Noord-Hollands K.N.V.B.-elftal bleef baas over de Friezen Vandaag: mobilisatiedag voor NATO-oefening 1 1 1- EGMOND voor drie dagen ZOTTEGEM Belgen en bier J5P£\ VIWijlt VuimenopgewM ^0or <\eteer^e UW PUZZLE Interessante wedstrijd in de Dromedarisstad in Noordelijk Nederland RADIO Twee stedenaaneengesnoerd door vriendschap en gastvrijheid voor vandaag mm&L HET GOUDEN WAAGSTUK De Blauwe Vogel vliegt gezonde door T. S. Fletcher DINSDAG 3 JUNI 1952 T PAGINA 3 Ter gelegenheid van het 50-jarig bestaan van de afd. NH. speelden gisteren te Enkhuizen de vertegenwoordigende K.N.V.B.-elftallen van Noord-Holland en Friesland tegen elkaar. Vrijwel de gehele wedstrijd stond er een vrij sterke wind van doel tot doel, hetgeen uiteraard hoge eisen stelde aan de technische vaardigheid van de telers. Ondanks deze minder prettige weersomstandigheden werd er aardig gevoetbald en vooral in de tweede helft toen de Noord- Hollanders de wind tegen hadden, ontwikkelde zich een vlot en levendig spelletje, met als resultaat een volkomen verdiende 32 overwinning voor de N.H. vertegenwoordigers. Friesland had een zeer behoor lijk elftal op de been gebracht, spelers met bekende namen, zo als Hoekema en v.d. Ley "uit Leeuwarden, Santema van Frisia en Molenaar van Heerenveen. Een goede ploeg overigens, maar met een zwakke stopper- spil die de N.H.-aanvalsleider Simons te veel vrijheid gaf. Doelman de Jong (FVC) bleek echter uit het goede keepershout te zijn gesneden. Het Noordhol lands elftal bestond uit spelers van Hollandia, HRC, Helder. KFC OSV en West-Frisia, en toonde zich een volkomen gelijkwaardi ge tegenstander. De wedstrijd was nog geen mi nuut oud, of doelman Snabilie (OSV) beging een blunder, die door tijdig ingrijpen van Himpers (Helder), voor de aanstormende Taekema (HZC) geen doelpunt opleverde. Pe N.H. XI hadden de wind mee, en van hen werd dus ook het meeste verwacht. Simons en S. Stelling (beiden W-Frisia) gaven in de voorhoede de toon aan, uitstekend bijgestaan door de beide vleugelspelers Groot (Hollandia) en Rijkers (HRC) van wie eerstgenoemde te weinig aan het spel deelnam. Een oprjhaal van Simons wist doelman de Jong keurig te hou den. en toen even later een geza menlijke aanval door Rijkers met een hard schot in de hoek werd besloten, stond de. reusachtige Fries weer precies op z'n plaats. De Friezen ondertussen kwamen in actie door middel van v.d. Ley maar erg gevaarlijk werden "zij niet voor doelman Snabilie, daar zorgde Himpers en Dangermond (W.-F.) wel voor, want zij weken geen -duimbreed van hun tegen standers. Hoewel N.-H. in deze eerste helft nog herhaalde malen mooie scoringskansen kreeg, werd hier van geen gebruik gemaakt, waar door met de blanco stand de rust inging. De tweede helft begon met een fel N.H.-offensief, maar Stel ling schoot naast uit een verre pass van Molenaar. Simons kreeg loon naar werken, toen hij op 'n te hard schot doorliep. De Friese verdediging, die de bal reeds dood had gebracht, liet hem vervolgens doodleuk door Simons afnemen, waardoor de Enkhuizer in vrije positie langs de uitgelopen de Jong scoorde (10). Lang heb ben .de Noord-Hollanders niet van deze voorsprong kunnen genieten want het eerste het beste schot dat v.d. Ley na de hervatting af vuurde liet doelman Schnaibilie weer glippejj, waardoor Hoekema fraai doelpuntte (1—1). Gelukkig bleek de N.H.