„We zijn lui, slap en onbekwaam, kortom: wij deugen nergens voor" In 1950 werd acht en 'n half millioen uren overgewerkt Beslissend is wat het U kost! daar zorgen wij voor daar kunt U op vertrouwen! Herenconfectie voor prijzen? Polshorloges of regenjassen cadeau? Laat U niet in de war brengen HOUDT UW HOOFD KOEL! Frans Politbureau beschuldigt zichzelf met luider stemme Spoorwegman doodde huishoudster De zaak Hommerson Meisje op de vlucht voor emigratie Vertrouwen voor kabinet-Wilopo Elfde slachtoffer bovengebracht Bakker-oplichter bakte het bruin West-Duitsland boort méér olie Welkome inkomstenverhoging: Arbeidsinspectie constateerde ergerlijke staaltjes kinderarbeid Ziet onze etalages! Komt binnen en overtuigt U! NATO-manoeuvres in September Soldaat gedood op Gilze-Rijen Man door jeep aangereden LEVENDE ANJERS Naar wij vernemen PAGINA 4 VRIJDAG 20 jUNI 1952 PARIJS Leiders van de Franse communistische partij hebben zichzeli Donderdag beschuldigd van „sectarische afdwalingen" en verklaard, dat er een „diepe stroom bestaat, die er toe neigt de partij van haar ware weg af te leiden". Dit wordt meege deeld in een rapport van Etienne Fajon, lid van het politieke bureau, dat in het communistische blad „l'Humanité" is ge publiceerd. Fajon zest in zijn rapport aan het centrale comité, dat het po litieke bureau in de eerste plaats voor deze eang van zaken ver antwoordelijk is. „Wij moeten erkennen," aldus Fajor\ „dat wij te weinig doen om de slapheid te onderzoeken, die tot uitdruk king komt in het verlies aan stemmen bij zekere verkiezingen, het verminderend aantal leden in bepaalde partij-organisaties en de nauwelijks bevredigend te noemen verspreiding van onze dagbladen. Wanneer wij de fou ten in ons werk nauwkeurig on derzoeken, merken wij op. dat zij in de meeste gevallen te wij ten zijn aan een onvoldoende po litieke activiteit door partii- organisaties en verder aan op portunistische en sectarische fou ten, die de verhouding tot de volksmassa afbreuk doen." In politieke kringen wordt het rapport van Fajon als „een der meest uitgesproken gevallen van zelfcritiek" door communistische leiders sinds het einde van de oorlog beschouwd. Volgens Fajon moet bij de communistische propaganda een kalmere toon worden gebruikt. ..Excessen kunnen slechts de banden tussen de partij en de grote massa van de bevolking verzwakken. Wij moeten vech ten met een koel hoofd en kal me zenuwen, aldus Fajon. die in zijn rapport tenslotte op de se cretarissen van communistische cellen een beroep doet, alles in het werk te stellen ten einde ZWOLLE Op Zondag 24 Fe bruari 1952 was Nijkerk ontsteld over de moord op de huishoudster A. van B. en de poging tot zelf moord van de schuldige de ge- pensionneerde spoorwegman J. V. Donderdag werd deze zaak be handeld voor de Zwolse recht bank. Verachte gaf toe, dat hij op Zondagmorgen 24 Februari ander maal woorden had gehad met zijn huishoudster en dat hii haar toen een kussen op het hoofd heeft gedrukt, net zo lang tot zij was gestikt. Daarna had hij gepoogd de hand aan zichzelf te slaan. Uit het requisitoir van de officier van Justitie bleek, dat verdachte een voorbeeldig huisvader en een goed spoorwegman is geweest, gedurende 42 jaren. Toen zijn vrouw stierf en verdachte het later met huishoudsters probeerde ging het mis „Ik had geen leven" had verdachte onlangs in een af scheidsbrief geschreven. De offi cier wilde rekening houden met bijzondere omstandigheden en vorderde 2 jaar gevangenisstraf met aftrek van prev. De recht bank zal de volgende week uit spraak doen. OFFICIER VAN JUSTITIE IN APPèL AMSTERDAM, 19 Juni. De Officier van Justitie bij de Recht bank te Amsterdam is in appèl gegaan tegen de beschikking van die