Britse militairen omsingelen gebouw van Radio-Berlijn radio Bondsaltaar als feestgeschenk het GOUDEN WAAGSTUK Bizot verrast Van Dijk; Laros alleen aan de kop Staat van oorlog en beleg binnenkort van de baan Vrijspraken in opzetzaak NIEUWE ENGELSE THEE-MELANGE UW PUZZLE Geweld zal met geweld worden beantwoord Scheepsberichten Damkampioenschap van Nederland Laatste ronde brengt beslissing Grote order voor scheepsbouw Elfstedentocht heeft groot succes! Indonesisch regeringsantwoord Regering blijft vechten voor terugkeer van Nieuw-Guinea Naar wij vernemen Overval bii Bandoeng voor vandaag Vuurgevecht in Frans stadje Aannemers niet strafbaar R.K. Metaalbewerkersbond 50 jaar door T. S. Fletcher WOENSDAG 4 jUNI 1952 RIJWIEL MOTOR waai'bij de maatschapoii eerdiensten verwierf, iaarlem heeft de maat- verscheidene musea ge- wat wel een bewijs was aar ruime taakopvatting. loop der jaren groeide kkring der maatschapoii vas spoedig geen enkel erp op het gebied van de alvaart dat niet haar be lling trok. Ook het moder- jleem „emigratie" heeft zij ngetrokken, wat aanlei- /as tot stichting van de tie-Centrale Holland, gedenkboek „Van Oecono- tak tot Nederlandse aappij voor Nijverheid en is ter gelegenheid van -jarig bestaan verschenen. ;ft een beeld van het werk latschappij in de verschil- jerioden van haar bestaan, gelegenheid van het jubi- ïeeft de maatschappij als r voornaamste punten van -ing een reeks excursies de schooljeugd georgani- raar bedrijven in Haarlem geving. IN RONDE VAN ELGISCH-LIMBURG de Ronde van Belgisch rg, een van 11 tot 15 Juni e wielerwedstrijd voor irs (start en finish te Has- zullen met toestemming e sportcommissie van de U. de volgende Neder- renners deelnemen: Plan- Eindhoven), Sonnemans op), Snijders (Halfweg), n (Valkenswaard), v. Dup- Helmond), Paymans (Til- Nico van Est (Fvnaart), meren (Ter Heide), Cuy- dierlo) en van Grinsven oven). Reserves zijn me- ïl (Amsterdam) en Kuy- Tuenen). W EUROPEES RECORD 0 METER RUGSLAG jeugdige Franse zwemmer die er Zaterdag in slaagde uropees record op de IüO rugslag omlaag te bren- eeft ook het Europees re- »p de 200 meter rugslag erd. Met 2 min. 20,7 sec. hij ruimschoots onder het record, dat sinds 29 April it jaar met 2 min. 21.0 sec. >s) op zijn naam stond. POLITIEAGENT VEROORDEELD 'TERDAM De Rotter- rechtbank veroordeelde m de 27-jarige agent van ntepolitie R. F. G. uit Rot- 1 tot een gevangenisstraf maanden met aftrek waar- I maanden voorwaardelijk en proeftijd van drie jaar. zou geprobeerd hebben een ntiemaatschappij voor 350.- lichten. eis was een gevangenisstraf ien maanden met aftrek, an vier maanden voorwaar- montploffing in Tunis IIS 3 Juni (A.P.). In de ;tad Tunis zijn gisteren bij itploffing van. enkele klei- mmen drie Tunesische stu- i gewond. In de straat waar •beurde werden nog twee jlofte bommen aangetrof- student, die op heterdaad >t werd bij het leggen van [ranaat voor een gebouw, gearresteerd. aardenmarkt Utrecht IECHT, 3 Juni Op de rtse paardenmarkt werden aangevoerd 210 paarden, ijzen varieerden voor luxe en van f1000 tot f1300: laarden van f900 tot f1200; paarden van f600 tot f950: en boven drie jaar van f700 000: paarden beneden drie /an f600 tot f900: veulens '375 tot f650; hitten van ot f825. De handel was ma- iraanbeurs Rotterdam mlandse granen (officieuze mgen per 100 kg franco Rot- n). Zoals gewoonlijk na .agen was de handel beperkt naar kwaliteit f 25,5027; ■gerst f 3436; haver f 27 rogge f 29,5030,50. ilvruchten Boerenschoon e erwten tot f 56; schokkers 70: bruine bonen tot f 40. Iraanbeurs Groningen ONINGEN, 3 Juni. Rode 21,2525,25; witte tarwe -26,25; win tergerst 30,25 zomergerst 30,2537,25; haver 24,25—30; karwijzaad -62; kanariezaad 30,35 blauw maanzaad 60,50 Al deze prijzen gelden voor n partijen franco Groningen erd, incl. provisie, irzicht: het aanbod op de was na de feestdagen klein, het