Nederland Wout Wagtmans bezorgde etappe-zege op Belgische grond V.S. en West-Europa werken economisch te weinig samen Bri Octopus werd wakker met een reusachtige honger 175 jaar Ned. Maatschappij voor Nijverheid en Handel FSA en TYBB in de halve finale Bisschopsbeker Ge w Oranje-leiderstrui ook na correctie voor Wagtmans „Okkie de Tweede eet, nee, vreet! Bevordering der v/elvaart van land en volkJ MINISTER VAN DEN BRINK IN CANADA Amerikaanse legeropdrachten komen te traag door Van de handbalvelden FINANCIëN EN ECONOMIE Scheepsi Integratie vordert tijd BEURSOVERZICHT PAGINA 4 WOENSDAG 4 jUN) 1952 (Van onze speciale verslaggever) ST. NIKLAAS. Vlak achter het raadhuis van St. Niklaas, een pronk-juweel van middeleeuwse bouwkunst, ontdekte Wout Wagtmans ineens, dat het ging. Veeritg kilometer aan een stuk had de parmantige Brabander gejakkerd en gejakkerd in gezel schap van de stoere Wim van Est, de dappere Limburger Maar ten Joris en de beide Belgen Gielen en Desmedt. Veertien kilo meter voor de finish, toen de vijf man uit de bochtige straatjes van het rokerige plaatsje Lokeren op de kaarsrechte en ge polijste bitumweg naar Antwerpen stoven, waagde Wagtmans de grote sprong. Maar Frans Gielen, eens kampioen van België in de achtervolging, had al een stout vermoeden gehad, dat de tweede Nederlandse wielercracks iets aan het uitbroeden waren. En toen hij Wout Wagtmans zag wegspringen, reageerde hij onmiddellijk met een forse stoot op de pedalen en met een katachtige sprong dook de Belg achter het wiel van de kleine Bredanaar. „Je moet het verder zelf maar opknappen", dacht Wim van Est, en hij drong meteen de twee andere concurrenten voor een etappezege terug. Zo kwamen Wagtmans en Gielen in pijlsnelle vaart de keien van Europa's grootste marktplein in het oude stadje St. Niklas oprijden. Wie zou na de lange jacht nog voor zorgde Joris wel, die op de meeste kracht in dc benen hebben voor een laatste beslis sende eindsprint? Wagtmans pro beerde het 400 meter voor de finish, keek even over de schou ders en ja, warempel het lukte. Gielen was los, lag reeds vijf me ter achter, en martelde in de een laatste vertwijfelde poging de pedalen. Het ging niet. Dc Neder lander was sneller en onder da verend gejuich van de vele land genoten, die speciaal naar dit typisch Vlaamse stadje waren gekomen om de finale met eigen ogen te zien, stoof een wagge lende Wagtmans als dc overwin naar in de tweede etappe van de Ronde van Nederland over dc eindstreep. Een prachtige overwinning, die aan Nederland de leiderstrui heeft bezorgd. Eerst was de Belg Gielen de gelukkige, maar toen in St. Ni klaas bekend werd, dat de offi ciële tijdwaarnemer te Etten door het publiek was verdron gen, waardoor de renners Hoer- mann, van Breenen, de Hoog, Schaeken, van Est, Wagtmans, Janssen, Schoenmakers, Roks, Suijkerbuyck, Desmedt, v. Kerk hoven en Petry na protesten van de Keersgieter en Pellenaars, 'n minuut vergoed kregen, kwam de leiderstrui in handen van Woutje Wagtmans. Er begint dus nu, na deze slag in de tweede etappe, een afstand van 208 kilometer, wel enige te kening te komen in het beeld van de ronde. De Nederlandse nationale ploeg, welke en dat is voor iedereen duidelijk min of meer proef stoomt in deze ronde voor de komende Tour de France wenst alles op haren en snaren te zetten om een com plete overwinning te boeken: een individuele zege plus een de finitieve eerste plaats in het ploe- genklassement. Een onvoordelig zaakje is dit overigens niet, want het levert behalve de eer ook nog een niet onaardig sommetje op: twee duizend gulden voor