half rkt Filmvorming een onderdeel van Middelbaar Onderwijs ENGELN •shaq naai» Financiën en Economie Dekkingspercentage invoer met15 pet. gedaald UW PUZZLE Irl 0 PAYGLOP no. 18 Hoek Breedstraat JUNI-AANBIEDING BEDDEN-AFDELING SIDONIUS DE JONG manoeuvres September iaat gedood Gilze-Rijen in door jeep ingereden NDE ANJERS wij vernemen Aardbeien-actie voor t.b.-patiënten DIXAP f. 1,10 per fles voor III SSlil Uw smaak Katholiek Internationaal Filmbureau Drs. Souren pleitte voor permanente samenwerking voor Scheensberichten BEURSOVERZICHT IUC-" .c: ■*1 H -nrrm Afwezig Huishoudster beschaafde hulp groenek. planten Speciale aanbieding Firma E. IBINK ,Het is geen man, die niet roken kan GRATIS ROKEN flinke jongens weer geopend Geld Speciale in onze 25.90 37.50 44.90 34.90 47.90 31.50 59.00 79.50 7.90 8.90 5.90 279.50 et onderwijzend per- de over gebrek aan als gevolg van te trust en voorts over talloze kinderen de hadden over veel oepten veel en som- jen zich reeds aan tik te buiten. Een der :ocht een radiotoestel diend geld; een ander een nieuwe fiets aan. (Virginia). In zullen op de noorde van Europa groot- jfeningen worden se- 'aaraan meer dan 150 honderden vliegtui- ach.t N.A.T.O.-landen Denemarken. Frank- land. Noorwegen. Por tland en Amerika) zul- nen. tningen beginnen 13 er» zullen dertien da- RIJEN, 19 Juni. De dpi. soldaat W. F. de ïreda is gisteren bij een ngeval op de vliegbasis op dusdanige wijze raakt, dat hij later in huis te Breda is over- met een scooter op eld. Door onbekende hij nabij een hangar benzine-auto gebotst. RICH SCHLUSNUS OVERLEDEN FORT, 19 Juni De ariton Heinrich Schlus- nderdag in de ouderdom aan een hartverlam- Frankfort overleden. van het vorige jaar snus, die als een der vertolkers van liede wegens zijn hartkwaal opgetreden. POLITIE OPGELEID RUSLAND De Westduitse rege- Donderdag in een ngsgeschrift medege- Oost-Duitsland thans cking heeft over 65.000 ipolitie, die zouden kun- len gebruikt als kader Oostduits leger. De rden thans geoefend om te kunnen dienen voor nacht, die naar Russisch gemotoriseerde infante- zal worden verdeeld, opgeleid in Russische .^n in de Sowjet-Unie. nds Glorie verfilmd ,RDAM 19 Juni De filmregisseur Desmond rst voert op het ogenblik vood besprekingen in met de vervaardiging ïgelse versie' van de film Glorie naar de gelijk- iman van Jan de Hartog «den hebben reeds de namen gemaakt bil St. DELIJK ONGEVAL lORNE. De ongeveer heer K. Kuiper uit is in ziin woonplaats hem achterop riidende leep bii het passeren »n en zwaar gewond t wegdek gesmakt. Met liik een schedelbasis- werd de heer Kuiper icht naar het ziekenhu's nveen. waar hii in de ie nacht is overleden. RDAM Dit jaar zal ikelijke Anjerdag ter ge- van de verjaardag van rins Bernhard, Regent 3rins Bernhardfonds. een karakter dragen. Dank genereus aanbod van de iederlandse bloemisterij zowel als detailhandel, minder dan vijftig dut te anjers aan het Pruis Ifonds ter beschikking Deze levende anjers zul- de collectanten naast de anjersveldjes aan het worden aangeboden. Men vrij in wat men als fi- offer in de bussen van wil deponeren. De col- dit jaar worden gehou- Zaterdag, 28 Juni a.s. istermiddag in Den Haag van Advies en Aanbe- het werkcomité van de Commissie voor Vluch- ïulp geïnstalleerd; r gelegenheid van dit feit eeld worden, dat een ictie voor Niedersachsen icht: 275.000 kg kleding, ken, drie mobiele consul- aux voor zuigelingenzorg, plete naaikamers en twee schoenmakerswerkplaat- er echter nog veel meer ten Oosten van onze odat op United Nations October, opnieuw een be- het Nederlandse volk zal gedaan; n wij daar als christenen onder-uit, wanneer we at van elke honderd men- lit