geheel was de stemming en kwam in de prijzen el geen verandering. De boden partijtjes tarwe wer- n de rode soorten verkocht 5,25: in de witte tot 26,26. aanbod van rogge was van betekenis; voor witte haver nd een beperkte kooplust. >este monsters werden met soms nog iets hoger be- doch het merendeel moest en afgegeven voor 29,75 Groene erwten komen niet ter markt: voor goed kar- ad besteedde men van 61 canariezaad was koopbaar 1738; voor een paar partij- werd van 8081 betaald. Ie overige zaderijen werd isch niets aangeboden. BERLIJN (A.P.). Britse M.P.'s en militairen hebben gisteren een prikkeldraadversperring rond Radio-Berlijn, dat onder Rus sisch beheer staat, opgericht. Zij hebben opdracht, mochl iemand proberen het beleg te doorbreken, tegenover geweld geweld te stellen. Door deze actie bij het aanbreken van de dag werd een wachtdetachement van ongeveer twintig Russen in het grote rode bakstenen gebouw in het hart van de Britse sector van de stad verrast. De Britten hebben de Russen en het Duitse personeel van het station laten weten dat zij vrij zijn op elk ogenblik het gebouw te verlaten, maar dat niemand er meer in zou komen. Twee jonge Duitse vrouwelijke leden van het personeel, die probeerden door de barricades te rennen om het gebouw binnen te gaan, werden gearresteerd en door de Duitse politie, die de actie ondersteunt, weggevoerd. Verscheidene andere personeels leden, die zich voor de vroege dagdienst kwamen melden, wer den zonder incidenten terugge stuurd. De Britse actie, waartoe na overleg met de Amerikanen en Fransen besloten werd, is waar schijnlijk een repressaillemaat-' regel tegen de communistische bezetting van verscheidene klei ne gemeenschappen aan. de rand van de stad, welke administratief tot het vrije West-Berlijn had den behoord. De Britse commandant gen.- majoor C. F. C. Coleman heeft gisteravond bij de Russen hier tegen geprotesteerd. Vanmorgen heeft generaal Cole man persoonlijk de barricades rond het Russische radiostation ge-inspecteerd. Indrapoera p 1 Point de Galle CeylonBelawan. Langkoeas p 1 Guardafui. Tomori 1 te Penang Tosari p 2 Ouessant en 4 0700 uur Hoek v. Holland verwacht. Willem Ruys p 2 Finisterre. Rijn dam 6 2 u vm Southampton verw. Veendam 31 v Southamp ton. Arnedijk p 3 KeywestLe Havre. Java 2 nm v Port Said Djeddah. Alcyone 1 40 m ozo Miquelon. Edam 1 130 m ono Nantucket V S. Groote kerk 31 v ColomboMelbourne. Heemskerk 2 te Duinkerken. Kedoe 2 v Aden. Kertosono 2 v Port Said. Laertes 2 dw kp Finisterre. Langkoeas 1 te Aden. Oranje 1 te Belawan. Sumatra p 2 kp Vi- lano. Zuiderkruis 31 v Singapore —Aden. HITTE IN LAHORE LAHORE, 3 Juni. (A P) In de dierentuin van Lahore zijn gisteren tengevolge van eep hit tegolf zes beesten overleden. Ér draaien nu de hele dag ven tilatoren en de panters, leeuwen en tijgers krijgen emmers ijswa- ter. DONDERDAG 5 JUNI 1952 HILVERSUM I 402m. 7.00 K.R.O 10.00 N.C.R.V. 11.00 K.R.O, 14.00- 24.00 N.C.R.V. K.R.O: 7-00 Nieuws. 7.15 Gramo- foonmuziek. 7.45 Morgengebed en liturgische kalender. 8.00 Niieuws an weerberichten. 8-3 5 Gramofoonmuziek. 9.00 Voor de huisvrouw. 9.30 Waterstanden. 9.35 Gramofoonmuziek. N.C.R.V: 10.00 Gramofoonmuziek. 10.30 Morgendienst. K.R.O: 11.00 Voor de zieken. 11.45 Gramofoonmuziek 11.50 „Als de ziele luistert", cau serie. 12.00 Angelus. 12-03 Lunch concert. (12.30-12.33 Land- en tuinibouwmededelingen). 12.55 ,-Ik zie 't zó13.00 Nieuws en Katholiek nieuws. 13.20 Gromo- foonmuziek. 13-35 Koperkwartet. NC.R.V: 14.00 Metropole orkest. 14.45 Voor de vrouw- 15.15 Gramo foonmuziek. 15.30 Kamermuziek. 16.00 Bijbellezing. 16.30 Gramo foonmuziek. 17-00 Voor de jeugd. 17.30 Gramofoonmuziek. 17.40 Voordracht. 18.00 Nieuws. 18.15 Fanfare-orkest. 18.40 „Op de stel ling". 18.50 Gramofoonmuziek. 19.05 Levensvragen van allerlei aard en een pastoraal antwoord. 19.20 Verkiezingstoespraak. 