de winnaar en daar bovenop 1500 gulden voor een eerste plaats als ploeg. Het is dus wel waar daarvoor in de komende zware dagen te vechten. Blaam weggewist Wout Wagtmans heeft boven dien nog een goed werk verricht in deze rit van Etten naar St. Niklaas. In dit Belgische stadje werd immers het vorige jaar de ronde zo goed als beslist aoor de overwinning van de Belg Bo- gaerts. Voor de blaam van de toenmalige smadelijke etappe, waarover wij liefst zo weinig mogelijk spreken, heeft Wagt mans nu een fikse revanche ge nomen. Geen Belg kwam als overwinnaar in het Vlaamse stad je, ofschoon de gehele burgerij er op had gehoopt en niet het minst de Belgische kolonie in de karavaan. Want de Belgen heb ben werkelijk hun uiterste best gedaan om Nederland opnieuw op deze dag in het zonnige Vlaamse land het had er veel va:, weg dat de regengrens juist boven de stippellijn op de atlas was gterokken op de knieën te brengen. Na het begin, dat het bange vermoeden deed rijzen, dat na de slopende rit tegen een Zuidwes ter-orkaan op de tweede Pink sterdag deze etappe er een zou worden van het soort „recht op en neer", kwamen de Belgen in actie toen nauwelijks de slagbo men bij Popen waren gepasseerd. De harde doorzetter Tarzan van Breenen trok er met de Belgen van Kerkhoven en Schaecken, plus de Limburger Jöris tussen uit. Thijs Roks, jong en vol ener gie, sloot zich prompt bij dit viertal aan. Het bleek een mooie vlucht te worden. Het groepje liep gestadig uit totdat er' een kilometer of 10 voor Turnhout iets begon te roeren in het pe- leton. Faanhof, Voorting, van Est Schoenmakers en de Belg van Staijen zetten een achtervolging op stapel. Het gevolg was, dat de gehele karavaan, die intussen al van der Zande had verloren, op hol sloeg. Dat betekende meteen het einde van de drieste vlucht der vijf musketiers. Turnhout zag de renners in gesloten for matie binnen rijden. Maar de rust kwam er toch niet in. Daar- Aardappelbcurs Rotterdam Klei-aardappelen 35 mm op waarts; Alpha's f 67,50; Furore f 13,—. De handel in late aardappelen waa zeer onregelmatig. Hiervan komen geen noteringen meer. Dn prijzen van de vroege aard appelen komen dagelijks in de marktberichten voor. deze dag weer eens heeft getoond een renner met capaciteiten te zyn, die veel belooft voor de toe komst. Weer een vlucht Vijftig kilometer verder liet de Limburger het peleton weer eens zijn rug zien en hij reed zo bliksemsnel, dat hij in een oog wenk een halve minuut voor sprong had veroverd. Die voor sprong steeg nog nadat hij de bevoorradingspost in het plaatsje Geel had gepasseerd. Maar toen vonden verschillende lieden in de karavaan het spelletje welletjes. Negen man, onder wie Voorting, van Est, van Breenen en Dek kers van de nationale ploeg en drie Belgen van de B-ploeg, trokken achter de eenzame man aan. Na een kwartier jagen zag Jöris het nutteloze van zijn vlucht in en zo zat hij na een goede honderd kilometer weer opgesloten tussen zijn concurren ten. De Duitser Petry was intus sen ook al van het strijdtoneel vedwenen na een botsing met 'n stilstaande vrachtwagen. Con stant poogde de Belgische B- ploeg zich los te scheuren van net peleton, doch toen dit tel kens werd verhinderd door de keien in de Nederlandse kolonie, zakte de race langzaam maar zeker terug naar het stadium van een pic-nic-wandelingetje. In Lier werd echter attaqueren geblazen. En het werd een aanval van je welste. Er was door het stadje een premie uitgeloofd en dat had verschillende lieden lichtelijk hongerig gemaakt. Van Est, Wagtmans, natuurlijk weer Jöris, Gielen, Desmedt en Sorgeloos