-doelman niet ge deprimeerd door dit doelpunt, want een volgende schuiver van v-d. Ley werd uitstekend gehou- den. Moeizaam wist N.H. zich hierna wat meer los te werken; maar de Friese verdediging stond goed opgesteld en had het wind- voordeel. Na 15 minuten in de tweede helft scoorde Hoekema wederom, ditmaal in "een vrije positie vanaf zijn vleugel (1—2). Nog geen twee minuten later was de stand echter alweer gelijk door Stelling die langs drie Frie zen heen wigt te komen, en uit hun midden fel in de hoek knalde (22). De Oranjemannen (N.H. speelde in oranje shirt) speelden plots tegen wind in veel beter en meermalen werd er gecombineerd en vlot gespeeld door hen, tot wanhoop van de Friezen, die te gen dit geraffineerde spelletje niet opgewassen waren. Een van deze aanvallen leverde het derde doelpunt op voor N.H., Stelling bracht de bal op, en voor de Frie zen het konden verhinderen, liet hij de bal liggen, waarna de ach ter hem lopende Simons doelpunt te (32). Dat was mooi werk van de beide W.-F.-spelers, maar on danks deze goal, viel Simons toch tegen., temeer daar hij hierna nog wel vijf keer een opgelegde kans kreeg, maar iniet benutte. Een maal redde de Heerenvener Mo lenaar vanaf de doellijn, maar de rest ging van dichtbij over of naast. De Friezen probeerden van alles om in deze stand verande- (Van onze verslaggever) BIJ DE TRO®P OP MARS Dinsdagmorgen Vanmorgen is de infanterie, die in de komen de dagen in Noord Holland een invasie uit zee en uit de lucht het hoofd moet bieden, op mars ge gaan. Lange colonnes bepakte soldaten hebben de legerplaats in het Zuiden van het land al vóór de ochtendschemering verlaten. En terwijl U dit leest hebben de extra treinen hun bestemming al bereikt. Nog 'n paar uur en dan zullen ook de colonnes op de weg, die langs verschillende wegen op rukken, hun bivak binnenrollen, acht tot tien uur na hun vertrek. Wie zich langs de aanvoerlijn en vooral in Alkmaar en Schagen mocht verbazen over dat langstrekken van honderden gecamoufleerde voertuigen, wel hii weet dan bii deze, dat de „Blauwe Vogel" gereed is zijn vleugels uit te slaan. Of om 't 'n beetje in staftermen te zeggen: dat de NATO-oefening „Blue Bird" op het punt staat te begin nen. Vandaag is het „verzamel- dag morgen is de fase van mo bilisatie afgesloten. Morgenavond vliegt de Blauwe Vogel. Dan is ook de aanvaller klaar. Met zijn landingstroepen uit zee en uit de lucht, met zijn schepen en zijn vliegtuigen. Zesduizend man schakelen dan over op „actie". Nu klinkt dat natuurlijk alle maal erg stoer en misschien zult u straks zeggen: „waar blijven ze nou met hun troepen, hun schepen en hun vliegtuigen..?" Want in feite is het zo, dat je er op een bepaalde plaats maar heel weinig van ziet. Er zullen zelfs genoeg deelnemers aan de oefe ning zelf zijn, die er maar wei nig van bemerken. Want op de eerste plaats is „Blue Bird een operatie van verbindingsdiensten en tactische luchtmacht. Dat wil zeggen: van radio en radar. Hetgeen niet wegneemt, dat er ter zee en te land ook het een en ander „loos" zal zijn. En daar bij zal speciale aandacht worden besteed aan wat er in de oefe