ROEN Juwelierster erfde kistje met goud en juwelen srraadster Verbeurdverklaring geëist, omdat zij 't niet liet registreren... VRIJDAG 20 JUNI 1952 PAGINA 3 (SVER WACHTING ïld door het K.N.M.L geldig van Vrijdag- Zaterdagavond: WOLKING ir tot half bewolkt met Ie verspreide buien, namelijk in de Noorde helft van het land. •wegend matige Weste- wind. Dezelfde tenvpe- •en als vandaag of iets re. Zon op 4.20; onder 21.04 02.52; onder 2103. j 5 dagen iedereen de tijd om denken, dan is de ini, de dag van de verkiezingen aange- i. Men tracht de men en de wijs te brengen allerlei bijkomstige Slechts één ding is sslissend belang: het aven van de katho- jolitieke eenheid. Die id is volstrekt nood- k, in het belang van ad, ook in de komen- en. Grote problemen vanuit de katholieke tshoek moeten wor- pgelost en dat kan i met succes gebeu- is de katholieken één i blijven. Wie goed kt, heeit maar één lijst 1 van de K.V.P., ovenaan de naam :.C.-KEURINGEN IR Rex: Rio Grande iinema Americain: Arti- 1 wetboek van straf- 18). Harmonie: Baker- e (18). Victoria: Een ;aan in Parijs (18). NDE OM GROET De Groeter Amuse- ereniging, welke kortge- opgericht, organiseert in rking met de V.V.V. mperduin de Ronde om n wandeltocht van 25 km Ier, bos, duinen en strand eeftjjdsgroepen kan men prestatietocht deelnemen 14-30 jaar, van 30-45 jaar 5 jaar en ouder, met groep een medaillp met voor het beste tijdsge- zijn voor iedere groep dprijzen beschikbaar ge ronde wordt driemaal en wel op 22 Juni, 20 7 Augustus aan deze ron- ens verbonden een bal e. waaraan verschillen- ten medewerken. Voor heden zie men de ad- elders in dit nummer. oskou emeld, dat de Roemeen- elijke minister van bui- zaken, Anna Pauker, geleden door de Roe- communistisclie partij- s aangevallen wegens onen van „afwijkingen lartijlijn naar rechts en iar Moskou zou zijn ont. ad meldt, dat vluchte- ie zo juist uit Boekarest zijn aangekomen, heb- egedeeld. dat Anna Pau- Moskou is ontboden, lijk nadat een haar ver- 1 bericht in het blad Cominform was versche- rna volgde een periode dagen, 'waarin geen en- ival op haar werd ge- larblijkelijk is toen haar Moskou onderzocht. :hars heeft het centrale an de Roemeense com- :he partij via Radio- t opnieuw een aanval ter Pauker gedaan. Zii ;n „klasse-vijand, ver en saboteuse" genoemd, e Wiener Tageszeitung" eruit de conclusie dat uker haar zaak te Mos- t verloren en dat thans ste stadium is aangebro. ïelijk dat van zuivering, n veroordeling." •■•••••■•■■•••«•■••«■••ai tols, Amsterdam Schiedam OVERZICHT VAN HET BEZOEK AAN DE KAASMARKT EN VAN DE MENIGTE OP DE VOORDAM. (Eigen foto NHD) (Vervolg van pag. 1) Het waren rozen, genoemd „Koningin Juliana" afkomstig uit Aalsmeer en geleverd door de fa. Kessel. Twee andere meisjes, Betty de Wilde en Trudy de Munk peresen- teerden de Koningin en Prins Bernhard een programma van de sportdemonstraties, die nu gingen volgen. Via de linker trap, die met een fraaie loper was belegd, begaf H.M. zich met haar gevolg naar de eretribune. Op de eerste rij zaten aan weerszijden van het Koninklijk Paar de Commissaris der Koningin, dr. J. E. Baron de Vos van Steenwijk, commissaris der Koningin in de provincie, Burgemeester Mr. H. J. Wytema, weth. R. Bakker en mevr. Holz- Müller. Op de tweede rij hadden de leden van het koninklijk ge volg plaats genomen, daarachter de wethouders en vervolgens de leden van de Commissie van Bij stand voor het