Duitse Rijnvolk wil modern worden en vroom blijven NATO-oefening liep uit op show voor Prins Bernharcf Financiën en Economie UW PUZZLE WEK DE GAL IN UW LEVER OP Ontsporingen door allerlei nood Scheepsberichten Engelse Melange Douwe Egberts TERUGBLIK OP BLUE BIRD Maar para's en mariniers konden Den Helder niet krijgen „Militair geheim" DE BEURS voor vandaan HET GOUDEN WAAGSTUK door T. S. Fletcher (Van onze speciale verslaggever) BOPPARD „Als wij terugzien op de enorme nood, mogen wij ons nochtans verheugen over hetgeen werd bereikt. Maar het geen werd bereikt mag ons niet bevredigen en de arbeid tot leniging van de maatschappelijke nood en het sociale verval moet steeds sterker worden". Aldus verklaarde de oud-minister dr. Werner Hilpert van Rijnland-Westfalen, toen wij hem vroe gen naar de huidige situatie van het volk in West-Duitsland. Nu, na zeven jaar, spreken de stenen nog steeds van puin en verwoesting. Maar ofschoon in 1945 haast niemand durfde ge loven, dat er nog ooit nieuw le ven zou kunnen opbloeien, die heeft zich vergist. Het Duitse volk gaat namelijk door in de lijn van zijn traditie: het zoekt en vindt weer zijn zakenrelaties in het buitenland en thuis bouwt men weer op: kerken en fabrie ken, woonwijken, zakenhuizen, enz. Ogenschijnlijk lijkt het er dus op, dat men er maair weer aardig bovenop is gekomen. Dat mag dan in menig opzicht, economisch en materieel, waar zijn, maar geestelijk is nog lang niet alles in het reine. Dan denken wij niet aan de mensen, die wij noodzakelijk tegenkwamen en in wier geesteshouding de Gestapo en SS-gedragingen alsnog vie len op te merken. Maar wel moeten wij herinneren aan de jongelingschap, die veel zorg vanwege de geestelijkheid be hoeft en waarvan wij bedroe vende staaltjes hebben gelezen in het Juni-nummer van een strijdbaar maandblad voor het gemed van de Midden-Rijn. Natuurlijk zijn al die verschijn selen ook elders waar te nemen; maar als wij goed hebben ver staan, zijn de uitwassen in dit gebied op zedelijk terrein, zeker niet te onderschatten. En dat zo nu en dan een waarschuwend woord moet worden gesproken als bij een dans op de vulkaan, kunnen we na eigen waarneming gerechtvaardigd achtenwant wie met Pinksteren bijv. de woege zomergeneugten aan de Rijnoevers heeft opgemerkt, kan niet anders denken, dat men lang niet alles uit de nood en ellende heeft geleerd. En als in een klein Rijndorp, waar op het ogenblik een zeer grote kersen- oogst moet worden binnenge haald, de pastoor de Avondmis heeft ingelast, dan is dat alleen maar om de kansen voor het geestelijke leven te vergroten. Inborst is goed. Gelukkig is de inborst van de Rijnlander goed, hetgeen her haaldelijk blijkt, niet alleen door ongeveinsde voorkomendheid te genover vacantiegangers,' maar ook met betrekking tot zijn men taliteit. Waar enerzijds een hech te grondslag moet worden ge legd, zijn anderzijds de elemen- ZATERDAG 14 JUNI 1952 HILVERSUM I. 402 M. 7.00— 24.00 KRO. KRO: 7.00 Nieuws. 7.15 Gewijde muziek. 7.45 Morgengebed en liturgische kalender. 8.00 Nieuws en weerberichten. 8.15 Gramo- foonmuziek. 9.00 Voor de huis vrouw. 9.30 Waterstanden. 9.35 Gramofoonmuziek. 10.00 Voor de kleuters. 10.15 Gramofoonmuziek. 11.00 Voor de zieken. 11.45 Klein Vrouwenkoor. 12.00 Angelus. 12.03 Pianoduo. 12.30 Land- en tuin- bouwmededelingen. 12.33 Gramo foonmuziek. 12.55 Verkiezingstoe spraak. 13.00 Nieuws en Katho liek nieuws. 13.20 Lunchconcert. 14.00 Boekbespreking. 14.10 Gra mofoonmuziek. 14.40 Gem. koor. 15.00 Kroniek van letteren eri kunsten. 15.38 Gramofoonmuziek. 16.00 Musette-orkest en solist. 16.20 „De Vliegende Hollander", causerie. 16.30 De schoonheid van het Gregoriaans. 