ondermaanse er onge- er opgejaagd of op de ijn. Wat zeggen wij? I* s landen is dit getal tot gestegen. VRIjDAG 20 jUNI 1952 PAGINA 5 VAN HEILOO, CASTRICUM EN LIMMEN HEILOO. Het is thans voor de tweede maal. dat de plaatse lijke Comitè's van Herwonnen Levenskracht in Heiloo, Limmen en Castricum een beroep op de tuinders komen doen voor de tuberculose patiënten van het Sanatorium Berg en Bosch te Bilthoven en die uit onze eigen streek. Het vorige jaar verrasten de tuinders de zieken in het Sa natorium met een zending mooie aardbeien. Men had de blijde ge zichten 'ns moeten zien en de uit roepen van verrassing en dank baarheid moeten horen, waarmee toen het mooie fruitgeschenk door de 520 mannen, vrouwen en kinderen in dit sanatorium we reldje werd begroet. Uit deze mooie daad putten de comité leden het vertrouwen, dit jaar wederom niet tevergeefs een be roep op de tuinders te doen. Hun gaven betekenen voor de patiën ten niet alleen een bron van vi taminen, maar ook een bron van vreugde, omdat zij dan zien hoe met hen wordt meegeleefd. Sinds de bevrijding werden door middel van Herwonnen Levenskracht on geveer 5000 patiënten naar Sana toria of ziekenhuizen uitgezonden terwijl ruim 6000 patiënten gel den ontvingen voor verpleging thuis. Ongetwijfeld zullen de tuinders ook dit jaar weer gaarne een klein gedeelte van hun oogst wil len afstaan voor deze patiënten. Het zal hun voldoening geven en zegen schenken. Vrijdag a.s. zullen enige comi téleden van Heiloo, Castricum en Limmen op de veiling zijn, om de gaven in de vorm van aard' beien in ontvangst te nemen. Van de zijde der veilingen is reeds de volle medewerking toe gezegd. Van hieruit zal de verzending plaatsvinden. Tuinders, helpt on ze zieken uit ons Sanatorium Berg en Bosch te Bilthoven door Uw feestgave hun levenskracht herwinnen! WONINGVERBETERING HEERHUGOWAARD Daar toe door enige particulieren in staat gesteld is van Rijkswege het zgn. „Terlingenfonds" ingesteld, uit 'welk fonos premies beschik baar kunnen worden gesteld voor het verbeteren van wonin gen. Per te verbeteren woning kan ten hoogste aan premie 50 van f 2800— dus f 1400.— wor den verleend. Van deze f 1400 wordt 2/3 gedeelte door bedoeld fonds en 1/3 door de gemeente ge dragen. Voor deze regeling ko men vooral in aanmerking eige naren van woningen, die zelf be zwaarlijk de kosten van de verbe tering ten volle kunnen dragen. In verband met de geringe be schikbare middelen zal voren staande regeling slechts van kor te duur zijn. In verband hierme de is het van groot belang, dat gegadigden hiervoor zich zo spoe dig mogelijk ter gemeentesecre tarie melden. Bond zonder naam HEERHUGOWAARD - Een 40 promotoren en promotricen zul len uit Heerhugowaard en omge ving a.s. Zondag naar den Bosch trekken om deel te nemen aan de D. dag van de Bond Zonder Naam- De kip met kuikens, die door de heer Th. Mourits is beschikbaar gesteld, zal alsdan worden aange boden. Moge het a.s. Zondag mooi weer zijn. Burgerlijke Stand LANGEDIJK Franciscus Cornelis, zv Franciscus Muile boom en Geërtruida Catharina Schuitemaker; Margootje, dv Pie- ter Gootjes en Jannetje Rus; Eli sabeth Dorothea, dv Jacob Jong en Aaltje Wagenaar; Johannes Theodoras, zv Johannes Maria Smit en Geertruida Bruin; Geesje Marianne Leny, dv Martien Veu- rink en Jennigjen Dieters. Overleden: Johannes Glas, 58 jaar gehuwd met Neeltje Twisker Gehuwd: Meijert Plakman 37 jaar tuinbouwarbeider en Marian ne Sophia VaTenhorst 30 jaar, ge zinsverzorgster; Arie Dekker 30 iaar tuinbouwer en Albertha Koedijk, 21 jaar, zonder beroep; Cornelis Blauw, 27 jaar chef-spui- terij en Heiltje L. Hink, 24 jaar, zonder beroep. Ondertrouwd: Adam W. Water tor, 