Een groot kunstenaar in een klein dorp Benauwde zege van H.R.G op goedspelend West-Frisia De Landdag voor Hollands Noorderkwartier Explosie bij Philips MINNESTREELEN OP HET WATER Veiling hal werd concertzaal Noor wij vernemen Courses Duindigt H.R.C. had met rust een 4-1 voorsprong HET GOUDEN WAAGSTUK door T. S. Fletcher PAGINA 4 MAANDAG 23 JUNI 1952 (Van onze eigen verslaggever) Wij hebben het- concert bijgewoond in de veMinghal van War menhuizen het concert van de Minnestreelen van Hubert Cuypers, die twee dagen de gasten waren van dit dorp. Het was een grauwe veiiinghal; ijzeren vletten dreven er op het zwarte water. Buiten ruiste de regen zijn lied op het ronde veilinggewei'f. Een zwaluwpaar vloog sjirpend af en aan door een openstaand raam, steeds weer voedsel aandragend voor jonge bekjes in het nestje, dat tegen de veilingkap geplakt was. JVLaar er was ook een groot kunstenaar, dïe in dit kleine dorp de beste concertzaal van Europa bad ontdekt. Hij stond er met zijn Mirmestneelen gegroept rond' de vleugel, waaraan hij de zang van zijn knapen- en mannenkoor begeleidde. Hij stond er met zijn koor op een grote zolderschuit, achter een haag van bloemen. En in die nuime veilinghal dreven d'e vier-, vijf- en zestons vletten van die koolbouwers van War- menhiuizen en omstreken. Die vletten 'droegen ditmaal geen stapels rode of witte kool, geen vroege aardappelen of kroten: zij droegen ditmaal concertbezoekers die wiegelend waren komen aan varen uit de duistere gangen van de veilingloods. Vlet na vlet rijde zich aaneen tot een vier-vijf dubbele rij. Dokter van Hesteren had voor de gelegenheid een spe ciale familie-vlet gecharterd, dat ons deed herinneren aan St. Ur sula en hare gezellinnen. De con certbezoekers zaten er rustig op aardappelkistjes, afgedekt met schone, nieuwe jute zakken. Het grote watervlak onder de hoge hal was schuil gegaan onder de 'tientallen vletten, diie 6 a 700 concertbezoekers droegen. Een stukje hemel in deze blijkbaar prozaïsche entourage beleefden deze hon derden eohter een middag van immense schoonheid. Hubert Cuypers, de diamanten jubilaris, zoals pastoor Th. Ndjinan hem noemde, wst deze grauwe vei linghal enige uren om te toveren tot een stukje hemel, die alles rondom deed vergeten. Het Rosa Vernans vain zijn knapen kan in de hemel uit en- gelehkelen niet schoner klinken; het greep ons in die zied, zoals daarna zijn Ave Maria en Panis Angelious. Deze kinderzang was zo aanigirijpend, dat de ontvanke lijke toehoorder zichzelf niet meester bleef. Een bijna tachtig jarige toonkunstenaar dirigeerde er zijn Minnestreelen en de oe- zieling, 'die daarbij van hem op zijn zangers uitging, sloeg over op het aandachtig auditorium, dat alles om zich heen vergat. Hier in deze simpele entourage werd meer schoonheid 'genoten' dan ooit in een uitverkocht sta dion, waar de sportvergoding hoogtij viert. DINSDAG 24 JUNI 1952. HILVERSUM 1. 402 m. 7.00— 24.00 KRO. 7.00 Nieuws; 7.15 Gram.; 7.45 Morgengebed en Liturgische ka lender; 8.00 Nieuws en weerbe richten; 8.15 Gram-; 9.00 Voor de huisvrouw 9-30 Waterstanden 9.35 Gram.; 9.40 Lichtbaken, causerie; 10.00 Voor de kleuters 10.15 Gram 10.40 Schoolradio; 11.00 Voor de vrouw; 11.30 Schoolradio; 12 00 Angelus; 12.03 Gram.; (12-30-12.33 Land- en tuinbouwmededelingen) 12.55 Zonnewijzer; 13.00 Nieuws en Katholiek Nieuws; 13.20 Actu aliteiten; 13.25 Metropole Orkest en soliste; 14.00 Gram-; 15.00 Schoolradio; 15.30 Ben je zestig?; 16-00 Voor de zieken; 16.30 