Rechtbank d.d. 18 Juni, waar bij werd afgewezen het door het 0.M. aanhangig gemaakte ver zoek tot opheffing der gijzeling van de Zaanse journalist A. H. Hommerson. AMSTERDAM, 19 Juni Van nacht heeft de Rijkspolitie de 18- jarige M. A. H. uit Aalsmeer, die gistermiddag de ouderlijke wo ning had verlaten teneinde zich aan emigratie naar Canada te onttrekken, in Zoeterwoude. waar zij bij kennissen verbleef, aange houden. Vanochtend is het meisje naar de ouders teruggebracht. Het ver klaarde tegenover de groepscom mandant van de Rijkspolitie, dat zii niet met haar ouders en der tien zusjes en broertjes naar Ca nada wilde. Het gezin, een kwe kersfamilie, vertrekt vanmiddag van Schiphol. DJAKARTA, 19 Juni (Aneta). In een avondvergadering, die tot kwart voor elven duurde, heeft het Indonesische parlement Don derdagavond besloten, de Indo nesische regering-Wilopo gelegen heid te geven, het regerings programma uit te voeren. Dit geschiedde door het aan nemen van een motie van het lid 1. J. Kasomo van de Partij Katho- lik, waarin een uitspraak werd gevraagd van het parlement, welke motie werd aangenomen met 125 tegen 5 stemmen. Tegen stemden de fracties van de Par- tai Murba en van de Sarekat Kerakjatan Indonesia. Voor de stemming begon, hadden de frac ties van de Partai Indonesia Raya, de Fraksi Demokrat, de Fraksi Progeressief en enkele partijlo zen de zaal verlaten. leden, die partij vergaderingen verzuimen en hun contributie niet betalen te bewegen weer actief aan het partij werk deel te ne men. DE MIJNRAMP IN BELGIë BRUSSEL, 19 Juni. In de afgelopen nacht is het liik van het elfde slachtoffer uit de miin te Couillet en Chatelineau (Hene gouwen) naar boven gebracht. Koning Boudewiin heeft Don derdagmorgen een bezoek ge bracht aan de miin. waar hii enige tijd verwijlde bii de tien lijkkisten, die in een rouwkapel bii de schacht staan opgesteld. Hierna betuigde hii ziin deelne ming aan de nabestaanden der slachtoffers. Vervolgens begaf de ionge vorst zich naar het zieken huis waar hij zich onderhield met de overlevenden "»-n d° ramp. De Rotterdamse politie heeft de 36-jarige bakker J. S. aange houden, die er van verdacht wordt verschillende oplichtingen te heb ben gepleegd. Zo zou hij een boer onder allerlei voorwendsels in totaal f 3850.afhandig hebben weten te maken. Een kastelein schoot er f 50.bij in, een kell- ner f75.een ober f 12.50. Bij een muziekhandelaar in Utrecht huurde hij twee accor deons. Een er van gaf hij aan de kellner, die f 75.als onderpand gaf en de andere verkocht hij voor f 420.Al het geld heeft hij opgemaakt. De harmonica's zijn in beslag genomen. HUISVREDEBREUK IN HUIS VAN BURGEMEESTER De 42-jarige W.K. uit Weesp was op 10 Mei jl. in benevelde toestand het huis van de burge meester binnengegaan om te' pro testeren tegen het feit dat hij op de zwarte lijst was geplaatst met het gevolg dat de vergun ninghouders hem ter plaatse geen sterke drank meer mochten ver kopen. Hoewel de burgemeester hem tweemaal had gelast de wo ning te verlaten, had hij hieraan geen gevolg gegeven, weshalve de burgemeester de ongenode gast zelf uit zijn woning moest verwijderen. De Amsterdamse Rechtbank veroordeelde K. gis teren tot een gevangenisstraf van zes weken wegens huisvrede breuk Op eis luidde een maand BONN. 19 Juni. West-Duits land rekent er op dit laar een aardolieproductie van 1.65 mil- lioen ton te bereiken, zo heeft de voorzitter van het economisch verbond voor aardoliewinning verklaard, Meer dan tweeduizend boortorens ziin op het ogenblik in West-Duitsland in gebruik. De winning van aardgas heeft belangrijke vorderingen gemaakt door de ontdekking van twee nieuwe velder» bii Frenswegen en Itterbeck aan de Nederlandse grens. GEPENSI