Gerrit Schulte en van Vliet ongenaakbaar inOlymp. Stadion Sergeant Hijum heeft een hekel aan al die „kouwe drukte" Marokkaans schoen poetsertje op Gronings schip meegesmokkeld „tëocfe" amateurs verrasten in de ploegachtervolging haai» tlw smaak: Purmerend - marktstad vierde 25-jarig bestaan Interessante expositie in Haags Gemeentemuseum NIEUWE ONTDEKKINGEN over het. Oera -Linda-boek Conferentie Acheson-Schuman Eierprijs is niet meer lonend Hij gaat niet bij de pakken neerzittenondanks tie Kwart eeuw hard werken voor de stad Nieuwe klerenchocolade en een prinsenleven VRIjDAG 30 Mfcl 1952 PAGINA 7 (Van onze speciale verslaggever) AMSTERDAM. Klaterend daalde het applaus neer over een gelukkige Schulte, in zijn jonge jaren „Ie fou pedalant", thans een wegwijs geworden renner, die in de eerste rit achter grote motoren tijdens de internationale wielerwedstrijden rn het Olympisch Stadion te Amsterdam, op besliste wijze zijn wil oplegde aan uitgekookte stayers als Jan Pronk, Lohmann, Sc horn, Bakker en Leiiart. Een doorbraak dus in de stay erswereld voor Gerrit Schulte? Nieuw bloed in deze zo verarmde tak van sport, die de laatste ja ren evenals de sprint het moest hebben van enkele prominenten, die de wielerbanen van geheel Europa afreisden, als een soort stayer-circus en er tenslotte haast niet meer in slaagden de aan dacht van het wielerpubliek te boeien? Het is een vraag, die gisteren in Amsterdam hoopvol kon wor den beantwoord. Het vervolg van Gerrit Schulte's stayerloopbaan zal daar een definitief antwoord op geven. Van de aanvang af had Schul te achter gangmaker de Graaf de leiding genomen om die niet meer af te staan. Tweemaal probeerde Lohmann de Bossen aar te passe ren. Tweemaal spurtte Schulte op eenvoudige wijze weg van de Duitser, die op zijn tweede plaats geen aanval yan betekenis kreeg te verduren. Achter dit tweetal rukte Jan Pronk van de zesde naar de derde plaats op en kon Bakker zich in de laatste ronden van Leiiart wegwerken en als vierde eindigen. De Duitser Schorn sloot de rij. Teleurstellende 50 km. In de rit over 50 km., die als be sluit van deze wieler-avond werd verreden, startte Schulte als laat ste man. Pronk, kennelijk op re vanche belust, perste er van de aanvang af een razend tempo uit. Reeds na twintig kilometer keek hii Schulte in de rug. Een Schulte die nog steds onverstoorbaar naar het scheen, op de zesde plaats zijn rondjes draaide. Gerrit Schulte haalde het echter niet. Maar wat erger was ook Jan Pronk niet. Want na 38 km was het met de onbedreigde heerschappij gedaan. Lohmann zette de achtervolging in, kwam na 48 km langszij en in de laatste twee ronden moest Pronk zwichten, ook al, omdat de Heilooër losraakte. Voor Gerrit Schulte was nu slechts de vijfde plaats weggelegd. Amateur-achtervolging. Grote belangstelling ging naast de stayerwedstrijden en de omni um voor beroepsrenners ook uit naar de „selectie voor de Olym pische Spelen." Acht van onze sterkste amateur wegrenners van het ogenblik wa ren naar de voor hen ongebruike lijke stadionibaan getogen, om el kaar daar te bekampen in een ploeg-achtervolging over 4 kilo meters. Daar was een Jan Nolten, gebruind dopr de Franse zon en met een paar duizend „Route de France-kilometers" in zijn benen. DaaT was ook een Jan Plantaz, onze sprinthoop voor Helsinki. Dit tweetal, geflankeerd door Piet van Roon en Appie Donker was favoriet boven de in rode shirts gestoken tegenstanders. Doch de Oranjehemden hadden een slechte start en met nijdige rukken had Piet Peters in die eerste ronde Adri Voorting, Daan de Groot en de jeugdige Arend van 't Hof meegesleurd naar een 20 meter voorsprong. Telkens als Plantaz of Nolten er aan gingen PARIJS, 29 Mei (A.P.). De Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken Dean Ache- son en de Franse minister van Buitenlandse Zaken Robert Schu- man hebben vandaag een serie conferenties besloten, die drie dagen heeft geduurd. Hun laatste onderhoud duurde een uur en 45 minuten. Tijdens de bijeenkomst zou Schuman naar verluidt de V.S. hebben ge vraagd: 1. Om verdere garanties be treffende het Europese leger. 