24 jaar, onderwijzer en Antje Hink, 24 jaren, zonder beroep; Martinus Goudsblom, i 43 jaar, landarbeider en Catharina Potter 42 jaar zonder beroep. Aangehouden CASTRICUM De 49-jarige Beverwijker v. d. Z. is door de Rijkspolitie te Castricum aan gehouden omdat hii ervan ver dacht wordt zich te b-ebben mis dragen met een minderjarig meisje. De man is naar Alkmaar overgebracht en voor de Officier van Justitie geleid. f Advertentie) is louter vruchtensap, dat volgens een geheel nieuwe methode is ingedikt. Eén flesje van 500 gr. bevat daardoor de volle kracht, smaak, geur en vitaminenrijkdom van 5 kilo rijpe appels. Door het water, dat eraan onttrokken werd, er opnieuw aan toe te voegen, bereidt U daarvan drie liter vruchtensap van natuurlijke samenstelling. RUIM DERTIEN GLAZEN Product van COVELT, Swalmen Rijke oogst van de straat CASTRICUM Aan het poli tiebureau Dorpsstraat la ziin in lichtingen te verkrijgen over de volgende verloren en gebonden voorwerpen. Gevonden: tasje, zakmes, grijze kous. bruin lederen soort- riem, bruine kinderportemonnaie met inhoud, padviindersriem met bos sleutels en portemoranaie. ge ruite shawl, z.g.a.n. damesfiets. 10 litersmelkbus. ring met drie sleutels, capuchon van regenman tel, zilveren damesarmband, be zet met Zeeuwse knoppen, ring- lipssleutel met sehoemlepel. Verloren: groen damestasje, bruine herenhandschoenen, groe ne autoped op luchtbanden.1 groen gebreid kindervest bos sleutels, blauwe olasticias. porte feuille inhoudende geldsbedrag en foto's^ gouden trouwring met in scriptie, portemonnaie met in houd. parelcollier met saffier slot (blauw). De eventuele vinder van dit laatste voorwerp staat een beloning te wachten. Bloemencorso CASTRICUM Op Zaterdag 16 Augustus a.s. organiseert de plaatselijke V.V.V. „Castricum Vooruit" een groot bloemencorso. Mutaties bij Rijkspolitie CASTRICUM Naar wii ver nemen gaat de opperwachtmees ter J. v. d. Water, Castricum verlaten, om ziin nieuwe functie als Commandant der Rijkspolitie te Uitgeest te aanvaarden. De heer v. d. Water was een geziene figuur. Hii verleende ten alle Ui den ziin volle medewer king bii verschillende optochten. Ook had hii de leiding van de tocht van father W. Beentjes door Castricum. In het R.K. Ver enigingsleven zal ziin heengaan een leemte achterlaten. Van Rijks- naar Gemeentepolitie CASTRICUM De heer J. v. d. Scheer, wachtmeester der Rijkspolitie te Castricum, is over gegaan naar de Gemeentepolitie te Velsen. iAdvertentie (Van onze verslaggever) MADRID. Priesters en kloosterlingen moeten in staat wor den ges te I'd belangrijke werken op filmgebied te zien en te beoordelen. Reeds van 13 of 14 jaar af moeten jongens en meisjes ingeleid worden in het filmvraagstuk, xodat zij lang zamerhand leren zelf een film te waarderen of af te wijzen. Bij iedere onderwijsinrichting tenslotte dient een deskundig persoon te worden aangewezen, die verantwoordelijk is voor de filmvorming van de jeugd. Dit zijn enige conclusies van de internationale studiedagen, die te Madrid zijn gehouden onder auspiciën van het Katholiek Internationaal Filmbureau. Ruim 70 gedelegeerden van 34 landen, voornamelijk uit West- Europa en Zuid- en Noord-Ame- rika, hebben aan deze studiebij eenkomst deelgenomen. Neder land was vertegenwoordigd door Drs. C. Souren namens de ,Werk- commissie Film en Jeugd. Van Dr. J. Peters, directeur van de Ka tholieke Filmactie en de Katholie ke Film Centrale, die verhinderd was deel te nemen, werd een re feraat voorgelezen, behandelende de „Filmopvoeding der rijpere jeugd." Drs. C- Souren sprak over het werk der „Werkcommissie Film en Jeugd" en drong daarbij aan op permanente samenwer king, zowel in