Sombere regeringsverklaring van Indonesisch kabinet de fijne Engelse Melange 76 ct Rechtspersoonlijkheid voor onze Universiteiten en Hogescholen Kurt Carlsen in Rotterdam WEK DE GAL IN UW LEVER OP Idealen laatste jaren niet dichter hij verwezenlijking Verder overleg over Nieuw-Guinea RADIO Orkest van Graz gaf geen geluid MENINGEN van anderen Tien jaren Noord-Oostpolder Met tweede „Flying Enterprise en achttien onderscheidingen DOUWE EGBERTS per 100 gram Instelling van een Hoge Academische Raad Voor 'n zelfde examen slechts tweemaal op HET GOUDEN WAAGSTUK door T. S. Fletcher VRIJDAG 20 JUNI 1952 TWEE PRIJZEN VAN NEDERLAND De nationale fotowed strijd, georganiseerd door de Stichting Film en Foto, heeft twee hoofdprijzen opgele verd. De jury, be staande uit de heren M. Coppens, M. C. Meyboom, D. Helffrich Cas Oorthuys en Steef Zoetmulder, kon niet tot een beslissing ko men. De stemmen staakten. „HONGERIGE MEEUWEN" F. H. Lapré, Haarlem. DJAKARTA Het drie maanden oude kabïnet-Wilopo heeft Donderdag in een regeringsverklaring van 22 bladzijden ge antwoord op de veelal scherpe critiek van tientallen parlements leden. De laatste jaren hebben ons niet dichter bij de verwer kelijking van idealen inzake nationale economie, volkswelvaart, democratisch bestuur, regionale autonomie e.d. gebracht, aldus de regering, die het algemene beeld „teleurstellend" noemt en de mogelijkheden voor het uitvoeren van idealistische herzie ningen beperkt. Rekening moet worden gehouden met de be perkte vermogens o.m. ten aanzien van de deskundigheid van het personeel. De regering is van oordeel, dat de onderhandelingen met Neder land o.a. over West-Nw. Guinea, die werden afgebroken toen het vorige kabinet aftrad, moeten worden voortgezet. Een eenzijdige opzegging van een overeenkomst is onder de internationale wetten in principe mogelijk, maar de regering acht dit niet de eigen lijke kwestie. Zij vestigt er de aandacht op, dat blijkens de tot dusverre gevoerde discussies ook Nederland de Unie, die slechts in naam bestaat, zinloos acht. Overleg met de commissie voor de uitvoering van Truman's punt ZATERDAG 21 JUNI 1952 (ILVERSUM I. 402 M. 7.00— 24.00 KRO. KRO: 7.00 Nieuws. 7.15 Gewijde muziek. 7.45 Morgengebed en Li turgische kalender. 8.00 Nieuws en weerberichten. 8.15 Gramofoon- muziek. 9.00 Voor de huisvrouw. 9.30 Waterstanden. 9.35 Kamer- muziek-Gezelschap. 10.00 Voor de kleuters. 10.15 Gramofoonmuziek. 11.00 Voor de zieken. 11.45 Gra mofoonmuziek. 12.00 Angelus. 12.03 Gramofoonmuziek. 12.30 Land- en tuinbouwmededelingen. 12.33 Pianospel. 12.55 Zonnewijzer 13.00 Nieuws en Kath. nieuws. 13.20 Lunchconcert. 14.00 Boek bespreking. 14.10 Gramofoonmu ziek. 14.40 Amateursprogramma. 15.15 Kroniek van letteren en kunsten. 15.53 Gramofoonmuziek. 16.30 De schoonheid van het Gre goriaans. 17.00 Voor de jeugd. 18.00 Nieuws. 18.15 Journalistiek weekoverzicht. 18.25 Instrumen taal septet. 18.45 Buitenlandse correspondenties. 19.00 Gramo foonmuziek. 19.45 Verkiezings toespraak. 20.00 Nieuws en weer berichten. 20.08 De gewone man zegt er 't zijne van. 20.15 „Licht baken", causerie. 20.35 Gramo foonmuziek. 21.00 Cabaret. 21.30 Gramofoonmuziek. 21.37 Idem. 22.30 Wij luiden de Zondag in! 23.00 Nieuws. 23.15 Nieuws in Esperanto. 23.2224.00 Maas trichts Stedelijk Orkest. HILVERSUM II. 298 M.7.00 VARA. 10.00 VPRO. 10.20 VARA. 19.30 VPRO. 20.00— 24.00 VARA. VARA: 7.00 Nieuws. 