Lisieux en het verwoeste gebied van Normandië Internationaal Hof KIJKEN KOST NIETS 87 MLCKMANN •he Mgr. Vos werd volheid van priesterschap deelachtig Voor Nederlandse boeren in Venezuela geen kans is onbevoegd tot oordeel :IJ EN BAL FEITEN van heden JMMEN Dansavond jndag 15 |uni café De Wit LANGS FRANKRIJKS WEGEN Tegenover de zuster van een heilige Een kapel, die lelijk toegetakeld is n Een kras oudje! BISSCHOP GEWIJD IN AMSTERDAM In de parochiekerk van zijn jeugd Nederland is trots op hem Om een mensenleven te redden Mening van prof. Rolin Marktberichten ACKEMA geen spreekuur le banketbakker een halfwas een leerling BEDIENDE KIJK MAAR: 1000 JAPONNEN nieuwe series geven wij weg 7.55 17.90 19.75 ENORME PRIJSDALING 89 LKMAAR ïuw te bouwen PAND MOTOREN Strand- aanbieding e biscuits! HUISHOUDELIJKE IKELEN EN SPEELGOED SCHAGEN ondag a.s. in zaal „FRIESLAND" Aanvang 7 uur inbev. J. v. Tuinen in 'T ZAND Muziek van che COMEDIANS Aanvang 8 uur. Toegang 17 jaar VRIJDAG 13 JUNI 1952 PAGINA 7 EVEN NATUURLIJK als hij iedere morgen om twee uur opstaat, zeven uur per dag in het koor doorbrengt, vast en bidt en zwijgt, even natuurlijk zit die sympathieke Trappist de volgende morgen achter het stuur van de auto, waarmee hij ons door Normandië Bretagne en een deel van de Vendée en Anjou zal voeren. Om acht uur starten we: de abt van de Grande Trappen, een Ierse defïnitor generalis, de chauffeur-Trappist en ondergeteken de. Vanzelfsprekend is de wet van het stilzwijgen voor deze reis opgeheven. Men heeft mij wel eens gezegd, dat de Trappisten het spreken half verleren. Het is mogelijk, maar dan heb ik hier toch te maken met drie Trappisten, die een uitzondering op die regel vormen. Zij zijn spraakzaam en vrolijk en vol enthousiasme voor de schoonheid der natuur. Het is prachtig weer en we trekken door een uiterst mooi landschap, sterk geaccidenteerd en vol af wisseling van groene weiden en beboste heuvels. Hoe meer we naar het noorden trekken, hoe rijker het land wordt. We zijn nu in Normandië, de korenschuur van Frankrijk, het vruchtbaarste gedeelte van het land. Hier geen onontgonnen terrein, maar alles wei- en akkerland. De sporen der verwoesting, die over dit gedeelte van Frankrijk is gegaan, vormen een dissonant in dit concert van zon en groen en lente. Zelfs nu nog zijn de wegen hier en daar getekend door resten van uitge brande tanks en ander oorlogs tuig; verwoeste huizen, verwoeste dorpen. Het is of de angst voor het geweld nog over dit land hangt en geen stralende lente zon vermag die indruk te ver drijven. We denken aan wat wij zelf in Nijmegen en elders heb ben gezien en meegemaakt. Er is dan ook niets wat vreemd aan doet, wanneer we het halfver- woeste Lisieux, onze eerste pleis terplaats, binnenrijden. Doch on danks de vertrouwdheid met de verwoesting, doet het droevig aan gewaar te worden, dat heel Europa zijn kapotgeschoten steden heeft en dat de vrijheid zo duur betaald moest worden. Een verrassing Lisieux biedt ons een verras sing, wier mogelijkheid ik zelfs niet vermoeden kon: we hebben er de zuster van een heilige ge zien. Tot voor kort leefden er in de Karmel nog twee zussen van de H. Theresia van het Kindje Jezus: Pauline en Céline. De eer ste, die om zo te zeggen haar tweede moeder is geweest, is het vorig jaar gestorven. Haar zuster Céline leeft nog. Zij is abdis van het klooster en heeft op het-ogen blik de eerbiedwaardige leeftijd van 84 jaar