„Is dat zo, dan moet men ons wegvagen, dan zijn wij prullen Komt kabinet in gevaar bij justitie-begroting? Geur Nederlandse bloemen dringt in buitenland door Commissionnair ontpopte zich als een oplichter Trambotsing in Madrid Britten contra gevangenen ktberichten amp met de igin Juliana Romme bij de middenstand „Ik sta hier geen praatjes te verkopen en wil geen illusies wekken Grote gezinnen te zwaar belast Vlaamse C.V.P. contra Pholien t Ruim de sloppen op of bouw sanatoria Tol van wegverkeer: 1045 doden in 1951 Export ver boven voor-oorlogs peil Naar wij vernemen Hoofdstad krijgt in de R.AJ. 'n speeltuin in 't groot Verschuivingen in Italië Scheepsberichten 5VERWACHTING ld door het K.N.M.I. t, geldig van Vrijdag- Zaterdagavond. ZACHTER ik toenemende bewol- >p vele plaatsen enige n of motregen, maar verspreide opklaringen, ge wind uit zuidelijke Zachter. jn op 4.26; onder 20-49; ..45; onder 1.11. BLIK. 29 Mei vroege aardappelen: 31.00, klein 27.00— >IJK. 8500 kg aard- .50—29.90 kleine aard- 1.90—27.60; 6500 kg 00. IAASMARKT .R, 30 Mei. Aanvoer 13 stapels faforieks- ■er kg; 3 stapels boe- .12 per kg. Handel VI, 39 Mei Vroege r middel 3034, drie- ■28, kriel 18—27, aard- 782.44, aardibeien II sla 10.20—11.90, bos- 1, slabonen 2.48, rode bloemkool 2561, 7, postelein 3539, t 14—16. KTÜVERZICHT SCHAGEN IN. Vergeleken bii >k is er in de lamme- liet biizonder veel ge- teruglopende tendenz en openbaarde, is na staan gekomen, ter ing een licht herstel is Dientengevolge wer- nderdag voor de lam- r hoge prijzen besteed van 60.tot 75.— vette lammeren (die rden geslacht) zelfs een vrii stug handels- s vraag naar schapen i. De enkele aange- dragers gingen schoor- or lOptot f 135 ind. Min of meer tot zing ontwaarden we e-koeien op de slack t- Dat is zeldzaam aar. En aan alles is te ize beesten in enkele r snel ziin gegroeid. hebben er echter, nu -t koude weer ernstig igt voor teruggang in en gras over laten i de beste dieren on- ifgezet. Vermoedelijk ivolge van de aanzien- t bliiven de vleesprii- ïks dit onverwachte ;r hoog. Ook nu werd beste beesten weer pond betaald al was riin" op deze dieren van toepassing. De waliteit leverde at+tfd a ƒ1.45 per pond op handel. Verse koeien iliik vlot te plaatsen randerde prijzen en gelde eveneens. De nuchtere kalveren was ekkend dan vorige srder prijshoudend (op igere peil dat vorige bereikt). De belan g - >r het vrii grote aan- i was opvallend en de goed bii een kalme handel. Vooral goeJ*> rieken zeer vlot te Op de biggenmarkt nogal belangstellire g voor jonge zeugjes. >r enkele guldens i- >k uit gingen dan de amen. Hetgeen ove- wegneemt, dat alle gig aan de oriL blii- voor middelzware 5.wordt besteed, rlieke belangstelling Pinkstermarkt" bleef van het koude en beneden het middel- dus ook ver beneden itingen. ITSE REDDER DERSCHEIDEN ORT, 29 Mei (Reuter), e Frankfortenaar Wil- mann is vandaag on- i met de orde van ver- aor zijn reddingswerk met het Nederlandse Koningin Juliana", dat irt bij Frankfort ver- scheiding werd namens utse president Theodor ereikt door de burge- in Frankfort, Walter ertegenwoordiger voor van de K.L.M., H. L. heeft Hoffmann „een bedrag in contanten" 1 Hij zei: ,,A1 het goud reld zou niet voldoen- u voor uw heldhaftige onen". zei dat hij het geld ken voor het herstel •ouw, die ai jaren aan lfjdt. larmonie" haar mede- rleent. Op het Succes- er daarna gymnastiek monstraties, terwiil de loten wordt met een strijd tussen twee en van Den Helder en ioscoopterrein ziin on en van de supporters- Blauw-Zwart diverse akelijkheden opgesteld chommel, zweefmolen, i kramerijen. Er is dus g te doen, doch hope- i en ander op gepaste rd worden. VKIJUTAO PU IVICI I yjZ. PAGINA Op een „instructiedag", die be doeld was om met de bestuurders van de afdelingen in Zuid-Hol land en Zeeland van de Katho lieke Diocesane Middenstands bond van gedachten te wisselen over de middenstandspolitiek der K.V.P.