St. Elizabeth-ziekenhuis bestaat 17 Juli vijf en twintig jaar Boete geëist tegen fabrikant die eigen garage binnendrong Sn de harten der mensen laait de vlam van liefde voor Maria steeds hoger op Goed geslaagde nachtelijke operatie van zelfstandige Nationale Reserve orookjestand Huldigingscomité plaatst oproep voor feestgave naar» üu> smaak Pater Simons S.V.D. bisschop van Indore Civiele procedure stelde eigenaar eerder in 't gelijk AANKLACHT WEGENS MEINEED Achtste atoom proef in Las Vegas Machtige stoet van biddende pelgrims in eerbiedige hulde voor O.L. Vrouv/ SCHOTEN IN DE MORGEN Een half uur vocht Wijdenes hardnekkig tegen oprukkende, overmachtige vijand Beverwijk opende aardbeiencampagne g Was. Zelf is zij ook genoemd, want deze is inderdaad groot in hervormster van de is schrijfster van gees- rken, als heilige. Haar is eigenlijk een door- ht ridderlijk avontuur, nende verwikkelingen kanten. Maar Teresia e vrouw niet naar om aten ontmoedigen. Als telden zijn, was Teresia )per. Zij staat midden le leven, terwijl zij toch ;e kloosterlinge en de egenadigde bruid van Zij was voor iedereen allen de grote moeder. :er hoogstaande levens- ng kan in alle opzichten >eg ter lezing worden n. Teresia's leven is ils geen ander en zoals aid is door Marcelle staat het opnieuw in s. De uitgeverij De F in dient de geestdriftige allen, die dit prachtige stijgende bewondering ing lezen Bibliothecaris amponten bij Velxen zomermaanden N Het ligt in de be an de Rijkswaterstaat it iaar tijdens de zomer- vier stoomponten bij dienst over het Noord- te laten vervullen. De n ingang wordt vermoe- fuli a.s. iiiiiiiiiimiiiiiiimiiü oeuren, dat detective met het stevig vast- haalde daarvoor het r van zijn lijf af. Wij bestaan van dat touw t doen. „Ziezo e de kluifjes nu maar ie wel eens fijn vast- dat bleek wel. Het schurken zaten muur- nderden de ontvluch- wet, jullie zijn mijn brengen en dan hoor ptocht al. Doch aokjesfiguren nu maar irlijk worden die niet iiiiimimiiiiiiiiiiiii^ VRIJDAG 6 JUNI 1952 PAGINA 7 ALKMAAR Op 17 Juli van dit jaar bestaat het Sint Elisa- bethziekenhuis te Alkmaar 25 jaar. Er heeft zich een comité gevormd, dat zich ten doel stelt, dit jubileum niet onopgemerkt te laten voorbijgaan. In dit uitvoerend comité hebben zitting Mr, A. J. M. Leesberg, voorzitter, G. J. Sluymer, directeur van het St. Elisabethziekenhuis, secretaris, Rector P. C. G. Visser, penningmeester; en J. P. van Hove, G. J. W. E. van Hesteren, arts te Warmenhuizen, F. M. M Van der Hoeven, arts; C. H. M. Kamphuys, apotheker, G. A. Kerssemakers, arts en Fr. A. H. Otten, journalist. Dit Comité vond de volgende autoriteiten bereid zitting te ne men in het Ere-Comité: Z. H. Exc. Mgr. J. P. Huibers, bisschop van Haarlem, Dr. P. Muntendam, Staatssecretaris van Volksgezondheid, Dr. J. E. Baron de Vos van Steenwijk, Commis saris der Koningin in de Provin cie Noord-Holland, Dom. P. An- driessen O.S.B., Abt van de Re gale. Abdij te Egmond, de H.E. Heer J. Th. Jacobs, Deken van Alkmaar, Mr. H. J. Wytema, burgemeester van Alkmaar en de heer C. M. Hoogenboom, voorzitter van de afdeling Alk maar van de Kon. Ned. Maat schappij tot Bevordering der Ge neeskunst. Het Uitvoerend Comité heeft zich met de volgende circulaire gericht tot de oud-patiënten en andere daarvoor in aanmerking komende personen en instanties: De E.E.Z.Z. Augustinessen herdenken dit jaar twee belang rijke data. Zij kwamen 