17.00 Voor de jeugd. 18.00 Nieuws. 18.15 Jour nalistiek weekoverzicht. 18.25 Ge varieerde muziek. 18.40 Rege ringsuitzending: „Zoeklicht op de Westerse Defensie". 19.00 Gramo foonmuziek. 19.15 Lichte muziek. 9.45 Verkiezingstoespraak. 20.00 Nieuws en weerberichten. 20.08 De gewone man zegt er 't zijne van. 20.15 „Lichtbaken", cause rie. 20.35 Gramofoonmuziek. 21.00 Cabaret. 21.40 Verkiezingstoe- spraak. 21.47 Gramofoonmuziek. 22.30 Wij luiden de Zondag in. 23.00 Nieuws. 23.15 Nieuws in Esperanto. 23.2224.00 Maas trichts Stedelijk Orkest en solist. HILVERSUM II. 298 M. 7.00 VARA. 10.00 VPRO. 10.20 VARA. 19.30 VPRO. 20.00— 24.00 VARA. VARA: 7.00 Nieuws. 7.15 Och tendgymnastiek. 7.33 Gramofoon muziek. 8.00 Nieuws en weerbe richten. 8.18 Gramofoonmuziek. 8.40 Idem. 8.55 Voor de huis vrouw. 9.00 Gramofoonmuziek. VPRO: 10.00 „Tijdelijk uitgescha keld", causerie. 10.05 Morgenwij ding. VARA: 10.20 Voor de arbei ders in de continubedrijven. 11.35 Viool-solo. 12.00 Gramofoonmu ziek. 12.30 Land- en tuinbouw- mededelingen. 12.33 Metropole orkest. 13.00 Nieuws. 13.15 Dans muziek 13.50 Gramofoonmuziek. 14.25 „Onze vacantie hun brood", klankbeeld. 14.35 „Over plannen enherinneringen". 15.00 Amateuruitzending. 15.30 Boekbespreking. 15.45 Dansmu ziek. 16.15 „Van de wieg tot het graf", causerie. 16.30 Kameror kest. 17.15 Sportpraatje. 17.30 Voor de jeugd. 18.00 Nieuws. 18.15 Verkiezingstoespraak. 18.30 VARA-varia. 18.35 Hawaiian-mu- ziek. 19.00 Artistieke Staalkaart. VPRO: 19.30 ..Passepartout", cau serie. 19.40 „Het Oude Testament in deze tijd", causerie. 19.55 „Deze week", causerie. VARA: 20.00 Nieuws. 20.05 Actualiteiten. 20.15 ..Mijn dochter speelt Fifi", muzi kale eomedie. 21.15 Socialistisch commentaar. 21.30 Holland Fes tival: Concertgebouworkest. 22.15 ■Onder de pannen", hoorspel. "7.35 Semi-klassieke muziek. 23.00 Nieuws. 23.15 Lichte muziek. 23.3524.00 Gramofoonmuziek. ten voor het geestelijke leven voorhanden. Men gaat nog steeds op de Zondagse Singmesse, die werkelijk een uiting is van ge- meenschapsbewustzijn; en meer in het bijzonder de streek, van waar wij dit schrijven, heeft men de binding van een bedevaarts oord. Vlak tegenover Boppard namc- lijk ligt Bornhofen, een nederig dorpje in het dg! van de wijn bergen, waar sinds eeuwen de Moeder van Smarten wordt ver eerd. Meer dan drie eeuwen ge leden is er in het nederige kerkje het eerste wonder geschied en sindsdien zijn er zeer vele ge bedsverhoringen. Tot op de hui dige dag komen vrome lieden van heinde en verre aan het genadebeeld een bezoek bren gen. In November 1949 is de bedevaartskerk weliswaar ernstig door brand getroffen, maar het genadebeeld van de Moeder Gods is geheel gespaard gebleven en prijkt nu weer in de sober, maar practisch gerestaureerde kerk. De pelgrims, 'die naar Born hofen komen, blijven de nacht niet ove<r. Zij bezoeken de kerk en de overdekte ruimten daar voor, kunnen in de openlucht naar het geestelijk woord van de paters Franciscanen, die hier de leiding hebben, luisteren en vin den in het dorpje een keur vain winkeltjes, waar de aanwezigheid f Advertentie J Nu nog maar 'n scheut of 'n steek... Maar straks weet U zich geen raad meer van de slopende Rheumatische Pijnen. Begin daarom vandaag de be proefde Kruschen kuur. De zes minerale zouten van Kruschen geven Uw bloedzuiverende orga. nen nieuwe kracht en energie. Onzuiverheden in Uw bloed worden verdreven en daarmede de oorzaak van die ondragelijke rheumatiek. MEUBELFABRIEK IN BRAND DOOR KORTSLUITING AMSTERDAM, 12 Juni. Kort sluiting was de oorzaak, dat van middag om kwart voor twee brand ontstond in de spuiterij op de zolder