5LM Nieuw „De Sovjet-Unie zal in dit jaar geen wereldoorlog ontketenen" Schumacher laakt de ratificatie Geen zekerheid voor vertrek in 1953 Frankrijk heeft goede hoop kwestie-Tunis op te lossen n man, kan \*v Bestandsbesprekingen na drie dagen rust heropend i FFERS DAGBLAD VOOR ALKMAAR Geen Russisch aanvalsplan? Oordeel Westerse geheime diensten: Geen versterkingen van troepen in Oost-Duitsland Aardbeving in Argentinië Resultaat van besprekingen met Schaman en Pleven De strijd op Korea V&0f/ PCELET! aats een .O» lokjesland DAfiR Ah VnOP Al KMA'At? veili9- gondel) EN OMGEVING WHO Manoeuvres aan zönegrens Moorden in kamp op Koje Vijand moet goede wil tonen Verlenging gijzeling van Hommerson Leids raadslid in arrest De verdragen met West-Duitsland Geen belang voor Duitsland Jordanië waarschuwt Verenigde Naties Felle strijd tegen Darul Islam Kard. Faulhaher thans zwaar ziek De emigratie naar Australië Enkele uitzonderingen Geen staatsgreep in Perzië Engeland steunt Frankrijk ACHESON VOOR SENAATSCOMMISSIE: Rede pater Stokman in Geneve Brand in keuken op Ned. onderzeeër 0 21 liiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiH voord! jj- M er ook 3 cliënten ZZ 10 sigaretten 53 25 sigaretten ZZ 50 sigaretten 3 oorkeur aan \REN kiezen! or U: costuums 9.50 79.50 69.50 costuums 4.50 49.75 39.75 3 olberts 3 9.75 34.75 27.50 pantalons 4.75 19.75 14.95 Eour-costuums 9.75 34.75 29.75 r l gabardine jassen ZZ 15.— 89.50 69.50 fours 3 5.95 14.50 1 2.95 S linnen regenjassen 3 :9.50 44.50 39.75 r (onderdag 12 Juni 3 BREEDSTRAAT 3 >p de hoek E iiniiiiiiiimiiiiiiiü koop.: Nette kinder- ;en f 25.C. Rood, p 24, Schagen. kp. Van Delfts wan- vagentje, in pr. st. oevr. Wezenstraat 41, Helder. er. legersch., gebr. 41-46, in prima st., - p. p. J. Straatsma agen, tel. 396. leidt u zich dan >fdagent Pakkem", er zorgen, dat de bedoelt „de goril- st, die bedoel ik", Nu, Geurtjes en ifdagent der derde ten, verbazen ons end Pakkem zeer voor de zoveelste tjandorie nog aan tr hebben we die koest", sneed toen door het vertrek, nu tweemaal de keer meer geluk- IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIÜ Abonnementsprijs f 6.20 per kwartaal, f 2.07 per maand, f 0.48 per week, inclusief incasso. Advertentie-tarief per editie 16 ct. per m.m., minimum f 2.50; in alle edities 26 ct. per m.m., minimum f 4.familieberichten 20 ct., resp. 30 ct. per m.m. Bij contract belangrijke korting. Directeur E. j. M. Stumpel. Hoofdredacteur: H. N. Smits. Bankrelaties: Noorderbank. Nederl. Credietbank. Noordhollands Dagblad Buiten God is 't nergens HET REIT VAN HEDEN Pag. 1 Donderdag 12 Juni 1952 46e Jaargang No. 12498 Kantoren: HOORN, Draafsingel 59. teL 4243, Grote Noord 77, teL 4362 K 2290; ALKMAAR, Ritsevoort 52, teL 2046, (2 lijnen), K 2200; DEN HELDER, Keizerstraat 89, teL 2800 K 2230; SCHAGEN, Gedempte Gracht 39, teL 459 K 2240 BERLIJN, 11 Juni (A.P.) Niettegenstaande de verbit terde twist tussen Oost en West over Duitsland, zijn de zes Russische legers aan de Elbe-linie n i et bezig zich gereed te maken voor een invasie, aldus werd vanavond door be voegde geallieerde woordvoerders meegedeeld. De afwezigheid van nieuwe Russische versterkingen over de interzonale grens tegenover de geallieerde verdedigingslegers in West-Duitsland heeft tot gevolg, dat de lopende zenuwoorlog niet tot een uitbarsting komt. Het betrekkelijk statische peil van de Russische legers in Oost- Duitsland wordt hier