55 jaar geleden de ziekenverpleging in Alkmaar beoefenen en vervol gens openden zij daartoe 25 jaar geleden het nieuwe St. Elisabeth ziekenhuis in de van Everdin- genstraat. In de negentiger jaren maakte Mgr. C. Bottemanne, Bisschop van Haarlem, zijn verlangen kenbaar, dat er in het Noorden van zijn diocees een Katholiek ziekenhuis zou komen en wel het liefst in Alkmaar, zijn ge boorteplaats. Einde November 1897 kwamen de E.E.Z.Z. Augustinessen naar deze stad om de wens van haar Bisschop in vervulling te doen gaan. Zij openden het in de kop van Noord-Holland algemeen be kend geworden St. Elisabeth Ge sticht in de Emmastraat te genwoordig Huize St. Augustinus en hiermede begon de nu 55- jarige zegenrijke arbeid dezer Congregatie in Kennemerland en West-Friesland. Deze vestiging viel samen met het begin van een periode van grote opbloei der natuurkundige en medische wetenschappen. De ontdekkingen van Pasteur, Koch, Lister en talrijke anderen begonnen rijpe veuchten af te werpen voor het lichamelijk heil van velen en zo kon het geschieden, dat het St. Elisabeth Gesticht alras te klein werd om aan al degenen, die hulp vroegen, plaats te kun nen bieden. In 1920 kocht het bestuur der Congregatie de St. Hippoly- tus Stichting te Delft een groot terrein aan de van Ever- dingenstraat en in 1924 werd be gonnen met de bouw van een groot nieuw ziekenhuis, een con ceptie, die tot op de dag van heden getuigt van ruimheid van blik en inzicht. In 1927 kwam dit gebouwen- ONTWERP MIDDELBAAR- EN HOCERONDERWIJSWET Aan het voorlopig verslag van de vaste commissie voor het onderwijs uit de Tweede Kamer over het. wetsontwerp tot wijzi ging van de middelbaar-onder wijswet, de hoger-onderwiiswet en de pensioenwet 1922 ont lenen wii het volgende: Als de voorgestelde regeling van het leerplan voor de handels avondscholen tengevolge zal heb ben, dat handelsavondscholen met keuzevakken niet meer in aanmerking zullen komen voor subsidiëring, dan heeft de com missie ernstig bezwaar tegen lid 4. De toelichting, waarmede de verhoging van het subsidie in de personele en materiële kos ten met 2 procent wordt gemoti veerd. achtten enige leden niet geheel duidelijk. Andere leden waren van mening, dat de voor gestelde verhoging inderdaad ge rechtvaardigd is. Verscheidene leden bepleitten een volledige vergoeding door het rijk van de leraarssalarissen. Vooral nu een verhoging van de vergoeding tot 97 procent wordt voorgesteld, zal dit voor de schatkist slechts een geringe verzwaring betekenen. complex gereed. Op 17 Juli van dat jaar werden de gebouwen ingewijd door Mgr. A. J. Callier en in gebruik genomen. De 55-jarige werkzaamheid der E.E.Z.Z. Augustinessen in Alkmaar en het 25-jarig bestaan van het St. Elisabeth Ziekenhuis vormen feiten, die herdacht mo gen worden om de talrijke gees telijke, lichamelijke en maat schappelijke vruchten, die zij over ons gewest hebben uit gestrooid. Op initiatief van het Uitvoe rend Comité hebben zich een Ere-Comité en een Huldigings- Comité gevormd met de bedoe ling uiting en vorm te geven aan de dank, die velen willen bren gen voor de genezing en de troost, die zij vonden in het door de E.E.Z.Z. Augustinessen ge stichte en beheerde ziekenhuis. Het is gebleken, dat de Eer waarde Zusters voor zichzelf geen huldeblijk verlangen, maar het Comité weet, dat bij haar de gedachte leeft, dat door moder nisering der bestaande radio installatie het