van een pakhuis in het Hortusplantsoen te Amster dam, waarin de meubelfabriek „Tewa" is gehuisvest. Een arbei der heeft nog gepoogd met een schuimblusser het vuur te smo ren, doch dit mislukte. Al spoedig sloegen de vlam men door de vliering en het dak heen naar buiten. De brandweer bestreed van drie zijden het vuur en wist de brand tot de zolder verdieping te beperken. Het grootste deel van het houten dak werk verbrandde. Kort na twee uur was men de brand meester, en werd met de nablussing van de nog smeulende dakbinten be gonnen. UITGIFTE NIEUWE BANK BILJETTEN f25.— De directie van de Nederland se Bank N.V. maakt bekend, dat zij binnenkort, naast de thans circulerende bankbiljetten van f25.biljetten van dezelfde coupure van een nieuw model in het verkeer zal brengen. Het nieuwe biljet draagt de handtekeningen van dr. M. W. Holtrop als president en van prof. mr. A. M. de Jong als se cretaris en de datum 1 Juli 1949. Het is slechts aan de achterzijde genummerd. Voor een volledige beschrijving wordt verwezen naar de Nederlandse Staatscou rant van 12 Juni 1952. De voor naamste kenmerken van het nieuwe biljet volgen hieronder: Papier: geelachtig van tint. Watermerk: bladeren met drui ventros en een verticale rij ge tallen 25. Formaat: 82 x 146 mm. Voorzijde: hoofdkleur rood. Rechts een afbeelding, voorstel lende koning Salomo met dui ven, voorts op de achtergrond een kerkgebouw met daarvoor de figuur van St. Maarten. Ach terzijde: uitgevoerd in rood, blauw en bruin. Een over de lengte van het biljet lopend ge arceerd lint vormt in het midden de initialen D. N. B. Daaronder, op een rood en blauw uitgevoerd rozet, staat het getal 25 in ge arceerde cijfers, omgeven door een blauw en bruin gearceerd lint en viermaal de waarde-aan- duiding in witte cijfers. Witte Zee 11 SO m O Singapore; Drente 11 12.30 te Southampton; Hera 10 van Aruba-Cartagena Oranje 11 v. Port Said-Southamp ton; Rotti p. 12 Ceylon-Aden; Sibajak 13 07 uur van New York te R'dam verw.; Teiresias p. 10 nm. Finisterre; Waterland 11 v. A'dam te Buenos Aires: Willem Ruys 12 van Aden-Colombo; Willemstad 12 v. Curagao-Lagu- airaLinge 12 te Lulea verw.; Loenerkerk 13 Karachi verw.; Mentor 12 van Izmir-Ham burg: Stad Haarlem 12 ca. 15 u. van Casablanca voor IJmuiden verw.; Elmina 12 te Takoradi; Groöte Kerk 12 Melbourne verw. Johan van Oldenbarnevelt 12 te Melbourne; Modjokerto 11 van Panqkalpinanq-Tj. Priok; Noord- wijk p. 11 OuessantOranjefon- tem 11 van Las Palmas-Kaapstad Poelau Laut 11 van Tj. Priok- Belawan. van. allerlei devotie-artikelen herinnert aan het zakelijke be weeg van Kevelaer. Daarlangs trekken ook de processies, waar bij de nagalm van het Bornhofer pelgrimslied nog lang blijft han gen tussen de bergen aan beide zijden van de Rijn. Zolang nu dit volk manifesteert als in Bornhofen, behoeft zeker niet aan zijn toekomst te worden getwijfeld. Het gaat er slechts om vooral de jeugd door de moeilijke jaren heen te helpen, omdat vooral de jeugd gevaar loopt door de na-oorlogse geeste lijke toestanden. SCHOONOUDERS AFGEZET VOOR EEN TON AMSTERDAM, 12 Juni. De 37-jarige commissionnair E. A. C. M. van B. is vanmorgen door de rechtbank te Amsterdam veroor deeld tot 2Vs jaar met aftrek. De veroordeelde, tegen wie vier jaar met aftrek geëist was, had in de jaren 19451951 zich schul dig gemaakt aan een groot aantal oplichtingen en diefstallen. Hij had zijn vroegere schoonfamilie benadeeld voor ruim een ton. (Advertentie) De nieuwe met de rijke afschenk Met het groene etiket 76 cent Vraag ook de bekende Ceylon Melange:Pickwick thee met GEEL etiket.88 c. Het is nu, bijna een week na het aflopen van de NATO- oefening „Blue Bird" in het Noorden van ons land, nog altijd moeilijk om uit te maken wat er nu eigenlijk allemaal ge beurd is. Er waren waarschijnijk niet meer dan tien deel nemers, die het verloop van de operaties konden volgen. Dat waren stafofficieren. Alle, overige commandanten en soldaten tastten over het verloop van de dingen volslagen in 't duister. „Vertel de troep, wat er aan de hand is", zo luidde enige ja ren geleden nog het parool, waar mee de commandanten op pad werden gestuurd. Nu wisten de commandanten zelf niet, wat er gebeurde. Wij spraken met of ficieren, die zeiden: „Het enige wat wij van Blue Bird weten, hebben we uit de krant gehaald". De krant nota bene, die vanaf hoog niveau zo hard mogelijk werd tegengewerkt.... Woensdagavond was de toe stand van oorlog ingegaan. Lucht- zee- en landmacht voerden in de loop vair Donderdag diverse ac ties uit, waarvan de uitslag door een corps scheidsrechters werd bepaald. Een van deze acties was de rechtstreekse aanval op het hoofdkwartier in Den Helder, via een landing op Wieringen; een aanval, die aan de inlich tingendienst al uren tevoren be kend was en die dan ook volko men mislukte. Wat slaagde was slechts de stoot van de Westfrie- se kust naar de bevoorradings plaats in het centrum van Noord- Holland. Er was Donderdagmiddag in vergelijking met de dag tevoren dus nog betrekkelijk weinig ver anderd. De tijd drong echter en derhalve moest op aanwijzing van de scheidsrechters worden aan genomen, dat heel Noord-Hol land met uitzondering van de Stelling Den Helder in handen van de vijand was gevallen. De verdedigingstroepen werden dus samengetrokken in de zeer be perkte sector ten zuiden van de marinebasis. Hierop zou de slot- aanval worden uitgevoerd. Het was in deze urén, dat de Nationale Reserve in West-Fries land het bevel kreeg zijn trans port ten behoève van de terug trekkende bataljons af te staan en alle actie te staken. De man, die deze opdracht gaf, heeft waarschijnlijk niet overwogen, dat hij hiermee de paar honderd vrijwilligers, die zich soms met veel moeite drie dagen uit hun burgerwerk hadden losgemaakt, een slag in het gezicht gaf. Is dit de manier, waarop men om springt met mensen, die vrije tijd en liefhebberijen opzij gezet hebben om zich paraat te maken voor de verdediging van het wet tig gezag? Laatste fase De Stelling den Helder was bijzonder sterk verdedigd. Een doorbraak vanuit het zuiden be hoorde tot de onmogelijkheden. Derhalve mocht gerekend wor den op een invasie vanuit de lucht en vanaf de zee. Deze invasie moest slagen, zo was van tevoren vastgesteld: de verdediging moest het onderspit delven. Prins Bernhard kwam in hoogst eigen persoon om de triomfantelijke intocht van pa rachutisten en mariniers te aan schouwen. Wel, de para's, die uit zes Dakota's werden neergelaten, vielen door een zonderling toe val juist temidden van het ba taljon van de majoor Bouman, dat in opmars was naar het vliegveld de Kooij om daar een alarmstelling in te nemen. Met een kwartier was het lot van de rode baretten bezegeld. De show Toen de mariniers, zogezegd de keurtroepen van onze strijd krachten. Zij vielen het hoofd kwartier in het uiterste Noorden van Den Helder tweemaal aan, maar de stafcompagnie chauf feurs, koks, schoenmakers, pio niers die er vlak vóór gele gerd was, sloeg de inval beide malen af. Inmiddels was de lucht volgeraakt met vliegtuigen. Van uit Texel naderden de landings- boten met de mariniers, gedekt door torpedojagers. Zij werden zonder ophouden aangevallen door de jagers van de tactische luchtmacht. Een luchtmacht ove rigens, die in de vroege morgen had opgehouden te bestaan, zo als de berichten van de comman dopost luidden, maar die voor de show maar weer tot leven was gewekt.... Want meer dan show was deze héle affaire niet. De mariniers kwamen met veel pijn aan land en werden daar ontvangen door de chauffeurs, de koks en de schoenmakers hierboven ge noemd. 