Zie- kenlof; 17.00 Voor de jeugd; 17.15 Felicitaties voor de jeugd; 17.45 Regeringsuitzending: Dr. Ir. L. J- Vroon: Veeteelt en Visserij in Suriname; 18.00 Nieuws; 18.15 Actualiteiten; 18.20 Ronde van Frankrijk 1830 Politiekapel; 19.00 Hier vrij Europa; 19.3-0 Verkie zingstoespraak; 19.45 Gram.; 19.50 Dit is leven, causerie; 20.00 Nieuws en weerberichten; 20.08 De gewone m-an zegt er 't zijne van; 20.15 Kamerorkest en solist (Om plm. 20.40 Actualiteiten); 21.30 De Radiodokter; 21-40 Piano recital; 22.10 Gram.; 22-20 Orgel concert; 22.45 Avondgebed en Li turgische kalender; 23.00 Nieuws 23.15—24 00 Gram. HILVERSUM II. 298 m. 7.00 AVRO; 7 50 VPRO; 8.00— 24.00 AVRO. 7.00 Nieuws; 7.1§ Ochtend gymnastiek; 7.30 Gram.; 7.50 Dag opening; 8 00 Nieuws; 8.15 Gram; 9.00 Morgenwijding; 915 Gram; 9.25 Voor de huisvrouw; 9.30 Gram; 10.50 Voor de kleuters; 11.00 Voor de zieken; 11.30 So praan en piano; 12.00 Dansmu ziek; 12.30 Land- en tuinbouw mededelingen; 12.3-3 Voor 't plat teland; 12.40 Gram-; 13.00 Nieuws 13.15 Mededelingen en gram.; 13.30 Orgel en accordeon; 14.00 Voor de vrouw; 14.30 Gram; 14.40 Schoolradio; 15.00 Gram.; 15.30 Onze Amerikaanse Buren; 1600 Dit is miin lievelingsmelodie, en quête; 16-30 De belevenissen van Flip en Flop, hoorspel voor de jeugd; 16.50 Kinderkoor; 17.15 Toespraak; 17.30 Viool en clave- cimbel; 18.00 Nieuws; 18.15 Sport 18.25 Militair orkest; 18.55 Piano spel; 19.10 Paris vous parle 19.15 Koorconcert; 19.45 Verkiezings toespraak; 20-00 Nlie-uws; 20.O'S Promenade orkest en solist 20.45 Ik weet, ik weet wat U niet weet; 21.06 Cabaret; 21.40 Orkestconcert 22.15 Discogram; 22.45 Buiten lands overzic-ht; 23.00 Nieuws; 23.15 New York Calling; 23.20 24 00 Jazzmuziek. TELEVISIE-PROGRAMMA DINSDAG 24 JUNI 1952 NCRV: 19.30—20.45 „In het hart van Amsterdam", reportage. WOENSDAG 25 JUNI 1952 N.T.S.: 21.0024.00 Verkiezings uitslagen. Gastvrij weekend De bewoners van het landelijke Warmenhuizen hadden het koor van Cuypers uit de hoofdstad dit weekend te gast. Er was zo het een en an-dler a>an d'i.t concert voorafgegaan. Enige jaren gele den was Huihert Cuypers in War menhuizen en hij ontdekte er de prachtige acous-tiek van de vei iinghal. Dit hebben de inwoners van Warmenhuizen onthouden en zij sloegen -de handen ineen. Allen werkten hier samen, om dit muzikaal evenement i-n hun eenvoudig -dor-p mogel-ijk te ma ken. Zaterdagavond werden de Mmnesitreeien i-n twaalf auto's voor niks en niemendal door in gezetenen beschikbaar gesteld in Alkmaar van de trein gehaald. De a-uto's maakten een rondrit via Heilo-o, waar bezoeken wer den gebracht aan de put van Sint Willibror-d en Runxputte, vanda-ar n-a-ar Egmond, langs ab dij en Adelbertusakker en ver der o-ver het Woud naar Bergen en Sehoorl. Een mooi stukje van ons gewest had men de Amster damse gasten getoond. Aan d-e ingang van het dorp stond de -dor-psfanfare D.S.V. ge reed, o-m de Amsterdamse zan gers een serenade te brengen. Heel het -d-orp was uitgelopen en een sportheld werd hog -n-ooit zo hartelijk ontvangen. Het werd 'n j-oye-use entree van de 80-jarige toonkunstenaar en zijn Minne streelen, een juichende optocht heel het l-ange -dorp door en weer -terug n-a-ar het raadthuis, waai de burgemeester en zijn gemeen tebestuur d-e Amsterdamse gasten officie-el, maar hartelijk verwel komde. Zo eerde een simpel -d-orp van het platteland een diaman ten kunstenaar ui-t de grootstad. Stille hulde Na de ontvangst ten Raad-huize, gingen de Minniestreelien met hun gastheren