verblijf der pa tiënten in het ziekenhuis veraan genaamd zou kunnen worden. Het Uitvoerend Comité heeft deze gedachte als doelstelling voor. een huldeblijk met eenpa righeid van inzicht aanvaard en wil alle krachten in het werk stellen om te komen tot de vor ming van een fonds, dat als basis kan dienen voor de bestrijding van de kosten, verbonden aan de aanleg van een moderne radio- installatie ten gerieve van de patiënten, verpleegd in het St. Elisabeth Ziekenhuis. Het Comité heeft de overtui ging, dat alle oud-patiënten en allen, die waardering hebben voor het werk der Eerw. Zusters, sympathie zullen gevoelen, om bij te dragen aan een dergelijk jubileumgeschenk, hetwelk 17 Juli a.s. aan de Eerw. Zusters zal worden aangeboden. Het Comité veroorlooft zich U bij dit jubileum-manifest een formulier in te sluiten, dat U in staat stelt van Uw instemming te doen blijken door een gift te schenken voor de vernieuwing van de radio-installatie van het St. Elisabethziekenhuis. De na men der schenkers zullen wor den opgenomen in een album, dat de Eerw. Zusters als een blijvende herinnering zal worden aangeboden. Voor wie het bezwaarlijk is op deze wijze uiting te geven aan hun medeleven met dit jubileum, bestaat gelegenheid hun giften af te geven bij de Z. E. Rector P. C. G. Visser, Van Everdin- genstraat 18, Alkmaar. (Advertentie) - TETERINGEN (KNP). Pater F. M. H. Simons, missionaris van het Goddelijk Woord, is door de H. Stoel benoemd tot bisschop van het nieuw opgerichte bisdom Indore in Noord-West India. Het nieuwe bisdom, suffragaan van het aartsbisdom van Bombay, telt 7.000.000 inwoners, van wie 17.000 katholieken. Het gebied is voor 80 pet. Hindoe en voor bijna 20 pet. Mohammedaan. Pater Simons werd op 30 Juli 1908 te Tegelen geboren. Hij stu deerde aan de seminaries te Uden, Helvoirt en Teteringen en daarna te Rome theologie, waarin hij het doctoraal behaalde. In 1935 ver trok hij voor de eerste maal naar de missie in India. Van 1945 tot 1948 was hij Administrator van Indore, dat tóen nog een Apos tolische Prefectuur was. De da tum en plaats der bisschopswij ding zijn nog niet bepaald. AMSTERDAM Een strafkamer van de Amsterdamse recht bank heeft zich bezig gehouden met het conflict over een garagewoning te Blaricum tussen de eigenaar, de 49-jarige fabrikant J. W. R. en het gemeentebestuur van Blaricum. In deze zaak zijn, in civiele procedures, waaronder twee korte gedingen, B. en W. van Blaricum in het ongelijk gesteld. Ditmaal echter stond de eigenaar (thans in een strafrechtelijk proces) terecht, omdat hij de hem toebehorende garage, die naast zijn eigen woning is gelegen, was binnengedrongen en deze daarop ge heel als garage had laten inrichten. Hem was ten laste gelegd, dat hij de garage wederrechtelijk was binnengedrongen, dat hij daarbij enig vaatwerk ha<j vernield, dat h;j een encyclopaedie had wegge nomen en dat hij de woonruimte in de garage wederrechtelijk on bruikbaar hai gemaakt. Onder de getuigen in deze zaak bevond zich ook de burgemeester van Blari cum, Mr. P. van Ogtrop. De officier van Justitie, Jhr. Mr. A. Reigersma, achtte de diefstal van de encyclopaedie en het ver nielen van het vaatwerk niet be wezen en vroeg daarvoor vrij spraak. De wederrechtelijke bin nendringing en het wederrechte lijk onbruikbaar maken achtte hij wel bewezen Daarvoor eiste hij tegen de eigenaar een geldboete van f 100 subs- 50 dagen hechtenis In zijn