't Spóót vuur vanaf de dijk en naar het oordeel van de scheidsrechters zou er in de werkelijkheid van de hele inva siegroep geen man en geen muis in leven zijn gebleven. En toen waren die zandhazen boven op de dijk ook weer niet zo be roerd, dat ze de mariniers maar lieten modderen. „Ken je d'r .Persfaciliteiten worden niet verleend" had de Mari ne-voorlichtingsdienst voor het begin van de oefening Blue Bird aan de redacties van de bladen bekend ge maakt. De Marvo verzocht echter tegelijkertijd geen pu blicaties over opstellingen e.d. te doen. Men mag niet zeg gen, dat wij ons daaraan niet hebben gehouden. Uit alle copij over Blue Bird werden zorgvuldig alle aanwijzigin- gen van plaats en sterkte weggelaten. Toen stortte op Donder dagmorgen een Nederlandse straaljager op een Britse gunboot. Uw verslaggever bij de troep, die het ongeval zag gebeuren, belde onmid dellijk zijn redactie. Via de militaire lijn, omdat ondanks alle pogingen geen andere lijn ter beschikking stond. En via de militaire lijn. die óók gediend had om de verdediging door de krant van bepaalde ge beurtenissen in het terrein op de hoogte te laten houden. De Marine sprong huizen hoog. Een militair bericht via de militaire lijn aan de krant? Brutaler kon het niet. Hier moest streng gestraft worden. Uw verslaggever werd iedere gelegenheid ontnomen nog met de buitenwereld in contact te komen. Hij werd na afloop van de oefening gestraft. Met nadienen. Maar Uw verslaggever kan niet garanderen, aat hij in den vervolge acht zal slaan op verzoeken om iets dat hij weet, niet te vermel den. Hij kan evenmin garan deren, aat hij nieuws niet aan zijn redactie zal door geven. En mocht dan wéér iedereen hem vragen eens te schrijven waarom de hulp van de Marine zo lang uit bleef. dan kan hij er niet voor instaan dat hij dat per ongeluk niet in zijn bericht verwerkt. Want Uw verslaggever laat zich niet dicteren. Daarvoor is hij nu eenmaal verslag gever. niet tegenop komen? Grijp m'n hand dan maar, dan trek ik jc wel omhoog" werd er naaf de aanvallers geroepen, 'n Uitnodi ging, die in dank werd aanvaard. Zo mislukte de aanval op Den Helder grandioos. Maar de Prins had de show gezien, die inder haast voor hem was geënsce neerd en dat was het voornaam ste. Natuurlijk moet mén de waar de van deze oefening niet afme ten naar dingen, zoals hier ge schetst. Belangrijk is geweest, dat de staven van zee-, land- en lüchtmacht hebben geleerd sa men te werken. De troep hing er maar zo'n beetje bij, al werd er hier en daar soms heel hard gewerkt. Maar zo is 't nu een maal: de troep valt niet op. J. R. Amalgamate Pasir Karet en Hambelang in de jaarvergadering van de Cultuurmij. „Pasir Karet" N.V. is medegedeeld, dat reeds 92 pro cent van de aandeelhouders van „Hambalang" N.V. hun aandelen hebben omgewisseld in die van „Pasir Karet". In verband hier mee werd de directie gemachtigd f 389.500 nieuwe aandelen uit te geven. Van een fusie tussen beide N.V.'s is nog-geen sprake. Het is alleen een amalgamatie van be langen, welke beoogt door belan- genspreiding de basis der beide ondernemingen te verbreden. Centraal Beheer boekte goede resultaten De Onderlinge Risicovereniging „Centraal Beheer" G.A. telde per 31 Dec. 1951 2528 leden, dat is 41 meer dan per ulto 1950. De uitkomsten over het ver slagjaar zijn gunstig, want er behoeft slechts op 65 procent van de omslagpremie te worden af gerekend. Het bestuur stelt voor om ong. 5 procent van de omslagpremie in de algemene reserve te stor ten, waarna met de leden kan worden afgerekend op 70 procent van de omslagpremie. 