veel als het gemiddelde per ar beider in de industrie. Financiële hulp van de overheid is dan ook onontbeerlijk. Van de benodigde gelden zou 25 pet. uit eigen middelen, 25 pet. onder verband van scheeps- hypotheek_en 50 pet. vanwege de overheid, waarbij gedacht is aan, een voor 15 pet. renteloos cre- diet, moeten worden opgebracht. Visserijbank. Voorgesteld wordt een speciale „Maatschappij tot financiering van de visserij'" op te richten, die zich ook zou moeten bezig houden met de verbetering van het afzet-apparaat, dat een be langrijke voorwaarde is voor het welslagen van de vloot-sanering. De commissie acht het gewenst om gevestigde groothandelaren eventueel in coöperatief ver band credieten te verschaffen voor de aankoop van moderne fileermachines, gekoelde vrach- auto's cd. en stelt ook aan de overheid voor een crediet van 15.2 millioen te verlenen voor de modernisering van de outil lage van het kleinbedrijf en voor de inrichting van 1000 viswin kels, 100 fish- en chipwinkcls en de aanschaffing van 2500 moder ne visvoertuigen. De visvoorziening van kleine plaatsen laat n.l. thans nog zeer veel te wensen over. Dat het visverbruik in ons land laag is bijna driemaal min der dan. in Engeland, bijna de helft van dat in Duitsland, komt ook omdat de verse Noordzeevis doorgaans te duur is. Verre visserij. Zowel voor de aanvoer van goedkope vis als ter vervanging van de grote hoeveelheden vis meel die jaarlijks als veevoeder moeten worden ingevoerd (be hoefte: 65.000 ton per jaar, eigen productie totnogtoe 12.000 ton) zou uitbreiding van, de zgn. ver re visserij op IJsland, Groenland, Barentszee, Lofodden en Spits bergen van zeer grote betekenis zijn. Daarheen varen nu vooral ook Engelse en Duitse trawlers; de Nederlandse vissers totnogtoe typische Noordzee- en bovendien haringvissers, zouden het even zeer Noordelijker moeten gaan zoeken. Het rapport adviseert over heidssteun voor de bouw van drie grote trawlers voor de ver re visserij, hoewel een minder heid der commissie van oordeel is, dat de IJmuider trawlvioot na de sanering over voldoende gro te en speciaal uitgeruste schepen zou beschikken om de verre vis serij te beoefenen. Prijsbeleid. Het rapport Tinbergen beveelt voorts aan de rentabiliteit van. het goed-geleide economisch en sociaal verantwoorde visserij- Advertentie) «all 'N TRACTATIE VOOR IN LUXE DOZEN VAK SO STUKS bedrijf te verzekeren door een bodem in de markt te leggen door prijsregelende maatregelen. Vissen en aanvoeren in „pool"- verband, ruimer toepassing van. de coöperatieve gedachte, verbe tering van het vakonderwijs (speciaal viskunde) en toegepast wetenschappelijk visserij-onder- zoek behoren tot de andere pun ten waaromtrent de commissie heeft geadviseerd. heeft overste Harjono, op wie vorige week in Den Haag een moordaanslag werd gepleegd, gis teren geheel hersteld het zieken huis verlaten is in de vacature, ontstaan door liet overlijden van dr. A. F. Philips tot commissaris van de N. V. Philips Gloeilampenfabrie ken benoemd dr. H. M. Ilirsch- feld wordt de bekende zanger Willem Ravelli op 31 Mei a.s, 60'jaar. zal het stoomschip „Marjory", dat op 1 Febr. op de Maasvlakte aan de grond liep en later werd vlot- gebracht, in Amsterdam worden gesloopt is met een uitvoer van ruim 5 millioen kg. in April het uien- seizoen besloten. De totale export bedroeg bijna 108 millioen kg. DIEFSTALLEN UIT KINDERTEHUIS Veertien dagen geleden heeft de Procureur-generaal van het Amsterdamse gerechtshof beves tiging van de vonnissen geëist, die op 21 Febr. door de Amster damse Rechtbank waren uitge sproken tegen een drietal ver dachten die verdacht werden een groot aantal goederen ten nadele van het Kindertehuis „De Berg stichting" te Laren (N.H.) te hebben ontvreemd. Het vonnis van de Amsterdamse Rechtbank werd bevestigd. De gedetineerde verdachten, een 50-jarige werkman en een 36-jarige werkster kregen