ON NEERDEN N.S. ZENDEN MOTIE ZWOLLE De Bond van ge- pensionneerden bij de Nederland se Spoor, Tram- en andere ver voerswegen. hebben tijdens hun tweedaags congres een motie ge zonden aan de regering, waarin wordt gezegd, dat de gepension- neerden in moeilijke en kommer volle omstandigheden verkeren, als gevolg van een te geringe ver hoging van de pensioenen in de afgelopen jaren. De bond dringt er bij de regering op aan, over wegende dat bü de ontwerp-zie- kenfondswet niet voldoende reke ning is gehouden met de noodtoe stand van de gepensionneerden en dat zeer waarschijnlijk weer een belangrijke huurverhoging staat te wachten, dat er 1. een belangrijke verlaging van de contributie voor ziekenfonds- en ziekenhuisverpleging zal worden vastgesteld; dat 2. bij eventuele verhoging van de huren meer re kening zal worden gehouden met een cujelmatige, voor alle groe pen van de bevolking geldende compensatie, dat 3. thans door de regering alles in het werk zal worden gesteld om de pensioen- toeslagen behoorlijk te verhogen of een zodanige verlaging van de prijzen der eerste en noodzake lijke levensbehoeften te waar borgen, dat een onbezorgde le vensavond voor de gepension eerden zal aanbreken 's-GRAVENHAGE De handhaving van de Arbeidswet 1919 werd in 1950 sterk be-invloed door de economische omstandig heden, waarin ons land in dat jaar verkeerde, aldus staat ver meld in het dezer dagen verschenen centraal verslag Arbeids inspectie over 1950. Het gebrek aan geschoolde arbeidskrachten maakte het nodig in toenemende mate overwerk toe te staan. Over het algemeen maakten de arbeiders geen bezwaren tegen verlenging van de werktijd, integendeel verhoging der inkom sten was hun zeer welkom. In totaal werden in 1950 bij vergunning 8.409.373 overwerk- uren toegestaan tegen 4.973.232 uren in 1949. zodat een stijging van 69 pet valt te constateren. Met kracht werd opgetreden te gen overwerk zonder vergunning. Kinderarbeid Overtreding van het verbod van kinderarbeid kwam herhaal delijk voor in 1950; in 626 geval len werd de overtreding bij pro ces verbaal vastgelegd. Deze overtredingen hadden betrekking op arbeid in fabrieken of werk plaatsen (110), brood bezorgen (72), melkbezorgen (86), couran ten bezorgen (50), loopwerk van andere aard 150 en verrichten van verschillende andere werk zaamheden (153). Ook in 1950 kwamen weer er gerlijke staaltjes van kinderarbeid aan het licht, aldus het verslag. Zo werden in een steenfabriek twee jongetjes van twaalf en zeven jaar aangetroffen, die tij dens vacantiedagen. met mede weten van hun vader, een oudere broer assisteerden. Zij waren be zig op een vrijwel onbeschutte cirkelzaag steen te zagen, waarbij zij in een dichte stofwolk waren gehuld. In een centrum van huisindus trie bleken ook kinderen inten sief aan de werkzaamheden deel KINDERVERLAMMING IN DE BEEMSTER? BEEMSTER. In de Beem- ster is vermoedelijk een geval van kinderverlamming geconsta teerd. Het 9-jarag dochtertje van de heer J. v. d. N. werd eerst in het St. Lidiuina-ziekenhuis te Purmerend opgenomen, daar men nog geen zekerheid had. Het is thans overgebracht naar de ziekenbarak te Hoorn. De aard der ziekte is "evenwel nog moeilijk vast te stellen. C&A is tóch voordeliger! te nemen. Het onderwijzend per soneel klaagde over gebrek aan belangstelling als gevolg van te weinig nachtrust en voorts over het feit dat talloze kinderen de beschikking hadden over veel geld; zij snoepten veel en som migen gingen zich reeds aan drankmisbruik te buiten. Een der leerlingen kocht een radiotoestel van zelf verdiend geld; een ander schafte zich een nieuwe fiets aan. NORFOLK (Virginia). In September zullen op de noorde lijke flank van Europa groot scheepse oefeningen worden ge houden. waaraan meer dan 150 schepen en hopderden vliegtui gen van acht N.A.T.O.