1 NN Zuivelpositie is niet ongunstig Voor „horizontale dienst" is er weinig gelegenheid meer *AAN! Franse Katholieken maken van Moederdag ,Ouderdag' Financiën en Economie „Tijdbom" in toneelzaal bleek onschuldige wekker KOOPT UW PUZZLE 1850-14 IJZEN Boterconsumptie in ons land in 1951 tien pet. gestegen Bouw van centrale condensfabrieken? RADIO Van Tientallen lijders aan Brandend Maagzuur ENORM SUCCES in heel Frankrijk In Oirschotis toch even ,Au" gezegd Jan de soldaat en de geneugten van 't Amerikaanse systeem DE BEURS Communistische stunt viel in het water voor vandaag HET GOUDEN WAAGSTUK door T. S. Fletcher VRIjPAG 30 MEI 1952 PAGINA 5 are vlucht voor Ie duiven )N „De Luchtpost" et de grote wedvlucht St Maxence over 424 :rd een zware vlucht ïwind, die voor de rrs zijnde duiven geen e is geweest. Er werd gelost: de eerste duif 1.24 uur binnen. luidde: k 1 2 9 18 21 23 45 46; :r 3; J. Jongert 4 30; 7 10 16; G. v. Eijnen nd 11; J. Edelenbosch Duin 13 15; P. Mazer- Ruiter 19 28; H. Reu- Verkuil 14; joh. Buis Spruijt 24; J. Nuij 25; 29 38; J.Zwier 27 39; 31 43: F. Kouwenho- Clason 34 40;. A. J. J. W. Bielsma 37; 11; W. v. Bleisum 42; 44; J. Fiima 47; M. :n 48; J) Slok 49; W. 1: P. Kort 51. ïgetoonde duiven wa if prijzen beschikbaar en K. Ruiter wist met le eerste prijs te ver- rdoor er vier prijzen 'oor de tweede vlucht 'balprijsvraag et feit dat liefst drie Istrijden, met daar- en de deze wedstrij- izekerheden, in de len, zijn er veel pun- 1. Zeven en zes pun- ae laatste keer heel de gelukkige bezitter iten moest zelfs toe- Ie prijzen vielen. Hij i kans.' Hier zijn de vinnaars: s: J. Verbeek, Gan- rixwoud; tweede pr.: )urg, Heerenweg 134, e derde prijzen: A. 12, De Weere; W. 59, Spanbroek; Anemomenstraat 36, al onze trouwe :en tijdelijk vaarwel ve seizoen. eer voor. Maar het taar één Hilckmann ECLAMEVERKOOP de hogere als in de ijn onweerstaanbaar: OKKEN, zuiver wol ?0, maar ook 19.90 REGENMANTELS r.90 maar ook 45.00 iNTELCOSTUMES iwaliteit 59.00 ook 136.00 ht toppertjes, zomer hit; 95 100 PAAR NYLONS kw., zwarte naad tra lang larde 4.25 voor mooiste kristal Ions EJ90 iks met nylon tra versterkt 49 idersokjes halve prijs 0.49 messokjes 0.59 mes badcostumes 7.90 mes pullovers vanaf 2.38 ider pullovers vanaf 1.25 opt nu ondergoed lansen Cr Tilanus rilar dia - Subliem icht onderjurken 6.90, 4.90, 3.75 2*5 lurde lakens 7.95 sloop van 3.50 nu 2.58 SlOOP van 1.90 nu 1.59 8 - Nylons 2.48 MAAR. Sinds 1887 lerd. van 12 uur ALKMAAR. Voor de Bond van op coöp. grondslag werken de zuivelfabrieken in Noordhol land sprak de secretaris van de Koninklijke Nederlandse Zuivel- bond, de heer J. A. Geluk,, over actuele zuivelvraagstukken. Met betrekking tot de garantieprijzen, achtte hij het onjuist, dat men enkele jaren lang de productie kosten heeft berekend door de bedrjjfsuitgaven te vermeerderen met 20 procent voor onder nemerswinst. Het gaat echter niet om ondernemerswinst, maar om ondernemersloon. De boer vraagt van de gemeenschap niet, dat men hem onder alle omstandig heden een zekere winst zal garanderen, maar het is billijk, dat in de productiekosten een vergoeding wordt berekend voor zijn arbeid als bedrijfsleider en ondernemer. Zijn eenmaal op deze basis de garantieprijzen berekend, dan moet men er ook zeker van zijn, dat zij zullen worden gehand haafd. ook wanneer het markt- verloop mocht tegenvallen. Spr. legde hierop de nadruk, omdat de marktpositie van vandaag grote' risico's in zich bergt. 