Nieuuu De regering is vastbesloten orde en rust te handhaven Vandaag en morgen slotplechtigheid Spanning in West-Berlijn stijgt elk uur van de dag Compensatie wekt bezorgdheid in middenstandskringen E u ropese Asse m b lee aanvaardt plan-Eden DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMGcVING Straatsburg is ontevreden! Relletjes in Tokio De communistische opstand in Frankrijk V" God leeft! Vreemde onruststokers worden uit het land verwijderd Tunesiër in arrest Luchtverkeer V.S. Europa wordt hervat Kard. de Jong naar Amersfoort terug Het Eucharistisch congres Zónegrens hermetisch afgesloten Waarnemend hoge commissaris V.S. naar Berlijn DE WERKLOOSHEIDSPREMIE Tweede Kamerlid Hooy stelt vragen Staatssecretaris zegt: ,/t kan niet" Tsjechisch minister ontslagen Britse arbeiders pro bewapening Scheepsmachinist vermist I Abonnementsprijs f 6.20 per kwartaal, f 2.07 per maand, f 0.48 per week, inclusief incasso. Advertentie-tarief per editie 16 ct. per m.m., minimum f 2.50; in alle edities 26 ct. per m.m., minimum f4.familieberichten 20 ct., resp. 30 ct. per m.m. Bij contract belangrijke korting. Directeur E. j. M. Stumpel. Hoofdredacteur: H. N. Smits. Bankrelaties: Noorderbank, Nederl. Credietfoank. Buiten God is 't nérgens veilig. (Vondel) Zaterdag 31 Mei 1952 46e Jaargang No. 12489 Kantoren: HOORN, Draafsingel 59, tel. 4243, Grote Noord 77, teL 4362 K 2290: ALKMAAR, Ritsevoort 52, teL 2046, (2 lijnen), K 2200; DEN HELDER, Keizerstraat 89, teL 2800 K 2230; SCHAGEN, Gedempte Gracht 39, teL 459 K 2240 HET IS WEER PINKSTEREN. Wij herdenken het wonder van de nederdaling van de H. Geest over de' Apostelen. De rij der grote wonderen sluit zich af. Na de Verrijzenis en de Hemelvaart, openbaarde God Zijn Liefde in de uitstorting van de Geest in de eenvoudige mannen van Gallilea. Toen begonnen de Apostelen hun uittocht over de wereld, om het H. Geloof te verkondigen tot aan de uiterste grenzen der aar de, om het wonder van Gods liefde te prediken, om Zijn heer lijkheid te verspreiden. Dat God leeft, wordt ons op het Pinksterfeest opnieuw duidelijk gemaakt. Mensen, die zich wijs waanden, hebben steeds in de loop der tijden getracht te bewe ren, dat God niet bestaat en mo derne wijsgeren zeggen het hen na, m romans en toneelstukken: God is dood. Maar millioenen gelovigen in de gehele wereld weten het beter, dank zij Gods genade en zonder verdiensten van hun kant. En in hetzelfde Frankrijk bv. waar een Sartre Nietzche napraat over zijn twijfels aan het Godsbestaan, is er een reveille van jong katholiek Frankrijk, dat de hoop is van het beproefde land. En in Duitsland staat men voor een machtige de monstratie in de 75e Duitse Ka tholiekendag, in Augustus a.s. in Berlijn, met het hoofdthema: God leeft! God leeft. Het Duitsland van Nietzche, dat in zijn geschiedenis meer dan eens de verschrikkelij ke gevolgen van de Gods-ontken ning heeft ondergaan en nog leeft temidden van chaos en angsten, temidden van puinhopen en gees telijke ontreddering, ook van millioenen verdrevenen en hope lozen, stelt opnieuw door een machtige katholieke demonstra- Re zijn vertrouwen in de levende God aan de orde. Het is als een vlammend teken, een groot nepn-licht aan een duistere hemel, die Europa over schaduwt: God leeft! En voor die levende God zal men opnieuw willen getuigen, zo als de Apostelen van Pinksteren dat deden en zoals ons is opge dragen dat na hen te doen. God leeft! Hij leeft in het geloof, en er wordt van ons gevraagd, dat te belijden, niet alleen in voorspoed maar ook in tegenheden, zoals de moderne martelaren der kerk vervolgingen ons dat ten voor beeld zijn God leeft, maar wij moeten voor Hem getuigen en belijden. Wij moeten gelijk de Duitse ka tholieken dat doen met hun ko mende grote demonstratie, God plaatsen in het midden van alles in de wereld. De moderne katholiek heeft in het bijzonder tot plicht, de leven de God actief te plaatsen