Bestaanszekerheid in landbouw is groter geworden „Alarm der drogisten is ongemotiveerd" Bromfietsen tot 50 cm3 op de rijwielpaden Grote fraude in Groningen 16 personen gearresteerd Minister Stikker opent zitting werkcommissie LEVENDE PASTORALE VRAGEN ;12dagen 22 personen liepen tegen de lamp Tweespalt in Oostenrijk GROEN De waarschuwt Landbouwpolitiek vroeger en nu Jac. Groen: Weerstandsfonds voor de tuinbouw om schokken op te vangen Naar wij vernemen WIJZIGING IN VOORBEREIDING Ex-politieke gevangenen bijeen Voorzitter Maatschappij der Pharmacie HET PLAN-SCHUMAN f 420.- aan drank op één dag omgezet Opening door Minister Mansholt VRIJDAG 13 JUNI 1952 PAGINA 3 .VERWACHTING ld door bet K.N.M.I. geldig van Vrijdag- Zaterdagavond. [NDER WARM bewolking met voor- kelijk enkele plaatee- 1. Zwakke tot matige 'dzakelijk uit westelijke Minder hoge tempe- 'erdag. Zon op 4.20; onder 21.01 >0.32; onder 12.10. is het de grote dag verkiezingen voor sede Kamer. Op 25 5. Men zegt, dat de patie der Nederland- ïolieken voltooid is. dat is onjuist. Zij nog worden afge- Op het terrein van derwijs, ten aanzien veelzijdige sociale eid en voor de ont- :elingsmogelijkheid et gezin. Daarom, e voltooiing van de eke emancipatie, op idag 25 juni a.s.: 1 van de K.V.P., ivenaan de naam >ELHI, 12 Juni (Reuter) Nehroe van India heeft arlement te New Delhi l, dat het „ongewenst is, .N.. met president Rhee -Korea samenwerken". was „ernstig ongerust aaide binnenlandse ont ken in Zuid-Korea". Vol- a betekende steun 'aan ;m van president Rhee n die dingen, waar de :n zijn". sprak Nehroe zich uit t koloniaal bestuur. Hij iritiek op het Atlantisch dat het zichzelf had uit- ,tot een verdediging van bezittingen". Joktersdiensten iondag 15 juni on Westfriesland (West) Barnhoorn te Blokker, K 2292—533. Mulder te Midwoiid, K 2291—225. Bloem te Spierdijk, K 2296—204. BerkhoutAvenhorn Van dier Linde r» ta i, telefoon 2295'2i64. Artsendienst nds Noorderkwartier en gehoor bij de eigen vanaf Zaterdag 14 Juni r tot Maandag 16 Juni të .leen voor spoedgevallen ar de artsen: C. R. de v. Niedorp, tel. 233; Dr. ihart Dirkshorn, tel. 232; e G-root Hippolytushoef, C. Olree Anna Paulow- 33; R. Posthuma Bar- rn tel.'JlJ; W- van Sloo- Waar.ensbiug tel. 230 A. Sluis Schagen tel. 400; J. Juilianadorp tel. 221; en isma Wieringerwerf tel. 7. ierenartsendienst nds Noorderkwartier g 15 Juni wordt de die- ndienst waargenomen heren N D. M- Dekker, K 2249-312 en P. van der euwe Niedorp K 2261-232. Burgerlijke Stand NIEDORP Geboren: 5 M zv A T v d Kroon eemsterboer. vd: Johannes Veldman .Cathanna J M Kersten :n Haa<g. Benoemd MAARTENSBRUG >r J. Stort, onderwijzer o.l. school alhier, is met van' 1 September a.s. be- tot onderwijzer aan de >ol no. 2 te Huisduinen, te Den Helder. Burgerlijke Stand WE NIEDORP. Gebo- hannes Maria, z. v. J. P. en C. M. Groot; Antonia i Gerarda Maria. d. v. G. emakers en A. J. M. Nuii- >o, z. v. J. D. Weii ern H. :trouwd. Jan Boontjes eh 7. Spek; Jacobus Th. Mul- Cornelia J. Poland: Jacob s en Margeretha A. Benit. •uwd: Jacob Schreuders :rie Kuijper; Pieter Blok- Marie Groes; Aris Smit .ie C. Groot; Cornells de en Francoise N. van de l Jacob Langedijk en Neel- :ker. :omen personen: Francoise Voorde, van Barsinger- laar C 57; Jan Boontjes. :hagen naar C 10: Justus :ntje, van Heerhugowaard 23; Jacob Sahireuders, vgn ;erhorn naar C 26! ukken personen: Aafje in van B 27 naar Anna na; Jan W. Rougoor, van naar Bergen; Theodorus ;r en gezin, van A 65 naar ;erhorn; Gauke Luik en van C 25 naar Winkel: nus J. Breddels. van C 10 lotterdam; Pieter Blokker itgenote van B 318 naar Jacomijna C. Groenleer n van C 56 naar Amster- lendrikus G. de Haan van tar Bolsward; Adrignus G. uuren van B 224d naar nmel. Burgerlijke Stand 1EREND Geboren: Ali- H dv K Reijne en J H der, Landsmeer; Maria G jroenendijk en J T Daane; A en Carla M dochters v chor en M Debets, Middè- ans zv O Brouwer en W ieden: Trijntje