Mr. G, E. van Walsum benoemd als burgemeester van Rotterdam „VREDE" het kernwoord van Eisenhower's campagne Parachutisten landden bij Breezand en De Kooy Sovjets eisen 14 millioen van de Verenigde Staten TWEE DODEN bij ongeval in staatsmijn „Hendrik" DAGBLAD VOOR ALKMAAR s veilig. (Vondel) EN OMGEVING NHD] Doorbraakburgemeester in Rotterdam De pers en de wet Eerste burger van Delft doorbraakman van de P.v.d.A. Truman's politiek werkte rode invasie van Zuid-Korea in de hand HEIDEBRAND BIJ EDE Antwoord van Rhee aan Truman Verjaardag van Koningin Elisabeth H. Vader hervat audiënties De nationale woninqbouwlening Hercules werkte vergeefs Prins Bernbard zag hen dalen Stelling Den Helder veroverd Man verdronken in volkswagen Productiebeperking bij de AKU Voor gebruik van telefoonverbindingen met Berlijn Nieuuu Abonnementsprijs f 6.20 per kwartaal, 2.07 per maand, f 0.48 per week, inclusief incasso. Advertentie-tarief per editie 16 ct. per m.m., minimum f 2.50; in alle edities 26 ct. per m.m., minimum f 4.familieberichten 20 ct., resp. 30 ct. per m.m. Bij contract belangrijke korting. Directeur E. J. M. Stumpel. Hoofdredacteur: H. N. Smits. Bankrelaties: Noorderbank, Nederl. Credietbank. Noordhollands Daqhlad HET FEIT VAN HEDEN Pag. 1 Vrijdag 6 Juni 1952 46e Jaargang No. 12493 Kantoren: HOORN. Draafsingel 59, teL 4243, Grote Noord 77, tel 4362 K 2290; ALKMAAR, Ritsevoort 52, teL 2046, (2 lijnen), K 2200; DEN HELDER, Keizerstraat 89, teL 2800 K 2230; SCHAGEN, Gedempte Gracht 39, teL 459 K 2240 REEDS EERDER o.a. in de Kroniek van Zaterdag vorige week gaven wij al onze mening te kennen, dat de wijze, waarop de pers soms de belangstelling van de wet en haar organen ge niet, een beetje bevreemdend is. Zie het geval met de gijzeling van een journalist uit Zaandam, die weigert, de bron van een be richt te noemen en deswege in gijzeling is gezet. Gijzeling is een onoprechte methode om, in dit geval, iemand te dwingen iets te doen, waartoe hij zich zedelijk niet verantwoord acht. De minister van Justitie heeft zich in deze zaak laten voorlich ten door twee journalisten uit Zaandam. Waarom niet door de daartoe geëigende organisatie, de Federatie van journalisten in Ne derland? De rechtercommissaris in Am sterdam, die, al dertig dagen ge leden, de giizeling heeft bevolen, zet het onderzoek in deze zaak thans voort. De procureur-gene raal te Amsterdam heeft de wens te kennen gegeven, eveneens door de Zaandamse journalisten te worden ingelicht. Waarom, alweer, niet door de geëigende organisatie, de Federatie van journalisten in Nederland? Het gaat hier niet om een plaatselijke aangelegenheid, maar om een al gemene, zelfs een nationale zaak, omdat het hier een complement betreft van de vrijheid van de pers. Minister Mulderiie heeft in het onderhoud met de Zaanse journa listen zijn bevreemding er over uitgesproken, dat de meerderheid van de Nederlandse journalisten het aanhangige wetsontwerp in zake de journalistieke verant woordelijkheid afwijst. Mogen wij op onze beurt ons bevreemden over deze ministeriële opmer king? Zeker in verband met aan hangige gijzelingszaak. Het bedoelde wetsontwerp toch wil wettelijke regelen stellen voor de journalisten, zonder ech ter de zwijgplicht of het zgn. verschoningsrecht te regelen. Is dat een van de grieven van de journalisten, bovendien meent de meerderheid inderdaad, dat het aanhangige wetsontwerp geen op lossing biedt voor de zaak waar het om gaat. Men is niet tegen "isti Hmaar wel tegen de w ij z e, waarop die regeling in het huidige wets ontwerp wordt voorgesteld. Men wil wel degelijk een regeling, en dan liefst een, die, als comple ment op de wettelijk geregelde journalistieke verantwoordelijk heid, ook een regeling meebrengt van het verschoningsrecht. De zaak-Hommerson (dat is de man, die in gijzeling zit