19.35 Gramofoonmuziek. 19.40 Radio krant. 20.00 Nieuws en weerbe richten. 20.10 Promenade orkest en soliste. 21.00 Strijkkwartet. 21.30 Gramofoonmuziek. (plm. 21.50 't Wespennest"). 22.15 Bui tenlands overzicht. 22-35 Gramo foonmuziek. 22.45 Avondoverden king. 23.00 Nieuws en S.O.S.-be- richten. 23.15-24.00 Gramofoon muziek. HILVERSUM II. 298 m. 7.00 AVRO. 7.50 VPRO. 8.00— 24.00 AVRO AVRO: 7.00 Nieuws. 7.15 Och- foonmuziek. 8.15 Idem. 9,00 Mor genwijding. 9.15 Gramofoonmu ziek. 9.25 Voor de vrouw. 9.30 Gramofoonmuziek 10.35 „Ik weet ik weet, wat u niet weet". 10.50 Voor de kleuters. 11.00 Amuse mentsmuziek. 12.00 Gevarieerde muziek. 12.25 „In 't spionnetje" 12.30 Land- en tuinbouwmedede- lingen. 12.33 Gramofoonmuziek en de ronde van Nederland. 13.00 Nieuws. 13.15 Mededelingen of gramofoonmuziek 13.20 Lichte muziek. 14.00 „Het testament van een zonderling", hoorspel. 14.40 Gramofoonmuziek. 15.00 Voor de J'ekcn. 16.00 „Van vier tot viif' 17.00 Voor de jeugd. 17.30 Mi litaire causerie. 17.45 Regerings uitzending drs. S. C. Bakkenist- merkartikel in Indonesië" 18.00 Nieuws. 18.15 SportnroMe- men 18.25 Dansmuziek. 1855 Ru- ?uek van Kunst en Cultuur. 1-1.15 Gramofoonmu-ink. 19.45 Verkiezirierstoesnr. 20.00 Nieuws. 20.05 ..The Rake's Progress", opera. 21 30—21 45 ,d„ Beneluv gezien door Belgische oven", causerie. 73.00 Nieuws 23.15 "Snort actualiteiten. 23.30 en 23.50— 24.00 Gramofoonmuziek. Munitie uitgereikt Toen de generaal vertrok, liet de kapitein, die het bevel voert over de Britse militaire politie, extra munitie uitreiken. Hij zei tegen zijn mannen; „Jullie"zult hier drie wachten van acht uur moeten kloppen, Geweld zal met geweld beantwoord worden." De Russen deden geen poging om, zoals gebruikelijk, de wacht af te lossen. De wacht in het gebouw heeft dus blijkbaar opdracht van, het hoofdkwartier voorlopig op zijn post te blijven. In de loop van de morgen heb ben de Britten hun prikkeldraad versterkingen nog versterkt. Ongeveer 400 West-Berlijners hebben zich verzameld bij het gebouw in Charlottenburg. Hun commentaar was over het alge meen: „Het zou tijd worden dat er iets gedaan werd om het com munistische station het zwijgen op te leggen. Voor de meeste West-Berlijners was het station een doorn in het vlees. Vooral sinds zijn anti- Westelijke tirades tijdens de blok kade van 1948-1949, toen de Rus sen probeerden de vrije stad uit te. hongeren. Onder flinke belangstelling werd de voorlaatste ronde te Amsterdam gespeeld. Roozen-burg-Bands tra was een aanvankelijk gelijk opgaande strijd. Op het critieke moment verzuimde Bandetra een actieve voortzetting te nemen. Zoals Bizot na het einde der partij aantoonde, had dit hem een ruime remise bezorgd. Inplaats daarvan bleef de Fries verdedigend spe len, waarna Roozenburg kalm maar zeker op de aanval en de overwinning afging. Keller was in zijn partij ook weer toonaangevend, maar door uiterst nauwkeurig afwerken wist de man uit Leiden erger te voorkomen en hoewel deze be slist de mindere was. De reus Keiler liep vergeefs storm tegen de met kunst- en vliegwerk in elkaar gezette verdediging. Metz verloor in deze wedstrij den voor de eerste maal. Hij bood zijn tegenstander een dam- zet aan, menende dat deze daar niet op in mocht gaan. Laros berekende de gevolgen nog-ver der en Metz kwam hierdoor be drogen uit. Met een dam als machtig wapen was het aan Laros wel toevertrouwd om de beide punten toen binnen te halen. Door deze overwinning heeft de IJmuidenaar nu alleen de leiding genomen. DukelBergsma leverde een technische overwinning voor eerstgenoemde op. In het gevor derde middenspel kreeg de Fries verschillende moeilijkheden te verwerken. Hij kon de juiste weg hier niet in vinden en verloor kansloos. De JongHofman was een strijd met Hofman in de aanval, die werkelijk hierdoor iets beter kwam te staan. De Utrechtenaar gebruikte echter