Sportpark. Toen de Koningin op de ere tribune had plaats genomen, steeg een groot gejuich op. Het gezelschap werd hierna koffie met cake aangeboden. De Konin gin volgde intussen het vrolijk gedoe op het sportterrein. Nadat de band enkele fanfares had la ten horen, werden de ballonnetjes opgelaten. Een enkele was er al haastig aan voorafgegaan; een enkele ook raakte verzeild onder de overkapping van de tribune, terwijl er ook een aantal in de bomen terecht kwam. De bal lonnetjes dreven m Noordooste lijke richting af. Op het sportveld reden daarna de kon. auto's weer voor. H.M. de Koningin begaf er zich, om stuwd door de jeugd, heen. De politie had moeite een baan voor haar vrij te houden. Bij het verlaten van het sport park begon de regen te vallen, die zich al spoedig ontwikkelde in een fikse stortbui. Dit belette echter niet, dat het publiek in het sportpark H.M. hartelijk toe juichte. De kinderen drongen allen zoveel mogelijk op naar de uit gang, om toch op het laatste ogenblik nog een blik van H.M. op te vangen. Enkelen liepen zelfs een eindje met de auto's mede. In de Emmastraat was de stortbui opgehouden en werd even gestopt, om de kap van de kon. auto weer neer te laten. De stoet werd hierna vervolgd langs de volgende route; Sportlaan Ken- nemerstraatweg Emmastraat Troelstrakade Schaepman- kade Overdiepad Klein Nieuwland Oudegracht Keetgracht Laat Payglop en Langestraat. Overal langs de weg stond het publiek in dichte rijen en tel kens wanneer. H.M. passeerde werd zij hartelijk begroet. In de Raadzaal In de fraai versierde raadzaal wachtten reeds de raadsleden en een veertigtal vertegenwoordigers van de Alkmaarse burgerij, de komst van het Koninklijk Paar af. Hier bevonden zich behalve de raadsleden de Dames D. M. Palearivan Nieuwkuijk, voor zitster van de R.K. Vrouwenbe weging. Mevr. E. A. Frielink Males voorzitster van de vrou wengroep van de P.v.d.A. Mevr. W. C. Swanenburgh de Veije Mulder, voorzitster van de Ver. van Huisvrouwen. Mevr. A. E. MeijerSieuwertsen, voorzitster van de Vrouwenbond van het N.V.V. Mevr. P. H. SougéRuygh, voorzitster van de Vrijz. Herv. Vrouwenbew. Mevr. C. M. King- ma-Veltman, voorzitster van de K.A.V. en Mevr. A. Vosvan Schaik. Voorts de heren: J. H. Meijer, A. C. Wallast en J. J. Zandbergen, voorzitter resp. van de A.B.B. de C.V.C. en de K.A.B.; de Commis saris van Politie de heer J. Dreeuws; de Hoogeerw. Deken J. Th. Jacobs; Ds. J. H. Klein Wassink; Dr. F. W. Rappoldt; Mr. A. D. van Regteren Altena, Pre sident van de Arrondissements rechtbank; Mr. J. C. V. Meischke, Officier van Justitie, Mr. F. G. Boerrigter; Kantonrechter, Mr. A. F. Kamp en Jb. Posch, resp. dijkgraaf van het Hoog Heem raadschap, Noord Hollands Noor der Kwartier en de Uitwaterende Sluizen: de Garnizoenscomman dant, Lt. Kol. D. J. ter Haar; de Commandant van de Nat. Reserve in Noord Holland Noord, Maj. J. Kropf; de commandant van het opleidingsdepot B.K.L. de Kapt. H. Fuchter; de Commandant van Hr. Ms. „Castor", Lt. II P. J. M. Dupuis; de heer G. G. Vernooij, Inspecteur van het L.O.; Mr. M. G. van Schouwenburg, voorzitter van de Raad van Arbeid; Ir. L. de Vries, Rijksveeteeltconsulent; Mr. C. P. Eecen, en de heer D. J. Scheffel, resp. waarn. voorzit ter en secretaris van de Kamer van Koophandel; de heren Dr. W. J. Loijenga en G. Sluijmer, geneesheer directeur resp. van het Centraal Ziekenhuis en het St. Elisabethziekenhuis. Dr. H. J. M. Hofstee, voorzitter