2. Om een spoedige beslissing inzake het programma der Ame rikaanse militaire aankopen in Europa, liefst voor het debat over de militaire begroting in de Na tionale Vergadering begint, d.i. op 10 Juni. 3. Om uitbreiding van de hulp aan Indo-China. De beide staatslieden zouden betreffende dit laatste punt tot overeenstemming zijn gekomen. MGR. VAN WELIE ZOND AC VEERTIG JAAR PRIESTER NIJMEGEN. Prof. mgr. dr. F. A. van Welie, hoogleraar in het canoniek recht sedert de op richting der R. K. Universiteit, zal Zondag a.s. te Nijmegen zijn 40-jarig priesterfeest vieren. In het Piusconvict van studerende seculiere priester-studenten waar van prof. van Welie tevens rec tor is, zal Zondagmorgen een re ceptie worden gehouden. Buitenlandse interesse voor Fokker-straaltrainer Vooral dankzij de belangstel ling van de Nederlandse regering en de luchtmacht, is ook de bui tenlandse belangstelling voor het prototype Fokker S 14 Straal- trainer sterk toegenomen. Na het bezoek, dat een Engelse commis sie onlangs bracht, hebben thans weer twee commissies van andere buitenlandse mogendheden met het toestel gevlogen. trekken, schoot het tempo omhoog Maar hoe'de Oranjehemden ook zwoegden, de voortsnellende „ro den" behielden him voorsprong en in de veelbelovende tijd van vijf njinuten 2.4 sec. over de 4 km gingen zij als eersten met een voorsprong van ruim 6 seconden oveT de finish. Voor de Olympische Spelen is er van dit achttal o-i. wel een ploeg te vormen, die met een se rieuze kans op succes aan dit on gewone nummer kan deelnemen. De sprint. Ja en verder? Er was natuur lijk de sprint. Drie amateurs, de Belg de Backer en de Nederlan ders Hijzelendoorn en Schotman voerden een nummer op, dat op overtuigende wijze door Jan Hij zelendoorn w®rd gewonnen en waarbij weer de hoop wakker werd op een succes tijdens de Olympische Spelen en/bf wereld kampioenschappen voor onze sprintkampioen die nu al een be hoorlijke vorm demonstreerde. En dan waren er ook de profs, Harris en Patterson vormden de buitenlandse grootmachten; Derk- sen en van Vliet (hoe kan het anders?) de Hollandse vertegen woordiging. Er was een soort Hol- land-bujtenland-wedstrijd van ge maakt. Eerst 'n „sprint a quatre" die door „Arie" werd gewonnen. Toen een klassementsrit waarin de beurt was aan Jan Derksen om de eer in ontvangst te nemen, ge volgd tenslotte door een tijdrit tussen van Vliet en Harris en een achtervolging over 5 km. tussen Patterson en Derksen. Wel: van Vliet fietste in 29.8 sec. veel snel ler dan Harris, die er 31 sec. over deed en de supporter vari de Woerdenaar. die op de eretribune elke pedaaltTap van van Vliet met 'n hartstochtelijk _Aaarieeee" be geleidde. kon zijn veil nogmaals triomfantelijk door het juichende stadion slingeren. Derksen moest Patterson on zijn sneciale nummer partij geven. Maar Jan Derksen verkeerde in blakende vorm en Patterson had zijn snelheid in de zesdaagse ach tergelaten. Vlot liep onze landge noot in en hij at de Australiër met huid en haar op. Twee ronden voor 't einde was het ongelüke gevecht al afgelopen. Zo won Ne derland op overtuigende wijze de match tegen het buitenland. Nog steeds is de herkomst van het geheimzinnige handschrift ..Oera Linda" in het duister ge huld. Het handschrift waarin de ondergang van Atlantis en de oudste geschiedenis van West- Europa beschreven wordt, is veel al als een mystificatie beschouwd van de Helderse scheepstimmer man Cornelis Over de Linden, die het in 1868 in zijn