requisitoir zeide hij het onjuist te achten, dat de onder huurder, Pay, een musicus uit Su riname, door het gemeentebestuur zonder vordering van de woning en zonder toestemming van de eigenaar in de garage was ge plaatst. Bovendien oefende hij critiek uit op het gemeentebestuur van Blaricum, dat de vordering alsnog had uitgevaardigd, toen in civiele procedure door de presi dent van de Amsterdamse Recht bank beslist was, dat Pay geen recht op de woning had. Pay verliet korte tijd nadat hij de garage had betrokken, deze wo ning, omdat hij naar het buiten land ging. Hij stond toen de gara ge echter tegen een vergoeding van f 300 voor één maand af aan een familie uit Haarlem, die er voor vacantie gebruik van maakte. Met deze gang van, zaken ndrn de eigenaar geen genoegen. Nu naar zijn mening, Pay geen recht op de garage had (een mening, die de president van de recht bank later bleek te delen), had hij er zeker geen recht op geldelijk voordeel uit andermans eigendom te slaan. Na het vonnis in kort geding van de rechtbank, waarbij Pay niet aanwezig was, omdat hij in Duitsland verbleef, bracht de eige naar veranderingen in de garage aan. zoals hierboven gemeld, en plaatste er zijn auto, alsmede enige fietsen en een voorraad kolen in Het gemeentebestuur vorderde toen de garage voor een andere familie en liet door marechausees de auto enz. weer op het erf van de fabrikant zetten. Daarop be gon de raadsman van de eigenaar een derde kort geding (omstreeks Kerstmis j.l.), doch toen trokken B. en W. deze nieuwe vordering in. Mr. J. P. Willems, raadsman, betoogde in zijn pleidooi, dat ver7 dachte slechts zijn eigen garage was binnengedrongen waarop de onderhuurder Pay, volgens uit spraak in kort. geding geen recht meer had Er was bovendien nie mand aanwezig in de garage, zo vervolgde hii. niemand die hem de toegang tot de garage ontzegde. Van wederrechtelijkheid was dus volgens pleiter geen sprake. Hij vroeg derhalve vrijspraak. Bovendien diende hij tijdens zijn pleidooi een aanklacht wegens meineed in tégfen de onderhuurder Pay en tcgeö .de kunstschilder J. Pieters inzake^öe kwestie van de encyclopaedie;: S a' 'v Deze beide heren hadden, als getuigen gehoord, n.l. verklaard, dat de encyclopaedie aanvanke lijk het eigendom van Pieters was en dat de^e de boeken aan Pay had verkocht. Pleiter zeide over de bewijzen te beschikken, dat dit niet waar was. De encyclopaedie was in de garage aanwezig, toen de eigenaar deze binnendrong. De fabrikant bracht de boeken naar een bank en deelde Pieters med, dat deze ze daar kon halen. Pay beweerde later, dat de eigenaar van de garage de encyclopaedie had gestolen: zij was van hem (Pay) en niet van Pieters. In de zaak tegen de eigenaar zal de rechtbank op 18 Juni a.s. uitspraak doen. LAS VEGAS (Nevada). In Las Vegas heeft gisteren de acht ste atoomontploffing van de reeks die dit voorjaar op 't programma staat, plaats gehad. De ontploffing was in Las Ve gas op een afstand van ruim 100 kilometer vanwaar zij plaats vond duidelijk zichtbaar. De flash had een meer uitgesproken oranje kleur dan de meeste vorige. Wel licht is dit toe te schrijven aan de wolken, die door het intense licht duidelijk verlicht werden. Dit keer waren er geen troe pen bij de proefneming betrok ken. NIEUWE FRANSE STAATSLENING EEN SUCCES PARIJS De inschrijvingen op de nieuwe Franse staatslening, die door goud wordt gedekt, zijn zo groot, dat de