1951 bevredigend Wat de positie der onderschei den zuivelproducten betreft, ziin de uitkomsten van 1951 bevredi- fend geweest. Gemiddeld is per g melk ruim 19 cent ontvanger*, zodat de garantieprijs van 17.75 cent ruimschoots is overtroffen. Dat was ook wel nodig omdat ijntussen de productiekosten aan merkelijk zijn gestegen. Het eer ste kwartaal van 1952 heeft éven eens prijzen opgebracht, waar mee de veehouder tevreden kan zijn. Het is eer* gezond verschijnsel, dat er minder boter wordt ge maakt en daartegenover meer kaas en meer volle poeder en condens. Dit maakt de boter- positie gemakkelijker. Daarentegen is het handhaven van de lage prijzen voer con- sumptiemclk imnder in overeen stemming met de economische werkelijkheid. Spr. legde er de nadruk op, dat een hoge melk- consumptie van grote waarde is zowel voor de volksvoeding als voor het zuivelbedrijf. Er is ech ter iets economisch niet dn orde, wanneer een normaal levensmid del, dat mot voordeel tot andere producten kan worden verwerkt, beneden de kostprijs wordt ver kocht. Boterconsumptie gestegen In 1951 is de boterconsumptie in het binnenland met 10 procent gestegen. Verder heeft België 20.000 ton boter afgenomen en is aan Engeland1 1:8.000 ton boter geleverd. Op deze laatste leve rantie is 19 millioen gulden ver loren, welk bedrag betaald is door het Zuivelfonds. De laatste maanden leveren wjj ook de boter voor het Amerikaanse bezettingsleger in Europa. Zolang deze export meer oplevert dan de verkoop aan Engeland, is deze zaak gezond. Van veel betekenis is voorts dat ZATERDAG 31 MEI HILVERSUM I 402 m. 7.00— 24.00 KRO, 7.00 Nieuws; 7.15 Gewijde mu ziek; 7.45 Morgengeb. en Liturg, kalender; 8.00 Nieuws en weer berichten; 8.15 Gram.muz.; 9.00 Voor de huisvrouw; 9.30 Water standen; 9.35 Gram.muz.; 10.00 Voor de kleuters; 10.15 Gram. muz.; 11.00 Voor de zieken; 11.45 Gram.muz.; 12.00 Angelus; 12.03 Gram.muz.; (12.3012.33 land en tuinb. mededelingen); 12.55 Zonnewijzer; 13.00 Nieuws en Kath. nieuws; 13.20 Gram.muz.; 13.30 FoLitiekapel; 14.00 Boekbe spreking; 14.10 Gram.muz.; 14.40 Dameskoor; 15.00 Kroniek van letteren en kunsten; 15.38 Ka- mermuziekvereniging; 16.30 De schoonheid v. h. Gregoriaans; 17.00 v. d. jeugd; 18.00 Nieuws; 18.15 Lichte muziek; 18.40 Rege- ringsuitzendiing: Zoeklicht op de Westerse Defensie; 19.00 Gram. muz.; 19.15 „Wat denkt u nu als lijsttrekker?", vraaggespr.; 19.25 Lichte muziek; 19.52 Actualitei ten; 20.00 Nieuws en weerber.; 20.08 De gewone man zegt er 't zijne van; 20.15 „Lichtbaken", causerie; 20.35 Gram.muz.; 21.00 Gevarieerd progr.; 21.55 Het In ternationaal Euchax. Congres te Barcelona; 22.15 Gram.muziek; 22.45 Avondgebed en Liturgische kalender; 23.00' Nieuws; 23.15 Nieuws in Esperanto; 23.25 24.00 Gramafoonmuziek. HILVERSUM II 298 m: 7.00 VARA; 10.00 VPRO; 10.20 VARA, 19.30 VPRO; 20.00—24.00 VARA. 7.00 Nieuws; 7.15 Ochtendigy m 7.30 Gram.muz.; 8.00 Nieuws en weerberichten; 8.18 Gram.miuz.; 8.40 idem; 8.55 Voor de huisvr.; 9.00 Gram.muz.; 10.00 „Tijdelijk uitgeschakeld", causerie; 10.05 Morgenwijding; 10.20 v.d, arbei ders in de continubedir.; 11.30 Pianorecital; 12.00 Gram.muz.; 12.30 Land- en tuinbouwmede- delingen 12.33 Roemeens orkest; 13.00 Nieuws; 13.15 Gram.muz.; 13.45 Accordeonmuziek; 14.10 Nederl. liederen: 14.30 Geleide of vrije economie, vraaggesprek; 15.30 Gram.muz.: 15.45 Boekbe spreking; 16.00 Gram.muz.; 16.30 Sportpraatje; 16.45 Omroepork. en solist; 17.20 v.d. jeugd; 18 00 Nieuws; 18.15 Vara-varia; 18.20 Dansmuziek; 19.00 Artistieke Staalkaart; 19.30 „Passepartout", causerie; 19.40 „Het Oude Testa ment in deze tijd", causerie; 19.55 „Deze week", causerie; 20.00 Nieuws; 20.05 Actualitei ten: 20.15 Cabaret; 21.35 Socia listisch commentaar: 21.50 Striik- sextet en soliste; 22.20 „Onder de pannen", hoorspel; 22.40 Me tropool orkest; 23.15 Franse lichte muziek; 23.3524.00 Gra- mofoonmuziek. de 'boter de Amerikaanse consu ment bereikt in Nederlandse ver pakking, waarvan een krachtige propaganda voor ons product uit gaat. Overigenis staat het wel vast dat er op de wereldmarkt geen boteroverschot bestaat. Kaasexport bevredigend Wat de kaas betreft nam Bel gië het vorig jaar 26.000 ton af, Engeland1 12.000 ton en Duitsland 18.000 ton. Dit is zeer bevredi