5 pet. 25-jarige obligation Groninger Industr. Credietbank De Hollandse Bank-Unie N.V. en G. Mesdag te Groningen stel len op Vrijdag 20 Juni a.s. de inschrijving open op nominaal f 600.000 5 pot. obligatiën, in stukken van f 1000.ten laste der Groninger Industriële Cre- diet Bank N.V., tot de koers van 100 pet. Houders van de nog niet uitgelote obligaties der 5 pet. lening 1934, 4i/, pet. lening 1937" en 4 pet. lening 1947 (totaal no minaal f 199.000), hebben recht van voorkeur op toewijzing van een gelijk nominaal bedrag nieu we obligaties. Voor zover van dit recht geen gebruik wordt ge maakt, zullen de vroeger uitge geven obligaties van 16 Sept. a.s. af a pad betaalbaar zijn. De offi ciële notering ter beurze van Amsterdam zal worden aange vraagd. Volgens het prospectus beoogt de vennootschap met deze uit gifte de situatie te bereiken, dat naast haar aandelen ook alle uit staande obligaties officieel ter beurze van Amsterdam zullen worden genoteerd. Anderzijds verkrijgt de vennootschap hier door een uitbreiding van haar bedrijfsmiddelen, hetgeen ge wenst is, daar het bedrijf nog steeds een voortdurende expansie te zien geeft. De vennootschap is er nimmer toe overgegaan obli gatieleningen vervroegd af te lossen. Het bestuur heeft zich steeds op het standpunt gesteld de obligatiehouders, die bereid waren hun gelden aan de ven nootschap toe te vertrouwen, niet in hun rente-inkomsten te moeten beknotten. De lening heeft een looptijd van 25 jaar. Aflossing voor het eerst op 1 Juli 1958, geschiedt a pari in 20 gelijke jaarlijkse termijnen. Utermohlen verlaagt dividend De N.V. Kon. Fabriek van Ver- bandstoffen v/h Utermohlen en Co. wenkt nog met één ploeg. Dat komt doordat de vraag uit het buitenland plotseling opge droogd is. Toch is over 1951 nog een bevredigend resultaat be reikt. De omzet steeg van f 5.750.000 in 1950 tot f 7.040.000. Na diverse voorzieningen, w.o. een dotatie aan de conjunctuur reserve van f 310.000 (f 175.000), resteert een saldo winst van f 191.193 (f 244.000). Voorgesteld wordt een dividend van 9 pro cent (10 procent). Het is de directie niet mogelijk enige voorspellingen te doen over de resultaten van het lopende jaar. TABAKSFONDSEN VERDEELD AMSTERDAM, 12 Juni. Trokken gisteren aandelen Alge mene Exploratie de aandacht door een vaste stemming, van daag was van deze belangstelling niet veel overgebleven, zodat de effectenmarkt verviel in een lusteloze tendenz. Men schrijft de vraag naar Exploratie toe aan de op komst zijnde maand- productiecijfers, die gunstig zou den luiden. De omzet in dit fonds was gisteren ruim f36.000, en daarmee even groot als die van Philips, waarmee wel wordt aangetoond, hoe karig de orders aan het Damrak worden rondge- strooid. De totale omzet in aan- I delen heeft gisteren de f 1 mil- I lioen niet gehaald en vandaag zag het er niet naar uit, dat de gang van zaken veel beter zou zijn. Exploratie opende, min of meer door toevallige omstandigheden, twee punten hoger op 102. pm daarna tot 100 terug te vallen. De belangstelling ontbrak en zelfs in de hoofdfondsen'ging niet veel om. De koersen bleven ech- I ter vrijwel overal goed gehand- 1 liaafd, zodat van een ongunstige stemming niet gesproken kan worden. Opmerkelijk was het verloop voor de tabaksfondsen. Voor de Sumatra tabakken was de be langstelling, die gisteren het koersniveau had opgedreven, ver dwenen. Eerder viel een flauwe tendenz waar te nemen voor Senembah, onder invloed van het