-fractie, heeft prof. Romme in Rotterdam verschillende vraag stukken behandeld, die hij zelf of de middenstanders in de dis cussie opwierpen.. Daarbij heeft de fractieleider betoogd, dat de K.V.P. de behartiging van de middenstandsbelangen als een politieke erezaak beschouwt en dat, zichtbaar, maar ook onzicht baar, veel is gedaan waaruit blijkt, dat dit geen fraze is. Felle critiek. Ofschoon de bijeenkomst, als het bestuur na afloop constateer de, zeer vruchtbaar is geweest en men de „chef-staf" dankbaar was voor zijn ruime voorlichting, zijn er toch ook enkele opmerkingen gemaakt, die de professor dank baar aangreep om misverstanden uit de weg te ruimen en zijn fractie te verdedigen. Nadat hij hieraan ruim drie uur had be steed, kwam er toch nog een vrij fel oppositioneel geluid naar vo ren van de heer van Doorn uit Rotterdam, diè prof. Romme in de laatste ronde toeriep, dat hij nu niet moest denken, dat de mid denstanders het eens waren met de K.V.P.-politiek. „Het roer moet om. De lasten zijn niet langer te dragen. Door mijn bemoeiingen met de middenstand van Rotter dam als voorzitter van het Borg stellingsfonds, zie ik dagelijks dat de huidige regeringspolitiek het ene slachtoffer na het andere maakt De opstapeling van de be lastingen en de wijze van inning zijn de oorzaak van een reeks dé confitures. Ook de particuliere woningbouw is op rendabele wijze niet meer mogelijk. Wij willen wel een streep zetten on der dat wat is gebeurd, maar dan zal het in de toekomst anders moeten, ofwel de K.V.P. krijgt het groot vertrouwen dat wij in haar hebben gesteld, niet terug." Romme antwoordt. Prof. Romme herhaalde tegen over deze spreker wat hij al eer der had opgemerkt, dat het in de SCHERPERE CONTROLE BIJ COLLECTIEVE PASPOORTEN Nog steeds doen zich veel ge vallen voor, dat bij het reizen met collectieve paspoorten de voorschriften worden overtreden. Bovendien is reeds menigmaal fraude geconstateerd. Thans is een nieuwe regeling in werking gesteld, waardoor het doorlaten van gezelschappen reizend op dergelijke paspoorten bij overtre ding niet meer is toegestaan. Aan leiders of organisaties zullen in die gevallen tenminste één jaar geen collectieve paspoorten meer worden uitgereikt 18 DODEN EN 60 GEWONDEN MADRID, 28 Mei (Reuter). Tengevolge van het weigeren der remmen is een Madrileense tram in volle vaart een heuvel af en tegen een stenen muurtje ge reden. Het voertuig sloeg vervolgens over het muurtje, dat zich aan de rand van een rivierdijk bevond, heen en stortte dertien meter om laag. Achttien der inzittende pas sagiers zijn om het leven geko men en zestig gewond, waarvan dertig ernstig. huidige uiterst moeilijke econo mische periode waarin niet alleen Nederland, maar alle landen ver keren, onmogelijk is, om de zware belastingdruk op te heffen. Ten- z ij grote verworvenheden, waar voor de K.V.P. lang heeft gestre den, zouden worden prijsgegeven. Hij noemde in dit verband de gelijkstelling van het bijzonder onderwijs of de rente en aflossing van de staatsschuld. „Ik wil voor al geen illusies wekken en de eer lijke waarheid niet verbloemen, ook al staan wij vlak voor de verkiezingen: Belangrijke belas tingverlagingen zullen er niet komen. Juist om uw vertrouwen te houden wens ik dit vast te stellen. Al zou de heer Oud heel alleen aan het roer kunnen gaan staan straks, dan nog zal hij het niet kunnen ook het roer om te gooien, tenzij het hele schip mee om gaat. Ik sta hier geen praatjes te vertellen. De toestand is niet anders, aldus het vry felle ant woord van prof. Romme op deze debater, die hem van allen het scherpst had aangevallen. Prof. Romme liet er nog op vol gen, dat de mening, als zou er met de 250 millioen gulden aan defensielasten, die de regering nodig heeft, te hoog zijn gegre pen, hem niet juist voorkwam. „Wij zullen elkaar over vier jaar nader spreken. Dan zal wel blij ken, dat het niet teveel is ge weest. Waar het mij om gaat is een evenredige verdeling van de lasten. En als u mij vraagt of dit tot dusver is bereikt, dan moet den, zei hij. ik u zeggen: de vraag is op dit moment niet met stelligheid te beantwoorden. Zeker is, dat de grote gezinnen zwaar zijn belast. In onze strijd om hieraan een eind te maken heeft de gehele Kamer de K.V.P.