staatsdrukkerijen nauwelijks kunnen voorzien in de behoefte aan obligaties van 50.000 en 100.000 francs. Bij zijn aankomst in het Pentagon te Washington, waar generaal Eisenhouwer op een persconferentie verklaringen aflegde, krijgt de generaal van een der talrijke persfotogra fen „instructies", waar hij moet gaan staan om gefotogra feerd te worden. HEILOO Er wordt tegenwoordig nogal een en ander geor ganiseerd aan feestelijkheden en demonstraties. Vaak is het resultaat min of meer geslaagd.. Enkele bereiken een uitzon derlijk succes. Niet dat er op 31 Mei op de bedevaartplaats te Heilob iets heeft plaats gehad, dat men hieronder zou moeten rangschikken, maar iets heel bijzonders is het ongetwijfeld zeker geweest. Het was een zuiver godsdienstige gebeurtenis, een biddag. Als men rekening houdt met de hoeveelheid regen die er die dag gevallen is en de vele uren dat dit geduurd heeft, dan was het resultaat boven elke verwachting. Het doet goed in deze materialistische wereld zoveel animo van biddende mensen te zien. Rozenkransgebed Heel de dag heeft het rozen kransgebed met stil gestaan. Het feit dat de Zaterdag voor twee grote feestdagen de' huisvrouwen sterk bindt aan 't gezin, was met zonder invloed gedurende de ochtenduren. Maar in de namid dag was het zeer druk van mefl»- sen die kwamen en gingen. Soms geleek het wel alsof er afspraak was gemaakt, zó gestadig werden de heengaanden door nieuwe bid ders vervangen. Een zee van kaarslicht droeg het hare bij aan het bijzondere cachet van deze dag. Zeer dik was dan ook het pak ingestuurde intenties dat heel de dag door op het altaar neergelegd bjeef voor de voeten van onze Liëvé Vrbuw. Velen hadden zelfs een verre reis ge maakt om de hele rozenkrans te komen bidden in Heiloo. Uiter aard is het niet eenvoudig om 't getal van deze komende en gaan de mensen gedurende de dag te schatten, maar met 1200 a 1400 overdrijft men zeker niet. Tegen de avohd werd de toeloop aan houdend groter. Enorme pelgrimsschare De dag werd besloten met een plechtig Lof in de grote bede vaartskerk. Er was op massale opkomst gerekend. Dit bleek in derdaad geen vergissing. Er had den zich plm. 1400 gelovigen in de bedevaartskerk geperst en de 3 openslaande deuren „puilden uit" tot ver naar buiten. Ook hierin bleek voorzien te zijn. Een radio-installatie stelde dege nen die geen plaats meer konden vinden, in de gelegenheid buiten, alles zeer goed te volgen. De Fa. Bakker van Heiloo heeft eer ge had van haar werk, want allengs stond een groep van minstens 500 mensen buiten voor de kerk aan dachtig de plechtigheden te vol gen. Met een groots slot werd de dag bekroond. Onder het Lof, gecelebreerd door de Zeer Eerw. Pater M. Henskens, rector van de Karmel in Egmond a.d. Hoef met assistentie van Pater E. Bernard als diaken tevens feestredenaar en Pater J. Hijnnen, hield de predikant een gloedvolle ontroe rende preek. De gewijde spreker ontleedde het sterke verlangen van ieder mensenhart om in zijn moeder een ideaal van menselijke schoonheid en goedheid te zien en te bezitten. God zelf kon zich zulk een moeder maken en heeft dat gedaan en 't is deze moeder, die Hij ons heeft gegeven. Deze Moeder is 't, die door de kinde ren hier in Heiloo wordt vereerd, die haar kinderen blijft trekken en op zulk uitzonderlijke wijze verhoort. Door lange eeuwen is die drang naar Heiloo blijven le ven, ondanks de verwoesting van het Heiligdom in