in het gezin, in de wereld van de jeugd, in het gebied van de arbeid en de techniek, in het recht, in de ware beoefening der naastenlief de, „over alle grenzen der aarde en volkeren heen". Dat program is het program van elke katholiek in de wereld. Pinksteren is het feest van het actieve christendom, Pinksteren is het feest van het bestaan van de levende God, Die Zijn Zoon naar de mensen zond, om hen te redden en Zijn Geest over ons al len uitstortte, om door het Ge loof te leven en in ware liefde te beminnen, God en de mede-mens, die uitziet naar redding temidden van een geestelijke en stoffelijke chaos. God leeft! Hij is het enige hou vast voor alle noden en kwalen. De wereld moet geestelijk gered worden. God alleen kan het doen. Laten wij Hem belijden, laten wij Hem aanbidden, laten wij Hem dienen, persoonlijk en daardoor ook in het openbare leven. God leeft! Dat te overwegen, is de zin van de wens voor een Zalig Pinksterfeest- Luitenant-kolonel Mills C. Hat field, commandant van de be wakingstroepen van het krijgs gevangenenkamp te Poesan, loont hier een rijkelijk met me dailles en sterren versierde tuniek, die werd gedragen door de leider van de opstand, die onlangs in het kamp plaats vond. De Franse minister van binnenlandse zaken Charles Brune heeft gisteren in een radiorede tot het Franse volk verklaard, dat de regering wat er ook mocht gebeuren de orde zal hand haven. De minister sprak 36 uur nadat ernstige ongeregeldhe den de dood van een demonstrant hadden veroorzaakt en 12 uur nadat de secretaris-generaal van de communistische partij Duclos gevangen zat, beschuldigd van een samenzwering tegen de staat. Het land zal volledig op de hoogte worden gehouden van de misdadige actie van de commu nisten tegen het Republikeinse regiem en de democratie, aldus de minister. Volgens de minister had Duclos de nationale vergade ring de eisen of de grieven van zijn partij kenbaar kunnen ma ken. Hij gaf evenwel de voorkeur aan „opstand" en „stond op tegen de democratie". Minister Brune besloot zijn rede met de woorden: „Het Franse volk en het gehele land kunnen vertrouwen op de vastbeslotenheid van zijn regering om de orde te handhaven en iede re poging tegen het vrij gekozen bewind te bestrijden. Uitzetting vreemdelingen 31 vreemdelingen, die tijdens de communistische betoging van Woensdag in Frankrijk zijn ge arresteerd, zullen het land wor den uitgezet. Onder deze vreem delingen bevinden zich Perzen, Spanjaarden, Polen, Belgen, Ita lianen, Zwitsers en Portugezen. 140 van de 718 demonstranten worden in hechtenis gehouden, verdacht van een samenspannen tegen de veiligheid van de Staat. Hierop staat de straf van verban ning naar een Frans deportatie oord en in de ergste gevalen de doodstraf. Onder de gearresteer den bevindt zich Farid Bourguiba, Nu de drastische beperking op het gebruik van vliegtuigbenzine, bevolen door de Amerikaanse „Petroleum Administration" als gevolg van de staking in de Ame rikaanse olie-industrie, is opge heven, zal het luchtvaartverkeer tussen de V.S. en Europa spoedig op normale wijze worden hervat. Met ingang van 1 Juni wordt weer volgens de normale dienst rooster gevlogen. Zouden de Amerikaanse toe risten zijn weggebleven, dan had den de Europese landen inkom sten hebben moeten derven van niet minder dan 19 mill, dollar. een neef van de nationalistische leider van Tunis, die zelf in Tunis in hechtenis wordt gehouden. Stakingsoproep. De Parijse communisten hebben tot nog toe niet gereageerd op de oproep van de partijbladen om te staken. Het communistische blad „l'Humanité" is thans weer ver schenen. De stakingen in de meeste gebieden van Frankrijk hebben weinig te betekenen. In Montpellier (Z. Frankrijk) deed zich een botsing voor met de litie waarbij 4 agenten gewond. po rden EUROPESE LANDBOUW- GEMEENSCHAP STRAATSBURG, 30 Mei (A.P.). De assemblee van de Europese Raad heeft vandaag de Franse regering en de