7.15 Ochtend gymnastiek. 7.33 Gramofoonmu ziek. 8.00 Nieuws en weerberich ten. 8.18 Gramofoonmuziek. 8.40 Idem.8.55 Voor de huisvrouw. 9.00 Gramofoonmuziek. VPRO: 10.00 „Tijdelijk uitgeschakeld", causerie. 10.05 Morgenwijding. VARA: 10.20 Voor de arbeiders in de continubedrijven. 11.35 Volksliederen en -dansen. 12.00 Gramofoonmuziek. 12.30 Land- en tuinbouwmededelingen 12.33 Lich te muziek. 13.00 Nieuws. 13.15 Dansmuziek. 13.45 Gramofoonmu ziek. 14.00 Idem. 14.25 Kinder koor. 14.45 „Over plannen.... en herinneringen". 15.15 Amateurs uitzending. 15.45 Lichte muziek. 16.15 ,,Vai de wieg tot het graf", causerie. 16.30 Kamerorkest en solist. 17.15 Sportpraatje. 17.30 Voor de jeugd. 18.00 Nieuws. 18.15 VARA-Varia. 18.20 Roemeens or kest. 18.40 Regeringsuitzending: „Zoeklicht op de Westerse Defen sie". 19.00 Artistieke Staalkaart. VPRO: 19.30 Verkiezingstoespraak 19.45 „Passepartout", causerie. 19.55 „Deze week", causerie. VA RA: 20.00 Nieuws. 20.05 Actuali teiten. 20.15 Gevarieerd program ma. 21.00 Socialistisch commen taar. 21.15 Weense muziek. 21.45 „Onder de pannen", causerie. 22.05 Promenade orkest. 22.40 „Rond het kampvuur". 23.00 Nieuws. 23.1524.00 Gramofoon muziek. vier-programma voor de techni sche en economische hulpverle ning aan achtergebleven gebieden, nadert zijn voltooiing. De desbe treffende overeenkomst, die ter ratificatie aan het parlement zal worden voorgelegd, heeft geen betrekking op de pogingen van de regering om de zeer nodige wapens te verkrijgen. De opening van ambassades in Moskou, Belgrado en Madrid en het aanknopen van betrekkingen met andere volksdemocratische landen lijden onder het gebrek aan personeel, waardoor ook in de behoeften van reeds bestaande vertegenwoordigingen niet geheel kan worden voorzien. Voor de oplossing van de ern stige financiële moeilijkheden, waarvoor Indonesië zich geplaatst ziet, acht de regering het stimu leren van de economische activi teit een betere oplossing dan het nemen van monetair-operatieve maatregelen, als een drastische vermindering van het chartaal verkeer, met manipuleren met koersen, herwaardering van de munt en massa-ontslag van ar beidskrachten. De actieve medewerking van de gehele gemeenschap zal nodig zijn bij het vergroten van de werkgelegenheid en het opvoeren der productie. De regering richt BOOS OP CRITICI GRAZ, 19 Juni De leden van het Philharmonisch Orkest van Graz hebben hun misnoegen te gen de plaatselijke muziekrecen senten geuit door te weigeren te spelen, zolang de critici zich in de zaal bevonden. Volgens de musici hebben de recensenten door ongunstige critieken ge maakt, dat de kans op inwilli ging van hun looneisen vermin derd is. Toen dirigent Karl Randolf het teken gaf het concert te beginnen, kwam er geen geluid uit net or kest. Eerst na lange besprekingen verklaarden de musici zich be reid ter wille van de violiste Hedi Gigier het Vioolconcert van Men delssohn te spelen, op voorwaarde echter, dat hierna alle Recensen ten de zaal zouden verlaten. Na het vioolconcert vertrokken de critici en bloc. (Advertentie) Om Zuurbranden op de maag te blussen: Eén of twee Rennies nemen. En zo kunt U dan weer zonder zorgen alles eten wat U graag lust; zonder vrees voor die Bran dende pijn. Kijk eens om U heen hoe tientallen mannen en vrou wen het gebruik van Rennies tot een vaste gewoonte maken. En met