Regering van Frankrijk gelast onderzoek naar samenzwering KRACHTIGE REDE VAN EDEN tot West-Berlijners in eigen stad R.T.C. met de West tijdelijk opgeschorst Truman vraagt geld voor atoomwapenen Inval in West-Berlijn van jeugdige communisten FEITEN DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMGEVING NHD Frans kabinet treedt krachtig op De communistische agitatie in Parijs Binnenlandse veiligheid in groot en voortdurend gevaar V Vreemd besluit Auto botste tegen vrachtwagen Actie ondernomen tegen Duclos Duitsland zal in vrede eenmaal worden herenigd Labour achter plan-Eden Blijft vastberaden Voortzetting overleg in beperkte kring van heden Politie voerde charge uit Eis van veiligheid HET EEIT Buiten God is 't nergens veilig. (Vondel) VAN HEDEN Nieuw Abonnementsprijs f 6.20 per kwartaal, f 2.07 per maand, f 0.48 per week, inclusief incasso. Advertentie-tarief per editie 16 ct. per m.m., minimum f 2.50; in alle edities 26 ct. per m.m., minimum f 4.familieberichten 20 ct., resp. 30 ct. per m.m. Bij contract belangrijke korting. Directeur E. j. M. Stumpel. Hoofdredacteur: H. N. Smits. Bankrelaties: Noorderbank, Nederl. Credietbank. Kantoren: HOORN, Draafsingel 59, teL 4243, Grote Noord 77, tel 4362 K 2290; ALKMAAR, Ritsevoort 52, teL 2046, (2 lijnen), K 2200: DEN HELDER, Keizerstraat 89, teL 2800 K 2230; SCHAGEN, Gedempte Gracht 39, teL 459 K 2240 Pag. 1 Vrijdag 30 Mei 1952 46e Jaargang No. 12488 HET BESLUIT van de regering, om inzake de compensatie-rege ling voor de premie-betaling voor de werkloosheidsregeling, niet te voldoen aan het verzoek van de Stichting van de Arbeid, om de ondernemers tegemoet te komen met een vermindering van de z.g. vereveningsheffing met 2 procent, moet een vreemd besluit genoemd worden. Om verschillende redenen. Men kan, in het kader van de bestaan de politieke verhoudingen, en wat daarover alzo nu in het openbare leven aan de orde is, van mening verschillen over de waardering van verschillende feiten, maar niet over dit feit, dat „de" onder nemers in het algemeen, mede ten gevolge van verschillende rege ringsmaatregelen, op buitenge woon zware lasten zitten. De regering weet dat natuurlijk ook, zij ontkent het niet, en daar om had ze, zou men zo zeggen, hier een goede kans gehad, om daarvan eens metterdaad te doen blijken. Bovendien is er over deze aan gelegenheid zeer breed overleg gepleegd met de verschillende or ganisaties van werkgevers en werknemers. Men was het over de oplossing eens: de arbeiders dienden compensatie te hebben voor de meerdere uitgave, die de premiebetaling vergde. Dit is nu eenmaal ook een gevolg van de binding der lonen en van het gevolgde systeem. De premiebetaling zou het z.g. versoberingsoffer van 5 pet. doen stijgen tot iets meer dan 7 pet. en er was in de kringen der be drijfsgenoten een algemene op vatting, dat dat meerdere boven die 5 procent gecompenseerd zou moeten worden. Door loonsverho ging Die loonsverhoging moest ech ter uit de bedrijven komen en in de meeste gevallen kunnen de be drijven die lastenverhoging niet dragen. Vandaar het denkbeeld, de oplossing te vinden in een vermindering van de verevenings heffing met twee procent. In de plaats daarvan is nu een heel andere regeling gekomen, die bo vendien de nare bijsmaak heeft, dat er getornd wordt aan de hef fing voor de kinderbijslagregeling. En die vervolgens de moeilijkheid meebrengt, dat ze zeer ingewik keld is. Maar waarom ook zouden wij het eenvoudig doen, als het ingewikkeld ook kan? Er zullen wel mensen zijn, die menen, dat er nog heel wat be drijven zijn, die het gevraagde offer best kunnen brengen. Dat zal ook wel zo zijn. Maar dan moet men ook niet