Breg 82 j v C Duijves; Maantje Een- 68 j echtgen v R Smit, ter; Jam Rol 63 j echtg. v toom, Beemster. (Van onze parlementaire redacteur) „HOE WAS HET VROEGER? De agrarische sector was zonder meer afhankelijk van vraag en aanbod. De land- en tuinbouw had daardoor goede jaren, maar ook zeer slechte, waarin de nood zo groot werd, dat de overheid door allerlei steunmaat regelen de bedrijven voor ondergang moest behoeden. Maar onderwijl waren de zwaksten al gesneuveld. De landbouw politiek van na de oorlog is er op gericht deze al te grote schokken in de bestaanszekerheid van de agrariër te voorko men. De overheid garandeert de prijs van enkele voorname producten met inbegrip van een zeker ondememersloon. Van andere, althans de zogenaamde „kale" kostprijs en weer andere zijn geheel vrij. De gebondenheid in de eerste categorie sluit uitloopmogelijkheden uit, maar daar tegenover staat de garantie en de speling is er wel in andere categorieën. „En nu is het ongetwijfeld zo'', aldus de heer Groen, „dat het niet eenvoudig is om ook voor be>- paalde tuinbouwproducten tot be schermde prijzen te komen, maar wel is de vorming van een weer standsfonds mogelijk, waarmede men zo nodig schokken zou kun nen opvangen. In dit fonds zou den bedragen moeten worden gestort door de tuinbouw zelf en door de overheid. Voor deze ge dachte is dezerzijds al vele malen gepleit. Minister Mansholt staat er niet zonder meer afkerig te genover en het is dan ook te ho pen, dat de besprekingen die nu gevoerd worden, succes zullen helbben". In de agrarische sector is het in de afgelopen jaren over het alge meen redelijk gegaan. Een groot probleem blijft echter het gébrcik aan land en in dit verband wilde de heer Groen nog eens onder strepen dat om deze reden wel zeer zuinig moet worden omge sprongen met de beschikbare cul tuurgronden. De heer Groen heeft er begrip voor, dat men op de bres wil staan voor het natuur schoon- De bevolking van de ste den moest een uitlaat heibben, maar de levensbelangen van de Dat is het antwoord van de heer Jac. Groen, een van de agra rische specialisten van de K.VP- fractie en lijsttrekker in de krin gen Den Helder, Haarlem en Ut recht, op onze vraag naar het veg- schil tussen de landbouwpolitiek van vroeger en nu. Deze nieuwe landbouwpolitiek heeft in beginsel zijn instemming en naar de mening van de heer Groen, ook die van de gehele agrarische sector. Maar de tijd van de onbeperkte vrijheid met aile risico's, aie daaraan verbon den waren, wil niemand terug. Aanvankelijk waren er daarnaast nog allerlei knellende bepalingen, maat deze zijn langzamerhand opgeheven. Toch heeft tijdens de ze verkiezingscampagne een Chr. Hist. Kamerlid ook de landbouw politiek als socialistisch aange merkt, maar de heer Groen be grijpt deze uitlating niet. De huidige landbouwpolitiek is de laatste tijd nergens op verzet gestuit. Hier is veeleer sprake van een doelmatige algemene lei ding van de overheid, zonder dat deze ontaardt in een al te gede tailleerde bemoeiing. Tuinbouw zwakke plek Een en ander wil intussen niet zeggen, dat de heer Groen volle dig tevreden is. Wat de tuinbouw betreft blijft de moeilijkheid dat deze geheel onder de categorie van vrije producten valt, zodat voor dit deel van de agrarische sector de bestaanszekerheid nog altijd ernstig in gevaar kan ko men. En enige tijd geleden bleek al, dat dit gevaar ook onder de huidige omstandigheden geens zins denkbeeldig is. GEEN TUINBOUW-DEBAT ZONDER GROEN zal de nieuwe burgemeester van Rotterdam, Mr G. E. van Walsum, op Donderdag 3 Juli a.s. in een bijzondere zitting van de gemeenteraad worden geïn stalleerd werd een drietal Rotterdamse schippers in arrest gesteld, om dat zij in de loop der laatste jaren een grote partij textiel uit de ladingen zouden hebben ge stolen hoopt het echtpaar E. Terweij Kwikkei te Koog aan de Zaan op Donderdag 26 Juni a.s. zijn zestig-jarig huwelijksfeest te vieren. Bruid en