bezit had, toen Eelco Verwiis in de gelegen heid werd gesteld er kennis van te nemen. Dezer dagen is naar die her komst van dit handschrift en de daarmee zo naiuw betrokken fam. Over de Linden een genealogisch onderzoek ingesteld door de genealoog W. Tsj. Vleer te De Kaag. Dit onderzoek leverde merk waardige resultaten op. De zo genaamde „eeuwenoude" familie naam Over de Linden komt pas in 1776 voor en werd dan voor bet eerst gevoerd door de Enk- huizer boekverkoper Johannes Jans. De naam wordt ook als „Over Linde" geschreven, sterk overeenkomende met de in het Oera Lindaboek voorkomende „Ovira Linda". De vader van Johannes Jans voerde geen geslachtsnaam. Uit 't testament van de vader bleek, dat de familie toen geen familie kroniek bezat. Daar voor een friese herkomst uit de Linde streken geen bewijs aanwezig is de familieleden droegen in tegendeel uitsluitend hollandse voornamen is het een raadsel waarom men deze familienaam heeft aangenomen. Uit andere onderzoekingen is .gebleken dat het familiewapen „Over de Linden", waarin een aan het Oera Lindaboek ontleen de bron en wapenspreuk voor komen, eveneens uit de 18e eeuw afkomstig is, zodat er thans alle redenen is om te veronderstellen dat het handschrift toch voor 1853 het jaar waarin de in het Oera Lindaboek beschreven Zwitserse paalwoningen ontdekt werden heeft bestaan. Het moet niet uitgesloten wor den geacht dat de boekverkoper toevallig in het bezit gekomen is van het handschrift en zich toen maar Over de Linden heeft ge noemd of zelf de auteur geweest is. De heer Vleer zal binnenkort zijn bevindingen beschrijven in een brochure. Zoals men misschien weet, ont ving dr. E. Verwijs, bibliotheca ris van de Provinciale Biblio- WENKEN VOOR ONZE GROENTENKWEKERS Er zijn klachten vernomen over de smaak van erwten, snij- en sperciebonen en ook over die van zuurkool, alles van oogst 1951, welke volgens de kopers op onze veilingen moeten worden toegeschreven aan onoordeelkun dig gebruik dooi* de kwekers van H.C.H.-bevattende bestrijdings middelen. Ofschoon de fabrikanten van deze middelen in hun brochures met nadruk waarschuwen tegen een onjuist gebruik en ook de Plantenziektenkundige Dienst voortdurend op een goede toe passing aandringt, komt het ons nuttig voor, nog eens nadrukke lijk onder de aandacht van de betrokken telers te brengen, hoe deze middelen wel en hoe zij niet dienen te worden gebruikt. Onjuist gebruik kan zowel aan de teler als aan de afnemer grote schade berokkenen! Kool; Bij de bestrijding van de kool- vlieg drage men zorg, dat het middel alléén om de sten gelvoet wordt aangebracht en dat het niet met de bladeren in aan raking komt. Erwtensnij- en sperciebonen: Bij deze producten dient er zorgvuldig tegen te worden ge waakt, dat het middel niet op het gewas zelf komt. De grootste zorgvuldigheid is hier geboden: verstuiving of ver- spuiting op een nabijgelegen per ceel (vlas, fruitbomen) kan een ernstige smaakaantasting van het product tengevolge hebben: om gekeerd kunt U op deze wijze bii Uw buren grote schade be rokkenen. Pleeg zo nodig overleg met Uw buren en zorg daardoor voor een product, dat er niet alleen goed uitziet, maar ook een goede nor male smaak heeft. Dit is Uw eigen belang!! theek te Leeuwarden in 1869 van de Rijkshellimgbaas Cornelis Over de Linden te Den Helder fragmenten van een handschrift diat een oude Friese familiekro niek scheen te bevatten. Gede puteerde Staten van Friesland droegen dr. Verwijs op, een vol ledig afschrift te verzorgen. In 1872 werd een uitgave over dit handschrift bezorgd door J. G. Ottema, onder de titel: „Thet Oera Linda Bok", naar 'n hand schrift uit de dertiende eeuw be werkt. Het standpunt van de heer Ot tema, die overtuigd was van de echtheid van 't handschrift werd in 1876 bestreden door