Volgende week: RODE KRUIS-WEEK PELS' Massa mad Kroon hechtte goedkeuring aan oprichting werkplaats Noordhollands grootste schapenmarkt verbeterd f 50.- reductie YPMA - RADIO Afscheid secretaris Nap van Wieringermeer ADVOCAAT Katholieke Vrouwenbeweging ter bedevaart naar Heiloo Voordelige vacanfie-aanbieding! Duizenden ,Ja, Vc Internatio klasse op pagina ALKMAAR EN OMSTREKEN Troepenschouwin 't Gulden Vlies AGENDA Marktberichten 'n Vulpen en véél goede woorden DONDERDAG 29 Mei 1952 ALKMAAR. Het moet voor het bestuur van de afdeling Alk maar van het Rode Kruis en het werkcomité voor de Rode Kruis- actie 1952 een grote voldoening geweest zijn gisteravond in Het Gulden Vlies gratis voor dit doel beschikbaar gesteld zo'n grote schare dames en heren te hebben aangetroffen, die hun medewerking weer zullen geven gedurende de Rode Kruis-week, welke direct na Pinksteren in Alkmaar en omgeving wordt in geluid. Dr. F. J. Frederikse getuigde dan ook in ziin openingswoord van die voldoening en sprak al bij voorbaat een woord van dank voor dit enthousiasme. Het Rode Kruis, zo zei hii, doet veel in het verborgene en wellicht is daarom de Rode Kruis-gedac'hte nog geen gemeengoed van de grote massa. Hii herinnerde aan de menslievende taak van het Rode Kruis in oorlogstijd en daarna; het verricht dan veel werk, waarvan velen omvang en betekenis niet vermoeden. Over de verschillende taken van het Rode Kruis in vredes tijd sprak de heer Piet Cloeck. voorzitter van het Algemeen Ac tie Comité. Het was een hele op somming die hij gaf. De Moeder- mexkcentraie staat klaar als het gaat om het leven van jonge moeders en pasgeboren baby's; de Bloedtransfusiedienst maakt het mogelijk, dat het Rode Kruis 40.0(H) keer pel jaar het leven van zieken kan helpen redden; langs alle wegen staan de Rode Kruis hulpposten klaar om bii verkeersongevallen eerste hulp te verenen; bii sport, en stads feesten is de Rode Kruis-colonne voor datzelfde werk paraat, ter wijl zij ook dag en nacht gereed staat om transporten te verzor gen. Om dicht bii huis te bliiven. herinnerde spr. aan het verdien stelijk werk van de Alkmaarse colonne bii de grote brand in Westerlicht. Toen gaven de leden van deze colonne hun nachtelijke uren voor een menslievende taak. Geeft u daarom zo vroeg spr. aan de propagandisten en mede werkers van deze avond eenis enkele uren in de Rode Kruis- week, om de Rode Kruis-gedach- te uit te dragen eni gelden in te zamelen om het Rode Kruis in staat te stellen zijn werk van naastenliefde te bliiven verrich ten. Het Rode Kruis is niet karig met zijn hulp verleninglaten wij d'an niet karig ziin met onze tijd en nvt ons geld voor het Rode Kruis. Spr. besloot met de wens, dat Alkmaar ook dit jaar weer een goed figuur mocht slaan met de Rode Kruis-actie. Daaromtrent liet de heer W. Spruyt vervolgens een optimis tisch geluid horen. Het vorig jaar werd een prachtig bedrag ge boekt; dit jaar streven wij naar meer, zo zei hii. en als ieder ziin best weer doet dan is dat ook zeker mogelijk. Hij wees op het belang van de huis aan huis-actie, waaruit vorig jaar 60 procent der bijdragen kwam en gaf de „bewerkers" en kele practische en organisato rische wenken. Evenas het vorig jaar is de stad in dertig wiiken verdeeld, terwijl onder elk wiik- hoofd drie wiiken ressorteren. In perceel Langestraat 1. tegenover de apotheek van Hartong van Ark, komt het Rode Kruis-hoofd- DAM KAMPIOENSCHAP ALKMAAR EN OMSTREKEN ALKMAAR De eerste ronde bracht enige grote verrassingen, o.a. de nederlaag van de kam pioen 1951 F. Slot en de winst van Kiewitt, de jonge WDO-spe- ler op Piederiet. Da uitslagen waren: hoofdklasse: F. SlotM. A. Hemels 02, P. Booy—N. Oud 02, M. OudJ. Mekken uitgest. Th. de Haas vrij. Ie klasse: M. A. LangrasL. Verver 02, PiederietKiewitt 02, J. JomaD. S. Stam 02, J. SchuitM. J. Langras uitgest. 