bruidegom, resp. 88 en 84 jaar oud, zijn nog goed gezond. is het hoofdgebouw van het nieuwe Bossche station gisteren onofficieel voor reizigers en pu bliek geopend. Men verwacht de officiële opening rond Augus tus. is Opa Klijzing, de wereldkam pioen pijproken, gisteren als ju rylid opgetreden bij een pijp rookwedstrijd van 60 gepension- neerden van de Philips-fabrieken te Eindhoven werd twee jaar voorwaardelij ke gevangenisstraf geëist tegen een Amsterdammer, die zijn 25- jarige zoon, die in militaire dienst was, enige jaren had laten onderduiken. is het zesjarig dochtertje van de fam. K. te Glane Woensdag middag door een aohteruit rij dende autobus van de fa. S. te Losser aangereden en vrijwel op slag gedood werd een 27-jarige arbeider door de Amsterdamse rechtbank veroordeeld tot een boete van 40 gulden, omdat hij een sigaret opgestoken had in een ruimte, waar brandbare lakken stonden en het derhalve verboden was te roken agrariër dienen daar tegen voor het volle pond te worden afgewo gen. Vandaar zijn ijveren bij de behandeling van de wet op het nationale plan om de centrale overheid slechts in noodzakelijke gevallen recht tot ingrijpen te ge- zen. Bij de behoefte om cultuur grond voor de industrie te be stemmen, wordt de tegenstelling nog scherper. „Men wil daardoor werkgelegenheid scheppen" aldus de heer Groen, „en nieuwe be- staansbronnen. Maar mag dit ten koste gaan van de werkgelegen heid en de bestaansbronnen in de agrarische sector?" Uitvoer Meer in het algemeen bezien blijft de toekomst van de agra rische sector verbonden met de uitvoer. Onze exportpolitiek zal er op gericht moeten zijn om de bestapnde uitvoerwegen open te houden, maar ook wat de agra rische sector betreft kunnen nog wel nieuwe wegen worden ge vonden. De heer Groen wees er in dit ver band op, dat onlangs van de Lan gedijk uit 600 wagons witte kool naar Amerika konden worden geëxporteerd, waar deze kool in kistjes van tien stuks werd ver handeld. De afstanden zijn deze laatste jaren korter geworden, de koelruimte in schepen is beter. Onze agrarische sector is dus nog geenszins aan het einde van de akker. Als door middel van onze exportpolitiek nieuwe moge lijkheden kunnen worden aange boord. zou de agrarische sector van haar kant nog heel wat meer' kunnen opbrengen. De kwestie van de grondprij zen is door de KVP-fractie be reids aan de orde gesteld door middel van de motie-Droesen. In deize motie heeft de meerderheid van de Kamer uitgesproken, dat de oude grondprijzen niet langer gehandhaafd kunnen worden. De heer Groen is heit hiermede in beginsel eens, hoewel hierover in de agrarische sector begrijpelij kerwijze verschillend wordt ge dacht. De levensomstandigheden zijn al moeilijk genoeg en een verho ging van de grondprijzen zou al dus nog weer een nieuwe moei lijkheid scheppen. Maar ook voor de eigenaren zijn de levensom standigheden moeilijk, zonder dat deze tot nu toe in de grond prijzen verdisconteerd werden. Hier stoten we dus op een onder deel van het bekende probleem van de scheefgetrokken verhou dingen. „Er zal in de komende periode in elk geval een oplos sing moeten worden gevonden", aldus de heer Groen, evenals voor dat van de huren. Ook hier zou men de hogere kosten moeten kunnen doorbere kenen, maar ook hier komt men dan tenslotte weer bij de lonen terecht. Scholen Voor de nieuwe lagere land en tuinbouwscholen zijn op de be groting van 1951 en '52 geen gel den meer uitgetrokken. „Toch hebben wij, katholieken" aldus de heer Groen, „op een desbe treffende vraag onzerzijds, „nog een tekort aan scholen,, maar de minister stelt zich op het stand punt. dat er 16 scholen van an dere richtingen, waarvoor gelden waren uitgetrokken, nog niet ge sticht zijn. Met landbouwwinter- scholen zijn wij eveneens niet vol doende bedeeld. En een wette lijke regeling van het landbouw onderwijs is dan ook dringend nodig". De heer Groen heeft daar op al vele malen aangedrongen en