overige landen, die op het ogenblik besprekingen voeren over de oprichting van een Europese landbouwgemeen- schap, verweten, dat zij de Raad van Europa hebben genegeerd. Met 88 tegen nul stemmen nam de assemblee een resolutie aan waarin zij uitdrukking gaf aan haar „verwondering" niet te zijn uitgenodigd om deel te nemen aan de voorbereidingen voor de landbouwgemeenschap. GEZONDHEIDSTOESTAND VAN Z. EM. GAAT VOORUIT Na de operatie, welke de vorige week heeft plaatsgehad, heeft de gezondheidstoestand van Zijne Eminentie Kardinaal de Jong zich zeer gunstig ontwikkeld. Zijne Eminentie zal dan ook vermoede lijk reeds in de loop van de vol gende week naar Amersfoort kunnen terugkeren. In volband met de gebeurtenissen na de arrestatie van de communistenleider Duclos was op vele plaatsen in de Franse hoofdstad een sterke politiemacht geconcentreerd. Vooral was dit het geval in de omgeving van het Paleis van Justitie en rond de Place de la Republique. (Van onze speciale verslaggever) BARCELONA. Volgens de laatste berichten zullen vandaag en Zondag 50.000 pelgrims uit Zuid-Frankrijk de slotplechtig- heden bijwonen van het Eucha ristisch congres. Nog steeds stro men honderden naar de Spaanse stad, van heinde en verre en uit alle delen van de wereld. Gister middag is gebeden in alle kerken voor de wereldvrede. Op het grote Pius XII plein hebben duizenden de H. Mis bij gewoond die werd opgedragen door Z. E. Juan Gualberto Kardi naal Guevera, aartsbisschop van Lima. De H. Mis werd opgedragen tot intentie van de duizenden kathplieken „die omwille van de BERLIJN, 30 Mei (A.P.). De Russische sector heeft vandaag aangeboden de telefoonverbindingen met West-Berlijn te herstellen, maar slechts over xekere lijnen, die onder commu nistische controle staan en dus afgetapt zouden kunnen worden. West-Duitse postautoriteiten hebben het aanbod van de hand gewezen en gezegd, dat zij „een volledig en vrij" verkeer tussen de twee helften van de stad wensen. De wegversperringen, hoofdza kelijk gemaakt van bomen, wer den in hoofdzaak opgericht bij kleine grensovergangen in het land. Generaties lang hebben de Duitsers deze landelijke voetpa den gebruikt. Tot j.l. Maandag bestonden er 118 punten om van West-Berlijn naar de Sowjet-zone te gaan. Sindsdien zijn er zes grensovergangen gesloten. In verband met de stijgende spanning is de Amerikaanse plaatsvervangende Hoge Commis saris Samuel Reger vanmorgen uit Bonn naar West-Berlijn ver trokken, waar hij gedurende Het Oosten had voorgesteld 70 lijnen, die alle over de centrale van het hoofdbureau van de vei ligheidspolitie lopen, voor het verkeer weer open te stellen. In totaal zijn ruim 2.000 lijnen tus sen de Oostelijke en Westelijke sectoren afgesneden. Het gehele interzonale telefoon verkeer loopt nu over Leipzig waar ongetwijfeld controle op de gesprekken wordt uitgeoefend. Ondertussen waren de Duitse arbeiders onder leiding van de volkspolitie vanmorgen weer be zig West-Berlijn af te grendelen. Barricades Op tientallen plaatsen worden barricades opgericht. Deze barri cades komen echter uitsluitend op de plaatsen, waar de Westelijke sectoren aan de Sowjetzone gren zen, maar niet waar zij aan de Sowjet-sector grenzen. De Russi sche sector beslaat ongeveer één vierde van de stad. De regeling van de werkloosheidspremie wekt sterke bezorgd heid in de kringen ven het bedrijfsleven, inzonderheid in de kringen van de middenstand. De katholieke middenstandsbond heeft zich reeds over deze kwestie beraden. Besloten is, een ernstig beroep te doen op de regering, om alsnog middelen te beramen, om aan de bedrijven volledige compensatie te geven voor de komende loonsverhoging. Het Tweede Kamerlid Hooij stelde terzake reeds vragen aan de regering. Intussen heeft ook de commis sie van overleg uit de drie mid denstandsbonden zich over deze kwestie beraden, en eerder be doeld schrijven aan de regering gericht. Zij zeggen daarin