pleegouders noemde m-en dat deze avond naar d-e gastvrije woningen. Om half -tien -echter was heel -het dorp verza meld rond het Monument voor de gevallenen, die dopr Hu-bert Cuypers en zijn zangers piëteit vol herdacht werden met het Ecce quomodo mo-ritur en O, bone Jesu. Het w-as een stille hui-der op een stille avond met een aan dachtige dorpsbevolkin-g. Een on vergetelijk mom-ent. De Hoogmis Zondagmorgen, opgedragen door kapelaan Wim- mers, wer-d opgeluisterd door het k-o-or van Cuyp'ers; bet was zijn Klo-kken-mis, die op sublieme wijze w-end uitgevoerd. Een twee de hoo-gtepunt. Det d-erd-e was -dan het con cert, waarvan wij reeds enige indrukken gaven en waarover wij verder 'o-nze muziekrecen sent aan het woord laten. Een krans Pastoor Th. Nijman maakte zioh hier de tolk van zijn paro chie en van alle toehoorders, do-o-r de dii-amanten toonkunste naar dank te brengen -en te h-ul- heeft de gouverneur van Tokio een uitnodiging verzonden aan burgemeester d'Ailly van Amster dam, om een officieel bezoek te brengen aan de Japanse hoofd stad. Verwacht wordt, dat mr. d'Ailly in de loop van de zomer naar Japan zal vertrekken is schout-bij-nacht titulair B. D. D. van Leeuwen 'met ingang van 16 Juni j.l. benoemd tot onder directeur van Aviolanda, de maat schappij voor vliegtuigbouw is te Amsterdam overleden de conferencier Henri Marchant (mr. dr. I. Coopman, advocaat). Mr. Coopman was aanvankelijk dia mantbewerker en ging op later leeftijd rechten studeren heeft de burgemeester van Den Haag, mr. Schokking, een dele gatie ontvangen van het congres van de Nederlandse Jongeren Federalisten vertoeft momenteel de oud-mi nister van het Saarland, Kirn, voor een kort bezoek in ons land STEMMEN Sommigen bejaarden die van „Drees trekken" menen dat ze daardoor min of meer moreel verplicht zijn op Dr. Drees te stemmen. Niets is minder waar. De naam Drees-pensioen is alleen maar afgeleid van de naam van de president van het ministerie onder wie de wet tot stand kwam. De KVP heeft er wellicht nog meer mee te maken gehad dan de PvdA. waartoe Dr. Drees behoort, en zonder volledige medewerking van de KVP had niemand ooit een dub beltje „Drees-pensioen" ont vangen. Wat ieder wel moet doen is: goed stemmen. Slechts 1 hokje rood maken. Het eerste hokje van de lste lijst. En verder niets. Dus ook geen krabbel en géén handtekening. dagen. Hij deed dit in een gevoel volle improvisatie; hij schetste Hubert Cuypers als één der grootste toonkunstenaars van Ne derland, die door zijn schone kerkmuziek duizenden, ja mil- lioenen., wist te bezielen en te stichten. Hij prees de bij-na 80 jarige jubilaris om zijn -talen ■als miuziekpaedagoog -e-n zijn on verwoestbare vitaliteit. Namens de gemeente huldig d p-astoor Nijma-n Hubert Cuy-per met -een g-rote lauw-erkr-ans, door vlochten met mooie bloemen, er namens het organiserend comiU voegde hij daar nog een formi dabele kist sigaren aan toe. Het applaus van -de honderden i-n dt hal groeide aan to-t e-en ovatie zoals ook na het dankwoord, dial Jaap Groot sprak aan a'll-en, die -dit muzikaal evenement in War menhuizen mogelijk hadden ge maakt, i-n het bijzonder aan de Minnestreelen en hun grijze di rigent. En de mededeling var Hubert Cuypers, dat hij dit mu- w-erd^met ^daTOrmd^ejuich3^"-' m de 9rote veilinghal te Warmenhuizen gaf u.e otjnu 60-jarige dirigent Hubert Cuypers groet. Maar dan kon volgend met zijn bekende koor „De Minnestreelen" een concert, waarop hij werd gehuldigd ter ge- kl-ein dblilSnn