RADION Professor Romme sprak in Hoorn over de waarde van de eenheid „De christen dient diepe kennis te bezitten van het verleden" K.V.P.-candidaten voor de Eerste Kamer Veel is reeds bereikt, maar er wachten nog grote taken Voor meisjes die werk zoeken in het buitenland Neem volgende week toch óók Radion, kind! f iSiFwas# iyStierf „De K.V.P. is onmisbaar voor het landsbestuur" BEN KATHOLIEKE STEM UIT ENGELAND De samenwerking met de P.v.d.A. WAARSCHUWING VAN MINISTERIE! Christopher Dav/son's hoek „Begrip van Europa" Groot pak Reuzenpak Ik kan me werkelijk niet voorstellen dat mijn was daar witter door zou worden. Wie weet, wat jij allemaal met dat goed gedaan hebt... ...Hoe kom je erbij! Alleen maar wassen met Radion. Doodeenvoudig! Radion trekt beter uit, dat is het geheim. Zo wast het alles direct vlekkeloos wit. Goed, ik zal Radion eens proberen. 's Kijken of je gelijk hebt. RAD ION TREKT BETER UIT, DUS «V» En Radion is ook zoveel voordeliger! DE FISCUS ERFT Dezer dagen werd het testament geopend van de Engelse millionnair Albert Arnold Gloksten, een hout handelaar, die in zijn vrije tijd leider van een voetbal club was geweest. Hij liet ongeveer 1,4 millioen vond sterling na. Maar de fiscus is zo vrij, hiervan 1,1 milli oen pond in te palmen. Voor de weduwe blijft er schijnbaar nog 0,3 millioen porid over. Dat is echter niet zo: de gewone belas tingen en enkele vaste las ten bedragen bijna 0,3 mil lioen. ROMME VERTICAAL „Het communistische blad „De Waarheid" besteedt aan mijn persoon de laatste tijd bijzondere belangstelling", zei prof. Romme gisteravond op de grote vergadering in Hoorn. „Op alle pagina's ben ik al genoemd, nu eens als neo-fascist, dan weer als oorlogsvoorbereider. Eenmaal ben ik in de puzzle-rubriek terechtgeko men. Vraag verticaal: ar beiders vijand. Antwoord: Romme. Dat verticale vond ik bemoedigend. Ik stond dus nog...." Met grote instemming, waarvan herhaaldelijk door enthousiast applaus werd blijk gegeven, hebben gisteravond honderden mannen en vrouwen uit de Kring Den Helder van de K.V.P. in het Victoria-theater te Hoorn de voorzitter van de katholieke fractie in de Tweede Kamer beluisterd. Prof. mr C. P. M. Romme heeft hier een verantwoording gegeven van de houding der fractie in de nu bijna verstreken parlementaire periode en niet nagelaten te wijzen op de onvolkomenheden, welke aan het werk der katholieke politici hebben gekleefd, maar blijvende aandacht verdienen en ook zullen krijgen. Hij heeft in grote lijnen aangegeven de taken, welke na de verkiezingen op de schouders zullen worden gelegd van degenen," die door een eendrach tig kiezerscorps naar de volksvertegenwoordiging zul len worden afgevaardigd. Het was een waardevolle avond, waarop eens te meer duidelijk is geworden, welk een verantwoordelijkheid op de eerste plaats rust bij degenen, die straks ter stembus zullen gaan. Uit Hoorn en verre omgeving waren de belangstellenden ter vergadering gekomen. En het was voor het bestuur van de Kieskring een grote voldoening te constateren, dat de dringende aansporing tot alle afdelingen weerklank had gekregen. Van deze voldoening gewaagde de heer H. N. Smits in zijn welkomst woord, waarbij hij herinnerde aan een vergadering van zes jaar geleden, toen prof. Romme eveneens het woord" voerde, maar voor een aanzienlijk kleiner gezelschap dan thans. De heer Smits zag in de opkomst het bewijs, dat in brede kringen wordt beseft, dat critiek. alleen niet voldoende is, maar dat het werk van Partij en fractie steun en waardering