In tijdrit veroverde Wim van Est Oranjetrui op afgematte Gielen Etappezege in Eindhoven in de sprint voor Faanhof Reserve-aalmoezeniers in werkelijke dienst? Regering en werkloosheid DIEVENBENDE weerde zich geducht in Loosdrecht, Landsmeer en Laren Emigranten opgelet! Flinke straffen geëist Spoorweg esperantistencongres te Lindau aan Bodenmeer Moskou heeft de wind tegen Mgr. Willekens treedt af als apostoliseh-vicaris van Djakarta Nationale ploeg vierde triomphen Bestuursindeling N.-Guinea gewijzigd Mossadeq kiest Belgische advocaat Uitkeringen wegens oorlogsschade zullen in versneld tempo geschieden STATISTIEK VAN VERMISSINGEN Drinkebroer pleegde huisvredebreuk Naar wij vernemen VRIJDAG 6 JUNI 1952 PAGINA 6 (Van een onzer verslaggevers) EINDHOVEN Het grote spel in de Ronde van Nederland is zo goed als uit. Frans Gielen, die in de etappe naar Tongeren het had klaargespeeld om het krachtige Nederlandse legioen met als aanvoerder Wim van Est de Oranjetrui te ontfutselen, had in de avond met zijn kornuiten de vierde etappe naar Eindhoven van allo kanten bestudeerd. Men kwam er echter niet uit, want het voltallige Belgische leger was na de conferentie wel tot de heilige overtuiging gekomen, dat er in de zware tijdrit, welke de° harde ouverture vormde van de komende etappe, zo goed als niets te beginnen was tegen de „keien" in de Nederlandse elite groep; en het is precies uitgekomen zoals de Belgen hadden gedacht. Wim van Est, die nu eenmaal een specialist is in dit zware werk, waar alles aankomt op individuele capaciteiten, won met een fikse voorsprong de 53 kilometer lange tocht door het Zuid-Limburgse heuvelland met de alom bekende en in wielerkringen beruchte Cauberg als de meest hinderlijke barri cade. De achterstand van de oersterke Brabander, die feitelijk niet weet wat vermoeidheid betekent, was amper een volle minuut op de Belgische drager van het ronde uniform achter. Frans Gielen, die als laatste vertrok uit Maastricht, heeft gedaan wat hij kon om van Est nog te overtroeven. Het bleek echter het onmogelijke te zijn. Vooral toen de Brabander na de klim over de Cauberg met een tijd van 51 minuten en 26 secon den veruit aan de kop lag van zijn concurrenten. Tot overmaat van ramp kreeg de derailleur van Gielens fiets tijdens de beklautering van de Cauberg kuren. Kostbare secon den gingen daarbij verloren. Maar was alles heel normaal verlopen, dan nog had Gielen zich niet als leider kunnen handhaven. Daar voor was de race van van Est over het glooiende parcours, dat bijkans in een sahara-tempera- tuur moest worden gereden, te groots. En zo triomfeerde Wim van Est in deze tijdrit zonder dat een tegenstander hem kon bena deren. En zo werd dus in het dorp Geleen op het marktplein de oranjetrui met enige plechtigheid aan de Brabander gepresenteerd, die, en dat staat nu wel als een paal boven water, er niet meer aan denkt de leidersfunctie in de resterende dagen af te staan. Vandaar dat wij ook tot de con clusie zijn gekomen, dat de Ronde van Nederland in feite op deze Woensdagmorgen werd beslist. Het Belgische legioen zal natuur lijk nog pogen in de komende etappes in het offensief te gaan, doch veel brood zien onze buren daar feitelijk niet meer in. Het Helmond 18.28 >Deurn£ iati Meyel 17,38 Sitlar^d 16.13 [GELEEN U23* ipaubeek chimmtrt 11.09 'Cauberg fiGulpen St GeèrtrucftaMh eerf 10-37 1013 .r^iiJsienaken traject naar Veendam en de rit naar Utrecht gaan vrijwel door streken, die zo vlak zijn als een biljartlaken. Kans om van Est daar te overtroeven is wel uit gesloten, temeer omdat de volge lingen van de wielerkoning uit St. Willebrord, zelf al een veer tien