J. Becke- ring Vinekers. Laatstgenoemde was van mening dat het hand schrift voortaan Oera Lindaboek genoemd een vervalsing moest zijn. PLUIMVEEHOUDERS PROTESTEREN Tijdens de algemene ledenver gadering van de groep vrije be drijven van de Algemene Neder landse Pluimveeteelt Vereniging, trad duidelijk aan het licht, dat de pluimveehouders niet ingeno men zijn met de in Februari van het vorige jaar ingegane voeder prijsverhoging. Tengevolge hier van en van de bestaande eierprijs is het namelijk niet mogelijk tot een lonende winst te komen. De kostprijs wordt ternauwernood overschreden. Het merendeel der vergader den maakte zich ernstig bezorgd over de te hoge voederprijzen waardoor de vrije pluimveehou ders geen bestaanszekerheid ge boden wordt. Algemeen misnoe gen bestaat er over het beleid van de Stichting voor de Landbouw in het afgelopen jaar, welke hier aan niet de nodige aandacht heeft besteed. MARKT BARNEVELD BARNEVELD, 29 Mei. Pluim- veemarkt. Redelijke handel. Aan voer ca. 32.000 stuks. Prijzen: oude kippen, zware f 2.102.20, lichte f 2.102.35, jonge hanen f 2.10—2.40, N.H. blauwe kuikens f 2.703.alles per kg. Overige per stuk, oude hanen f 34.50, tamme konijnen, jonge f 13. oude f 3.50—7.50, tamme jonge duiven f 0.500.65. Eiermarkt. Handel aanvankelijk vlug, afloop traag. Aanvoer ca. 950.000 stuks. Prijzen f 14.75 15.10, algemene prijs f 14.85 per 100 stuks, kiloprijs f 2.45. Eierveiling Handel kalm. Aanvoer circa 560.000 stuks. Prijzen: kippen eieren van 55/60 gram f 13.60 14.55, kippeneieren van 60/65 gram f 14.7015.40, kalkoeneieren f20.50, parelhoendereieren f 11. eendeneieren van 63/72 gram f 10.4011.05, alles per 100 stuks. Varkensmarkt Handel redelijk. Aanvoer ca. 200 stuks. Prijzen: biggen f53 67.schrammen f 7595.5 drachtige zeugen f 325450. alles per stuk. R.K. HANDBALBOND De R.K. Ned. Handbalbond in het Diocees Haarlem wijst de aangesloten verenigingen erop, dat zij de inmiddels verzonden ledienopgaaf-formulieren vóór 1 Juli as. in drievoud moeten in zenden aan het Bondsbureau, p.a. de heer A. Bunck, Wij tten bach- straat 33hs, Amsterdam-O. Nieuwe verenigingen, die van plan zijn, met een of meerdere elftallen aan de competitie van het seizoen 1952-1953 deel te nemen, kunnen deze formulieren en alle nodige inlichtingen even eens aan bovengenoemd adres verkrijgen. De res.-kap. B. M. Koster schrijft de Legervoorlichtingsdienet uit Korea: Het staat zo gemakkelijk in de krant. „Zoveel doden en zoveel gewonden tijdens een actie van het N.D.V.N." „De regering heeft het met leedwezen bekend gemaakt". De doden gaan naar Pusan. Honderden witte kruisjes staan op dit ere- kerkhof. Er staan ook wat vreemde houten figuren op de graven. Daar liggen de Turken begraven. Er waaien vlaggen over het veld. Vcm alle naties, die aan de strijd in Korea deelnamen, een. *De gewonden gaan naar de hospitalen in Korea of die in Tokio. Het is afhankelijk van de aard van de verwonding in welk hospitaal de Koreastrijaer terecht komt. De verwonding van sergeant A. Hijum, Spoorstraat 261, Ferwerd (Fr.) was oorzaak, dat hij in Tokio kwam. Sergeant Hijum is een moedige jongen. Hij heeft een Fries gezicht. Open. Aan „kouwe drukte" heeft hij een broertje dood. Als in de krant zou staan, dat sergeant Hijum een militair is, waar geheel het vaderland trots op be hoort te zijn, dan zou deze jonge onderofficier zeggen: „Kom, kom, kapitein, is dat niet overdreven?" Neen, dat is niet over dreven. Lees maar. Sergeant Hijum zou over twee dagen naar huis gaan. Hij schrééf naar zijn ouders: „schrijf maar niet meer, want ik krijg uw brie ven toch niet in mijn bezit. Over morgen ga ik aan boord. Tot spoedig ziens in het vaderland." (Ingez. mededeling) IBIS OOK IN 'T GOOI GRAVEN GESCHONDEN De 22-jarige Amsterdammer B, due Dinsdag te Oudorp