succes. Zij weten niet meer wat brandend maagzuur is! DOOR HET VENSTER Op een bidplaatje van een priester in mijn brevier staat dit zinnetje: Ik heb het huis bemind, waar Gij toeft. Ik haal hem weer voor mij: die eenvoudige zieleherder, die de kerk echt beschouwde als woonplaats van de heerlijk heid en dit aan zijn paro chianen altijd heeft voorge houden. Helaas is men zijn voorbeeld weer vergeten. Maar nu hoor ik weer zijn stem: Gaat naar uw godshuis. Daar alleen is men in staat u de vreugde van degenen, die Hem beminnen, te open baren. Daarom moet het uw verlangen zijn om Hem in zijn woonstede op te zoeken en te bezitten. Zo hebt ge misschien nog nooit over uw kerkgaan nagedacht. SACERDOS een duidelijke waarschuwing aan de arbeiders om het recht van staking, het laatste wapen in hun handen, niet eenzijdig te gebrui ken. Het kabinet beschouwt het eco nomische vraagstuk, het finan- cieel-monetaire probleem, de kwestie van de veiligheid en de arbeidsvraagstukken als de vier aspecten van het grote probleem waarvoor Indonesië gesteld is. Daarnaast zijn maatregelen nood zakelijk voor de coördinatie van de overheidsdiensten, de finan ciële verhoudii^en, het belasting- vraagstuk, de jennen- en buiten landse irivesteringen en de wan verhouding tussen het staatsver mogen en de zeer geringe staats- liquiditeit. De regering stelde tenslotte de kwestie van vertrouwen. Ontslag it. Albarda bij Raad van State Bij Koninklijk besluit is aan Ir J. W. Albarda, op zijn verzoek, met ingang van 1 Juli 1952 eer vol ontslag verleend als lid van de Raad van State, met dankbe tuiging voor de gewichtige dien sten in die functie aan den lande bewezen. Burgemeester van Zutphen gaat heen Bij Koninklijk besluit is aan Jhr Mr1 C. C. de Jonge, op zijn verzoek, met ingang van 1 Juli 1952, eervol ontslag verleend als burgemeester der gemeente Zut phen. MET GROTE SPANNING, maar tevens met groot ven trouwen, ziet het katholieke volksdeel van Nederland de uitslag van de komende verkiezingen tegemoet. On getwijfeld zal de katholieke plattelandsbevolking ook nu weer tonen, dat zij ver trouwen stelt in het beleid van de K.V.P., ook al zal misschien niet iedereen in alle opzichten bevredigd zijn met de diverse punten op politiek terrein in de na oorlogse periode. De katho lieke agrarische bevolking weet echter, dat zij alleen gebgat kan zijn door een sterke eenheid te vormen met andere katholieke groe peringen, welke uitsluitend gevonden kan worden in onze Katholieke Volkspar tij, dat verklaart de heer J. J. Mertens, voorzitter van de Katholieke Bond van Boeren en Tuinders in Lim burg. Ieder jaar komt de N.O.P. met een nieuwe gids voor die dag, waarin men nauwkeurig kan lezen hoe de verdere ontwikke ling vain de N.O.P. zich voltrekt. Ook nu weer zij het wat later dan gewoonlijk, omdat de ■gids in een feestkleed moest wor den gestoken ter gelegenheid vain het 10-jarig bestaan van dit nieuwe land. De redactionele inhoud is voor treffelijk verzorgd en de illustra tie rijk fotomateriaal en vlotte pentekeningen van T. G. Verlaan verhogen de aantrekkelijkheid van deze uitgave. Doordat de uitgave commer cieel is opgezet, dit boekwerk met 121 pagina's tekst, foto's, tekeningen en kaarten, voor 35 ct. in de handel te brengen. Nieuw land in wording. Er gaat een magische kracht uit van wdt hier tot stand is en wordt gebracht. Als het goed wil zijn, mag