over het hoofd zien, dat er daarnaast zeer vele ondernemingen, juist uit de groep der z.g. middelgrote en kleine be drijven, aangetroffen worden, die dat niet kunnen! Terwille van deze vooral had den wij op een ander besluit van de regering gehoopt, temeer, zo herhalen wij, waar het overleg met de bedrijfsgenoten met recht een andere oplossing had kunnen doen verwachten. Blijkbaar is ook de regering nog niet voldoende gewend aan het „klimaat" van het overleg met de bedrijfsgenoten, zoals de P.B.O. dat moet vestigen. TWEE DODEN.... Gisternacht heeft te Vught op de Helvoirtseweg nabij de villa „Solskin" een ontzettend ver keersongeval plaats gehad, dat aan twee personen het leven heeft gekost. Omstreeks half een stond een grote Deense auto met aanhang' wagen nabij de villa „Solskin' stil. De wagen was aan de achter zijde voorzien van drie goede achterlichten. Een personenauto, bestuurd door de heer G. uit Tilburg botste in volle vaart tegen de vracht wagen en schoof half onder de aanhangwagen. De gevolgen wa ren ontzettend. De bestuurder, de heer G., werd op slag gedood. De naast hem zittende dame mevr. W., ook afkomstig uit Tilburg, werd eveneens op slag gedood. De omwonenden, die in het holst van de nacht gewekt werden door de geweldige klap, waarschuwden de Vughtse politie. Dokter F. Hil- len was spoedig ter plaatse, maar kon slechts de dood van de beide slachtoffers constateren. Kapelaan Moeskops diende nog onder voorbehoud het H. Oliesel toe. De lijken der beide slacht offers werden door de politie naar het ziekenhuis te Vught overgebracht. De personenauto was aan de voorzijde geheel ver nield. De aanhangwagen van de vrachtwagen was dermate bescha digd, dat hij met een takelwagen moest gesleept worden. PARIJS, 29 Mei (Reuter).. De Franse regering heeft Donder dag order gegeven een onderzoek in te stellen naar een samen zwering tegen de binnenlandse veiligheid van de Staat. In een officiële verklaring wordt gezegd, dat in verband hiermee het optreden van Duclos, de gearresteerde waarnemende secretaris generaal der communistische partij, en van Andrè Stil, de hoofdredacteur van het communistische blad „L'Humanitè", opnieuw zal worden bezien. Het onder communistische lei ding staande vakverbond C.G.T. heeft inmiddels een oproep tot de Franse arbeiders gericht, waar in hun wordt aangeraden „snel te handelen, zich te verzamelen in alle bedrijven en het werk neer te leggen voor de verdediging van vrede, brood en vrijheid" Ook wordt er bij de arbeiders op aangedrongen om de invrij heidstelling van Duclos en alle andere gearresteerden te eisen". Communistische dreiging Francois Billoux, een Franse communistische leider, die zojuist van een bezoek aan de Sowjet- Unie is teruggekeerd, heeft in het maandblad „Cahiers du Commu nisme" verklaard, dat „de pro pagandacampagne voor vrede niet langer voldoende is. Wij moeten thans vastberaden tot actie overgaan", aldus Billoux, die in 1947 minister van defensie was. Hij dringt aan op actie tegen de oprichting van Amerikaanse bases en opslagplaatsen, de aan komst van Amerikaans oorlogs materiaal, de productie van oor logstuig en het vervoer hiervan, en tenslotte tegen de dienstplicht van 18 maanden. Jacques Duclos is thans „actie tegen de veiligheid van de staat" ten laste gelegd. GROOTSTE LIMBURGSE BEDEVAART Vandaag vertrok de Limburgse bedevaart naar Lourdes, voor de eerste maal met vier treinen met het grootste aantal pelgrims dat ooit met de Limburgse Lour- des-bedevaart reisde. Daar er nog bedevaarten in Lourdes vertoeven zal het grote moeite kosten om alle deelnemers onderdak te ver schaffen. Dr. G. Lemmens, bis schop van Roermond, en