Horing is onderweg Vereniging Effectenhandel in gebreke gesteld Generaal Ridgway in Parijs aangekomen Fijne Engelse melange KOEMPOELAN-MOTTO 1952: „VERKEN ZELF" P PP Spanningen Nederlandse pelgrims kwamen in Barcelona aan ideling leumkruis Drie snelle jagers op weg naar de Hollandse kust Vanmiddag in IJmuiden? Brieven uit Amerika voor onze Koningin Vier jaar geëist tegen soldaat 14 en 15 Juni op Goudsberg te Lunteren Kamerbewoner werd door gas verstikt Brief van minister Lieftinck: Wetsontwerpen zijn in voorbereiding Hr. Ms. Woendi gaat 6 Juni op thuisvaart 20.000 man politie op de been THANS BESCHIKBAAR voor iedere huisvrouw Naar wij vernemen Zes jaar geëist tegen Pool Hommerson blijft in gijzeling Caudillo ontvangt Kardinaal-Legaat és ERW ACHTING door het K.N.M.I te dig van Woensdag- inderdagavond. UD WEER. bewolking met en- matige tot krachti- ke tot Noord-Weste- Koud. op 4-28; onder 20-47; onder 0.42. )LLANDS ELFTAL ENKHUIZEN hollands KNVB elf- gelegenheid van het aan van de afdeling l een jubileumwed- pelen in Enkhuizen ies elftal is als volgt ilie (OSV); achter: elder), Dangermond midden: Molenaar igendijk (Westfrisia) r: Voor: Groot (Hol ling (Westfrisia), Si- :risia), Deriga (OSV) C). v. d: Kooy (Hollan- 'e Rooy (Hollandia); ilder); De Werker i komen met de vol 's: Biilinga Frisia): isia); Meines (Frisia) :ek); Stuut (Sneek): euwarden); Bakker i); v. d. Ley (Leeu- ramer (Leeuwarden) eeuwarden); de Lin- -den)Santema (Fri- Heerenveen) en de g van de tweede serife het Jubileumkruis, s ook de eerste klas- ingedeeld, luidt als HRC 4, Helder 3, en Tex. Boys 1. "allantsoog 1, Kaag hagen 2 en SRC 1. 2. Hollandia T 1, N. 3KC 2 en Schagen 3. 1 1, Vios 1, Hugo B. 1, Alcmaria Victr. 3. winnaar groeri 20. wisk 1 en RKDVO 1. (ouaven 2, Andijk 1, IGB 1. Spartanen 1, West- porters 1 en WW 2. out 1, Blokkers 1, Valken 1. 'ivbekarsnel 1. St Vic- iO 1. Grasshoppers 2 k 1. winn. groep 26, 2, RKAFC 2 en oen 29, WBSV 1, Zee- Dreo 1. SVW 2, Hueo' Boys 2, en Alkm. Boys 4. Alkm. Boys 3. Kol- Zeevogels 2 en a 1. CSV 2. USVU 2, an Vitesse 2. inisuitslagen lasse. Hollander 1Inside 2 6—2 1 3TOZ 2 1—7 4—4 3—5 5—3 6—2 2—6 3—5 6—2 2—5 2 5—3 5—3 Schager T.C. rWTL 1 lelderse TC. 1 smstelspelers 3 Molenkrocht C. Amteno 1 KZTV 1 S ndam 1Juliana urn 4 isse: fhters 1 Animo 2 35 :um 2 44 ling—Set 2 4—4 -Beverwijk 2 44 [nside 4 44 -Oud Saenden 2 44 s 3—Game Fighters 2^ -Uitgeest 2 8—0 -Wimbledon 1 71 ,n 1Enkhuizer T.C. 0—8 —Toss 2 8—0 'C 2—LTV Zaandam 2 26 ■de Ruyter 08 2 Hoh Nob 08 ming heemraad 5 benoemd; met ingang te Dinsdag in Juli '52, d van het waterschap rikpolder J. Beumkes rn (gem. Texel). jxWilly Schagen Europese titel ting van het E.B.U.- erd Willy Schagen, kampioen half zwaar- igewezen om voor de tel in dit gewicht uit ■gen de Duitser Cpnny tmoeting moet binnen en worden georgam- IKT PURMEREND END, 27 Mei 1952 t te groot aanbod van ging de handel maar Maar de prijzen ble- als de vorige week, minder. Op de gelde het wel stiller. Er vraag voor 't gebruik, et aanbod gering was. e verse melkkoeien roef. Er was nog wel gstelling maar de ver talm en de prijzen niet beter op.Op de ilverenmarkt ging het goed met de slacht- aaar met de fokkers waren kopers genoeg edprijzen waren lager, volg een stugge gang- :en flink aanbod van ren werd ook deze islotte iets stroever, •ijzen bleven vrij goed ;n. Op de wolveemarkt orgen officieel geopend ■n heel wat geschoten pen aangevoerd. De iets beter dan verle- De geschoren deden 125. Maar er waden linder lammeren aan- aaronder wel een heel van Texel. Ook daar- jang wel iets beter en ogere prijzen. Met de geiten was het stugge e vette varkensmarkt met een prijs 2.20 in, waren maar enkelen, gingen een