ning „Counterthrust" in Duits land nog mankeerde: marsdisci- pline en camouflage. We zullen het maar afwachten. U hoort in ieder geval nog méér van ons al hebben de militaire hoogmo gendheden maar vast de deur voor de neus van de krantenman dichtgesmeten. Want al wordt 't hele leger zo Amerikaans als het maar kan, 'n beetje ..Hollands" zal het toch altijd wel blijven PROGRAMMA WOENSDAG 4 JUNI 1952. HILVERSUM I. 402 m. 700— 24-00 NCRV. 7.00 Nieuws; 7.18 Gewijde mu ziek; 7.45 Een woord voor de dag; 8.00 Nieuws en weerberichten; 8.15 Gram.; 8-55 Voor de vrouw; 9.00 Voor de zieken; 9.30 Water standen; 9.35 Herhaling familie competitie; 10.10 Gram.; 10.30 Morgendienst; 11.00 Gra"m.; 11.15 Gevarieerd progTam; 12.15 Gram.; 12.3o Land- en tuinbouwmedede- lingen; 12.33 Surinaamse volks muziek; 12.59 Klokgelui; 13.00 Nieuws; 13.15 Protestants Inter kerkelijk Thuisfront; 13.20 Man- doline-muziek; 13-50 Gram; 14.00 Bondsdag van de Bond van (vrij gemaakte Gereformeerde meisjes verenigingen in Nederland; 14.45 Gram.; 14.55 Voor de meisjes 15.10 Zangrecital; 15.40 Clavecimbel-re- cital; 16.00 Voor de jeugd; 17.20 Orgelconcert; 17.50 Militaire re portage; 18-00 Nieuws; 18.15 Piano duo 18.30 R.V.U: Prof. R.N. Broek man: Religie en wetenschap 19.00 Spectrum van het Christelijk Or ganisatie- en Verenigingsleven; J9.15 Boekbespreking; 19.30 Gram. 19-40 Radiokrant; 20.00 Nieuws en weerberichten; 20.10 Vijf minuten 20.15 Omroeporkest en solist 21.00 Kampeervra^en van en aan ou ders, causerie; 21.15 Lichte muz.; 21.30 Viool en piano; 22.00 Gees telijke liederen22.30 Internatio naal Evangelisch Commentaar; 22.40 Gram.; 22-45 Avondoverden king; 23.00 Nieuws en S.O.S-be- richten; 23.1524.00 Gram. HILVERSUM II. 298 m. 7.00 VARA; 10.00 VPRO; 10-20 VARA; 19.30 VPRO; 20.00— 24.00 VARA. 7.00 Nieuws; 7.15 Ochtendgym nastiek; 7.33 Gram.; 8.00 Nieuws en weerberichten; 8-18 Gram.; 8.50 Voor de huisvrouw; 9.00 Gram.; 10.00 Boekbespreking; 10.05 Mor genwijding; 10.20 Voor de huis vrouw; 11.00 Gram.; 12.00 Voor dracht 12.15 Orgelspel 12.30 Land en tuinbouwm ededelingen; 12-33 Voor het platteland; 12.38 Lichte muziek; 12.53 De Ronde van Ne derland; 13.00 Nieuws; 13.15 Ac cordeon-orkest en solist; 13.45 Gram.; 14.00 Gesproken portret; 14.15 Kamermuziek; -15.00 Kinder koor; 15.20 Pianorecital; 15-30 Voor de zieken; 16.00 Voor de jeugd; 17.15 Dansmuziek; 17.50 Regeringsuitzending: Jeugduitzen ding: „De brievenbus gaat open" De correspondentieclub o.l.v. Re- gina Zwart; 18.00 Nieuws; 18.15 VARA-varia; 18.20 Nieuws Kon. Marine; 18.30 Internationaal Mu ziekconcours te Culemfoorg; 19.GO Het welvaartsplan van het NVV, causerie; 19.15 Gram.; 19.25 De Ronde v.an Nederland; 19.30 Voor d,e jeugd; 20.00 Kan een Christen lid ziin van de P. v.d. A,?, debat;. 21.00 Holland Festival, Residentie orkest: 21-50 Promenade-orkest, klein koor en solisten; 22.30 Joods Pinksterfeest; 23.00 Nieuws; 23.15 24.00 Gram. ring te brengen, maar Danger mond. Puhl en Himpers, gesteund door de halfs de Werker en Mole naar bleven paraat, terwijl doel man Snabilie in menige safe toch wel voldaan heeft. Geluk had hij echter toen v.d. Ihey een tegen de lat geschoten bal van dichtbij net over kopte. Met het N.H.