ver mindering van hun preventieve hechtenis. Deze werkster had met haar 41-jarige collega een groot aantal kledingstukken, tricotage, huishoudelijke goederen, leesboe ken enz. ontvreemd. De twee vrouwen kregen resp. 6 maanden met aftrek en 4 maanden, ter wijl de man tot een gevangenis straf van 1 jaar met aftrek werd veroordeeld. In een uitvoerige rede die ir. P. E. S. Otten als voorzitter van het presidium namens de raad van bestuur der N.V. Philips Gloeilampenfabrieken uitsprak bij de aanvang van de gister ge houden algemene vergadering van aandeelhouders, ging hij ook in op het vraagstuk van de tele visie. Wij zien in de televisie, aldus Ir. Otten, grote mogelijkheden, doch er is een „maar" aan. ver bonden, Televisie komt namelijk alleen daar op gang, waar de overheid daar waar haar medewerking door het ter plaat se bestaande bestel onontbeer lijk is zo positief mogelijk ten opzichte van de televisie is in gesteld. Brengt zij dit alsdan. MAGNETISEUR MET GELDBOETE GESTRAFT Wegens het onbevoegd uitoefe nen van de geneeskunde door magnetiseren werd de 61-jarige Amsterdammer A. J. M. veroor deeld tot een geldboete van 40 subs. 20 dagen. Verdachte was in eerste instantie door het Kan tongerecht te Amsterdam vrijge sproken. Reeds 75.000 voor „Erefonds Oud-verpleegsters" AMSTERDAM In vrijwel alle delen van ons land zijn de laatste tijd plaatselijke comité's van actie voor het „Erefonds voor Oud-verpleegsters" opgericht. Het gevolg hiervan is geweest, dat het kapitaal van het fonds binnen enkele weken van 50.000 tot 75.000 aangroeide. niet positief tot uiting en staat zij er aarzelend tegenover, dan wordt de introductie van de te levisie op de lange baan gescho ven en is er vooralsnog geen uit zicht op een bloeiende industrie. Ir. Otten schetste dan de toe stand met betrekking tot televi sie-uitzendingen in het buiten land, waar de overheid een po sitief standpunt inneemt ten op zichte van de televisie. De Ver. Staten zijn toe aan de bouw van hun vijfde zender, Argentinië heeft een zender in gebruik, Bra zilië drie zenders, Cuba twee zenders en drie relaiszenders, Mexico vier zenders en Canada bouwt dit jaar twee zenders. In al deze landen zag Philips kans een plaats te veroveren. In con tinentaal Europa aldus de heer Otten, blijft men in dit opzicht achter, maar in enkele landen, zoals Duitsland en Italië maakt men, weer met steun van de overheid, goede vorderingen. Het is nu niet te verwonderen, dat onze onderneming op televi siegebied kwantatatief nog r.iet overal die plaats inneemt, waar op zij recht heeft, gezien de of fers, welke zij reeds zeer vroeg tijdig voor de ontwikkeling van deze nieuwe schepping heeft ge bracht, en de technische resul taten, welke hiermede zijn be reikt. De wereld immers, beoor deelt de betekenis van Philips in dit opzicht in de eerste plaats r.aar de resultaten, welke zij op de binnenlandse markt heeft be reikt. Onkundig van de bijzondere verhoudingen in ons omroepbe stel, redeneert men in het bui tenland, dat de televisie in Ne derland niet van de grond is ge komen en omdat men Philips in Nederland weet, zegt men dan, dat Philips de televisie niet heeft zake uitbrengende, deelde mede, dat de heer C. de Jong aan het College van Ged. Staten heeft doen weten, dat hij in beroep komt van de beslissingen der hoofdstembureaux in de provincie Zuid-Holland, waarbij zijn naam werd gehandhaafd op de lijst, waarop de heer Welter (K.N.P.) als eerste candidaat voorkomt, zulks ondanks het feit, dat de heer de Jong de hoofdstembu reaux had medegedeeld, dat hij op grond van persoonlijke over wegingen zijn candidatuur niet wenst te handhaven en zijn be- willigingsverklaring intrekt. Hij verzocht deze verklaring als niet overgelegd te willen beschouwen. De vier hoofdstembureaux in de provincie hebben dit verzoek afgewezen, zo deelde de rappor teur mede. Het beroep van de heer De Jong tegen deze beslis