gend. Vooral de grote consumptie in Engeland was een aangename verrassing. Het hoge Duitse in voerrecht maakt onze kaas er wel duur; desondanks is de vraag naar ons product bevredigend. De Engelse invoerbeperkingen be hoeven geen belangrijk nadeel te zijn, wanneer de voorkeur van het Engelse publiek naar Neder landse kaas uitgaat. Ook de vooruitzichten van ge condenseerde melk en melkpoe der kunnen gunstig worden be oordeeld, Spr. is van mening, dat het verantwoord zou zijn enkele grote centrale condensfabrieken ten behoeve van de coöperatieve zuivelindustrie te bouwen. Daar naast is verstuivingspoeder zon der twijfel een product met grote toekomst. Stijgende melkconsiurjptie In het algemeen kan men neg gen, dat een stijgende melkcon- sumptie in Europa en een stii gend-e levensstandaard in de Azia tische en Afrikaanse landen zul ke grote perspectieven voor de zuivel open-en, dat wij geen vrees Advertentie hebben er Dozijnen Rennies op zak.... Altijd en overal ontmoet U lijders aan brandend maagzuur en U herkent ze aande lof die ze voor Rennies hebben. Innemen doen ze die tabletjes onopvallend, want water of wat ook komt er niet aan te pas. Ze helpen van de ene minuut op de andere. Ook U! behoeven te hebben, voor de toe komst van de Nederlandse zui vel. Het is echter wel zaak. dat zo hard mogelijk wordt gewerkt aan de integratie van de Euro pese landbouw, waardoor do in voerbeperkingen zouden afnemen. Op dit ogenblik moet men helaas een toenemende neiging tot pro tectionisme constateren bii alle Tanden, d'ie geen landbouwexport van betekenis hebben. Tenslotte besprak de heer Ge luk het eonsumptievraagstuk, dat thans in zijn geheel op de helling wordt genomen. Op 13 J-uli a.s. moeten er nieuwe regelingen ko men, waarbij een grotere be- drijfsvrijheid wordt nagestreefd. Zowel de regering als de melk producenten zullen voorlopig de consumptiemelk blijven subsidi ëren. maar het is mogelijk, dat de vergoeding van de aanvoer van aanvullingsmelk voor de melkinrichtingen in het Westen kon.-t te vervallen. Dij, zal dan wellicht enige prijsstiiiging ver oorzaken, doch daartegenover gezondere bedriifstoestanden scheppen. De Federatie van Nederlandse Organisaties voor het personen vervoer organiseerde Woensdag te Noordwijk aan Zee een Concours d'Elégance voor toerwagens. Bij deze gelegenheid werden op de boulevard demonstraties in het vendelzwaaien gegeven. PARIJS (K.N.P.) Zondag 25 Mei heeft Frankrijk Moederdag gevierd en voor het eerst hebben de Franse geestelijken een uit stekend geslaagde poging gedaan de Moederdag om te vormen tot een Ouderdag en deze kerkeliik te vieren. Overal waren de ker ken stampvol. De getrouwen, doch ook de minder getrouwe ge lovigen bleken begrip te hebben voor de wijding van het feest, waardoor inderdaad de Moeder dag een grotere betekenis heeft gekregen. Nederland mag dit voorbeeld navolgen. Oorspronkelijk was de Moe- derdag hier zoals 'hot nu nov, in Nederland is alleen een DAT IS VRIENDSCHAP! (A.P.). Twee kinderen in Zuid-Tirol hebben elk een „■prijs voor nationale solida riteit" gekregen omdat zij een jaar lang een invalide klasgenoot ov hun rug naar school hebben gedragen. (Van onze verslaggever) KAMP OIRSCHOT „De para's zijn net geland", zegt in het schemerdonker een officier, die in de deuropening van een barak vol sigarettendamp staat. Door de damp heen is een stafkaart zichtbaar, bedekt met doorzichtig papier, waarop ijle lijntjes worden getrokken. Er zijn tafels, beladen met paperassen, veldtelefoons en de befaamde compacte zend- en ontvang toestellen. Mannen in battle-dress schuiven tussen de tafels heen en weer. In het gegons van stemmen klinken flarden van berichten. Het is bijna nacht. Een 24-uurs „telefoon-oefening" is juist aan de gang, 'n heuse operatie met alles erbij. Alles: behalve soldaten. Zij die zich al bii voorbaat ver heugd