karaats coureur, van een kwaliteit zijn, die maar weinig onder doet voor die van van Est. Niet in spierkracht, waarin zij het moeten afleggen tegen de Brabander, doch in taktisch be grijpen. De Ronde van Nederland wordt besloten met een tijdrit, een tweede. Eigenlijk wel een teveel van het goede in zo'n beperkt ronde-programma. In die tweede rit tegen het horloge van Utrecht naar Amsterdam zal van Est er zo zeker als'wat nog enkele mi nuten winst bij halen. Als er ten minste geen zonderlinge dingen gebeuren. Normaal gesproken wordt van Est dus winnaar van deze ronde en zijn ploeg zal te vens bovenaan in het team-klas sement eindigen, zodat alles toch is uitgekomen zoals Pellenaars en zijn discipelen het zich bij de start in Amsterdam hadden ge dacht. Al scheelde het een mo ment weinig of alle schone be rekeningen waren in het hon derd gelopen. De Belgen hebben in de tijdrit overigens gevochten en gevoch ten om een zege te behalen, al was het onbegonnen werk, daar voor echter alle hulde. Speciaal voor Maurits Neyt, die met 1 uur 22 minuten en 47 seconden lange tijd de leiding heeft gehad in de jacht tegen het horloge. Hij werd tenslotte overvleugeld door Gerrit Voorting en even later daverde Wim van Est binnen en was de hele Belgische aanvals- poging tevergeefs geweest. Om vier uur werd in Geleen weer appel geblazen en verza melde de karavaan zich voor het vervolg van dit zware dagpro gramma, de etappe naar Eind hoven over 106 kilometer. Het werd, en niemand had anders verwacht, een vrij tamme bedoe ning. De nationalen pasten er wel voor om een gevaarlijk heer schap te laten wegglippen. Daar kwam dan ook niets van. Hans Dekkers, ook een lid van de nationale armee en wiens woning toevallig in de lichtstad staat, gunde de hoogmogendheden ech ter wel een etappe zege. Van daar dat de kleine Eindhovenaar er na een twintig kilometer de benen nam in gezelschap van de taaie Limburger Maarten Joris. Kort voor Roermond hadden zich noch enkele renners bij dit duo aangesloten. Voorting, Faanhof, Bogaerts. Sorgeloos en Ham Smits. Toch werd het allerminst een heroïsch gevecht. Het leek er zelfs niet op. Hans Dekkers kreeg alleen zijn zin niet, het geen jammer was voor de sym- patieke Eindhovenaar. En dat kwam eigenlijk door Thijs Roks, die even voor het plaatsje Meyel op een moment dat het peloton weer eens contact kreeg met de vluchtelingen, tot verbazing ove rigens van het overigens zo ge zapig draaiende peloton, een sprong van jewelste maakte. On fortuinlijk voor de jonge Roks sprong Henk Faanhof mee. „Als In Januari j.I. was dc sterkte van leger en luchtmacht 75.000 man, doch in het komende najaar zal het aantal ontjer de wapenen zijnde mannen door het opkomen voor herhalingsoefeningen aan zienlijk zijn gestegen. Omdat on geveer 40 pet. van deze militai ren katholiek is, is het duidelijk, dat het aantal van 65 aalmoeze niers niet voldoende is om de geestelijke verzorging van de mannen, die voor herhalings oefeningen onder de wapenen ko men, te behartigen. Om deze' redenen, zo vernemen wij uit goede bron, zal het dit jaar en in de komende jaren noodzakelijk zijn, dat voor de duur van de herhalingsoefenin gen zal worden overgegaan tot oproeping van reserve-aalmoeze niers in werkelijke dienst. Reeds enige tijd geleden zijn tussen de kerkelijke autoriteiten en de verschillende orden en congregaties besprekingen ge voerd over het in geval van mobi lisatie ter beschikking stellen van ongeveer 250 reserve-aalmoeze niers. Door de verschillende orden en congregaties werd volledige medewerking verleend, zodat de zekerheid werd verkregen, dat in geval van mobilisatie over een voldoend