paar cen- >m tenslotte stug te p de biggenmarkt was 1; het scheen wel dat ooplust wds. En op de is het ook stug, door- lagpriizen daar zeer Dp de pluimveemarkt del vrij goed. WOENSDAG 28 Mei 1952 PAGINA 3 Katholieken van vrij wel alle landen, rassen en volkeren zijn aanwe zig op het 35ste interna tionaal Eucharistisch Congres, dat te Barce lona wordt gehouden. Boven: overzicht van „Piazza Castallunia" in Barcelona, met in het midden het kruis, dat 's avonds verlicht is. Onder: Pelgrims kopen de kaarten voor het congres. Van onze verslaggever a.b. van de „Vertrouwen" DINSDAG De grote race tussen de jagers om als eerste de „Hollandse nieuwe" aan de wal te brengen, is ondanks de slechte vangsten van gisternacht in volle gang. En de „Vertrou wen" met schipper Rog maakt een serieuze kans om de race te winnen. Voor zover na te gaan, zijn er maar drie concurren ten, de Katwijker „Kees" en de Vlaardinger .Bertina". De Kat- wijker zit even hoog als wij, maar Oostelijker. De Vlaardinger zit 30 mijl Noordelijker, maar het is een bijzonder snelle loper. Het zou er veel aan liggen of deze Vlaardinger doorgaat naar Vlaardingen, dan wel IJmuiden opzoekt om daar te veilen. IJmui- den is dichter bij en ook de „Vertrouwen" zal waarschijnlijk daarheen koersen. In ieder geval kan vanmiddag de eerste Hol landse nieuwe aan de wal, en dan waarschijnlijk in IJmuiden, verwacht worden. Verder zijn de enige haringjagers, die ons begeleiden, springende dolfijnen. De bijzonder slechte vangsten zijn oorzaak van de weinige concurrentie bij de race. Wel is de kwaliteit van wat gevangen wordt, zeer goed. Nadat gisteren nacht om even één uur op alle loggers begonnen werd met het inhalen van de netten, klonken al gauw de stemmen van Jacob den Heier, Arie Spaans en hoe ze allemaal heten, door de radio. Heel wat minder opgewekt ove rigens dan Zondag: „D'r zit hier niks, aaieen enkel ma- kreeltjeeen enkel harinkje, maar dat zet niet an." Er waren loggers, die niet meer dan een paar mandjes haring binnen haalden. Het maximum dat via de radio doorkwam was vijf kantjes. De „Vertrouwen" haalde 3i< kantje binnen. Nadat de netten waren ingehaald, werd de haring gekaakt, werden de andere zeven loggers van de combinatie gepaaid om de vang sten over te nemen. Dat was om half vijf. Om zes uur was de steven al gewend en koersten we Zuiden ten Oosten op de Hollandse kust aan. Schipper Rog voelde plotseling de kans om als eerste met de haring bin nen te komen en dat bracht hem de strijdlust in de benen. De vangplaats, van waar wij gisterenmorgen vertrokken, ligt 56° 25N.B. en 2° O.L., aan de westkust van de z.g. „Coalpit", dat is even ten Zuid-Oosten van het duivelshof Het gros van do schepen heeft iets Noord-Ooste lijker de vleet geschoten. Het is nu vijf weken geleden, dat H.M. Koningin Juliana haar bezoek aan de Verenigde Staten heeft gebracht, maar nog dage lijks ontvangt zii brieven van Amerikaanse burgers uit alie delen des lands, speciaal uit de steden, die zij bezocht heeft. Zo bevatte de post, die zij Maandag ontving ongeveer 15 brieven van Amerikanen, die hun reacties schrijven op de re devoeringen. die de Koningin ge- houder» heeft. Sommigen doen suggesties op speciale punten. Op het bureau van de Koningin in haar werkkamer staat nu. te midden van de portretten van andere staatshoofden, een foto van president Truman die hij de Koningin met een eigenhandig geschreven opdracht er op heeft toegezonden. e Burgemeester Oud neemt afscheid Donderdagmiddag zal de Rot terdamse politie op de Coolsingel een parade houden i.v.m. toet af scheid van burgemeester Oud. Vrijdagmiddag wordt een bijzon dere raadszitting gehouden, ter wijl er Zaterdag eer» huldiging