van de Armen raad en J. A. Pesrilan, voorzitter van de Voogdijraad, de heer J. van Burken, Mr. A. Leesberg en J. van Maarlevelt, resp. voorzit ter, secretaris en penningmeester van de Oranjevereniging, de he ren Mr. A. Schenkeveld, P. v.d. Waal en C. Knaap, resp. voorz. penningmeester en secretaris van de Chr. Oranjevereniging, de heer H. Ringers, voorzitter van Oud Alkmaar en de künstschilders Mr. Dirk Vis en Jan van Herwijnen uit Bergen, die in opdracht van de Raad de portretten van H.M. de Koningin en Prinses Wïlhel- mina voor de raadzaal hebben geschilderd. De beide schilders kregen de gelegenheid H.M. en de Prins hun schilderij te tonen. Naar wij vernamen vonden de Koningin en de Prins het portret van H. K. H. Prinses Wilhelmina zeer gelijkend. Aan het portret van de Koningin zelve schenen zij nog even te moeten wennen, in verband met de bijzondere trant, waarin dit schilderij is gemaakt. DE KONING»! ONTHULT DE GEDENKSTEEN IN DE OSDE STADSMUUR. (©gen foto NHDj Rede burgemeester Wytema Burgemeester H. J. Wytema hield de volgende begroetingsrede: Majesteit, Koninklijke Hoogheid, Aan het meer dan duizendke- lig welkom, dat Uwe Majesteit en Uwe Koninklijke Hoogheid reeds is toegeroepen op Haar ze getocht door deze stad behoef ik, sprekende uit naam van het ge meentebestuur van Alkmaar, niets toe te voegen. Ik zou er de in druk alleen maar van kunnen verzwakken. In dat gejuich immers lagen besloten zowel de diepe erken telijkheid dier tallozen voor de komst van Uwe Majesteit en Uwe Koninklijke Hoogheid naar onze stad, als de ware aan hankelijkheid der ganse bevol king aan het Huis van Oranje, en bovenal de ongeveinsde liefde van allen voor Uwe Ma jesteit en Uwe Koninklijke Hoogheid persoonlijk. Voor sommigen was het een wéérzien, voor vele, zeer vele anderen was het het voor het eerst beleven van een werkelijk heid, die zij zich totnogtoe slechts hadden kunnen verbeelden, ge holpen door de veelvuldige mid delen der moderne afbeeldings techniek. Ligt er misschien, zo kunnen wij ons afvragen, een reden tot bijzondere» blijdschap van onze stadsbevolking in de betrekkingen tussen Oranje en Alkmaar in het verleden? Zeker, de Aft-maarders heb ben de Prins van Oranje in 1573 grote trouw bewezen, en zij zijn deswegen beloond op. hun eigen verzoek overigens met de altijddurende eigendom van de Waag „en alle de ge rechtigheid van dien, met de nutsehappen en profeten daar van komende". Dit waagreeht heeft, bij aèle verlorene inkomsten voor de ge meente van thans, toch dit gro te profijt in onze dagen, dat het de de stad met haar historische kaasmarkt een wereldfaam heeft bezorgd. Is het dan wellicht, omdat Alk maar in de jaren na het roem ruchte beleg vele malen door de opvolgende Prinsen van Oranje is bezocht geweest, zo vaak zelfs, dat van 1595 tot 19'12 in dk stad huis bestaan heeft een Prinse zaal of „Hof van Zijne Excel lentie", een grote ontvangstzaal annex keuken, waarin thans na de verbouwing in 1913 de ambte naren van de le afdeling der se cretarie hun dagelijkse arbeid» verrichten? Of heeft Alkmaar zich herin nerd, dat Uwer Majdstert bet overgrootvader, Koning Wi®em 1 in de 20'er jaren dhr vorige eeuw de promotor is geweest van het Groot-Noordholl. Kanaal, waar door onze stad aan U vergeve mij het lelijke moderne vakjar gon grootschecp vaar water is komen te liggen? Het is ter ge legenheid van een der bezoeken