pessimistische bericht over de re sultaten van 1951 en 1952. Van de Java tabaksoorten viel de vaste stemming op voor Besoeki op 80Dit was net gevolg van een bericht over een erediet dat de Besoeki ontvangen heeft en over het vergoeden van de enor me schade, in 1950 ontstaan door de brand in de tabaksschuren. Kon. Olie was aan de vaste kant op 296'/,, Philips was iets beter, maar Unilever was nauwelijks prijshoudend. Scheepvaartfondsen lagen stil en ietwat onregelmatig met Furness als uitloper op 141 bieden. Cultures handhaafden zich vrij goed. Overigens had de markt een rustig verloop. No. 33 Horizontaal: I. ontstaat door vuur 5. gedeelte 9. geb. in O.-Europa 11. slagader 12. evenredige vertegenwoordi ging 13. genotmiddel 15. zoals de akten getuigen 16. voorzetsel 17. treiter 18. voegwoord 19. kier 22. aanw. vnw. 25. gratis; om Godswil 26. eerwaarde heer 27. gloeiend 29. wortel 31. en andere 32. eerste vrouw 34. stofmaat 36. vr. munt 37. stuk hout 39. voorzetsel 40. vertering 42. vliegveld bij Arnhem 44. hulde bewijzen 45. meisjesnaam Verticaal: 1. schoorsteenvuil 2. wallekant 3. goud (fr.) 4. huisdier 5. ligplaats v. schepen 6. bijwoord 7. wondvocht 8. weg met bomen 10. ongemak II. karakter 14. uitroep 20. pl. op de Veluwe 21. pl. op de Veluwe 23. opp.vl.maat 24. groet 27. gereedschap 28. nakomeling 29. waarborg 30. plant 31. barre 33. familielid 35. meisjesnaam 37. keukengerei 38. meisjesnaam 41. lidwoord (fr.) 43. laatst leden' OPLOSSING KRUISWOORDRAADSEL No 32 HORIZONTAAL: 1. giek; 4. spijs; 7. viool; 8. gevel; 10. metro; 13- eten; 15- krom; 16. kar; 17. das 19. opa; 20, Haarlem; 21. vlo; 23. Ria; 24. mee; 27. lood; 29. rede; 30. arren; 32. eilen; 33 eerst; 34- eelt; 35. tale. VERTICAAL: 1. Greta; 2. even 3. kil; 4. som; 5. plek; 6. strop; 8- gek; 9. verhoor; 11. trommel; 12. oma; 14- paria; 17 dar; 18. sla; 21. via; 22. lorre; 25. edele; 26. een; 28. deel; 29. Rita; 31. net; 32. Est. Advertentie U zult morgens „kiplekker" uit bed springen. Elke dag moet uwiever een liter gai in uw ingewanden doen stromen, anders ver teert uw voedsel niet, het bederft U raakt verstopt, wordt humeurig en loom. Neem de plantaardige CARTER'S LEVERPIL LETJES om die liter gal op te wekken en uw spijsvertering en stoelgang op natuur lijke wijze te regelen. Een plantaardig zacht middel, onovertroffen om de gal te doen stromen. Eist Carter*» Leverollletles. FEUILLETON 45. Laurence stak hét schrijven in zijn zak met gevoelens van toorn, angst en ongerustheid. Hoewel hij een vreselijke hekel had aan anonieme brieven en dus geen acht had moeten slaan op de in houd van dat schrijven, kon hij niet anders doen, dan zich zelf bekennen dat de schrijver van die brief heel goed op de hoogte was van de toestand. En wie zou die persoon kunnen zijn? En (dat was eer, gedachte, welke hem nog meer zorgen dreigde te geven) wie waren die vijanden, die als mollen in het donker werkten? In Laurences gemoed was nog nooit de wens geboren, iemand leed te doen. Hii was eenvoudig niet in staat zichzélf te beschou wer, als vijand vso een ander menselijk wezen. Hij kon zich daarom niet goed voorstellen, hoe andere mensen ér toe zou den kunnen komen een complot te smeden, met de bedoeling hem te beroven van zijn uitvinding. En toch waren het feiten.in het afgelopen jaar had mer» hem reeds tweemaal zijn tekeningen ontstolen. Die tekeningen waren natuurlijk gestolen door iemand of door meerdere personen, die ze in hun bezit wilden hebben. En wie zou dat kunnen zijn? Met gejaagde stappen liep Laurence in zijn kamer been en weer; die morgen liet hii ziin ontbijt onaangeroerd staan. Er zijn natuurlijk mensen ge weest, die