aantal reserve-aalmoe zeniers kan worden beschikt. He laas kunnen deze reserve-aalmoe zeniers door hun oversten slebhts in geval van mobilisatie ter be schikking worden gesteld. In verband met het snelle tem po van de verdere -ophouw van ons leger en tevens door de om vangrijke herhalingsoefeningen zal ook een opkomst onder de wape nen voor deze reserve-aalmoeze niers in vredestijd dringend nood zakelijk zijn. Verwacht wordt, dat nieuwe besprekingen zullen worden ge opend teneinde te bereiken, dat het aantal beschikbare reserve aalmoezeniers in vredestijd kan worden opgevoerd. De ervaring, overal in Europa opgedaan, dat het uiterst moeilijke contact met de jonge mannen van twintig jarige leeftijd tijdens de militaire diensttijd zozeer vergemakkelijkt wordt, zal, naar verwacht wordt, het gunstige resultaat van deze besprekingen sterk beïnvloeden. Dekkers het dan niet kan, dan doe ik het maar" moet de lange goedmoedige Faanhof bij zichzelf hebben gedacht. Beide renners liepen snel uit en hadden kort voor Eindhoven al een stevige drie minuten voorsprong en toen was de zaak voor mekaar. Al thans voor Faanhof, want in de eindsprint, een hobby van de Roosendaler, werd Thijs Roks bij kans aan de grond oftewel de keien van de Eindhovense wijk Tongelre genageld. Dat was het slot van de triomfantelijke etappe-dag voor Nederland, welke een dubbele zege voor de nationale ploeg op leverde en die daardoor het Bel gische legioen, dat de dag te voren nog zo vol moed en spirit was geweest, zo goed als op de knieën heeft gebracht. De uitslag van het eerste ge deelte van de 4e etappe, de tijd rit van Maastricht naar Geleen, over een afstand van 53 km, luidt: 1. van Est (Ned. nat.) 1.21.16 met bonificatie 1.20.16; 2. van Dormael (Belg. A) 1.22.18, met bonificatie 1.21.48; 3. Voorting (Ned. nat.) 1.23.23; 4. Neyt (Belg. B) 1.22.47; 5. Desmedt (Belg. B) 1.23.02; 6. Wagtmans (Ned. nat.) 1.24.05; 7. Gielen (Belg. A) 1.24.10; 8. Lam- brichs (Ned. A) 1.25.01; 9. Kemp (internat.) 1.25.11; 10. Janssen (Ne. A) 1.25.41; 11. Diederich (internat.) 1.25.46; 12. Smets (Belg. A) 1.25.46; 13. van Kerk hoven (-Belg. B) 1.25.48; 14. van Breenen (Ned. nat.) 1.26.02; 15. Smits (Ned. B) 1.26.03; 16. Hoer- mann (internat.) 1.26.26; 17. Jöris (Ned. A) 1.26.48; 18. Roks (Ned. B) 1.26.58; 19. Sorgeloos (Belg. B) 1.27.12; 20. Vinken (Ned. A) 1.27.17; '21. Dekkers (Ned. nat.) 1.27.54; 24. Bogaerts (Belg. A) 1.28.13. Na de vierde etappe luidt het algemeen klassement: 1. van Est (Ned. nat.) 21.40.41; 2. van Dor mael (Belg. A) 21.42.05; 3. Gielen (Belg. A) 21.42.22; 4. Desmedt (Belg. B) 21.43.27; 5. Voorting (Ned. nat.) 21.43.43; 6. Wagtmans (Ned. nat.) 21.44.21; 7. van Kerk hoven (Belg. B) 21.46.02; 8. Kemp (intern.) 21.46.21; 9. v. Breenen (Ned. nat.) 21.47.16; 10. Janssen (Ned. A) 21.47.58; 11. Sorgeloos (Belg. B) 21.49.40; 12. Schaecken (Belg. A) 21.50.12; 13. Smits (Ned. B) 21.50.25; 14. Neyt (Belg. B) 21.51.09; 15. Bogaerts (Belg. A) 21.51.14; 16. de Hoog (Ned. A) 21.52.06; 17. Suykerbuyk (Ned. B) 21.52.19; 18. Lambrichs (Ned. A) 21.53.29; 19. Roks (Ned. B) 21.53.44; 20. Dekkers (Ned. nat.) 21.54.07. Schoenmakers van de Neder landse B-ploeg heeft opgegeven. Het ploegenklassement luidt: 1. Nederland nationaal, 65 uur 1 min. 46 sec.; 2. België a, 65 uur 13 min. 19 sec.; 3. België b, 65.14.09; 4. Nederland b, 65.25.09; 5. Nederland a, 65.29.14; 6. Inter nationale ploeg, 65.46.10. GEEN LEVENSMIDDELEN MEENEMEN Tot dusver meenden velen, die emigreerden het aan zichzelf en hun gezin verplicht te zijn aller lei levensmiddelen mee te nemen. Van de Stichting Landverhuizing vernemen wij, dat dit streng ver