en Onderzoek K.V.P.-commissie thans neergelegd in rapport Bond van Coöp. Zuivelfabrieken herdacht H. K. Koster Onderaards gerommel Financiën en Economie TURKSTRAs MAM HOORN iets fijns van: f Prijsnotering /LEES en VET Varkensvlees B I S KANTER De positie var» de middengroepen Beduidende achteruitgang over de gehele linie RADIO in raad van Wi P.v.d.A.-fractie liep de raadzaal uit Waardering voor irG. Kranen de scheidende secretaris Scheepsberichten DE BEURS Clavan geen prof Mariniers dit jaar niet op herhalings oefening HET GOUDEN WAAGSTUK door T. S. Fletcher V VOOR DE PINKSTERDAGEN Chipolata taarten Vruchtentaarten Vruchtencakes Gebakjes 20-22-25 ct. g Petit Fours 15-18 ct. i Gesorteerde koekjes J 55-70-90-110 p. 250 gr. 5 ALS RECLAME S onze bekende i Kattetongen g per 250 gr. 55 ct. i 5 Goudse Moppen per 250 gr. 65 ct. 5 2 LAAT 129, Tel. 2479 i ,xxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxx4 lagere lappen 1.80 karbonaden 1.70 fricandeau 1.90 tollade 2.00 loorregen lappen 1.55 Zette lappen 1.20 kg vet spek 6.75 'Mi kg rauwe reuzel 5.25 kg rundvet 5.25 !'/s kg schapenvet 5.50 schapenvlees vanaf 1.35 lunderlappen vanaf 1.75 Runderrollade vanaf 1.90 Kalfslappen 1.80 Gehakt half om 1.50 Saucijsjes 1.50 Metworst 1.50 Leverworst 0.90 Bloedworst 0.95 MAGDALENENSTR. hoek Achterstraat DONDERDAG 29 Mei 1952 Pa. In en buiten het parlement wordt de laatste tijd veel gesproken over de positie van de middengroepen. Deze groepen ziin in de na-oorlogse tijd danig achterop geraakt, hetgeen o.m. blijkt uit de moeilijkheden, die in de desbetreffende gezinnen ontstaan, wanneer de studie van de grotere kinderen moet worden be kostigd. Maar tot nu toe ontbraken nog de gegevens, die nodig 2ijn om ook op hoog niveau gefundeerd te kunnen aantonen, dat hier een probleem ligt, dat dringend om 'n oplossing vraagt. Het is de grote verdienste van de vaste commissie voor de mid dengroepen van de Katholieke Volkspartij dat zij een poging heeft gedaan om in deze ieemte te voorzien. En een geslaagde po ging. Want dezer dagen kon het eerste deel worden gepubliceerd van een rapport, waarin het hele probleem van de middengroepen wordt behandeld. Dit eerste deel handelt over de financiële positie van de loon trekkende middengroepen. In het tweede rapport wordt gesproken over de intellectuele positie en daarbij zal men trachten aan te tonen, dat deze groepen vanuit maatschappelijk oogpunt bezien, ook de plicht hebben om intellect over te dragen. Hetgeen daaruit voortvloeiende kosten een aan gelegenheid doet zijn, die dus niet enkel de direct betrokkenen raakt. En in het derde deel zullen de maatregelen worden opgesomd, die de commissie nodig acht om tot verbetering te komen. Vrucht van onderzoek Het rapport over de financiële positie van de middengroepen werd door de heren dr. J. Delf- gauw en A. Massizzo samengesteld aan de hand van gegevens, die door middel van een enquete werden verkregen en waaraan ook de vak_ en standsorganisaties die in de K.V.P.-commissie voor de middengroepen vertegenwoor digd zijn. haar medewerking heb. ben verleend. Van de 3.000 rond gezonden enauete-formulieren werden er 600 terugontvangen, hetgeen volgens deskundigen een zeer bevredigend resultaat is. De helft hiervan kon in het rapport worden verwerkt waarbij de sa menstellers, die aan het Plan- Bureau verbonden zijn, de hun eigen strenge wetenschappelijk gefundeerde eisen lieten gelden. Ofschoon het jammer blijft, dat nog niet meer categoriën in vol doende mate aan de enquete heb, ben deelgenomen, mag toch ook een rapport, dat de financiële po- PROGRAMMA VRIJDAG 30 MEI 1952 HILVERSUM I 402 m 7.00 —24.00 NCRV. 7.00 Nieuws; 7.15 Gram. mpz.; 7.45 Een woord voor de dag; 8.00 Nieuws en weerberichten: 8.15, Gram. muz.; 8.40 Idem; 8.55 Voor de vrouw; 9.00 Voor de zieken; 9.30 Waterstanden; 9.35 Gram. muz.; 10.30 Morgendienst; 11.00 Alt en piano; 11.30 Gram. muz.; 12.00 Sémi-klassieke muziek; 12.30 Land- en tuinbouwmededelmgen; 12.33 Lichte muziek; 12.59 Klok gelui: 13.00 Nieuws; 13.15 Metro- pole orkest en solist: 14.00 „Wormsteek bij appel en peer", causerie; 14.15 Gram. muz.; 14.45 