bereikt. Om begrij pelijke redenen is het uiterst moeilijk deze kloosterzuster te spreken te krijgen. De Abt van de Grande Trappe is echter Uiterlijk rustig en onbevangen als of er niets bijzonders gaat ge beuren, zit in haar gezellige ka mer aan de Koigendijk No. 80, de krasse en levenslustige 81-jarige Mevr. de Wed. NanneSchouten in haar gemakkelijke leunstoel de laatste paar kousen te stoppen, voordat ze de grote reis naar haar dochter en zoon in Californië gaat aanvangen (Amerika). Heden, Vrijdagavond om 10 uur vertrekt het K.L.M.-toestel van Schiphol voor de reis die twee maal 24 uur in beslag neemt. Een grote, lange reis voor zo'n leeftijd doch kennissen van haar dochter die na een bezoek in Holland op de terugreis zijn naar Californië, reizen met haar mee, wat een hele steun betekent. In één ruk gaat het per vliegtuig naar New York en vandaar weer per vlieg tuig naar Los-Angelos. Hier staat de auto van haar dochter gereed om te rijden naar Bellflower, 40 km. afstand van het vliegveld. Hier woont haar schoonzoon KI- Schouten die reeds renteniert en haar zoon die een florerend boe renbedrijf heeft. Bij haaT dochter verblijft ze zo lang de verblijfsvergunning duurt van Juni tot November en als 't haar goed bevalt zal een verzoek voor verlenging gedurende de wintermaanden worden aange vraagd. Zo scherp is haar gehoor dat we haar zonder stemverheffing kunnen vragen of ze al eens meer op reis is geweest. Nee. hoor, naar het Gooi en Rqtterdam met de Ouden van Dagen waren de groot ste afstanden. Of ze nog zenuw achtig is, luidt onze vraag. „Nu mijnheer houdt daar maar van stil. Och nee, zenuwachtig is het woord niet, maar ja U weet zelf wel. dit moet mee, dat moet mee, deze en gene komt afscheid ne men. en zo leef je ongemerkt in spanning." En met grote helderheid van geest vertelt ze echt genoeglijk dat ze daar vele autotochtjes gaat maken en ook de andere Berge- naren, zoals L. Apeldoorn, C. Schouen en P. van Ruiten en zijn drie broers gaat bezoeken. De lang verbeide dag is in zicht! iemand van betekenis in Frank rijk, en moeder Abdis laat dan ook niet lang op zich wachten. Na de gewone kennismakings formules heb ik niet veel gezegd. De bescheidenheid gebood mij trouwens op de achtergrond te blijven. Maar ik kon zien, ik kon zoeken naar trekken van gelijke nis mfet de foto's, die we van de heilige kennen. En ik heb geke ken, ik heb misschien wel te veel gekeken; ik kon mijn ogen niet afhouden van dat gezicht. Het is zo iets wonderlijks tégenover de zuster van een heilige te zitten. Is er een sterker bewijs denk baar, dat de heiligen mensen zijn als wij, en dat het idee „heilig" niet per sé verbonden is met „ver af" en „lang geleden"? Na ons in de gebeden van de com muniteit te hebben aanbevolen, gaan we naar de kloosterkerk om er te bidden bij het reliekschrijn van de H. Theresia. Eerst daarna merk ik pas goed, hoe lelijk riten de kapel heeft toegetakeld. En dat alles „ter ere" van dé H. Theresia: die onbenul lige marmerplaatjes met die gou den boterletters om dank en eer bied te" vertolken, die..., Maar och, -waarom- zou ik alles op gaan sommen?'We weten allen dat de aankleding van een pel grimsoord ontmoedigend en af freus is. Gelukkig is het maar bijzaak, een droevige bijzaak wel iswaar, maar het raakt de kern niet. Buiten, voor de kapel, staat in marmer het bekende beeid van de heilige, wiens afgietsels bijna al onze kerken ontsieren. Echt lelijk is het