boden is. Het gevaar is namelijk allerminst denkbeeldig, dat deze met de mond-oen klauwzeer-virus zijn besmet- Zo werd uit Canada bericht ont vangen. dat de immigrate-autori- teiten aldaar zeer ontstemd zijn over de aanzienlijke hoeveelheden ham, worst en spek, die tussen de bagage van aankomende emigran ten werden aangetroffen. Deze zaken zullen Onherroepelijk ge- confiskeerd worden' en vernietigd Dit geldt voor vleeswaren van allerlei aard en voor fruit. Boven dien stelt de emigrant zich bloot aan alle mogelijke onaangenaam heden, onder andere aan het ver plicht in quarantine gaan. Zelfs terugzendiag naaT Nederland is niet uitgesloten. Dit geldt ook voor emigranten, die naar Austra lië en Nieuw Zeeland gaan. ZES ONDERAFDELINGEN MEER 's GRAVENHAGE Officieel wordt medegedeeld: teneinde te kunnen konijn tot een systema tische ontwikkeling van Nieuw- Guinea, ook op economische ge bied, is het nodig, dat de indeling in bestuursressorten zo doelmatig mogelijk is, opdat 't binnenlands bestuur zijn taak naar behoren kan vervullen. Als resultaat van verschillende overwegingen is thans de gewij zigde indeling in bestuursressor ten tot stand gekomen, Het aan tal bestuursressorterl, dat als af deling wordt aangeduid, blijft ongewijzigd op vier, n.I.: Noord Nieuw-Guinea (hoofdplaats Hol- landia), Zuid Nieuw-Guinea (hoofdplaats Merauke), Centraal Nieuw-Guinea (hoofdplaats nader aan te wijzen) en West Nieuw- Guinea (hoofdplaats Sorong). In de indeling dezer ressorten in onderafdelingen is echter een niet onaanzienlijke verandering gekomen, welke er op neerkomt, dat het totaal der onderafdelingen in Nieuw-Guinea met zes ver meerderd is en thans twintig be draagt. De nieuwe regeling is 1 April j.I. in werking getreden. ADDER IN SLAAPKAMER De familie L. in de Retief- straat te Den Haag ontdekte in haar slaapkamer een adder van 75 centimeter lengte onder het bed. Men waarschuwde de politie, die, na aankomst, het dier met een gummiknuppel doodde. De adder werd meegenomen naar het asyl om daar vast te stellen of het inderdaad een dergelijk gevaarlijk dier was. Het onderzoek viel in positieve zin uit. Niet be kend is waar de adder van daan is gekomen en op wel ke wijze het reptiel het huis is binnengekomen. BRUSSEL De Belgische rechts geleerde Henri Rolin, heeft naar hier heden werd medegedeeld de uitnodiging van premier Mossadeq om de belangen van Iran voor het International^ Hof te Den Haag te verdedigen aanvaard. i Rolin is lid van de Belgische Senaat. Iran zal de bevoegdheid van het Hof betwisten. De debat ten over het EngelsIraanse pe- troleumgescfriil zullen Maandag a.s. te Den Haag aanvangen. Men verwacht dat ze ongeveer 'n week zullen duren. Blijkens de gegevens van het Rijksbureau waren op 30 April bij de arbeidsbureaux als werkloos ingeschreven 129.980 mannen en 6730 vrouwen. De ontwikkeling is tot dusver enigszins ongunstiger geweest dan in het begin van het jaar verwacht werd, niettegen staande het feit, dat het aantal geregistreerde werklozen sedert 31 Januari reeds met ca. 38.000 is verminderd. Overigens zij er vol ledigheidshalve op gewezen, dat bü het bovengenoemde aantal in geschreven werklozen zijn inbe grepen de geregistreerde DUW- arbeiders tot een totaal van ruim 35.000. Dat de werkloosheid niet ster ker is gedaald, moet aan verschil lende oorzaken worden toege schreven. In de eerste plaats is gebleken, dat de uitvoering van 't wederom verhoogde woningbouw programma iets meer tijdverlies medebrengt dan aanvankelijk ver wacht werd. In de tweede plaats is in de bereidheid tot het doen van nieuwe investeringen een ze kere teruggang te bespeuren. Ten slotte bevindt