Harpensemble; 15.10 Strijkkwar tet: 15.40 Voordracht; 16.00 Fluit en piano: 16.30 Voordracht: 16.50 Gram.m uz.; 17.00 Voor de jeugd; 17.30 „Het Welfare-werk van de Koninklijke Marine", causerie: 17.40 Gram. muz.: 17.45 Fries pro gramma; 18.00 Nieuws; 18.15 Vo caal ensemble: 18.45 Een goed woord voor een goede zaak; 18.50 Gram. muz.; 19.00 Gram. muz. of verkiezingstoespraak; 19.15 Re geringsuitzending: Verklaring en toelichting; 19.35 Gram. muz.; 19.40 Radiokrant: 20.00 Nieuws en weerberichten; 20.10 Vijf mi nuten; 20.15 Radio Philharmo- nisch Orkest en soliste: 21.15 „Toen de Pinksterklokken luid den", hoorspel: 22.00 Gram. muz.; 22.20 „In de Arabische Wereld", causerie: 22.30 Orgelconcert: 22.45 Avondoverdenking; 23.00 Nieuws en herhaling S.O.S.-berichten; 23.15—24.00 Gram. muz. HILVERSUM II 298 m 7.00 VARA: 10.00 VPRO: 10.20 VARA: 12.00 AVRO: 16.00 VARA: 19.30 VPRO; 21.00 VARA; 22.40 VPRO; 23.00—24.00 VARA. 7.00 Nieuws; 7.15 Ochtendgym nastiek; 7.33 Gram. muz.; 8.00 Nieuws en weerberichten; 8.18 Gram. muz.: 8.50 Voor de huis vrouw; 9.05 Gram. muz; 10.00 „Kinderen en Mensen", causerie; 10.05 Morgenwijding; 10.20 Schoolradio; 10.55 Gram. muz.: rl.20 Voordracht; 11.40 Hoorn en twee hobo's; 12.00 Dansmuziek; 12.30 Land- en tuinbouwmede- aeiingen; 12.33 Sport en prognose 12.48 Gram. muz.; 13.00 Nieuws: 13.15 Mededelingen en gram. muz. 13.30 Orkestconcert; 14.00 Voor de huisvrouw: 14.20 Gram. muz. (om 14.50 Boekbespreking); 16.00 Gram. muz.: 16.30 Voor de jeugd: 17.20 Muzikale causerie; 18.00 Nieuws; 18.15 Felicitaties; 18.45 Denk om de bocht; 19.00 Piano spel; 19.10 Reportage: 19.20 „Wat doet Uw man", klankbeeld: 19.30 „Op huisbezoek", causerie: 19.50 Berichten; 20.00 Nieuws: 20.05 Boekbespreking; 20.10 Alt-mezzo en piano: 20.30 „Benelux", cause rie: 20.40 „Leven on de Aarde". Cfuserie: 21.00 Cabaret; 21.30 Gram. muz.: 21.50 Buitenlands weekoverzicht: 22.05 Kun*te- naarsbijeenkomst P.v.d.A.: 22.30 De Raad van Enrona te Straats burg bijeen- 22.40 „Vandaag", causerie; 22.45 Avondwijdine: -3.00 Nieuws: 23.15 „In buweliik en gezin",' causerie; 23.3024 00 Kunstenaarsbijeenkomst P.v.d.A. TELEVISIE-PROGRAMMA VRIJDAG 30 MEI 1952 Televisie-programma K.R.O. 2U.15 Voor oog en oor. 1. Weeroverzicht; 2. Telenews; 5. Gevarieerd programma. sitie schetst van rijksambtenaren onderwijzend personeel, admini stratief personeel, academici en leidende functionarissen in het bedrijfsleven, alleszins aange merkt worden als een zeer be langrijke bijdrage tot het beoogde Het rapport vergelijkt voor al deze beroepen het werkelijke in komen van '38 met '51 en wel zo danig. dat uit deze vergeliiking kan worden geconstateerd in (hoe verre de financiële positie van de betrokkenen is gewijzigd. Er blijkt dan, dat deze positie over de hele lijn wezenlijk en vaak zeer beduidend is achteruitgegaan. Personen, fnet een inkomen van vier tot zes mille verdienen thans ih feite 35 a 45 procent minder. Een loontrekker, die voor de oor log een inkomen had van tien duizend gulden zou thans negen en dertig duizend gulden moeten verdienen om ziin reële inkomen geliik te doen ziin aan dat van 1938. Het rapport geeft ook gegevens over de pensioentrekkers en daar uit blijkt, dat ook hier van een belangrijke" teruggang sprake is. De gepensionneerde referendaris of administrateur valt op een le vensniveau terug, dat ongeveer de helft bedraagt van het niveau bij pensionnering in 1938. De weduwe zonder kinderen ziet haar welvaartsniveau ongeveer 30 rocent dalen ten opzichte van §ro at van de weduwe in 1938. Verarming speelt een rol Met een en ander wil vanzelf sprekend niet gezegd ziin. dat al deze verschillen zonder meer als scheef gegroeide verhoudingen zouden moeten worden aan gemerkt. De gevolgen van de oor log hebben ons als volk wezenliik armer gemaakt en verarming moet uiteraard over de hele liin in een gedaald welvaartspeil tot uiting komen. Hoeverre van scheef getrokken verhoudingen en eer» speciale problematiek ten aanzien van de middengroepen sprake is kan eerst goed worden vastgesteld wanneer men de cij fers, die in dit eerste deel van het rapport worden gegeven aan die van andere kan toetsen. Maar om zulks te kunnen doen moet men eerst een inzicht hebben in de financiële positie van de mid dengroepen en dit gefundeerde inzicht bestond, zoals gezegd, tot dan toe niet. Belangrijk is tenslotte nog dat bü bestudering van de uit de en quete verkregen gegevens ook is gebleken, dat de kosten voor het levensonderhoud wel degelijk on evenredig stijgen naarmate het gezin groter is. Nadere mededelingen hierover zullen nog worden gepubliceerd. Zoals bekend, is de K.V.P.