zoveel bedenk tijd, dat hij nog moeite kreeg om de juiste zetten te vinden, toen zijn klok dreigend naar de 12 liep. De Jong profiteerde hier van, maar kon de gekeerde kans toch niet in winst uitdrukken en dit gelijke spel gaf de verhou ding dan ook wel goed aan. Bizot ging geen duimbreed voor v. Dijk uit de weg. De eerste aanvalspoging van de Wagenin- ger crack werd resoluut afgesla gen en hernieuwde po-gingen werden bij voorbaat al verijdeld; in een 10 om 10 stand was het nog een gelijkwaardig duel. Bizot belette toen de sterkste voort zetting van v. Diik. Deze meende dat er geen vuiltje aan de lucht was en speelde toch wat hem goed leek. Er volgden 4 verplet terende zetten en v. Diik kon niet anders doen als opgeven. Alzo een roemloos einde na een grote fout van koploper v. Dijk, welke nu meteen op de tweede plaats staat. Programma voor a.s. Zaterdag (slotronde) Ir. v. DijkKeiler; MetzRoo zenburg; HuismanLaros BergsmaDe Jong: Hofman- Dukel; BandstraBizot. Aanvang 3 uur. in Restaurant „De Kroon", Rembrandtsplein te Amsterdam. VERSTEVIGING DOLLAR-POSITIE De „Compania Venezolana de Navegacion" te Caracas heeft een order in Nederland geplaatst voor twee vrachtschepen met passagiersaccommodatie van elk 4500 ton deadweight met een optie op nog twee schepen. Deze order werd verkregen in internationale concurrentie. Ten slotte werd ten gunste van Ne derland beslist, waarbij de waardering voor de Hollandse degelijkheid en de door de Ne derlandse werven geboden voor waarden een belangrijke rol speelden. Aan de welwillendheid om de Nederlandse industrie te laten mededingen mag dc goodwill- reis van Z.K.H. Prins Bernliard zeker geacht worden te hebben bijgedragen. De order wordt be taald in Amerikaanse dollars, wat een welkome bijdrage p"ti de Nederlandse deviezenpositie betekent. De bestelling kwam tot stand door bemiddeling van „Maduro and Sons inc." Curacao en N.V. Intermaven. Den Haag, en werd geplaatst bii de I.H.C. Holland. Den Haag. de exportcombinatie van zes Nederlandse scheeps werven. Heit blijkt wel, dat Larso de grote favoriet is. Donderdag speelt hü zijn achterstallige partij tegen Hofman. Hier hangt na tuurlijk veel van af. Maar de verwachting is wel, dat er min stens 1 punt voor hem in zit v. Dijk en Keiler zullen elkaar moeten bekampen. Met remise zouden no. 4 en 6 gelijk met hen kunnen komen te staan, zo één van hen de laatste partij zou winnen. Huisman en De Jong kunnen nog een laatste poging doen om niet te degraderen. Al met al dius een waardig be sluit van een langdurig maar toch nog spannend tounnooi. En wie weet, hangen er nog be- slissinigispartijen in de l-uCnï? FRIESE MOTORCLUB LEEUWARDEN Hoewel de weersomstandigheden Pinkster- Maandag nu niet bepaald guns tig waren voor de motorsport, had de Friese Motorclub met haar jaarlijkse Elfstedentocht ni'et te klagen over de belang stelling. In die toerklasse, de klasse zonder wedstrijdelement, kwa men niet minder dan 600 deel nemers aan de start. De toer- tijdklasse, waarin de meer be dreven rijders aan bod kwamen, omvatte 103 deelnemers. De sportklasse, die een middelma tig zware betrouwbaarheidsrit bood, bracht 24 liefhebbers aan de start en het aantal bromfiet sen, dat in een aparte klasse uitkwam, bedroeg ruim 100. Evenals vorige jaren, hebben door de gehele provincie de po litiemannen hun best gedaan, het verkeer in goede banen te houden; ernstige ongevallen zijn dan ook niet voorgekomen. UITSLAGEN: SPORTKLASSE, lengte tra ject 280 km., met een nonstop bij Garijp op een opgespoten terrein; Junioren tot 150 cc.: winnaar J. A. Oldiewolbers Hengelo, 12 strafpunten. Tweede G. A. Ol- dewolbeTs Hengelo, 30 strafpun ten. 150-250 cc. 1. G. van der Kooi Wirdum, 16 strafpunten; 2. O. de Boer Gorredijk 49, 16 straf punten. Boven 250 cc.: 1. S. Jel&ma Gorredijk, 6 strafpunten; 2.W. Witvoet Oppenhuizen, 16 straf punten. Seniores tot 150 cc.: winnaar L. Bood Hypolytushoef, 31 straf punten; tweede J. w. Haaker Badhoevedorp 42. 