-fractie in haar hemd laten staan". Fel reageerde prof. Romme op een opmerking, dat de midden stand tegenover de arbeiders en de boeren de laatste jaren maar stiefmoederlijk is behandeld, om dat het instrument van de staking aan middenstanders niet is gege ven. „Als wij ons door dit soort overwegingen zouden laten lei den, dan heb ik maar één ant woord: dan moet u ons wegvagen. Wij zouden prullen zijn, ook wat ons karakter betreft". Over de noodzakelijke eenheid sprekende, zei prof. Romme, dat niet de stilte van het kerkhof ge wenst is, maar wel een zeker evenwicht in de belangen, die wij als katholieken voorstaan. Daar over moeten de verschillende groepen het nodig eens worden. Hij pleitte voor meer contact tus sen K.V.P. en de sociaal-economi sche organisaties. Dat contact is wel met de organisaties afzonder lijk gegroeid, maar niet zo, dat men elkaar gezamenlijk kan ont moeten. De heer Hooy, die met prof. Romme mee naar Rotterdam was gekomen, deed enkele mededelin gen over de nog lopende bespre kingen omtrent de huurverhoging. Het is nog geenszins zeker, dat de compensatie alleen in een loonsverhoging zal worden gevon (Van onze Brusselse correspondent Niet zonder spanning wachten de Vlaamse CVP-kringen op het kamerdebat over de begroting van justitie, dat deze en volgende week gehouden zal worden. De befaamde kwestie van het opbla zen van de IJzertoren en het ge rechtelijk onderzoek naar de da ders zal dan n.l. opnieuw aan de orde komen. De IJzertoren, het monument ter nagedachtenis van de duizen dten aan het IJzerfront gesneu velde Vlaamse soldaten in de eer ste wereldoorlog, werd kort na de bevrijding (16 Juni 1945) voor een groot deel verwoest. Negen maanden later bliezen onbeken den ook het gespaarde gedeelte op. Eerst verschillende jaren la ter bemoeide de justitie zich. met die zaak, toen n.l. in de streek van Dixmudde de namen van de daders door iedereen werden ge noemd. De onderzoeksrechter te Veurne. de heer Delaere, en de procureur des konings, de heer De Cuyper, lieten vijf personen arresteren van. wie enigen beken, den medeplichtig te ziin geweest. Plotseling echter kwam er stag natie in het onderzoek. De heer Delaere had nl. bezoek van de procureur-generaal te Gent de heer Beckaert, gehad en kort daarna werden de viif gearres teerden in vrijheid! gesteld!. De bewijzen voor hun schuld zouden n.L ontbreken. Slepend onderzoek De vrijlating der viif gevange nen verwekte heel wat beroering in Vlaanderen. Na uitvoerige en zeer rumoerige debatten er» op aanhoudend aandringen van de Vlaamse CVP-fractie besloot de toenmalige minister van justitie, de heer Moyersoen (het was eind :1950) een administratief onder zoek in te stellen). Dit onderzoek echter werd steeds slepende ge houden, ook nadat oud-premier Pholien de portefeuille van justi tie had' overgenomen. Deze beloofde formeel, dat voor Pasen het onderzoek ten einde zou zijn en dat het resultaat be kend gemaakt zou worden. Dit is echter niet geschied en de Vlaam se CVP-leden_ hebben hun onte vredenheid niet onder stoelen of banken gestoken, Zii eisen van Pholien duidelijke taal. voor zii de begroting van justitie zullen goedkeuren. - V F 1 1 3 g I V- De bouw van het betonskelet van het Koningin Juliana Zieken huis te Hengelo is nagenoeg gereed. Eind November 1951 werd met de bouw ervan begonnen. Aan het einde van dit jaar hoopt men het ziekenhuis, dat