-fractie in de Tweede Kamer, bii de ver dediging van de gezinspolitiek, reeds lang van deze stelling uit gegaan. Maar de overgrote meer derheid1 van de Kamer wenste eerst met gegevens overtuigd te worden en zeker niet op de laat ste plaats is het onderzoek dus om deze reden van.belang geweest! (Advertentie) EERSTE HOLLANDSE NIEUWE VOOR DE KONINGIN SOESTDIJK. Woensdagavond is aan H.M. de Koningin de eerste Hollandse nieuwe aangeboden. Om zeven uur ontving Hare Ma jesteit in het Paleis Soestdijk de burgemeester van de gemeente Katwijk mr. W. J. Woldrmgh van der Hoop, de schipper der KW 45, H. Messemaker en echtgenote en de reder Joh. Parlevliet. Deze delegatie bood de Koningin twee vaatjes nieuwe haring aan, die Woensdagmorgen door de KW 45 „Neptunus" in IJmuiden was bin nengebracht. De vaatjes waren gesierd met een vaantje in de Katwijkse kleuren. De Koningin toonde zich zeer verheugd over het geschenk. DE BIDDAG OP SI MEI bij O.L. Vrouw ter Nood te Heiloo HEILOO. Dit jaar zal de Biddag te Heiloo gaan worden tot een grootse manifestatie van geloof, gebed en Maria-verering. Wel moeten er nog enige misver standen uit de weg worden ge ruimd. Iedereen, ook degene die geen offertje kan missen voor de onkosten van die dag, kan gerust een intentie voor die dag insturen. Iedereen kan aan de lichtprocessie deelnemen. Het is een hulde aan de Middelares van alle Genaden; kijkers worden niet toegelaten. Daar die avond zelfs de Grote Kapel veel te klein zal zijn, zal een radio-installatie de buitenblijvers in de gelegenheid stellen het Plechtig Lof met pre dikatie te volgen. Die avond zal spreken de bekende Pater E. Bernard. Men zal rekening moe ten houden met de grote drukte en zorgen op tijd aanwezig te zijn. Voor de deelname aan de lichtprocessie zullen de volgende Vi ng nr. 2474, vertrek te Alkmaar om treinen stoppen bij - O.L, ter Nood: uit de ricntin rouw Alkmaar 20.05; uit de richting A'dam en Haarlem nr. 2463, vertrek te Uit geest 19.52. Na afloop kan men vertrekken vanaf O.L. Vrouw ter Nood: richting Alkmaar nr. 2273, vertrek plm. 22.30; richting Am sterdam en Haarlem nr. 2482, vertrek plm. 22.13. Lange jaren heeft de gemeen teraad van Wieringermeer het zegel van de conventie gedragen, o.w.z. van de conventie om ten kosten van alles het decorum naar buiten te behouden. Dien tengevolge waren als regel de debatten tijdens de openbare vergaderingen rimpelloos als 'n binnenmeer bij windstilte. Men waande zich op een eiland van de grootste eensgezindheid. In de gisteren te Alkmaar gehouden vergadering van de Bond van op coöperatieve grondslag werkende zuivelfabrieken her dacht de voorzitter, de heer K. Hogetoorn, in zijn openings woord de dezer dagen overleden pionier op zuivelgebied, de heer H. K. Koster in waarderende bewoordingen. Hij herin nerde er aan, dat de heer Koster ca. 25 jaar voorzitter van de Bond was en vele jaren tof 1947 ook voorzitter van de Kon. Ned. Zuiveibond. Mede door zijn bestuursbeleid heeft de Bond de goede reputatie verworven, die hij thans bezit. Ook de voorzitter van de F.N.Z., mr, J. Linthorst Homan, herdacht de overledene met grote dankbaarheid, terwijl hij de Bond namens het hoofdbestuur met dit grote verlies zijn deelneming betuigde. Hij herinnerde er aan, hoe de heer Koster, als voor zitter en ere-lid van de F.N.Z., steeds een nationaal standpunt innam, zonder daarbij nochtans zijn gebondenheid aan eigen grond te verloochenen,. Spr. eerde de heer Koster als de laatste figuur van de oude garde, die in een moeilijke tijd veel gedaan had voor de Nederlandse zuivelwereld. De heer Hogetoorn heeft voorts gesproken over de