150-250 cc.: 1. M. F. Dijkster- huis Mensingaweer, 41 strafpun ten; 2. F. Haaker Badhoevedorp, 49. Boven 250 cc.: winnaar P. Been Groningen, 21 strafpunten, tweede H. J. Posthumus Marum, 26. TOERTIJDKLASSE auto's.: winnaar dokter de Vries Knijpe, 2 strafpunten; 2. dokter G. J. Polman Leeuwarden, 3 strafpun ten. MOTOREN: winnaars F. E.' Meerbergen en J. J. Koning, Den Helder, ieder 4 strafpunten. (Advertentie) Thee van het pittige Engelse 'karakter werd in Nederland nog weinig gedronken. De voornaamste reden was wel de kostbaarheid van deze speciale theesoorten. Nu Douwe Egberts echter voor 76 cent per pakje een heerlijke Engelse melange brengt (Pickwick thee met »roen etiket), wordt deze ter stond alom gevraagd en ge dronken. Het blijkt dat ve len iets voelen voor de En gelse smaak. Het nieuwe pakje Douwe Egberts PICK WICK THEE is in minder dan geen tijd aan het popu lair worden! De nieuwe PICKWICK THEE - de fijne Engelse melange - is thans alom verkrijgbaar. Neem eens de proef met deze bijzonder krachtige, zeer rijk afschenkende thee van DOUWE EGBERTS! DJAKARTA. In Juli denkt de Indonesische regering de staat van oorlog en beleg in geheel Indonesië te kunnen opheffen, aldus blijkt uit het regeringsant woord op de algemene beschou wingen in eerste termijn naar aanleiding van de regeringsver klaring. De voorlezing van dit antwoord heeft Dinsdagochtend twee en half uur in beslag ge nomen. Zoals eerder gemeld, werd de staat van oorlog en be leg reeds opgeheven in Zuid-Su- matra. In het antwoord werd beves tigd, dat naar de mening van de regering binnen een jaar directe, algemene verkiezingen mogelijk zullen zijn. Eerst zal de consti tuante en daarna de volksverte genwoordiging worden gekozen. De staatsbegroting zal voor het lopende jaar een tekort van vier zullen de gezamenlijke bakkers patroons van Bussum en Naarden vanaf 15 Juni a.s. hun artikelen uitsluitend tegen contante beta ling leveren.... bedroeg het aantal sterfgevallen tengevolge van het mond- en klauwzeer In de week van 18 tot 15 Mei 1952: 4 runderen, 4 kal veren en 27 biggen zullen de gemeentebesturen van Wesel en Neuss binnenkort de Rijn in de R.A.I.-tentoonstelling in Amsterdam bezichtigen.... is bij K. B. benoemd tot raads heer in het gerechtsgebouw te Amsterdam, mr. G. A. Schreuder, thans rechter in de arrondisse mentsrechtbank te Amsterdam. is het Deense fanfare muziek corps „Tonica" uit Aarhus, gis termorgen op het gemeentehuis van Amsterdam ontvangen, waar na het op de binnenplaats enkele nummers ten gehore bracht heeft de beroemde Franse beeld houwer Ossip Zadkine een be zoek gebracht aan de interna tionale tentoonstelling van beeld houwkunst in het park Sonsheek te Arnhem zal het ss. „Maasdam" van de Holland-Amerika lijn zuster schip van de „Rijndam" op 11 Augustus a.s. zijn eerste reis van Rotterdam naar New York on dernemen GEEN SLACHTOFFERS DJAKARTA, 3 Juni (A.P.) Tweehonderd bandieten hebben vandaag, 38 km ten Zuidoosten van Bandoeng, een uit 34 auto's bestaand convooi aangevallen en de inzittenden beroofd van geld, juwelen en wapens. Er zijn geen doden of gewonden gemeld. De overval vond plaats tijdens een zware regenval. In het be trokken gebied zwerven veel benden van de Daroel Islam rond. Tot het convooi behoorde ook een aantal militaire auto's en vrachtwagens. De politie en en kele legeronderdelen, arriveerden een uur nadat de aanslag was gepleegd, doch de rovers waren toen weer in de heuvels verdwe nen. milliard rupiahs vertonen. De regering overweegt wijzigingen in de inkomsten- en vermogens belasting. Ten aanzien van de buiten landse politiek wordt o.m. opge merkt, dat de regering de tijd nog niet gekomen acht om voor stellen tot opening van ambassa des te Moskou, Madrid en Bel grado, aan