gegrepen werd, toen hij met enkele zinken platen er van door wilde gaan, die hij van de graven van het R.K. Kerkhof aldaar had ont vreemd, heeft, naar wij nader vernemen, ook in 't Gooi o.a. in Baam en Laren en in Waterland diergelijke misdrijven gepleegd; behalve zinken platen stal hij ook metalen grafornamenten, crucifixen e.d. PURMEREND In een zeer druk bezochte receptie, welke werd eehouden in hotel „Belle- vue". werd Donderdagmiddag het feit herdacht dat 'voor vijf en twintif jaar het Comité ..Purme rend-Marktstad" was opgericht. In die receptie kwam nog eens duidelijk naar voren, hoezeer men algemeen 't werk van dit comité on nriis stelt. Ieder jaar organi seert het Comité „Purmerend- Marktstad" de befaamde tentoon stellingen in September, waarmee men niet alleen de stad. inaar ook heel de omgeving een wel daad bewijst. In alle toonaarden werd door vele sprekers de loftrompet ge stoken voor het buitengewoon actieve werk van Marktstad. Daarbij waren vele bloemstukken evenzo vele levende getuigen van hulde van gemeentebestuur, orga nisaties en particulieren. Bij de stroom van schriftelijke felicita ties was er ook een van de Com missaris der Koningin in Noord holland, van enige burgemeesters van omliggende gemeenten en van de Rijkstuinbouwconsulent, ix. Rietsema. Burgemeester Kooiman van Purmerenid sprak zijn waarde ring uit namens het gemeente bestuur voor al hetgeen door Marktstad was gepresteerd. Het Comité was voortgekomen uit 't particuliere initiatief, ^zonder be moeienis van de overheid. Maar men heeft getoond ook iets te kunnen presteren.. De tentoon stellingen welke ieder jaar wor den gehouden zijn, aldus de bur gemeester, van grote betekenis voor heel de omgeving. Ofschoon de burgemeester het gehele Comité in zijn hulde be trok, wilde hij toch in bijzonder noemen het werk ven de secre taris ,de heer N. Nooy. die mede jubileerde en die zich vijf en twintig jaar met zeer vee] ambi tie door de vele moeilijkheden heeft heengeslagen. Tenslotte hoopte mr. Kooiman, dat de jubi leumtentoonstelling van dit laar alles zal overtreffen en dat Pur- merend-Mar.ktstad in de toekomst op dezelfde enthousiaste wijze zal werken aan de belangen van Purmerend en omgeving. Het woord wend daarna ge voerd door de heer A. Th. L. v. d Land. voorzitter van de plaat selijke V.V.V.. 'de heer Ch. v. d. Hoek. voorzitter van de Afslag vereniging ,.B. P. en O de heer J P Debets, voorzitter van de A.P.M.V. De heer Noom, zei na mens de Bond v. veehandelaren, dat 95 pCt. van de leden is ge ïnteresseerd bij de markt van Purmerend. Maar Purmerend ver leent de handel ook altijd zeer veel medewerking. De uitbrei ding en de betere outillage moe ten Purmerend wel tot bloei strekken. Dan spraken de heer G. de Wolf Sr., voorzitter van Purme- rends Museum en Opperwacht meester W. J. Weeda, groeps commandant van de Rijkspolitie. De heer E. J. Stumpei, voorzit ter van de Kamer van Koophan del noemde het een voorrecht Purmerend als marktstad in haar rayon te bezitten .Maar hoe groot het rayon ook zou zijn, er is maar één marktstad en dat is Purmerend. Tail van plaatsen, diie groter zijn dan Purmerend, slagen er niet in zoveel eensgezindheid op te brengen om te presteren wat in Purmerend wordt gepresteerd. De heer Jac. Vlaar sprak als voorzitter van de kath. Midden- standsveirerögmg en hij zei er trots op te zijn, dat twee leden van het Comité leden van de Kathol. Middenstandsvereniging, de heren Nooy en Velzeboer mede jubileerden. Namens de Commissie van Flo- ralia sprak de heer D. Regter en de heer P. Koster, als secretaris van de Prov. Bond van Rund- veefokverenigingen in Noordhol land. Daarna voerde de dijkgraaf van de Purmer, de heer J. C. Dijksen het woord en dan sloot de heer M. van der Woude, voor zitter van de Purmerender