2e klasse: T. KomP. de Wyn 11, BakBywaant 20, N. VisserLengers 20, Helder vrij. Afd. H.B.S. Chr. Lyceum erkend ALKMAAR Ingevolge een schrijven van het Departement van Onderwijs, Kunsten en We tenschappen, dd. 23 Mei 1952 is de afd. H.B.S. van het Christe lijk Lyceum te Alkmaar, te re kenen vanaf 1 September 1951 erkend in de zin der wet. Dit betekent, dat deze afdeling volkomen voldoet aan de eisen, die bij de wet aan een dergelijke inrichting van onderwijs worden gesteld. PINKSTER-AGENDA GULDEN VLIES ALKMAAR Met de Pink sterdagen geeft het gezelschap Johan Kaart uit Amsterdam in het Gulden Vlies te Alkmaar een paar gezellige voorstellingen nl. Zondag de elfde opvoering van „Potasch en Perlemoer" en Maandag de daverende klucht „In Pyama". In beide stukken vertolken Johan Kaart en Johan Boskamp de hoofdrollen. Vrijdag 30 Mei geeft „Het Vrije Toneel" een herhaling van het uitzonderlijk leuke stuk ,,Het Witte Schaap van de familie", waarin Cor Ruys de hoofdrol ver vult en tevens de regie voert. Gift t.b.c.-bestrijding ALKMAAR Men verzoekt ons opname van het volgende: Mocht het bestuur der Alk maarse vereniging tot Bestrijding der Tuberculose onlangs van de Personeelsvereniging der Ringers Chocolade fabrieken een gift van 250,73 in ontvangst nemen als resultaat van een gehouden feest avond, thans werd het bestuur verrast met een bedrag van 65,02 eveneens van genoemde vereni ging. Het bestuur is hiervoor zeer er kentelijk en hoopt, dat meerdere personeelsverenigingen dit mooie voorbeeld zullen navolgen. kwartier; het Hooge Huys stelde dit perceel welwillend beschik baar. Daar zal ook weer de •ther mometer elke dag in stijgende lijn de stand van de opbrengst aangeven; in verband hiermede vroeg spr. de medewerkers eike dag het verzamelde geld hier af te dragen. Zoals vorig jaar zal elk buis, dat door de „bewerkers" met resultaat bezocht is. weer ken baar zijn door het kleine raam- affiche, zodat de ingezetenen niet behoeven te vrezen, dat zii twee maal bezoek krijger». Wij vernamen voorts, dat de oproep aan handel en industrie, om prijzen beschikbaar te stellen voor de grote Rode Kruis-actie. een schitterend resultaat heeft gehad, zodat de bridgers fraaie prijzen tegemoet kunnen zien. De volgende week Woentsdag organiseert het Rode Kruis de jaarlijkse boottocht voor inva liden en zieken: een reden te meer, om in de Pinksterweek het Rode Kruis weer eens extra te gedenken. Vermelden wij nog, dat de Rdoe Kruis-colonne reeds avond aan avond bezig is de buitem- gemeenten te bewerken en dat de kapel van Excelsior de avond in Het Gulden Vlies met een vrolijk stukje muziek opluister de. Als de animo onder de bur gerij de volgende week zo is als deze avond bil de vele mede werkers van het Rode Kruis, dan is ook van de Rode Kruis-actie 1952 het succes verzekerd. BIOSCOPEN: CINEMA AMERICAIN: „Macbeth" met Orson Wel les. (speciaal programma). HARMONIE: Een onverge telijke Melodie. (Speciaal programma.) VICTORIA-THEATER: Pe king Express, 18 jaar; REX-THEATER: Banneling der Eilanden, (volw.). VOORSTELLINGEN: 8 uur. Matinée: Rex: 2.30 uur. APOTHEKEN: Voor spoed gevallen is 's avonds na zes uur geopend de apotheek Hartong van Ark, Lange straat 1. Winkelsluitingswet Tweede Pinksterdag ALKMAAR Tweede Pink sterdag is de Winkelsluitingswet niet van toepassing hetgeen be tekent dat de winkels tot 12 uur 's nachts open mogen zijn. Geslaagd ALKMAAR Aan de Rijks kweekschool te Alkmaar slaagde voor de'akte L.O. mej. J. Groot ui't Hoorn. De heren J. P. de Geus en A. J. Kaarsemaker beide uit Alkmaar. Drie candddaten wierden afgewezen. BENOEMING j. A. WOELDERS SCHEfRMERHORN - Het hoofd van de openbare lagere school alhier, de heer J. A. Woelders, is met ingang van 1 September a.s. benoemd tot hoofd van de openb. lagere school te Wijhe (Overijsel). Het feit dat de openbare school alhier door teruggang van het aan tal leerlingen .waarschijnlijk over enige" tijd de 2e leerkracht zal moeten missen, zal naar mae wor den aangenomen wel van invloed zijn geweest. 