o.a. dat de onvoldoende compensatie in feite een aantasting Van het ondernemersinkomen betekent. Vragen van Hooij De heer Hooij vraagt o.a. waar op de regering haar standpunt grondt, dat deze nieuwe last door het gehele bedrijfsleven kan wor den gedragen. Hij vraagt, of de regering bereid is, zich alsnog te beperken tot een tijdelijke rege ling, waarbij de lasten voor het bedrijfsleven, voortvloeiende uit de loonsverhoging, thans volledig worden gecompenseerd en aan het na de verkiezingen optredend kabinet wordt overgelaten, een definitieve regeling te bevorde ren? „Het kan niet" Intussen heeft de staatssecreta ris van Sociale Zaken, mr. dr. van Rhijn, Vrijdagavond in een rede voor de radio de getroffen rege ling toegelicht. Hij vertelde daar in, dat de regering op het stand punt staat, dat, o.a. door de uit gaven van 213 millioen voor rechtstreekse bestrijding van de werkloosheid, geen ruimte meer aanwezig is voor de verlangde verlaging van 2 pet. der vereve ningsheffing. Dit zou aan de schatkist 120 millioen gulden vra gen. Hij zei erbij, dat een toe komstige ouderdomsverzekering mede zou moeten worden gefi nancierd uit de vereveningshef fing, ook zou looncompensatie voor verdere huurverhoging daar uit kunnen moeten komen Hij achtte het tenslotte mogelijk voor de werkgevers, de nu gedane oplossing te aanvaarden. Kan het niet? Zoals men weet, hebben wij gisteren in ons hoofdartikel onze bevreemding over de beslissing van de regering geuit. Prof. Rom- me doet dit in zijn artikel in de „Volkskr." ook; hij vraagt, of niet alsnog tot een andere regeling moet worden gekomen, dan waar toe het kabinet thans heeft be slist. NOTA VAN DJAKARTA OVER WESTERLING Het Indonesische ministerie van Buitenlandse Zaken heeft een nota gezonden op 23 Mei aan het Nederlandse ministerie van Buitenlandse Zaken naar aanlei ding van de aanslag op de Indo nesische militaire attache in Den Haag. Daarin wordt gezegd, dat zolang Westerling en zijn mede werkers zich op vrije voeten be vinden het moeilijk is van Neder landse zijde waarborg te geven, dat voor de veiligheid van de diplomatieke vertegenwoordigers kan worden gezorgd. VAN RIJDENDE TRAM GESTAPT EN GEDOOD Gistermiddag is de 84-jarige heer J. H. N. uit 's-Gravenhage op de Lijnbaan te Den Haag uit een rijdende wagen van lijn 10 gestapt. De man geraakte onder de bijwagen en was op slag dood. twee dagen besprekingen met Amerikaanse functionarissen zal hebben. WESTERS PROTEST Van gezaghebbende zijde wordt vernomen, dat de drie Westelijke Geallieerden van daag opnieuw bij de Sowjet- autoriteiten ih Duitsland hebben geprotesteerd tegen de jongste beperkingen op de verbinding tussen Weste- lijk-Berlijn en West-Duits- land. In een nota aan het hoofd van de Russische com missie van toezicht, generaal Tsjoeikof, wordt protest aan getekend tegen het niet toe laten van militaire politie patrouilles op de autoweg naar Berlijn en tegen het sluiten van verbindingswegen met West-Berlijn. BELGISCHE SCHEEPSHERSTELLERS HERVATTEN WERK BRUSSEL, 30 Mei (A.N.P.). De Antwerpse scheepshersteilers, die Zaterdag j.l. in staking zijn gegaan, hebben het werk hervat. Zij zullen over een periode van vier maanden een premie van fr 400 uitgekeerd krijgen, terwijl bovendien is bepaald, dat hun lonen niet eerder verlaagd zullen worden, dan wanneer het index cijfer der kleinhandelsprijzen het indexcijfer 410 heeft bereikt. Nadat Anthony Eden, bij zijn bezoek aan Berlijn voor de ge meenteraad verklaard had, dat „iedere aanval" op Berlijn zal worden beschouwd als een aanval op de Westerse mogend heden", kwamen enige duizenden leden van de communistische jeugdbeweging uit Oost-Berlijn naar de Westelijke sectoren van de stad voor het houden van demonstraties tegen het „Duitsland- verdrag" van Bonn. 60 betogers werden door de West-Berlijnse politie gearresteerd. STRAATSBURG, 30 Mei (A.P.) De assemblee van de Raad van Europa heeft vandaag