wisten, dat ik altijd aan de eer, of andere uitvinding bezig was. Mijn vader wist fiat en mijn moeder ook.... Francis Armadale wist het en nog een paar van de hoofdingenieurs Ik weet heel goed dat het hun be-1 kend was. dat ik de laatste twee jaar aan iets bijzonders bezig was, maar w.ie van die mensen zou mijn tekeningen nu willen i stelen? Ai die mensem ziin immers vrienden van anii? Hii dacht aan die éne zinsnede in de brief, dat zijn vijanden veel dichterbij gezocht moesten wor den, dan hii we] vermoedde Wie zouden dan zijn vijanden ziin? Het was hem niet mogelijk in Groot een verrader te zien. die arme beste lankmoedige Groot, die nooit buiten ziin boekje ging em met wie hii nu al zoveel ja ren samenwerkte. Neen. Groot "was geen vijand van hem. Een brillante geest was Groot nooit geweest, maar wel 'n werkman, wien men maar éénmaal iets be hoefde te vertellen. Hii was eer, goed werkman, maar initiatief bezat hii helemaal niet Hij kon zich dan ook niet voorstellen, dat een man als Groot het initiatief zou nemen, om hem van ziin te keningen te beroven, met de be doeling. zich zélf daarmee tp ver rijken Bovendien, wat zou Groot mot die tekeningen moeten doen. Hii trachtte al die gedachten maar weer van zich af tê zetten er» spoedde zich naar ziin werk plaats om daar. in gezelschap van Groot het werk te hervat ten. Deze stond rustig tegen een van de deuren geleund, een pijp in de rttónd. Laurence keek de man iets scherper aan dan gewoonlijk, maar zag in hem niets anders dan een argeloos mens. Dat grote open gelaat met die onschuldige biauwe ogen» was zo openhartig als van een kind Eenmaal binnen riep hii Groot even op het kantoor en legde daar die anonieme brief geopend op de lessenaar, waaraan Dickie Wraye tot zijn grote blijdschap Laurence's correspondentie mocht behandelen. Hier. Groot, lees dat eens, verzocht hij. Groot nam de brief in ziin han den en las het gehelp epistel door zonder een spier te vertrek ken. Toen hii dp brief eindelijk weer neerlegde, nam hii ziin pet af en krabde nadenkend achter ziin oor. Dat is vreemd! zei hij. Hm! Vijanden! Je herinnert je natuurlijk, dat mijn tekeningen al tweemaal gestolen zijn niet Groot? Dat heeft u me verteld, het is eigenaardig. antwoordde Groot. Dan moet er iemand ziin. die mijn tekeningen in ziin bezit wenst te hebben. Dat zou ik ook zeggen. Jij hebt hier toch nooit iemand zien rondscharrelen. Groot? Ik? Neen. nooit. Hoe zóu iemand binnen móéten knmén. U hebt de sleutels altijd bii u. Ja. dat weet ik wel. Maar buiten bedoel ik. Ik heb niemand gezien. Ik zie nooit iemand. Als ik klaar ben, ga ik naar huis en van huis kom ik direct hierheen Ik werk hier zolang, dat ik blij ben als ik mijn bed voel. Best. Als alles klaar is kan je uitrusten. Maar ik wil deze werkplaats niet langer onbeheerd laten. Andere avonden kan ik 'hier zelf blijven, maar vanavond moet ik toevallig met John Bed» ford gaan dineren. Ik zou graag willen, dat iii hier bleef, Groot. Je kunt dan op mijn bed gaan slapen. Goed, zei Groot, Ik zal blijven. En zo kwam Groot in het be zit van de sleutels. Toen hij die avond thuis ging eten. kocht hii onderweg een groot stuk was en diezelfde avond maakte hii een paar dui delijke wasafdrukken van de sleutels, welke toegang verschaf ten. tot de werkplaats van Lau rence Workman. Laurence keerde die avond bij zonder vroeg naar huis terug, daar bij John Bedford niet wilde laten wachten. Op straat haalde hij Charity Wrave in en liep met haar mee. Een plotselinge opwel ling greep hem aan pn hij haalde de anoniêmê brief uit ziin zak. (Wordt vervolgd)

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1952 | | pagina 5