nationaal als inter nationaal verband, tussen de Ka tholieke Film Actie en Katholie ke kringen van Onderwijs en Op voeding ter oplossing van 't pro bleem van de filmopvoeding der jeugd in het algemeen en van de productie van de daarvoor beno digde Katholieke jeugdfilms in 't bijzonder. De inleidingen der verschilende gedelegeerden handelden over.de „filmvorming der jeugd", „de film vorming van hen, die direct bij 't filmvraagstuk betrokken zijn," „de filmvorming van de massa" en de samenwerking der Katho lieke Filmorganisaties met de Ka tholieke Actie. MISDADIGE „GRAP" SCHAGEN. In het holst van de nacht van Woensdag op Don- Koning uit derdag werd dokter zijn bed gebeld met de ZES SCHIPPERS STALEN UIT DE LADING ROTTERDAM Vorige week heeft de rivierpolitie drie schip pers aangehouden, die de laatste jaren uit de lading van hun schip hadden gestolen. Er zijn nu nog drie schippers aangehouden, die, ondanks het feit dat de ruimen verzegeld wa ren, kans zouden hebben gezien goederen (meestal textiel) uit de lading te stelen. Het waren de 59- jarige G.A.. de 37-jarige H.J.V. en de 54-jarige A.G. De zaak is aan he rollen ge komen door de aanhouding van een schippersvrouw, die uit ma gazijnen te Rotterdam en Am sterdam resp. voor 1800,en 900,zou hebben ontvreemd. tijding, dat er tussen Kolhorn en Lutje- hom een motorrijder verongelukt was. die levensgevaarlijk gewond op de berm van de Provinciale weg lag. Dokter diende meteen de ziekenauto even te waarschu wen,.In minder dan geen tijd wa-, ïen zowel de dokter als de heer Krouwel reisvaardig, en in een haast levensgevaarlijk tempo schoten beide mannen met hun voertuigen weg in de richting Kolhorn. Het ging er immers om een leven te redden. Wie schetst echter hun verba zing en later hun ergernis, toen zij tussen Kolhorn en Lutjehorn zélfs geen spoor van een ongeval, laat staan van een slar,v 't konden vinden? Na lang zoeken zijn «- slotte onverrichterzake weei ..aar Schagen teruggekeerd, in de wetenschap, dat ze het slacht offer zijn geworden van een laag hartige. om niet te zeggen mis dadige, grap. Inmiddels heeft de politie uitgebreide maatregelen getroffen om de veroorzaker(s) hiervan met spoed achter slot en grendel te kunnen zetten. S.V.W. nieuws HEERHUGOWAARD-iZUID Zondag a.s. speelt S-V.W. thuis tegen Berdos voor het Gouden Kruis. De mogelijkheid bestaat dat de wedstrijd Zondagavond wordt gespeeld. Film op school. Tijdens de slotzitting namen de gedelegeerden een serie conclu sies, waarvan de voornaamsten hier volgen. Unaniem werd aanvaard, dat de „film als element van verstande lijke en culturele vorming" moet worden opgenomen in de pro gramma's van het gangbare mid delbaar onderwijs, zulks in nauw verband met de overige vakken, opdat de leerlingen daarin 'n bij drage zien tot hun algemene vor ming en niet enkpi een vorm van vermaak. De filmvorming zo werd gecon cludeerd, vermindert het morele gevaar van de film in aanmerke lijke mate, hetzij door de jeugd- er toe te brengen geen films van be denkelijk allooi te gaan zien, het zij door haar een boven het ge middelde liggend begrip bii te brengen voor films., waarvan het grote publiek het buitensporig realisme lijdelijk aanvaardt. Im mers, de tot dusverre op dit ge bied opgedane ervaring heeft be wezen, dat de jeugd leert films te beoordelen en er selectief tegen over te staan en dat deze vor ming van haar eritische zin zoals is geconstateerd soms zelfs tot gevolg heeft gehad, dat zn minder veelvuldig naar de bioscoop gaan. De vergadering achtte het dan ook zeer wense lijk, dat de hoofden van inrich tingen en allen, die als opvoeder in het Katholiek onderwijs werk zaam zijn, er zorg voor zullen