waren in een wip uit het oog van de karavaan. Het ging razend snel. Thijs Roks en Suijckerbuyk poogden nog aansluiting te krij gen. Zij kwamen op 1 minuut en 10 seconden. Verder niet. In het peleton trokken de Belgen zo hard, dat Roks en Suijkerbuyk vrij spoedig door een groepje werden ingelopen. Van Est en Wagtmans roken intussen een schone overwinning. In het vale fabrieksstad je Baasrode hadden de vluchtelingen al 2 minuten en 40 seconden voorsprong en er kwamen nog tien seconden bij toen het kwintet op een weg kwam, welke door Julius Caesar scheen te zijn aangelegd en waar aan sedert dien niets meer was gedaan in de richting van Loke ren koersten. Van Lokeren naar de grote straatweg, een stukje paradijs na al dat gehobbel over de bonkige keien. En daar was de finale van deze etappe, een duel tussen Wagtmans en de Belg Gielen, dat door dc kleine, maar o, zo De tweede etappe van de Ronde van Nederland ging van Etten naar Sint Niklaas in België, en afstand van 245 km. De renners trekken tussen Goirle en Poppel België binnen. De inktvissen in het aquarium van Artis blijven voor „hot news" zorgen. Was het tot voor kort de kleinste en eerst inge komen Octopus, die van zich deed spreken door een flinke voorraad eieren te leggen en vervolgens in tegenstelling tot de verwachtingen te blijven leven, thans is het de grotere Octopus, die de nodige sensatie verwekt. Dit dier was feitelijk een on- gciuksinktvis. Nauwelijks twee dagen was hij in het Aquarium of in het grote zeebassin, waarin mer* ihem had laten zwemmen, werden hem door een reusach tige zeepaling twee van ziin acht vangarmen afgehapt. Hii nam dit min of meer gemoedelijk op en scheen, toen hij in een apart bassin was overgebracht, zes resterende armen ruimschouis voldoende te achten voor het verdere leven. Alleen onder scheidde hii zich van Okkie de Eerste door ondanks ziin grotere omvang, aanmerkelijk minder te eten. De smakelijke krabben gin gen bii hem slechts traag naar binnen en in het vorige najaar stopte hji de fouragering geheel. Gedurende de winter vastte hij hardnekkig, evenals zijn soort- genote in de kleine zaai van het Aquarium. Het grootse deel van de tijd zat hij weggekropen in zijn hol. Doch dezer dagen is hii plotseling uit zijn vesting geko men, kennelijk met een reusach- tgie honger. Want de eerste de beste krab was binnen de kortst mogelijke tijd verdwenen. Er ziin er inmiddels al tientallen ge volgd en de Octopus schranst, zoals hij in het Aauarium, ook vorig jaar, nog niet heeft ge daan. Het was overigens wel nodig want de vastentijd ging beslist niet ongemerkt aan hem voorbij: een mager, men zou haast zeggeq gekrompen Octo- pusje was er over gebleven. Doch dit was niet de enige verrassing, waarvoor hii zorgde. Wan.t uit de twee stompjes, waar vroeger eens de door de zee paling afgehapte vangarmen za ten, groeien nieuwe armpjes. Kleine, enkele centimeters lange dingetjes nog weliswaar, maar ze ziin er toch, compleet met minuscule zuignapjes. En ieder, die iets van deze inktvissen af weet, staat min of meer ver stomd. Regeneratie van lede maten bii inktvissen is een be kend verschijnsel doch in een aquarium, zeker in Holland en wellicht ook in het buitenland heeft men bet nog nooit gezien. Het is begrijpelijk, dat de inkt vis met bii na moederlijke zorgen door de oppassers wordt om ringd en dat hem de dikste krabben worden toegestopt in de hoop, dat de nieuwe vangarm- pjes even groot zullen worden ais de oude exemplaren. En de Inktvis dus weer geheel com pleet zal zijn. Als een soort tegenprestatie scharrelt het dier nu veelvuldig door het bassin opdat een ieder hem goed kan bewonderen. Wagtmans A), Hendriks (Belg A), Sorgeloos (Belg B), Diederich (Intern.), Siefert (Did.), allen z.t. als Vin ken. Van der Kamp (Ned. A) en Petry (Did.) zijn uitgevallen. Het algemene klassement luidt: 1. Wagtmans (Ned. Nat.) 11.31.16; 2. Gielen (Belg A) 11.31.37; 3. Van Est (Ned. Nat.) 11.32.50; 4. Desmedt (Belg B) z.t.; 5. Kemp (Intern.) 