verdieut. Prof. Romme wees op enkele merkwaardige verschillen bij de a.s. verkiezingen en die van het verleden. Zo hebben ze ditmaal een bijzonder karakter, omdat het nog altijd aan twijfel onder hevig is, of er een Kamer van 100 dan wel van 150 leden moet worden gekozen; een onzeker heid, waarvan prof. Romme hoopte dat ze met een uitbrei ding dier Kamer definitief iot het verleden zal behoren. En wat het tweede verschil betreft: de KVP staat ditmaal bovenaan in de belangstellinig der com- miuniisten. Dit twijfelachtige voorrecht verklaarde prof. Romme uit de bedoeling der rode heren, om de katholieke politici bij de nïet-christelijke arbeiders massa verdacht te maken. Daar voor is dan ook geen middel te gortig. Speciaal de heer Romme zelf is voor de communistische aanvallen de hoofdfiguur. „Als van die verdachtmakingen maar één procent waar zou zijn, ware dit voldoende om mij als een nietswaardige ellendeling weg te vagen", luidde sprekers commen taar. Hij vond het vanuit het oogpunt van het algemeen wel zijn betreurenswaardig, dat de pogingen om voorwaarden te scheppen, die optreden tegen het grofste misbruik van de pers vrijheid mogelijk zouden kunnen maken, alsnog geen succes heb ben opgeleverd. Onze eenheid. Prof. Romme, hierna over gaande tot een beschouwing van de algemene lijnen in de poli tiek, wees met nadruk op de eenheid, welke het katholieke volksdeel noodzakelijk moet op brengen. Die eenheid is nodig om onze macht te stellen achter het streven naar voltooiing der katholieke emancipatie, om rui mere mogelijkheden te kunnen scheppen bij het inhalen van de achterstand in de overheidswaar- dering voor het katholieke uni versitaire onderwijs, om de ge zinspolitiek welke de KVP na streeft en waarin zfj veelal op zichzelf is aangewezen, tot uit voering te kunnen brengen. De grote gezinnen, vooral van de middengroepen, kunnen hun kin deren dikwijls niet het onderwijs geven, waarop zij recht hebben Zij zijn onevenredig achteruit gegaan in de nood der tijden. Een lichtpuntje is de kinderbij slag aan zelfstandigen, waarvoor de karige noodregeling een de finitief karakter krijgt, thans ter beoordeling bij de Sociaal-Econo mische Raad. Met nadruk stelde prof. Romme vast: „Wij kunnen onze wensen on dit terrein alleen verwezen lijken door onze onmisbaarheid bij het besturen van ons land als argument te gebruiken. Van deze onmisbaarheid willen we ceen misbruik maken, doch aan ons meedoen redelijke voorwaar den verbinden. Onze eenheid is ook nodig bij het voeren van de onderwijs politiek, ook buiten het terrein waar de Grondwet financiële gelijkstelling waarborgt, zo ging spr. verder. In de afgelopen vier jaren werden 22 katholieke Nij verheidsscholen gesticht, 24 Mid delbare- en 67 Lagere en ULO- scholen. In het belang van onze kinderen moeten we voortbou wen op het werk van onze voor ouders. Onze politieke eenheid is ook een demonstratie, een kracht bij de beleving van onze roeping, om de verdeeldheid der geesten, het diepgaande wantrouwen, vooral nog te constateren in de sociaal- economische sector, te overwin nen. In het dagelijkse leven speelt de klassenstrijd nog een grote rol. Wij hebben de harde, mooie christenplicht, om de brug gen te slaan voor het evenwicht tier geesten. K.V.P. en middenstand. Duidelijk belichtte prof. Romme de gevoerde actie van de KVP om tot een lagere in komstenbelasting te komen voor tie middengroepen, een actie die niet zonder resultaat is gebleven. Het streven blijft gericht op nieuwe verlichting van de om zetbelasting, ook