hadden op een „vacantie op rijkskosten" en die zijn er altijd wel zijn toch een tikkel tje bedrogen uitgekomen. Het ge schrijf in de kranten, de debatten in de Kamer hebben tot gevolg gehad, dat wat er tijdens de her halingsoefeningen in Oirschot ge haperd heeft, nu wel afdoende recht gezet is. Overigens niet zonder pijn. Er hebben hier blijk- PRIJSHOUDENDE MAAR STILLE MARKT AMSTERDAM, 29 Mei. „Goed prijshoudend; maar stil" waren de voornaamste kenmerken van de effectenbeurs deze middag. De accumulatie van orders is giste ren tot uiting gekomen in een aandelenomzet van nominaal bijna f2 millioen en een obligatie- omzet van f6.8 millioen, waarvan verreweg het grootste gedeelte staatspapieren. Zo werd bijv. alleen al in de conversielening voor een bedrag van f2 millioen verhandeld. Voor de beurs was er ditmaal weinig nieuws. D© markt opende enigszins aarzelend dooh al spoedig brak een iets gunstiger tendens door, zodat d'e stemming voor de meeste panie ren goed prijshoudend was. Phi lips werd ex-dividend verhan deld, zodat het onderscheid tus sen oude en nieuwe aanc" n vandaag is komen te vervagen. Ex 12 pet. noteerden de aandelen 142, tegen gisteren een koers van 151 voor de oude, zodat de koers- verbetering 3 pet. bedroeg. Olies handhaafden zich rond 294%. dus practiSidh onveranderd t.o.v. gis teren. Hetzelfde geldt voor Uni lever, terwijl de incourante in- dustriemarkt merendeels goed prijshoudend was. Iets ongunstiger ontwikkelde zich de scheepvaartafdfeling, het geen men nog steeds toeschrijft aan de vele dividendfoetalingen in aandelen. Op de cultuurmarkt was de stemming prijshoudend', waarbij H.V.A. zich van het gis teren geleden verlies volledig wist te herstellen. De opnieuw aangekondigdte premielening Den Haag bracht eep lichte reactie teweeg voor de „lootjes" Amster dam en Rotterdam. UNELEVER IN 1951 In het verslag over 1951 van de Unilever N.V. en Limited wordt o.a. gezegd, dat de geconsolideerde netto-winst over 1951 tezamen bedraagt f 200.432.611 tegenover f 204.573.953 over 1950. Bij de be paling van deze netto-winst zijn in mindering gebracht f 31.920-000 (f 27.980.000), welk bedrag aan de reserve tegenover voorraden is toegevoegd en f 352.166.493 (f 313.101.000) wegens belastin gen over de in het boekjaar be haalde winst. In het midden van 1951 zette een algemene daling der grond- stoffenprijzen in en thans zijn de prijzen lager dan zij in zeer 'lange tijd zijn geweest. Hoewel deze ontwikkeling zowel van 't stand punt van de fabrikant als van dat van de verbruiker moet worden toegejuicht, is het onvermijdelijk, dat zjj tijdelijk de financiële re sultaten ongunstig beïnvloedt. De prijsdaling, waarvan 't effect zich reeds in het laatste kwartaal van 1951 deed gevoelen, heeft dan ook een ongunstige invloed ge had op de in het lopende boek jaar tot nog toe behaalde resulta ten. De uitvoer uit Nederland is, zowel in hoeveelheid als in waar de zeer aanzienlijk gestegen. De waarde van de uitgevoerde vlees waren was opnieuw het dubbele van die van het vorige jaar. Ook de uitvoer van spijsvetten, soe pen en andere levensmiddelen als mede van ruwe en geraffineerde oliën is in hoeveelheid en waarde opmerkelijk gestegen. De totale, uitvoer uit Nederland met inbegrip van die voor de groep United Africa bedroeg f 250 millioen 8.000 tegen f 150.987.000 in 1950. VAN NELLE MELDT HOGERE ARBEIDSPRODUCTIVITEIT Het saldo der bedrijfsrekening van de Erven Wed. J. van Nelle te Rotterdam beloopt f 1-932-292 (f 1.416.382). Na afschrijvingen en reserveringen kan een divi dend van 7 pet. worden vastge steld. Het verslag maakt voorts melding van een verbeterde ar beidsproductiviteit. Ook zijn re sultaten bereikt door verbetering van de grondstoffenrendementen. De directie blijft diligent ten aan zien van nieuwe mogelijkheden, die de basis der onderneming zouden kunnen verbreden. Hoe