de katholieke agrariërs heb ben hem bij deze verkiezingen in de gelegenheid gesteld om dat straks weer te doen, evenals zij hem graag al hun belangen toe- vartrouwen. De heer Groen kent die belangen door en door en vooral die van de tuinbouw. Er is een ogenblik onzekerheid ge weest of Jac. Groen in het parle ment zou terugkeren. De katho lieke agrariërs in zijn kringen hebben hieraan echter op de meest besliste wijze een einde ge maakt door hem andermaal op 't schild te verheffen en zelfs als lijsttrekker. En daardoor zal het ook in de komende parlementaire periode weer zijn: Geen tuin- bouwdebat zonder Jac. Groen. 's-GRAVENHAGE De Minister van Verkeer en Water staat heeft de Eerste Kamer medegedeeld, dat met betrek king tot de zgn. bromfietsen inderdaad nog op andere pun ten dan het verstrekken van kentekens regelingen zullen moeten worden getroffen. Het ligt in het voornemen deze rege lingen op te nemen in een wijzi ging van het Wegenverkeers reglement, waarvan het ontwerp in een gevorderd stadium van voorbereiding verkeert. Inderdaad zullen de bromfiet sen van ten hoogste 50 cm3 cy- linideniinhoud zonder onderscheid op de rijwielpaden moeten wor den toegelaten. Door bepalingen in het Wegenverkeersreglement zal er voor worden gewaakit, dat met bromfietsen niet met op het rijwielpad ontoelaatbare snelhe den zal worden gereden. Voorts zal een bepaling worden opge nomen, welke 't mogelijk maakt, het verkeer op een rijwielpad te ontlasten door in bepaalde om standigheden het bromfietsver- keer op de rijbaan of een ander De tweede dag van het con gres der Vereniging ex-politieke gevangenen uit de bezettingstijd werd ingezet met godsdienst oefeningen in de Kathedrale ba siliek van St. Jan en in de kerk der Ned. Herv. Gemeente te 's Hertogenbosch. Daarna kwamen de congressis ten weer in Casino samen. Hier hebben zij uitsluitend interne aangelegenheden van de vereni ging besproken, nadat telegram men van trouw en aanhankelijk heid waren gezonden aan Konin gin Juliana, Prins Bernhard en Prinses Wilhelmina en van medeleven aan leden, die in sa natoria verblijven. Des avonds hebben allen geno ten van het concert dbor het Brabants Drkest en van het op treden van een groep Ambone zen, die een folkloristische voor stelling gaven. diaar langs gelegen pad toe te laten, hetgeen clan door een bord zal behoren te worden aangege ven, terwijl bovendien specifiek toeristische rijwielpaden voor bromfietsen gesloten zullen kun nen blijven. De minister verwacht, dat met bovenbedoelde bepalingen de verkeersveiligheid zo goed als met betrekking tot dit tweeslach tige vervoermiddel mogelijk is, gediend zal worden. Koning Talal van Jordanië, waarover de laatste tijd nogal eens is gesproken, in het bassin van Lausanne met een waterfiets „Er verandert in wezen niets door het nieuwe wetsontwerp geneesmiddelenvoorziening" is de mening van de Koninklijke Nederlandse Maatschappij ter bevordering van de Pharmacie. De voorzitter van de maatschappij, dr J. C. Hupperetz, acht dan ook de onrust en alarmstemming, welke het ontwerp in de drogistenwereld heeft gewekt, overbodig. Het ontwerp geeft een compromis, dat bepaalde gegroeide omstandigheden wet telijk vastlegt en de bestaande toestand feitelijk laat zoals *'1 GRONINGEN Na een maan denlang onderzoek is het de re cherche te Groningen gelukt klaarheid te brengen in een uit gebreide fraudezaak bij de CoöP- Ver. voor Aankoop van Land- bouwbenodigdheden, gevestigd te Groningen. Het begon er mee. diat de re cherche er lucht van kreeg dat een betrekkelijk kleine hoeveel heid zakker* van deze instelling op oneerlijke manier zou ziin verhandeld. Bii behandeling van deze zaak kwam echter al gauw aan het lidhit, dat de fraude van grote omvang was, en dat er vele verdachten bii betrokken waren. Het blijkt thans dat een groot aantal leden van het per soneel van genoemde coöperatie jaren achtereen op grote schaal onregelmatigheden heeft ge