rust, die mo menteel in de zuivelwereld heerst. Het vroege voorjaar be spaarde de veehouders uitgaven aan krachtvoer en deed melk productie en vetgehalte stijgen. Er kon reeds vroeg gras gewon nen worden voor de drogerij en voor de ensilage, terwijl ook de hooiperiode vroeg viel. De afzet der producten biedt geen bijzon dere moeilijkheden; de prijzen van kaas en melkpoeder zijn ho ger dan vorig jaar. De vrees dat de garantieprijs niet gehaald wordt kon wel eens ongegrond blijken. Deze rust mag echter niet lei den tot zelfgenoegzaamheid. Gun stige omstandigheden zijn steeds van tijdelijke aard. Spr. vroeg zich af of de kostprijsverhoging, ontstaan door de bepaling dat de wachtgeldpremie voor de helft door de werkgevers betaald moet worden, doorberekend zal mogen worden in de prijzen. In dat ver band merkte hij op, dat de bui tenlandse afnemers zich niets van onze kostprijs aantrekken. Spr. wees voorts op de noodzakelijk heid van een voortdurende ver betering van de oriëntatie op handelstechnisch en economisch gebied. Hij hoopte voorts op een goede samenwerking met de C.M.C. voor het geval de con sumptiemelkprijs vrij komt. Hij feliciteerde tenslotte de fabriek te Wieringerwaard, de eerste fabriek in Noord-Holland die kaas maakte, met het 80-jarig bestaan, waarvan de eigenlijke datum overigens nog.niet schijnt vast te staan. In plaats van de heer H. C. Kooij te Harenkarspel, die per 31 Dec. '52 aftreedt en niet her kiesbaar is, werd de heer K. Hoornsman te Julianadorp tot bestuurslid gekozen. Met woorden van gelukwens reikte de voorzitter hierna aan Bloemfontein 28 te Aden: Blij- dendfjk 27 te New York; Ceram (coaster) 27 nm. te Port Said; Groote Kerk 27 van Cochin-Co lombo; Jupiter 27 van Belfast; Klipfontein 26 te Kaapstad; Si- bajak p. 27 Cp. Race; Zuider kruis 27 van Surabaia-Semarang; Britsum 2-6 van R'dam te Hamp- tonroads verw.; Farmsum 30 a 31 van Norvolk te IJmuiden verw.; Hoogkerk 28 van Antw. te A'dam; Meliskerk 29 te Antw. verw.; Westland 27 te Santos; Amsteldiep 28 van R'dam-Lulea; Gordias 27 van Lissabon-A'dam; Leuvekerk 27 van Muscat-Shar- jah; Lindekerk 28 17 u. van Lon den te R'dam verw.: Manoeran 28 16 u. van Balikpapan voor IJmuiden verw. een aantal fabrieken de prijzen uit, bestaande uit zilveren en bronzen medailles, behaald bij de kaas- en yoghurtkeuringen. Spr. hoopte dat de fabrieken, die zich nog afzijdig hielden bij deze keu ringen, daaraan in het vervolg zullen deelnemerf. De rekening over '51 werd goed gekeurd. Besloten werd van het batig saldo van f 14.071 een be drag van f 12.557 af te schrijven op de rekening „Gebouw Coöp. Magazijn", waarna dit voor f 50.000 te boek zal 'staan. Het restant ad f 2.414 werd toegevoegd aan de reserve, die hierdoor steeg tot f 37.901. De rekening van het Coöp. Magazjjn sloot met een batig saldo van f 11.149, waarvan f 6.606 aan afnemers (2 pet.) werd gerestitueerd en het restant, na aftrek van de vennootschapsbe lasting, aan de reserve werd toe gevoegd. Het uitvoerig in boekvorm uit gebrachte jaarverslag, waaraan wij reeds een en ander ontleen den, werd onder dankzegging aan de secretaris, ir. Kranen, goedge keurd. De voorzitter herinnerde in dit verband aan het a.s. vertrek van de heer Kranen als secretaris en bracht hem nu reeds dank voor hetgeen hij in het belang van de Bond had gedaan. Spr. hoopte, dat ir. Kranen steeds met genoe gen aan zijn werk voor de Bond mocht terugdenken. Ook mr. Linthorst Homan ge waagde van de prettige samen werking met ir. Kranen in het hoofdbestuur van de F.N.Z. Het was met zeer gemengde gevoe lens, aldus spr., dat wij dit be richt ontvingen. Spr. wenste ir. Kranen geluk met diens nieuwe werkkring, die voor hem van grotere betekenis is, doch vond het jammer, dat de F.N.Z. een zeer waardevol bestuurslid zal moeten missen. Als zodanig heeft hij de belangen van ons volk in hoge mate gediend. De Rijkszuivelconsulent deelde hierna mede, dat aan de 40 melk- cursussen 194 diploma's zijn uit gereikt (15 pet. slaagde niet). Er valt de laatste jaren een stijging waar *te nemen van het aantal geslaagden, dat met 180 en meer punten het examen