wel artikelen worden geprodu ceerd, "die weinig conjunctuurge voelig zijn, neemt de concurren tie toe De totale tabaksconsump tie in Nederland jg vrijwel stabiel gebleven, hoewel er onderling be langrijke verschuivingen ziin ge weest. Zo is het sigaretten-ver bruik gestegen en het sigaren- veibruils verminderd, terwijl de oriënt-sigaret practisch van de markt is verdwenen. Sinds jaren valt voorts een langzame achter uitgang van pijp- en pruimtabak waar te nemen. baar enige hoogmogenden hart grondig „Au" gezegd Natuurliik werkt niet iedereen zich zo „de blubber" als zij, die zich bezig houden met de voorbe reiding en uitvoering van oefe ningen, instructie, bevoorrading en administratie. Ér zijn nog wel jongens, die uren kunnen genie ten van „horizontale" dienst" hetgeen een militaide term is voor rust-te-bed of in de hei, maar het zijn er niet veel. Het worden er, naar mate de eerste rumoerige dagen van opkomst, indeling en herindeling voorbijgaan, steeds minder. Door de rest wordt hard gewerkt. Iedere avond dreunen compagnieën door de kampstra ten, op weg naar het terrein voor een nachtoefening. Overdag is het eigenlijk merkwaardig stil in dit kamp, dat duizenden herbergt. Het is niet zo stil op de heide, in wijde kilometers rond de leger plaats Amerikaans Wees dus niet al te ongerust over de wijze waarop uw belas tingcenten worden besteed. Je hebt natuurlijk de eigenaardig heden, die onafscheidelijk zijn bij de militaire zaken, maar daar moet je voor die paar weken maar overheen. Zo is er b.v. het Amerikanisme. Iedereen zweert tegenwoordig bij alles wat Ameri kaans is. Wel, we hebben ons na de oorlog lang genoeg aan de Britten vastgeklampt, dus wat nog? En alles is inderdaad Ameri kaans! Nou ja, de uitrusting en bewapening niet, maar voor de rest alles. De indeling bijvoor beeld en een heel belangrijk ding de bevoorrading. De fourier die tegenwoordig eenvoudig-weg „sergeant bevoorrading" heet, kan er van meepraten. We laten hem voluit: de sergeant-bevoorra ding Abe Agema uit Hoorn, zwaar „gegrepen" omdat hij een stafcompagnie onder zijn hoede heeft gekregen maar eens aan het woord. „Komt daar" zegt Abe „een soldaat bij me: sergeant, m'n broek is stuk; kan ik een andere krijgen? Nou, je weet, ik heb aeèn enkele broek op de rust- Kamer en ik vraag hem of hij het niet met een jerrycan kan doen, want daarvan heb ik er ge noeg en ik raak er geeneen kwijt, of met een tienpersoons tent, want daarvan willen ze er een paar honderd in m'n maag trem- men, maar die soldaat zegt nee, ik moet een broek hebben, want in deze zit een scheur en ik hijs me op van m'n jerrycan want een stoel heb ik niet en ik kijk es even na wat ik moet doen, voor ik naar Magazijn Eén kan om een nieuwe broek op te ha len en je weet dat dat een kwar tier lopen is als ik geen jeep kan Velopperen. En daar lees ik, dat ik voor een nieuwe broek drie formulieren moet invullen dat is Amerikaans systeem en leve de Amerikanen en ik moet twaalf handtekeningen zetten en dan rrioet ik naar de Overste, die verklaart, dat hij persoonlijk heeft geconstateerd, dat de sol daat zus en zo er voor schandaal bij loopt met die scheur in zijn broek en dat hij het in 's lands belang dringend noodzakelijk acht dat de soldaat zus en zó voor noemd voorzien wordt van een kledingstuk als voren vermeld en die Overste roept dan in de tele foon, dat hij het eerste half uur niet gestoord ka nworden en hij gaat zitten en schrijft handteke ningen tot hij blauwin zijn ge zicht wordt en dan ik naar Ma gazijn Eén, waar ze net even weg zijn en of ik over een half uur maar weer even terug wil ko men stel je voor: dan kan ik net zo goed blijven, want het is een kwartier heen en een kwar tier terug en er staan de hele dag zeker vijftig soldaten voor m'n deur. Je begrijpt wel, wat ik tegen die orang met die broek, zeg. Ik zeg: je komt bij