WantWdït ^mfziek5 genheid van zijn 60-jarig jubileum als musicus. Het auditorium woonde het concert bij, e v ene m-en t,0n 'waarrrve Warmen- gezeten in vletten. Op de foto de eerste rij vletten met op de achtergrond de Minne- huizen een loffelijke da-ad ge- streelen rond de vleuqel, waaraan Hubert Cuypers zijn zangers begeleidde. Men ziet ook stel-d heeft, zal nog lang stof tot - spreken geven. de fraaie krans, waarmee de diamanten jubilaris gehuldigd werd. (Vervolg en slot van pag. 3) Daarna kwam Mgr. Hanssen te spreken over de m-ogelijkhed-en die de versohillen-die emigr-atiege- bieden bezitten. Frans Canada is e-en Kathol-iek 1-anid, met Katho lieke instellingen, scholen en Uni versiteiten, een land van bede vaarten met honderdduizenden deelnemers op èen dag. Het is zelfs zo, d-a't men in Frans Canada bang is voor immigratie, die wel licht de Katholieke cul-tuur scha de zou kunnen berokkenen. Voor onze Katholieke emigranten een land, waar bet geloof veilig kan w-orden behouden, In Engels Ca nada is het apostolaatswerk in volle gang. Overal vormen zich parochies, Katholieke centra in een overwegend ni-et-Katho-liek 1-an-d. De immigranten dii-enen zich dus op -deze brandpunten vam Katholiek leven te concen treren, daardoor eraan medewer kende, dat de Katholieke invloed in -d-at land sterker wordt. Ook in Australië, waa-r slechts w-einige Katholieken zijn, zijn dergelijke brandpunten te vinden, di-e zich steeds uitbreiden. In Ni-eu-w Zeeland is h-et per centage Katholieken slechts 13, doch daar heeft men het voor deel, dat het overwegende agra rische karakter v-an het land weinig ruimte overlaat voor de gevaren van de moderne wereld. De taal geeft geld en zegen In de emigratiegebieden wordt van de Katholieke immigranten een grote persoonlijke godsdien stigheid verwacht; ook van de gezinnen wordt een grote mate van godsdienstigheid gevraagd. Men dient de goede eigenschap pen van zelfstandigheid, doorzet tingsvermogen. sterke persoonlijk heid en doelbewustheid in werk en streven aan de dag te leggen. Men moet zich g-oed voorbe reiden op de emigratie; de taal léren is een eerste vereiste-; op de eerste plaats, om toegang te verkrijg-en in het religieuze leven- Ten tweed-e, om zi-c-h maatschap pelijk te k-unnen handhaven. Elk woord, dat men van d'e vreemde taal méér ken-t, is zegen en -geld waard, al-dus drukte Mgr. Hans sen het ui-t. Maakt studie van d-e godsdienstige waarheden. Dan al leen -kan hetgeen het -nieuwe va derland biedt een compensatie zijn voor d-e offers, d'ie men moet brengen bij het verlaten van het eigen vaderland. Voelt m-en d'e sociale noodzaak om te emigreren-, da-n ga. Maak een kloek beslui-t. Wanneer de kinderen op redelijke motieven willen emigreren, laait ze gaan. Laat dit ook gelden voor d-e jonge vrouwen. M-gr. Hanssen besloot zijn rede met e-en be roep te doen- op de Katholieke e-enh-eïd, die -de welvaart van de maatsohappelij k-e groeperingen -moet behouden en d'e emigratie bevorderen, die een -eis van d'e tijd geworden is. Oost- Westfriesland noodgebied Nadat het zangkoor van de parochiekerk onder directie van NEDERLANDSE IMMIGRANTEN STAAN ER GOED OP Op zijn reizen door Canada en Australië kreeg Mgr. dr. Hanssen heel wat goeds over de Nederlandse immi granten te horen. „Hollan ders zijn goede boeren. Zij passen zich goed aan en zij zijn de beste katholieken van de wereld", werd in Ganada gezegd. In Austra lië heette het: „Uw immi granten hebben alle deug den van andere immigran ten, maar hun ondeugden niet'' en een pastoor in Nieuw-Zeeland zei hem: „Uw volk is het nieuwe bloed, dat ons land nodig heeft". su Dulcis" van Kothe en het „Ave Maria" van F. Litt ten ge hore had gebracht, kwam Drs. J. F. van Kampen. Hoofd van de Emigratie Stichting te spreken over de achtergrond van de Ne derlandse emigratie en de le vensomstandigheden van de Ne derlanders in de diverse emigra- tielanden. Hij beklemtoonde de noodzaak van de emigratie met een over weldigend cijfermateriaal. In W.