het parlement voor te leggen. Deze aangelegenheden ziin nog in studie. De i-egering heeft besloten le gaties te openen in Rio de Ja neiro. Buenos Aires en Mexico City. Opheffing van het Indone sische Hoge Commissariaat te den Haag en vervanging door een ambassade, kan officieel slechts feschieden na wijziging van het Inistatuut. Het ministerie van Buitenlandse Zaken treft intus sen voorbereidingen daartoe. Ten aanzien van Nieuw Guinea wordt gezegd, dat de regering op ondubbelzinnige wijze zal vech ten om het ideaal van het Indo nesische volk te bereiken; de te rugkeer van West-Irian tot In donesië. Het kabinet Wilopo heeft een belangrijke verklaring betreffen de de buitenlandse politiek gepu- bliceerd, waarin wordt gezegd: het volgende 1 Het kabinet is van plan de be sprekingen in Den Haag over West-Irian te heropenen. 2 Het zal streven naar herzie ning van de MSA overeenkomst. 3 Het acht de tiid nog niet gun stig om formeel ambassades in Moskou, Madrid en Belgrado te openen. 4 Het heeft besloten, met Japan slechts consulaire betrekkingen aan te gaan. De buitenlandse zaken in het parlement zullen worden bespro ken „te gelegenertiid en in een rustiger sfeer", aldus de verkla ring. BURGEMEESTER BENOEMD VAN GRIJPSKERK 's GRAVENHAGE. Met in gang van 1 Juli a.s. is benoemd tot burgemeester der gemeente Grijpskerk, drs. K. Koster. Dhr. Koster was assistent-resident in Indonesië. Sinds October 1950 is hii werkzaam als adviseur van het Rijksarbeidsbureau voor de bemiddeling van gerepatrieerden uit Indonesië, Inspectie midden- Nederland. Hij is 41 jaar en de A. R. beginselen toegedaan. M.i. v.dezelfde datum is aan de heer A. van de Nadorst op zijn verzoek eervol ontslag als bur gemeester van Grijpskerk ver leend. Inaugurale rede dr. S. Ceerts Dr. Sipke Johannes Geerts, die door de Sint Radbouastichting is benoemd tot buitengewoon hoogleraar in de algemene bio logie aan de katholieke universi teit te Nijmegen, zal op Vrijdag 6 Juni des namiddags te vier uur zijn ambt aanvaarden met het uitspreken van. een rede in de aula aan de Wilhelmina- singel. PUZZLE No. 27 Horizontaal: 1. Metaaüegering 5. Bol; kring 10. Gevoelige 12. Zangstuk 13. Water in N.-Brabant 14. Waagstuk 17. Deel van de Bijbel 18. Groet 20. Roem 21. Lofzang 22. Web 23. Klei 24. Geestdrift 26. Zijrivier van de Donau 29. Vr. munt 31. Belofte 32. Pausennaam 34. Windrichting (Eng.) 35. Graveur 37. Eerwaardige vader 28. Paradijs 40. Netheid 42. Handelsterm 43. Mannel. dier Verticaal: 1. Vruchtje 2. Tip 3. In orde 4. Landtong 6. Modejonker 7. Bijwoord 8. Slot 9. Klepper 11. Zwitsers gebergte 15. Witte mier 16. Rangtelwoord 19. Nobele 21. Halfedelsteen 25. Peulvruchten 27. Vogeiverblijf 28. Metaal 30. Verstand 33. Aarde (Duits) 35. Takje 36. Bedorven 39. Voegwoord (Fr.) 41. Het Romeinse Rijk. OPLOSSING kruiswoordpuzzle no. 26 Horizontaal: 1. vs, 3. ahorn, 7, ta, 9. ap. 10. ako, 11. rr, 12. raket, 14. nopen. 16. ada, 17. eed 18. ado, 19. eren. 21. eire. 23. be, 24. ed, 25, mode, 27. bros, 29. reu. 30. ida. 31. een, 33. huweni 34. kassa. 35. et, 36. die, 38. aa, 39. ae. 40. terra, 41. mr. Verticaal: 1. vara, 2. spade. 4. haten. 5. ok, 6. ronde, 7. trede, 8. arno, 13. karbouw, 15 pardoes, 20. eed, 22. ier, 25. meute, 26. einde. 27. baker, 28. sesam, 29. rhea, 32. naar. 37. ir. CAVAILLON (Frankrijk) 3 Juni (A.P.). De 32-jarige Georges Debon heeft hier gis teravond tijdens een vuurgevecht de commissaris van politie Louis Nabord en de politieman Claude Girard doodgeschoten. Hij ver wondde nog één politie-agent en één burger, voordat hij zelf werd doodgeschoten. Debon had zich in zijn huis gebarricadeerd en begon op de voorbijgangers te schieten. Hij schoot Nabord neer toen dezè probeerde hem tot rede te bren gen Debon. een geschorste politie agent, was ter dood veroordeeld wegens collaboratie met de Duitsers. Zijn vonnis werd in. levenslange