de hervormings tijd, ondanks de dreigende straf fen die de gelovigen moesten we ren. Alle menseli.ike nood komen de kinderen hier aan de Moeder voorleggen en zulk een Moeder vraagt men nooit vergeefs. Zo is het nog in deze tijd, zo is het heel bijzonder vandaag. Hier staat Zij op post voor haar kinderen om hen te leiden en te helpen tot het ogenblik dat wii boven zullen komen met ons: Moeder hier ben ik. (Van onze verslaggever) Het nieuwe Studentensanatorium te Laren N.H. zal op Don derdag 19 Juni officieel geopend worden. Het oude sana torium, dat al heel gauw te klein bleek te zijn, is nu geheel omgebouwd tot zusterhuis. Het *nieuwe gebouw zal plaats kunnen bieden aan 23 vrouwelijke en 62 mannelijke patiën ten. Het sanatorium is zeer modern ingericht en de bouw ervan heeft ongeveer drie jaar in beslag genomen. De totale kosten bedragen ongeveer 2 millioen gulden. WIJDENES Het was een to tale verrassing, de aanval op Wijdenes, die vanmorgen in alle vroegte plaats vond. De Rode verdediging was wel op haar quivive, maar had niet op de aanval gerekend. Beter gezegd, er waren geen verwachtingen ge koesterd. Dat werd evenwel an ders toen in de nanacht plotse ling enige lichtkogels afgevuurd werden. Toen wist men het: de vijand was in aantocht. En even later was de aanval in volle gang, maar ook de verdediging liet zich niet onbetuigt. Het heeft echter niet mogen baten, om goed half vijf was Wijdenes vij andelijk bezit. En om vijf uur stonden vriend en vijand gezel lig met elkaar te praten over het verloop van de strijd en hoe het nu bestond dat vriend vijand geworden was. Rood werd Blauw Inderdaad Rood was Blauw ge worden, dé voormalige verdedi gers hadden zich als aanvallers ontpopt, althans een gedeelte. Hoe was dat mogelijk? Gister nacht maakten Blauwe troepen een landing vanuit zee. Wel was het landingsvaartuig gerappor teerd doch terwille van de oefe ning mocht het doorvaren. In tien minuten zag de marine toen kans om vanuit het zwembad Flevo zestien gemotoriseerd'e wagens, waaronder amphibievoertuigen. aan land te zetten. Even later was het vaartuig verdwenen, maar ook de voertuigen waren spoorloos en de verdediging kwam te laat. Het vaartuig zocht zijn heil op het water en de wa gens verdwenen in de richting Enkhuizen en Blokker. Door hun verrassend snel optreden werd de Rode verdediging in wanorde gebracht. In samenwerking met luchtlandingstroepen vielen zij de aanvullingsplaats aan. Dat is altijd een tere plek, want daar komt het eten vandaan, waar de soldaat op loopt en de benzine, waar d'e wagen op loopt. De commandant van de Roden zag zich dan ook genoodzaakt ziin troepen te hergroeperen om op een smal front ten Zuiden van Den Helder hardnekkig weer stand te kunnen bieden. Wegens het daarvoor benodigde mate riaal moest de cie. Nat. Reserve haar transport afstaan en in het eigen gebied achterblijven. Zij waren zogezegd op non-actief ge steld. Op initiatief echter van de lei ding van dit onderdeel werd be sloten het middenvak in de waan te laten, dat de Blauwen hier nog steeds een ernstige bedrei ging vormden. In diep geheim werden het linker en rechtervak van Rode tot Blauwe troepen ge transformeerd. Van verdedigers werden zij nu dus aanvallers. Dit had voor heni het voordeel,dat. zij de helm thuis mochten laten, welke me dedeling met een zucht van ver lichting werd aangehoord. Hoewel Jnet middenvak hier niets van wist, werd deze