- Duitsl-amd leven 8.000.000 displa ced persons, die werk en een woning zoeken. Italië -heeft een emigratie van 400.600 personen peer jaar nodig, maar kan -daar -nooit' aan toekomen. Nederland heeft n-od'ig een emigratie van ongeveer 50.000 personen p. .jaa-r. Binn-en twintig jaar zijn wij' een vol-k v-a-n twaalf millioen inwo ners, met 365 tot 700 personen per km 2. Er is een tekort aan bouwgrond-, terwij-l een verdere splitsing van -de bedrijven en ont eigening van tumbouwigi'-onden mi-et m-eer verantwoord is. D-e land- en tuinbouw alléén geven een surplus vam 15.000 personen beroepsbevolking per jaa-r. Het Oostelijke gedeelte van West- Friesland wordt een n-oodgebied genoemd wegens gebrek aam be staansmogelijkheden, O-ok hij be nadrukte die ei-genschappen, die men zic-h moet aankweken, om ais immigrant te kunnen slagen, kennis va-n de taal, nederigheid, die zich niet uit in criti-ek ten o-pzichte van hetgeen d-aar soms minder goed m-och-t zijn dan in Nederland en spaarzaamheid, als waarborg, om zich sociaal en eco nomisch te kunnen integreren. Daarna ging spr. over tot bespre king van d'e verschillende emi- gratiegetoieden om er tenslotte op aan te dringen de emigratie tot de heer J. Tromp Jzn. het „Je- onderwerp van zeer ernstige stu die 'te maken, om te bevorderen, dat d'e sociaal-economische ge zondheid van het la-nd beho-uden blij've. Pontificaal Lof Na heit dankwoord va:n de voor zitter zong men het Wilhelmus, waarna Mgr. Hanssen,geassis teerd door Deken A. n. Harst, als Diaken en Pastoor G. W. van Diest, als Sub-diaken e-en Ponti ficaal Lof ce'l-ebr-eerde, waar-mee d-e ten volle gesl-aagd'e Landdag werd besloten. GEEN SLACHTOFFERS, GROTE SCHADE EINDHOVEN. Hedenmorgen omstreeks half zes heeft zich bij Philips te Eindhoven een zware ontploffing voorgedaan op de 4de etage van de gloeilampenfabriek van het gebouwencomplex aan de Emmasingel. De slag was tot ver in de omtrek hoorbaar. De explosie had brand ten ge volge, welke zich aanvankelijk ernstig liet aanzien. Het vuur kon echter ingeperkt worden en om ongeveer half acht was men de brand meester. Of schoon aanvankelijk gevreesd werd dat de ontploffing slacht offers had geëist, bleek dit ge lukkig niet het geval te zijn. Tal van ruiten werden vernield. De schade is nog niet te overzien, maar moet zeer groot zijn. Een lid van de Philips-bran-dweer brak een middenvoetsbeentje. De ex plosie deed zich voor in een labo ratorium, waar op dat ogenblik niet gewerkt werd. K.N.V.B. AFD. NOORDHOLLAND Uitslag Jubileum-Kruis Groep A. WGW 1—Oosterend 1 He-lder 3—HRC 4 HRC 4Tex. Boys 1 Groep B. JVC 1Behagen 2 Call.oog 1Kaagv. Groep C. W.Waard 2BKC 2 Schagen 3-N. Niedorp 1 Groep D. Hugo Boys 1Koedijk 1 Groep E. Succes 2R-KDV-0 1 Zwaag-dijk 1-Succes 2 Groep F. SEW 1—BEO 1 Andijk 1—KGB 1 Groep G WSW 1—W. Friezen 1 VVW 2Sporters 1 Groep I. St. Victor 1—RKEDO 1 Grassh. 