pleegd. Al voor de oorlog Reeds in 1939 kocht de thans 49-jarige B. J. A. van D. gere geld zakken van de bij de aan koop centrale in dienst zijnde pakhuisehef H. H„ waarvan hij wist dat deze door H. bij deze instelling waren ontvreemd. In het begin van de oorlog trad van D. zelf als beheerder-sorteerder dij de aankoop-centrele in dienst. Thans werden ook andere arbei ders in de „zaken" van van D. en H. betrokken. Het gevolg was. dat de diefstallen en verduiste ringen m versneld tempo werden voortgezet, er* ooik na de oorlog gmg men hiermee rustig voort. Bij het wegbrengen en verhan delen van zogenaamd sonje (oude afgekeurde zakken), wer den regelmatig flinke hoeveel heden goede zakken tussen het atgedanikte materiaal gelegd er* met vrachtauto's van de aan koopcentrale naar verschillende afnemers vervoerd. Op deze ïïït! Zlin ïen «Ünste 40.000 ii i e aankoopcentrale onttrokken en de opbrengst werd onder het oneerlijke personeel verdeeld. Ook andere goederen Het bleef niet alleen bij zak ken, maar ook brandstoffen, zo- als anthraciet en eierkolen wer- den door diverse leden van het personeel ten nadele van de aan koopcentrale ontvreemd. Voorts ruim 2000 kg persdraad, een hoeveelheid touw, ja zelfs ver schillende autobanden. De dief stallen beperkten zich bovendien niet alleen tot goederen behoren de tot de coöperatieve aankoop- centrale, maar ook de Bond van '/.l 11 TTAI f 1J1 schade af. De aldaar door deze bond opgeslagen goederen wer den namelijk ook beheerd door het personeel van de aankoop centrale, onder toezicht van de reeds genoemde H. En zo ver dwenen ten nadele van de bond geleidelijk aan meer dan 100 stuks ledige olie-drums, pl.minus 1000 kg soda en een aantal auto banden. Uiteraard is in deze zaak een groot aantal verdachten naar voren getreden. Tegen een tien tal personen, ter zake van dief stal of verduistering, werd pro ces-verbaal opgemaakt, terwijl een twaalf-tal anderen wegens opzettelijke heling werd verbali- seerd. Zestien personen zijn ter beschikking van de justitie ge steld. IS. Dr. Hupperetz deelde mee, dial de maatschappij, hoewel niet enthousiast is over de wijze waarop iin het wetsontwerp met de principiële kwesties wordt omgesprongen, bereid is de voor gestelde regeling te aanvaarden. Dat er een afbakening komt tus sen categorieën van geneesmid delen, welke uitsluitend dioor de apothekers en die welke ook door anderen mogen worden af geleverd, valt zefier toe te jui chen. Het argument van de dro gisten dat zo'n regeling reeds lang bestaat, gaat niet op, omdat daar geen sprake is van een regeling bij d'e wet, dloch van afspraken in 't particuliere vlak. Het verpakte geneesmiddel De maatschappij verwacht niet dat de nieuwe wet veel veran deringen zal brengen in de ver koop van de verpakte zgn. „po pulaire" geneesmiddelen als bij voorbeeld asperines, drops, wat ten enz. De vrees, dat in deze sector de omzet der drogisten aanzienlijk terug zal lopen, noemde dr. Hupperetz ongemo tiveerd. Het bestuur van die maatschap pij zou, mits er niu een behoor lijke afbakening van werkterrei nen 'tot stand komt, desnoods bereid zijn te trachten zijn leden te winnen voor het afstoten van een verkoop van drogerij-artike len in de apotheek. In verschil lende apotheken worden op het ogenblik immers nog tandpasta, cosmetica en zenen verkocht, welke niet bepaald ondier de phaumaoeutische producten val len. Gistermorgen heeft minister Stikker de openingsrede uitge sproken voor de 3e bijeenkomst van de interim-commissie van het Schumanp'lan. De minister bracht naar voren, dat de werkzaamheden dezer slotbijeenkomst de voorbereiding vor men van een ministersconferentie. Eerst na het slagen dezer ministersconferentie zal gezegd kunnen worden, dat men van het voorlopige in het definitieve stadium is gekomen. Het initiatief heeft na 2 jaar wellicht iets van zijn oorspron kelijke frisheid ingeboet, doch de problemen van de Europese één wording hebben niets van hun dringende actualiteit verloren. Dc regeringen hebben niet ge wacht op de parlementaire rati ficatie van het Schumanverdrag alvorens tot nieuwe initiatieven over te gaan. Het E.V.G.