singen is niet ontvankelijk .voor wat de kieskring Leiden betreft, daar reeds geruime tijd voor het beroep was verstreken. Bij de andere kieskringen was dat niet het geval, zodat overwogen zal moeten worden of gevolg zal wor den gegeven aan de wens van de heer De Jong. De voorzitter van het College constateerde, dat noch appellant noch de hoofdstembureaux zich hadden doen vertegenwoordigen. Ged. Staten hebben vervolgens beslist, dat de naam C. de Jong op de lijsten van de K.N.P. ge handhaafd moet worden. DEN HAAG, 26 Mei lm een openbare vergadering van Gede puteerde, Staten van Zuid-Holland, hedenmorgen gehouden onder voorzitterschap van de Commis saris der Koningin, mr. L. A. Kcsper, is aan de orde geweest het beroep van C. de Jong te Amsterdam tegen de beslissing van de hoofdstembureaux in Zuid-Holland voor de verkiezing van de leden van de Tweede Kamer, inzake de geldigheid van de ingeleverde candidatenlijsten en de handhaving van de daarop voorkomende candidaten. Het lid van Ged. Staten, mr. G. J. C. Schilthuis, rapport ter kunnen introduceren, hetgeen onze naam op televisiegebied ernstige schade heeft berokkend. Een verziende instelling van de overheid is daarom onmisbaar oim de positie van "de Nederland se radio-industrie en de daarmee verwante industrieën op dit nieuwe en grote gebied in de wereld te vestigen. Daarom juichen wij de maat regel tot verlaging van de weel debelasting op televisie-appara ten zeer toe, doch voor het sla gen van de televisie in Neder land is dit op zichzelf helaas nog niet voldoende. Hiernaast is on herroepelijk een aanzienlijke ver groting var. het aantal zenduren en een spreiding der uitzendin gen over de gehele week een vereiste. Eerst dan zal de zo no dige opleving kunnen gaan ont staan, met als gevolg: hogere op brengsten der schouwgelden, be tere en meer frequente program ma's, grotere ervaring er.z. Z. K. H. Prins Bernhard be gon gisteren in Maastricht een werkbezoek aan Limburg, waar hij ten Provinciehuize o.a. een korte uiteenzetting over het emigratie-vraagstuk beluisterde, die werd gegeven door mgr. dr. J. M. J. A. Hanssen, coadjutor van de Bisschop van Roermond, die vaststelde, dat van de 6400 jonge beroepszoekenden per jaar die Limburg telt, er 2400 nun bestaan elders zullen moeten zoeken. In de komende jaren zal de emigratie uit Limburg zeker tot 3500 personen per jaar kun nen en moeten groeien. Gisteren en vandaag zijn voor het na-oorlogse Duitsland en niet minder voor de gehele Vrije We reld historische dagen. Gisteren is te Bonn door de ministers van buitenlandse zaken van de Wes telijke Grote Drie en van de West-Duitse Bondsrepubliek het West-Duitse vredesverdrag ge tekend, waarmede een einde aan de bezetting van het land is ge komen en een nieuwe status voor West-Duitsland wordt ingeluid. Vandaag is in Parijs het verdrag voor de Europese Verdedigings gemeenschap getekend. Het be tekent, dat de zes deelnemende landen een gezamenlijke land-, zee- en luchtmacht onder één. generale staf en één commando krijgen. Een Van het wereldtoneel aanval op één der leden van de E.D.G. zal beschouwd worden als een aanval op allen.. Tussen het gebeurde in Bonn en dat in Parijs bestaat een sterk onder ling verband, wat duidelijk tot uiting komt in de tegemoetko ming van Washington, en Lon den aan de Franse eisen, die Za terdagavond nog een belemme ring vormden voor de onderte kening van de Conventie van, Bonn. Frankrijk toch heeft ster ke garanties gewild voor een ge bruikmaking van West-Duitse troepen. Het Franse bezwaar is steeds geweest dat wanneer aan West-Duitsland toestemming zou worden verleend een weermacht op te bouwen, het gevaar van een zich keren tegen met name Frankrijk steeds zou blijven be staan wanneer Duitsland uit de E.D.G. zich terugtrok De clausule die vandaag in Parijs met de ondertekening van de E.D.G. gel digheid heeft verkregen, bevat de regeling, dat