aan 240 patiënten plaats zal kunnen bieden, klaar te hebben. Spanning blijft In de kamercommissie van justitie heeft minister Pholien Dinsdag in een nota de stand van zaken bekend gemaakt. Hii deel de o.m. mee, dat de procureur des konings. de heer De Cuyper, werd1 vrijgesproken van de ver denking het beroepsgeheim te hebber» geschonden. Tegen de heer Delaere werd geen vonnis geveld en het onderzoek naar het aandeel van de heer Beckaert in de affaire bliikt nog niet begon nen te zijn. In ziin nota ontkent Pholien dat hij ooit 'beloofd heeft het onderzoek voor Pasen te zul len voltooien. Anderzijds heeft de CVP- kamerfractie zich. Dinsdag even eens 'bezig gehouden met het ge val. Minister Pholien heeft op deze bijeenkomst uiteengezet hoe de zaken, er bij staan, maar hii heeft niemand kunnen overtuigen van zijn goede wil om dit netelig vraagstuk op te lossen. De spanning blijft daardoor be staan want als een groep Vlaam se CPV-leden de begroting van justitie niet goedkeurt, zou Pho lien en wellicht de voltallige re gering, tot aftreden verplicht kunnen worden. AARTSBISSCHOP VAN MONTREAL: MONTREAL (K.N.P.) „Wan neer gij de sloppen in onze stad blijft behouden, dan kunt gij nu beter direct maar beginnen om voor de komende generaties sana toria, krankzinnigeninrichtingen, gevangenissen en dergelijke te gaan bouwen en millioenen dol lars uit te trekken voor de her opvoeding en reclassatie van deze mensen". Dit verklaarde de aarts bisschop van Montreal, Mgr. Le ger, voor een groep zakenlieden in een toespraak, waarin hij de opruiming eist van de achterbuur ten van Montreal en de bouw van gezonde woningcentra. De woningbouw kan millioenen kosten, aldus de aartsbisschop, maar wanneer geen maatregelen worden genomen, kost het even eens millioenen om de schade 5an de volksgezondheid te herstellen. Niet minder dan 1045 doden, 12.302 ernstig en 9559 licht ge wonden, dat was de tol, die Ne derland in 1951 volgens de offi cieuze cijfers aan het wegverkeer betaalde. Bij een vergelijking van de cijfers per leeftijdsgroep blijkt, dat bij de voetgangers het hoog ste aantal slachtoffers valt te be treuren bij de leeftijdsgroep tot 12 jaar. In totaal bedroeg het aan tal doden, licht- en ernstig ge wonden in deze categorie resp. 350, 1830 en 2852, waarvan bij de kinderen 185, 906 en 1473. Een kwart van het totaal aantal over leden voetgangers wordt voorts gevormd door de groep „61 jaar en ouder". Van dezelfde groep werd een vijfde a een zesde ern stig of licht gewond. In deze zelf de groep zijn bij de wielrijders het meeste aantal doden te be treuren. Het aantal overleden wielrijders van 17 tot 25 jaar was relatief gering, n.l. 40. i D© XH-17 met straalaandrijving, tot op heden het grootste hef- schroefvliegtuig ter wereld en vervaardigd door de vliegtuig fabriek van Howard Hughes voor de luchtstrijdkrachten van de Verenigde Staten werd voor de eerste maal gefotografeerd. Het vliegtuig wordt uit de loods gehaald en klaar gemaakt voor de eerste proefvlucht. De XH-17 heeft de hangar verlaten. De mening dat bloemen zuiver als een luxe worden beschouwd is in ons land reeds lang tot het verleden gaan behoren. Er is geen huis zo klein ol er prijkt wel een bouquet in de woonkamer. Er kan geen feest of verjaardag voorbijgaan zonder dat een bloemetje de stemming helpt verhogen. In de landen buiten onze grenzen begint deze liefde tot dit levende product ook steeds meer te groeien en dringt dit fraaie geschenk van de natuur door in de huizen van Duitsers, Fransen, Belgen, Zweden en Engelsen. De exportcijfers van na de oor log wijzen dit duidelijk aan en de tendens in de sierteeltsector is wel zo, dat op dit terrein voor ons land, zonder dat de buiten landse markten er veel schade door lijden, nog een goede toe komst is weggelegd. Direct na de oorlog was het zo, dat men nog te veel met een