op dit ogenblik) heeft deze kwestie weer urgent gemaakt en het is dan ook terecht, dat de voorzitter van de Journalistenfederatie de wens heeft geuit, dat de regering de mogelijkheid van een regeling van het verschoningsrecht voor journalisten spoedig in studie zal nemen. Waarop de gegijzelde journalist intussen natuurlijk niet kan wachten een regeling van de journalistie ke verantwoordelijkheid, 's-GRAVENHAGE Bij K.B. van 5 Juni is met ingang van 1 Juli a.s. benoemd tot burgemeester van de gemeente Rotter dam mr. G. E. van Walsum met gelijktijdig eervol ontslag als burgemeester van de gemeente Delft Mr. Gerard Ewout van Walsum is op 21 Februari 1900 te Krimpen a. d. IJssel geboren. Na de lagere school te hebben doorlopen bezocht hij het christe lijk gymnasium te Zetten en later dat te Rotterdam, waarna hij aan de Rijksuniversiteit tè Utrecht rechtswetenschappen ging studeren. Hij promoveerde in 1926. Een jaar te voren was de heer de jaren 19461948 maakte hij Van Walsum aangesteld als ambtenaar van de Rotterdamse Kamer van Koophandel. Tot 1945 was hij werkzaam bij de Kamer van Koophandel voor Zuid-Hol land. Mr. Van Walsum was als lid van de Christelijk-Historische Partij lid van de Rotterdamse gemeenteraad en hii maakte deel uit van de redactie van het dag blad „De Nederlander". Na de bevrijding was mr. Van Walsum hoofdredacteur van „De Nieuwe Nederlander" tot 1947. Toen in 1945 dr. W. Banning aftrad als voorzitter van de Nederlandse Volksbeweging volg de mr. Van Walsum hem in die functie op. Mr. Van Walsum. die zich in tussen bii de Partij van de Ar beid had aangeslotep. had zitting in de Provinciale Staten van Zuid-Holland. Gedurende acht maanden trad hij ook op als wet houder van Onderwijs en Volks ontwikkeling te Rotterdam. In 40 REBELLEN GEDOOD OP JAVA DJAKARTA, 5 Juni (AP) Vandaag is bekend gemaakt, aat op zijn minst 40 Moslem rebellen Dinsdag zijn gedood tijdens ge vechten met het Indonesische leger 42 kilometer ten zuidoosten van Bandoeng, die de gehele dag duurden. Een woordvoerder voor het leger deelde mede, dat onge veer 10 soldaten werden gedood en vijf gewond. MUITERIJ IN V.S. GEVANGENIS RALEIGH, Noord-Carolina, 5 Juni (AP) Een 150-tal gevan genen van de centrale gevange nis in Raleigh, dat drie cipiers en zeven burgerlijke ambtenaren als gijzelaars gevangen hield, heeft deze vrijgelaten op voor waarde, dat één der autoriteiten, die de gevangen zou hebben mis handeld, wordt geschorst. ABILENE (Kansas). Gene-- raai Eisenhower heeft gisteren gezegd, dat hij de door de repu blikeinse partij op 6 Februari 1950 uitgegeven verklaring onder schrijft. Hij betoogde, dat de re gering van Truman door haar politiek betreffende het Verre Oosten de communistische invasie van Zuid-Korea in de hand had gewerkt. Dat de democratische regering de verantwoordelijkheid draagt voor het „tragische verlies" van China, was volgens Eisenhower „een internationale ramp van de eerste orde". De generaal wenste zich niet te wagen aan voorspellingen over de eventuele beëindiging van de Koreaanse oorlog. Hij verklaarde zich voor gelijk heid van alle Amerikanen. Het kernwoord van de huidige politieke campagne noemde de generaal „Vrede, vrede en veilig heid in de wereld". Hij hoopte dat zijn land zich „onder de parapluie van vrees, twijfel en hysterie, die momenteel over de hele Verenigde Staten is gespannen, uit zou kunnen wer ken". Radio-actieve dame Politiebeambten te Dallas m Texas, die belast waren met de opsporing van gesto len radium, kregen van een man, die een geigermeter bij zich had, een tip, dat het in strument zwaar uitsloeg tel kens als hij een bepaalde winkel passeerde. Zij gingen met hem naar de winkel waar juist een winkeljuf frouw naar buiten kwam. De wijzer op het instrument schommelde hevig. De agen ten vroegen de dame of zij radium