Hard- draiverijverenigmg de rij dier sprekers. Deze overhandigde de voorzitter een enveloppe met in houd. De jubilerende secretaris, de heer N. Nooy, dankte de sprekers die hadden gemeend hem en de heer Velzeboer in het huldebe toon te moeten betrekken. Het slotwoord werd gesproken door mr. J. Lieuwen, de voorzit ter van het jubilerende Comité „Furmerend-Marktstad", waarin hij dank bracht aan het attrac tie-comité voor de aangeboden receptie en de vele sprekers voor de woorden van hulde. Na de receptie kwam het R.K. Harmoniegezelschap „Crescendo" met tamboercorps een serenade brengen. K.N.V.B. afd. Noord-Holland UITSLAGEN: Vrone—DTS 0—4 Limmende Rijp 20 PROGRAMMA VOOR ZATER DAG, le ronde BEKER: Hollandia 2KW 1 Zouaven 1Hrtlandia 1 Voorronde Kruis: WW—Dindua Competitie: Geel ZwartFlevo Zwaluwen 3Ursem 1 Sergeant Hijum zat bij de ost* groep van het N.D.V.N. Hij ^er- toefde op de „Heuvel". De luitenant zei: „we moesten maar eens wat prikkeldraad daar beneden spannen Hijum, dat lijkt mij veiliger". „Inderdaad luit", zei de ser geant, „maar we zullen wel uit moeten kijken voor booby traps". „Ja kerel wees voorzichtig". De sergeant ging met soldaat A. B. Verberne, Topaasstraat 9-2 Amsterdam, en een Koreaan naar de voet van de heuvel. Het werk vlotte goed. Plotseling schreeuw de Verberne: dekken" Het drietal lag plat ter aarde. Er was door de Chinezen een booby-trap bevestigd aan een paaltje. Het onding was aange raakt. Het zat te hoog om weg te schoppen. Sergeant Hijum was er het verst van af. Minstens vier meter. Hij dacht: zou dat ding mij raken of niet. „Zoep", ging net. Hij voelde een klap tegen een been, nog een en hij kreeg onmiddellijk pijn. Het rechter onderbeen was deerlijk gehavend. Een scherfje zat in het linkerbeen. „Ik durf gerust te zeggen, dat ik eerst huilde als een klem kind. Dat zo iets moest gebeuren juist twee dagen voor mijn vertrek. Toen mijn brief thuis kwam, waarin stond, dat ze maar niet meer moesten schrijven, werd het telegram bezorgd, dat vermeldde, dat ik gewond was. De burge meester bracht het en juist op dat moment arriveerde nota bene een pakketje, dat ik uit Korea had gestuurd. Wat dat betreft ben ik altijd een pechvogel ge weest. Enfin, ik kwam „met dit been" in Tokio terecht en de Ameri kaanse doktoren soms stonden er vier om mij heen deden al les wat mogelijk was om het te redden. Na verloop van enige tijd zei ëen van hen: „jongen, het 'spijt mij, maar je moet je been verlie zen. We zullen het trachten te behouden tot onder de knie." Ik werd geopereerd. Nog een keer en binnenkort opnieuw. De Amerikaanse dokter zegt, dat hei zo goed als voor elkaar is. Ik kan het been waarschijnlijk behouden tct onder de knie. Dan krüg ik een voet met een scheenbeen eraan. Je kimt er niets van zien en de dokter zegt, dat ik nog ge makkelijk kan dansen. Er is nier een burger een Amerikaan die heeft op de zelfde manier zijn onderbeen ver loren. Hii komt ons steeds opzoe ken en laat ons zien, dat we straks weer alles kunnen doen. Die Amerikaan wil niet, dat we liggen prakkizeren voor niets. Ik blijf hier nog een poosje, vér- moedelijk nog twee maanden, want de Amerikaanse dokter wil mii goed afleveren. Ik kom liever „heel" in Nederland aan. Dat is veel beter voor mijn ouders, ziet u. Ik pieker er helemaal niet meer over. Ik ben dat volkomen kwijt. Het is nu eenmaal gebeurd en ik zal er van maken wat ik kan. Sergeant Hijum gaat door: „Ik blijf in dienst. Ik ben be roepsmilitair. Ik heb gedaan, wat ik als beroepsman mijn plicht achtte. Als ik niet bij de infan terie kan blijven, dan word ik maar fourier of zo iets. maar als het even kan. dan blijf ik bii de infanterie. Ik hou van het mili taire leven Dit verhaal is er een uit de honderdtallen, die men zou kun nen schrijven, indien men alle ge wonde militairen van de Verenig de Naties in aanmerking zou wil len nemen. Sergeant Hiium is 21 jaar en intussen een kei van een kerel geworden. Zijn ouders krijgen 'n zoon weerom met een uitmunten de mentaliteit en in een lichame lijke staat, die de moderne weten schap aan dergelijke gewonde weet te verschaffen. Het vaderland kriigt een zóón weerom, die een geestesgesteld heid bezit, die de hoop op een goede toekomst, de hoop op een moedige, krachtige en onderne mende jeugd, levendig houdt.... K.F.C.