de vraag naar duur zame consumptiegoederen in het bijzonder die naar textielproduc ten. zich op een lager niveau dan in de afgelopen jaTen. Nader onderzoek van de mone taire ontwikkeling wordt verricht ten einde vast te stellen of op de een of andere wijze in de stimu lering van de vraag naar duurza me verbruiksgoederen verder kan worden gegaan. Vooruitlo pend op de uitkomsten van dit onderzoek heeft de regering een voorstel ingediend tot verlaging van de tarieven van de omzet- en weeldebelasting van een aantal dezer goederen. Voorts heeft zij besloten tot een versnelling van de uitkeringen wegens oorlogs schade aan onroerend goed en aan huisraad. Tenslotte heeft zij een bedrag ter beschikking gesteld voor verbetering van bestaande woningen, dat tezamen met de be dragen. welke dientengevolge door gemeenten en belanghebben den zullen worden verstrekt, zal kunnen bijdragen tot bestrijding van de werkloosheid bij die bouw vakarbeiders, die in het onder houdswerk hun bestaan vinden. AMSTERDAM De Amsterdamse rechtbank, onder presidium van mr. H. Winkel, heeft zich gisteren bezig gehouden met de berechting van een aantal diefstallen, die door een uit zes man bestaande bende gepleegd zijn in Loosdrecht, Landsmeer en Laren. Voorts stond deze dag een groot aantal helers en andere medeplichtigen terecht. Als „mentor" van de groep die ven werd door de officier van Justitie beschouwd, de oudste van het gezelschap: de 36-jarige handelsagent J. de J. uit Am sterdam. Deze was het meestal geweest, die de tips gegeven had en die het „hersenwerk voor de bende verrichtte. Doordat hij in contact kwam met een vrouw van lichte zeden uit Loosdrecht, kreeg hij het adres van en de ge gevens óver een Loosdrechts in woner die de dame in kwestie beledigd zou hebben. De J. nam in zijn auto de bendeleden mee naar'de villa en stond zelf op de uitkijk, terwijl de anderen een hoeveelheid tapijten en o.m. een radiotoestel en een naaimachine stalen» Ook voor een diefstal in een vïïla te Laren, waar een par tij tafelzilver gestolen werd, had hij de suggestie gegeven. Een ander lid van de bende, de 31-jarige A. H. V. had op de scheepswerf de Groot te Lands meer gewerkt ep was dus goed op de hoogte van de toestand daar: hier stal de bende een las- kabel, en partijen electroden, touw en koper. Ook in de Kop van Noordholland heeft de bende verscheidene inbraken gepleegd, waarvoor zij zich reeds voor de Alkmaarse rechtbank hebben moeten verantwoorden. De zes verdachten in deze zaak erkenden in grote lijnen de ten lastelegging. De officier van Jus titie, mr G. R. Nubé achtte alles bewezen en eiste tegen de J. een gevangenisstraf van twee jaar; tegen de 22-jarige G. P. K. 16 maanden; tegen de 22-jarige M. •s-GRAVENHAGE. In 1951 heeft het informatiebureau van het Nederlandsche Roode Kruis 11.039 vermissingsgevallen van Joden opgelost. Zij waren allen omgekomen. Van vermiste Nederlanders in Duitse dienst en vreemde mili tairen bleken er 107 overleden te zijn; 24 kwamen terecht. Ge vraagde inlichtingen uit het bui tenland naar personen in Neder land en uit Nederland naar Ne derlanders over de gehele wereld verspreid, brachten aan 't licht, dat 42 gestorven waren, terwijl van 311 kon worden vastgesteld waar zij zich in levende lijve be vonden. Van in Indonesië Ver misten bleken 189 te zijn over leden en 168 nog in leven. 