in haar wagen had. Haar antwoord: „Mijn dok ter heeft me kort geleden met radium behandeld. Ik ben zo radio-actief als een atoombom". (Ass. Press) EDE. Gistermiddag is brand uitgebroken in een heideveld, gelegen op militaire terrein ten noorden van Ede. Deze heide brand liet zich ernstig aanzien. Grote rookwolken verspreidden zich over de Neder-Veluwe. Bos- brandweren. brandweren en een groot aantal militairen hebben de brand gestuit, nadat circa twintig Hectaren heide, beplant met vliegdennen, in vlammen waren opgegaan. De brand ontstond toen de eer ste specialisten compagnie met fosforihandgraiiaten oefende. deel uit van de Tweede Kamer voor de Partij van de Arbeid. In 1948 ging hij naar de Eerste Ka mer over. Met ingang van 16 Februari 1948 werd mr. Van Walsum be noemd tot burgemeester van Delft. De heer Van Walsum bewoog zich o.a. op maatschappelijk en kerkelijk gebied en hii was ge durende enige tijd secretaris van de Christelijke Historische Unie Verscheidene brodhures en ar tikelen van ziin hand zagen het licht. COMPROMIS IN ZICHT? POESAN. De Zuid-Koreaanse president, Syngman Rhee, heeft in zijn antwoord op de nota van president Truman verklaard, dat Truman onjuist ingelicht is om trent de Zuid-Koreaanse politieke toestand. Naar verluidt werd in de nota van president Truman geprotes teerd tegen de arrestatie van een aantal leden van de Zuid-Ko reaanse nationale vergadering en de dreiging het parlement te ont binden wegens weigering Rhee te steunen bij zijn verzoek een nationale verkiezing van de pre sident te doen houden. Volgens een Amerikaanse woordvoerder is Rhee's antwoord in krachtige bewoordingen ver vat. In bevoegde kringen ver klaart men, dat de gearresteerden spoedig in vrijheid gesteld zullen worden en dat een compromis over de kwestie bereikt zal wor den. LONDEN. Koningin Elisa beth II heeft gisteren ter gele genheid van dc officiële viering van haar verjaardag de traditio nele vlaggenparade afgenomen. De koningin, gekleed in de uni form van kolonel van de lijf wacht, reed een uur voor de mid dag op dameszadel te paard van Buckingham Palace naar het op korte afstand gelegen paradeter rein. Zij werd voorafgegaan door de kapel te paard van de Horse Guards en begeleid door twee afdelingen van de lijfwacht. De menigte langs de weg juichte haar hartelijk toe. Overal ter we reld is in Engelse kringen de ver jaardag van de vorstin feestelijk gevierd. KERSENVERKQPINGEN VIELEN TEGEN GELDERMALSEN Ten over staan van notaris mr. J. J. H. Kuijk werden de grote jaarlijkse kersenverkopingen gehouden. De prijzen waren lager dan het vorig jaar. Tien der beste boomgaar den brachten thans tezamen cp f 10.900, tegen vorig jaar f 14.460, en in 1949 f26.770; de kwekers waren matig tevreden. Gevreesd wordt, dat met de reeds een aanvang genomen hebbende op ruiming der bomen in versterkte mate zal worden doorgegaan. In tegenwoordigheid van H.M. de Koningin is gisteravond te Den Haag het Holland Festival met een concert in de Ridder zaal geopend. VATICAANSTAD, 5 Juni (A.P.) Z.H. Paus Pius de Twaalfde heeft heden Zijn bijzondere en particuliere audiënties hervat. Gisteren heeft ie H. Vader wegens een aanval van influenza en koorts zijn audiënties moeten afzeggen. VERKOOP RENTESPAAR- BRIEVEN GESLOTEN De N.V. Bank voor Ned. Ge meenten deelt ons mede, dat thans de verkoop van de rentespaar- brieven is gesloten. Om aan alle aanvragen, welke vóór 1 Juni j.l. zijn gedaan, te kunnen voldoen, is het totaal-bedrag nog .verhoogd tot nominaal f 54.100.000. In to taal zijn uitgegeven 481.000 rente- spaarbrieven van f 100 en 240.000 rentespaarbrieven van f25. Thans kan ook worden vastge steld het totaal-bedrag van de drie nationale woningbouwlenin gen. Dit totaal is f 127.200.000. GRENSINCIDENTEN IN ISRAËL TELAVIV, 5 Juni (AP). Naar uit betrouwbare