-verdrag is juist geparafeerd en wij zul len trachten te bereiken dat de ratificatie sneller haar beslag zal krijgen dan die van het Schu- man-verdrag. De Europese landbouwgemeen- schap is een ander object waar aan wij ons thans reeds wijden. Deze methode van gelijktijdige werkzaamheid aan verschillende taken kan vergeleken worden met die van een scheepswerf. De directie heeft voldoende vertrou wen in haar onderneming en haar medewerkers om verschil lende opdrachten gelijktijdig te durven aanvaarden. Grondslag is: vrede Reeds wacht U een taak, groter Prov- Gro- dan alle voorafgaande: de voor- mngen, welke een gedeelte van bereidina van een werkeliike fe- het pakhuis van de aankoopcen- S e,'J® te trale m gebruik had als opslag- "era"e van zoveel mogelijk Euro plaats, kwam er niet zonder l'ese staten. Het is meer dan een Aan de clergé ligt het, niet, dat we in onze kwestie geen oplossing, die allen bevredigde, vaderlandse kerken nog immer zitten met die Door deze en gene wordt ooit de heffing van nuchtere, traditionele samenzijnsvormen tijdens een kerkbelasting op het netto inkomen van de cultische Eredienst. In absiskoor en kerkschip personen en gezinnen voorgesteld, ten bate van beide zijn idealisten, die graag anders zouden de parochielasten. Bij invoering dezer kerkelijk- willen, maar moeten erkennen, dat er voor ra- fiscale heffingen staan de noodzakelijke inkom- dicale wijzigingen vele langzamen geestelijk nog sten gewaarborgd en komt de baan vrij voor een onrijp blijken. ideale orde tijdens de eredienstelijke vergaderin- Toch stellen alle verantwoordelijke idealisten gen rond den Heer. Dan kan gelden: wie het als wie ook voor elke gezonde oplossing de eerst komt, heeft de eerste vrije keus. In ons voorwaarde, dat ze de diocesane overheid houd- vaderland gaat de praktijk bij de Hervormden baar voorkomt, zijn goedkeuring derhalve er- lange en de parochie haar stoffelijke rechtvaar digheidsplichten jegens vele arbeidende mensen met of zonder bankeninkomsten kan nakomen. Volgens de kardinaal in zijn herderlijk schrijven, deze ma terie rakend, werd tot heden het ei van Columbus, dat al len en ieder zou lusten, nog niet gevonden en is „de ban- kenplicht tot nu toe niet te bron" in die richting. Ook de katholieke Duitsers zit ten met het stelsel van kerkbelasting, ofschoon menigeen èn onder de geestelijken èn onder de leken liever vandaag dan morgen tot een vrij ér wijze van' inkomstenverwer ving voor hun parochies wil overgaan, zonder rijkstussen komst. Want wanneer het een formele, rechtelijke belasting- vorm zijn wil, staat uiteraard vervangen". Deze de stok van de sterke arm achter de deur. Velen kan en mag niet gestopt worden, zolang onzer kath. oosterburen geven voorkeur aan onze ze door geen betere wordt vervangen. Timmerlui, metselaars, leidekkers, smeden, de kolenman, schoonmaaksters, schilders, koster, organist, zang directeur, meteropnemer voor gas of electra, zij allen weten, deze schakels in deze levende litanie, één ding zeer wel en dat is dit: dat de penning meester van het parochiebestuur niet tot de familie behoort van Sarepta's weduwe, voor wie een won derdoende profeet de financiële provisiekast vult. Geen kerkbestuur mag hare gesleten schoenen voor geïdealiseerde betere gaan opruimen. Juist geloofskracht in de weerstrevende wet der erf zonde bij Adamskinderen, dient dat te voorkomen. Een tijd geleden heeft een deken in Twente, pastoor van een grote arbeidsparochie met een be- het is gewenst, dat in de kerk de mannenplaatsen duidend aantal intellectuelen, een prijsvraag uit- gescheiden zijn van die voor de vrouwen (Kerkel. geschreven om in het probleem van de banken- Wetboek cn. 1262 par. 1). Waar deze gewoonte pacht tot een alleszins