'Advertentie* PINKSTEREN - water - zon en voorjaarsstemming Auto's, fietsen en zeiljachten doorkruisen bij duizenden ons mooie Vaderland; voldaan vleien onze gasten zich 's avonds in een gemakkelijke stoel. kamt ter tafel Gastvrijheid in glazen! Advocaat, per flf 4.50 „Oude Pels" per litr. f7.70 Oude „Bounty", p. Itr. f 7.15 Citroen, per ltrf 5.95 Fladderac, per ltr. - f 6.45 Bordeauxwijnen, per fles,, vanaf f2.50 Portwijnen, per fles, vanaf f 4.60 Sherry per fles, vanaf f 6. Rijn- Moezelwijnen, per fles, vanaf f 1.95 Samos (Eiland), per fles, vanaf f 3.25 BERGEN. De vergunning voor de bouw van een werkplaats met de daarin te plaatsen machi nes aan de Eikenlaan, hoek Zuid laan, ten behoeve van de aan nemer Jac. van Exter, dat vorig jaar zoveel stof in de gemeente raad en daar buiten deed op waaien, is in de hoogste instan tie: de Raad van Staten en de Kroon goedgekeurd. Reeds in 1950 had de heer Van Exter zijn aanvrage tot het bou wen van een werkplaats bii B. en W. ingediend. De plannen en tekening werden door haar goed gekeurd en het wachten was slechts op de toestemming van de Hinderwet voor het plaatsen van een 4 en 5 pk-motor voor de aandrijving van de bout'bewc kingsmachines. Reeds had Ged. Staten zijn goedkeuring aan het besluit van B. en W. gehecht. De omwonenden gingen echter met de gang van zaken niet ac- coord en verzamelden van zes en dertig personen uit de om trek hun handtekening om een request in te dienen bii de Raad van Staten op grond van: 1. het verkrachten van een servituut, waarmede de grond belast zou ziin en die het plaat sen van werkplaatsen en bedrii- ven zou moeten verhinderen: 2. bet storende effect van de machines op de studerende jeugd en de naar rust verlangende gas ten in gemeubileerde huizen en pensions. Op 10 October 1951 werden de beide partijen voor de Raad van State gehoord waarbij reeds bleek, dat op het bedoelde ter rein geen servituut berust, doch dat het een zogenaamd „Ketting- beding" betreft door de eigenaar, de heer MacDonald, destijds zelf opgelegd. Na (het overlijden van genoemde heer werd door zijn echtgenote, mevr. Mac.Dor"' Allot aan de heer Van Exter „De Luchtpost" CASTRICUM - IJ- Zentveld 13.49.59; 2 C. Peperkamp; 3 W. Piepers; 4 J. Bakker; 5 J. Bruno; 6 P. Deen; 7 W- Brieffer; 8 F. Tromp; 9 B. Bodeke; 10 C. Schaam 11 C. Tromp-de Wilt; 12 A. Buter 13 A. Metselaar, 15-09-50 Zondag a.s. 1 Juni wordt gevlo gen van Orleans. Donderdag a.s inkorven van 17.3018.30 uur. 65 JAAR GETROUWD CASTRICUM. Een dezer da gen vierde het echtpaar J. Hou- brikrde Vries zijn 65 jarig huwe lijksfeest. In de morgenuren werd ter hunner intentie een H. Mis opgedragen in de parochiekerk van Maria ten Hemelopneming, waarbij kinderen de gezangen uit voerden. Burgem. C- F. Smeets en pastoor J. de Wit kwamen hun ge lukwensen aanbieden. Het fanfa recorps St. Aloysius bracht de tra ditionele serenade. toestemming gegeven het beding als ongedaan te beschouwen. Eveneens kwam op de zitting tot uiting, dat de ingebrachte be zwaren inzake de Hinderwet niet doorslaggevend waren te meer daar de Hinderwet wijziging zal ondergaan om (het bedrijfsleven in staat te stellen gemakkelijk industrieën te vestigen, vooral in het industrie-arme gebied van de kop van Noordholland. Na een uitgebreid onderzoek van de adviseurs van de Raad van State is het raadsbesluit in de hoogste instantie, de Kroon, goedgekeurd en door de Koningin op 21 Mei ondertekend. De te bouwen werkplaats zal geheel in de sfeer van de om geving worden opgetrokken en zal eer» oppervlakte hebben van 10 bii 15 meter. De muren zullen worden gewit en het erf zsj worden afgesloten door pep hek met daar achter een zeer hoge heg van liguster, terwijl het hout een aparte afgesloten bergplaats zal krijgen. Geslaagd voor hef E.H.B.O.-diploma EGMOND AAN ZEE De afd. „De Egmonden" van het Ned. Ro de Kruis had in de afgelopen win ter een cursus georganiseerd, on der leiding van dokter Helle, daartoe bijgestaan door Mevr. Wallaart uit Alkmaar, voor op leiding voor het eenheidsdiploma EHBO. Bij het dezer dagen gehouden examen slaagden de volgende personen voor het diploma: A. Zwart; Kn. Visser; L. Zwaan; A. Stam; Aafje Wijker; Gretha Gul; A. Visser; A. de Waal; W. Baar; C. J. van Baar-Zwart; Kn. Dekker; H. de Graaf-de Vrij; L. Kemps; T. de Jong; E. Valken burg.; M. Dekker-Brinckman; N. Kareis; Leen Zwart; W. Wessels; A. Tamminga; M. Stam; Klaas Lampe; Lien Wijker: Nel Wijker; Neeltie Wijker; Albert Wijker; Aris Kraib; Jan Zwart; Arie Prins Jo Zwart; Janny de Groot; An- topn de Munck; Simon Visser, A. vas der Steen; A. Stam; D. Zwart R. Stavenuiter; E. Helle-Nauta; G. J Hoogenkamp: P. de Groot; H. J Waijers-Speijer; Kap. A. Verbeek. Bii deze geslaagden waren 19 leden van de