161 in Nederland vermiste buiten landse militairen waren overle den. 2359 aanvankelijk als onbe kend begraven militairen konden worden geïdentificeerd. BIJ BURGEMEESTER VAN WEESP AMSTERDAM. „Huisvrede-, breuk door wederrechtelijk ver toeven in de woning van een ander", stond in de tenlasteleg ging van de 42-jarige W. K. uit Weesp. Ter zitting van de Am sterdamse rechtbank, waarvoor verdachte gisteren terecht stond, bleek dat K. in de avond van 10 Mei j.I. de woning van de burgemeester van Weesp was binnengedrongen. Hoewel hem tweemaal door de burgemeester gelast was de wo ning te verlaten, moest de bur gemeester de ongenode gast zelf uit zijn huis verwijderen. Bij deze gelegenheid had K. de burge meester toegevoegd: „U bent wel burgemeester, maar u bent een schoft van een burgemeester", weshalve K. ook terecht stond wegens belediging. Dit alles was een gevolg van het feit dat ver dachte, die een gewoontedrinker was, op de z.g. „zwarte lijst" was geplaatst. De eis tegen K. luidde een maand gevangenisstraf. G. een jaar; tegen de 27-jarige J. P. G. 9 maanden; tegen de 23- jarige J.V. anderhalf jaar en tegen de 31-jarige lasser M. A. H. V. die alleen aan de diefstal in Landsmeer had deelgenomen, negen maanden. Al deze straf- fen met aftrek van voorarrest. De tegen vijf Amsterdamse kruideniers, die kaas hadden ge kocht, welke door de groep die ven onder leiding van de J. in Hoorn gestolen was, geëiste straf fen varieerden van 100,boete tot 1 maand gevangenisstraf. Te gen een tipgeefster luidde de eis 1 jaar, tegen een opkoper 9 maanden. Tegen diverse anderen, die zich in verband met de kwa lijke activiteit van de dieven bende te verantwoorden hadden, variëerden de éisen van 7, boete tot 6 maanden gevangenis straf. is in het Amsterdamse museum Willet Holthuijsen thans een unieke collectie Nederlands por- celein tentoongesteld; wordt de jaarlijkse reünie van de Vereniging tot bevordering der belangen van Slechthorenden op 14 Juni op het Slot te Zeist gehouden; spreekt het rapport-Havermans van de Voorlopige Raad voor de Kunst, dat gaat over de sociale positie van de kunstenaars, van ons volk als van een „volk in culturele nood"; besprak minister Albregts voor de American Bussinessmen's Club in Den Haag enige aspecten van het vraagstuk der productiviteit; werd Wouter Paap winnaar van een door de Rotterdamse Beiaard commissie uitgeschreven compo sitie-prijsvraag. Skiën in het voorjaar doet de Franse skiloper en kampioen Henri Oreiller blijkbaar bij voorkeur op het macadam van Parijs. Hij komt aan zijn aan leg en liefde voor de skisport tegemoet door het glijden op een kruising tussen ski's en rolschaatsen de ski op wiel tjes. (Ingez. mededeling) Dat opstijgend brandend zuur, van Uw maag tot hoog in de keel kunt U blussen in een paar mi nuten. met één of twee Rennies. Deze smakelijke tabletten werken onfeilbaar, ook bij U. Koop een pak bij Uw apotheker of drogist en zorg er voor altijd een paar bij de hand te hebben. Ze zijn hygiënisch verpakt, één voor één; zo practisch. En onopvallend in. te nemen zonder water of wat ook. Onder auspiciën van de Spoor wegdirectie te Karlsruhe vond te Lindau het 4de internationale congres van de Spoorwegesperan tisten plaats. Uit 11 landen kwa men 482 spoormensen bij elkaar om hun gedachten uit te wisse len. Officiële vertegenwoordigers van de spoorwegdirecties uit Frankrijk, Oostenrijk, Noorwegen en Duitsland, alsmede de burge meester van Lindau, spoorweg vakbonden uit Oostenrijk en Duitsland, de Spoorwegvakschool en vele anderen spraken het con gres toe tijdens de plechtige ope ning. De drie werkzittingen ken merkten zich door levendige dis cussies over verschillende onder werpen, o.a. over de samenstel^ ling van een speciaal woorden boek voor spoorwegvaktermen. Als basis werd genomen „Lexi- que Technique Ferroviaire", uit gegeven door S.N.C.F. Het 5de internationale congres zal in 1953 te Utrecht plaats vin den. Er