2St. Victor 1 Groep J. Ouden-dijk 1 RKAFC 2 Schoorl 1Ursem 1 Groen L. Hugo Boys 2LSW 1 Alkmaar 1Alkm. Boys 4 Groep M. B-erdos 1Zeemacht 2 Groep N- Figmondia 1Uitgeest 1 Jubileum-Beker HollandiaVolendam 16 Zomeravondcompetitie 25 Juni OSSBerkhout; 26 Juni NOCAlw. Forward; 26 Juni: SEW—Hollandia. Uitslagen: SEWAlw. For ward 4-1BerkhoutBlokkers 2—1; MOC—Hollandia 0—0. STOFFELIJK OVERSCHOT GEVONDEN DEN HELDER. Zaterdag middag heeft één der in Den Helder aanwezige Engelse motor boten het stoffelijk overschot ge vonden van één der Engelse ma trozen, die onlangs met de ramp op het Marsdiep is verongelukt. Evenals het stoffelijk overschot dat dezer dagen op Texel is aan gespoeld zal ook dit een zee mansbegrafenis ontvangen op de plaats van de ramp. HOLLANDIA DE MINDERE VAN GEROUTINEERD VOLENDAM HOORN. Wat moed was er wel nodig om zich aan voetbal spelen èn voetbalkijken te wagen op deze depressie-Zondag. De spelers van Volendam, Hollandia en een paar honderd onversaagde supporters waagden het er toch maar op en het was beslist niet aardig van de weergoden, dat zij niet het minste beetje respect toonden voor deze dapperheid. Deze bekerwedstrijd werd dus een z.g. waterballet dat niette min zijn aantrekkelijkheid als voetbal met ver-Ioor. Hollandia bleef een stuk ten achter bij d'e geroutineerde 2de k-l-asser Volendam. 16 werd de uitslag. In de eerste helft was er 1 van een overwicht der Volen- I dammers nog niet zozeer sprake. 1 Hollandia gaf toen goed partij, inaar de Volendammer uitvallen waren veel en veel gevaarlijker. Enfin, voor de rust begon, had den de gasten een betrekkelijk veilige 20 voorsprong verkregen door doelpunten van Koning en Smit. Hollandia kwam nog tot 21, kort na de rust; een schot van Jager, in die roos geschoten door Bos. Maar tot verdere doeltref fende krachtsontplooiing kon de lloornse club niet meer geraken. Volendam was en bleef verder baas, hetgeen o.m. bleek door doelpunten van Toon Tol, Koning, Smit en Di-ck Tol. Expositie-prijs (2040 m): 1- Prof. Heny 3-06.6 (1.29.7); 2. Peter Kar- nac 3.06.9; 3. Prinses. Tot. w 1,70 pl 1,20 1,70, k 2,20 cov. 2.40. Sohilderijeh-prijs (2000): 1. Oc- tavianus 3.02 6 (1.27); 2. Neerlan- dia 3.03; 3 Our Bonni B. Tot. w. 9, pl- 2,80 i,80 1,70, k. 10 cov. 7,70 Beeldhouwkunst-prijs (2040 m) 1. Oostings Lieveling 3.06.1 (1.30.4) 2. O Lapize 2 3.06.1; 3. Olivia Ha- villand. Tot. w. 3,90, pl 2 3,70, k. 13,20, cov. 6. Muizen-prijs (1900 m): 1. Que- rido 1 2.59 (1.33.2); 2. {Juinte Hol landia 2.59.3; 3. Q William P. Tot. w- 2,30, cov. 1,60, k. 3,80. Palet-prijs (2100 m): 1. Prinses Zora 3.01 (1.26.2); 2. Menno Dy namic 3.01 8; 3. Larrikin. Tot. w- 3,80, pl 1,90 2,20. k. 10.60, cov. ■5,40. Hamer en beitel-prijs (2100 m): 1. Old Gold 3.06 (1.26.9); 2. Mar tini Spencer 3.06.7; 3. Otella. Tot. w. 1,90, pl 1,40, 1,60, k. 2,70, cov. 4,10- Inspiratie-prijs (2120 m): 1. Madame B 2.59.2 (1.23.7); 2. My Darling 2.59.9; 3. Volante 3 3 01.5. Tot. 18,60, pl. 6,30 2,60; k 20.60, cov. 3,80. Totale omzet f 28-832,50. 1—2 1—0 3—1 4—0 2—2 2—2 1—7 5—1 4—0 afg. 7—1 1—4 afg. 5—1 1—4 4—2 2—5 afg. 0—5 6—0 0—1 7—2 Evenals de wedstrijd tegen Zeeburgia hebben de Racers kans gezien ook Westfrisia met de doelcijfers 43 te kloppen. Ook nu stonden de Heldersen met 41 voor. Daar zii het daarna even te gemakkelijk opvatten, konden de Westfrisia-spelers het spel naar de Racinghelft ver plaatsen, met het resultaat, dat de strijd met een 43 stand eindigde, welke de verhouding in het veld vrij goed weergaf. Het waren de Enkhuize-rs die het eerst succes hadden. Nadat er ongeveer acht minu-ten waren ge speeld schoot d-e linksbinnen