met over weldigende meerderheid van stemmen het plan Eden aanvaard. De uitslag van de stemming was 99 voor, nul tegen en 11 ont houdingen. De Duitse socialisten en twee Belgische christen-socialisten ont hielden zich van stemming. De assemblee drong erop aan, dat de nieuwe Europese instellin gen en de Raad van Europa „in het belang van Europa als geheel" in Straatsburg zouden worden ge concentreerd. Het was tegen deze clausule, dat de beide Belgen Paul Struye en Frans van Cauwelaert bezwaar maakten. Zij wilden de zetel van de Europese Gemeenschap voor kolen en staal in Luik gevestigd zien, zeiden ze. gerechtigheid zijn gevangen ge nomen". Tienduizenden officieren van het Spaanse leger waren hierbij te genwoordig. Naast het grote altaar in de open lucht, waar de aanwezige Kardinalen zaten, was een zetel vrij gehouden voor Z.E. Kardinaal Mindszenty. Op de rug leuning was een kroon, een lau riertak en het wapen van Hon garije aangebracht. Overal in de stad wemelt het van de gelovigen, die trachten een plaats te krijgen om niets van de plechtigheden te missen. Onder de pelgrims bevonden zich twee Spanjaarden, die op een lange voetreis weken onderweg waren en him schoenen waren stuk gelopen. WENEN, 30 Mei (A.P.). Ra dio Praag heeft vandaag mee gedeeld, dat dr. Jan Sevcik ont heven is van zijn functie van Tsjechisch vice-premier en hoofd van het bureau voor de physieke ontwikkeling. In de uitzending, die in Wenen werd beluisterd, werd gezegd, dat de ontheffing geschied was in op dracht van president Klement Gottwald. Dr. Sevcik was gisteren ontsla gen als voorzitter van de partij voor de Slowaakse wederopbouw een met de communisten ge- lieëerde groepering. Hij werd beschuldigd van „ern stige obstructie" van het werk van het Tsjechische Nationale Front, de bond van alle bestaande Tsjechische politieke partijen. LONDEN, 30 Mei (Reuter). Het Britse vakverbond T.U.O. zegt in een verklaring, dat het nu niet de tijd is om op de bewapening te bezuinigingen. „Het is onze vaste overtuiging, dat binnen de gren zen van de draagkracht zoveel mogelijk moet worden bewapend" aldus de verklaring. De leden van het T.U.C. had den de plicht het land daarbij zo goed mogelijk 'i helpen. De keus ging niet tussen bewapening en een goede levensstandaard, maar tussen vrede op basis van de vrij heid van het individu en de voort durende vrees voor agressie. COMMUNISTISCHE BETOGING TOKIO, 30 Mei (Reuter). Drieduizend betogers onder com munistische leiding hebben van daag in een voorstad van Tokio de politie met stenen bekogeld toen zij de betogers wilde ver spreiden. De menigte wierp ook „Molo tovcocktails" naar de politie. Negen personen, onder wie politiemannen, werden gewond. Enkele demonstranten hanteerden bamboesperen en zwaaiden met dorsvlegels omwonden met prik keldraad. Er zijn geen arrestaties verricht. Brandjes veroorzaakt door brand bommen moesten worden geblust. (Eigen bericht) De 22-jarige Rob Bik, varende als vierde machinist op het m.s. „Loenerkerk" is sedert enige tijd vermist in de Straat van Messina. Hij is het laatste gezien op een scheepsappèl van Dinsdagmiddag. Toen hij niet verscheen de vol gende dag is op het gehele schip een onderzoek ingesteld, zonder enig resultaat. Het weer was rus tig en men staat voor een raadsel wat gebeurd mag zijn met de jonge man. Hij had op 13 Mei met grote opgewektheid afscheid genomen van zijn ouders en ver loofde en uit Genua vandaan nog een brief geschreven. HOMMERSON'S VERZOEK AFGEWEZEN Het Amsterdamse Gerechtshof heeft uitspraak gedaan in zake het appèl, dat de Zaandamse jour nalist Hommerson had ingesteld naar aanleiding van de afwijzen de beslissing van de rechtbank op zijn verzoek uit de gijzeling te worden ontslagen. Conform het advies van de advocaat-generaal, mr. J. F. Hoeffelman, heeft het Hof negatief op het verzoek be schikt.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1952 | | pagina 1