beëindigt. Spr. vreesde, dat de f 55.sub sidie van het Rijk per cursus niet bestendigd zou blijven. In 11 plaatsen in de provincie werd voorlichting over machinaal mel ken gegeven, bezocht door 260 personen. Er worden momenteel in de provincie naar schatting 325 melkmachines gebruikt. De ervaring is echter, dat 't schoon maken der machines soms te wensen overlaat, terwijl ook en kele fabrieken een slechte ser vice bieden. De vakschool voor zuivelbereiders telde over het leerjaar 1951-1952 182 leerlingen. Op 7 Maart j.l. is een stichting opgericht met een bestuur van 10 personen, die de vakschool zal beheren. Ook ir. Verschoor bracht dank aan ir. Kranen voor de prettige samenwerking. De voorzitter sloot zich hierbij aan en dankte ook de heren Hof stee en ,de Boer voor hetgeen zij voor de vakschool hebben ge daan. Met deze vakschool heeft Noord-Holland een primeur en aan het bestuur komt daarom een woord van lof toe voor het suc ces. Spr. had ook veel lof voor het personeel van de Bond, dat de secretaris op perfecte wijze en met toewijding terzijde staat. De heer Geluk, secretaris van de F.N.Z., besprak hierna enkele zuivelvraagstukken. Men zie hier voor elders in dit blad. Het hieeft er echter alle schijn vam, dat deze „geforceerde" stilte een storm voorafgaat. Want tot grenzeloze verbazing van het ge hele verslaggevers-college liepen de mannen van de P.v.d.A. de monstratief uit de raadszaal weg zodra burgemeester Loggers de vergadering met gebed begon te openen. De heeren wilden aldus tonen „er te zijn, en niet voor spek en bonen mee te doen". Een tipje van het waas der geheimzinnigheid werd opgelicht tijdens het afscheid van secreta ris Nap, waarover elders meer, toen de heer Addens de aller minst ter zake dienende opmer king plaatste, dat de P.v.d.A. door het vertrek van deze func tionaris hiet enigst steunpunt in het college van B. en W. ver liest, nu de raad besloten heeft om een rechtse secretaris te be noemen. Want tegen de verklaring van burgemeester Loggers in, dat de heer Nap nimmer in welke poli tieke richting ook suggesties heeft gedaan, meende de heer Addens dat secretaris Nap de door B. en W. ter tafel gebrachte voorstel len in socialistische zin had be- invloed, althans zodanige sugges ties had gedaan, dat die voor stellen recht deden aan de socia listische principes. Nu de raad echter blijk heeft gegeven zulks niet langer te gedogen, zal zijn fractie zich beraden over de vraag of voor een verdere werk zaamheid van de P.v.d.A. in deze raad nog wel nlaats is. Daarom is een gesprek gaande om uit te maken of men het mandaat zal neerleggen of niet. Huiselijk gezegd betekent dit alles, diat nu de P.v.d.A. haar wensen in zake de secretairisbe- noeming niet ingewilligd kreeg, overgegaan wordt tot het voeren van obstructie. Dat bleek ook wel na afloop van de vergadering toen in comité 'n afscheidsdronk zou wordlen gepleegd. Want ook toen verlieten die heren Addens en Slabbekioorn weer demonstra tief de vergaderzaal.doch nu zondier er in terug te keren. De agenda Bij de ingekomen .stukken deelde burgemeester Loggers mede, dat 't verzoek van „Volks onderwijs' 'om te geraken tot het stichten van een zwembad, behandeld zal worden in de eerst volgende raadsvergadering. Met het uittrekken van f9500 voor het aanleggen van een be strating naast de Breestraat te Middenameer ten behoeve van de stichting van een P.T.T. knoop- punitcentrale kon de raad zich verenigen. Het Heemraadschap Wieringermeer kreeg de gevraag de vergunning tot het aanleggen van de Oom Keesweg en het aansluiten van die weg op de Terpstraat. Verder werd in be ginsel besloten tot opvoering van het maximum bedrag diat per kalenderjaar aan een voorberei dende school kan worden gege ven tot f 1000. In overeenstem ming met dit beginsel ging men vervolgens accoord met het toe kennen van een subsidie aan de nieuwe kleuterschool te Slootdorp van f 15 per leerling, ingaande Mei 1951. De heer J. Verhuist te Opper does mag de door hem gevraagde bouwgrond aan de Havenweg te Wierimgerwerf kopen voor STEMMING GOED PRIJSHOUDEND AMSTERDAM. 