bron werd vernomen hebben lieden opnieuw botsingen plaats gevonden aan de Israelisch-Jordaanse grens bij Kalkiliyeh, ongeveer 14'/! km ten noordoosten van Telaviv. Israël zou een spoedeisende bijeenkomst van vertegenwoor digers van beide landen met de gemengde wapenstilstandscom missie van de Üno hebben aan gevraagd. Invoerbeperkingen :n de Ver. Staten WASHINGTON, 5 Juni (Reuter) De Amerikaanse senaat heeft gisteren een voorstel om de in voerbeperkingen voor zuivelpro ducten, rijst en aard-noten, waar in de wet op de defensieproduc- tie voorziet, ook te doen gelden voor haver rogge, gerst en tarwe voor veevoeder, verworpen. PROCES TEGEN GENERAAL-MAJOOR GROW WASHINGTON. 5 Juni. Reu ter. Generaal-majoor Robert W. Grow wiens dagboek tijdens een bezoek in Duitsland werd gestolen, zal door een militair tribunaal worden berecht. Grow is militair attaché van de Ame rikaanse ambassade te Moskou geweest. Het proces zal te Fort Meade in Maryland met gesloten deu ren worden gehouden. De da tum is niet bekend gemaakt. Volgens de door de communis ten gepubliceerde gedeelten van het dagboek zou Grow voorstan der zijn van oorlog tegen de Sowjet-Unde. DEN HELDER. Urenlang heeft Donderdagmiddag en avond op de met een boei gemerkte plaats waar des morgens vroeg een Nederlandse Thunderjet en een Engelse motorlaunch bran dend waren gezonken, het ber gingsvaartuig „Hercules" met een aantal duikers gezocht naar het stoffelijk overschot van de om gekomen bemanning en de wrak stukken. De stroom had echter reeds haar werk gedaan: op en kele stukken wrakhout na heeft de „Hercules" niets meer kunnen vinden. Eerder op de middag was ter plaatse nog het stoffelijk over schot van een tweede slachtoffer geborgen. Stoker Johnson die in liet Helders Marinehospitaal is opgenomen, maakte het gister avond naar omstandigheden rede lijk goed. De bestuurder van de veronge lukte „Thunderjet" was de res. tweede luitenant vlieger A. Steen uit Amsterdam. Hij was 25 jaar oud. Reserve tweede luitenant vlie ger Steen was vlieger van de eerste tactische vliegbasis Volkel. Hij ontving zijn opleiding in Amerika en had vele honderder» uren ervaring op Thunderjets. PRINS BERNHARD TE DEN HELDER DEN HELDER. Om vijf uur gistermiddag meerde het Konink lijk jacht „Piet Hein" met Prins Benihard aan boord af voor het commandementsgebouw. Tien minuten later begaf de Prins zich in zijn kwaliteit van Inspecteur- Generaal van de Koninklijke Marine voor een langdurig be zoek aan de Commandant Zee macht Nederland, de schout-bij- nacht C. W. Slot van boord. Hij werd o.a. vergezeld door de ka pitein ter zee M. A. J. Derksema Commandant Maritieme Midde len en door zijn adjudant, luite nant ter zee dér 1ste klasse A. F. Eibers. (Van onze verslaggever) Breezand, Vrijdagmorgen. Vanmorgen is de laatste phase in de strijd om de Noordhollandse kop in het kader van de gealli eerde oefening „Blue Bird" be gonnen. Het. gaat nu nog om het bezit van Den Helder dat aan alle kanten scherp bewaakt, van morgen om half acht twee forma ties van drie Dakota's laag zag overvliegen. Ten Zuiden van de stad, vlak bij de Kooy, sprong vervolgens in twee keer, met een tussentijd van nog geen vijf mi nuten, ongeveer 100 parachutis ten omlaag. Het was een fantastisch ge zicht, deze zwerm khakie-kleu- rige valschermtroepen langzaam en feilloos te zien dalen. Het me rendeel van deze luchttroepen landde in de Schorpolder aan het einde van de J. C. de Leeuw- weg in Breezand, vlak bij de Kooybrug over het Noordhol lands kanaal. Sommigen kwamen in de sloten terecht en krabbel den daar snel weer uit, anderen zetten midden in bollenveldjes voet aan de grond, maar daar is de schaderegeling goed voor. Voor het overige hadden zij ech ter weinig geluk. Ten aanschouwe van Z. K. H. Prins Bernhard, die de nacht aan boord van de „Piet Hein" in