grote oorlogsschade en geldgebrek zat. In de handels verdragen was slechts plaats voor de hoogst noodzakelijke produc ten. Rond 1947—1948 drong er in deze bilaterale overeenkomsten weer wat romantiek door en werd een plaatsje ingeruimd voor de sierteelt. Van die jaren af nam de export, eerst wat schoorvoe tend, maar later in grote omvang toe. De Benelux De Benelux is voor de bloemen- sector wel van waarde. In 1938 werd voor f71.000 aan bloemen naar dit land geëxporteerd. In 1951 daarentegen voor f4.700.000. Deze handel op België is een voorbeeld voor de Europese in tegratie. De markten kunnen in stand worden gehouden en het publiek kan er van profiteren. Merkwaardig beeld. Duitsland biedt een merkwaar dig beeld. Op de puinhopen was aanvankelijk geen plaats voor bloenjen, daarbij kwam, dat de landbouworganisaties met kracht de import tegenhielden, omdat zij meenden, het eigen land voldoen de te kunnen voorzien. Het tegen deel bleek echter waar, toen de liberalisatie eind 1949 een feit werd. Het tienvoudige van wat men zich had voorgesteld, werd in West-Duitsland binnen een jaar aangevoerd en wel in totaal voor 8 millioen. Door de financiële toestand genoopt heeft Duitsland in 1951 weer contigenteringen toe gepast, zodat de omzet terugliep tot 4,4 millioen. De verwachting is echter, dat dit jaar wel iets meer zal worden geëxporteerd en en voor f 53.000 aan potplanten. men zeker boven de 5 millioen zal komen en dit land kan nog meer opnemen. Engeland. Engeland had al precies zulke voornemens als Duitsland na de oorlog. Sinds 1947 kwam de ex port naar dat land weer op gang en liep geleidelijk op tot vier mil lioen gulden aan snijbloemen en f 138.000 aan potplanten. Helaas is de Engelse bloemen markt thans zwak, waardoor onze export in de eerste vier maanden van dit jaar vergeleken met het jaar tevoren is teruggelo pen van 2.7 millioen tot 2 mil lioen. Z w e d e n is een land met groot bloemengebruik, maar ook hier zijn contingenteringsmaatregelen. In October 1950 is men evenwel tot liberalisatie overgegaan, maar een bezwaar vormen nog de hoge luchtvervoerkosten en de invoer rechten. Een export van 3 mil lioen gulden naar Zweden is ech ter royaal mogelijk. De export kansen zijn nog verhoogd door nieuwe contingenteringen en jaar beursexposities. Zweden neemt alleen eerste klas producten. In 1951 werd naar Zwitserland ongeveer voor een millioen gul den aan snijbloemen geëxporteerd zijn twee verdachten in de zaak- Harjono, de heren W. J. S. en A. A., gearresteerd wegens het verbergen en vervoeren van de wapens, waarmee de aanslag ge pleegd werden, weer op vrije voeten gesteld veroordeelde de Amsterdamse rechtbank de 26-jarige van der P. uit Amsterdam tot een gevan genisstraf van een jaar, wegens ontvreemden van een bedrag van f7000 uit offerblokken.... zal de P.T.T.-besteller B. van der V. uit Rotterdam negen maanden, waarvan drie voorwaardelijk, moeten zitten, wegens het ont vreemden van geld uit brieven... vindt met ingang van 1 Septem ber a.s., een wisseling plaats in de leiding van Polygoon-Profilti. Mr. J. M. Lande, thans directeur van de Regeringsvoorlichtings dienst, zal dan de leiding overne men van de heer B. D. Ochse, die met pensioen gaat.... wordt van 5 Juni tot 29 Septem ber in het Museum Willet Holt- huysen te Amsterdam een expo sitie gehouden van Nederlands porcelein nit de Achttiende Eeuw. spreekt staatssecretaris mr. dr. A. A. van Rhijn vanavond voor de zender Hilversum I over de com pensatie voor de premie ingevol ge de werkloosheidswet. RIK VAN STEENBERGEN IN TOUR DE FRANCE De keuze-commissie van de Koninklijke Belgische Wielerbond heeft de coureurs aangewezen, die in de Ronde van Frankrijk voor België zullen starten. Het zijn: de Cock; de Feyter; de Hertog; de Rycke; Impanis; Neyt; Ockers; Rosseel; van Ende; van Kerckhove; van Steenbergen en Vanderstockt. Als