28 Mei. Voor de beurs is (het bedrijfsnieuws in de afgelopen week zeer belang rijk en vriiwel eensluidend gun stig geweest, doch van een spon tane reactie was, gezien de lange tijd dat de beurs gesloten bleef, weinig sprake. Kon. Olie, die vo rige week Dinsdag op de voor beurs reageerde met een koers, stijging van ruim vier punten, op het dividendvoorstel (in de mid dag werd de handel ter beurze gestaakt) gaf vandaag eenzelfde stijging te zien, n.l. van 290 tot 294%. Het onveranderde dividend van 12 pet bii Unilever lokte enige kopers in de markt. Uiteindelijk resulteerde dit in een koerswinst van ruim vijf punten, zowel voor de oude als voor de nieuwe aan delen. Op de industriemarkt bleef de stemming voor het overige ■goed prijshoudend, met kleine koersverbeteringen in de meerder heid. Het verslag van de Amsterdam Rubber werd algemeent zeer fraai geacht, doch de gunstige uitwer king die dit zou hebben gehad werd volkomen teniet gedaan, door de nog 'steeds dalende rub- berprüzen. De koers voor de aan delen was onveranderd. De Ta baksmaatschappijen fluctueerden TWINTIGDUIZEND GULDEN OP No. 12168 's-GRAVENHAGE In de 516e Staatsloterij, eerste klasse, tweede Hist, is een prijs van twintigduizend gulden gevallen op no. 12168. (Eigen bericht) Mick Clavan van A.D.O. heeft vrij onverwacht het profaanbod van Nimes Olympique niet aan genomen, doch de wens te ken nen gegeven, in Nederland en voor AJl.O. te blijven spelen. Een Haagse brandstoffen-firma heeft Clavan namelijk een be trekking als vertegenwoordiger aangeboden, hetgeen voor de A.D.O.-er aanleiding, was de on derhandelingen met Nimes defi nitief af te breken. s' GRAVENHAGE De ma rineleiding heeft vanwege de ■kosten moeten afzien van het voornemen om dit jaar mariniers voor herhalingsoefeningen onder de wapenen te roepen. Ook zullen geen mariniers voor 'n korte mo bilisatie-oefening worden Opge roepen, zoals het vorig jaar is ge beurd, toen een bataljon hnet on dersteuningseenheden in het ma- riekamp te Doorn onder de wa penen is geweest.Wel zal in de loop van de maand September een overigens, zeer beperkt aantal of- ficiren van het corps mariniers een herhalingsoefening moeten doormaken. De betrokkenen zul len vroegtijdig worden gewaar schuwd. f 2231.25. Desgevraagd kreeg de heer Zoodisma te hioren, dat - B. en W. het nog niet gewenst vin den om de overblijvende snipper grond tegen de Rijksweg ook aan Verhulst over te doen. Later kan daartoe altijd nog besloten wor den. Minder vlot ging de afwerking van het voorstel tot het voteren van f 2500.in verband met het a.s. bezoek van H.M. de Konin gin. De heer Breebaart was .het wel eens met de f 1000.die de gemeente zelf nodig had voor dit doel, maar hij kon zich niet ver enigen met het geven van f 500 aan de drie Oranjeverenigingen, zonder dat men daarvoor een verzoek, toegelicht met een staat der geldmiddelen, hiad ingediend. Volgens burgemeester Loggers was dit voorstel een gevolg, van de besprekingen die hij met de besturen der Oranjeverenigingen heeft gehad. Deze hebben geen geld genoeg om ook maar een bescheiden feestviering op touw te zetten. De heer Addens critiseerde de afwezigheid van ieder plan. Moet de Wieringermeer zijn verknocht heid aan het Oranjehuis beslist kenbaar maken door het beste den van veel geld? Dat kan toch ook op andere wijze? Onmiddel lijk werd toen het voorstel in stemming gebracht en aangeno men met de stemmen van de heren Breebaart, Addens en Slab- bekoorn tegen. slechts weinig. Suikerpapieren werden over bet algemeen iets lager ingezet, maar wisten zich te herstellen. H.V.A. biiv. opende op 85% en sloot op 86% tegen een vorige notering van 88. Ook vele scheepvaartmaatschappijen heb ben verslag uitgebracht. Hille. gersberg avanceerde met een koersstijging van vier punten en Oostzee met een van 20 punten, op het dividendvoorstel van 21 pet. in contanten. Aandelen K.P.M. een kleinigheid lager in verband met het gedeclareerde stockdividend. Het stockdividend van de Rotterdamsche Lloyd werd slechts weinig beneden de theoretisch® waarde geadviseerd dat der Maatschappij „Nederland" werd vernomen op f 128% tegen een vorige prijs van 132% gulden. De andere