eigenlijk niet; mooi is het nog minder: het is niets. Ik hoop, dat de goede Trappist, pater Marie Bernard, die dat beeld gehouwen heeft, deze regels nooit onder ogen krijgt, want ik houd veel van hem en hij werkt hard; misschien wel wat te hard. De heiligen in de hemel zullen in hun eeuwig geluk ongetwijfeld niet gestoord worden door de manier, waarop zo vele beeldhou wers en schilders hen hier' op aarde voorstellen; maar wij arm zalige stervelingen moeten soms tegen de meest ontstellende onbe duidendheden opkijken en dan toch nog onze devotie bewaren. Was het nu nog maar royaal le lijk, dan had men tenminste wat houvast. Maar dat zoetemelkse! Afijn, er is een nieuwe basi liek in Lisieux, waarvoor de ka tholieken in heel de wereld geld bijeen gebracht hebben en waar aan men geen kosten heeft ge spaard. Ongetwijfeld zal dat een waardig bouwwerk zijn, in staat onze bewondering te wekken, We "hebben de tijd er1 nog" "voor tafel heen te gaan. Over onze teleur stelling een volgende keer. GEBHARD (Wordt vervolgd) (Van onze verslaggever) AMSTERDAM „Hebt gij een lastbrief van de Paus?" vroeg gistermorgen Haarlem's bisschop, Mgr. J. P. Huibers, aan de Mili-Hill-missionaris Joannes A. M. Vos, gekozen tot apostolisch vicaris van Kuching en tot titulair bisschop van Cnidus, die zich bij hem aanbood om uit zijn handen de bis schopswijding te ontvangen en- daardoor deelachtig te worden aan heel de volheid van het H Priesterschap. Daar was een lastbrief de Kerk legt niemand lichtvaardig de handen op en toen werd daar, in die gewone grote stadsparochie van de H. Vincentius a Paulo op de Jacob van Lennepkade in Amsterdam, de hoorn der priesterlijke genade uitgestort over deze dienaar Gods, die verkozen was tot de hogepriesterlijke waardigheid, na 25 zware jaren van missiewerk. Adhlfs ,werd gecomponeerd, zijn Broeders-missionarissen, zijn broeders-priesters, die bii deze indrukwekkende plechtigheid in grote getale aanwezig waren, zjin consecrator en de assistent-bis. schoppen, de presbyter-assistens Mgr. v. d. Burg, deken van Am sterdam, de troondiakens Mgr. Kuilmén, deken van Haarlem en pastoor Nieuwenhuizen, de diaken Father Dr. v. d. Dries directeur van het studiehuis te Roosendaal, de subdiaken Father Bruins van het Missiehuis te Hoorn, de eere- moriiaril en de assistenten. Een parochie-was blij--en™ trots om de Wijding van haar zoon, de missie van Borneo" mag juichen' om haar nieuwe hogepriester. En Nederland deelt in de blijd schap van Borneo's missie en St. Vincentius' parpchie, want Mgr. Vos is een der onzen, een van hen. die Nederland groot maken en dat niet alleen: een der Ne derlandse priesters die Christus groot maken En dat allereerst is ons een reden tot' trots. 's Avonds tevoren had de pa rochie van zijn jeugd de wijde ling ontvangen, feestelijk zoals dat betaamt. Trots om de hoge uitverkiezing van een der hun nen hadden de parochianen van St. Vincentius de vlaggen uit gestoken, de vaderlandse drie kleur met de pauselijke wimpel.' De jeugdbeweging verwelkomde de nieuwe bisschop aan de grens van de parochie en in een open' landauer werd de wijdeling naar de kerk gereden, waar Pastoor H. J. M. Nieuwenhuizen hem be groette „als Amsterdammer uit de van Lennepbuurt". Een fees telijke drom van buurtgenoten juichte toen Mgr. Vos zijn gees tig dankwoord sprak. En in de kerk prijkte het blan ke hoogaltaar tussen zuilen van zachtrode en witte bloemen. Bo ven het