beschouwd als van groot belang, omdat het hier de beste springplank is voor een communistische aanval op Europa. Herhaalde bevestigingen over dit peil uit kringen van de ge heime dienst overtuigt de geal lieerde strategen ervan dat het Kremlin, voor het ogenblik, zich tevreden stelt met ziin Europese ambities voort te zetten met mid. delen die niet ver van oorlog af liggen. Dit is de grondslag voor de re cente voorspellingen van de Wes terse leiders, dat dit jaar oorlog vermeden zal worden, ongeacht de voortdurende communistische bedreigingen. Manoeuvres Generaal Vassily Tsjoeikof, die onder rechtstreeks bevel staat MEISJE WERD VERPLETTERD BUENOS AIRES Een zware aardbeving heeft zich voorgedaan te San Juan, een stad in het An- des-gebergte. Door het instorten van muren zijn 15 personen ge wond geraakt. Een vijfjarig meis je werd verpletterd. De meeste inwoners hebben de nacht in par ken en op pleinen doorgebracht. Op de eerste schok volgde krach tige bevingen, die uren aanhiel den. San Juan werd in Jan. 1944 door een aardbeving volkomen verwoest. Bij de ramp van 1944 zijn 8.000 personen om het leven gekomen. Er waren 50.000 ge wonden. CHURCHILL LAG VREDIG TE SLAPEN De chef van de persdienst van Winston Churchill, die in de vroege morgen uit zijn bed werd gebeld door enke le nieuwsgierigen, die wens ten te weten, of Winston Churchill werkelijk dood was, verklaarde dat Winston Churchill vredig in zijn slaapkamer lag te slapen en dat er geen enkele grond was voor de geruchten, dat de premier dood zou zijn. „Een paar uur geleden is hij opgewekt en kerngezond naar zijn slaapkamer gegaan en niemand heeft me er sindsdien van verwittigd, dat hij dood is." Ten tijde van de dood van koning George deden ook onverwacht hardnekkige ge ruchten de ronde, dat Chur chill gestorven zou zijn. Hij verscheen echter kerngezond op de begrafenis. van het Russische ministerie van defensie laat ziin 30 divisies in Oost Duitsland zomer manoeu vres doen. Tsjoeikof, veteraan van Stalin grad. is uitgerust met een hyper modern luchtwapen van straal- gevechtstoestellen en lichte bom menwerpers. Maar er zouden er slechts enkele meer ziin dan de 550 waarover hij in 1951 de be schikking had. Sommige ervan werden teruggetrokken om uit gerust te worden met krachtiger motoren, andere ziin klaarblijke lijk overgebracht naar het Noord. Koreaanse front. De zes legers van Tsjoeikof zijn nu bezig met zomermanoeuvres in divisieverband. Sommige for maties bevinden zich op slechts 16 tot 20 kilometer van West- Duitsland. Tegen Augustus zal elk leger een individuele oorlog voeren, waarbij waarschijnlijk hetzelfde probleem als in de af gelopen jaren behandeld zal wor den: aanval over de rivier. Bii de zomer- er» herfstma- noeuvres komen de legers altijd in de tactische gebieden van de Elbe linie. Hierin schuilt niets alarmerends. Het belangrijkste van alles is dat geen nieuwe ver sterkingen zijn aangevoerd. KO JE. EILAND, 11 Juni De communistische gevangenen in het kamp op het eiland Koje hebben tenminste veertien van hun medegevangenen vermoord, voor zij in de vroege ochtend naar andere afdelingen werden overgebracht. Acht lijken werden ontdekt door de Amerikaanse parachutis ten in de nabiiheid van het blok. In de greppels werden viif lijken gevonden en 'in een uitgedroogde put werd een veertiende slacht offer ontdekt. De handen van een van de slachtoffers waren nog op de rug gebonden. Anderen