Egmondzeeër Red dingsbrigade, die deze zomer on getwijfeld zich weer van hun bes te zijde zullen laten kennen, bij het wachthouden op het strand en verzorging van kleine verwondin gen. Reddingsbrigade paraaf EGMOND aan ZEE. Door de technische dienst van de Egmond zeeër Reddingsbrigade is de tent voor Eerste Hulp weer op het strand gezet. De plaats is als van ouds in het midden van het druk ste gedeelte, vlak voor de vuur toren Bejaarde emigrant SCHERMERHORN De heer F. Hansma, wonende A 89 te Schermerhorn. is voornemens om zich op 18 Juni a.s. in te schepen als emigrant voor Canada, om zich daar te vestigen bij zijn reeds eerder geëmigreerde zoon. Gezien het feit dat de Heer Hansma 71 jaar is, is deze emigratie wel ver meldenswaard. Klamp stro verbrand WIERINGERWERF Woens dagmorgen is op het bedrijf van d-e h-eer J. de Lange aan de Schagerweg een klamp stro tot de grond toe afgebrand. Dank zij de gunstige westenwind bleef de dichtbijgelegen boerderij en de noodwoning op het erf voor het vuur gespaard. De brandweer HEILOO Het is een goede traditie van de Kring Alkmaar van de Ned. Katholieke Vrou wenbeweging om in de Mei maand een bedevaart naar Heiloo te maken, en het is telkens weer verheugend te zien, hoevele huis moeders, hoezeer zii ook in be slag worden genomen door de dagelijkse zorgen voor het gezin, toch nog tijd weten te vinden om deze bedevaart te komen meemaken. Uit hieel de kop van Noord- Holland waren Woensdag de leden van verschillende afdelin gen weer naar Heiloo gekomen. Uit Hoorn en omgeving ruim 400, circa 130 uit Castricum 'en even zoveel uit Purmerend, uit Alk maar een kleine honderd en voorts kleinere groepen uit Den Helder, Heeriiugowaard, de Schermer, Limmen, Schagen en Heiloo. Toen de laatste deelneem sters, waarvan een groot deel de reis per bus had gemaakt, waren aangekomen, was de grote bede vaartskapel met ruim achthon derd dames gevuld. Hier werd om tien uur een plechtige ge zongen H. Mis opgedragen door de geestelijk adviseur van de afd. Alkmaar, rector dr. F. Holthui- zen, geassisteerd door pater Ber- thold de Lahaye O.F.M. uit Nieu- wfe Niedorp en pater m. A. Ver- hoeckx C.ss.R. uit Westwoud. Een dameskoor zong onder lei ding van mej. G. Schreurs op zeer verdienstelijke wijze de Gre goriaanse gezangen van de Vo- tiefmis van de H. Maagd, terwijl de vaste gezangen door alle dames gezongen w-erden o.I.v. kapelaan G. v.d. Voort uit Hoorn. Onder de H. Mis hield pater Berthold een predioatie, - waarin hij de betekenis van die H. Maagd in het Verlossingswerk en spe ciaal Maria als middelares tus sen God en de mensen schilder- die. In de middaguren werd de Kruisweg in het park gebeden, waarna allen samen kwamen om voor de tweede keer te luisteren naar de gevoelvolle woorden van Pater Berthold, die aan de hand van Maria's voorbeeld de bete kenis schetste van het moeder schap, daarbij de nadruk leggend op die specifiek vrouwelijke deug den, waarvan hij de beoefening door een ieder nog eens extra aanbeval. Het plechtig Lof werd, daar deken Schamper uit Purmerend verhinderd was, gecelebreerd door pater Verhoeckx C.ss.R., ter- was zeer spoedag ter plaatse aan- i wijl de gezangen deels door het wezig. De oorzaak moet gezocht worden in het spelen met luci fers door het jongste kind van de pachter. dameskoortje van mej. Schreurs, deels door alle deelneemsters werden gezongen. De processie, die onder het lof werd gehouden, PURMEREND. Van het kleine doch overigens zeer be langrijke kantoortje van de Pur- merender marktmeester woei de vaderlandse driekleur. Dat was omdat op de Purmerend de nieu we schapenmarkt officieel werd geopend. Tot de zaken welke regelmatig aanpassing vereisen behoort de markt. Deze moet steeds zo goed en doelmatig mogelijk ziin. Dat beseft het stadsbestuur van Pur merend, dat een modern inge richte schapenmarkt heeft ge opend, waarop zo nodig op één marktdag rond 3000 schapen kunnen worden verwerkt. Voor de officiële opening vj - ren met het gemeentebestuur van Purmerend tezamen gekomen en kele burgemeesters van lande^ lijke buurtgemeeniten. de alge meen secretaris van het Schapen stamboek, de Veterinaire Dienst van de Purmerender markt, schapenkooplieden en aanvoerders