scheepvaartpapieren waren prijshoudend. De beleggingsmarkt ontwikkel, de zich gunstig voor de guldens papieren. Ook de belangstelling voor de premieleningen was toe. genomen. Zowel Amsterdam als Rotterdam noteerden circa 1 punt hoger. KLEINE OPLEVING IN VERKOOP TELEVISIETOESTELLEN In de jaarlijkse algemene ver gadering van aandeelhouders van Van der Heem N.V. werden de jaarstukken goedgekeurd en het dividend vastgesteld op 8% pet. Naar aanleiding van gestelde vragen deelde de directie mede. dat de voorgestelde verlaging van de weeldebelasting zeker de afzet van radio- en televisie toestellen gunstig zal beïnvloe den. doch dat het te betreuren is, dat deze gelukkig tijdelijke belastingverhoging de werk gelegenheid en het bedrijfsresul taat sedert 1 September 1951 on gunstig beïnvloed heeft. De verkoop van televisietoe stellen gaf in de laatste weken een kleine opleving te zien. aldus die directie. Deze opleving moet ongetwijfeld worden toegeschre ven aan enige extra uitzendingen van actualiteiten. De toekom stige ontwikkeling blijft groten deels afhankelijk van het gebo- dene. TWEEDE INTERIM-DIVIDEND „MOEARA ENIM" De petroleum - maatschappij „Moeara Enim" N.V. zal overgaan tot het uitkeren van een tweede interim-dividend over het jaar 1952. 13 13/15 pet of f26.aan aandeelhouders, f26.20 aan hou. ders van winstbewijzen en f253 aan houders van oprichtersaande len. (Een en ander onder aftrek van 15 pet dividendbelasting) in dien het voorstel tot uitkering van slotdividend van de Kon. Ned. Petroleum-maatschappij za] ziin aanvaard. DIVIDENDVOORSTELLEN N.V. Thomsen's Havenbedrijf te Rotterdam: winstsaldo in 1951; f611.046 (vorig jaar f649.816). Over 1951 een onveranderd divi dend van 6 pet. N.V. Nederlandse Tank-appara ten. er» machinefabriek Netam te Rotterdam over 1951: 8 pet. (onv.) A Hooimeijer en Zonen N.V. te Barendrecht. De winst over 1951 bedroeg f165.838. waaruit een di vidend van 8 pet. wordt voor gesteld. BRANDWAARBORG-MI.T „NEERLANDIA" VAN 1880 In het verslag over 1951 van de Onderlinge Brandwaarborg-maat schappij „Neerlandia" van 1880 wordt medegedeeld, dat ook dit jaar het premie-inkomen bevredi. gend vooruitging. Het werd niet door eer» stijging van het schade- ciifer achterhaald. De netto-pre mie voor eigen rekening beliep f430.226 (v. j. f374.332). de schade voor eigen rekening f207.464 (vo rig jaar f191.570). Aan het alge meen reservefonds wordt uit de winst een bedrag van f51.487 toe. gevoegd, waarna het f970.926 zal bedragen. De winst voor reserve ring van verschuldigde vennoot schapsbelasting bedraagt, f82.125. N.V WOT1TVAART VERWACHT STIJGING DER VRACHTEN De N.V. „Houtvaart" te Rotter, dam heeft 1951 afgesloten met een voordelig saldo van fl.726.914 (f1.252.374)Na afschrijving, re servering voor diverse belangen en sociale lasten en belangen per soneel. kan een onveranderd divi. dend van 9 pet. dividend worder» uitgekeerd. De directie zegt. dat het moei lijk is zich een beeld voor de toe komst te vormen. Door gebrek aan lading zijn vooral de vrach ten van de Oostzee s+erk gedaald en niet meer lonend. De algemene verwachting is. dat in de twecl^ helft van 1952 de vraag weer zal toenemen, hetgeen dan een stii- gine der vrachten zou kunnen medebrengen. Valse dollars A.P. meldt uit Haifa, dat giste ren door de douane van Haifa 20.000 valse in Frankrijk gemaak te dollars van twee Franse touris- ten in beslag genomen werden. FEUILLETON 33. Maar haar onder vinding met die heer had haar geleerd zeer voorzichtig te ziin. Edelmoedigheid was een karak tertrek, Welke in de natuur van die man niet te vinden was. en daarom ging zii zich afvragen, wat voor bijbedoelingen John Bedford gehad mocht hebben met ziin vriendelijkheid voor Laurence Workman. De firma is zeker ook finan- ciëel betrokken in uw uitvinding, niet waar? vroeg zij. Neer», helemaal niet. Ik wil de eerst niet in hun dienst tre den, vóórdat ik miin eigen werk voltooid had. Maar zii hebben een groot contract afgesloten, waarvoor zii, volgens hun zeg gen, juist iemand als ik nodig hebben. Daarom heb ik besloten voor twee jaar in hun diepst te treden tegen een behoorlijk