op Haaie wijze lan-gs De Haan. Goed spel van d-e kleine Bruin-es, een jhni-o-r d'ie gerust zijn weg wel zal vinden, leidde bijna tot een ■tweede doelpunt, die trek-bal van hem w-erd d-o-or middenvoor Si mons over gescholen. Kramer, die tegen zijn oude club blijkbaar wilde laten zien dat hij het n-og niet was verleerd, sneed enk-elie mal-en op verbluf fende wijze langs twee, dirie le- igienstand-ers, om d-an met een fraaie trekbal of pass z(jn mede spelers in staat te stellen te doel punten. Het was de rechtsbuiten zelf die de stand gelijk maakte. Nadat hij weer eens de gehele verdediging was gepasseerd gaf hij plotseling met zijn linkerbeen een scho-t waarnaar Ub-els ver geefs greep. Twee minuten later wees het scoringsbor-d reeds 21 aan. Weer was het Kramer die de grondlegger van dit doelpunt was. Hij werd namelijk op het beslissende moment door twee tegenstanders van de bal geduwd, toen hij deze reeds voorbij was gesneld. De referee kende ae Racers daarom 'n strafschop toe welke door Heeres op onberispe lijke wijze werd ingeschoten. 2-1. De Racers hadden nu blijkbaar de sroaafc te pakken, wa-nt geen twee minuten later beoordeelde de uitgelopen keeper een voorzet van Kramer verkeerd en hel was toen voor Nieuwstad weinig moeite om het i-edier i-n het doel te lopen. Nog voor de rust w-aren het weer de gastheren die hun aanhang deed juichen. Rijkers paos-eerde op zijn eigen wijze enige tegenstanders om vervol gens Nieuwstad middels een tr-ek- bal een fraaie kans aan te bie den, welke door hem werd be nut. 4—1. Na de rust gingen de Racers het wat kalmer aan doen. Nu was de bal meer op de helft van de thuisclub. De aanvallen van de Entohuizers waren echter te doorzichtig om succes te heb-ben, daardoor duurde 't nog tot twin tig minuten voor het einde eer C. Stelling met e-en geweldig schot, da-t via de linker- naar de rechter-paal vloog de achterstand verkleinde. Doordat keeper Ubels geblesseerd geraakte werd het elft-al van Westfrisia omgezet. Linksback Sohu-lz ging het nu onder de lat proberen en Dan- germond ging naar achteren. Voor lang was dit echter niet, da-ar de voorhoede zonder zijn voorberei dend werk zonder gevaar was. Het was typerend dat juist deze speler drie minuten voor het ein- die bet derde doelpunt voor de gasten maakte. Hierdoor steeg de spanning aanzienlijk. Vooral toen Westfrisia in de laatste mi-' n-u-ut een vrije schop op de rand van het strafschopgebied kreeg te nemen. Deze werd door Dan- germon-d juist over de lat gescho ten, waardoor ook de laatste kans van Westfrisia was verke ken. FEUILLETON 53. Een dame? Om mii te spre ken? Ja, eer» lange dame. mijn heer met een sluier voor het ge laat. Laat haar maar boyen ko men. Zijn eerste gedachten gingen onmiddellijk naar Cbaritv Wrave. Er zou toch niets met Dickie ge beurd ziin? Maar dan werd de deur ge opend en trad Lilian Delomosne het vertrek binnen. Laurence paste zich ommidd'elliik bii d-e situatie aan en heette haar rus tig welkom, niet vergetend, dat ziin hospita noff in de kamer was. U zu'lt wel heel erg ver wonderd ziin mii hier te zien. zei h-et meisje, zodra de andere vrouw weer u-it de kamer was Er gebeuren de laatste zo veel vreemde dingen, verte-lde hii haar. dat ik mp eigenlijk over niets meer verwonder. Ik ben blij u weer te zien en hoop. dat u een kop thee gebruiken zult. Ik vrees dat ik u niet veel anders kan aanbieden, maar O neen, ik zal alleen maar een kop thee gebruiken, viel zii hem in de rede. Mijnheer Workman, ging zii