van de Purmerendermarkt enz. Burgemeester mr. R. Kooiman zette uiteen dat Purmerend al sedert 1939 bezig was haar markt te reorganiseren.. Immers Pur merend behoort tot die markt plaatsen, waar de weekmarkt bloeit. Vooral ook ten aanzien van de schapenmarkt. welke dc tweede in omvang is in heel het land. Kon de oude markt er „slechts" 1700 op één marktdag verwerken. door de nieuwe markt, welke ook een vlugge af- Advertentie! Tot 15 Juli worden alle Philips auto-radiotoestellen geleverd met f 50.reductie I Prettig en minder vermoeiend, veilig en zuiniger rijdt U met uw auto als deze is uitgerust met een AUTO-RADIO Inlichtingen bij: ERKEND AUTO-RADIO INBOUWSTATION EN SERVICE Harddraverij Akersloot AKERSLOOT Aan de Buurt weg werd 'n harddraverij voor niet-geregistreerde paarden onder de man gehouden, door het be stuur van de plaatselijke V.V.V. georganiseerd. Er waren 17 deel nemers. Bij de eerste krachtme ting genoten de weinige belang stellenden van enkele zeer span nende courses, vooral ook bii de finish. Ie prijs ƒ100,P. Schuit, Wognum op Betsie; 2e prijs 50) D. Koning, Kwadijk op Nelson; 3e prüs 25): G. Rabbes, Uit geest op Marie; 4e prijs 10): L. Kuit, Schagerbrug met Ready, be reden door E. Schoen. Na afloop werden in café Ver duin de prijzen uitgereikt. Won i n gbou wvere niging „Goed Wonen" AKERSLOOT Vrijdag zal er in café Verduin 'n ledenvergade ring van de Woningbouwvereni ging „Goéd Wonen" worden ge houden. Aanvang 8 uur precies, 'n Vertegenwoordiger van de' Na tionale Woningraad komt spreken over „Nieuwe huizen?" Alle leden worden verwacht. Burgerlijke Stand ZIJPE Ondertrouwd: Gerar- dus J. Driehuis, 26 j„ te Heiloo en Elisabeth C. Schilder, 26 j. Gehuwd: Philippus J. Stöve, 27 jaar, te Haarlemmermeer en Trijntje Nierop, 24 j. Overleden: Als levenloos aan gegeven kind van Simon Abbink en Sjieuwke Fokkema. voer toelaat, kan dat 2900 a 3000 zijn. Wel zijn de aanvoeren ieder jaar variërend, doch' voor 1952 gaat het weer crescendo. Tot nu toe is de aanvoer rond 10.000. dat is weer 32 procent meer dan vorig jaar. Dat is een goed teken, zei de burgemeester van de marktstad, die met deze woor den de nieuwe schapenmarkt ge opend verklaarde. Van de andere aanwezigen hebben het woord gevoerd bur gemeester J. A. Pesman te Beem- ster, die wees op (het grote be lang dat de landelijke buur gemeenten hebben bij een goede markt: De veehandelaar K. Roos uit Wijdenes zeide, dat „alles wat in gele jas op de markt rondloopt, het beamen zal dat men in Pur merend voor de markt doet wat mogelijk is". Spr. hoopte op bli.i- vende goede samenwerking tus sen gemeentebestuur en handel. De heer C. Roeper, algemeen secretaris van het Schapenstam boek, wees er op, dat in Noord holland meer schapen gehouden worden dan in de overige tien provincies van het land tezamen Deze schapen komen (hoofdzake lijk op de Purmerender markt Moge de nieuwe en goede in richting van de Purmerender markt een zodanig succes ziin. dat Purmefend- spoedig de groot ste schapenmarkt van 'het land zal zijn. De heer A. Stam te Wijde- Wormer wees er op, dat het ge brek aan ruimte op de Purmer ender markt bij top-aanvoeren zich danig deed gevoelen. Moge de gunstige invloed van deze ver ruiming het gehele marktwezen ten goede komen. De heer J. P. Debets bracht nog de gelukwensen over namens de Purmerender middenstand, welke zo bijzonder meeleeft met het wel en wee van de markt. In zijn beantwoording wees burgemeester Kooiman nog in tiet bijzonder op de woorden van de algemeer» secretaris van het Echapenstamlboek. Moge Stam boek en markt beide het belang «der schapenfokkerij dienen. De geheel van staal opgetrok ken hokken op de Purmerender markt staan wekelijks voor dui zenden schapen open. Met de dieren zijn bóer en koopman welkom in de marktstad. Grofe Purmerender verloting PURMEREND Door die Mi nister van Justitie is bij beschik king van 1 Mei 1952, 2e afd. A No. L.O. 520/016 wederom goed keuring verleend tot het houden van de Grote Purmerender Ver loting. We zijn nu al benieuwd voor wie Notaris Dirkzwager met October a.s. de beste koeden uit de bus zal halen. Ere-comité tentoonstellingen en feesten PURMEREND Met bijzon dere instemming van de burge