altaar hing het wapen van de nieuwe bisschop ten toon met de fiere wapenspreuk, die de essentie van het priesterschap weergeeft: Christus moet groter worden. Ln dit ruime stijlvolle kerk gebouw waren wij en zeer velen met ons gistermorgen de getui gen van de zinvolle plechtig heden der bisschopswijding, in de prachtige Mis van Sacra mentsdag, plechtigheden, diie hun hoogtepunt bereikten toen de consecrator, Mgr. Huibers, era de mede-consecratoren Breda's bisschop Mgr. Baeten en de on langs bisschop gewijde klas genoot van Mgr. Vos, Mgr. J. Buis van Mill Hill, de geknielde wijdeling de handen oplegden: „Ontvang de Heilige Geest". En daarna zongen en baden zii de wijdingsprefatie tot haar cul minatie: „Schenk Uw priester de volheid van Uw bediening, be kleed hem met de Versierselen der volle verheerlijking en heilig hem door de dauw der hemelse zalving." Onder aanroeping van de H. Geest werd de wijdeling het hoofd gezalfd. De handen later. De tekenén zijner waardigheid, ring. staf, mijter en handschoe nen werden hem overgereikt. Het evangelieboek legde de con secrator hem op hals en schou ders: het juk van Christus, de last van zijn wijding. En aan het slot van de plech tigheden schreed de nieuw- gewijde bisschop door de paden van zijn kerk, zegenend met zijn bisschoppelijke zegen, de gelovi gen van zijn narochie, die in een jubelend Te Deum God dankten voor wat Hij deed aan een van hen. En aan het einde van de Mis zegende Mgr. Vos de zijnen nog eenmaal vanaf het altaar, de zij nen in de kerk. de zijnen op het koor, die de Mis hadden gezon gen die door 'hun directeur, Eug'. ALEXANDER PANOESJKIN, voorheen Sovjet-ambassadeur te Washington, is benoemd tot am bassadeur bij de Chinese Volks republiek. TWEE COMMUNISTISCHE kampen op Koje hebben zich zonder tegenstand onderworpen aan splitsing in kleinere groepen en overbrenging naar kleinere afdelingen. TWINTIG PARIJSE agenten en andere functionarissen zijn ge schorst en zestig in andere func ties geplaatst omdat hun hou ding onverenigbaar is geweest met het belang van de dienst. Verscheidene Parijse bladen hebben na de anti-Ridgway-rel- Ietjes gemeld, dat politie-fune- tionarissen de communisten heb ben gewaarschuwd vlak voor invallen in de hoofdbureaux van de partij werden gedaan. DE BRITSE procureur-gene raal Sir Lionel Heald heeft he den voor het Internationaal Ge rechtshof in Den Haag ver klaard, dat Engeland niet zal antwoorden op de redevoering van de Perzische minister-pre sident Mossadeq over het Brits- Perzische olieverschiL omdat Mossadea zich uitsluitend heeft beziggehouden met aangelegen heden, die- niets met de zaak te maken hebben. Zuivering bij Parijse politie PARIJS, 12 Juni (Reuter) Bij de Parijse politie .zijn 22 func tionarissen geschorst en 50 over geplaatst „in het belang van de veiligheid", zo heeft een woord voerder van het hoofdbureau van politie meegedeeld. Volgens on bevestigde berichten is de maat regel genomen, nadat kennis was genomen van de documenten, die bij' huiszoekingen in het hoofd bureau van de communistische partij te Parijs zijn gevonden. Onjuiste belastingaangifte De 47-jarige koopman E. H. T. M. uit Rotterdam, die er Van ver dacht werd opzettelijk verschil lende onjuiste opgaven aan de belastingen te hebben verstrekt, waarbij het om vrij grote bedra gen zou zijn gegaan werd giste ren door de Rotterdamserecht bank 'veroordeeld tot een gevan genisstraf van drie maanden. JAARLIJKSE D-DAG BOND ZONDER NAAM Dé Boind Zonder Naam zal Zondag 22 Juni a.s. zijn jaar lijkse D-dag houden in de Vec- marSctfeallen te. 