waren eerst half dood geslagen er» daarna met touwen gewurgd. EINDE DOLLARPROBLEEM BRITS GEMENEBEST? CANBERRA, 11 Juni (A.P.) Twee vertegenwoordigers van de Australische regering zijn gis teravond per vliegtuig naar Washington vertrokken met plan nen voor het winnen van ura nium, die aan het dollarprobleem waarmee het Britse gemenebest te kampen heeft, voorgoed een einde kunnen maken. TOKIO, 11 Juni (Ass. Press) Generaal Mark Clark heeft van daag verklaard, dat de geallieer de gedelegeerden vail de wapen stilstandscommissie bereid waren de dagelijkse bijeenkomsten te hervatten, „wanneer uw delega tie positief toont, dat er nog hoop is voor het verkrijgen van een eervolle wapenstilstand." r De nota van de geallieerde com mandant was het antwoord op een bewering van de communis tische delegatieleider, generaal Nam II, die gisteren de geallieer den ervan beschuldigde, dat zij van plan waren de bestandsbe sprekingen af te breken. Gene raal Clark verklaarde: „Wanneer een van beide par tijen, om welke reden ook, lie ver heeft, dat de besprekingen langer uitgesteld worden dan tot de volgende dag, is er geen en kele reden aan te voeren, waar om de andere partij dit verzoek ZAANDAM Volgens de gis teren bekend geworden beschik king van de Amsterdamse recht bank is de giizeling van de Zaan- se journalist Hommerson opnieuw voor dp tijd van 12 dagen dus tot 24 Juni a.s. verlengd. niet zou inwilligen, tenzij die partij van plan is een nieuw voorstel te doen, dat een moge lijkheid opent om nader te ko men tot een wapenstilstand. Uw delegatie heeft nog niet een der gelijk voorstel gedaan." Generaal Clark wees er op, dat de delegatie van de Ver. Na ties reeds ettelijke dagen bloot had gestaan aan de communist! sche beschuldigingen, die geba seerd waren op verdraaide en halve waarheden en die alleen om propagandistische redenen in de plenaire zitting ter sprake werden gebracht. Te Leiden is gearresteerd het VVD-raadslid A. O. F. De juiste reden van de arrestatie is nog niet bekend. Naar verluidt heeft een particulier F. aangeklaagd wegens malversaties. Van de zij de van het Rijnlands Borgstel lingsfonds, waarvan F. districts commissaris is, vernamen wij, dat bij dit fonds van malversa ties geen sprake is. SABOTEURS VEROORDEELD IN ROEMENIË 'WENEN 11 Juni (A.P.) In het Roemeense dorp Cermac is een groep saboteurs veroordeeld tot gevangenisstraf en dwang arbeid voor termijnen, variërend van vijf tot tien jaar, heeft ra- dio-Boekarest vanavond omge roepen. Volgens de radio „on dermijnden de beklaagden de ontwikkeling van de staatshuis houding" door de collectieve boerderijen van de staat te plun deren en uit te buiten. Te Breda, ten huize van Kees Pellenaers, werd Dinsdagmiddag door de Nederlandse renners, die zullen deelnemen aan de Ronde van Frankrijk, het contract getekend. Van links naar rechts: Voorting, Roks, Van Breenen, de Groot (vertrouwensman or ganisatie Ronde van Frankrijk in Neder land) Van Est, Dek kers, Faanhof en Cees Pellenaars. Achter v. Est staat de chauffeur van Cees Pellenaers tijdens de Tour, de amateur sprinter Buchly. De handen achter het hoofd gevouwen worden de rebellerende communistische krijgsgevangenen uit blok 76 op het eilandje Koje naar hun nieuwe kleinere verblijfplaatsen weggevoerd, nadat een hevig gevecht had plaats gevonden met de van gasmaskers voorziene parachutisten van generaal Boatner. Duizend parachutisten stormden de gevangenenkampen bin nen, om er de 6000 communisten, die weigerden naar kleinere, beter te bewaken afdelingen overgebracht te worden, uit te verwijderen. BONN, 11 Juni (D.P.A.) De voorzitter van de Westduitse so cialisten, dr. Schumacher, heeft Woensdag in een radiorede mee gedeeld, dat zijn partij zich niet alleen tegen de ratificatie van de conventie van Bonn en het E.V.G.