mr. dr. F. Houben, Commissaris der Ko ningin in Limburg vergezellen de bedevaart. NOORWEGEN EN DE E.D.G. OSLO, 29 Mei (A.P.). .Noor wegen heeft het protocol gete kend, waarbij de landen van de N.A.T.O. militaire garanties ver strekken aan de Europese Defen sie Gemeenschap. Dit werd vandaag door het Noorse ministerie van Buiten landse Zak-n bekend gemaakt. Het protocol werd op 27 Mei in Parijs ondertekend door de per manente gedelegeerde bij de At lantische Raad, ambassadeur Arne Skaug. Staande in een jeep houdt generaal James A. van Fleet een vluchtige inspectie op het eiland Koje (ten Z.O. van Poesan). Op de achtergrond ziet men in het krijgsgevangenenkamp de Noord-Koreaanse vlag op een der tenten wapperen. STRAATSBURG, 29 Mei (A.P.). De Britse Labour Partij heeft vandaag officieel haar steun ge geven aan het plan Eden van de conservatieve regering om het Europese leger en het plan Schu- man aan de Raad van Europa te koppelen. Alfred Robens, de minister van Arbeid in de regering Attlee, zet te het standpunt van zijn partij uiteen. Hij noemde de voorstellen van Eden „het logische gevolg" van de buitenlandse politiek der Labour partij. Door deze steun zijn de kansen van het plan Eden aanzienlijk gestegen. Reeds eerder op de dag had het de steun gekregen van Pierre Henri Teitgen, de voorzit ter van de Franse katholieke par tij M.R.P. BERLIJN, 29 Mei (A.P.). De Britse minister van Buiten landse Zaken Anthony Eden heeft vandaag als zijn verwachting uitgesproken, dat Duitsland uiteindelijk herenigd zal worden met Berlijn als hoofdst; Eden zei in een rede voor het West- Berlijnse parlement, dat de pacten van Bonn en Parijs stappen in die richting waren. Eden herhaalde de geallieerde toezegging, welke in Parijs ge geven is, om Berlijn te bescher men en te verdedigen. „De veiligheid en welvaart van Berlijn en onze positie hier zijn essentiële onderdelen van de we reldvrede. Wij zullen ons niet laten beïnvloeden door dreige menten. Dreigementen zijn een geliefd wapen van hen, die ver trouwen te kort komen. Kalmte is het wapen van degenen, die de vrede willen". „U hebt het recht vrij te zijn". „Wij weten, dat u, Berlijners, het recht heeft vrij te zijn en wij hebben het recht bij u te zijn". Hij drong er bij de bevolking op aan .standvastig en dapper" als tijdens de blokkade in 1948-49 te zijn. Een dergelijke houding, zo verklaarde hij, zou het best de verkoop van de Berlijnse indus trieproducten in het buitenland bevorderen. Eden maakte geen gewag van de huidige communistische cam pagne tegen West-Berlijn, maar merkte op: „Dit zijn voorbijgaande phasen, ik twijfel er niet aan of Duits land zal in vrede verenigd wor den en u weer eens uw plaats zult innemen als hoofdstad van een verenigd land in een Europa, dat vrede heeft". De 400 aanwezige West-Berlijn- se politici lieten hierop een don derende ovatie volgen. Eden verklaarde, dat de verdra gen van Bonn en Parijs tegen niemand gericht zijn. „Wij zijn niet van plan goed te vinden dat van Duitsland of enig ander deel van Europa een springplank voor een aanval cp c.e Sovjet-Unie wordt gemaakt". De redevoering van Eden, wel ke 10 minuten duurde en in het Engels uitgesproi -n werd, volgde na een lunch op het stadhuis. Morgen za: Eden naar West- Duitsland vertrekken. Eden zei getroffen te zijn door de hartelijke ontvangst in Berlijn. De Ronde Tafel-Conferentie tussen de delegaties van Neder land, Suriname en de Neder landse Antillen is tijdelijk onder broken. Zulks omdatde Suri naamse delegatie er de voorkeur aan gaf, de uitkomsten van het gevoerde overleg „aan een rustige beschouwing te onderwerpen in eigen omgeving", zoals in een officieel communique wordt