's:H®rtogen'bosch. Ditmaal zal men zich speciaal bezinnen op het ideaal van de naastenliefde. KEERDE WILLEM RUYS TERUG ROTTERDAM 12 Juni. Ruim 8 uur na het vertrek van de Willem Ruys uit Aden openbaarde zich bij de 22-jarige 4e stuurman A. B. van den Engel te Rotterdam', plotseling een- zeer hevige darmbloeding, veroorzaakt door een zweer aan de 12- vingerige darm. Na consult met de scheepsarts en andere aan. boord zijnde artsen be sloot kapitein Goedewaagen, terug te keren, naar Aden omdat dit de enige kans was het leven van de 4e stuur man te redden. Intussen werd gedurende de nacht met succes getracht de pa tiënt, wiens toestand zeer ernstig was, in leven te hou den aoor middel van bloed transfusies. Teruggekeerd in Aden werd ae heer van den Engel terstond opgenomen in het hospitaal aldaar. Een hedenmorgen ontvan gen telegram meldt dat zijn toestand thans .redelijk is. De „Willem Ruys" heeft om 5.30 uur.-Vanochtend van Aden uit haar reis voort gezet en zal trachten op het traject Aem—Belawan de vertraging van 15 .uur zoveel mogelijk in te halen. De aankomst te Co lombo zal echter in ieder geval 1 dag ten achter liggen bij het vaarplan. „De landbouw in Venezuela wordt sterk gestimuleerd. Vene zuela heeft zijn les geleerd in de jongste oorlog,toen bleek, dat zelfs met een zak vol dollars geen voedsel te koop was, maar de zeer hoge prijzen voor het aanschaffen van materialen en de hoge lonen,' die moeten wor den betaald, wegen zwaarder dan de eveneens hoge prijzen, die voor de producten kunnen worden verkregen,en het gevolg is, dat de landbouw in dit land, zeker voorlopig, nog slechts mo gelijk is met behulp van grote subsidies van der regering" aldus de Nederlandse gezant in Caracas, dr. H. Riemcns, in een gesprek met een A.N;P.-redac- teur. Op deze basis is het'opzetten van een Nederlandse boerenkolo- nie in dit land of het beginnen van een landbouwbedrijf déo'r in dividuele Nederlandse boeren een zeer riskante onderneming, vooral ook, omdait de prijzen in Vene zuela, gezien ae valutaverhou ding, de eerste aankooploten tot kapitalen doen groeien en deze van Nederland uit niet zouden Veel geld nodig Dit geldt niet slechts voor boe renbedrijven. Dit geldt feitelijk voor alle bedrijven. Daarom zul len slechts grote en kapitaal krachtige Nederlandse bedrijven iets in Venezuela kunnen begin nen. Wel zijn natuurlijk na ver loop van tijd de winsten verhou dingsgewijs even groot, maar voordat die winsten kunnen worden gerealiseerd, zijn zeer grote sommen nodig. De bolivax, de Vcnezulaanse 'munteenheid, staait Iets hoger don de gulden, ongeveer op f 1.13. Om een indruk te krijgén van de prijzen is het misschien vol doende te vertellen, dat een kléine kantoorruimte gauw op ea. 1-000 bolivar per maand komt. Een huis voor een gezin met kin deren komt op ongeveer het zelfde bedrag of duurder en de prijzen van de levensbehoeften zijn navenant". Aldus dr. Rie- iriens. „Dat neemt. niet. weg, dat er voor Nederland toch goede kan sen zijn nv Venezuela, mits men niet langer aarzelt, deze te grij pen, 'want iedere dag wórdt „de spoeling diuriner"; In totaal leven en werken thans" ongeveer 2000 Nederlanders in Venezuela, van wie een belangrijk percentage uit Antillianen bestaat. Zij hebben soms eigen zaken, jaren geleden opgebouwd, maar zijn