bij de laatste schakel, de winkelier en op een herziening van het winstbegrip. Is het waar dat de K.V.P. geen °og heeft gehad voor de belan- 5en, yan handeldrijvende en in dustriële middenstand? Met kracht wees prof. Romme deze beschuldiging van de hand, wij zend on het ingenomen stand punt ten aanzien van het prijs beleid, belastingen en sociale vraagstukken, welke de midden stand betroffen. De KVP heeft o.m. haar aan deel- geleverd in de afschaffing van de ondememmgsbelasting, zij heeft gestreden voor de positie van de particuliere ondernemer in de verkeers-sector, gepleit voor een verantwoorde brood prijs en aangedrongen op een huurverhoging van 20 pet. in- plaatst van de thans doorgevoer de 15 pet. „Hoezeer ik persoon lijk van de betekenis van een gezonde middenstand overtuigd ben, is bewezen bij de kabinets formatie, toen ik als formateur meewerkte aan de benoeming van een minister zonder porte feuille, speciaal belast met de behandeling van de midden- stamdsprobtemen", zo voegde prof. Romme aan dit onderwerp nog toe. Tenslotte vroeg hij het gebed van de katholieke kiezers. In het wereldgeheel zijn wij klein, maar in. de vervulling van onze roeping kunnen wij iets groots verrichten. „Weegt uw plichten en handelt overeenkomstig de uitkomst!" Vraag en antwoord. Na de korte pauze maakte de heer Schouten uit Alkmaar ge bruik van de gelegenheid tot vragen stellen. Hij las een te voren opgestelde speech voor, waarin hij als grief naar voren brachit het samengaan van KVP met PvdA, welke laatste partij z.i. de orthodoxe stelling huldigt dat bezit diefstal is; de heer Schouten meende voorts, dat van het eigendomsrecht weinig is overgebleven, hij vond ~dat de woningbouw verworden is tot een staatsbedrijf, laakte het huiurbesluit, vond de Pachtwet „dwaas en onzinnig", de kinder bijslag onrechtvaardig, omdat de hogere inkomens er meer van profiteren dan de inkomens der kleine zelfstandigen. Prof. Romme, die de methode van hiet maken van vragen nog voordat de inleiding was gehouy den, allesbehalve respectabel vond, wees er op, dat dé fractie- vanaf 1946 een brede samen werking heeft voorgestaan en in 1948 de WD en C.H. daarin heeft kunnen betrekken. Wel verschillen wij met de P.v.d.A. en ook met andere partijen over het eigendomsbegrip, maar men kan toch moeilijk de ont wikkeling ontkennen die het stempel „bezit is diefstal" niet meer drukt op de socialisten van thans. En dan: onze samenwer king kan gerust door de katho lieke beugel. Historisch staat vast, dia-t het Episcopaat nog in 1948 de wens heeft uitgesproken dat de katholieken zouden stem men op de KVP. Een zeer belangrijk facet in de samenwerking met de PvdA is het op deze wijze tegengaan van radicalisering naar de com munistische kant. Spr. bestreed de opvatting, dat we in Neder land bergafwaarts gaan. met te wijzen op hetgeen na de oorlog op het gebied van de industriali satie is gepresteerd. Het is voor namelijk de verdienste van mi nister v. d. Brink, dat jaarlijks 50.000 arbeiders meer in het productieproces worden inge schakeld! Prof. Romme was er van over tuigd, dat de katholieken in de regering de invloed hebben uit geoefend, welke de grootste groep toekwam. De critiek op de huurpolitiek kon hij al heei ge makkelijk ontzenuwen door te herinneren aan wat hij had ge zegd over de pogingen van de K.V.P. om de vastgestelde huur verhoging met nog 5 pet. te ver meerderen. De heer Schouten werd voorts herinnerd aan de De Katholieke Volkspartij heeft voor de Eerste-Kamerverkiezin- gen, die 26 Juni worden