toch door zijn commandant in 'n steeds hogere graad van waakzaamheid gebracht en de troep was vast besloten om bij een eventuele ACTIE-FLITS Een schot valt: beng!!! Aanvaller: „Je bent dood" Verdediger: „Ik mankeer niets" A: „Toch heb ik je geraakt" V: „Waar dan?" A: „In de borst"/ V: „Nou goed dan. Au!!!" aanval zich tot het bittere einde te verdedigen. Die aanval kwam dan vanmorgen. Van drie richtin gen uit kwamen de blauwen. Meter voor meter slopen ze voorwaarts in de richting van 't verdedigde plaatsje, waar barri cades opgeworpen waren en mi litairen, zwaar bewapend, de zware taak op hun schouders voelden drukken van het aan hun zorgen toevertrouwde wel en wee der inwoners. Toen knalde om vier hur het eerste schot. Kra kend rolde het sinistere geluid door de stilte van de morgen. Nog geen minuut later spoten vu rige tongen uit vele vuurmonden. Hevelen klonken over en weer. En inmiddels rukte de vijand op, dekking zoeken achter huizen en heggen Kwart voor vijf was het lot van Wijdenes beslist en wisten de in woners, die inmiddels naar bui ten waren gestroomd, dat zij zich thans- hadden te houden aan wat de blauwen commandeerden. Commentaar Voor de Nationale Reserve in deze omgeving zit het er thans op. Vandaag nog worden ze naar hun oorspronkelijke plaatsen te ruggevoerd. Was het niet het ini tiatief van de leiding van de af deling Hoorn geweest, dan had den ze gisteren reeds tot de op non-actief gestelde troepen be hoord. omdat vervoer haar ten enemale ontbrak doordat zii haar voertuigen móest afstaan voor de hergroepering. Dat zij de vijand hier niet heeft kunnen tegen houden is geen wonder, want op een te bewaken kust lijn van 30 km lang had zij slechts 150 man, hetgeen neerkomt op 2 man per km- Immers een gedeelte van de troep moet dienst doen als bewa king, terwijl eveneens een ge deelte klaar moet staan om dienst te kunnen doen* als stoottroep bij evt. landingen in de omgeving, Nationale Reserve is op die ma nier min of meer te kijk gezet, hetgeen toch moeilijk haar belo ning kan zijn voor de taak, die zij vrijwillig op zich heeft genomen- Iets goeds is er van de faurage- ring te zeggen, deze was af. Het heeft de manschappen niets ont broken. noch de thuisgroep, noch zij, die in het veld hun plicht de den. Vanavond behoort de oefening „Blue Bird" dan weer tot het ver leden. Er zijn fouten gemaakt, maar het lag ook niet in de be doeling dat dit een volmaakte aanval en verdediging zou wor den. De opzet is een oefening niet zozeer voor de soldaten als wel voor de officieren, die hierdoor vaardigheid- moeten krijgen om in internationaal verband hun be velen te geven. Als zodanig moet „Blue Bird" gezien worden en al de internationale oefeningen van verleden, heden en toekomst. En het grote deel? De vedediging van West-Europa, de samenbun deling van krachten om sterk te staan in de strijd voor de geeste lijke en stoffelijke vrijheid. Europese Kolen- en Staalgemeenschap Naar wij vernemen zal op 12, 13 en 14' Juni a.s. in het Vredes paleis te 's-Gravenhage een bij eenkomst worden gehouden van de interim-commissie van het plan-Schuman. Voorts komt ons ter ore, dat als Nederlands lid van het door de Europese Kolen- en Staalge meenschap in te stellen hof zal worden voorgedragen mr. A. van Kleffens, plaatsvervangend direc teur-generaal van de buitenland se economische betrekkingen van het departement van economische zaken. Lichtprocessie