is in het Feijenoordstadion. ™et. een défilé, sportdemonstraties. een bloemenhulde en dagvuurwerk. Des avonds volgt een taptoe. Een 20-jarige soldaat uit Rot terdam. die tegen het vonnis van de Krijgsraad te Velde West be roep had aangetekend, stond gis termorgen voor het Hoog Mili tair Gerechtshof terecht. De ver dachte die wegens vijf ddefstaller» met inbraken en desertie, tot tweemaal toe gepleegd, tot vier jaar gevangenisstraf met aftrek en ontslag uit de militaire dienst zonder ontzetting werd veroor deeld was reeds tweemaal met de kinderrechter in aanraking ge weest. .Het wordt nu tiid. dat hii hardhandig wordt aangepakt" aldus de advocaat-fiscaal Mr. Zaayer. Hij was daarom van oor deel dat de dopr de krijgsraad opgelegde straf bevestigd diende te worden. Deze soldaat had een meisje in Den Haag maar toen zij haar gunsten weg ging schen ken aan een ander, greep hem dit zo aan. dat hij met eer» ze nuwstoring in een militair hospi taal moest worden opgenomen. Een geneeskundig onderzoek wees uit, dat hij eigenlijk voor de militaire dienst niet geschikt was. In afwachting van het offi ciële ontslag stuurde men hem terug naar het militaire kamp te Waardenburg waar hem nog een straf wachtte. Uit angst hiervoor deserteerde hii terwijl hii op zijn rondzwervinigen verschillede diefstallen pleegde tot een totaal van f3500.Op 10 Juli zal het Hof uitspraak doen. DEN HAAG De Nationale Koempoelan 1952 van de Verken ners der Katholieke Jeugdbewe ging, die op 14 en 15 Juni a.s. op de Goudsberg te Lunteren ge houden wordt, wil onder het de vies „Verken zelf' de leiders en leidsters de gelegenheid bieden zelf inhoud en v aarde van deze traditionele tweejaarlijkse bijeen komst te bepalen. Ongeveer 500 leiders en leidsters, afkomstig uit het gehele land, worden in Lun teren verwacht. Onder de gasten die medegedeeld hebben deze Koempoelan te zullen bezoeken, bevindt zich Mgr. Dr. B. J. Al- frink. Verder rijn aanwezig vertegen woordigers van verschillende jeugd-organisaties en functiona rissen van het Nationaal Hoofd kwartier, onder wie de Hoofd commissaris H.F.M. Baron van Voorst tot Voorst en de Hoofd aalmoezenier A.J.L. Verhoeven. Een belangrijk programma-on derdeel van de Zaterdag draagt tot titel „Stands, stunts en sti.il". De deelnemers zullen hier tijdens een bonte „markt" achter hun (Van onze correspondent) ALMELO, 27 Mei Hedenmor gen werd de Almelose politie ge alarmeerd door de bewoners van het perceel Bleekweg 2. Een der bewoners, die alleen op kamers woonde, was de laatste dagen niet meer gezien. Bovendien had men een vreemde reuk waarge nomen. Men vertrouwde het niet en waarschuwde dc politie. Deze vond de 63-jarige J.A. dood op z'n kamer. Het bleek dat de man door gasverstikking om het leven was gekomen. Zaterdagmiddag was hij voor het laatst gezien. Het onderzoek van de politie duurt nog voort. Er is geen mis drijf in het spel. kraampjes allerlei activiteiten demonstreren. Des avonds worden op de Goudsberg 25 kampvuren gehouden- Op Zondagmorgen is er een plechtige H. Mis. op te dra gen door de Hoofdaalmoezenier; er zingt een koor van leiders en leidsters. Na de vla^genparade van die morgen krijgt ieder de kans om alle critiek, alle lof, alle waarheden en alle onzin, die ten aanzien van de Verkennersbewe ging in zijn binnenste leven, hardop aan de omstanders mee te delen. Dit gebeurt op „Hyde Park" Het hoofdkwartier is doende om daartoe honderd zeepkisten te vergaren. Er is een rallye van alle deelnemers, er zijn volks dansen, er is een Koémpoelan- speech en tot slot een plechtig Lof. '-GRAVENHAGE, 27 MeL In een brief aan het bestuur van de Vereniging voor den Effectenhandel heeft de Minister van Financiën zijn