redelijke oplossing te ge- bestaat, moet ze gehandhaafd blijven. (Conc. raken voor zijn gemeente. Zelfs het vernuft van prov. p. 154). de ingenieurs onder haar leden bracht in deze Martenshoek (Gr.) J. WESTERMAN pr. vrije bankenhuur boven hun politioneel gewaar borgde kerkbelasting en wettelijk dwangklimaat. Kerkbelasting, zo verstaan en gepractiseerd, is een soort dwangbuis. Velen past dit snijsel niet. Hier en daar, aan deze en gindse kant van de grens, gaf ze aanleiding tot onvrede en gerechtelijk uitge vochten ruzies, die ontstichten. De hemel beware ons voor dat soort belasting. Zij smaakt ons te Pruisisch, die tucht en die orde. Zij maakt bureau cratisch en brengt onafwendbaar bij vrijheids lievende Nederlandse katholieken bovendien de dood in de pot der kerkepenningen. Neen, haast alles is beter dan dit soort kerkbelasting. P.S. Velen blijken het volgende niet te weten: symbool, dat deze zitting plaats vindt in het Vredespaleis. Een der grondgedachten van de Wes terse beschaving is, dat een vre de zonder gerechtigheid geen werkelijke vrede is. Na de wens te hebben uit gesproken dat deze besprekingen zullen worden gehouden in de zelfde geest van samenwerking als tot dusverre, verklaarde de minister de zitting voor geopend. De 25-jarige los werkman J. V. ook werkzaam als kellner en huisknecht, zonder vaste woon- of verblijfplaats, heeft zich, na in een Haags hotel f 422 gestolen te hebben, met nog f 13.30 over, in Den Bosch bij de politie ge meld. De man, die juist een dag in het hotel in de Haagse bin nenstad werkte, zette het gesto len geld op de kortst mogelijke termijn in drank om. Hij had daarvoor slechts één dag nodig. De nacht na zijn diefstal meldde hij zich al in Den Bosch. Hij kwam al eerder met de politie in aanraking. INSTITUUT WAGENINGEN De Minister van Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening de heer S. L. Mansholt, heeft gistermiddag te Wageningen het nieuwe gebouw van het Insti tuut voor bewaring en verwer king van tuinbouwproducten ge opend. In ziin rede gaf de minister een overzicht van de grote bete kenis van de bedrijfstakken, waarvoor instituten als deze een dienende taak vervullen. Met de productie van. tuinbouwproduc ten ziin formidabele bedragen gemoeid; de wetenschap moet helpen om problemen tot oplos sing te brengen, opdat het in d'e toekomst mogelijk bliift de pro ductie te handhaven. De over heid heeft een belangrijke taak, juist in gevallen met betrekking tot de fruitverwerkende indus trie. Hier zijn geen grote con cerns, die zelf het wetenschappe lijk onderzoek ter hand kunnen nemen, zoals b.v. bij Philips ge beurt. Het is logisch, dat de staat eer* belangrijke rol speelt, of schoon de bijdragen van het be drijfsleven niet groot ziin. De overheid heeft in dit insti tuut grote belangstelling en zij heeft er grote bedragen in geïn vesteerd. Als het, goed gehuis vest als het nu is, goed wordt gebruikt, kunnen de kosten niet hoog genoeg zijn. Spreker zedde groot vertrouwen te hebben in het bestuur en hij hoopte, dat 'bet instituut een zegen zou ziin voor de Nederlandse Tuinbouw en het Nederlandse volk. Van het wereldtoneel Drogisten niet in de wet genoemd Een bezwaar der drogisten te gen het nieuwe ontwerp is, dat zij in de wet nergens met name genoemd worden. Naar de me ning viain dir. Hupperetz zrau dat echter ook onmogelijk zijn, daar behalve de 3000 drogisten, ook nog 3000 andere winkeliers (kap pers, kruideniers etc.) een omzet van verpakte geneesmiddelen en diergelijken hebben. Bovendien zou dan toch ook de wet eisen moeten gaan stellien in zake op leiding, examens en bevoegdhe den van de drogist. Dit alles ge paard. gaande met d'e daarvoor noodzakelijke administratieve ad ministratie en controle. Na Duitsland is het Oostenrijk wel, dat de nadelige gevolgen ondervindt van de controverse tussen Oost en West. De Oosten rijkers vragen zich dan ook da gelijks af, wanneer hun land wéér volledige