-KEURINGEN ALKMAAR: Rex: De dief van Bagdad (14); Cinema American: Alies voor de Show (18); HaT- monie: Drie van de infanterie (14); Victoria: Furie van de Congo (14). DEN HELDER: Tivoli: Distant Drums (14) Tarzan en de meer minnen (14); Artikel 251 bis Wetboek van Strafrecht (18); Fatima (14). HOORN: Victoria: De Paradijsvo gel (18); Winsten: De zoon van de Kalief (18). SCHAGEIN: Royal: Enrico Caruso (a.l.); Boefjes van Montmartre (18) ENKHUIZEN: Munt: De onvind bare Pimpernel (14): Crock de Clown (a.i.) Soldaat Böem (a.l.) MEDEMBLIK: Scala: Het onstui mige blondje (18) Spionnen aan de Theems (14); Vier in een ieen (14). WIERlNGENDe Haan: Het licht dat verdween (14); De muur bloem van bet Leger (a.l.); Pa pa Boem (a.l.) LUTJEBROÈK: City: Onder de Hemel van Parijs (18). TEXEL: Het teken van Don Mar cos (18); Abbott en Costello in het vreemdelingenlegioen (14). Deze week werd in het Haags Gemeentemuseum een tentoon stelling geopend, die door historici en kunstkenners, politici en experts in het parlementair stelsel een half jaar lang Sn nauwe samenwerking is voorbereid. Als introductie tot de verkiezingen is deze tentoonstelling, die de aeschïedenis vcm de Staten Gene raal in beeld brengt, op een allergelukkigst tijdstip gekozen. De gene, die eens na wil denken over wat hï| precies gaat doen en welke rechten hem zijn toegekend door het invullen van het stembiljet, zal in deze vlotte en prettige tentoonstelling gemakke lijk een overzicht vinden van de hele historische achtergrond en de ontwikkeling van de parlementaire democratie, die het staat kundig leven in Nederland bepaalt. BRAHAM BEN AL! is een twaalfjarig schoenpoetsertje uit Casa blanca. Tenminste, dat was hij. Want nu is de kleine Marokkaan in Rotterdam, meegesmokkeld door de tweede machinist van een Gronings kustvaartuig. Sinds April heeft hij geen schoenen meer gepoetst maar genoten van een heerlijk leven op zee, of van een onbekommerde jeugd aan de Kralingse plassen. Spoe dig echter zal ook dat mooie leventje weer voorbij zijn. In Juli gaat Braham Ben Ali terug naar Casablanca, want de vreemde lingendienst heeft zijn clandestiene verblijfplaats ontdekt Maar laten we bij 't begin be ginnen: Onder de bezoekers, die zich eind April op het terrc» van de bar „Chez Susy" in Casablanca in het zonnetje zaten te koesteren, bevond zich ook een viertal op varenden van ©en Gronings kust vaartuig. onder wie de kapitein, de eerste, en tweede machinist. Braham Ben Ali verrichtte zijn arbeid op hetzelfde terras en de tweede machinist vroeg in gebro ken Frans of het knaapje mee naar Nederland zou willen. Hem werden kleren, chocolade etc. en wat hij maar wilde hebben in het vooruitzicht gesteld. De jongen, die bii zijn broer in de wijk M' Ahlif woonde, waar hij het niet zo prettig scheen te hebben, had er wel oren naar. Met een rijtuigje liet het ge zelschap, nu uitgebreid met Bra ham, zich naar het schip brengen, doch de politic bij de haven Stuur de het knaapje terug. Men ging hem weer halen en nu gelukte het de jongen aan boord te krij gen. Na twee dagen vertrok het kustvaartuig, dat in time-charter voor een Londense maatschappij voer naar Spanje en daarna ging het via twee Engelse havens naar Nederland. In Londen kreeg ons schoenpoetsertje nieuwe klerer» Aan boord behoefde