ge zegd. Deze gedachte heeft de centrale commissie in een ont- wern-resolutie geformuleerd en welke de conferentie _on de gis termiddag gehouden zitting heeft aanvaard. De centrale commissie had op 13 Mei een ontwerp-statuut aan die delegaties voorgelegd. De Nederlandse zpwel als die der ANNA PAUKER, de commu nistische minister van buiten landse zaken van Roemenië, is in ongenade gevallen. Zij zou van al haar functies ontheven zijn. Anna Pauker stond in nauw contact met Luca, die enkele da gen geleden uit het hoofdbestuur van de communistische partij is gestoten. VIJF GEVANGENEN zijn ge dood en vijftien gewond bij nieu we ongeregeldheden in 't krijgs gevangenenkamp op Koje en een interneringskamp voor burgers op het vasteland van Zuid-Korea. KIM SOENG SOO, de vice-pre sident van Zuid-Korea, is van daag afgetreden, omdat hij het niet eens is met de politiek van president Syngman Rhee, die hij het voornemen verweet een staatsgreep te willen doen. DRIE AMERIKAANSE GENE RAALS, die betrokken zijn ge weest bij de incidenten in de krijgsgevangenenkampen op het eiland Koje, zullen getuigenis moeten afleggen voor de Ameri kaanse Senaat. HET IS NU GEEN TIJD om op de bewapening te gaan be zuinigen, aldus het Britse vak verbond de T.U.C. in een verkla ring, die vannacht is gepubli ceerd. „Het is onze vaste over tuiging, dat binnen de grenzen van de draagkracht zoveel moge lijk moet worden bewapend", al dus zegt de verklaring verder. Antillen konden zich hiermede verenigen. Van de zijde van Suriname bestonden bezwaren. De plaatsvervangend voorzit ter der R.T.C. met de West, de minister van Uniezaken en Over zeese Rijksdelen, ir. Peters, heeft aan het slot van de bijeenkomst een korte rede gehouden, waar in hij een dankwoord sprak tot allen, die tot nog toe hun werk kracht in dienst van de bespre kingen hadden gesteld. De mi nister achtte het van hiet groot ste belang, ook namens de mi nister-president hiervan getuige nis af te leggen. Er is ontegen zeglijk op vele punten tot nog toe een resultaat bereikt en niet minder overeenstemming, vaak nadat men begrip bad gekregen voor elkanders standpunt, of uitgangspunt. Het is evenmin voor tegenspraak vatbaar, dat het overleg binnen en buiten de vergaderingen veel heeft bij gedragen tot verkleining van de afstand, die aanvankelijk tussen de verschillende opvattingen leek te bestaan, aldus minister Peters. Daarna werd de R.T.C. voor onbepaalde tijd verdaagd. AANKOMST HR MS „JOHAN MAURITS VAN NASSAU" Hr. Ms. fregat „Johan Maurits van Nassau", welk schip onder bevel van luitenant ter zee der eerste klasse A. van der Meer thuisvaart uit Nederlands Nieuw Guinea, wordt op 6 Juni ter rede van Texel verwacht. Op 7 Juni, des ochtends elf uur zal het schip in de haven van Nieuwediep af meren. De Marinierskapel der Konink lijke Marine zal de aankomst op luisteren. Russische ambassadeur te Londen naar Moskou ontboden LONDEN, 29 Mei (Reuter). De Russische ambassadeur te Londen, Zaroebin, is naar Moskou ontboden voor overleg met zijn regering. Een woordvoerder van de Russische ambassade, die dit vandaag heeft medegedeeld, zeide dat Zaroebin niet naar Londen terug zal keren. Hij weigerde in te gaan op de vraag, of Zaroebin een andere aanstelling had ge kregen. De Perzische eerste minister, de 71-jarige dr. Mohammed Mossa- deq is Woensdagavond, vergezeld van de Perzische delegatie, met het lijntoestel van de K.L.M. uit Teheran in ons land aan gekomen, waar hij voor het Internationale Gerechtshof het Per zische standpunt in het oliegeschil zal verdedigen. Europese omroepconferentie te Stockholm geopend STOCKHOLM, 29 Mei (T.T.) Op de Europese omroepconferen- tie, die Woensdag in Stockholm is geopend, zijn 110 afgevaardig den uit 31 landen, waaronder Ne derland, aanwezig. De conferentie zal twee maanden duren. O.a. zal er worden gesproken over de ver deling van televisie-golflengten. Burgemeester Oud heeft lichte longontsteking In verband met de gezond heidstoestand van burgemeester Oud, die wegens een lichte long ontsteking op doktersadvies het bed moet houden, kunnen de bij eenkomsten en manifestaties, welke ter gelegenheid van zijn afscheid waren georganiseerd, niet doorgaan. BERLIJN, 29 Mei (A.P.). 