meester van Purmeerend, ere voorzitter van Purmerend-Markt- stad, zal er voor de zilveren jubi leumtentoonstellingen en feesten een erecomité worden samenge steld. Het is het comité stellig een grote eer dat zich het eerst voor dit erecomité heeft beschik baar gesteld de heer Commissa ris der Koningin in de provincie Noórdholland, dr. J. E. baron de Vos van Steenwijk. en waarbij tal van vaandels van de afdelingen werden meegedra gen, kreeg een bijzondere beko ring door de deelname van de bruidjes, die met verschillende afdelingen waren meegekomen. Burgerlijke Stand LANGEDIJK Geboren: Geer- truida Th. M. dv Th. Bruin en D. M. de Witt; Klaas, zv G. Barten en A. Vijn; Jan zv W. Muller en E. Galis; Gerrit zv H. Roos en G. Roos; Dirk zv P. de Graaf en A. de Geus; Pieter D. J. zv W. Stri.i- bis en T. Slot; Rudolph H. J. zv F. H. A. Scholtes en W. J. M. van der Burg. Ariana, dv C. Fillekes en J. A. Treurniet: Cornelia E. M. dv P. Bergen en M. C. Hoo- geboom. Overleden: C. G. vd Stok, zv W. J. van der Stok en H. M. Admi raal: N. Heneweer, weduwe van D. Twuiiver. Burgerlijke Stand HARENKARSPEL Geboren: Margaretha J. dv A. J. Moras en C. M. Horio. Gehuwd: W. A. Ligthart 25 j„ te Wartnenhuizen en C. M. Kar- sten, 23 j.; J. F. Dekker 28 j„ te Warmenhuizen en A. M. Buter, 23 j. Ondertrouwd: Th. C. Blom 26 j. te Sint Maarten en A. M. Kruijer 22 j. Uitslagen Jubileumbeker en Kruis Beker: ZouavenW. Frisia 2 6—1, VVW—MFC 8—2 Kruis: RKDVO 2Zwaagdijk 1—4. Programma voor hedenavond Beker: LimmenDe Rijp Kruis: Zwaluwen 3:Ursem I. DE VERDRAGEN MET DUITSLAND BONN, 28 Mei (Reuter). De Bondsregering is van plan in het begin van de volgende maand de „Conventie van Bonn" en het E.V.G.-verdrag voor ratificatie bij het parlement in te dienen, aldus heeft een West-Duitse woordvoer der te Bonn verklaard. WEERSVERWACHTING Medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig van Donderdag avond tot Vrijdagavond. ENKELE BUIEN Half tot zwaar bewolkt met enkele buien. Vannacht in het binnenland tijdelijk zwakke, ove rigens matige tot krachtige weste lijke wind. Weinig verandering in temperatuur. SCHAGEN, 29 Mei Vette koeien 1.351.60 p.p. max. 1200; verse koeien 7501000; gelde koeien 600800; pinken 350450; nucht. kalv. 3575; veertiendaag se en oudere tot 100; schapen 95 135; lammeren 6080; lichte biggen 4053; zware biggen 50 75: chrommen tot 88; fokzeugen 350450; paarden 7001100; slachtpaarden pl.m. 1,p.p.; handel kalm en prijshoudend. Nrd SCHARWOUDE, 29 Mei 600 kg aard. eerstelingen 31.70 32.70; kleine aard. 29.30; 1500 kg rabarber 4; 7500 kg rode kool 13.6023.80; 3000 kg witte kool 22.90—24. Alkmaarse Exportveiling ALKMAAR. 28 Mei Bloem kool I 4070; II 1538; spinazie I 20—60; II i2—18; sla I 7—15; II 26.50; postelein 2334; an dijvie 3245; radijs 7.5015; ra barber 4.5012.50; bospeen 35 50; prei 1117; soepgroenten 3.50 11.50; peterselie 5.5010. HEILOO, 28 Mei Aardbeien 4568; peulen 7480; wortelen 5055; andijvie 2430: kropsla 510; rabadber 1217: bloemkool le s. 51—58; 2e s. 3844; asperges le s. 1.40—1.55: 2e s. 90—1.30. ZWAAG, 28 Mei Vr. aard appelen 2542, late aardappelen 7.5010.20, spinazie 1444, pos telein 3239, uien 12—27.50, prei 1213, slabonen 22.45, peulen 1.251.65, witlof 3747 tomaten 0.801.80, bospeen 2860, rabar ber 511, sla 28.70, bloemkool 969, perziken 844, bindsla 3645 aardbeien 1.402.36, eli- son orange 5361, goudreinetten 3864, jonathan 4184, winter- jan 3645. LANGEDIJK 50.000 kg aard appelen 29.3031.80, kl. aardapp. 27.6030.40, 7500 kg rabarber 44.10. WIERINGERMEER Tijdens de gemeenteraadsvergadering van Woensdagmiddag is officieel af- so'tnaid genomen van Secretrris Nap die per 1 Juni a.s. naar Em- men zal vertrekken. Zijn echtge note, die ook voor het bijwonen van dit deel der raadsvergade ring was uitgenodigd, zal echter nog enigetijd in de Wieringermeer blijven wonen. Want ook in het snelgroeiende en belangrijke Em- men kent men woningproblemen. Burgemeester Loggers begroet te mevr. Nap en overhandigde haar een bloemstuk, als blijk van dank en erkentelijkheid voor de steun die zij haar man bij het volbrengen van zijn belangrijk werk in de Wieringermeer heeft geschonken. Hij feliciteerde de heer Nap met zijn