hü niet te werken en. op de eerste machinist na, was iedereen vriendelijk voor hem. De gehele bemanning was op de hoogte, maar niemand scheen er iets verkeerds in te zien en zelfs de kapitein maakte geen aanmerkingen. In Mei in Nederland Het vaartuig onderging begin Mei in Vlissingen een renaratie er» on 8 Mei 1,1. arriveerde Braham Ben Ali in Rotterdam, waar hij onderdak kreeg bij de moeder van de tweede machinist. Deze vrouw werd echter in een zieken huis opgenomen en onze Marok kaan moest naar een ander adres venhuizen. De Vreemdelingendienst In Rot terdam, die van een en ander lucht had gekregen, nam onge veer ruim een week geleden het knaapje onder zijn hoede. Ook was er een bericht van de politie in Groningen gekomen, dat er in Rotterdam een twaalfjarig Ma. rokkaans knaapje moest zijn: di* naar aanleiding van een verhaal van «Je eerste machinist. Het heeft nog heel wat voeten in de aarde gehad, voordat n"- deze geschiedenis had uitgezocht, doch gelukkig spreekt de vrouw van e©n der inspecteurs vloeiend Marokkaans-Arabisch en zij schreef het verhaal dat de jon gen vertelde, op. Ook had een inwoonster van Kralingen, die in Casablanca heeft gewoond, al met het ventje gesproken en daaruit was ook gebleken, dat hii uit die plaats kwam. Begin Juii zal Braham Ben Ali met een ander schip naar zijn land teruggaan. Het Groningse kustvaartuig is op het ogenblik op zee. doch wanneer het binnen, komt, zullen de opvarenden eenp aan de tand worden gevoeld. KONING BOUDEWIJN NAAR ITALIË VERTROKKEN BRUSSEL (A.P.) Koning Boudewijn is Donderdagavond per trein uit Brussel naar Italië ver trokken. De Koning is ingestapt ofwel op het station van het Ko ninklijke Paleis te Laeken ofwel op het stationnetje van 't „Quar- tier Leopold". Geruchten doen nu hardnekkig de ronde, dat de Koning zich gaat verloven met Prinses Margherita van SavoyeAosta. Déze geruch ten werden enige tijd geleden door het Paleis tegengesproken. Mr. L. H. Wijsenbeek, direc teur van het Museum, heeft op deze tentoonstelling de nieuwste methodes van exposeren ge ïntroduceerd, Waarbij vooral op de levendigheid van voorstelling wordt gelet. Tal van middelen, die dit on derwerp spectaculair kunnen maken, zijn toegepast. Zo wordt in een diorama het silhouet van de gouden koets getoond. Er zjjn allerlei kleureffecten, schilde rijen en aardige herinneringen, waarbij de geschiedenis der Sto ten-Generaal verweven wordt met die van Nederland. De his torische lijn, die is getrokken „van standenvertegenwoordiging tot volksvertegenwoordiging" wordt echter strak volgehouden en populaire teksten zijn aange bracht. De grote overgang van de oude naar de nieuwe tijd heeft op deze tentoonstelling vele knooppunten geinregen, waarvan het laatste vooral het jaar 1848 is, toen de parlemen taire democratie in zjjn huidige vorm eerst goed tot stand kwam Daarvoor zijn het vooral de Bourgondische periode, de 80- jarige oorlog en vooral de Franse omwenteling. Maar ook na 1848 zjjn er nog interessante ontwikkelingen, die op originele wijze naar voren zijn gebracht. Zo vindt men in de laatste zaal een overzicht van de werkzaamheden van het par lement in de jaren 18491850 en daarnaast eenzelfde opsom ming van wat honderd laar later 1949/1950 werd behandeld. Voor de inrichting van de ten toonstelling hebben tal van in stanties belangrijke stukken af gestaan. Ook de Koningin heeft in deze vorm medegewerkt. Een aantal Haagse kunstenaars is bij de artistieke kant van de zaak ingeschakeld. Vcoral voor leerlingen van vele scholen zal een bezoek uiterst leerzaam zijn. De organi satoren verwachten ook de leden van de Koninklijke Familie in de komende weken de ten toonstelling is twee maanden te bezichtigen in het museum

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1952 | | pagina 7