werd een resolutie aan genomen om in alle landen te komen tot officiële erkenning door de spoorwegdirecties en op neming in de culturele afdelingen van de spoorwegbedrijven. Een bezoek aan de herstelwerk- plaatsen te Friedrichshafen en lezingen over de technische en economische ontwikkeling van het spoorwegbedrijf in de ver schillende landen trokken veel belangstelling. Ter ontspanning waren een boottocht op 't Boden- meer en een excursie naar Oberst- dorf georganiseerd. Tijdens de eerste excursie werd een bezoek gebracht aan 't eiland Mainau, waar .het prachtige park werd bezocht. Hier groeiden o.a. de bananen, sinaasappels en ci troenen. Daarna werd een bezoek gebracht aan de plaats Meersburg waar de Duitse dichteres Droste- Hülshoff heeft geleefd. De 2de excursie was in tegen overgestelde zin, nl. een bezoek aan de omgeving van Oberstdorf, waar de Breitachklamm en de plm. 2200 m. hoge Nebelhorn wer den bezocht. Hier konden de con gressisten genieten van schitte rende vergezichten en de sneeuw. Het congres, dat de belangrijke morele en materiële steun van de Duitsd Spoorwegen had, is in alle opzichten schitterend geslaagd. Van het wereldtoneel De 14 mannen in het ..Kremlin, die behalve voor thuis ook voor alle communistische organisaties elders in de wereld de dienst uit maken, spreken in de laatste tijd minder over „vredesdoeleinden" dan voorheen. Zij zien blijkbaar zelf het nutteloze van hun pro paganda in, wat ook zeer ver standig is, want de vrije volkeren tonen bitter weinig vertrouwen in de echtheid der Moskouse vre desduiven en palmtakken. De cen trale van het wereldcommunisme heeft daarom het masker afge worpen en is thans openlijk tot een andere tactiek overgegaan, die berust op het plegen van gewelddaden en onrust sto ken in de W. Europese lan den. De ge beurtenissen in Berlijn en de rel van Duclos en zijn aanhang te gen het wettige Franse gezag zijn de uitvloeisels dezer gewijzigde strategie. Een methode waarvan de aanstichters tot nog toe weinig plezier beleven en die eerder in hun nadeel dan voordeel werkt. Het laatste stemt tot vreugde, maar meer nog de krachtige en doeltreffende wijze waarop de Westerse landen deze tactiek be antwoorden. Het is zeker niet zo, dat de Russen en hun O.-Duitse vrienden maar ongehinderd met hun provocaties kunnen doorgaan. De Britten in West-Berli.in zijn het moe geworden en de Ameri kaanse instanties gaven gister avond te kennen, dat alles voor het opnieuw organiseren van een eventuele luchtbrug klaar is. Wij schreven enkele dagen ge leden, dat het Westen het been stijf moet houden. Dit gebeurt op het ogenblik en het werpt voor de toekomst waarschijnlijk meer resultaat af dan het sturen van de ene nota na de andere, die in Moskou toch niet serieus worden opgevat. Wanneer b.v. de Franse premier Pinay tot nog toe tijdens zijn bewind van 3 maanden niet meer had gedaan dan zijn hui dige straffe optreden tegenover de communistische onruststokers in zijn land, is dat alleen voor hem al een daad van betekenis, waar de Fransen dankbaar voor kunnen zijn. En het optreden in West-Europa èn het paal en perk stellen in de gevangenkampen van Korea bewijst dat de vrije volkeren op de goede weg zijn en zich niet laten leiden door angst en intimidatie. De afweerhouding van het Wes ten is ook doeltreffend. Niemand zou vooruit voorspeld hebben, dat de communistische stakingsoproep in Frankrijk op een totaal fiasco zou uitlopen. En dat is dan toch maar gebeurd. De Franse arbei ders zijn de ogen open gegaan en duizenden: die deel uitmaken van de communistische organisa ties, hebben de stakingsoproep naast zich neergelegd. Waarschijn