-elftal in de aanval floot de scheidsrechter, Bronkhorst, het einde, van deze goede -wedstrijd, die vooral met zijn tweede helft veel voldiening schonk aan het talrijke publiek. Na afloop verzamelde zich de spëlers in de Kolfbaan, waar een diner en feestavond afgewisseld werd met redevoeringen van de officiële personen der beide afde lingen. WERVELSTORM TEISTERDE BIESTHOEK Een wervelstorm heeft Zaterdagavond Biest- hoek nabij Boekei in Noord-Brabant geteis terd. 't Zwaarst kreeg de boerderij met bij behorende schuren van de heer J. Timmers het te verduren. Om liggende boerderijen werden eveneens ern stig beschadigd. Vele bomen, waaronder zware eiken, werden ontworteld. Foto toont de ravage, welke aan de boerderij van de heer Timmers werd aangericht. V r T 7 9. /O 'f fj 'J 4/ f6 '7 ts '9 .'0 n Ji ti J(f Jr ti /7""1 V to .1/ J tj tv ff '7 f9 (Van onze redacteur) De Belgen Zij komen Een grote menigte stond ongeduldig het vers gemaaide gras langs de Zeeweg plat te trappen, terwijl de Belgen op zich lieten wachtend) en de mannen van Lamoraal, netjes aange daan, de broeken in een keurige vouw en de creme overhemden gladgestreken, malkare stonden af te vragen, hoe lang het nog duren kon,. Het had de godsganselijke dag geregend,. Stil en strak. Uit zompigen, grijzen hemel. Ze hadden zich overdag al 'ns wat achter de oren gekrabt, maar toen de Belgen kwamen hield de regen op, net op 't nippertje. De platte koude schijf van de zon begost van achter 'n wolkje te knipogen en het was weeral een feestelijkheid in de natuur, die paste bij de uitbundige opge wektheid van de Egmonden. Om negen, uur waren ze ver trokken, de Belgen, uit Zotte- gem. en om tweeën zouden ze uit Rotterdam. Wablief? Daar kwam ree 'n u-urke bii'. Maar toen 't zes ure was, kwam de colonne: 2 autobussen en wat luxe wagens. Daar kwamen ze binnen buitelen, de beweeglijke Belgen, mensen, die de vriend schap eigens in zich hebben. En ze kwamen als vrienden. Halzen rekten zich om bekenden te ont moeten. Ha, daar was d' Hoker Leon, (vader van d' Hoker Ge orges, „de dirizzentdie 48 jaar geleden hielp „De Vrije Kunstkring" mee op te richten. Hij blaast de bonibardon Leon. Hij kon niet wachten, o. hii niet, neeë; hii vloog zijn kennissen om de hals en kuste ben op bei wangen, dat ze er biikant van bloosden. Leon, enen vroliiiken. trouwen, enen! Gastvriendschap En temidden van de drokte ging de stoet naar 't enig caféke van Egmoind Hoef: ,,'t Rode peerd". Daar kwamen ze altega- der. Op 't podium de burgemees ter M. Niele, omringd door de notabelen van het schoon dorp. Er waren zowat een honderd Belgen. En na een hortje sprak de Burgemeester woorden van hartelijk welkom. Hij sprak schoon woorden van vriendschap en gastvrijheid. De Belgen klap ten minutenlang. Toen Jac. Bel leman,de voorzitter van het Comité Zottegem. En weer klap pen. Klappen op die vriendschap en de gastvrijheid. En honder den groeten werden gedaan van bekenden uit Zottegem. van gastheren en gastvrouwen. Groeten en gastvriendschap! Princelüke ontvangst Het aantal huisgezinnen, dat de Belgen dezelfde gastvrijheid probeerde te geven als de Eg- monders zelf in Zottegem was ten deel gevallen, liep in de hon derd. De Belgen waren de ko ning te rijk. De ontvangst was excellent. Té rijk, té excellent, zeiden