van Zijne Majesteit, dat Hij de oude stadsmuur vóór haar bedel ving met kanaalgrond heeft be zocht, waarin Uwe Majesteit he den een gedenksteen heeft ont huld. Ik kan ook niet veronderstel len, dat de lokale historische ken nis der duizenden op de straten en in het sportpark zó ver terug gaat, dat zij herinnering hebben aan de betrekkingen tussen Alk maar en de Landsheerlijke over heid uit de tijd, waarin Graaf Willem II, Rooms Koning, aan de stad het stadsrecht schonk, toen zij de strategische functie van grafelijk steunpunt tegenover de opstandige Westfriezen vervulde, een functie die in het stadswapen voorgoed is vastgelegd. Ook geloof ik niet, dat wij de betoonde uitbundige vreugde mo gen toeschrijven aan klaar staats rechtelijk besef van de betekenis van het Koningschap als boven- partijdig en samenbindend ele ment in de volksgemeenschap, al is er waarschijnlijk wel sprake van ongedifferentieerde beleving van de mystieke waarde daarvan. Maar ieder mens heeft zijn ideaal, waarnaar hij zich in zijn leven richt, ieder van ons kiest zich ten voorbeeld een man of vrouw, uitstekende bo ven hemzelf, in geestelijk of maatschappelijk opzicht, die de belichaming vormt van hetgeen hij als goed, schoon en verhe ven boven zich erkent. In de verering van zulk een ander, die nochthans geen per sooneverheerlijking is, zoeken wij ons te bevrijden van wat wij voe len dat bij onszelf niet geheel voldoet aan de ons aangelegde maatstaven, en onze verering is tè warmer naarmate die ander be ter slaagt in de verwezenlijking van onze idealen. Dit was het on getwijfeld, waar Uwe Majesteit op doelde, toen Zij ongeveer een jaar geleden tot de verzamelde burgemeesters en wethouders der Nederlandse gemeenten de bezie lende woorden sprak: „Er hangt zo veel van af, hoe gij zelf het voorbeeld geeft hoe men er de schouders onder kan zetten. Het is alles waard, wanneer Uw woor den in overeenstemming zijn met Uw gedachten en Uw daden in overeenstemming zijn met Uw woorden.... Hoe hoger ge Uw taak opvat, hoe meer zult gij tot stand kunnen brengen, want hoe meer zult gij U er voor inzetten". Majesteit, Koninklijke Hoog heid, In de plaatselijke gemeenschap ervaren wij steeds weer de ongelooflijk sterkende kracht, die schuilt in het samenwerken tot het welzijn der aan onze zorgen toevertrouwde burgers. Maar op een dag als deze, voelen wij ons uitgeheven bo ven de begrenzing der plaatse lijke gemeenschap door de per soonlijke tegenwoordigheid van Uw Majesteit en Uwe Konink lijke Hoogheid. Wij beseffen heden ten duide lijkste, hoe onschatbaar het voor recht is, dat ook wij in Alkmaar mogen leven onder het zegenrijke bewind van het Huis van Oranje. Dankbaar jegens de Almachtige God, Die Oranje tot ons volk en ook tot Alkmaar gebracht heeft willen wij, in deze hoofdstad van Hollands Noorderkwartier, onze inspanning op alle gebied verme nigvuldigen tot heil van Vor stenhuis en Vaderland. Nadat de burgemeester zijn rede had uitgesproken werden de Raadsleden, te beginnen bij de oudste, achtereenvolgens aan H.M. voorgesteld. Wij misten on der de raadsleden het lid van de C.P.N., de heer Toornvliet. Na de raad kwamen de verte genwoordigers uit de burgerij aan de beurt. Allereerst de da mes, de presidenten van de ver schillende vrouwenbewegingen in de stad, vervolgens de vertegen woordigers van de vakbeweging, de Commissaris van Politie, de heer Ringers van Oud-Alkmaar, de