De grote lichtprocessie, nog een unicum in ons land, tenminste zoals het in Heiloo gebeurt, over trof alles van de vorige jaren. Steeds blijft dit groeien. Het is inderdaad iets machtigs de tocht te zien van ruim 2000 mensen, die ingetogen en ernstig onder de groene koepel van 't prachtige park de lucht deden trillen van het Ave, Ave, Ave Maria. In de ommegang bij de Genadekapel verzamelde zich deze enorme stoet om met de geloofsbelijde nis van het Credo en het Salve Regina de plechtigheden te be sluiten. Daarna zetten de pel grims zelf hun kaars neer op de muren van de ommegang, waar spijkerplanken waren aange bracht, achter tochtramen. Het was in één woord een fantastisch schouwspel, die 1800 brandende kaarsen, die achterbleven toen' de laatste pelgrims met de trein richting Noord en Zuid vertrok ken waren. De Spoorwegen had den goede service verleend met te stoppen voor de heen- en te rugreis. Het is een waardige be sluiting van de Meimaand ge worden met een onvergetelijk slot. Rector G. U. S. Toebosch BEVERWIJK In de veiling- hal te Beverwijk zijn gisteren de eerste partijen koude-grond- aardbeien op de eerste speciale exportveiling van dit seizoen ge veild. De aanvoer was nog vrij gering, hetgeen zijn invloed deed gelden op de prijzen. De mindere soorten bleven rond twee gulden per slof van vijf pond, maar voor de goede kwaliteit kwam de wijzer zelfs op 42 dubbeltjes. De algemene verwachting van de tuinders is echter, dat deze hoge prijzen snel zullen zakken. Wanneer in de eerstvolgende dagen geen nachtvorsten optreden en de aanvoer dus stijgt, zal dit in het prijsverloop snel te bemerken zijn. Bij de inzet van de officiële campagne heeft de directeur van de veiling „Kennemerland" in een toespraak tot aanvoer ders en kopers de verwachting uitgesproken, dat er tegen la gere prijzen geveild zal wor den dan vorig jaar, toen de prijzen tot ongekende hoogte opliepen. De veilingdirecteur hoopt, dat de binnenlandse consumptie dit jaar zal worden verdubbeld. Er bestaat veel vraag, ook bij de conservenfabrikanten. De hoop vaR de tuinders is vooral gevestigd op Duitsland, nu de Engelsen door de importbeperkin gen waarschijnlijk maar weinig aardbeien zullen afnemen. Door het Centraal Bureau voor de Tuinbouwveilingen is een mi nimum-prijs vastgesteld van f0.45 per kilo. GROOT-SEMINARIE VAN VESZPREM GESLOTEN Bisschop werd voor alternatief gesteld HEESWIJK (KNP) - Het pries terseminarie van Voszpnem in Hongarije is door de regering op geheven, omdat de theologanten in de kapel» van het seminarie gemeenschappelijk hadden gebe den voor Kardinaal Mindszenty bij gelegenheid van de derde verjaardag van diens veroorde ling. De bisschop, mgr. Badalik, kreeg een oproep van het Staats- bureau voor Kerkelijke Aangele genheden en werd 'voor het al ternatief gesteld: ofwel zelf te besluiten tot opheffing en slui ting van het seminarie of zijn onmiddellijke arrestatie. Omdat zijn arrestatie toch de sluiting van het seminarie met zich zou brengen, zag mgr. Badalik zich gedwongen van twee kwaden de minst kwade te kiezen en zelf het seminarie te sluiten. Intussen werd pater Spiritualis tezamen met vijf theologanten gearresteerd en werd 't gebouw en heel de inventaris in beslag genomen. Enige theologanten konden naar een andér semina rie overgaan, de anderen moes ten naar hun ouders terugkeren.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1952 | | pagina 7