sa laris en het gebruik van die werkplaats. Het is een overeen komst. welke voor beide partijen voordelig te roemen is. Dat hoop ik »<cor u. Daar ben ik helemaal niet bang voor, antwoordde Laurence optimistisch. Morgen ga ik weer aan het werk; over een naar dagen komt mijn helper uit Servië hierheen en zodra die hier is. gaan we de machine in elkaar zetten. En de gestolen papieren? vroeg het meisje. Laurence haalde de schouders op. Ik heb er natuurlijk niets meer van gehoord. Maar iedere dag krijg ik meer zekerheid, dat de man, die ze gestolen heeft, niet in staat is mijn geheim te vinden. Arme man! Als hii mijn tekeningen helemaal uitgewerkt heeft, zal hii bemerken, een ma chine te hebben geconstrueerd, zonder in staat te zijn. deze leven in te blazen. Dat zal ziin verdiende loon zijn. meende het meisje en bleef op de hoek van een straat staan. En nu moet ik gaan, mijnheer Workman. Mijn broer zit op mé te wachten en weet natuurlijk niet. waar ik zo lang bliif. O ja. uw broer. U heeft me beloofd, dat u mii eens aan hem zou voorstellen. Wanneer doet u dat? Kan ik niet even meegaan? Charity aarzelde. Zü had inder daad gezegd, dat zii hem aan haar broer wilde voorstellen, maar. U zou zo ver uit de buurt geraken, begon zij. U zult hier wel erg ver van uw kamers ver wijderd ziin. Ver van mijn kamers ver wijderd? Geen sprake van. Ik heb immers kamers gehuurd op het Madeiraplein. Dat moet dicht bii de fabriek zijn. Woont u hier dan ook? Ja wij wél. Maar dat is heel iets anders. Het is hier een ar beiderswijk en daar behoren wij thuis. Ik zou heel graag kennis maken met uw broer! Mag ik niet even met u meegaan, om een kop thee te drinken? Nu. goed dan. antwoordde Charity lachend en behalve die thee zal ik u laten proeven van wat miin oom Wapple, mee gegeven heeft. Aha. munheer Waple Dat is de gastvrijheid zelf. Alleen al door naar hem te kiiken, sdhiint men honger te kriigen. Charity lachte opgewekt en ging hem dan voor door een smalle straat. U moet niet veel van onze kamers verwachten, waarschuw de zii hem. Wii hebben een paar kamers in een grote huur kazerne, waar veel arbeiders gezinnen zijn ondergebracht. Maar het is er netjes en alle kamers zijn voorzien van moderne ge makken. Na enige tijd bereikten zii een groot, uit gele stenen opgetrok ken gebouw, dat hoog boven de omgeving uitstak. In de voor gevel van het gebouw was een poort, waardoor men een binnen plaats bereikte, geasfalteerd, be halve in het midden, waar een grasperk was aangebracht en een paar verdorde struiken een kwii- nend bestaan leiden. Aan alle vier de ziiden van die binnen plaats rezen de muren zo hoog op. dat men van de hemel er bo ven niets anders kon zien dan een heel klein vierkant stukje. Op regelmatige afstanden waren balcons met hoge iizerer» hekken, zodat de kinderen, die daar woonden, er piet overheen konden slaan en op een gegeven ogen blik bemerkte Laurence, dat die lange wenteltrap, waarlangs roer» naar zijn kamer moest gaan. op iedere verdieping over d'at balcon liep. Het geheel deed hem sterk denken aan de geweldige huur kazernes. zoals hij die in Berlijn gezien had, alleen was alles hier iets luchtiger, gezonder en vro lijker vooral door de bloemen, welke in groene en rode bloem bakken in de meeste vensters stonden. Daar het regende, wa ren er-op de binnenplaats betrek kelijk weinig kinderen aan het spelen, maar de trappen waren overbevolkt van het jonge goedje Hoog en schel klonk hun kinder lach in de nauwe hoge trap koker. Charity liep door een brede ha] naar een trap, waar het minder druk en rumoerig was dan in het andere deel van het gebouw Dit is één van de rustigste gedeelten, vertelde zii. Maar wij moeten (helemaal naar de bo venste verdieping klimmen. Daar is het veel kalmer en gezonder wonen dan beneden. Zeven lange trappen liep zii op en hii bemerkte, dat de stap pen veerkrachtig bleven en dat zij blijkbaar geen last had van een moeilijke ademhaling. Op de zevende verdieping bleef zii ein- deliik voor een deur staan, welke zij met een sleutel opende. (Wordt vervolgd)

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1952 | | pagina 5