-landen (Canada. Denemarken. Frank rijk. Nederland. Noorwegen, Por tugal, Engeland en Amerika) zul len deelnemen. De oefeningen beginnen 13 September en zullen dertien da gen duren. GILZE-RIJEN, 19 Juni. De 20-jarige dpi. soldaat W. F. de Man uit Breda is gisteren bij een verkeersongeval op de vliegbasis Gilze-Rijen op dusdanige wijze gewond geraakt, dat hij later in een ziekenhuis te Breda is over leden. Hij reed met een scooter op het vliegveld. Door onbekende oorzaak is hij nabij een hangar tegen een benzine-auto gebotst. HEINRICH SCHLUSNUS OVERLEDEN FRANKFORT, 19 Juni De Duitse bariton Heinrich Schlus- nus is Donderdag in de ouderdom van 63 jaar aan een hartverlam ming te Frankfort overleden. Sinds April van het vorige jaar was Schlusnus, die als een der bekendste vertolkers van liede ren gold, wegens zijn hartkwaal niet meer opgetreden. VOLKSPOLITIE OPGELEID IN RUSLAND BONN De Westduitse rege ring heeft Donderdag in een voorlichtingsgeschrift medege deeld dat Oost-Duitsland thans de beschikking heeft over 65.000 man volkspolitie, die zouden kun nen worden gebruikt als kader voor een Oostduits leger. De 65.000 worden thans geoefend om als kern te kunnen dienen voor een weermacht, die naar Russisch model, in gemotoriseerde infante- rie-divisies zal worden verdeeld. Zij worden opgeleid in Russische legerscholen in de Sowjet-Unie. Hollands Glorie verfilmd AMSTERDAM 19 Juni De Engelse filmregisseur Desmond Brian Hurst voert op het ogenblik in Hollywood besprekingen in verband met de vervaardiging van de Engelse versie' van de film Hollands Glorie naar de gelijk namige roman van Jan de Hartog Cameralieden hebben reeds de eerste opnamen gemaakt bii St. Nazaixe. DODELIJK ONGEVAL OUDEHORNE. De ongeveer 56-jarige heer K. Kuiper uit Oud-ehorn is in zijn woonplaats door een hem achterop rijdende militaire jeep bii het passeren aangereden en zwaar gewond tegen het wegdek gesmakt. Met vermoedelijk een schedelbasis- fractuur. werd de heer Kuiper overgebracht naar het ziekenhuis te Heerenveen. waar hij in de lop van de nacht is overleden. AMSTERDAM Dit jaar zal de gebruikelijke Anjerdag ter ge legenheid van de verjaardag van Z.K.H. Prins Bernhard, Regent van het Prins Bernhardfondseen bijzonder karakter dragen. Dank zij een genereus aanbod van de gehele Nederlandse bloemisterij, kwekers zowel als detailhandel, zijn niet minder dan vijftig dui zend witte anjers aan het Prins Bernhardfonds ter beschikking gesteld. Deze levende anjers zul len door de collectanten naast de bekende anjersveldjes aan het publiek worden aangeboden. Men is geheel vrij in wat men als fi nancieel offer in de bussen van het fonds wil deponeren. De col lecte zal dit jaar worden gehou den op Zaterdag, 28 Juni a.s. werd gistermiddag in Den Haag de Raad van Advies en Aanbe veling en het werkcomité van de Nationale Commissie voor Vluch telingenhulp geïnstalleerd; kon ter gelegenheid van dit feit medegedeeld worden, dat een vorige actie voor Niedersachsen bijeenbracht: 275.000 kg kleding, 5000 boeken, drie mobiele consul- tatiebureaux voor zuigelingenzorg, vier complete naaikamers en twee complete schoenmakerswerkplaat- sen; moet er echter nog veel meer gebeuren ten Oosten van onZe grens, zodat op United Nations Dag, 24 October, opnieuw een be roep op het Nederlandse volk zal worden gedaan; kunnen wij daar als christenen moeilijk onder-uit, wanneer we weten, dat van elke honderd men sen op dit ondermaanse er onge veer vier opgejaagd of op de vlucht zijn. Wat zeggen wij? Ia sommige landen is dit getal tot twintig gestegen.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1952 | | pagina 4