eervolle benoeming, doch be treurde het bijzonder, dat deze hoogst bekwame en accurate hoofdambtenaar Wieringermeer gaat verlaten. Wij, achterblijvers realiseren ons n-1. maar al te wel hoeveel de heer Nap voor de door de oorlog in een chaos verander de Wieringermeer heeft gedaan. Zijn bijdrage aan de ontwikke ling van dit kolonisatiegebied tot een werkelijke gemeente, aan de wederopbouw en aan de samen- DE TOEGANG TOT DE TENTOONSTELLINGEN PURMEREND Nu dank zij de bijzondere welwillendheid van net bestuur van de Groentenvei- ling, die tentoonstellingen van Marktstad in 't nieuwe veilings gebouw mogen plaats hebben, doet zich echter het vraagstuk voor, waar de ingang van deze tentoonstellingen moet zijn. Hoe wel verwacht mag worden dat de nieuwe brug over de Wehre bij de gasfabriek met Augustus gereed zal zijn, heeft „Purme- rend-Marktstad" toch besloten om de ingang van het gebouw te maken aan de stadszijde. Dan •zal er een overgang gemaakt moeten worden over de Wehre vanaf het Looïersplein door mid del van 'n pontonbrug of derge lijke. Op 't Looyersplein zelf zul len dan buitenstahds met land bouwwerktuigen en dergelijke kunnen worden geplaatst. Wederom een sterrit tijdens de Septemberfeesten PURMEREND De vorig jaar met zoveel succes gehouden ster- rit voor auto's, motorrijwielen en bromfietsen, zal dit jaar worden herhaald. Gezien de grote deel name van vorig jaar en de geest drift welke onder de deelnemers bestond voor een nallye naar die Marktstad kan wederom een grote deelname tegemoet worden gezien. HONGERSNOOD VOOR WANBETALERS? PURMEREND Bijna tachtig winkeliers m Purmerend en naas te omgeving hebben zich aaneen gesloten om inwoners, die er een gewoonte van maken niet contant te betalen, het leveren van goe deren te weigeren. Het gevolg hiervan ial zijn, dat iemand, die bv. een fiets koopt en deze niet op tijd betaalt, ook geen waren meer bij bakker, slager, melkboer, groenteboer en andere leveranciers kan krijgen, dapr deze en andere aange sloten leveranciers zullen wei geren waren af te leveren zolang de fiets niet is betaald. Het comité kreeg met de eer ste aanmelding van ca. tachtig leden reeds een stevig funda ment stelling van een soepel werkend gemeentelijk administratief en technisch apparaat was groter dan buitenstaanders kunnen vermoe den. Hij is daarbij met zijn ken nis, bekwaamheid door zijn ka rakter een niet genoeg te waarde ren hulp geweest. Maar buiten had hij ook nog een veelomvattende taak als se cretaris van de Stichting Bouw bureau Wieringermeer, als se cretaris van de Stichting Land bouw-, tuinbouw- en huishoudon- derwijs, als voorzitter van de afd Wieringermeer van „Vakonder wijs" en als penningmeester van het Wieringermeer-herdenkings- fonds. De wijze waarop de heer Nap zijn taak in al die functies heeft vervuld, verdient terecht de grootste bewondering. Per soonlijk verklaarde burgemeester Loggers ook steeds de meest aan gename herinneringen te zullen houden aan de voortreffelijke sa menwerking en de hartelijke vriendschap van de heer Nap. Als afscheidcadeau bood hij hem dan namens de raad en B- en W. een prachtige Parker-Vacumatic vul pen aan. De raadsleden Hierop getuigden ook diverse raadsleden van hun erkentelijk heid jegens de vertrekkende se cretaris. De heer Zoodsma constateerde dat de heer Nap in de Wieringer meer „groot" geworden is. Hij was onze eerste gemeentesecre taris, en Wieringermeer is groot geworden, mede dank zij zijn werk. Want voor dit land jn op komst en groei hadden wij geen betere functionaris kunnen tref fen, temeer omdat de heer Nap zich telkens boven iedere politiek hield. Ook het kerkelijk leven en het onderwijs in deze gemeente hebben veel aan hem te danken. De heer Addens uitte zich aan vankelijk in gelijke zin. Later ging hij zich te buiten aan de eng-politieke bespiegelingen, die elders zijn vermeld en hij ver zocht tenslotte de scheidende functionaris om in Emmen te wer ken in socialistische zin. De heer S. Breebaart feliciteerde de heer Niap eveneens met zijn prachtige benoeming, en dankte hem voor de ondervonden vriendschap en zijn daadwerkelijke steun aan de sportverenigingen. „Weest eensgezind" De heer Nap zelf ontpopte zich hierna als