10 a 15 duizend communisten zijn vandaag Iaat West-Berlijn bin nengetrokken. Een groep van een duizend is in botsing gekomen met de West-Berlijnse politie, die van de gummistok gebruik maak te. Rond vijf uur verschenen de jongelui in de wijken Kreuzberg en Neukoeln van de Amerikaanse sector, waar het rond deze tijd altijd erg druk is met mensen, die van hun werk naar huis terug keren. Duizenden jonge communisten waren over de aangrenzende Rus sische grens geslipt en trokken heen en terug door de Hermann Strasse en de Karl Marx Strasse. Zij gedroegen zich behoorlijk. Een groep oudere mensen, communis tische arbeiders, veroorzaakte evenwel een scherpe botsing met de politie door de manier waarop ze bij de Kottbusser Tor vlug schriften verspreidden. In de vlugschriften werd de conventie van Bonn een oorlogs verdrag genoemd en de eenheid van Duitsland geëist. De politiepatrouilles voerden charges uit, waarbij naar verluidt zestig arrestaties werden verricht. Om de Kottbusser Damm waar schuwde de politie iedereen de straten te verlaten. Spandoeken. Geleidelijk aan wist de politie de menigte op de Kottbusser Damm te verspreiden. 500 meter verder op, op de Hermann Platz, haalde de communistische jeugd spandoeken te voorschijn. De politie gaf de West-Berlij ners het bevel de straten te ver laten en keerde zich toen tegen de communisten, die geleidelijk via de zijstraten afdropen. Na de verkiezingen wordt er druk gewerkt om Rome weer tot een „schone" stad te maken en het „oude" aanzien te her stellen. De grote schoonmaak in vplle gang. WASHINGTON, 29 Mei (Reu ter). President Truman heeft Donderdag het Congres verzocht een bedrag van 3.341.000.000 dol lar toe te wijzen voor een „grote verdere uitbreiding" van de pro ductie op het gebied der atoom splitsing. Een uitbreiding der productie zal niet alleen vermeerdering van het aantal conventionele atoom bommen versnellen, maar het ook mogelijk maken om andere vor men van atoomwapens met meer spoed te ontwikkelen. Hierbij komt in de eerste plaats de wa terstofbom, die volgens sommige geleerden duizend maal krachti ger is dan de uraniumbom. .Het gaat hier om een supplemen taire toewijzing. De gelden zullen worden gebruikt door de com missie voor atoomenergie. President Truman verklaart in een schrijven aan de voorzitter van 't Huis van Afgevaardigden, Sam Rayburn, dat een uitbreiding der productie nodig is, omdat „de Sowj et-Unie geen neiging heeft getoond om samen te werken voor de totstandkoming van een inter nationaal program voor controle en regeling der bewapening". „Onze nationale veiligheid en de veiligheid van de vrije wereld eisen, dat wij ons leiderschap op dit gebied handhaven en verster ken", aldus Truman, die de ge noemde gelden gevraagd heeft voor het belastingjaar, dat 1 Juli a.s. begint. De president verklaart tenslotte nog, dat „de V.S. klaar staan om het plan der Verenigde Naties, of enig ander plan inzake controle op atoomenergie, dat even doel treffend is en bovendien het ver bieden van atoomwapens verze kert, uit te voeren".

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1952 | | pagina 1