bezorgdheid geuit over het besluit tot staking der dagelijkse notering. De regering keurt dit besluit in hoge mate af, omdat het in feite neerkomt op een sluiten van de effecten beurs, terwijl deze beslissing tot de uitsluitende competentie van de minister behoort. De minister wijst er op, dat, evenzeer als het openen en sluiten van de beurs, het vaststellen van de dagelijkse notering een zaal: van algemeen belang is, die niet zonder meer aan de vereniging kan worden overgelaten. Voorts stelt de regering het bestuur ernstig in gebreke we gens het feit, dat het heeft na gelaten, alvorens zelf tot actie over te gaan, met hem in over leg te treden over de vraag, op welke wijze aan de dreigende gevolgen van de gevallen rech terlijke beslissing het hoofd ware te bieden. Indien dit laatste ware ge schied, zou de minister in de gelegenheid zijn geweest het be stuur op de hoogte te stellen van de stand van zaken met betrekking tot het overleg dat in de boezem der regering en tussen de regering en de com missie uit die Tweede Kamer, daartoe bijzonderlijk ingesteld, nopens de impasse waarin het effectenrechtsherstel dreigt te geraken, sedert enige tijd gaan de is. Dit overleg heeft er toe ge leid. dat de regering het voor nemen heeft opgevat op korte termijn wetgevende maatregelen te bevorderen, die de bedoeling van de wetgever van het Staats blad F 272 duidelijker tot uit drukking zullen brengen. Ook overweegt zij de proces gang te verbeteren, waarbij met name gedacht is aan het openen van de wieg tot cassatie. De re gering koestert de verwachting, dat het resultaat dezer plannen niet zal worden doorkruist door beslissingen, die in eerste aan leg door de afdeling Effecten registratie moeten worden ge nomen. De minister spreekt het ver trouwen uit, dat het bestuur, indien het zich van deze ontwik keling op de hoogte had gesteld, er ongetwijfeld in geslaagd zou zijn met deze kennis van zaken de ongerustheid ter beurze over de gevolgen van de laatste be slissing van de afdeling Recht spraak zodanig te temperen, dat van een besluit als thans helaas is genomen onmiddellijk zou zijn afgezien. De regering doet dan ook een dringend beroep op het bestuur om zijn besluit van 20 Mei on verwijld in te trekken en de leden der Vereniging aan te sporen tot een rustige hervatting van het regelmatig beursverkeer. 'S-GRAVENHAGE, 27 Mei. Het ligt in de bedoeling, dat het Iandingsschin Hr. Ms. „Woendi" onder bevel van Luit. ter Zee der eerste klasse A. van Altena, op 6 Juni uit Nederlands Nieuw- Guinea vertrekt op thuisvaart naar Nederland. Het schip wordt op 11 Augustus ter rede van Texel verwacht en zal on 12 Aug. afmeren in de haven van Nieu- wediep. Post voor opvarenden van Hr. Ms. „Woendi", bestemd om te Singapore te worden uitgereikt, dient uiterlijk 11 Juni om 22.00 te Amsterdam (C.S.) aanwezig te zijn. Voor post, uit te reiken te Colombo, is de sluiting be paald op 22 Juni om 22.00 uur, voor Aden op 5 Juli om 14.00 uur, voor Port Said oo 16 Juli om 22.00 uur. voor Palermo op 23 Juli om 22.00 uur en voor Gibraltar op 29 Juli om 22.00 uur. De opgegeven sluitingsdata en sluitingstijden gelden alle voor Amsterdam (C.S.). Adressering van alle poststuk ken als volgt: Naam, rang of kwaliteit, ma rinenummer; Aan boord van Hr. Ms. „Woendi", Amsterdam (C.S.), Marine. De naam van de haven, waar de post wordt uitgereikt, dient niet te worden vermeld. PARIJS, 27 Mei Generaal Matthew B. Ridgway is heden te vijf minuten over twaalf in Europa geland, om het bevel over het Europese verdedigingsleger van de Westerse wereld tegen het communisme op zich te nemen. Ridgway arriveerde in ge zelschap van zijn echtgenote en zijn zoontje met een vliegtuig