lijk zijn zij tot de slotsom geko men, dat de staking niets heeft te maken met hun sociale positie, maar eenvoudig een manoeuvre is van de buitenlandse politiek van de Sovjet-Unie. Het echec van de staking is tegelijkertijd een nederlaag voor het prestige van de communistische partij in Frankrijk en zal zeker niet na laten achter de dikke muren van het Kremlin indruk te maken. Behalve het mislukken van de communistische tactiek zijn er nog een paar merkwaardige ge beurtenissen, die een fel licht werpen op spanningen in de bols jewistische gelederen zelf. Het uitstoten van Anna Pauker, een maal de gevierde vrouwelijke mi nister van buitenlandse zaken van Roemenië, die over sterke relaties met Stalin beschikte, en niet minder het plotseling ver dwijnen van de vice-premier van Tsjecho-Slowakije, dr. Jan Sev- cik, geven ernstig te denken of het allemaal wel naar wens gaat. Anna Pauker was erg gesteld op het nationale cachet van de com munistische politiek in Roemenië. Dit riekt naar Titoïsme en wordt beschouwd als hét ernstigste ver grijp tegen de Kominform-plan- nen. Het is helemaal geen nieuws, maar wel nieuw is, dat in steeds meerdere mate in de satelliet staten een oppositie begint te groeien tegen de hechte verbon denheid met Moskou. Al naar ge lang de Sovjet-Unie eerlijker voor de ware bedoelingen van het drijven naar een oorlog uitkomt, neemt deze weerstand toe. Het zal de plannen van Rusland niet kunnen weerstreven, maar het is toch een symptoom van zwakte. En is Rusland zelf? Het Ame rikaanse ministerie van buiten landse zaken heeft een rapport opgesteld, waarin de samenvat tingen van recente gesprekken met Russische vluchtelingen zijn gepubliceerd. Een boeiend ver haal, waaruit blijkt, dat de meer derheid van het Russische volk sterk tegen het regime is. Een spoedige ineenstorting van het bewind verwachten deze insiders niet. Zij achten de politiestaat daartoe te sterk. Ook een teken van zwakte! Moskou heeft de wind tegen. DJACARTA (KNP) Mgr. P. Willekens S-J., Apostolisch Vica ris van Djakarta, heeft wegens hoge leeftijd en om gezondheids redenen tot de H. Stoel het ver zoek gericht om van ziïn functie te worden ontheven. Mgr. Wille kens is voornemens ook na zijn ontslag in Indonesië te verblijven. Mgr. Willekens werd op 6 De cember 1881 te Reussal in Noord- Brabant geboren. Op 18-jarige leeftijd trad hij in in de Sociëteit van Jezus en werd op 24 Augustus 1915 priester gewijd. Van 1917 tot 1925 was hii povicenmeester en rector van Mariëndaal te Grave, van 1925 tot 1927 rector van het Theplogicum te Maastricht en van 1927 tot 1934 Visiator, in welke functie hii verscheidene reizen maakte. In 1934 volgde zijn be noeming tot Apostolisch Vicaris van Djacarta, toen nog Batavia. Op 3 October 1934 werd hii bis schop gewijd. Tijdens Mgr. Willekens' bestuur deden zich grote politieke wijzi gingen voor. Na een rustig Neder lands bestuur volgde in 1942 de Japanse bezetting van Java. Ge durende deze periode van grote spanningen kon Mgr. Willekens zeer vruchtbaar werk verrichten, daar hij aan internering door de Japanners kon ontsnappen. Ver scheidene jaren was Mgr! Wil lekens bijna de enige priester in Djakarta. Na de beëindiging der vijandelijkheden volgde de woeli ge periode tot de souvereiniteits- overdracht. Gedurende 1947 en '48 verbleef Mgr- Willekens ruim 'n jaar in Nederland om weer op verhaal te -komen en nieuwe krachten op te doen. Het Vicari aat van Djaca-rta kan bogen op een gestadige groei. Op het ogen blik telt het Vicariaat biina 28 000 katholieken op een bevolking van 3-500.000.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1952 | | pagina 3