11.33.15; 6. Voorting (Ned. Nat.) 11.33.45; 7. Sorgeloos (Belg B) 11.34.15; 8. Van Dor- mael (Belg A) 11.34.15; 9. Bo- gaerts (Belg A) 11.34.33; 10. Sie fert (Did.) z.t.; 11. Van Breenen (Ned. Nat.) 11.34.42; 12. ex aequo de Hoog (Ned. A), Schaecken (Belg A), Hoermann (Intern.), Schoenmakers (Ned. B), Janssen (Ned. A), Suijkerbuyk (Ned. B), allen 11.34.42; 18. Van Kerkho ven (Belg B) 11.35.42; 19. Smits (Ned. B) 11.36—47; 20. Serin (Belg B) 11.37.42; 21 Dekkers (Ned! Nat.) 11.37.43; 22. Neyt (Belg B) 11.40.44. Het ploegenklassement luidt thans: 1. Nederland Nationaal 34.38.42; 2. Beigië A 34.40.25; 3. België B 34.43.47; 4. Nederland B 34.47.06; 5. Nederland A 34.50.16; 6. Inter- A), van Elderen "(Ned!'b')", ^Suij"-1 natioale ploeg 34.50.27; 7. Duits- kerbuyk (Ned. b), Bogaerts (Belgl land 35.18.29. taaie en energieke werd gewonnen. Het klassement van de tweede etappe luidt: 1. Wagtmans (Ned. Nat.) 5.44.32 met bonificatie 5.43.32; 2. Gielen (Belg A) 5.44.32 met bonificatie 5.44.02; 3. Desmedt (Belg B) 5.45.06; 4. Van Est (Ned! Nat.) z.t.; 5. Jöris (Ned. A) z.t.; 6. Vinken (Ned. A) 5.46.58; 7. Smits (Ned. B); 8. Van Kerk hoven (Belg B); Janssen (Ned. A); 10. Van Dormael (Belg A); 11. Hoermann (Intern.); 12. Schaecken (Belg. A); 13. De Hoog (Ned. A); 14. Kemp (Intern.); 15. Weilenmann (Intern.); 16. Neyt (Belg B); 17. Berger (Did.); 18. Schoenmakers (Ned. B); 19. Voorting (Ned. Nat.); 20. Serin (Belg B); 21. ex aequo v. Bree nen (Ned. Nat.), Lambrichs (Ned. (Advertentie* n HAARLEM. In de vergade ring van de Hollandse Maat schappij der Wetenschappen van 21 Mei 1777 werd besloten tot oprichting van „ecnen byzonde- ren tak van deeze maatschappye tot regtstreeksche bevordering van welvaart van ons land". Deze „bijzondere tak" werd de Maat schappij voor Nijverheid en Han del, die thans dus in het 175ste jaar van haar bestaan verkeert en die op 12 Juni dit jubileum met enige plechtigheid zal vie ren. Het opgerichte lichaam kreeg in 177 de naam van ..Oecono- mische tak van de Hollandse Maatschappij der Wetenschappen' en telde al dadelijk meer dan 3000 leden. De eerste helft van de negen tiende eeuw was een onbelang rijke tijd voor de maatschappij. Na 1850 ontwikkelde zich nieuw leven zowel in de activiteit der maatschappij als in de handel er» nijverheid in bet algemeen. De maatschappij beijverde zich zeer om het nijverheidsonderwijs en het landbouwonderwijs te stimu leren en de opkomende industrie vond in haar een krachtige kam pioen. De beperking van de kin derarbeid werd door haar krach tig gepropageerd, aanvankelijk zonder succes. Doch in 1874 kwam de Kinderwet Van Hou ten, eer» bekroning van moeizame pogingen om een begin van sociale wetgeving ingang te doen TORONTO. - Minister prof. dr. J. R. M. van den Brink heeft op 2 Juni de Canadese internationale jaarbeurs geopend, waar bij hij een rede hield en o.m. opmerkte, dat de economische en politieke integratie van Europa het enigw middel is, om een herleving van de vijandigheid tussen Frankrijk en Duitsland te voorkomen. De minister verklaarde, dat Engeland een zeer gTote verantwoordelijkheid draagt ten opzichte van de bevorde ring van de integratie en dat een al te duidelijke