van de luchtmacht op het vliegveld Orly. Het was op tien dagen na precies 8 jaar geleden, dat Ridgway per parachute op Franse bodem daalde, om mee te helpen Frankrijk van de Duitse be zetting te bevrijden. Hij werd op het vliegveld ver welkomd door generaal Eisen hower, de Franse minister van Defensie René Pleven, Veldmaar. schalk Montgomery en Maar schalk luin. Enkele minuten voordat het vliegtuig van Ridgway landde, vloog er een eskader van 32 bommenwerpers over Orly. (Advertentie) iwie wel eens in Engeland is geweest, kent de bijzondere thee-melanges, die daar ver kozen worden, - melanges, die eigenlijk zijn ontstaan uit de oude tradities van een thee drinkend volk bij uitnemendheid. Voor Nederland waren deze melanges altiid vrij kostbaar en het gebruik bleef dan ook beperkt. Douwe Egberts is er thans in geslaagd, naast zijn reeds zo bekende melan ges, een bijzonder geurige Engelse melange te brengen voor slechts 76 ct ver pakje. Deze melange, PICKWICK THEE met groen etiket, brengt U de echte, volle Engelse theesmaak, is op vallend krachtig en geeft een rijke, gouden afschenk. U doet dus verstandig met zo vlug mogelijk eens zo'n nieuw pakje PICKWICK THEE te bestellen. PICKWICK THEE zal dan óók in Uw gezin een trouwe huisvriend blijven! Winst voor Eisenhower in Connecticut HARTFORT. Het Republi keinse congres van de staat Con necticut heeft Dinsdag 22 afge vaardigden naar de Nationale Conventie aangewezen, die gene raal Eisenhower steunen. Geen der aanhangers van senator Taft is gekozen. De opbouw van de nieuwe aardappelmeelfabriek „Mussel- kanaal en Omstreken", Ter Apelkanaal, nadert haar voltooiing. De gebouwen zijn practisch afgewerkt, terwijl de plaatsing der nieuwe machines in volle gang is. Tegen midden Juli a.s. zal deze modern ingerichte fabriek met zijn vermalingscapaciteit van 130140.000 hl aardappelen per week, voor de nieuwe campagne bedrijfsklaar staan. Gehoopt wordt, dat tegen 15 Augustus a.s. voldoende aardappelen ter vermaling zullen zijn opgegeven om met de campagne te kunnen beginnen. zal aan prof. M. A. van Bouwdijk Bastiaanse, hoogleraar in de ver loskunde aan de Amsterdamse Universiteit, het eredoctoraat van dc Universiteit van Leeds worden verleend. houdt het „Comité Reünie Enge landvaarders", waarvan de Com missaris der Koningin in de prov. Friesland, mr. H. P. Linthorst Homan voorzitter is, in Septem ber weer een bijeenkomst. is gisteren in Amsterdam een ambulance-auto voor het Rode Kruis in Israël verscheept, ge- kocht uit de opbrengst van een schouwburgavond in Amsterdam en een schenking van het Kraam vrouwenfonds. is gistermiddag een krans gelegd bij Rembrandt's beeld op het Rembrandtplein in Amsterdam. Het beeld werd 100 jaar geleden door Koning Willem III onthuld en is sedert dien twee keer een kwartslag gedraaid. Niet uit eigen kracht overigens Voor de Utrechtse rechtbank is gisteren zes jaar gev.straf met aftrek geëist tegen een 26-jarige Pool, die einde vorig jaar een 25-jarig meisje, met wie hij twee jaar verkering had gehad, maar die toen verklaarde dat zij toch niet met hem wenste te trouwen, met enige messteken niet-ernstig verwondde. Er waren meer dan 20.000 man Franse veiligheidspolitie op de been om ervoor te zorgen, dat di communisten geen verwarring konden stichten zoals zii hadden aangekondigd te zullen doen. Generaal Ridgway verklaarde bij zijn aankomst o.a.: „Mij valt toet voorrecht te beurt eer» be langrijke functie te mogen be kleden een belangrijker func tie, dan ik ooit heb gehad. Ik treed daarbij in het voetspoor van een zeer groot man, die de volken van Europa naar één en kel doel heeft geleid de duur zame vrede. Die man is generaal Dwifht D. Eisenhower. Ilc