-verdrag zal verzetten, maar ook, indien deze verdragen eventueel worden bekrachtigd tegen de wil der oppositie in, een campagne zal beginnen om een herziening der overeenkomsten te bewerken. De socialisten zullen, aldus Schumacher, alleen accoord gaan met een internationaal verdrag, dat op basis van wezenlijke ge lijkgerechtigdheid en de gegaran deerde mogelijkheid van een her eniging van Duitsland wordt ge sloten. Het gaat niet om Duitsiands veiligheid Schumacher riep het Duitse volk op, met de socialisten te strijden voor het beginsel van AMMAN, 11 Juni (A.P.) De Jordaanse regering heeft de Ver enigde Naties gewaarschuwd te gen de ernstige gevolgen, die een verdere vertraging van het op lossen van de geschillen tussen Transjordanië en Israël ten ge volge zouden hebben. De premier van Transjordanië beklaagt zich in een brief aan Trygve Lie over de traagheid van de Palestijnse wapenstil standscommissie, waar het de behandeling betreft van de Jor daanse klacht, dat Israël verster kingen bouwt bij de berg Scopus in Jeruzalem. DJAKARTA, 11 Juni (Aneta) In een gevecht tussen eenheden van het Indonesische leger en een 400 man sterke groep van de Darul Islam-strijders, dat de vo rige week werd gevoerd in het regentschap Tjiandjur (West-Ja va), werden aan de zijde van het leger de volgende verliezen ge leden: 14 doden, 8 vermisten en 7 gewonden. Over de verliezen van de Da rul Islam waren geen inlichtingen te verkrijgen. Bij een ander treffen tussen het leger en de „Tentara Islam Indonesia", in het regentschap Bogor (eveneens in West-Java) werden 12 leden van de Darul Islam gedood. MUENCHEN, 11 Juni (A.P.) De gezondheidstoestand van kar dinaal Michael von Faulhaber, aartsbisschop van Muenchen, is zorgwekkend. De kardinaal heeft longontsteking en kreeg Dinsdag een beroerte. De laatste dagen heeft hij geen voedsel meer tot zich genomen. gelijkgerechtigdheid en vrijheid, gebaseerd op de Duitse eenheid. Volgens hem zal de oprichting van een Westduits leger tot ge volg hebben, dat ook in Oost- Duitsland een strijdmacht zal worden opgebouwd, zodat de ge noemde verdragen niet zullen bij dragen tot de gehoopte verbete ring van de militaire krachtsver houding ten gunste van het Wes ten. Bovendien zijn deze verdra gen. aldus Schumacher, niet be doeld om de veiligheid van Duitsland, doch veeleer om de veiligheid van de Westelijke lan den te waarborgen. De propaganda van de bonds regering, zo besloot de voorzitter der Westduitse socialisten, heeft de laatste tijd gepoogd, ieder tot vriend van de communisten te bestempelen, die een andere me ning dan de regering is toege daan. „Dit lijkt op de propagan- da-methoden van de Hitler-dic- tatuur", aldus Schumacher. Het aantal aanmeldingen voor emigratie naar Australië heeft de 30.000 overschreden en daar mede een zodanige omvang ge nomen, dat reeds thans vast staat, dat de maximale vervoers capaciteit voor 1952 niet vol doende zal zijn. De commissaris voor de emi gratie acht het dan ook gewenst, mede op grond van het feit, dat de voorwaarden tot emigratie naar Australië voor 