aarzeling van de zijde van dat land tot gevolg zou hebben, dat de overige Europese landen een aarzelende houding gaan aannemen. Om de economie van de Euro pese componenten van de Weste lijke wereld op realistische en blijvende wijze te versterken, zal het noodzakelijk zijn, dat de Nieuwe Wereld Europese goede ren koopt en diensten laat ver richten, opdat Europa dollars krijgt voor de aankoop van grond stoffen en andere goederen, die het uit de Nieuwe Wereld moet ontvangen. Het is niet mogelijk, noch ge wenst, dat verdere pogingen wor den gedaan, om Europa op de Been to brengen door het verle nen van dollarhulp, zoals in het verleden geschiedde, zo zeide de minister. De traagheid, waarme de de economische en politieke éénwording van Europa, die in brede kring als doelstelling is aanvaard, zich voltrekt, heeft in de Nieuwe Wereld een zeker on geduld en somtfids een gevoel van wrevel doen ontstaan. Dit ten onrechte: het eenwordings proces vraagt tijd! Vervolgens weidde de minister uit over hetgeen tot dusverre op het economische en politieke terrein in Europa aan integratie- Hedenavond 8.15 vindt te Svanbroek de halve eindstrijd plaats in het Bissehopsbekertour- nooi. Onze Districtsvertegen woordiger moet dan de strijd aanbinden tegen TYBB uit Haar lem, dat in het District Kenne- merland-Zaanstreek als enige kanshebber is overgebleven. TYBB dat in de gewone com petitie in de Hoofdklasse uit kwam en dus een niet te onder schatten tegenstander is, zal bij FSA genoeg strijdlust en techni sche kwaliteiten vinden, die een aantrekkelijke wedstrijd kunnen doen veronderstellen. AU" handballiefhebbers en na tuurlijk alle speelster^ uit het District worden dan ook op het Snanbroekerveld verwacht om FSA aan te moedigen. De aanvangstijd is gesteld op 8.15. De werkzaamheden on het veld zullen dan wel. afgelopen ziin. Hier volgen noe enig standen: V oor j nadscompetitie Junioren afd. C: SEW a 6 4 119 DTS a 6 3 0 3 6 DOS a 6 2 1 3 5 Strandvogels a 6 2 0 4 4 Kampioenschap District Junioren: WGW a 2 2 0 0 4 VZV a 2 0 0 2 4 Adspiranten A; DWO a 11 10 1 0 21 TOP a 10 5 2 3 12 VI. Vlug a 11 4 1 6 9 VI. Vlug b 10 0 0 10 0 Adspiranten B: Con Zelo a 10 10 0 0 20 VZV a 10 7 0 3 14 Con Brio a 8 4 0 4 8 Hugo Girls a 7 3 0 4. 6 VZV b 9 2 1 6 5 Con Zelo b 10 0 1 9 1 Afdeling C: FSA a 10 9 1 0 19 VIO a 10 8 0 2 16 DTS a 8 4 1 3 9 VIO b 10 4 0 6 8 FSA b 9 2 0 7 4 FSA c 9 0 0 9 0 resultaten werd bereikt en sprak als zijn mening uit, dat wanneer men aoor een realistische bril de feitelijke ontwikkeling beschouwt, met erkenning van tekortkomin gen kan getuigen, dat gedurende een na-oorlogse periode van 7 ja ren in een moeizame worsteling een begin van eenheid en een beperkt stuk welvaart in Europa werden veroverd. Het Oude We relddeel is in deze strijd op ve lerlei wijze krachtig gesteund door Canada en de V.S. en het is daar oprecht dankbaar voor. Bestrijding communisme Als één van de beste middelen om het communisme te bestrij den gaf minister van de Brink aan, de zorg voor een redelijk welvaartsniveau en werkgele genheid. Prof. van den Brink knoopte daar nog enkele be schouwingen aan, vast t.a.v. de werkgelegenheid, „De internatoi- nale verbondenheid leidt er toe, dat de meeste landen in hun conjunctuurontwikkeling afhan kelijk zijn van die in de V.S. Gaat men uit van de grondge dachte der democratie en van een zekere solidariteit tussen de volkeren rond de Atlantische Oceaan, dan betekent dit, dat de socir.le en economische werke lijkheid in de Westerse wereld tót nu toe geen uitdrukking heeft gevonden in daarmede overeen stemmende