bij een eventueel uittreden van welk land ook, dit als een vijandige daad beschouwd zal worden, met als gevolg het nemen van tegenmaatregelen van de andere leden. Het Euro pese leger komt onder bevel van de SHAPE, het hoofdkwartier van de NAVO en onder de direc te controle van een. commissa riaat van 9 man, bij eenstemmig heid door de regeringen, via de ministerraad voor het Europees leger, te benoemen. De minister raad bestaat uit 6 leden en is verantwoordelijk aan een Assem. blée voor het Europese leger, welker leden gekozen zullen worden uit leden van de be staande Assemblée van de Raad van Europa. Het ligt voorts in de bedoeling, dat de Assemblée een grondwet voor een Verenigd Europa opstelt. ïlet verdrag voor de E.D.G. voorziet verder in de bepalingen omtrent de opbouw der strijdkrachten. De onderte kening van dit verdrag betekent een belangrijke stap voorwaarts in de richting van de Europese éénwording Het verdrag heeft een looptijd van 50 jaar en het staat aan elk Europees land vrij toe te treden. Het verdrag wordt van kracht, zodra alle leden-staten het gera tificeerd hebben. -Bij het ont staan van meningsverschillen tussen een lid en het commissa riaat, kan een beroep gedaan worde» op de Raad. Tussen de raden van de E.D.G. en de N.A.V.O. wordt een gemeen schappelijk overleg gepleegd, terwijl er tussen deze twee ook een verplichting van bijstand be staat. Het verdrag behelst even eens de verhouding tusser» En geland en de E.D.G. Groot-Brit- tannië is wel geen lid, maar toch nauw bij de E.D.G. verbon den. Al deze feiten hebben thans hun beslag gekregen. Wat in Bonn en Parijs tot stand is ge komen, geeft een geheel ander aanzien aan de politieke struc tuur van West-Europa dan tot no,g toe. Het is eer» bewijs van vasthoudendheid der Westerse mogendheden, om op de ingesla gen koers door te varen. Inmid dels zal een ieder begrijpen, dat deze verdragen' spanningen te weeg brengen tusser» het Westen en het Oosten. Maar men beerij- pe eveneens, dat niet het Wes ten maar het Oosten hieraan schuldig is. Wij hopen morgen eer» commentaar te geven op de reacties, die zowel Bonn als Pa rijs in het leven hebben geroe pen. NOG WAT over de zeven-nood sprong van „De Groene". Het merkwaardige van deze z.g. „de mocratische" proefneming is, dat het blad de communisten er bui ten wil houden. Het is niet de eerste maal, dat dit weekblad van een soort „collaboratie" met het communisme beschuldigd wordt. De communisten, zo wordt be weerd „zijn al principieel tegen de herbewapening". Dat is echter onjuist. Principes beperken zich niet tot een of andere landsgrens en het communisme men weet dat nu onder-de-hand wel is principieel niet tegen bewape ning. Kijk maar naar Rusland en zijn satellieten, kijk maar naar de nieuwste plannen in Oost-Duits- land. Europa en de hele wereld, is helaas genoodzaakt, zich mili tair sterk te maken, om het ge vaar uit de communistische lan den te bezweren. Dat is onaf wijsbaar noodzakelijk. Men her innert zich misschien ook, dat Rusland na de oorlog de weste lijke landen liet ontwapenen en zichzelf militair zo sterk moge lijk maakte, zodat van een voort durende bedreiging van de we reldvrede daardoor de laatste jaren gesproken moet worden. Het is dus allesbehalve demo cratisch, het communisme buiten beschouwing te laten. Bovendien is elke poging, om partij te kie zen tegen de gemeenschappelijke krachtsinspanning van de wereld, en voor ons van West-Europa, déarom niet democratisch, omdat dit steun betekent voor een be weging, die zoal niet tot doe 1, dan toch tot gevolg heeft, dat er tweedracht en verwarring ont staat in het werkelijk democra tische kamp. Het speelt aller duidelijkst in de kaart van het communisme, dat allesbehalve democratisch is. Men late zich niet van de wijs brengen, erf.... springe niet op zij-wegen-

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1952 | | pagina 5