dragen, dat regelmatig en op ver antwoorde wijze voor jeugdigen van de leeftijd van 13 a 14 jaar af inleidingen zullen worden gehou den over het filmvraagstuk en dat deze filmvorming wordt ver zorgd door een deskundige. De filmvorming dient zich ech ter ook uit te strekken tot pries ters en religieuzen en tot de lei dende Katholieke kringen. In se minaries en andere opleidingscen tra moet de mogelijkheid worden geschapen tot inwerking op het terreia van de film. De massa zal met alle middelen der openbare voorlichting ingelicht en ontwik keld dienen te worden. De gede legeerden spraken op grond van bovenstaande hun dringende wens uit, dat er een op vertrou wen berustende en actieve sa menwerking tot stand komt tus sen de Nationale Filmcentra en de organisaties van de Katholieke Actie. Verschillende van genoem de conclusies worden in Neder land reeds in practijk gebracht. Het is echter van zeer groot be lang. dat internationaal zulk een voortreffelijke overeenstemming over de te volgen methoden en wegen werd bereikt. Biljarten Europees kampioenschap klassieke kunststoten BORDEAUX. In Bordeaux is het tournooi om het Europese kampioenschap klassieke kunst stoten begonnen. Het klassement luidt thains: 1. De Becker 42 pnt., 18 brt.; 2. Domingo 4226; 3. Vingerhoedt 41—24; 4. Steylaert 32—26; '5. Munte 2127; 6. Kruythof 19—27; 7. Kron 17—28; 8. Tiedte 1228; 9. Lachman 529; 10. v. Overloop 529. KIND STAK HAND IN WRINGER SCHAGEN Donderdagmor gen tijdens de markt stak een kind van de fam. Stiens van Gro- tewal plotseling ziin hand tussen de wringerrollen van een door de fa. K. op de Ged. Gracht ge demonstreerde wasmachine. Na tuurlijk namen de rollen onmid dellijk zijn arm mee. doch de heer K. die zelf de wacht bii de machines hield had de tegen woordigheid van geest om de wringer onmiddellijk tp ontkop pelen. De knaap kon daardoor onmiddellijk worden bevrijd. En hoewel zijn arm tot de elleboog tussen de rollen had gezeten schenen de verwondingen in het geheel niet ernstig te ziin. Aagtekerk Japan/R'dam 19 te SingaporeAlbireo R'dam/Buenos Aures 19 Rio de Janeiro verw.; Alchiba Buenos Aires/R'dam 18 v. Victoria/St Vincent KV eil.; o jv'dflm/Balik Papan 18 v. Suez/Aden; Boschfontein A'dam/ Betra 18 te Pt Sudan: Dalerdijk Rdam/Pac. Kust 18 v. Balbo'a/ Los Angeles; Johan van Oldebar- nevelt 18 v. Sydney/Surabaja; Balik Papan/R'dam 18 v. Ti Priok/Singapore; Lom bok San Francisco/Lorenco Mar ques p. 18 ten N Fernando No- ronha; Maashaven Northfleet/ Dakar verw. p. 19 Las Palmas; modjokerto 18 v. Surabaja/Ma- kassar; Nieuw Amsterdam R'dam /New York 18 nrii v. Southamp ton ;Oranje van Tj. Priok 19 te Amsterdam: Polydorus 18 v. fó. New YorkSalatiga R dam/Ti Priok p 18 nm Singa pore; Sloterdijk New York/Java 18 nm v. Suez/Belawan: Somer setshire 17 v. Sydney/Surabaja; Stad Leiden R'dam/St Laurens p. 18 Cp Race; Tarakan 19 v. Ma kassar te Surabaja verw.; Tawa- li Java/New York 18 v. Tj. Priok /Padang; Tero 19 v. Monte Video te Santos verw.) Tjipanas Kaap stad/Japan 18 v. Singapore/Hon- kong; Willem Ruys v. R'dam 21 te 3.30 u. te Tj. Priok verw.; Wil lemstad Cristobal/A'dam 18 nm v. Barbados/Madeira; Waterman 19 v. New York te R'damZui derkruis 22 ca 15 uur v. Tj. Priok te Hoek v. Holland verw. BRIDGECLUB COMPETITIE BURGERBRUG. De voor jaarscompetitie van de Bridgeclub Bungerbrug werd voortgezet met de 6e ronde. Ook deze match had een zeer geanimeerd en spannend verloop. De stand luidt nu: In de A-lijn: pet. 1. Mej. A. Bruin-G. Visser 60.55 2. Fam. Joh. C. Bruin 53.11 3. J. G. Brum—A. Boll 51.72 4. F. Bosm&nF. Ott 51.68 5. Fam. G. Rademaker 51.06 6. Familie G. Appel 50.96 7. Familie J. P. Geensen 50.75 