1953 nog niet bekend zijn, er de aandacht van belanghebbenden, die zich na 15 Juni aanmelden, op te vesti gen, dat geen enkele zekerheid omtrent hun acceptatie of ver trek kan worden gegeven. Wen sen zij hun aanvrage toch in te dienen, teneinde de prioriteit van hun volgnummer bij eventuele behandeling te behouden, dan zal deze aanvaard worden. Het bovenstaande is niet van toepas- TEHERAN, 11 Juni (A.P.) Het Perzische leger heeft van daag de berichten ontkend, dat Maandag vijf kolonels waren ge arresteerd wegens het samen zweren tegen de staat. In een korte verklaring wordt gezegd: „In de bladen zijn be richten verschenen over een mi litaire staatsgreep, die door of ficieren werd voorbereid. Deze berichten missen iedere grond van waarheid. Het is niet bekend waarom dit nieuws werd gepu bliceerd. Er is een onderzoek in gesteld en een aanklacht tegen de bladen ingediend. MILLIOEN TON OLIE BAGDAD, II Juni (A.P.) De twee voornaamste oliecentra in Irak, nabij Kirkoek en Basra, hebben gedurende de afgelopen maand een record productie be reikt. De gezamenlijke productie bedroeg meer dan een millioen ton. sing op gevallen van gezinsher eniging en op degenen, die over goedgekeurde huisvestingsverkla ringen beschikken. Reeds thans kan worden me degedeeld, dat ten aanzien van personen, werkzaam in de me taalindustrie en de agrarische sector, alsmede huishoudelijk personeel, aangenomen mag wor den, dat deze groepen in het pro gramma 1953 een hoge voorrang zullen hebben. BEZOEK VAN RIDGWAY AAN ITALIË ROME, 11 Juni (A.P.) Het hoofdbureau van politie te Rome heeft heden bekend gemaakt, dat demonstraties tegen generaal Ridgway, die de volgende week zijn eerste reis naar Italië maakt, sinds hij opperbevelhebber van de NATO-strijdkrachten is ge worden, zullen worden „onder drukt met alle strengheid, die de omstandigheden zullen vereisen." VIER-MOGENDHEDENGESPREK OVER DUITSLAND LONDEN (Reuter) Te Lon den is van gezaghebbende zijde vernomen, dat Engeland thans bereid is de Franse opvatting, dat er spoedig een viermogend- hedenconferentie over Duitsland moet worden gehouden, te steu nen. Het standpunt van Enge land en Frankrijk zal, naar ver luidt, aan de V.S. bekend wor den gemaakt op de drie-mogend- hedenbesprekingen, welke thans te Parijs worden gehouden over het Westelijk antwoord op de jongste nota van de Sovjet-Unie. Volgens welingelichte kringen in de Britse hoofdstad houden de Verenigde Staten vast aan de lijn, die in de vorige Westelijke nota is gevolgd. In deze nota deelden de Westelijke mogendhe den de Russische regering mede, dat viermogendhedenbesprekin- gen slechts dan zouden kunnen worden gehouden, wanneer eerst een onpartijdige commissie een onderzoek zou hebben ingesteld naar de mogelijkheid van het houden van vrije verkiezingen in geheel Duitsland. WASHINGTON, 11 Juni (A.P.) De Amerikaanse minister van buitenlandse zaken Dean Acheson heelt vandaag verklaard, dat de verdragen met West-Duitsland, die nu voor ratificatie in de senaat behandeld worden, in geen opzicht de bevoegdheid van de president om Amerikaanse troepen naar het buitenland te zenden uitbreiden. Hij voegde er echter aan toe. dat de president inherente be voegdheden heeft indien het zen. den van troepen de veiligheid van Amerika zou verhogen. Acheson getuigde voor de tweede dag voor de senaatscom missie voor buitenlandse betrek kingen. Senator Hickenlooper vroeg of de verdragen uitgebreider