diit boekje in geen enkele school ontbreken, al is het dan ook vooral voor exeur- sisten geschreven en samenge steld. Onze jeugd mag wel iets meer weten, van wat terecht een stuk nationale trots wordt ge noemd. ROTTERDAM. Voor 't eerst na lange tijd kwam gisteren kapi tein Kurt Carlsen met zijn twee de „Flying Enterprise" weer terug in de Rotterdamse haven, die hij sinds 1929 bezoekt en waar hij de laatste drie jaren geregeld iedere zes weken had afgemeerd met de roemruchte „Flying Enterprise": „het beste schip van de wereld", zoals hij zelf zei gisteren. Hij maakte helemaal niet de indruk dat hij groots gaat op zijn avon tuur, eerder dat hij de nasleep langzamerhand beu is. En ook op journalisten heeft hij het niet erg begrepen: ze heb ben het hem over de gehele we reld nogal lastig gemaakt en de vier boeken, die er over hem ge schreven zijn misschien waren het er meer, maar die heeft hij niet gezien zijn tegen zijn wens in verschenen. Terwijl Hamburg voor hem aan de telex kwam, even later Kopen hagen hem opbelde en een spe ciaal vliegtuig al klaar stond om hem gisteravond naar de Deense hoofdstad te brengen, waar de koning hem zal ontvangen en hij als ridder in de Orde van de Deense vlag zal worden opgeno men, vertelde hij onopgesmukt nog eens over die veertien nach ten op het scheefliggend wrak. „Zou hij een tweede maal precies eender handelen als hij nu deed?" De vraag bracht hem kennelijk in verlegenheid, maar hij geeft toe: Voor het schip wel, voor de emotie niet. Acht Franse, zes Amerikaanse, een Belgische, een Deense en twee Engelse onderscheidingen heeft hij totnogtoe gekregen: de Lloyds Medal en de Key of Gloucester, medailles van Le Havre, Rouaan, Norfolk en New York, de „Mar coni Memorial", de „Merite Ma ritime" en andere. „Ik heb ge meend slechts mijn plicht te heb ben gedaan, maar ook niet meer dan dat. Mijn vrouw heeft dat volkomen begrepen. Zij heeft mij gelijk gegeven en ik ben daar dankbaar voor". Opnieuw rinkelde de telefoon: Kopenhagen. Carlsen veront schuldigt zich. Men weet hem overal te vinden. In Antwerpen werd hij met een politie-auto midden in de nacht van boord gehaald: telefoon. En ook nu stond een auto voor hem klaar: op het stadhuis van de Maasstad werd hij door loco-burgemeester wethouder van Tilburg officieel ontvangen, en buiten voor de deur juichten talrijke Rotter dammers hem geestdriftig toe. Carlsen dankte met een eenvou dig gebaar voor die hulde, maar hij onttrok er zich spoedig aan. Hij is liever op zee, geloven wij. UITVOER NAAR WEST-DUITSLAND BONN, 19 Juni. De West-Duitse auto riteiten hebben heden een bedrag van 13,45 millioen DM beschik baar gesteld voor in voer uit Nederland, waarvan 12,6 millioen DM voor kaas, 350.000 DM voor melkproduc ten, 400.000 DM voor vlas en vlasgarens en 100.000 DM voor hout waren. HONDERD DUIZENDSTE VOLKSWAGEN AMERSFOORT, 19 Juni Hedenmorgen heeft de 100.000ste voor de ex port bestemde Volks wagen de fabrieken te Wolfsburg verlaten. Deze auto gaat naar de Nederlandse impor teur (de firma Pon te Amersfoort), waarheen in October 1947 ook de eerste Volkswagen werd geëxporteerd. Voor het eerst in de geschiedenis van de Duitse automobielhan del is de 100.000ste auto van hetzelfde type uit gevoerd. GEEN KENNER.... ROTTERDAM. Heeft de duisternis de onbe kenden, die inbraken pleegden in het ge bouwtje van een Rot terdamse speeltuinver eniging soms parten ge speeld? Het is niet bekend, maar wel bleek dat er I gesnoept was. Een ech te kenner was de snoe per blijkbaar niet, want anders was hij er wel van afgebleven. Nu zette hij zijn tanden in I een stuk zeep. I Heeft U het nieuwe pakje PICKWICK THEE al bij Uw kruidenier besteld Laat Uw huisgenoten nog deze week eens genieten van de volle smaak en de zeldzaam verkwikkende geut van deze fijne Engelse melange.