eerste reserVe werd aange wezen Blomme; als tweede re serve Sorgeloos en ais derde reserve Close. Advertentie Rheumatische pijnen slopen Uw gestel en Uw lichaam. Bestrijd ze met Kruschen en begin zo een nieuw leven fit en vief vrij van pijn. Zoals Kruschen duizenden verlichting bracht reeds na betrekkelijk kort ge bruik, zo kan zich ook bij U die wel dadige bloedzuiverende werking vol trekken. Met Kruschen regelmatig gebruikt geen onzuiver bloed meer. En daarmee is dan de oorzaak wegge nomen van die kwellende rheumatiek. Koop vandaag Kruschen bij Uw apo theker of drogist en begin morgen ochtend die heilzame kuur. Gistermorgen stond voor de Amsterdamse Rechtbank een com missionnair terecht die er van werd beschuldigd tussen de jaren 1945 en 1951 een groot aantal diefstallen en oplichterijen te hebben gepleegd. Op de dagvaarding stonden vijf punten. Het eerste betrof de ver duistering van een bedrag van ongeveer f 18.000.ten nadele van een inwoner uit Tilburg, (Van onze verslaggever) AMSTERDAM. Van 16 Juli tot 6 Augustus organiseert de heer J. J. L. van Zuylen uit den Haag met medewerking van verschil lende instanties en grote bedrij ven in het Amsterdamse R.A.I.- gebouw een dubbele manifestatie, die men het best een zomer-speel- tuin voor jong en oud in het groot zou mogen noemen: „Won derland" en „Gouden Handen", het eerste een uitgebreide en ver beterde herhaling van een gelijk soortig vermaak vorig jaar in de Haagse Houtrusthallen, het twee de een nieuwe nationale expositie van de resultaten van handen arbeid en knutselvaardigheid, zo als in 1940 in Ede gehouden. In „Wonderland" zullen vele kinderen een aantal stoutmoedige dromen verwerkelijkt vinden: een model-speeltuin met de nieuwste toestellen, een uitgebreide werk kamer voor verven, boetseren, hout-, papier-, metaal- en plastic- arbeid, voor fotograferen en zwakstroomtechniek, een electro- nen-schiettent, een P.T.T.-postspel waarin de weg van een brief ge volgd wordt en nog zo een en an der, en dat alles niet alleen om ELF MISSIONARISSEN NAAR INDONESIË Ook zestien doktoren ROTTERDAM. (K.N.P.) Met de „Willem Ruys", die op 31 Mei naar Indonesië vertrekt, zullen zich opnieuw elf missionarissen naar dat land begeven en wel vier paters Jezuieten, een Montfor- taan, een pater S.V.D. en vijf fraters. Ook zullen zich 16 artsen, waar van vijf Nederlanders, inschepen, die op verzoek van de Indonesi sche regering zich met de medi sche zorg der bevolking en de ziekenhuizen zullen belasten. er naar te k ij k e n maar om er zelf in en méé te spelen en te werken. Er komen films en voor drachtwedstrijden onder leiding van Albert Vogel, die ook zelf declameert. „Gouden Handen" zal tegelijk een groot aantal interessante ob jecten tentoonstellen, met kant- kloswerk, een inzending uit Pa ramaribo en van het Haagse club werk van „De Mussen" als spe cialiteiten, naast een uitgebreid miniatuurcircus, scheepsmodellen en al wat er verder in ons land zoal met vaardigheid en liefheb berij ineengeknutseld wordt. Er zal in die drie vacantieweken heel wat te zien en te doen zijn in de RAI! DE TOESTAND OP KOJE TOKIO, 29 Mei. Op het eiland Koje zijn Donderdag Britse manschappen met gevelde bajo netten en onder dekking van met een gasmasker voorziene Ameri kanen, die traangas verspreidden, het verzetcentrum van het krijgs gevangenenkamp binnengedron gen, waar men eigen gemaakte kaarten aantrof. De gevangenen dansten, zongen en schreeuwden, toen de Engelsen hun centrum begonnen te ver woesten, doch moesten telkens terugtrekken voor het blanke staal en het traangas. Bij het in vallen der duisternis trokken de Britten en Amerikanen zich terug na het hoofdgebouw geheel ver nietigd te hebben. voor wie hij in 1947 een auto zou kopen. De verdachte had gezegd dat hij relaties had bij de ver- keersinspectie en dat hij er wel voor zou kunnen