gehou den, in de verschillende provin cies de volgende candidatenlijs- ten ingediend: Groningen, Drente en Overijsel 1. H. C. Nijkamp, Enschede; 2. mr. dr. J. W. Schneider, Stad Delden; 3. ir. J. Th. Everts, Arn hem; 4. G. J. Steggink, Hengelo (O.). Gelderland: 1. prof. pater dr. L. J. C. Beaufort O.F.M., Nijme gen; 2. mr. E. M. J. A. Sassen, Vught; 3. mr. H. A. M. T. Kolf schoten, Eindhoven; 4. drs. M. A. N. v. Helvoirt, Boxtel; 5. prof. G. W. Groeneveld, Nijmegen. Noordholland en Friesland: 1. mr. G. C. J. D. Kropman, Am sterdam; 2. mr. dr. P. J. Witte- man, Overveen; 3. J. H. M. Derk- sen, Amsterdam; 4. drs. M. P. v. Buijtenen, Leeuwarden; 5. H. J. Kuiper, Utrecht; 6. mej. A. M. Luns, Amsterdam; 7. prof. dr. C. Campagne, Baarn; 8. H. A. Gies- sen, Middenmeer. Zuidholland: 1. ir. E. H. A. Kraaijvanger, Rotterdam; 2. ir. A. L. H. Roebroek, Den Haag; 3. A. C. A. Deerenberg, Schoonho ven; 4. mr. H. W. de Vink, Utrecht; 5. G. W. Kampschröer, Wassenaar; 6. R. Eijsink, Rotter dam. Utrecht en Zeeland: 1. A. C. de Bruijn, Maartensdijk; 2. M. v. d. Himst, Goes; 3. J. A. Mid delhuis, Utrecht; 4. C. v. Belle- gem, Ede; 5. ir. C. H. Wittenberg Den Haag. Noordbrabant: In deze provin cie wordt met twee lijsten uitge komen, die onderling verbonden worden. Op de eerste lijst zijn gesteld: 1. mi. F. G. C. J. M. Teulings, Vught; 2. dr. H. J. J. van Velthoven, Den Bosch; 3. H. M. v. Lieshout, Eindhoven; 4. mr. T. B. J. Wijers, Vught; 5. mr. dr. W. L. P. M. de Kort, Goirle; 6. jhr. mr. F. J. F. M. Smits van Oyen, Eindhoven; 7. J. M. Ze- gers, Schayk; 8. dr. L. v. Bergen, Aarle-Rixtel; 9. P. Vriens, Til burg. Op deze lijst worden drie zetels verwacht. Op de tweede lijst zijn gesteld: 1. ir. H. J. M. Verheij, Didam; 2. mr. A. M. C. J. Steinkühler, Eindhoven; 3. A. J. de Goey, Montfoort; 4. mr. F. J. F. M. v. Thiel, Helmond; 5. N. Schuur- mans, Orthen; 7. R. W. Janssen, Roosendaal; 8. J. Raymakers, Helmond. Op deze lijst worden twee zetels verwacht. Limburg: 1. jhr. mr. G. A. M. J. Ruys de Beerenbrouck, Hol- tum-Born; 2. C. G. A. Mertens, Blerick; 3. mr. dr. L. F. H. Re- gout, Meerssen; 4. mr. F. M. A. Haffmans, Helden; 5. M. W. J. Coenders, Sittard; 6. J. A. Koops, Venlo; 7. prof. pater mr. dr. C. W. A. M. Keulemans O.Carm., Merkelbeek; 8. W. A. J. Mulders, Heerlen. interpellatie van ir. Droesen bij de behandeling van de Pacht wet. En is de woningbouw nu staats-exploitatie, omdat de over heid aan particulieren en wo ningbouwverenigingen hulp vei- leent? Nogmaals ging prof. Romme uitvoerig in op de kin derbijslagregeling, waarover men de KVP toch moeilijk kan ver wijten dat ze er nog niet in is geslaagd alle wensen in vervul ling te doen gaan. Ook wees spr. op het onjuiste socialistische standpunt, dat de kinderbijslag alleen op kleine inkomens moet worden gegeven. Integendeel, het behoort te worden gezien als een deel van het loon voor hen die er recht op hebben om op gelijk niveau te leven als degenen zonder kinderen. Dat zij in staat moeten zijn bun kin deren een behoorlijke opvoeding te geven, is eveneens een eis voor onze emancipatie! Een vragensteller die de schalk se opmerking had gemaakt dat. prof. Duynstee blijkbaar de KVP niet de volle waardering geeft, ondanks haar bemoeienissen voer de Katholieke Universiteit, werd gerustgesteld met de verzeke ring dat andere professoren dat wel doen: Gieten. Beaufort, v. d Brink bijvoorbeeld! De hieer Smits bracht dank aan prof. Romme en sprak als zijn overtuiging uit, dat de over grote meerderheid de Partij het vertrouwen zal blijven geven. 