8. Mevr. OttM. Nanne 50.47 En in de B-lijn: 1. J. de GrootJb. Eriks 50.39 2. Jb. RavenJn. Visser 50.12 3. Jb. BregmanP. Nanne 49.96 4. W. Boontjes-T. Watertor 48.94 5. Av.d.VliesJ. Vriesman 45.83 6. Familie Ko de Groot 44.75 7. Z.E. Pastoor-S. Schilder 42.65 8. Jb. de Beurs-S. Schilder 40.43 De eerstvolgende drive is be-- paald op Maandag 7 Juli a.s. Naar Nieuw Zeeland WAARLAND Onze plaats genoot de heer Nico Bos is de 17e dezer met de Syba.iak naar Nieuw Zeeland vertrokken. Met hem hopen we dat hii aldaar een goede toekomst tegemoet zal mo gen gaan. OLIE GEVRAAGD AMSTERDAM. 19 Juni Vrij grote posten Koninklijke werden bij het begin van de beurs om gezet als gevolg van vraag voor buitenlandse, meest Amerikaanse rekening. De oliehoek was daar door het centrum van de handel en het hoofdfonds overschreed weer de driemaal parikoers. De gehele middag bleef de notering zich tegen de 300 bewegen, maar in het verdere verloop ontstond een lichte reactie, toen het aan bod van het publiek de overhand kreeg. Het slot kwam op circa 299 K>. Het viel moeilijk te beoor delen, of er sprake was van ruil- transacties Olie tegen andere fondsen. Unilever was aan de vaste kant en handhaafde zich. Philips daar entegen liep tot 149 terug en AKÜ moest anderhalve punt prijsgeven. De andere afdelingen van de markt telden nauwelijks mee. Cultuurfondsen lagen over de gehele linie iets zwakker en deden weinig van zich spreken. De Scheepvaart-aldeling was weinig veranderd. Opmerkelijk is de betere houding voor de Stock dividenden. De animo van het publiek op het lage niveau is ken nelijk aan het groeien, hetgeen uit de stijgende prijzen van de stockdividenden blijkt, zoals bijv. dat van R.S. Stokvis, hetwelk gis teren begon op 104,maar vandaag reeds hoger genoemd werd. In het algemene marktbeeld kwam later weinig verandering. Er vormde zich weer een hoek in Algemene Exploratie zonder grote veranderingen. Obligaties Ned. Ind. Spoor waren beter ge stemd. De algemene marktomzet is gisteren beneden 1 millioen gulden gebleven. Of er vandaag meer is omgegaan viel nog moei lijk te bekijken, maar zou moge lijk zijn, gezien de grotere be langstelling in Olie. 4% pet. obligatielening Hengelo .Volgens het prospectus van de 4y<t pet obligatielening ten laste der gemeente Hengelo (O) wordt op Donderdag 26 Juni de inschrij ving opengesteld op deze 30- jange lening van 2.500.000 tot de koers van 100 pet. De op- brengts dient voor consolidatie van vlottende schuld en voor de woning- en scholenbouw. Beurs notering zal worden aangevraagd. Diamantindustrie beperkt de productie De Amsterdamse diamantmarkt is de laatste weken stil geweest. Er waijen weinig bui tenlandse kopers aan de markt en de prijzen, die geboden wer den, waren onbevredigend. In middels is bij een groot aantal werkgevers de productie beperkt. Menendeels wordt thans op halve kracht gewerkt. Er zijn echter aanwijzingen, dat deze maatregel slechts van tijdelijke aard zal be hoeven te zijn. William Pont onv. dividend Aan de vergadering van aan- NA handel v.h. William Pont en Co. zal worden voorgesteld over het boekjaar 1951 een onveranderd dividend uit te keren van 9 pro cent op de gewone en 6.39 pro cent op de preferente aandelen, beide in contanten. Netam: 8 pet. De aandeelhoudersvergadering van de N.V. Ned. Tank-, Appa raten- en Machinefabriek Netam heeft het dividend over 1951 op 8 procent bepaald. Obligatie-uitgifte Verschure verre overtekend Bij de inschrijving op f 1 mil lioen 4i/^ proeent 15-jarige obli gaties ten laste van de Verschure en Go's Scheepswerf en Machine fabriek N.V. tot de koers van 99 procent, is het gevraagde bedrag zodanig overtekend, dat slechts een geringe