de vol gende herhalingsoefeningen maar terug want ik heb nou geen tim en dat is nog waar ook, want ik zit bij hoog en bij laag iedere avond tot half één, een uur op die rustkamer en dan ben ik met al dat gezeur aan m'n hoofd pre cies even ver als 's morgens toen ik begon Abe is de enige niet, die tot na middernacht overwerkt, niet uit pure genegenheid voor „das Miliiar", allesbehalve, maar uit doodgewone stomme plichtsbe trachting. Je wilt je rommeltje nu eenmaal niet laten slingeren. Daarom branden er heel laat in de avond nog lichten achter tal van ramen, daarom buigen offi cieren zich met de slaap in hun ogen over de stapels onafgewerkte papieren, daarom hijst Jan de sol daat, op wie uiteindelijk toch alles weer neerkomt, zich nog moe van de dag maar weer in de drietonner, de nacht in. Wel Jan, ie hebt het nog niet verleerd, al is het weer even geleden dat je terugkwam van patrouille tot de cease-fire lijn en niet verder. Een paradesoldaat ben je nog niet, maar overigens mogen ze over j toch niet te hard mopperen Intussen schiet de tijd alweer op. Nog een goeie week en de herhaling van 1952 is voor deze mensen voorbii. Maar eerst trekt het regiment hier met alle man en macht het terrein in. Voor de oefening „Blue Bird" in Noorde lijk Noord-Holland, waarover wij al 'n tijdie terug uitvoerig schre ven. Het spréékt, dat u daarover meer hoort. (Van onze correspondent) BRUSSEL. Een meneer met een bloemenruiker en een oude wekker heeft deze week driehon derd communisten, die toeschou wers waren bij een propaganda- toneelstuk, de stuipen op het lijf gejaagd en de hele voorstelling in het water doen vallen. Ook het Brusselse politiecorps raakte de kluts kwijt tot tenslotte de bewuste meneer de oplossing van het komische raadsel gaf. Het toneelstuk, dat in de zaal ,,L' Elissee" aan het Fontainas- plein zou worden opgevoerd, draagt de titel „Kolonel Foster pleit schuldig" en maakt de Ame rikaanse soldaten belachelijk. Bo vendien worden de troepen der Verenigde Naties er in beschul digd zich in Korea aan allerlei wreedheden schuldig te maken. In Frankrijk, waar het stuk meer dere malen aanleiding had gege ven tot ernstige incidenten, werd later de opvoering verboden. Op initiatief van de communisten werd het stuk nu in de Belgische hoofdstad ten tonele gevoerd. Driehonderd partijleden en sym pathisanten waren in de zaal. Nauwelijks was echter het doek opgegaan of verschillende toe schouwers keken elkaar met ang stige blikken aan. Van ergens uit de zaal hoorde men een dreigen de tiktak tiktak. „Een tijdbom" was het algemeen vermoeden. Spoedig had men ontdekt, dat een heer op één der voorste rijen een bloemenruiker in de hand had en daaronder een klein pakje, waar uit het dreigend geluid kwam. Eén van de communisten kon zijn zenuwen niet langer de baas blijven, verliet zijn plaats en ging vlak bij de uitgang staan. Daarop ontruimden ook andere aanwezi gen de zaal en tenslotte zat er alleen nog maar de meneer met de bloemen en het pakje. De politie werd gewaarschuwd en de man, die door de communisten al uitgemaakt was voor moordenaar, moest mee naar het bureau, waar men ook reeds de mijnenoprui- mingsdienst had gewaarschuwd. Tot algemene hilariteit bleek het pakje een oude wekker te bevatten, die op het bureau van de commissaris rustig voorttikte. En daar de wekker niet op de lijst van verboden wapens voorkwam en voorts evenmin verboden is met een wekker in een pakje een toneelvoorstelling bij te wonen, mocht de meneer rustig naar huis gaan. feest voor de leveranciers van bloemen, taarten en handtassen en als zodanig had hii weinig of geen diepere betekenis. Enige laren geleiden evenwel begonnen de staatsscholen de kinderen op Moederdag voor te bereiden. He laas gebeurde dit niet door hen te verdiepen in het Christelijke ge zin of de ware betekenis van Moeder, doch door een of