'Zijn slotwoord was een laatste aansporing tot waakzaamheid en trouw. North Sea Race AT.KMAAR De bekende Alkmaar'se zeiler, Mr. A. Th. C. Conijn, heeft met het jacht „Femmy" in de jaarlijkse race van Engeland naar Hoek van Holland een opmerkelijk succes behaald door in zijn klasse als eerste aan te komen. In het totaal-klassement won de heer Simon de Wit uit Zaan dam met „Tulla", gevolgd door twee Engelse jachten en de „Femmy" die de res. kap. J. J. Koppenol uit Alkmaar als navi gator aan boord had. SLACHTVEE-MARKT ALKMAAR. 10 koeien .per stuk van 700980; le kwaliteit per kg. 3.10; 2e kwaliteit per kg. 3.00; 20 nuchtere kalveren per stuk 3570: 86 varkens vleesvar kens en zware varkens per kg. 2.162.22; lichte varkens per kg. 2.08—2.10. De in verband met de 2e Pink sterdag naar heden verstelde markt is van weinig betekenis geweest. Er was hoegenaamd geen aanvoer, terwijl ook de be langstelling van koperszijde maar matig was. Dit laatste is vooral te begrijpen wanneer men be denkt, dat de slagers voor de aankoop van hun slachtvee nu meer aangewezen waren op de markt te Purmerend. Het kleine kwantum koeien werd maar tfaag verhandeld. De varkens zijn allen vlot verkocht tegen prijzen die gemiddeld f 0.06 per kg. hoger liggen dan verle den week. URANIUM ONTDEKT IN NIGERIA LONDEN, 3 Juni (A.P.). De Britse regering heeft vandaag bekend gemaakt, dat in Nigeria één van de grootste uranium- lagen ter wereld is ontdekt. Het terrein ligt in het noorde lijk centraal gedeelte van de kolonie, ruim dertig kilometer van de dichtstbijzijnde spoorweg. Nog steeds ondervinden Ne derlandse meisjes onnodig teleur stellingen in het buitenland, om dat zij zonder voldoende voor bereiding op reis ziin gegaan. Daarom wordt het volgende door het ministerie van sociale zaken en volksgezondheid nog eens onder de aandacht gebracht. Het is onverantwoord naar het buitenland te gaan als tourist of voor studie, als men het plan koestert daar een werkkring te zoeken om in het levensonder houd te voorzien. Men kan dan n.l. in ernstige moeilijkheden ge raken, omdat de meeste landen evenals Nederland, voor vreem de arbeidskrachten een werkver gunning eisen. Een dergelijke vergunning 'wordt niet verstrekt aan, als tourist binnengekomen vreemdelingen. Daarenboven wordt deze werk vergunning hoofdzakelijk afge geven aan huishoudelijk onder legde personen, voor huishoude lijk werk en dan voor minstens een jaar en niet voor 2 of 3 mnd. De ervaring leert, dat vertrek naar het buitenland „op uitnodi ging" met toezegging van zak geld in ruil voor huishoudelijke hulp, dikwijls tot teleurstellingen leidt. Tenslotte is gebleken, da het noodzakelijk is inlichtingen in te winnen over de betrouwbaarheid van een buitenlandse werkkring of een logeeradres, waaraan men door een advertentie, een relatie of een „penfriend" is gekomen. Deze inlichtingen worden ver strekt door: de Ned. ver. ter be hartiging van de belangen van jonge meisjes (union), (pa maat schappelijk advies- en inlichtin genbureau, centraal station. Oost zijde, Amsterdam C); het cen traal bureau der R. K. meisjes bescherming, (Maasstr. 