ze. Elkeen was welte- vfeê en allegaar spraken ze vol lof over de 'ollandse gastvrijheid. Egmond moet volgend jaar v'rum komen in Zottegem! Drie dagen! Dan zullen ze wat heieven! Nou! Egmond: Zottegem! Nadien was de sfeer in Eg- mond zeer ongewoon en wezen lijk veranderd. Egmond was Zot tegem geworden. Na den avond- kost in de pensions liep 't klein caféke op de Hoek pyopvol! Dat werd een dringen rond de tap kast. Rijkelijk vloeide het bier. Ha, dat blonde bier! Goud in glazen! En meeê 'n kraag van wit schuim, 4 seconden en weg Michel van der Plas schreef zo ergens in een van zijn ge dichten een ragfijn zinneke: „Zo veelkens al zo wel". Da's goed van toepassing op de hoeveelheden bier, die de mansmensen van Zottegem naar binnen slaan. Dat weet ge nog zo wel van verlejen .70ar. Ge kunt ommers niet schrijven over Zottegem, zon der een ode te dichten op het bier. Hedde gij ooit enen Belg pinten bier zien drinken? Of een jongske van 3 turven hoog, die bier drinkt als wa ter, die sigaren rookt als ware h\j een kerel? Zonder wit te worden om zijnen neus? Non de milliarde! Dat verwondert ons! Het caféke. Ze lachen om 't één caféke. Zij hebben er 250. En daar zeggen ze hun vreemden groet. Daar luistert ge naar hunnen vreemden praat. En ze vatten 'n pint bier! Maar voor een borrel ,oan ze ook niet opzij. Ze la- en zich uitleggen, wat verlof A en B betekent. Ha, ja! En daar vatten ze er ene op. En nog een. Die brandende zoet heid! Dat doet 'ne mens deugd! Dan een pint bier. Dat maakt hen eerst recht dorstig. En na de twintigste zijn ze gelijk na de eerste! Zie zo! „In België drinkt ge borrels, o jazeker, maar niet in 't ca fé. Dat gaat niet. Dat gaat in t geniep, 'n Slok en weg fles, weg glaaske. Als de gendar men oe vatten, dan krijgt de cafébaas 500 francs boete. Da's bijna 40,Bij een tweede keer wordt het 1000 francs. En bij de derde keer wordt de zaak gesloten. En gij komt er ook niet zonder boete af." Santêe'. Santêe! En na 4 tellen staat 't glas weer leeg op tafel. Alles is goed in Egmond. Alles is princelijk, vorstelijk en meesterlijk. Maar de glazen zijn te kein. En zo wordt er ëêheel den lieven langen dag ier gedronken, dat ge het al van verre ruikt. Op de tap kast: bier. Op de tafels natte plekken van het bier. Krijgt ge een gulden terug? 't Is nat! van het bier. Hoeveel kunt ge op, vóór ge zat wordt? vragen ze. Twintig? Zo veelkens en al zo wel. En ze vatten er nog ene op. Santêe..! was 't in de grage kelen. Nog er»e. En nog ene. En nog veel meer. Da MOET ik 'ebben. Anders ik word ziek. Dan is het avond en tiid voor het welkomstconcert van „Lamo raal van Egmond", in de tuin van Houdiiiker, o.l.v. de heer W. Wes ter. Lichtvoetig vloeiden de ranke tonen, dan weer die felle koper geluiden weg over de wegen en over het land. De avond stroomde vol mu ziek. Het publiek, dat riien dik ston-d te luisteren, stroomde vol muziek. En heel Egmond stroom de boordevol muziek en vrolijk heid. De Burgemeester van Zot tegem, de heer Droes'becoue, de heer Leon de Vos en Burgemees ter Niele en hun dames woondien het concert 'bii. Bal In dent donkeravond begon in de nieuwe zaal van Houdii'ker het bal. 