een uitnemend spreker- In rustige bewoordingen wees hij het grootste deel der loftuitin gen als onverdiend van de hand, doch bracht zijnerzijds dank aan de burgemeester, de wethouders en de raadsleden voor de uitmun tende leerschool die hij hier ge durende 13 jaar heeft kunnen doorlopen. .Het wordingsproces van een zich vormende gemeente mee te mogen leiden is een inte ressante en zeer leerzame taak- Nog is deze ontwikkeling niet ge heel tgn einde, maar in Emmen kan spr. in soortgelijke zin werk zaam zijn. Spr. erkende echter dat zich daar wellicht nog groter moeilijkheden voor zullen doen. Bii zijn werk hier had hij de grootste steun ondervonden van zijn vrouw en ook van zijn vriend burgemeester Loggers en het voortreffelijk ambtenarencorps. Wij zullen ons los moeten ma ken van de ons zo dierbaar ge worden Wieringermeer, waaraan we de prettigste herinneringen zullen behouden. Maar met klem bond spr. de raadsleden op het hart, om toch eensgezind te zijn en met voorbijgaan van elk soort intriges, eendrachtig voort te bouwen aan deze mooie, jonge gemeente. (Van BARCELONA, 27 feestelijk versierde over de brede stral duizenden en duizer naar de Kerk van aan het einde van op dit glooiende Spaanse bouwkunst trokken, die de diepsj de kindercommunie In deze bewegelijke plotseling een stilte, streeks nalf negen van enige groepen ren door de menigte troK onder het zinge Litanie van Alle Heit deze processie op koor was aangekomen Kardinaal het Veoi Door middel van een luidsprekers hoorde wijd en zijd hoe de kinderen vroeg hun God en Zijn enigget Jezus Christus te wil gen. Met luide stem „Si padre, creemos". Daarop vroeg de zoals hii dat bij het aan de peter en met< te willen verzaken aa En opnieuw antwo enorme kinderkoor renunciamos". En zo volgens kwamen de „Wij beloven" en Het ogenblik was gebroken, dat de ve (het altaar, dat voor tige, onvoltooide kerk was opgericht, bestege Kardinaal te assisterei H. Offer. Op grote schalen in der kerk aangebracht wierook ontstoken, w prikkelende geur bii len over de massa m brandde een zee van het altaar scheer» bed een pracht van witt welke de kinderen van Barcelona, maar steden in Spanje, in chiekerken hadden Een gigantische act alle schoolkinderen genomen. Offerande der Alle kinderen ht_ deze gelegenheid ook brood, dat tijdens de worden geconsacreerd meegebracht. Zii kw offeren op het ogenbli de eigenlijke offerar ging, als teken van i Hik offer. Men heeft zoiets indrukwekkends plechtigs meegemaakt hoe devoot verliep offer. Terwijl de menigte stemmige gregoriaans naderde het ogenblik secratie. Niet als bii hier de diepste stilte nomen, neen, naar zede zong men het Ac En opnieuw naderde blik. dat zelfs deze vu jaarden niet gemakke zullen vergeten. Een weerklonk door de een simpel stemmetje voudige gebeden voor munie voorbad. Vast gezind hoorde men na gebed een duizendvo antwoorden: „Jesus creo firmemei la hostia estas present De belangstelling voc Juni op het Circuit v« bii Assen te houden ra Prijs van Nede K.N.M.V., Dutch T.T.. weer internationaal z Uit Nieuw Zeeland he gemeld K. H. Mudfor Hoilier, d;ie op nieuwf nog onbekend me 350 en de 500 cc zulle Ook de Australiër Ton: ne komt weer. Hij is het officiële team da op de T.T. races op Man zal vertegenwooi start in Assen op 350 reat'herbed Nortons. komt evenedns naar A mut Zenzycki uit heeft zich voor de 350 gemeld, terwijl Capt. J-homson toestemming heeft om met vijf Du uit te komen. Capt. zelf is bij het Amerika tingsleger in Duitsland hhTi.lk is de aanmeldi gekomen van Alex feiten met 125 M -50 Moto Guzzi. In de klassp wil ook Ruper h)et Guzzi uitkomen, heeft zich Mondial off hield met de rijders L zani en Emilio MendOf Jand zal, dat staat ri öoor Norton vertege worden, maar ook A inschrijvingsformulierer vraagd. De bekende C o.m. voor deze „stal" s vendien heeft een gr< Particuliere rijderc geschreven. Hièrondei zich Humphry Ranson de bekende Winsch, S. A. Mason ï-, A- Dean, Arthu Geoffrey Read, Gervrg Norman Webb E. R. Hall en Ken Harwoód. derland hebben Mob met 125 cc Eysink, G. l met 125 Tilex en dr. Bosch met 350 A.J.S. e ion ingeschreven. I

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1952 | | pagina 2