zorgen dat de Tilburger een auto kreeg. Voor de Rechtbank verklaarde verdachte, dat daar niets van waar was en dat hij alleen maar gezegd had, dat hij zijn best zou doen. Even min had hij geld in ontvangst ge nomen. Een tante van zijn vroe gere echtgenote verklaarde, dat verdachte sinds 1944 een grote hoeveelheid ringen, colliers en andere sieraden had gestolen en deze later bij een handelaar in Utrecht verkocht zou hebben. Op de vraag van de president of dit waar was, antwoordde de ver dachte: „Ik heb hier niets mee te maken". „Maar U heeft voor de politie en later ook voor de Rechter-commissaris verklaard, dat U die sieraden gestolen heeft". Hierop antwoordde de verdachte: „Dat is me afgedwon gen. Dat is onder pressie ge beurd". Vervolgens kwamen er een groot aantal schuldbekente nissen op tafel die door deze ge tuige getekend waren. Al deze handtekeningen waren echt en geregistreerd. Zijn vroegere schoonmoeder had ook een schuld bekentenis getekend (voor f 200.000) en een machtiging waardoor hem toegestaan werd haar echte parels door valse te laten vervangen en de echte te verkopen. De verklaringen van de 2 getuigen kwamen hierop neer, dat verdachte hen papieren voorgelegd zou hebben en dat zij daaronder hun handtekening ge zet hadden, zonder dat zij wisten wat er in stond. Dit zou verdachte o.a. hebben gedaan door een stuk papier over een gedeelte van de werkelijke schuldbekentenis heen te plakken en dit na het zetten van de werkelijke handtekening weer te verwijderen. De ver dachte verklaarde dat daar niets van waar was. Het waren alle maal echte schuldverklaringen en machtigingen, allemaal afbetalin gen van oude schulden. Het psy chiatrisch rapport over de ver dachte, noemde hem een fantast maar hij kon echter „niet ontoe rekeningsvatbaar" genoemd wor den. De verdediger van de ver dachte vroeg een nieuw onder zoek, opdat chemisch vastgesteld zou kunnen worden of inderdaad stukjes over die verklaringen ge plakt zijn. De officier van Justitie eiste tegen verdachte een gevan genisstraf van 4 jaar met aftrek. Op 12 Juni zal de Rechtbank uit spraak doen. Vork in het oog WIJHE Een 2-jarig zoontje van de heer M. kreeg bij het mid dageten de punt van zijn vork in het oog. Het kind is in een zie kenhui^ ter verdere behandeling opgenomen. Hopenlijk zal men er in slagen het ook te behouden. De uitslag van de verkiezingen voor de gemeente- en provinciale raden in Zuid-Italië en Rome geeft een beduidende verschui ving naar het rechtse en linkse extremisme te zien. De neo-fas- cistische elementen, behorende tot de M.S.I. (Movimento Sociale Italiano). hebben samen met de monarchisten, waarvan velen hun stem op de M.S.I. hebben uitgebracht, een winst be haald, die neerkomt op een vier maal zo groot stemimenaantal! dan bii de verkiezingen van 1949. Het was trouwens te verwachten, om dat Zuid-Italië sterk konings gezind is. Ook het communisti sche blok, bestaande uit commu. nisten, linkse socialisten en ..on- afhankelijken" heeft een grote sprong vooruit gemaakt. ter- Van het wereldtoneel wiil de chris ten - demo craten verlie zen leden. De liaatsten mo- gen d'an in Rome, samen met de repulblikei. ner», dte liberalen en de sociaal democraten over een meerder heid beschikken, het is slechts een gëVolg van een wijziging der kieswet. Het ziet er dan ook voor de christen-derpocraten _en de overige Westers georiënteerde democratische groepen over het algemeen somber uit. De Italianen hebben zich niet laten leiden d'oor de maatstaf, welke partii het meest deugde lijke programma bood, of de meest geschikte candidaten op de lijst had: staan voor de beharti ging van de 'gemeentelijke en provinciale belangen. Vragen van eer» hoger politieke orde bleken bij de stemmenmotivering ook nu weer te overheersen^ zoals, voor of tegen de monarchie, pro of contra het Atlantisch Pact. Het