Den Helder had doorgebracht, ten aanschouwe ook van Minis ter Staf, en van talrijke gealli eerde officieren, die in alle vroegte naar dit punt waren ge komen, landden zij, terwijl Thun derjets over hun hoofden heen duikvluchten uitvoerden, midden in het gebied, dat door twee ver dedigende infanterie-compagniën, goed gecamoufleerd in stelling langs de wegen en dijken, werd bestreken. Na een korte, hevige schermut seling werden de meeste para chutisten krijgsgevangen gemaakt en restte hen niets anders dan ovarl rondom hun kostbare pa rachutes weer netjes op te vou wen. Maar terwijl wii dit door bellen gaat elders aan het front waar vanuit zee gelande troe pen opereren, de strijd nog door. En met gras op hun helmen en de slaap m de ogen, liggen overal langs de wegen soldaten met het geweer in de aanslag in stelling, wachtend op wat nu nog komen gaat en op de klok van twaal ven. Want dan is de strijd gedaan Z.K.H. Prins Bernhard toonde hij de inspectie op de N. Willemshaven te Harlingen van troepenonderdelen voor de „Blue Bird"-oefeningen veel belangstelling voor een demon stratie met de z.g. kikvorsmannen. Op de foto: In gezelschap van de commandant van het Engelse eskader, dat in de haven van Harlingen lag. en de commandant der kikvorsmannen, bekijkt Prins Bernhard twee „kikvorsen", waarvan een gereed staat om in het water te demonstreren. De stelling Den Helder is Vrijdagmorgen om tien uur door de aanvallende partij veroverd. Op de Diik, ter hoogte van de Postbrug, werd een landing uit gevoerd door Mariniers, die in een dertiental kleine landings schepen vanuit Texel het Mars diep overstaken. Vooraf had een flottielje Ne derlandse mijnenvegers, die werd geëscorteerd door die torpedo boot jager „Evertsen", bet radar- iiLstruetieschip „Soemba" en een Engelse fregat het Marsdiep van denkbeeldige mijnen gezuiverd. Dit flottielje werd tijdens deze vaart door tientallen Thunder jets en Gloster Meteorstraal ja gers aangevallen. Deze lucht aanvallen, alsmede de landing, 'trokken grote publieke belang stelling. Na de landing ontwikkelde zich nabij de Postbrug, langs de Kanaalweg en op het Helden der Zeepleon een hevig vuurgevecht. Het geknal was niet van de iuchit, doch bet verdedigende regiment Johan Willem Friso, dat volgens de plannen de neder laag moest lijden, gaf zich na een kwartier strijd gewonnen. I De rust keerde weer en de Verkeerschaos was na een tien minuten ook verleden tijd. De jeugd begon toen dapper bulzen te verzamelen. Prins Bernhard woonde op de Dijk in zijn functie van Inspec teur-Generaal van de Neder landse Strijdkrachten, de lan dingsoefeningen bij. BESCHERMING BEVOLKING De stichting „Bevordering be scherming Bevolking" heeft een tweetal uitgaven het licht doen zien. Het zijn een „Vraagbaak bescherming bevolking" en een brochure „Bescherming bevolking en u", bedoeld om die belang stelling voor de bescherming be volking te stimuleren. Dé „Vraagbaak" wil een zake lijk naslagwerkje zijn voor ieder een, die zich voor de bescher ming bevolking interesseert of er mede te maken heeft; de bro chure draagt een propagandis tisch karakter. HEERLEN In de staatsmijn „Hendrik" nabij Schuttersveld te Brunssum heeft zich een ernstig ongeval voorgedaan, tengevolge waarvan twee personen om het leven zijn gekomen en een derde in levensgevaarlijke toestand naar het ziekenhuis te Heerlen moest worden vervoerd. Omtrent de aard van het onge val is nog niets bekend. De overledenen zijn H. J. Doh- men uit Schinveld, 41 jaar, en TE KLAZIENAVEEN KLAZIENAVEEN. Donder dagmiddag om vijf uur vond de 42-jarige Bertus Sibum, in zijn woonplaats Klazienaveen beter bekend onder de familienaam Lubbers, op tragische wijze de dood in het Scholtenskanaal, 500 meter voorbij de kazerne. Sibum reed alleen in een Volks wagen, die toebehoorde aan W. van