organisatorische vor men. De legeropdrachten. van Ameri ka aan Europa kwamen te lang zaam door, aldus de minister. Om die reden bleven de dollarinkom sten van verschillende landen be neden het peil waarop men had gerekend. EERSTE HOLLANDSE LEVENSVERZ BANK Balans en Verlies- en winstre kening over 1951 van de Eerste Hollandse Levensverzekerings- Bank N.V. te Amsterdam tonen een winstsaldo van f 470.604. Na reservering voor belast, ad f 90.948.en een toevoeging van f 282.728.aan de extra-reserve, wordt een dividend van 7,5 pet. (onv.) voorgesteld, zijnde f37.50 per aandeel, benevens f 44.65 als oprichtersuitkering per aandeel lste serie. De gezamenlijke vrije reserves bedragen dan f 1.921,220, z;jnde bijna 6 pet (met inbegrip van het volgestorte kapitaal 7,5 pet.) der hoog berekende premie reserve. De verzekerde kapitalen zfin met f 8.616.547,- toegenomen tot f 154,662.660,-, waarvoor aan termijnpremies werd ontvangen f4.111.209,- en aan koopsommen f 239.850,-. De totale productie met inbegrip van lijfrenten be droeg in 1951 f 19,332.964,-; de winst op interest f332.618,- (1950 f247.797,-). De premie-reserve steeg in 1951, berekend volgens de zuivere n,etto-methode met f 1.755.732.- tot f32.206.132.. PRADJEKAN TANGERANG 14 pet. Het bestuur van de N.V. Cul tuur Mij. „Pradjekan Tangerang" zal aan aandeelhouders voorstel len over 1951 14 pet. div. uit te keren. Tevens zal worden voor- gesteld om aan degenen, die hun ewljzen van opricntersrecht voor omrujl hebben aangemeld i. pl v. het hun volgens de te ontvangen recepis toekomende div. op aan delen, alsnog uit te keren het div. op de bewijzen van oprich- tersrecht over 1951. Nadere me dedelingen over de voorgenomen herkapitalisatie zullen zo spoe dig mogelijk volgen. NAT. BORG MAATSCHAPPIJ De N.V. Nationale Borg Maat schappij heeft 1951 afgesloten met een winst van, f328.138. Voorgesteld wordt een onveran derd dividend van f28.- per aan deel, De behaalde resultaten wor den niet onbevredigend genoemd, LANDBOUW MIJ „TSJISAROENI" De directie van de Landbouw maatschappij „Tsjisaroeni" deelt over 1951 mede, dat de op de onderneming aanwezige poltiie de orde goed heeft kunnen hand haven. Het bedrijf kon onge stoord voortgang vinden. Het producerende thee-areaal is met 42 ha. tot 341 ha. uitgebreid. De oogst uit eigen tuinen steeg tot 380.604 halve kg tegen 227,196 in 1950. Het producerende kina areaal besloeg 27 ha. Gerooid zijn 4 ha oude tuinen, waarvan 24,977 kg droge bast werd verkregen. De exploitatierekening sluit met een nadelig saldo van Rp. 1799. LUSTELOZE STEMMING AMSTERDAM 3 Juni Van een bepaalde tendenz viel ook vandaag ter beurze weinig te bespeuren. Alleen op de Indo nesische markt was de onder toon, speciaal voor rubberwaar den, iets gunstiger. Dit werd in verband gebracht met de verla ging van de prijs der exportbe- wijzen (thans een rupiah tegen voorheen rp 1,20) en vooral ook met de verlaging van het uit voerrecht van rubber. Amster dam Rubber steeg van 83 1/4 tot 85 3/4. Tabaiksmaatschappijen goed prijshoudend, doch H.V.A. was op 85 1/2 anderhalve punt lager. Evenmin als elders had hier de omzet veel te betekenen. Op de industriemarkt was de stemming lusteloos en bleven de fluctuaties zeer beperkt. De hoek in Kon. Olies lag meesten tijds verlaten, waarbij het hoofdfonds op 292 1/4 practisch onveranderd, daarna verflauwde ook hier de belangstelling. Al met al bleef de industriemarkt nauwelijks prijshoudend. Van de scheap vaartafdeling valt al evenmin veel opmerke lijks te vertellen. De opening was hier iets lager, doch tegen slot trokken de meeste prijzen