meer liedjes in de jonge hoofdjes te hameren, die op Moederdag in koor ten gehore werden gebracht. Hiertoe werden de Moeders uit genodigd in een zaaltje te ver schijnen, waar koffie, chocolade en gebak werd geserveerd. Op de Katholieke scholen ging men weliswaar dieper op de materie in, doch gezien het betrekkelijk gering aantal kinderen, dat deze scholen bezoekt, ging men de meeste kinderen in feite voorbii. Hierin is thans verandering geko men. Wii schreven hierboven, dat de Kerk zich dit jaar voor het eerst met Moederdag occupeerde. Dit is in feite onjuist. Ook vorig jaar er* twee jaar geleden voerden de plaatselijke geestelijken al een beperkte actie om het Moeder- feest in de kerk te trekken, doch thans heeft deze beweging gehoor gevonden 'in geheel Frankrijk van Lille tot Perpignan en van Bordeaux tot Lyon. De resultaten hebben dit jaar de stoutste verwachtingen overtroffen. Vele ouders, die al lang niet meer in de kerk wa ren geweest, woonden de plech tige Hoogmis bij. Overal droeg deze Hoogmis een biizonder feestelijk karakter. In de oude. rustieke dorpskerkjes was het altaar met door de kinderen verzamelde veld'>- en tuiribloe- men versierd. Speciaal voor deze gelegenheid geformeerde kinderkoortjes zon gen tijdenis de Mis liederen en na afloop offreerden zij hun ouders een bosje veldbloemen, dat tevo ren door de pastoor was geze gend. En masse werden de ouders en de kinderen gezegend. In de meeste parochies werden de ouders der kinderen per speciale brief voor dg Hoogmis uitgeno digd. Het stemt tot grote tevreden heid, dat na do jongste Paassuc- cessen ook uit de massale deelne ming aan deze ouderdag duidelijk de herbeleving van het Christen dom in Frankrijk is gebleken. HORIZONTAAL: 1. baby- attribuut 3. hoeveelheid 6. geogr. aanduiding 8. onmeetbaar getal 9- in dat geval 10- hoofddeksel 11. bieding 12. water in N.-Brabant 13. onder andere 14. kampvechter 21. op de wijze van 22. boom 23. plaats in Nederland 26. maat 27- als volgt 29- mannelijk dier 30. mandje 31. bitter vocht. 3'2. goud (Fr.) 33. zonnegod 34. soort vet 35. muziekterm VERTICAAL: 1. reinigingsmiddel 2. sar 4. indruk 5. bekende opera 7. hoofddeksel 15. jong dier 16. indien 17. aanw. voornaamwoord 18. houding 19. jongensnaam 20. familielid 23. signaal voor gevaar 24- inseeteneter 25. maand 26. godheid 28. gewas OPLOSSING KRUISWOORDRAADSEL N 24 Horizontaal: 1. ramp; 4. dokter; 9. rat; 11 pot; 12. ma; 14. sr: 15. lo; 16. mi; 17 aloe; 19. am: 20. er; 21. ha; 22. dop; 23. an; 24 le: 26. vla; 27. el; 28. nt.; 29. ja: 30. neon: 31. er: 32. et; 33. tti; 35. sa; 36. dal; 39. een; 41. kampen; 42. leed. Verticaal: 1. rommel; 2. mr.; 3. pas; 5. op; 6. ko; 7. tt: 8. room; 10. traan; 13. air: 15. lap: 18. edel; 21. haan; 24. lente; 25. strand; 26. vat; 28. nes; 29. jeuk; 34. hel; 36. dm.; 37. ap; 38. le; 40. ne. FEUILLETON 34. Na 'n kleine hal te ziin overgesto ken, wierp zii de deur cppn v een zitkamer, waar een jongen geknield lag voor het vuur, blijk baar druk bezig brood te rooste ren. De jongen wendde eer* smal, bleke gelaat naar de geopende deur en staarde Laurence aan met een paar grote, donkere ogen. Dickie. zei Charity. dit is die mijnheer, die bii oom Waple gelogeerd heeft, toen ik d'aar was. De kleine figuur verhief zich van de grond en stak Laurence een bleke bijna doorschijnefide hand toe, terwiil hii een paar hoffelijke woorden uitbracht op zonderlinge, holle toon. En toen bemerkte Laurence pas, dat wat hij gehouden had voor een jon gen van een jaar of zestien, in derdaad een jongeman van negen tien of twintig jaar moest ziin maar vreselijk mismaakt. De jon. gen had een bochel en een kip penborst; het ene been was veel korter dan het andere en aan die voet droeg hii een schoen met eer» dikke zool. Laurence bemerk, te. dlat, als de jongen liep, hij met ziin ene hand steunde op ziin ge zonde