zal binnenkort in de gelegenheid zijn het werk, dat hij voor de vrede begonnen is, voort te zet ten. Ik neem deze grote taak op mij met een diep gevoeld plichts besef en een zuiver gewét en.' De generaal begaf zich vervol gens naar de Arc de Triomphe in het centrum van Parijs, waar to'ij een krans legde op het graf van de Onbekende Soldaat. Langs de Champs Elysees stonden tiendui zend toeschouwers tussen twee rijen politiemannen, terwiil poli- tieversterkingen en brandweer wagens bii de zijstraten gereed werden gehouden. Generaal Ridgway nair.' ver volgens zijn intrek in het Trianon Palace-hotël in Versailles, waar Eisenhower tijdens de oorlog ziin hoofdkwartier had. Eisenhower zal Vrijdag, vlak voor het middaguur het daad werkelijk commando over dö> NATO-strijdkrachten aan Ridg way overdragen. Zaterdag vliegt hij naar de Ver. Staten. De Air.'sterdamse Rechtbank heeft gisteren uitsnraak gedaan in de „zaak A. H. Hommerson" en beschikt, dat de giizeiing van deze Zaandamse journalist op nieuw met 12 dagen wordt ver lengd. Dat betekent dat Hom merson nu tot 12 Juni a.s. in gij zeling kan worden gehouden. De uitspraak 'is conform het oordeel dat de advocaat-generaal van het Amsterdamse Gerechts hof. mr. J. F. Hoeffelman. na be handeling dezer zaak Vrijdag j.l. uitsprak, n.l. dat de kwestie (als getuige in een rechtsgeding ge hoord blijven weigeren d'e ge vraagde persoon te noemen van wie hij als journalist later on juist gebleken mededelingen had ontvangen) ernstig genoeg is om handhaving van de gijzeling te vragen. De parafering van de verdra gen van Bonn en van Parijs heb ben spanningen opgeroepen het geen was te verwachten. Span ningen in West-Duitsland, in. Oost-Duitsland en tussen Rusland en het Westen, terwijl de Fran sen jn hun hart niet geheel en al instemmen met het gebeurde in Bonn. Zij twijfelen nog altiid aan de betrouwbaarheid van Duitsland, de oude erfvijand. Deze spanningen in W.-Duitsland zijn begrijpelijk, omdat, hoe men de zaken ook keert of wendt, noch de besluiten van Bonn. noch het verdrag van de E.D.G. in wezen iets veranderen aan de scheiding tussen West- en Oost- Duitsland. En elke Duitse man of vrouw heeft Van het wereldtoneel het vurig ver langen het va derland here nigd te zien. Dat is één van de oor zaken waarom het, Duitse Verdrag in West- Duitsland allesbehalve met vlag gen en vreugdevuren is ontvan gen. West-Duitsland zal na de ra tificering welker tot standko- ming valt te betwijfelen een vrije staat zijn. maar tegelijker tijd onder controle bliiven van het Westen. Het is anderzijds van de West-Duitsers, nu aan vele hunner wensen is tegemoet geko men, een ondankbare houding. Rusland heeft steeds getracht de parafering tegen te houden. De nota's, ook de laatste. die geenszins eer» oprechte klank in houdt. van het Kremlin, maak ten deel uit van een vertragings offensief op het diplomatieke front. De Russen hebben maar één doel, de opneming van West- Duitsland in de Westerse gemeen schap tegen houden. Van Russi sche zijde is dan ook een felle agitatie te verwachten. Misschien staan we aan de vooravond van een nieuwe blokkade van Berlijn endaden van geweld, die hoogst gevaarlijk kunner» ziin. Met deze druk zullen de Russen en de Oost-Duitse communisten trachten de verdeeldheid onder de West-Duitsers te vergroten, waarschijnlijk met het oogmerk de ratificatie te voorkomen. Het Westen wenst een herenigd Duitsland in de toekomst Maar dan een vrij Duitsland waarvan de hereniging tot stand komt met de goedkeuring van het Wes. ten. Dit om te voorkomen, dat een nieuw Duitsland een bond genootschap met de Russen zou aangaan. Rusland wil ook een herenigd Duitsland, dat naar de pijpen van toet Kremlin