aan tot een kleinigheid boven Vrijdag. Van de Premielening Rotterdam I is de eerste trek king geweest, waarbij o.m. hoofdprijzen van f 100,000,en f 50.000,gevallen zijn. Op de obligaties had deze uitloting een indrukkende invloed, „Lootjes" Rotterdam I werden op circa 100 geadviseerd, tegen een vori ge prijs van 102 1/4. vinden, waarbij de maatschappij grote verdiensten verwierf. In Haarlem heeft de maat schappij verscheidene musea ge sticht, wat wel een bewijs was voor haar ruime taakopvatting. In de loop der jaren groeide de werkkring der maatschappij en er was spoedig geen enkel onderwerp op het gebied van dc volkswelvaart dat niet haar be langstelling trok. Ook het moder ne probleem „emigratie" heeft zij zich aangetrokken, wat aanlei ding was tot stichting van de Emigratie-Centrale Holland. Een gedenkboek „Van Oecono- mische tak tot Nederlandse Maatschappij voor Nijverheid en Handel" is ter gelegenheid van het 175-jarig bestaan verschenen. Het geeft een beeld van het werk der maatschappij in de verschil lende perioden van haar bestaan. Ter gelegenheid van het jubi leum heeft de maatschappij als een der voornaamste punten van de viering een reeks excursies voor de schooljeugd georgani seerd naar bedrijven in Haarlem en omgeving. IN RONDE VAN BELGISCH-LIMBURG Aan de Ronde van Belgisch Limburg, een van 11 tot 15 Juni durende wielerwedstrijd voor amateurs (start en finish te Has selt), zullen met toestemming van de sportcommissie van de K.N.W.U. de volgende Neder landse renners deelnemen: Plan- taz (Eindhoven), Sonnemans (Geldrop), Snijders (Halfweg), Maenen (Valkenswaard), v. Dup- pen (Helmond), Paymans (Til burg), Nico van Est (Fvnaart), Verwijmeren (Ter Heide), Cuy- ten (Mierlo) en van Grinsven (Eindhoven). Reserves zijn me- hagnoul (Amsterdam) en Kuy- ten (Nuenen). NIEUW EUROPEES RECORD 200 METER RUGSLAG De jeugdige Franse zwemmer Bozon, die er Zaterdag in slaagde het Europees record op de 100 meter rugslag omlaag te bren gen, heeft ook het Europees re cord op de 200 meter rugslag verbeterd. Met 2 min. 20,7 sec. bleef hij ruimschoots onder het oude record, dat sinds 29 April van dit jaar met 2 min. 21.0 sec. (Troyes) op zijn naam stond. POLITIEAGENT VEROORDEELD ROTTERDAM De Rotter damse rechtbank veroordeelde gisteren de 27-jarige agent van gemeentepolitie R. F. G. uit Rot terdam tot een gevangenisstraf van 9 maanden met aftrek waar van 3 maanden voorwaardelijk met een proeftijd van drie jaar. Hij zou geprobeerd hebben een assurantiemaatschappij voor 350.- op te lichten. De eis was een gevangenisstraf van tien maanden met aftrek, waarvan vier maanden voorwaar delijk. Bomontploffing in Tunis TUNIS 3 Juni (A.P.). In de oude stad Tunis zijn gisteren bij een ontploffing van. enkele klei ne bommen drie Tunesische stu denten gewond. In de straat waar dit gebeurde werden nog twee onontplofte bommen aangetrof fen. Een student, die op heterdaad betrapt werd bij het leggen van een granaat voor een gebouw, werd gearresteerd. Paardenmarkt Utrecht UTRECHT, 3 Juni Od de Utrechtse paardenmarkt werden heden aangevoerd 210 paarden. De prijzen varieerden voor luxe paarden van f1000 tot f1300; werkpaarden van f900 tot f1200; oude paarden van f600 tot f950; paarden boven drie jaar van f700 tot f1000: paarden beneden drie jaar van f600 tot f900: veulens van f375 tot f650: hitten van f450 tot f825. De handel was ma tig. Graanbeurs Rotterdam Binnenlandse granen (officieuze noteringen per 100 kg franco Rot terdam). Zoals gewoonlijk na feestdagen was de handel beperkt tarwe naar kwaliteit f 25,5027; zomqrgerst f 3436; haver f 27— 