knie. Maar in dat bleke, van smart doorploegde gelaat straalden een paar grote, intelligente ogen. Hij keek Laurence lang en onderzoe kend aan, voordat hij zich weer over het vuur boog om ziin brood verder te gaan roosteren. Alles is klaar. Charity, zei hij. Het brood is geroosterd en ik heb al thee gezet ook. Dickie, zei Charity, na zich van haar hoed en mantel te heb ben ontdaan. Dickie neemt ons huishouden waar en hii doet het wat handig ook! Het is het enige, wat ik kan doen. zei de jongen, Laurence aankijkend. En mer* moet toch iets doen. Maar dat is heus geen klei nigheid, antwoordde Laurence. Ik ben bang, dat i'k van honger zou omkomen, als ik voor miin eigen eten zou moeten zorgen en miin kamer zou altijd vreselijk wanordelijk zijn, als iemand die niet voor mij in orde hield. Hii keek eens om zich heen, terwijl de jongen thee schonk. De haard glom gezellig en 't heldere knappende houtvuur zond rood gele lichtsprankel® over het ge poetste metaal. In het midden van de kamer stond een met eer* vlekkeloos kleed gedekte tafel, waarop alle mogelijke lekkernij - en prijkten, hoogstwaarscbiinliik afkomstig van oom Waple. Koude kip, een paar dikke plakken ham er 'n schaaltje met aardbeien, heerlijk-gele boter en brood met een zacht-bruine korst. Alle din gen in de jiamer schenen in over eenstemming te zijn met die ge dekte tafel. De wanden waren bekleed met een neutrale kleur, zacht en rtistig voor de ogen: de enkele schilderijen welke aan de wand hingen, waren oud' en bui tengewoon goed, d'e stoelen ge makkelijk er, de boekenkast was gevuld met een groot aantal keu rig gebonden boekwerken. In de vensterbank stonden planten en bloemen en daarboven hing een kanarievogel in een sierlijk hou ten kooitje. Nu krijs ik eigenlijk pas het gevoel, dat ik in Engeland ben, zei Laurence enige ogenblikken later, toer* zii aan tafel waren ge gaan. Het is zo echt Engels. Meer Engels dan in „De drie reizigers"? vroeg het meisje. Ja want dit is een tehuis. Wij doen tenminste erg ons best er d)at van te maken, niet, Dickie? Ik ben er tevreden mee, zei de jongen, met een blik in de richting van zijn zuster, wat ook Laurence niet ontging. En meer dan tevreden ook. Als ik Chhritv niet had gehad, mijnheer, zou ik niet geweten hebben wat het be tekent een eigen huis te hebben. Zij heeft voor alles gezorgd. Neen, dat is niet waar. Dickie. Oom Waple heeft ons die kast gegever». Dat is tenslotte nog maar een kleinigheid. Neen. mijnheer. Cha rity heeft voor alles gezorgd. U heeft er geen flauw idee van. hoe hard zii moet werken. Soms werkt zii wel eens te hard en dan voel ik me zo vreseliik minder waardig, omdat ik niet werken kan. Maar jij werkt toch ook. Dickie. Jij houdt toch het hele huis in orde? zei zijn zuster. Ja. maar daarvoor heb ik maar twee uur van de dag nodig. Dat is niets, vergeleken bii wat jij moet doen. Misschien zou u mij wel kun. nen helpen in miin werkplaats, meende Laurence. Er is daar genoeg licht werk te verrichten. U zou de mecanicien kunnen hel pen en al die dingen meer. En mijn correspondentie zou u bij voorbeeld kunnen behandelen. Hij was zeer verwoouerd over de uitdrukking van grote gretig, heid, welke over het gelaat van de jongen gleed en over de ma nier, waarop (hii ziin zuster smeekte, hem die kans te willen geven. Maar de reden van dat alles vernam Laurence pas, toen Charity hen even alleen had ge laten en de jongen zich met schit. terende ogen tot hem wendde. Ik zou graag wat geld' ver dienen! riep hii uit. U mag er niets van zeggen, maar ik wil zo dolgraag een piano kopen voor Charity. Vroeger zong zii zo veel en nu doet zii het helemaal niet meer. Misschien als zij een piano heeft.... st.... daar komt ze aan! Laurence keek hem eens diep in de ogen en knikte geruststel lend. (Wordt vervolgd!

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1952 | | pagina 5