meest em ployé van een der grote Neder landse bedrijven, zoals de Hol landse Bank Unie, de KLM, de KNSM, Philips, de Mr.rischappij voor Havenwerken en niet te vergeten de Shéll-groep. In dit getal 2000 zijn de vrouwen en kinderen inbegrepen. Gistermorgen zette prof. Henri Rolin zijn pleidooi voor Iran in het Brits-Iraanse geschil voor het Internationaal Gerechtshof voort. In het laatste deel van ziin gistermiddag gegeven uiteenzet ting had hij de aandacht geves tigd op de indertijd in Perzië aangenomen wet. waarin de aan vaarding van de competentie van het Hof volgens de bekende Iraanse verklaring werd goed gekeurd. Prof. Rolin had van deze wet eerst enige dagen geleden ken nis genomen. Zij stelt heel duide lijk vast, dat de Perzische ver klaring alleen betrekking heeft op verdragen welke werden ge sloten n a de ratificatie der Per zische verklaring. Daardoor wor den thans de twee Anglo-Perzi- sche verdragen van 1857 er» 1903 uitgeschakeld en het zijn deze wetten, waaron Engeland een .deel vari "zijn eisbaseert. Dat betekent, dat Engeland thans zal moeten bewiizen, dat de olieconcessie van 1933 niet slechts een overeenkomst is. maar te beschouwen is als een werkelijk verdrag. In de voortzetting van zijn pleidooi ontkende prof. Rolin het. dat de wisseling van nota's in 1928 het karakter zouden heb ben van een verdrag. In elk ge val gaat deze wisseling aan de Eerste steen voor Katalysator- fabriek Gisteren is op de terreinen van de Koninklijke Zwavelzuurfabrie. ken v. h. Ketjen N.V. in Amster dam-Noord de-eerste steen ge legd van de eerste fabriek op het Europese continent voor de' ver vaardiging van z.g. kraakkataly. sators, waarmede olieraffinaderij, en, die thans in enkele West- Europese landen worden opge trokken, te zijner tijd een hoger benzine-rendement uit de ruwe aardolie kunnen verkrijgen en gelijktijdig hoogwaardige ben zine kunnen produceren. De kos ten voor de bouw van de fabriek worden geraamd op 7% millioen gulden. WAPENDEPOT GEVONDEN IN ITALIË MILAAN, 12 Juni (A.P.) De politie heeft gisterenavond een grote opslagplaats Van wapens en munitie ontdekt in een kelder Er bevonden zich 50 machinege weren in, alle in uitstekende con ditie, 30 geweren, 50 automatische geweren, 10 automatische pisto len eft patronen en explosieven. ratificatie der Iraanse verklaring vooraf. Prof. Rolin merkte aan het eind van ziin pleidooi op, dat hii er van verzekerd is, dat de sim pele toepassing van de rechts beginselen en vooral van de Iraanse verklaring voldoende is vast te stellen dat het Hof in dit geschil niet competent is. Woonhuis uitgebrand te Silvolde Gisteren brak een hevige brand uit in het woonhuis van H. S. aan de Marktstraat te Silvolde. De brandweer, die direct ter plaatse was, kon met voorkomen, dat de woning totaal uitbrandde en de gehele inboedel in vlam men opging. Het gezin S., dat twee kinderen heeft, van 2 en 1 jaar oud, verwacht deze maand gezinsuitbreiding. Van beddegoed e,d. is mets gered. De oorzaak van de brand is dat de vlam sloeg in een pan met vet. Het huis is slechts zeer laag ver zekerd. BEEMSTER, 11 Juni. Schot se muizen 15.3019.00, bevelan ders 5.00—7.00, schotse muizen 14.0018.00, stamsnijtoonen 90.00 115.00, slabonen zonder draad 120.00140.00, tuinbonen 23.00— 25.00, peulen 60.00—110.00. dop erwten 40.0051.00, bl. blauw schokkers 77.0084.00; bloemkool 8.00—28.00, groene kool 13.00— 15.00, spinazie 12.0039.00, sla 2.006.00, rabarber 