dan voort. ik ben u komen op zoeken, omdat ik me daartoe ge noodzaakt gevoelde. Zo? U heeft volkomen gel'iik. als u zegt, dat er tegenwoordig aller lei vreemde dingen gebeuren, ging zii voort. En het split me erg dat ik het zeggen moet. maar ik heb ook de hand gehad in één van die vreemde dingen. die u die anonieme brief ge schreven heeft. Tot haar verbazing scheen die bekentenis Laurence helemaal niet in verwondering te bren-gen. Rustig schonk hii een kop thee voor haar in. Ja, antwoordde hii einde lijk. ik wist. dat die brief ge schreven moest ziin d-oor iemand, die in verband stond met de firm-a. Waarom dacht u dat dan. vroeg zii verwonderd. Omdat het papier, dat voor die brief gebruikt werd. het soort papier is. dat voor de firma wordt vervaardi-gd' en de machnie één van de machines is geweest, die sinds kort door de firma in ebruik ziin genomen. Bewonderend keek Lilian Delo- mosn" hem aan. Dat is heel knap geredu ceerd merkte zii op. Ja. maar ik heb het niet alléén eed-aan. F.en kennis van me heeft me er attemt op ge maakt. Dan zeker een kennis, d'ie heel goed op de hoopte is van de toestanden bii de firma. Inderdaad. Lilian Ddom-eeno speelde even det baar lepeltie. maar sloep eipd-riiik baar o-pe" weer on Heeft, u z'ob niet afge vraagd ivaarom ik u die brief gezonden heb' Neen, ik weet, nameliik zeker, dat u het deed in de ver onderstelling mii daardoor een dienst te bewijzener».... Ja. gaa-t u verder.... Waarom heeft u h-et mii niet persoonlijk verteld in plaats van die brief te sturen? Ja. misschien had ik dat beter kunnen doen. Wat ik vra gen wil. beeeft u enig vermoeden betreffende de identiteit van uw vijanden? Neen nog niet. Dan zal ik u alles vertellen onverschillig wat me dat ook zou kunnen kosten. U moet weten Stop! Ik hoor u daar zeg gen: onverschillig wat me dat ook zou kunnen koster». Moet ik daaruit afleiden, dat, er voor u gevaar kan ontstaan, als u mii vertelt, wie miin viia-nden ziin? Laurence stond on en liep met grote stappen in ziin kamer op en neer. Dan heb ik liever dat u me niets vertelt, zei hii. Neen. ik moet het u vertel len viel zii hem vlug in de rede. En als u niet wilt luisteren zal ik d-p zaak aan de politie io handen geven! Laurence sloeg baar enige ogenblikken scherp gade. Ooe^ dan! Lilian Delnmosna sloeg haar beide band-en om baar knip -boen en ke°k hem h-pel ernstig aan. U heeft zich natuurliik al afgevraagd, wie uw vii ander» zfin. zei ze en u heeft hun identiteit nog n-iet kunnen vast stellen. Dan za] ik hun namen noemen. In de allereerste plaats John Bedford. Laurence liet door niets blii- ken, dat hii geschrokken was. Hii bleef rustig tegen de tafel leu nen en keek haar vragend aan. En Francis Armadale, Wat! riep Laurence uit. Neen toc'h! Hii heeft het hele pla-n ont worpen. Hii heeft u van het eerste begin af gade-geslagen en zag iets in uw uitvinding. Ga verder, zei Laurence. Ter» derde Brémond. OCh wat. Een geesteliike! Neen. dat is hii niet Bré- mo-n-d is een geldschieter, die op het ogenblik in moeilijkheden verkeert en o-m geen argwaan te wekken steekt hii zich. alc hii naar Engeland komt. in het kleed van een geestelijke. Laurence keek haar aan. alsof hiit 'iin oren niet kon geloven. Nog iemand a-nders? vroeg hii. Ja. een Fransman. Paul Sabatier! Laurence gaf uiting aan ziin gevoelens door een schel gefluit. Ah' Nu herin er ieto y-o te r>'7 "rootste scheik"-"dipe van deze tijd. fWordt vervolgd)

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1952 | | pagina 4