^ Het bekende Pickwick-pakje met etiket BLIJFT verkrijgbaar voor liefhebsters van een speciale Ceylon-melange. Prijs: 88 CENT Nadat reeds twee wetsontwerpen tot regeling van het voor bereidend hoger en van het algemeen middelbaar onderwijs zijn ingediend heeft minister Rutten thans een ontwerp voor een nieuwe hoger-onderwijswet aan de Tweede Kamer voorgelegd. Grotere zelfstandigheid maar ook meer samenwerking Op een persconferentie sprak minister Rutten tegenover ons als zijn overtuiging uit, dat het door de snelle ontwikkeling van de wetenschap onmogelijk is ge worden om alles vanuit het departement te regelen. De mi nister en zijn ambtenaren zijn 'eenvoudig niet jn staat om een gegrond oordeel te geven over voorstellen van de universiteiten en hogescholen betreffende aan schaffingen en personeelssterkte. Daarom wordt in het onder havige wetsontwerp voorgesteld aan de rijksinstellingen van hoger onderwijs rechtspersoon lijkheid toe te kennen daar door worden zij uit de rijks diensten gelicht en zullen zij in de toekomst eigen inkomsten en vermogen hebben. Anderzijds blijven bepaalde bevoegdheden aan de centrale overheid voorbehouden, zoals het benoemingsrecht van hooglera ren en lectoren, terwijl bepaalde besluiten betreffende het ver mogen van de universiteit o"f hogeschool aan een goedkeuring dienen te worden onderworpen. Voorts is ter vervanging van de welgevallen praeventieve cen trale een strenge repressieve controle opgenomen. Instelling van een Hoge Academische Raad De rijksuniversiteit en hoge scholen zullen dus volgens het ontwerp de bevoegdheid krijgen een eigen begroting op te stel len. Tegenover deze grote mate van vrijheid dient echter een nauwere samenwerking tussen alle universiteiten en hogescholen te staan. Daartoe zal een Hoge Academische Raad worden inge steld. De belangrijkste taak van deze raad zal zijn de ministers van Onderwijs en Landbouw te adviseren bij de opstelling van een telkens voor een tijdvak van vier jaren bedoeld ontwikkelings plan voor het hoger onderwijs, welk plan aan de Staten Gene raal zal worden voorgelegd. Er is wat de Instelling van deze raad betreft, gestreefd naar een zodanige formulering, dat voldoende ruimte wordt gelaten voor ontplooiing in, verschillen de richtingen, opdat dit orgaan onbelemmerd zijn plaats in ons hoger onderwijsbestel zal kun nen vinden. ïn verband met de grotere verantwoordelijkheid, welke gelegd wordt op het col lege van curatoren, zullen de rector magnificus en de senaat elk een lid kunnen aanwijzen, die de vergaderingen van cura toren met adviserende stem zul len bijwonen. Ook wordt de mogelijkheid opengesteld, dat een vertegenwoordiger van de weten schappelijke staf in deze ver gaderingen kan worden toege laten. Gelden voor studentengezondheidszorg Het ontwerp voorziet vervol gens in een regeling, waardoor dègenen, die tweemaal voor een zelfde examen zijn afgewezen of een examen niet binnen twee maal de