10.00—13.00, rode bieten 15.00'17.00, bospeer» 17.00—24.00. prei 10.00—20.00, aardbeien 45.00—100.00. GROOTEBROEK Eersteling "root 13.8015.60; klein 8-80 11.80; kriel 8.80—11.00; rode eerst groot 17.70—19.80; kriel 6.20— 6.80; doré groot 16-10—18.30; klein 10.7011.40; kriel 9.50—10.30. Aanvoer 825.000 kg. Nrd SCHARWOUDE 7200 kg aardappelen eerstelingen 14.50 15.30; driel 8.3010.10; kleine 7.408; 300. st. bloemkool B 1 10—17. LANGEDIJK 150.000 kg aardappelen; eerstelingen 12.70 15.50; rode schotten 16.5018.60; B 15.7016.20; drielingen 9.80 12.80; kleine 8.20—10.70; 5000 kg rabarber 4.205.60; 800 kg to maten A 7882; B 7581; 600 bos peen 15.50. OBDAM 9000 kg grote aard appelen 11.80—13.40; 1000 kg drie lingen 9.309.70; 225 kg kriel 7.50—7.90. KAASMARKT ALKMAAR, 13 Juni. Aan voer 35.000 kg. 5 stapels boeren kaas 2.08 per kg en 12 stapels fabriekskaas 2.03 per kg. Handel vlug. NED. WIELERSUCCESSEN IN BELGIË Onze wielrenners, amateurs en profs, blijven het goed doen. Gis teren werd de tweede etappe van de Ronde van Belgisch Limburg verreden en hoewel de Belg Van Looy ettappe-winnaar werd, kwam onze landgenoot Maeraen op de eerste plaats in het alge meen klassement. Hij heeft twin tig seconden voorsprong op de Belg Van Geneugden. Nico van Est is vijftiende met vier minuten achterstand. Onze profs kwamen evenzeer goed voor de dag. Gerrit Voor- ting won in Bierebeek een wed strijd over 165 km en Wout Wagt- mans kwam in Heist als tweede over de finish achter de Belg Van Meerschaut. DE SLIKKER KERMIS WIERINGERWAARD De kermis van Wieringerwaard, vroe ger Slikker kermis genoemd, be hoort weer tot het verleden. Wat een verschil bij vroeger. Toen kregen bijna alle Wieringerwaar- ders gedurende de kermisdagen gasten. Op de eerste Zondag zag men de buitenlui met paard en wagens de Buurt op rijden, soms wel een vijftig achter elkaar. En in de zalen klonk heel andere muziek dan Jasz of Swing. Ge woonlijk kwamen de Folakken uit Den Helder, die produceerden mooie zachte melodieën. Maar niettegenstaande dit grote ver schil is het toch een drukke ker mis geweest. Op het terrein rond het polderhuis stonden de diverse attracties opgesteld. Zondags was het daar vooral ontzettend druk. Op de voetbalvelden vonden di verse ontmoetingen plaats, die ook veel publiek trokken. De voornaamste was wel de wed strijd Wieringerwaard IOude- sluis I. De beschikbaar gestelde medaille bleef in Wieringerwaard. Maandagavond' verzorgde de to neelvereniging SUR in een totaal uitverkocht huis een prima op voering van „Een schip vaart uit". De vereniging oogstte met dit spel van een lach en een traan weer goed succes, getuige het langdurige gulle applaus. De Dinsdag is vrij kalm verlopen. Al leen 's avonds was er nog een be langrijke voetbalwedstrijd tegen ZAP. die het aanzien dubbel en dwars waard was. Pluimveemarkf Barneveld BARNEVELD, 12 Juni De pluimveemarkt: Redelijke han del. Aanvoer ca. 33.000 stuks. Prij zen: oude kippen f 2,102,30; jonge hanen f 2,202,35; witte jonge hanen f 2,352,50; N.H. blauwe kuikens f 2,60—2,90; al les per kg; overige per stuk: oude hanen f 2,754,75; tamme konij nen jonge f 13; oude f 3,508; tamme jonge duiven f 0,500,75. Eierenmarkt: Vlugge handel. Aanvoer wordt geleidelijk aan kleiner thans ca. 850-000 stuks. Prijzen stegen belangrijk: f 16,25 17. Algemene prijs f 16,60 per 100 stuks, kiloprijs f 2,73. Eierenveiling Vlugge handel. Aanvoer 520.000 stuks. Prijzen: kippeneieren van 56-60 gram f 15,72—16.67; 60-65 f 16,9617,59; eendeneieren f 12 12,50; ganzeneieren f 30; kal koeneieren f 21; parelhoender- eieren f 11,50; krielkipeieren f7,50 alles per 100 stuks. Adverfentiën TANDARTS alkmaAr Zaterdag 14 Juni Gevraagd: DEKKERS BAKKERIJ, Bierkade 4, Alkmaar. SIMON DE WIT N.V. biedt in haar filiaal te Alkmaar aan een jongeman, 16-20 jaar, gelegenheid in haar bedrijf te worden opgenomen: als Gevraagd wordt: Goede gezondheid, werklust en belangstelling voor het kruideniersvak. Geboden wordt: Goede loonregeling. Een degelijke opleiding tot winkelverkoper en bij geschiktheid tot filiaalchef Schriftelijke sollicitaties te richten aan SIMON DE WIT N.V., Personeelsafdeling, Postbus 2 te Zaandam. behalve bij Hilckmann, want daar volgt op kijken onherroepelijk kopen serie 1 I serie 2 voor serie 3 voor serie 4 voor 1 13.90 Onze collectie MANTELS, SWAGGERS, TOPPERS, MANTELCOS. TUUMS, DEUX-PIECES, ROKKEN, BLOUSES en KINDERKLEDING is ONWEERSTAANBAAR: FLEURIG, PITTIG, ORIGINEEL en DUB BEL AANTREKKELIJK door de Enwij weten raad voor de grootste en allergrootste maat! HILCKMANN HELPT U MET HALVE PRIJZEN 2200 TINO-shirts voor dames, heren en kinderen, le kwaliteit zon- en 'wasecht van 240, 195 en 175 voor 118, 98 PRACHT INTERL. hereflhemd of broek je mhten 4 en 5 198 QQ Elk 2e stuk SS Fijnste damescamiso- le 195 QQ Elk 2e stuk SO Damesslips 135 iJQ Elk 2e stukOO Wit herenshirt "JAC 490. Elk 2e st. Ztj 1500 pr. NYLONS al leen orig. Dupont 590 348 278. En zelfs, voor het eerste 1QQ in Holland Iv'O Deze m. fabr.foutjes Fijne onderjur- "l/IC ken 490 375 320 Ztj Nieuwste sportkous met Nylon 325. 220. 145. Sajetsokken m. 1 2Q nylon 265 228 Ij? Mooi geborduurd laken 795 1 CQ Slopen 248 I JS „Mijn baas is een billijk man" Skisokjes - Ankiets frisse coll. in effen, ring- of ruit CQ 228 158 98 JS Fijn nachthemd DQO 640 525 Pracht pyama Q7C extra fijn 990 O IJ Kousenvoetjes 65 Corsetten, vorm-/|QC vast 2250 1290 ^SJ Khaki jongens- JTO broeit, Sanfor TXO VERPLEEGSTERS- SCHORT v.a. 625 Ander merk 498 397 Pr. japonschort COC 10.95 9.75 7.90 OSO Nieuwe fanta- 10*7 sie schorten I O 340 275 220 jeuk serv.schort 1 QQ 290 265 220 I SO Damesbadcostuum 790 560 Jg. zwembr. 220 178 Weekend shirts /CAf\ groen.bruin.roodO iU Prima khaki AQ7 overh. 695 Sterke overalls extra versterkt Q"7C 1340 1070 slj Nwe dess. bad- QQ doek 220 175 139 OS Heren overhemd, vast boord, dubb. manchet ten, parelmoer kno- PC"van 975 nu 690 .Geruite jongensOAC shirts vanaf JTJ Koopt nu Jansen en Tilanus, Subliem en Hollandia-ondergoed „Billijk man"'- Langestraat 22 en Overzijde 23, Alkmaar. Sinds 1887 Aanvang HALF TWEE Te koop eden mooie bedrijfs- nte met ruime boven, ring en vrij erf voor erse doeleinden ge- ikt en gunstig gele- i in centrum Den der. Hypotheek be- ikbaar. Fr. J. VAN EVE, Wieringerwerf. ,S.A. en Maico vanaf 1060. Garage MANS- ÜNDEN, Middenweg en Helder. Tel. 2953 1andbal 1.— dtas 1.— emqordel 195 rpring 150 3epnet 1.— mnebril 0.25 reepje 0.35 sdvormen p kaart 0.25 mertje 0.40 iep je 0.23 1derbezem 0.60 1derharkje 0.95 mmëbal 0.25 :nnistrainer" et nieuwste strand oei 4.95 'raagt demonstratie dvindersriem 1. portemonnaie 1.95 dvindersfluit 0.85 .stoelen 7.95 gzak 6.95 Javatvafela van Victoria s croquante wafel lijke vanillevulling, n toch licht, er uim 14 in een ons. :rijgbaar in handige verpakking. I.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1952 | | pagina 7