't Zou duren tot 2 uur in de nacht. Daar dansten de Bel gen. Temperamentvol. Meeê de schoon durskes van Egmond. Dat gaf felle vreugd. Aller gedach ten ronden zich om de pret. Daar was niemand! die niet lachte. Geen ene die niet vrolijk was En intussen werd het Hoogfeest van Sinxen. Zal de Kruislieven- heer daar boos om zijn gewor den? Och't Was de volgen de dag wel moeiliik te springen uit het warm bed. Maar die'Hol landers stuurden hun gasten naar de kerk. Hier! Da's voor het zakske. En gij gaat, hoordet! En ze gingen! En zo was 't weer goeje! Stapmars 's Middags trokken beide corpsen, omstuwd door een ge weldige menigte voor een muzi kale stapmars door Egmond Hoef en Egmond Zee. 't Avondconcert van de Harmonie „De Vrije Kunstkring" o.l.v. d' Hoker Ge orges. Georges! 26 jaar. Afgestudeerd aan het Conservatorium te Brus sel. Zie hem dirigeren. Vol vuur. Vol muzikaal enthousiasme. On der ziin strakke directie werden de instrumenten van de Belgen levende organismen, met een ziel van louter muziek. Een muziek, die levend werd! Die danste van het podium af. Die binnen huppelde in de har ten van de roerloze riien, zoet en bedwelmend. Muziek, die stil maakte en ontroerde. De hand-ep van Georges d' Ho ker. Op en neer, op eni neer in feilloze rhythmdek, dan vlugger, dan langzamer, dan feller, dan weerom zwevend door de zoele lucht, trekkend de muziek uit de instrumenten vóór hem. Ziin handen boetseerden de muziek tot een ragfijne gestalte of tot een burcht van monumentaliteit. De muziek mengde zich met de stilte. Je kon haar griipen. Je kon haar drinken. Als een zoete balsem voor geest er» hiart. De ringbas van d' Hoker Leon! De saxoplhoon van zijn zoon Etienne! Zijn broer Julien, die speelt trombone. De cimfoalist Willem, zoop van Julien. De bas- clarinet, de bariton 'en trompet van de drie broers Gilbert Gé- rard en Georges Moreels, de piston van Arthur, zoon van Gérard, de tamboer Karei Cor- deels, neef van Gilbert, en nog vier andere cousins van deze drie broers: Lucien (alto), Ju lien eni Germain (bugel) en Os car (clarinet) en al die anderen: zij allen schiepen een fel ver langen naar een nieuwe tocht naar Zottegem. De heer Wester dankte zijn collega met tranen in de ogen en het dochtertje van Jac. Belleman gaf hem, al kussend, bloemen. Daarna was er weerom bal onder de zotte muzikale grimas sen van Georges en 'n stuk of zes mensen van ziin bent. Ook dat duurde tot diep in de naoh,'-. Er waren er, die maar 6 a 8 uur geslapen hebben over het hele weekend Afscheid Op tweede Sinxendag brachten beide corpsen een auiadë aan de Burgemeester van Zottegem en de Burgemeester van de Eg- mondej ten huize van deze. Daar volgen dankwoorden over en weer. En dat bleef zo door' gaan tot het vertrek toe. Men schudde handen. Men dankte voor de gastvrijheid. Men trac- teerde weeral eikendeen op pin ten bier. Men sloeg malkare op de schouders. Allee, 'nen goeien dag. Tot volgend jaar, in Zotte' gem. Als blijk van vriendschap gaf de tamboer maitre zomaar :«jnen stok met zilveren bol ai aan ziin vrienden. Die staken ze later door het dak van de autobus, ojm er mee te zwaaien. Heel Eg mond1 liep uit. ten afscheid. Zwaaien, zwaaien! Het was viif voor half drie, toen de bussen wegreden. En o, ze waren zo content! De Belgen. Ge kon het aan bun hele wezen afzien, hoe ze genoten