toewijzing mogelijk zal zijn. Spaarkas voor belegging in R.K. kerkelijke leeningen ln de vergadering van aandeel houders van de N.V. Spaarkas voor belegging in R.K. Kerke lijke Leningen te Utrecht is aan de heer W. J. J. Maassen op zijn verzoek op de meest dervolle wijze ontslag verleend uit zijn functie van directeur. Hij werd bij acclamatie benoemd tót com missaris. De heren mr. W. W. J. Maassen en J. M. Maassen zijn tot directeuren benoemd. Ned. Fondsen Maatschappij De exploitatierekening der N.V. De Nederlandse Fondsen Maat schappij te 's Gravenhage óver het boekjaar 1951 wijst een saldo aan van f 96.065. Met inbegrip van het saldo der rekening-aan houders is beschikbaar f 121.654, waaruit f 40 per aandeel wordt uitgekeerd. 's-GRAVENHAGE, 19 Juni. Volgens de door het Centraal Bureau voor de Statistiek samen gestelde voorlopige gegevens be droeg de waarde van de geïm porteerde goederen in Mei 1952 f 719 millioen (April f 688 mil lioen), terwijl voor een waarde van f 636 millioen (April f 708 millioen) werd geëxporteerd. De uitvoer was ditmaal 88 pet. van de invoer (April 103 pet.). De gemiddelde invoer over de maanden Januari t.m. Mei van dit jaar had een waarde van f714 millioen (1951: f837 millioen), de uitvoer f696 millioen (1951: f561 millioen), zodat het dekkingsper centage gemiddeld 94 bedroeg (67). De verhouding tussen de in- en uitvoer, welke in April van dit jaar weer zo opvallend gunstig was, is in Mei tengevolge van een voortgezette daling van de uit voer bij een stijging van de in voer, ongunstiger geworden. Toch bleef het dekkingspercentage ver geleken met vorige jaren op een voor de Meimaand hoog niveau. Het invoersaldo bedraagt sinds het begin van het jaar f 223 mil lioen (Jan.-Mei f 1.378 millioen). De omvang van de buitenlandse handel is in de afgelopen 12 maanden t.o.v. de vorige 12- maandsperiode met f 159 millioen gedaald. De invoer verminderde met f217 millioen, terwijl de uit voer slechts met f 58 millioen toe nam. De invoer uit Engeland en In donesië is in Mei t.o.v. April 1952 opmerkelijk gedaald. De uitvoer gaf een belangrijke vermindering te zien bij België en Luxemburg, West-Duitsland en de V.S. De daling van de uitvoerwaarde in Mei t.o.v. April wordt voor namelijk veroorzaakt door een verminderde uitvoer van melk, zuivelproducten en eieren (f6.6 millioen), meststoffen (f 11.0 mil lioen), katoen, katoenen weefsels erf garens (f8.4 millioen), parels, edelstenen en edele metalen (f 12.6 millioen), tin en werken daarvan (f 12.2 millioen). De üitvoer van minerale brand stoffen is daarentegen met f 15.5 millioen gestegen. De invoer gaf o.m. een stijging te zien bij gra nen (f8.9 millioen), suiker en suikergoed (f9.2 millioen), mine rale brandstoffen (f 18.1 millioen) parels, edelstenen en edele meta len (f 19.4 millioen) en een daling bij de oliehoudende zaden (f 9.1 millioen), cacao en cacaoproduc- ten (f7.8 millioen), ertsen, slak ken, assen (f 12.2 millioen). Emissie Tilburg Op de uitgifte van 2.500.000 4U pet 30-jarige obligatiën (2e lening 1952) ten laste van de ge meente Tilburg is voor een zo danig bedrag ingeschreven, dat de inschrijvingen ten volle zullen worden toegewezen. Paardenmarkt Hengelo (Gld.) Frijzen: stam boek werkpaarden 1UU01300 gld., werkpaarden 800 1050 gld., driejarige paarden 400500 gld., hengstveulens 275 —350 gld. Handel: redelijk en goed. Kaasmarkt Gouda Aangevoerd 246 partijen. Eerste kwaliteit met Rijksmerk f 2.22 2.28, tweede kwaliteit met Rijks- merk f2.17—2.21 tot f2.37. Handel matig. ■f"- H HORIZONTAAL: 1. land in Europa 8. voorzetsel klein persoon staat; volk op dit ogenblik niet met andere stoffen verbonden; zuiver romp muziekteken plaats in België insect weg met bomen pl. in O.