be voegdheden voor het zenden van aanvullende strijdkrachten ver schaften. Acheson antwoordde dat de documenten in deze aangelegen heid niets toevoegden of afna men van de bevoegdheden van de president. „Het ligt in de be voegdheid van de president onze strijdkrachten te ontplooien op een wiize die het beste is voor de veiligheid van Amerika", aldus de m'r.ister. Acheson verzekerde de Senato ren, dat geen geheime verplich tingen jegens Frankrijk bestaan. Hij dacht, dat West-Duitsland en Engeland de verdragen bin nen enige weken zullen ratifice ren, maar kon geen voorspellin gen doen over Frankrijk. Hij verklaarde te hopen, dat „voor het einde van de zomer of het begin van de herfst allen de ver dragen goedgekeurd zullen heb ben." Hij zei, dat ratificatie van het vredescontract zou betekenen de goedkeuring van drie andere overeenkomsten, waarover afge lopen maand onderhandeld werd, inclusief die lopende over de her stelbetalingen, waarbij Amerika, Frankrijk en Engeland het er over eens zijn zich te verzetten tegen pogingen om herstelbeta lingen uit de lopende Duitse pro ductie te verkrijgen. De kwestie-Tunis Acheson zeide voorts, dat hij met de Fransen gesproken heeft over het vraagstuk van de Noord- Afrikaanse kolonies en zeer in genomen was te vernemen dat de Fransen „een progressief pro gramma hebben om Noord-Afri- ka zelfbestuur te geven." GENEVE, 11 Juni (ANP/Reu ter) Bij de algemene beschou wingen over het rapport van de directeur-generaal der interna tionale Arbeidsorganisatie, Morse, op de 35e Internationale Arbeids- conferentie te Genève heeft pater Mag. J. G. Stokman, voorzitter van de Nederlandse delegatie, gewezen voor het belang van de sociale en culturele zijde van de technische hulp aan niet voldoen de ontwikkelde landen. Pater Stokman verklaarde, dat het lenen van kapitaal en het zenden van deskundigen niet vol doende was, tezelfder tijd moet op sociaal en cultureel gebied ac tiviteit worden ontplooid. ..Het overhaast invoeren van industrie en moderne techniek zou het gestelde doel in gevaar brengen door het voorbij te schieten, aangezien onze opzet vergroting van het geluk der volken is", aldus pater Stokman. HEVIGE ARTILLERIE BOMBARDEMENTEN SEOEL, 11 Juni (A.P.) Langs de invalsroute naar Seoel is van daag voor de vijfde achtereen volgende dag een verwoede strijd opgelaaid. De communisten ont ketenden een van hun hevigste artilleriebombardementen uit de oorlog. In een communiqué van het Amerikaanse achtste leger werd gesproken over „zware strijd" in het Westen bij Chorwon. Een voorlichtingsofficier verklaarde, dat de communisten hun aanval len in het Westen en aan het centrale front verzwaren en meer artillerie naar voren brengen. CHERBOURG, 11 Juni. In de keuken van de Nederlandse onderzeeër O 21 is vandaag, toen het schip ging duiken, brand uit gebroken. Twee matrozen slaag den er echter in de onmiddellijke omgeving af te sluiten en de schade tot een minimum te be perken. Een breuk in de diesel-olie leiding was de oorzaak van de brand. De kapitein gaf bevel het schip onmiddellijk boven te laten komen en rien de hulp in van het marinestation van Cherbourg. Er werden sleepboten gezonden en de O 21 voer naar de kust, voordat het afgesloten gebied in het sdhip weer geopend werd. De brand was toen echter ge doofd en de O 21 zou vanavond weer in staat zijn naar zee te gaan.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1952 | | pagina 1