verstevigt de stelling, dat de uitslag als een toetssteen be schouwd mag worden voor de parlementsverkiezingen in het voorjaar van 1953 en allesbehalve een waarborg is dat het kabinet- de Gasperi volgend iaar door een regering van dezelfde politieke samenstelling zal worden opge volgd. Deze vermoedens van fwii_ fel doen de uitslag zo diep teleur stellend zijn. Eén van de oorzaken er» dat betreft het binnenlands beleid is waarschijnlijk de ontevreden heid bii grote groepen der bevol. king over de sociale en economi sche toestanden. Speciaal in het zuiden zijn deze slecht. En sociale wanorde en economische ontred dering ziin steeds een vruchtbare voedingsbodem voor de dictatuur geweest. In het Italië van na de Eerste Wereldoorlog was het niet anders. De christen-democraten hebben tè weinig aandacht ge schonken aan dte sociale proble men. Mer» voelt blijkbaar thans dit gemis, want het schiint in de bedoeling te liggen binnenkort een nationaal congres bijeen te loepen, dat een werkprogramma zou moeten opstellen, met een dynamischer karakter dan het huidige. Het is alleen jammer, dat mer» te laat tot dit inzicht is gekomen. Had' men eerder naar de waarschuwingen van een kar dinaal Schuster van Milaan ge luisterd', dan was de positie der christen-democraten op dit ogen blik heel wat sterker. Italië gaat een moeilijke tiid tegemoet. De opkomst van het neo-fascisrne is een stimulans voor de groei van het communis me. èn omgekeerd. Men ziet de dingen slechts zwart en wit. Voor een bezadigd er» wijs oordeel is dan geen plaats meer. De binnen landse politiek zal in het teken komen te staan van een scherpe strijd tussen twee groepen, die het niet al te nauw nemen met de democratische en parlemen taire gewoonten. Deze zelfde po litiek zal ook een weerslag heb ben oP de buitenlandse verhou dingen. Temeer, omdat de neo fascisten uitgesproken tegenstan ders ziin van het Atlantisch Pact. Het is te hopen d'at het Italiaanse volk de weg naar de bezinning te rug vindt. De verschuivingen van thans leren evenwel, dat het zo ver nog niet is. ZEEPOST *s GRAVENHAGE. Met de volgende schepen kan zeepost worden verzonden. De data, waarop de correspondentie uiter lijk ter post moet zijn bezorgd, staan, tussen haakjes, achter de naam van het schip vermeld: Indonesië: ms. Bali (5 Juni); Nieuw Guinea: ss. Raki (16 Juni) Antillen: ms. Oranjestad (10 Juni); Suriname: ms. Bonaire (11 Juni); Canada: ss. Prins Wil lem v. Oranie (5 Juni); Austra lië en Nieuw Zeeland: ss. Strathnaver (31 Mei); Argentinië Uruguay, Bolivia, Brazilië, Chili: ss Paraguay Star (31 Mei). Bengkalis 28 van Tj. Priok- Surabaja; Bloemfontein 28 van Aden-Suez; Delfland 29 te Recife Java 28 van Genua-Port Said; Kedoe 28 Suez-AdenKertosono 28 nm. te Djeddah; Kota Agoeng 28 van Calcutta-Singapore; Kota Baroe 28 van Belawan-Rangoon; Kota Gede 28 van Semarang- Padang; Lawak 28 van Tarakan- Surabaja; Loppersum p. 28 nm. Kp. Finisterre; Madoera 27 van Belawan-Aden; Nieuw Amster dam 28 nm. te Southampton; Ootmarsum ca. 17 Juni te R'dam verw.; Prins Willem v. Oranje 28 nm. van Hamburg-Antwerpen Sibajak 29 vm. te Halifax; Sla mat 29 te Surabaia; Tarakan 29 te Panarukan; Zeeland p. 28 nm. Gibraltar-Alexandrië; Zuider kruis 29 te Tj. Priok verw.; Ba- rendrecht t29 te Curagao; Heelsum 28 van New Orleans- Charleston; Johan van Oldenbar- nevelt 280 m. WZW lVi gr. Ka naal; Leersum 29 te Antwerpen; Nieuw Amsterdam 29 vm. van Southampton; Rijnland 29 vm. van Paranagua-Rio de Janeiro; Saparoea 30 van Aden te Massa- wa verw.; Amstelkerk p. 29 Kp. Finisterre; Langkoeas 28 -6.25 u. van Suez; Lekkerkerk 29 te Mar seille; Maaskerk 29 v. Bordeaux- Dakar; Tomori p. 28 0.10 u. Don- drahead. Ceylon-PenangCronen- burgh 30 te R.'dam verw.; Groote Kerk 28 te Colombo; Meliskerk 29 te Antwerpen.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1952 | | pagina 3