-Europa rondreis voorzetsel beentje onmeetbaar getal bijwoord in mindering betalen 10. 11. 13. 14. 16. 18. 20. 21. 22. 25. 26. 29. 30. 31. 33. 35. VERLOOFD: JOHANNA ZUURBIER en PETRUS STIEROP H.H. Waard, 22 Juni '52 Jan Glijnisweg 56. A. H. F. M. CORTHALS Arts, Alkmaar van 21 Juni tot 14 Juli. Andere huisartsen nemen waar Gevraagd: een R.K. pl.m. 45 jaar bij heer met nog één meisje thuis. Br. no 3124. bur. van dit blad. HOTEL BAKHUIS Bergen (N.H.) vraagt per 1 JuLi-1 Sept. een flinke hoofdzakelijk kamer werk. Voor afwas en ruw werk hulp aanwe zig. Salaris volgens loon- klasse I. Aanmelding nam. na 8 uur. Telefoon K 2208—2752. VERTICAAL: 2. voegwoord 3. tip 4. vloeistof 5. uniek 6. voegwoord 7. land in Europa 9. werelddeel 11. plaats od Ameland 12. lidwoord 14. deel van een vis 15. idee; begrip 17. familielid 19. deel van het hoofd 23. deel van het dak 24. beleefdheidsbetuiging 25. elasticiteit 27. verbond 28. rekening 32. klaar 34. zangnoot Oplossing Kruiswoordraadsel 37. Horizontaal: 1. forel; 5. nooit; 9. lor; 10. ade; 12. ter; 13. ir; 14. kaart; 16. ra; 17. ontrouw; 19. kano; 21. iets; 23. lepe; 24. anti; 25 reep; 27. deli; 29. regelen; 32. mp; 34. nader; 35. ed; 36. iep; 38. reu; 39. are; 40. grond: 41. kever Verticaal: 1- flink; 2. oor; 3. rr; 4. laat; 5. nero; 6. ot; 7. ier; 8. trans; 11. darm; 14. knoppen; 15. tuinder; 17. oneer; 18. weten; 20. ale; 22. til; 25. romig; 26. rede; 28. ieder; 30. gard; 31. leuk; 33. per; 35. re 37. po; 39. av. 9000 Te koop soort Winterkoning. J. BRUIN, Smeerlaan 4 te Schoorl. BRIL NODIG? ADR. v d. KUIP MIENT 25 ALKMAAR t./o. Stenenbrug IN ÉÉN DAC GEREED 14 Karaats verlo vingsringen, zonder inlevering of bij betaling, per paar reeds vanaf 26.50 De gezellige koekoek klokjes met koekoek- roep, vanaf 12.98 Prima herenpolshor loges met garantie, reeds vanaf 18.75 Pendules m. slagwerk reeds vanaf 45.00 Prima wekkers met garantie, reeds vanaf 8.48 Laat 187. ALKMAAR zegt het spreekwoord. Zo denkt ENGELN er ook over en laat al 0 zijn cliënten 0 Bij aankoop van 10.10 sigaretten Bij aankoop van 20.20 sigaretten 0 Bij aankoop van 40.40 sigaretten 0 Degenen, die er de voorkeur aan geven, 0 mogen ook sigaren kiezen. 0 DUS DAMES EN HEREN, OPGELETI Deze reclame duurt tot 30 Juni Ingang is alleen op de hoek ^\\\\\\\\\\\mm\\\\\\w^ Voor directe indienst treding gevraagd leeft. 16 tot 20 jaar. Zich aan te melden Zaterdag v.m. van 9 tot 12 uur, Westerweig 226, Heiloo. Onvoorziene omstan digheden voorbehouden is de TWUYVERWEG vanaf MAANDAG 23 JUNI a.s., v.m. 7 uur, voor alle verkeer EEN DOELTREFFER TREFT ALTIJD DOEI verdienen door het ko pen van een R.S. Stok visrijwiel. Prettige beta lingsregeling. Binnen 3 maanden contantprijs. - Fa. Moree, Rijwielspe- •iaalzaak, Sluisdijkstr. hk Ruyghweg, Den Helder ADVERTEREN DOET VERKOPEN I DIVANBED, van prima 1 pers., voorzien gezondheidsmatras LEDIKANT, met gezondheidsma tras, 1-persoons LEDIKANT, met gezondheidsma tras, 2-p'êrsoons OPKLAPBED, voorzien van ge zondheidsmatras. 1-persoons OPKLAPBED. met gezondheids matras, 2-persoons MATRAS, 1-persoons overtrok ken met Damasttijk MATRASSTEL, 2-persoons kussens, 3-delig met MATRASSTEL, 2-persoons, ve rend binnenwerk, 3-delig VITRAGE SPREIEN, 2-persoons, mooie dessins ZOMERDEKENS, 2-persoons, Prima kwaliteit KAMPEERDEKENS, flinke maat OLD FINISH SLAAPKAMER. best. uit: 2-persoons ledikant, linnenkast, nachtkastje, tafel en twee stoelen, compleet H.H. Hotel- en Pensionhouders profiteert U van deze unieke gelegenheid!! SPECIALE BEDDENZAAK Koorstraat, hoek Laat ALKMAAR

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1952 | | pagina 5