gevangenisstraf ver anderd, maar na vijf jaar werd hij op vrije voeten gesteld. De Bijzondere Economische Kamer van de Utrechtse Recht bank heeft gistermorgen uit spraak gedaan in de zaak tegen een zestal aannemers, die ervan beschuldigd ziin ongeoorloofd op zetten te hebben gemaakt op de bouwsom van het op 7 Augustus 1951 aanbestede Huis voor Ouden van Dagen te Mijdrecht voor re kening van de stichting „Avond licht" te Mijdrecht. Op een vóórvergadering van de zes inschrijvers voor deze on derhandse aanbesteding werd on derling besloten, dat i™ lapgstp inschrijfster, de firma G en Z te Alphen de aanmemingsso.m van f 325.000,zou verhogen met een opzet van f 47.350,en dat deze opzet onder de betrokken aannemers verdeeld zou worden. Tie officier van Justitie, mr. van dien Berg had op 20 Mei tegen elk dier zes aannemers een boete van f 6000,subsidair driie maanden hechtenis geëist op grond van de overweging, dat de opzetmethode een prijsopdrij vende werking heeft waarmee het prijsvormingsbesluit wordt overschreden. De Bijzondere Economische Kamer sprak gistermorgen de zes aannemers vrij van het ten Jaste gelegde op de overweging, dat het prljsvormingbcsluit niet is overtreden. De kamer vond geen reden aanwezig om aan te nemen, dat de gestelde nrijs on redelijk was. Zij achtte zowel de kosten ais de winst op een rede lijke basis berekend, zodat de prijs niet te hoog opgevoerd n.'oet worden geacht. (Van een onzer verslaggevers) Tijdens een gistermorgen in de St. Dominicuskerk te Utrecht plechtig opgedragen H. Mis ter inleiding op de bondsvergadering en de herdenking van het 50-ja- rig bestaan van de R.K. Metaal- bewerkersbond, werd het Sint. Eloy altaar gewijd, dat tot stand kon komen door vrijwillige offer tjes van de 45.000 leden. De mannen van St. Eloy gre pen hiermede terug naar 'n ver vlogen periode der geschiedenis van ons volk, waarvan men het EMICRATIECONFERENTIE IN WASHINGTON WASHINGTON, 3 Juni (A P) 19 Landen zullen vertegenwoor digd zijn op de emigratie confe rentie, welke hier 10 Juni begint ter bespreking van de interna tionale plannen om 137.000 Eu ropeanen te laten emigreren naar andere werelddelen. eerste voorbeeld vindt in het be gin van de veertiende eeuw. De uitvoering van het schone feestgeschenk werd verzorgd door de Utrechtse siersmid Har- rie de Groot. Deze doet zich in de laatste tijd meer en meer ken nen als eeri kunstenaar met een zich steeds verruimend artistiek arbeidsveld. Het geheel, uitgevoerd in ijzer en roodkoper, bestaat uit een baldakijn, waaronder de beelte nis van St. Eloy is geplaatst, ter wijl een kleine reliekschrijn in het voetstuk werd opgenomen Twee candelabres flankeren dil midden-motief. De wijding van het bondsal taar werd verricht door de al gemeen geestelijk adviseur van St. Eloy, pater Strijbosch O. P., die daarna het H. Misoffer op droeg met assistentie van de do minicaner paters Trooster en Smout. Na afloop van de kerkelijke plechtigheid waren er niet min der dan veertien extra bussen nodig om het hele gezelschap naar Nieuwenoord te rijden waar het bestuur van St. Eloy verga derde. FEUILLETON 37. Je verwacht die mecanicien morgen dus, is het niet? vroeg Bedford. Ja, en ik zal blii ziin, als hii goed en wel hier is. Een goed werkman? Buitengewoon. Scherp van verstand en met een heldere kijk op het mechanisme van een ma chine. En te vertrouwen? Absoluut. Maar toch niet met dat grote geheim van jou. Laurence begon te lachen. Neen, dat vertrouw ik geen sterveling toe. Op hetzelfde moment trad de bediende de kamer binnen en fluisterde zijn heer en meester iets in het oor. Deze keek vlug oo en riep dan uit: Wel heb ik van m'n leven! Als je het over de duivel hebt. dan rammelen zijn kettingen Laat die man maar binnenkomen) Een ogenblik later trad Her man Groot de kamer binnen, in stomme verbazing aangestaard door Laurence Workman