O. uit Klazienaveen, in de richting van dit dorp. Naar ge tuigen later verklaarden reed de auto op éen gegeven moment op twee linkerwielen en schoot in volle vaart het kanaal in. De auto kwam op de kop in 't water terecht. Drie mannen schoten on middellijk te hulp, doch slaagden er pas na tien minuten in de bestuurder te bevrijden. Kunst matige ademhaling mocht toen niet meer gelukken. Dr. Hoenders uit Zwartemeer was zeer spoedig op de plaats van het ongeluk. Sibum was dit voorjaar ge trouwd. R. A. Lammers uit Brunssum, 59 jaar. Het derde slachtoffer is K. P. Hellenbrand, eveneens uit Brunssum en 39 jaar oud. Alle drie de slachtoffers waren ge huwd. Dohmen en Hellenbrand waren vader van resp. 4 en 5 minderjarige kinderen. Het ongeval heeft zich voorge daan tijdens werkzaamheden aan een der stutten. Naar de juiste toedracht en de aard van het on geval wordt thans een onderzoek ingesteld door de bevoegde in stanties van de Staatsmijnen en het Staatstoezicht op de Mijnen. Er waren geen andere personen in de nabijheid, toen het ongeluk gebeurde. De nog in leven zijnde arbeider heeft nog geen inlich tingen kunnen verstrekken, daar hij bewusteloos is. GESCHENK UIT NW-GUINEA VOOR KONINGIN Door de autochtone bevolking van Manokwari op Nieuw-Guinea werd aan H.M. de Koningin een gele paradijsvogel aangeboden, die door de K.L.M. naar Neder land werd vervoerd en bij de Rotterdamse Dierentuin Blijdorp werd afgeleverd. Het gebeurt zeer zelden, dat paradijsvogels levend warden gevangen en een dusdanig transport doorstaan. De koningin heeft *t geschenk aanvaard met de bepaling, dat de Dierentuin Blijdorp de ver zorging on zich zal blijven nemen. MGR. BUIS NAAR DE MIDDENSTANDSBEDEVAART Mgr. Jacobus Buis, tit. Bisschop van Asthypalea, Apostolisch Vi caris van Jesselton in Noord- Borneo heeft zich bereid ver klaard deel te nemen aan de be devaart van de Kath. Midden- stansbond in het Bisdom Haarlem op Woensdag 11 Juni a.s. en een pontificaal Lof te doen. Mgr. Buis is Leidenaar van ge boorte en lid van de congregatie van Mill-Hill. Hij is werkzaam onder de Doesongs en Koppen snellers en heeft de bezettings tijd doorgebracht in een Jappen kamp. Volgens de thans binnenko mende berichten belooft de deel name aan deze bedevaart dit jaar overweldigend te worden. IN GERINGE MATE ARNHEM. De AKU, die in tegenstelling tot vele rayonpro ducenten in binnen- en buiten land, in staat is geweest tot heden toe op volle capaciteit te werken, heeft besloten haar productie enigszins te verlagen en in over eenstemming te brengen met de door haar verwachte afzetmoge lijkheden. Het in de laatste maanden ge voerde beleid heeft tot gevolg gehad, dat thans slechts enkele tientallen productie-arbeiders zul len moeten afvloeien. Bovendien zal een aantal vak lieden in de loop van dit jaar moeten afvloeien. BERLIJN. De Sovjet-Unie heeft van de Ver. Staten geëist, dat zij Oost-Duitsland een ver goeding betalen van 14 'millioen dollar als betaling met terugwer kende kracht voor het gebruik maken van de telefoonverbindin gen met Berlijn. De Russen hebben te kennen gegeven de telefoonverbindingen te zullen afsnijden wanneer de Amerikanen niet op het voorstel ingaan. Deze nieuwe Sovjet-actie werd bekend gemaakt in een brief van de Sovjet-controlecommissie aan het Amerikaanse Hoge Commis sariaat. In de brief wordt gezegd dat de Amerikanen voortdurend geweigerd hebben de telefoon rekeningen te voldoen, die door het Oost-Duitse ministerie van posterijen werden aangeboden. Deze Sovjet-actie kan be schouwd worden als een eerste poging van de Sovjets om de drie Westerse mogendheden te laten betalen voor het gebruik maken van wegen, spoorwegen en lucht- corridors, om zichzelf in deze geïsoleerde stad te kunnen hand haven

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1952 | | pagina 1