hadden. Maar dan was er weerom 't ende.Een paar seconden, toen waren ze verdwenen om de bocht van de Heerenweg. Jammer. Jammer! Jammer, dat ze weg wa ren. 26) Horizontaal: 1. Verenigde Staten 3. boom 7. zoals de akten getuigen 9. waterhoogte 10. krantenjongen 11. onder het nodige voorbehoud 12. wapen 14. dwingen 16. gravin van Holland 17. belofte 18. voetbalvereniging 19. roemen 21. Ierland 23. uitroep 24. jongensnaam 25. gebruik 27. breekbaar 29. hond 30. meisjesnaam 31. telwoord 33. trouwen 34. betaalplaats 35. voegwoord (Fr.) 36. aanwijzend voornaamwoord 38. water in Noord-Brabant 39. als eerder 40. keur 41. titel Verticaal: 1. Omroepvereniging 2. graafwerktuig 4. hekel hebben aan 5. in orde 6. rondgang 7. deel van een trap 8. rivier in Italië 13. rund 15. plotseling 20. belofte 22. Europeaan 25. troep jachthonden 26. slot 27. babyverzorgster 28. Egyptisch oliezaad 29. moeder der goden 32. voorzetsel 37. titel OPLOSSING KRUISWOORDRAADSEL No. 25 HORIZONTAAL: 1. speen; 3. massa; 6. ol; 8 pi; 9. dan; 10- pet; 11. bod; 12. aa; 13. 0.a.; 14. gladiator; 21. ala; 22 iep; 23. Amsterdam; 26. el; 27. av; 29. ram; 30- ben; 31 gal; 32. or; 33. ra; 34. smeer; 35. terts. VERTICAAL: 1. soda; 2. plaag; 4. spoor; 5. aida 7. kepi; 15. lam; 16- als; 17. dat; 18. air; 19. ted; 20. opa; 23. alarm 24 egel; 25. Maart; 26. Eros. 28. vlas. In tegenwoordigheid van vele autoriteiten is Zaterdag te Vlissingen het gedenkteken ter herinnering aan de geval lenen van het Britse No. 4 commando en aan de gevallenen uit de burgerij van Vlissingen door de minister van Oorlog en Marine, ir. C. Staf, onthuld. Minister Staf onthult het monument. Op de voorgrond een erewacht van de Franse marine, op de achtergrond een erewacht van de Britse marine. Advertentie Je échte kauwgom FEUILLETON 36) Hii is al heel gauw aan het werk gegaan, merkte Armadale op. Uit het feit, dat hii- jouw hulp nodig heeft, mogen wii tenminste wel afleiden, dat hii aan het werk is gegaan. En iii vertrekt zeker onmiddellijk? Ja, onmiddelliik. Ik ben helemaal klaar. Heb je geld voor de reis? Dat heeft hii achtergelaten. Goed. Dan hebben wii ver der niet veel meer te bespreken zou ik zeggen. Groot keek eens om zich heen en scheen veel belang te stellen in een boekenkast. Armadale zag hem onderzoe kend aan en vroeg eindelijk: Of wel? Groot kuchte eens achter ziin grote hand en terwiil hii naar de boekenkast bleef kijken, ant woordde hii Ik hejj horen zeggen, dat het leven in Londen erg duur is. Hetgeen dus wil zeggen, dat je een groter weekgeld wilt heb ben, niet waar? Groot gaf geen antwoord. Goed. Afgesproken. Wii zul len het ééns zo groot maken, En een premie alsbe gon Groot. Ja, natuurlijk. Een flink be drag als alles in orde is. Groot draaide de slappe hoed in ziin handen rond. Moet ik, als gewoonliik. hier rapport uitbrengen? Neen. zolang je in Londen bent, breng je maar rapport uit aan mijnheer Bedford. Die man ken ik wel. zei Groot. Ik heb hem al een paar maal gezien. Goed, maar denk er aan, Groot, dat je moet doen. alsof .ie hem helemaal niet kent, als je hem in de fabriek mocht tee komen. Ik wil je liever niets op schrift geven, want men weet nooit, wat er kan gebeuren. Denk je, dat je het adres van John Bedford zou kunnen ont