wiens geheim hij van plan was te ver raden. HOOFDSTUK XVI Dit was misschien de eerste maal in zijn leven, dat John Bed ford zich zelf in stilte zat te ver wensen voor zijn verregaande stommiteit. Het gebeurde maar hoogst zelden, dat hij iets onder nam, zonder er eerst lange tijd over te hebben nagedacht. En toch was hij nu zo dom geweest. Herman Groot de kamer te laten binnentreden, waar ook Lauren ce Workman zich bevond, ter wijl hij heel goed had kunnen weten, dat die kamer de laatste plaats op aarde was. waar die twee mannen elkaar zouden mo gen ontmoeten. Een enkele blik op het gelaat van Workman ver telde hem dat deze niet wist, wat hij er van denken moest: hij was half uit zijn stoel opgestaan en staarde.Groot aan alsof hij zijn ogen niet kon geloven. Dp«rr?- richtte hij zijn blik op Bedford, als zocht hij bii hem een verkla ring voor dat raadselachtige s<- val. Wanneer Bedford op dat ogen blik genoodzaakt was geweest een verklaring te geven, zou daardoor misschien tussen die twee mannen eeni muur opge worpen zijn, welke Laurence heel veel onaangenaamheden had kunnen besparen. Maar op dat ogenblik was er in die kamer een man, die veel sluwer en scherper van verstand was, dan John Bedford. Ondanks zijn onbenullig, kinderlijk, on schuldig uiterlijk was Herman Groot zo geslepen als een vos. Hij had onder de hoede van Francis Armadale eer» goede leerschool doorlopen. Armadale had ontdekt, dat Groot een man was, die met een vreselijk on bewogen gelaat en een onschul dige uitdrukking in zijn ogen, zijn oren wiid open zette en wier» niets ontging. En toen hii, als directeur van Laurence Workman vernomen had, dat deze bezig was met het uitwerken van een uitvinding, waarmee een groot fortuin te verdienen zou zijn, had hij ziin .jongen inge nieur aangeraden. Groot als hel per te nemen met de zekerheid1, dat Groot niets zou ontgaan en dat hij van alles getrouw verslag zou uitbrengen. En zó had Groot geleerd, zijn oren en ogen open te zetten en waakzaam te zijn als eer» Roodhuid. Groot was on middellijk o# zijn hoede. Zodra hij de kamer binnentrad, drong het tot hem door. dat John Bed ford blijkbaar niet verwittigd was van z'n komst. In dat geval zou hij er wel voor gezorgd hebben dat Lau rence Workman niet bii hem was. Hij zag aan Bedford, dat deze niet in staat was, een aan nemelijke verklaring te geven. Goed, dan zou Groot het zelf moeten doen. En daar hij zijn brein even de tijd moest geven, ever» een plan te ontwerpen, bleef hii onverstoorbaar bii do ingang van de deur staan, na een diepe buiging gemaakt te hebben voor zijn patroon en John Bedford. Maar Groot! riep Laurence uit. Hoe kom jij hier? Groot keek heel onschuldig. Ik wilde mijnheer Bedford even spreken, antwoordde hii. Ik ben John Bedford, ant woordde deze. Ga zitten. Groot ging dicht bij de deur op een stoel zitten en draaide de hoed in zün handen rond. Maar waarom ben je niet direct naar mij toegekomen? Ik heb je het adres toch opgegeven. Dat adres heb ik verloren, mijnheer Workman. In de trein haalde ik wat papieren uit mijn zak en toen vloog het telegram het raampje uit. Toen ik een uur geleden in Londen aankwam, wist ik niet. hoe ik u zou moe ten vinden. Toen viel het mii in. dat mijnheer Bedford het mis schien wel zou weten. Mijnheer Bedford, u is een paar maal in Belgrado geweest en ik had uw naam onthouden. Ik zocht toen uw adres op in het adresboek en kwam hierheen. Dat was heel verstandig van je, antwoordde Bedford, die de man bewonderde om die heel aannemelijke leugen. Hier. drink een glas wijn. Je zult wel moe zijn van de reis. Groot nam het glas wijn met een buiging aan ei» zag John Bedford scherp in het gelaat. Die man wil me alleen spreken, dacht Bedford Hij heeft natuurlijk een boodschap mee gebracht van Arm a-date. (Wordt vervolgd)

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1952 | | pagina 5