136, Am sterdam Z) en de christen jonge vrouwen federatie, (Domplein 25 Utrecht.) Deze instellingen zijn tevens op de hoogte van de arbeidsvoor waarden in het buitenland voor huishoudelijk personeel. Ook ver schaffen zij betrouwbare adressen waartoe men zich kan wenden, in geval men in moeilijkheden komt of raad nodig heeft. RUSLAND NAAR HELSINKI HELSINKI (Ass. Press) Rus land heeft aangekondigd, dat het ploegen voor alle sporten, be halve hockey, naar de Olympi sche Zomerspelen te Helsinki zal afvaardigen. (Door Graaf M. de la Bedoyere) Vaker dan wij beseffen is de publicatie van een boek veel be langrijker nieuws, dan één van de politieke of economische sensaties die de gemoederen der mensen bezighouden. Toen Rousseau zijn „Contract Social" schreef kondigde hij de komst aan van de Franse Revolutie. En als de wereld aan de verschijning van „M'ein Kampf" de aandacht had besteed die ze met het oog op de tijd verdiende, had de wereld later veel sensationeel nieuws bespaard kunnen worden. Ik heb een boek voor mij lig gen, dat geen revolutie zal ver oorzaken, maar het is een boek met zulk een karakter dat als het de aandacht kreeg, die het verdient de loop van onze ge schiedenis er door zou kunn worden veranderd. Dat is Christopher Dawson's boek „Begrip van Europa" (Un derstanding Europe). Zoals de meeste werkelijk belangrijke boeken is het pretentieloos naar uiterlijk en inhoud. Een betrek kelijk kleine uitgever (Sheed en Ward) heeft het gepubliceerd en noch de uitgever noch de schrij ver heeft de publiciteitstrompet gestoken, die in onze dagen de populaire bestsellers introduceert. Dawson is natuurlijk èèn van de belangrijkste katholieke schrij vers van het ogenblik, maar ik betwijfel' of zijn werk ook maar enigszins de invloed heeft gehad die het zou moeten hebben. Een reden daarvoor is de rustige, zorgvuldige, en evenwichtige ma nier waarop hij schrijft. Hij ge bruikt weinig superlatieven en geen uitroeptekens. Mislukt opvoedingssysteem Als men „Begrip van Europa" ernstig bestudeert, vindt men in zijn dertien hoofdstukken, waar van de meesten op zichzelf ge lezen kunnen worden, de juiste verklaring van de alarmerende verslechtering van onze Euro pese beschaving met de bedrei ging van de heerschappij van het totalitair systeem. Materialisme, socialisme en technische over heersing, en men begrijpt, dat de ware natuur de enige reme die is die mogelijk blijft. Karakteristiek is dat Dawson niet als een moderne Jeremias begint met de mensen te waar schuwen voor het vonnis dat hen wacht. Hij begint met een rus tig maar vernietigend essay over de totale mislukking van dat moderne opvoedingssysteem, waaraan zoveel millioenen pon den besteed zijn. Onze universele door de staat beheerste opvoe ding met haar oogmerk op tech nische specialisatie heeft de geest zijn onafhankelijkheid en gevoel voor gewone traditie doen verliezen, zodat „ons idee van cultuur een gesublimeerde ab stractie is, in plaats van de uit drukking van een levende tra ditie, die de gehele gemeenschap bezielt en het heden en verte len moet verenigen. 7 Phasen Vervolgens gaat hij de zeven phasen van de Westerse cultuur na. De vormende en de ontbin dende phasen waarvan de laatste, van 1914 tot 1950, de innerlijke disintegratie blootlegde. Van de Europese cultuur gedurende oor log en revolutie, „die onvermij delijk moest leiden tot de verde ling en verarming van de wereld" omdat het Europese verval „een ernstiger slag aan de wereldbe schaving moest toebrengen dan dan de val van het Romeinse rijk of enige andere historische catastrophe Na de wezenlijke aard van Europa als een volkerengemeen schap geanalyseerd te hebben historisch ontwikkeld volgens de termen van Burke's nabuur- schapswet, die alleen de bescher ming van de kleinere staten garandeert brengt Dawson het lot van deze christelijk gebaseer de cultuur in relatie met de ge schiedenis van Oost-Europa, van Rusland en Azië. Hier is