29,25; rogge f 29,50—30,50. Peulvruchten Boerenschoon groene erwten tot f 56; schokkers tot f 70; bruine bonen tot f 40. Graanbeurs Groningen GRONINGEN, 3 Juni. Rode tarwe 21,2525,25; witte tarwe 21,2526,25; wintergerst 30,25— 36,75; zomergerst 30,2537,25; witte haver 24,2530; karwijzaad 50,4002; kanariezaad 30,35— 37,85; blauw maanzaad 60,50— 80,50. Al deze prijzen gelden voor boeren partijen franco Groningen geleverd, incl. provisie. Overzicht: het aanbod op de beurs was na de feestdagen klein. Over het geheel was de stemming kalm en kwam in de prijzen vrijwel geen verandering. De aangeboden partijtjes tarwe wer den in de rode soorten verkocht lot 25,25: in de witte tot 26,26. Het aanbod van rogge was van geen betekenis; voor witte haver bestond een beperkte kooplust. De beste monsters werden met f 30,soms nog iets hoger be taald, doch het merendeel moest worden afgegeven voor 29,75 29,90. Groene erwten komen niet meer ter markt; voor goed kar wijzaad besteedde men van 61 62; kanariezaad was koopbaar van 3738; voor een paar partij tjes werd van 8081 betaald. In de overige zaderijen werd practisch niets aangeboden. BERLIJN (A.P.) eon prikkeldra ulsch boheer st proberen het 1; stellen. Door een wachtdetc grote rode bal van de stad v De Britten h en het Duitse station laten w zfin op elk oge te verlaten, ma; meer in zou kc Twee jonge I leden van h« probeerden doe te rennen om h te gaan, werdei door de Duitsi actie onderstem Verscheidene e leden, die zich dagdienst kwan den zonder int stuurd. De Britse a overleg met de Fransen beslote schfinlfik een regel tegen de bezetting van r ne gemeenschaf van de stad, we tot het vrije I den behoord. De Britse c( majoor C. F." gisteravond bij tegen geprotest Vanmorgen hei man persoonlij rond het Russi ge-inspecteerd. lndrapoera p CeylonBelawa 1 Guardajui. To Tosari p 2 Ou( uur Hoek v. h Willem Ruys p dam 6 2 u verw. Veendam ton. Arnedijk j Havre. Java 2 i Djcddah. Alcy i Miquelon. Edan Nantucket V S. ColomboMelbc 2 te Duinker Aden. Kertoson Laertes 2 dw Langkoeas 1 te te Belawan. Sui lano. Zuiderkrui Aden. HITTE II LAHORE, 3 J de dierentuin gisteren tengevc tegolf zes beest Er draaien nu tilatoren en de en tijgers krijg* ter. DONDERDA HILVERSUM 10.00 NC.R.V. 1 24.00 N.C.R.V K.R.O: 7 00 Nie foonmuziek. 7. en liturgische Niieuws an wei Gramofoonmuzii huisvrouw. 9.£ 9.3>5 Gramofooni 10.00 Gramofoc Morgendienst. F de zieken. 11.45 11.50 „Als de zi serie. 12.00 Ang< concert. 12-30- tuinibouwmedede zie 't zó Katholiek nieuw foonmuziek. 13-; N-C.R.V: 14.00 14.45' Voor de vrc foonmuziek. 15.: 16.00 Bij'bellezin foonmuziek. 17-0 17.30 Gramofoi Voordracht. 18.< Fanfare-orkest. ling". 18.50 C 19.05 Levensvraj aard en een pa 19.20 Verkiezinj Gramofoonmuzii krant. 20.00 Nie richten. 20.10 I en soliste. 21. 21.30 GTamofoo 21.50 't Wespem tenlands overzie foonmuziek. 22.4 king. 23.00 Niem richten. 23.15-2' muziek. HILVERSUM 7.00 AVRO. 7.5 24.00 AVRO AVRO: 7.00 N tendgymnastiek. muziek. VPRO: AVRO: 8.00 Niei foonmuziek. 8.15 genwfiding. >.15 ziek. 9.25 Voor Gramofoonmuzie] ik weet, wat u voor de kleuter mentsmuziek. 1! muziek. 12.25 „1 12.30 Land- en t lingen. 12.33 0 en de ronde van Nieuws. 13.15 gramofoonmuzieli muziek. 14.00 „H een zonderling", Gramofoonmuzie] zieken. 16.00 „Vi 37.00 Voor de j litaire causerie, uitzending drs. merkartike 18.00 Nieuws. IJ men. 18.25 Dansr ?uek van Km 2 U.15Gramofoc Verkiezin ffstoesm 20.05 ..The R; opera. 21 30—21 gezien door P causerie. 23.00 Ni actualiteiten. 23 24.00 Gramofooni

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1952 | | pagina 4