bestuursleden van de Oranje- comité's enz. De Koningin on derhield zich met verschillende gasten en begaf zich na onge veer een kwartier met de Prins naar het bordes van het stad huis, waar intussen duizenden mensen in afwachting stonden om „HET IS O.K.. HOOR!" De jonge militairen van de lste Compagnie van 't Corps Bewakingstroepen Koninklij ke Landmacht, die onder commando van de reserve le luitenant L. Sebel bij de Friese Brug stonden opge steld en die pas vanaf 1 April in opleiding zijn, heb ben zowel van de Koningin als van de Prins 'n bijzonder pluimpje gekregen. H.M. de Koningin, die zich onderweg naar het plankier in het Vic toriepark even met de lste luitenant Sebel onderhield, maakte hem haar compli ment over de keurige hou ding en discipline van de troep. Wij hoorden daarna, dat Prins Bernhard in het voorbijgaan van achter zijn hand tot de lste luitenant zei: „Het is O.K., hoor!" H.M. nog één keer te zien. Na ook hier nogmaals de har telijke toejuichingen van het publiek in ontvangst te hebben genomen, trok de Koningin zich enkele minuten terug om zich gereed te maken voor de lunch. Wij hadden nog even gelegen heid een blik te werpen in de kamer van B. en W„ waar een 22-tal personen aan deze feeste lijke lunch aanzat. De tafel was versierd met een drietal boe ketten rose rozen en ook op ver schillende andere plaatsen in de kamer prijkten prachtige bloem stukken. Aan deze lunch zaten o.a. ook aan de Commissaris der Koningin. Na de lunch ten stadhuize ver trok H.M. te' ca. 2 uur. In de St. Laurensstraat op de hoek van de Nieuwesloot stond de Alkmaarse vrijwillige brandweer in vol te nue en met alle materiaal opge steld, onder commando van de heer J. van Maarleveld. Ook bij het vertrek van H.M. via Nieuwesloot, Korte Nieuwe sloot, Kanaalkade en Friesebrug, hadden zich vele belangstellenden aan weerszijden van de weg opgesteld, om haar bij haar ver trek uit Alkmaar een laatste groet te brengen. Dit officiële bezoek van H.M. de Koningin zal niet nalaten nog lang in de herinnering te blij ven voortleven van Alkmaarders en Alkmaarse jeugd. H.M. DE KONINGIN IN GESPREK OP DE KAASMARKT, O.A. MET VERSCHILLENDE HANDE LAREN. (Eigen foto NHD) 's-GRAVENHAGE, 19 Juni De Rotterdamse Juwelierster Y. F. stond in hoger beroep voor het Haagse gerechtshof terecht, verdacht van een deviezenovertreding. Zij had, blijkens haar verklaring, een kistje met goud en juwelen als erfenis en ter herinnering van haar overleden echtgenoot in haar woonhuis. Haar werd verweten,, dat zij i had opgegeven, weshalve de Rot- d*t bezit niet aan de Ned. Bank1 terdaB»ee Rechtbank haar een boete van 5000 gulden subs. 5 maanden hechtenis en verbeurd verklaring met uitbetaling van de tegenwaarde had opgelegd. Voor het Gerechtshof werd be toogd, dat het aanwezige goud als werkvoorraad moest worden be schouwd en dat verd. gerechtigd was deze voorraad te hebben. Daarom zou zij niet wegens over treding van het Deviezenbesluit kunnen worden vervolgd. De procureur-generaal was het met deze zienswijze niet eens. Hij achtte dit bezit geen werkvoor raad, doch een onderdeel van privé vermogen. Naast bevesti ging van de opgelegde boete vor derde hij het verbeurd verklaren van het goud en de juwelen zon der uitbetaling van de tegen waarde, omdat verd. anders een aanzienlijke koerswinst zou heb ben. Uitspraak op 3 Juli.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1952 | | pagina 3