vrijheid zal ver krijgen. Deze vrijheid zou moge lijk zijn. wanneer Rusland ac- coord gaat met een Vredesver drag, zoals dit o.m. door het Wes ten in een „beknopte vorm" is voorgesteld. Tot nog toe heeft Moskou met geen woord gerept in een gunstige zin over deze ■voorstellen. Het motief van de Sovjet-Unie, om de zaken te la ten zoals ze zijn, is, evenals in Duitsland, dat bii een vrij Oostenrijk, de Russische in. vloed zou ver dwijnen. En Rusland heeft het grootste belang bii deze be zetting. De Sovjet-legers zijn er uitbesteed op kosten van de Oos tenrijkers en het Kremlin houdt daarmede een oogje op de satel lietstaten Hongarije en Tsjecho- Slowakije wanneer die eens uit bet gareel mochten lopen. De Russen hebben daarbij Oosten rijk economisch geplunderd ten eigen bate. Het zijn ook de zware bezettingskosten, die drukken op de schatkist. Zo heeft de bezet ting van de grote mogendheden sedert 1945 een stempel gedrukt op de binnenlandse politiek, wat ook moeilijk anders te verwach ten zou ziin. De tragiek van de binnenlandse politiek is, dat het in de kringen van de regeringspartijen sedert geruime tijd.' niet meer botert. De tegenstelling tussen katholieken er* socialisten, die sedert Mei een scherpe vorm heeft aangenomen, verstoort de „Godsvrede" die voordden bestond. De oorzaak is de grote financiële zorig waar bet land mee worstelt. Zowel katho lieken ais socialisten ziin van oordeel, dat er bezuinigt moet warden. Dit besef is sterk door gedrongen. sedert er van de V.S. uit een critiek werd geleverd' op het financieel beleid. Straks, oi 30 Juni, houdt de financiële hulp van de V.S. op. Men verwacht nog wel een financiële hulp. maar zoais iedere landsregering, willen ook de ministers van Oostenrijk zorg dragen voor een sluitende begroting. In de socialistische kringen zoekt men het voor alles in een behoud van de sociale wede. Daartoe ziin zjj voorstan ders van een werkverschaffing op grote schaal en gekant tegen el'ke vorm van bezuiniging op de staatsbedrijven. De katholieken, die o.m. financiën en economische zaken beheren wensen juist wèl een bezuiniging op de grote wer ken. om op deze wijze te komen tot een sluitende begroting. Het is bij dit conflict niet on mogelijk, dat de socialisten zul len gaan dreigen met nieuwe ver kiezingen. Wanneer zij menen geen andere uitweg te zien, om hun wensen door te drijven spe len ze daarmede een bijzonder gevaarlijk spel. Bii nieuwe ver kiezingen kon bet wel eens ge beuren, gezien de huidige pu blieke opinie in Oostenrijk, dat de communisten in stemmen zou. den vooruitgaan. Dit betekende dan opnieuw een tegenslag voor het land, waar zij, d'ie de vrijheid en onafhankelijkineidi lief hebben, toch al een zware strijd moeten voeren tegen de communistische propaganda. Het bewaren van de sociale wede. wat de socialisten voorstaan, is ook wel degelijk de wens van de katholieken, alleen de laatsten willen tegelijkertijd een gezonde financiële basis om dat het eerste uiteindelijk vast gekoppeld is aan het laatste. In flatie is zeker geen waarborg om de sociale rust te bewaren. In wezen schuilt er achter de socialistische politiek nog een andere bedoeling: de nationalisa tie. De katholieken verzetten zich hier tegen met hand en tand. Wanneer deze tweespalt in de boezem van het kabinet niet tot een oplossing komt, wordt Oos tenrijk de verkeerde kant op ge dreven, zeer ten nadele van de kans, die altijd nog bestaat, op het opnieuw worden van eer* wije staat in de rii der vrije vol keren. Oost-Duitse Jeugd wordt bewapend BERLIJN, 12 Juni (A.P.) Volgens berichten, die heden te Berlijn werden ontvangen, zal Oost-Duitsland de leden van de communistische Freie Deutsche Jugend (F.D.J.) met geweren be wapenen. De berichten zijn af komstig van een groep van voor malige leden van de F.D.J.die zich hebben verzet en naar West- Berlijn zijn gevlucht.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1952 | | pagina 3