zal dan sen, of een Duitsland, dat als een neutraal vacuum ligt tussen het Oosten en het Westen en voor Moskou een prachtig terrein zou zijn naar het Westen op te trek ken. Hier ligt de kern van de zaak en nergens anders! De standpunten van Oost er» West zullen nimmer overbrugd wor den, omdat Rusland ge^n ernstige bedoelingen heeft. Zolang Rusland dag in dag uit al sedert 1945 bezig is Oost-Duitsland te bewapenen, was er voor de Westelijke Gróte Drie geen andere mogelijkheid, dan ook West-Duitsland van wa penen te voorzien en het de ga rantie te geven van hulp. Trou wens een verdediging van West- Europa. zonder inschakeling van de Bonds-Republiek zou onmoge lijk zijn. De gevaarlijke spannin gen van nu vinden hun oorzaak in de halsstarrige politiek van Stalin. De Russen willen geen wereldvrede maar een geweld dadige wereldrevolutie. En daar hebben de vrije volkeren reke ning mee te houden. Het Westen heeft doortastende stappen ge daan. En het is zich terdege be wust van de gevaarlijke conse quenties. Maar er is nu eenmaal géén andere weg. Korea heeft op dit punt iets geleerd. De Russen hebben alleen eerbied voor een krachtige vuist. Nu Washington, Londen en Pa rijs deze weg zijn ingeslagen, is de volgende stap vastberadenheid te tonen. Vooral ten opzichte van de Russische druk. De garanties daarvoor ziin, gegeven, o.m. door Acto-eson, die kort geleden de verzekering gaf, dat West-Berliin niet in de steek wordt gelater». Tegelijkertijd is van het Westen te verwachten, dat opnieuw de Russische bedoelingen worden ge toetst. De tiid die nog rest tot de ratificatie biedt daartoe de gele genheid. De andere zijde van de huidige ontwikkeling is. dat de Duitsers de mogelijkheid is gegeven bliik te geven van hun standpunt t.a.v. de Europese éénwording. Voor Duitsland als herenigde staat is er alleen een toekomst wanneer het deel uitmaakt van een Ver enigd Europa. Alleen op deze wijze is ook de rivaliteit tussen Frankrijk en Duitsland uit de wereld te helpen. Zo blijven er slechts twee wegen open O f dat Europa voortgaat op de weg naar een integratie óf ten onder gaat in de duistere nacht van een Bolsjewistische dictatuur er» ge weld. Het eerste brengt risico's mee. maar er is nu eenmaal geen andere keuze zolang het Kremlin de wereldvrede bedreigt. A (Van onze verslaggever) BARCELONA, 27 Mei. De Nederlandse bedevaart naar het Eucharistisch Congres te Barce lona is Maandagmiddag om half vijf in de Congresstad gearri veerd. Onder de pelgrims bevon den zich de Aartsbisschop-coad jutor Mgr. Dr. B. J. Alfrink en de Apostolisch Vicaris van Ma- lang, Mgr. A. E. G. Albers, die kortgeleden met de „Willem Ruys" in Nederland was gearri veerd. Op het station was de ge hele Nederlandse kolonie van Bar celona aanwezig. Het gezelschap had een voor spoedige reis achter de rug. Hoewel deorganisatie van de Spanjaarden tot in alle onder delen klopt, mankeerde er aan de Nederlandse wel een en ander. Dank zij de bemiddeling van de consul evenwel worden de ge maakte fouten zoveel mogelijk gecorrigeerd. Op dit ogenblik zijn bijna alle landen met grote groepen aan wezig. Frankrijk is het sterkst vertegenwoordigd en vormt daar door de grootste groep buitenlan ders na de Spanjaarden. Het leven in Barcelona is nu uiterst druk. Overal merkt men de spanning, nu heden de plech tige opening van het Congres plaats vindt.. Reeds is de Kardi naal-Legaat, Kardinaal Tedeschini binnen de Spaanse wateren ge arriveerd. Hij wordt op last van de Caudillo behandeld met de eer, die aan regerende vorsten toekomt. Bij zijn ontvangst zal Franco met zijn gehele regering tegenwoordig zijn. 4 is

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1952 | | pagina 3