daarvoor door de facul teit vast te stellen normale studie duur hebben afgelegd, van ver der examen-doen kunnen worden uitgesloten. Hoewel de student veel beroep mogelijkheden heeft, zoals ziekte of bijzondere omstandigheden verwacht de minister, dat deze bepaling zeer veel stof zal doen opwaaien. Prof. Rutten is echter persoonlijk van mening, dat deze bepaling het universitair onder wijs zeer ten goede kan komen. Om tegemoet te komen aar de moeilijke financiële omstandig heden van vele studenten is in het ontwerp opgenomen, dat voor collectieve voorzieningen ten be hoeve van studenten, zoals bu reaux voor studentenbelangen, gezondheidszorg, lichamelijke op voeding en sport, gelden op de begroting van de universiteit moeten worden uitgetrokken. Tenslotte zal in, bepaalde na der aan te wijzen studierichtin gen de studie met een baccalau- reaatsexamen, af te leggen on geveer een jaar na het candi- daatsexamen, kunnen worden afgesloten. Hierdoor wordt aan de behoef te van een korte en toch weten schappelijke opleiding voldaan. De starheid van het bestaande faculteiten-systeem zal doorbro ken worden door de instelling van inter- en sub-faculteiten. ZUID-AFRIKA ANNULEERT BESTELLINGEN IN ENGELAND KAAPSTAD De Zuid-Afri kaanse minister van Verkeer, Sauer, heeft in het parlement meegedeeld, dat hij een aantal in Engeland geplaatste bestellin gen heeft geannuleerd wegens lange vertraging in de levering door Engelse fabrikanten, De be stellingen zijn thans in andere landen geplaatst. Sauer richtte tot die Engelse fabrikanten de waarschuwing, dat zij zich aan de overeengekomen leveringstij- dlen moeten houden, willen zij hun markt in Zuid-Afrika niet verliezen. Zuid-Afrika betaalt liever hogere prijzen dan dat het te lang op leverantie moet wach ten. (Advertentie) U zult 's morgens „kiplekker" uit bed springen. Elke dag moet uw lever een liter gal ln uw ingewanden doen stromen, anders ver teert uw voedsel niet, het bederft. U raakt verstopt, wordt humeurig en loom. Neem de plantaardige CARTER'S LEV ER PIL LETJES om die liter gal op te wekken en uw spijsvertering en stoelgang op natuur lijke wijze te regelen. Een plantaardig zacht middel, onovertroffen om de gal te doen stromen. Eist Carter's Leveroilleties. FEUILLETON 51. Wij hebben hem naar het ziekenhuis laten brengen, mijn heer, antwoordde de man. Laurence verzocht de agent even te willen wachten en keer de naar Dickie terug. Er is een ongeluk met Groot gebeurd, Diokie, zei hij. Een vrij ernstig ongeluk vrees ik. Ik moet even naar hem gaan kijken. Vind je het erg dat ik je enige tijd hier opsluit. Ik kom zo spoedig mogelijk terug en laat je er dan weer uit, hoor. Och neen, gaat u maar ge rust, mijnheer Workman, Ik heb werk genoeg. Ik hoop maar, dat het niet ernstig is, mijnheer. Ik ben bang van wel, Dic kie, zei Laurence, dlie vlug een jas aanschoot. Hii is in elk geval bewusteloos. Ik kom zo spoedig mogelijk terug, hoor! Hij liep naar buiten en deed de deur aan de buitenkant op slot. Met de agent spoedde hij zich over het terrein, maar bij de ingang ontmoette hij John Bedford, die hem staande hield. Er is toöh niets gebeurd, Workman. Groot heeft een ongeluk ge kregen, antwoordde Laurence. Ik moest even komen kijken. Hij is buiten kennis. Lieve hemel! mompelde Bedford. Vertel me even hoe het er mee is alp je terugkomt. Ligt h;j in het ziekenhuis? Ja, in het Malach