houder», als iik het je een paar maal zeg? Eenmaal is genoeg, zei Groot. Onthoud het dan goed en vergeet het niet. Het is Queen Anne Mansions 1000. Groot liet ziin kin even op de borst zakken en mompelde een paar maal het adres. Dan hief hij het hoofd weer op. Ik heb het, zei hij. Ik zal het niet weer vergeten. Best. Ik zal Bedford even van je komst verwittigen. Hii is de man, die in Londen de zaak in handen heeft. En ik geloof, dat je nu wel kunt gaan. Groot. Hier, steek die sigaren in je zak. En ik wer»s je een goede reis. Deze wens en ook de sigaren nam Groot met een lichte bui ging in ontvangst. Een ogenblik later had hii de kamer verlaten en Armadale bediende zich nog eens van ziin likeur. Daarna nam hij een brief uit ziin zak en las die een paar maal aahdaehtig over. Ik weet niet of die nieuwe stap van Bedford wel zo goed is. als hii schrijft, mompelde hii'. Tenslotte weten wij geen van allen, wat we aan Sabatier en aan die Brémond hebben. In zo'n zaak kan men eigemliik niemand vertrouwen. En als hei Groot ge lukt, iets meer te weten te ko men, zullen wii gelukkig niet meer zo afhankelijk ziin van die twee. Het is verdraaid jammer dat het mij zo is teger»gelopen. Ik was toch de eerste, die be merkte, dat Workman iets uit gevonden had. Had Groot ziin geheim toen maar kunnen vin den. Dan had ik diie andere niet nodig gehad. Maar ja., een half ei is beter dan een lege dop. Ik mag niet vergeten, Bedford mor gen een brief te schrijven. Maar een ongelukkig toeval wilde, dat Armadale die brief nooit schreef. De man versliep zich de volgende morgen en toen hij opstond, was zijn stemming verre van rooskleurig. Ziin be diende, die hem niet bad durven wekken, uit vrees voor een standje, moest het ontgelden en na het vlug naar binnen gewerk te ontbijt stapte Armadale in zijn wagen en reed met veel te grote snelheid naar ziin kantoor. Het gevolg was, dat hii op een druk punt in botsing kwam met een andere auto, uit ziin wagen werd geslingerd en acht-en- veertig uur lang buiten bewust zijn in het ziekenhuis lag. En zó arriveerde Groot in Londen, zonder dat iemand an ders dan Laurence Workman hem verwachtte. Groot rustte een beetje uit, keek eens rond en trok tegen het vallen van de avond naar Queer» Anne Man sions, waar hii de woning van John Bedford al heel gauw ge vonden had. 'n Bediende met een vreselijk voorkomen die John Bedford al jaren trouw was gebleven, vertelde hem. dat mijnheer op dat ogenblik zat te dineren en niet gestoord kon worden, waarop Groot de man vreselijk onschuldig aankeek en hem verzocht, zijn heer en mees ter te willen zeggen, dat een ze ker© Groot van de fabriek in Belgrado hem wilde spreken en dat hii een belangrijke bood schap voor hem had. O, dat zal ik hem dan even gaan vertellen, antwoordde de bediende. Nu had John Bedford diezelfde avond Laurence in de opwelling van het ogenblik verzocht, bii hem thuis te komen dineren en daar Laurence begreep, dat bii toch niet aan het werk zou kun nen gaan. vóórdat Groot gearri veerd was. had b'i dat voorstel in dank aanvaard. En op dat ogen blik, dat Groot zich liet aandie nen. zaten de twee her er» juist over hem te spreken. (Wordt vervolgd!

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1952 | | pagina 5