zijn argumentering vol informatie van vitaal belang, waarvan de moder ne politicus zich nagenoeg totaal onbewust is. Vandaar de vol ledige mislukking van zijn po gingen om nabuurschap, wet en vrede te reconstrueren. Het Britse gemenebest De geschiedenis van de uitbrei ding van overzees Europa, dus Spanje en Portugal, door Neder land, door Frankrijk en Enge land, is eveneens een belangrijke factor in de hele geschiedenis en Dawson is bijzonder interessant in zijn bespiegelingen over de toekomst van het Britse gemene best, waarvan de samenhang niet slechts afhankelijk is van de huidige belangengemeenschap maar ook van de meer proble matische doelgemeenschap. Bij de behandeling van de nieuwe wereld van Amerika toont de schrijver dat de situatie daar niet minder ernstig is dan in Europa „omdat de Amerikaan se gemeenschap zich meer met hart en ziel heeft overgegeven aan het proces van materiële ex pansie en geestelijke veruiter lijking en zich minder bewust is geweest van de innerlijke labi liteit van de eeuw van de voor uitgang". In het laatste deel van zijn boek spitst Dawson zijn argu ment toe om aan te tonen, hoe uniek de manier is waarop Europa zichzelf heeft verraden door zelf de opstand tegen Europa te koesteren en, demon streert vervolgens, dat de wereld zich gesteld ziet tegenover een keuze tussen zelfmoord van al gehele secularisatie of eeri terug keer naar de christelijke cultuur. Het woord „christelijke cultuur" is belangrijk, want in mijn oog ligt de bijzondere waarde van dit prachtige boek voor katho lieken speciaal in het feit, dat een historicus en een geleerde als Christopher Dawson niet tevreden kan zijn met een lou tere terugkeer tot de Kerk, tot geestelijke waarden, tot gebed. Het is heel gemakkelijk dit te eisen en natuurlijk juist en nood zakelijk om het te doen. Maar de overgang, bij zijn wijze van spreken, van de geestelijke orde naar een gezonde tijdelijke orde loopt via de cultuur. Cultureel proces De geschiedenis van de Wes terse wereld is een cultureel pro ces. Dat wil zeggen de toepas sing door beproeving en vergis sing, ervaring en inzicht van fundamentele geestelijke begin selen op het tijdelijke leven van menselijke gemeenschappen. Wan neer heden ten dage valse be ginselen tot basis zijn gemaakt van een nieuwe en zichtbaar wankelende wereld is het noocl- zakeliik, dat de christen en ook iedere gezonde politicus en publi cist goed en kwaad in de wereld weet te onderscheiden en de christelijke beginselen weer weet in te voegen in onze ondermaan se levenswijze. Dit vraagt werkelijk een her opvoeding van de christen tot een diepe kennis van het ver leden en de practische mogelijk heid van de toekomst. Het is een geweldige taak en er is nog maar weinig tijd. Een begin kan men maken door het lezen van dit boek dat, indien er naar gehandeld werd, een aanvang kan maken met het ernstige proces Europa. Om via Europa de wereld te red den. Communistische conferentie tegen Duitse herbewapening WENEN, 3 Juni (A.P.) De communistische wereld is van plan om van 13 tot 15 Juni in Parijs een conferentie tegen de herbewapening van Duitsland te houden. 163 van de 190 straten, die van West-Berlijn naar de Oostelijke sector voeren, zijn door de politie van Oost-Ber- lijn afgesloten. Een voetganger leest een mededeling luidende: „Waarschuwing! 80 meter ver der wordt deze straat onder broken door de Oostelijke zóne". Dit bord is geplaatst nabij de grens van de Franse Sovjet-zóne.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1952 | | pagina 3