Zieken huis. mijnheer, antwoordde de agent. Hier, neem mijn wagen dan maar, bood Bedford aan. Dan kan je binnen een paar minuten b;i hem zijn. Laurence bedankte hem en stapte met de agent, in de auto. Bedford keek hem enige tijd na, haastte zich naar ziin privé- kantoor, nam uit zijn brandkast de sleutels, welke hii die mor gen had ontvangen er» liep dan met een grote omweg naar de werkplaats van Laurence Work man Nu wilde het toeval, dat het enige venster van waaruit men de deur van de werkplaats kon zien, het venster vain de garde robe der typisten van de firma Armadale was. En juist op het ogenblik dat Bedford voor die deur bleef staan, kwam Charity Wraye de garderobe binnen en keek door het ven9ter naar bui ten. Toer. Charity zag dat Bedford een sieutel in het slot stak, voel de zij een grote angst over zich komen, want- zij wist hoe bang Laurence was, dat iemand tijdens zijn afwezigheid zijn werkplaats zou binnengaan. Zij kon zich niet voorstellen, wat John Bed ford daar in die werkplaats te doen kon hebben..., en zij bleef geduldig staan wachten. Na ver loop van vijftien minuten kwaui hii weer naar buiten en ver dween evëri later adhter een schuur uit het gezicht. Daarna keerde Charity Wraye naar haar eigen kantoor terug. Onder haar werk scheen zij plot seling te begrijpen wat de be tekenis was geweest van die was- afdrukken, welke zij de vorige dag op de lessenaar van John Bedford had zien liggen en haar ongerustheid werd groter dan ooit. Zij zelf was al lang over tuigd. dat haar gevoelens voor Laurence Workman meer waren dan vriendschap alleen en zii be vond zich nu in een positie van iemand die een medemens dol graag zou willen helpen, maar aan handen er» voeten gebonden is. Vroeger dan gewoonlijk ging zij die avond naar huis en vond Dickie geheel terneer geslagen in een hoekje van de kamer zit ten met zijn hoofd irn ziin ban den. Hij had het eten niet klaar en toen zij hem in het gelaat keek. begreep zij, dat er die mid dag iets gebeurd moest zijn. Dickie, vroeg zii op de man af, was jij in de werkplaats toen Bedford binnenkwam.? Dickie knikte het hoofd. Ja? En heeft hij je gezien? Neen, ik hield me verbor gen, eerst achter de deur en daarna onder het bed van mijn heer Workman. Wat heeft hij daar gedaan? Hij heeft een paar onder delen van het vliegtuig bekeken en maakte er eindelijk een paar foto's van. Was je diaar helemaal al leen? Ja. Hoe kwam diat dan? Waar was Groot? Die heeft een ongeluk ge kregen en toen men mijnheer Workman kwam waarschuwen, is hii in het ziekenhuis gaan kij ken. Hij sloot mij in de werk plaats op. Dickie, heb je alles teger» mijnheer Workman gezegd, toen hij terugkwam. N een Waarom niet? Ik was zo bang, Charity, Bang? Waarvoor? Als alles uitkomt en Joljn Bedford hioort dat ik alles ver raden heb, zal hii er natuurlijk voor zorgen dat jij wordt ont slagen. Charity sloeg haar armen om de hals van haar broer. Wat de gevolgen ook mogen zijn, Dickie, wij moeten het hem vertellen Hii moet het weten. Bedford is een vreselijk slecht mens en hij probeert de uitvin ding van mijnheer Workman te stelen. Wij moeten het hem van avond nog vertellen. Maar, hoe moeten wii hem bereiken als hii de gehele nacht in zijn werk plaats blijft. Wij krijgen nu natuurlijk geen toegang tot het terrein. (Wordt vervolgd)

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1952 | | pagina 7