ROME Foto-album Rietdekker beschuldigd van onvoorzichtigheid Bergen wil 't Oude Hof aankopen JZZLE indaag BANDEN Voelen onze N.-Hollandse clubs voor „gemengde indeling'? Anjerfonds Afdeling Noordholland informeert: Een nuttige enquete Nog negentien clubs in de grote strijd Kok toerde rond van andermans geld Brandende sigaret oorzaak van noodlottige brand? Jubileumbeker-strijd wordt zeer spannend Noordholland en de Sint Bonifatius- bedevcart naar Dokkum Nel Hermsen werd reeds uitgeschakeld Scheepsberichten Maria Goretti Ruime noodwoning Zeer binnenkort verschijnt: van het Koninklijk bezoek aan Noordholland Een prachtig geschenk voor alle emigranten! Een schitterende herinnering voor iedereen s n ui goedkope paling (oedkope zeevis v. d. Stok's prima Ancré Horloge Fa. G. O u d e s Voor al uw ADSP. EMIGRANTEN E en andere belangstellenden E 5 Interessante filmavond - WOENSDAG 25 JUNI 1952 PAGINA 5 1: jze m iets tot poeder JW Staten >ep :en fiets zoogdier Friesland arve mgste at m i 5uid-Amerika luropa ren telwoord ;ezonderd van tijd e (verouderd) i (Fr.) I KRUISWOORD- ISEL No. 38 1 Noorwegen, 8 II natie; 13 nu; 14 ors; 18 noot; 20 Spa, n; 25 Riga; 26 tour- 30 knook; 31 pi; 33 ilen. of; 3 raad; 4 water, n; 7 Duitsland; 9 1 nes; 12 een; 14 tie; 17 opa; 19 oog; ■oet; 25 rek; 27 unie; if; 34 re. V BOEKTE IN 1952 RESULTATEN uibberfatorieik te Den over 1951 weer zeer resultaten. In de le jl is de moderne be- te Enschede ge- en in bedriif ge le ontwikkeling van de directie niet on- )e concurrentie spe- harde valutamarkten, aanzienlijk. Door het -lenen van efficiënte can de overheid veel t de versterking van «balans. Dank zii de nissie van Febr. 1951 eit aanmerkelijk ver- de deelneming in de labriek Vredeslein is id ontvangen. Na af- ad f 49.195 (f 638 >5) reservering van vorig jaar werd er ooteerd aan het fonds bedrijfsrisico's) res- ildo winst van f 704 (f 606.171). Voorge- een onveranderd di- 9 pet. ANDSE UITVOER IVEST-DUITSLAND t-Duitse autoriteiten stemming gegeven tot Nederland van hout van 400.000 mark. voor 42.000 mark en r 200.000 mark. RIJWIEL MOTOR van het grootste be- weet waar het post en zal hem daar wel ïken. even het hoofd en s met zich mee naar ras dat, Charity? vroeg n zii de trap afliepen, eet het niet, Dickie, eloof dat het de pupil irbert Armadale, juf- omosne. imt zeker horen, hoe root is. meende Dickie, ijk, daar komt miin- tman! 3 kwam op dat ogen de deur in. Op de hoek ■aat was hij van ge- sranderd en- was naar r teruggekeerd, met de zijn idee even te be- net Lilian Delomosne. :ien van Charity en log hii met grote stap- ap op en Charity be lt hij haar heel verwon- ag. >n jullie van plan mil k te brengen? vroeg en hebben jullie be- ieuws voor me! Mooi. aar even mee Het spnt juist even weg was. Ik e' gezicht Dickie dat.je ijzonders te vertellen (Wordt vervolgd) De afdeling Noordholland zit het komend seizoen met een grote moeilijkheid. De indeling van de eerste klassen baart zor gen. Zoveel zorgen zelfs, dat er een circulaire in zee is gegaan aan alle belanghebbende clubs waarin gevraagd wordt om een antwoord op de vraag „Heeft u overwegende bezwaren tegen een „gemengde indeling?" De oorzaak van deze moeilijk heid is niet ver te zoeken. 'De toch al ieder jaar met veel kunst en vliegwerk in elkaar gezette „zuidelijke' eerste klasse, is geo grafisch namelijk geslonken tot zeven clubs, waarbij we dan nog de beide Egmondse verenigingen Zeevogels en Egmondia rekenen. Hetgeen betekent, dat minstens drie clubs uit andere rayons aan deze groep zullen moeten wor den toegevoegd. Maar laten we U eerst even een overzicht geven, hoe de clubs rayonsgewijs bij elkaar liggen. Dan hebben we in de Kou van Noord-Holland: W.G.W., J.V.C., S.R.C., Wierin- gerwaard, Kaagvogels en Nieuwe Niedorp; omstreken Alkmaar; Hugoboys, Koedijk, VTOS, Alk maar, Vrone, Egmondia, Zee vogels; Zaanstreek: DOIZ, SVA, RCZ, DREO, Uit geest en Zaanlandia; Drechterland: St. George, VVW, Blokkers, HOSV, KGB, RKEDO, RKDVO, SEW, St. Victor, Valken, Sijbe- karspei, Berkhout.' De mogelijkheid blijft dan nog, d'at Berdios door een nederlaag tegen de derde Amsterdamse KN VB-candidaat, de gelederen van Alkmaar en omstreken zou komen versterken. De competltieleidier voegde enkele Alkmaarse clubs bij de Zaanstreek en het restant bij de „Kop" en aldus werden de drie afdelingen geformeerd. Nu ech ter Drechterland overbevolkt raakt met twaalf clubs en de andere twee de negentien reste rende clubs zouden moeten „delen", komt de moeilijkheid op de proppen. Het gevolg is geweest de „enquête-circulaire", die naar we van verschillende clubs al ver namen, met gemengde gevoelens is ontvangen. Het is niet zozeer, dat men tegen „nieuwe gezichten" is. In tegendeel deze zouden met vreugde en open armen begroet worden. Men krijgt een verfris sing, men raakt uit de verstar ring vandaan. Men krijgt geen gedwongen wedstrijden meer, tussen cluhs, die elkaar van haver tot gort kennen en die precies weten, welke man „ge dekt" moet worden, enz. Doch de onvermijdelijke ver hoging van de reiskosten drukt de animo en de vreugde over een e.v. nieuwe indeling in een heel klein hoekje weg. Daarbij komt nog, dat die onderlinge „derby's" veel belangstelling trekken en de supporters mak kelijker tot meegaan bewegen, als b.v. een verre reis naar af gelegen contreien. „HET JUBILEUM-KRUIS" Is men bij de Jubileum-beker na Zondag tot de laatste acht ge vorderd bij het Gouden Kruis schiet het ook al „lekker" op. De winnaars van de negentien poules uit de tweede ronde zijn nu bekend en zes ervan spelen Zondag a.s. een tussenronde, waarna dus nog zestien clubs overblijven voor de eindstrijd. Dit zal dus nog een viertal Zondagen vergen en de finale voor het Gouden Kruis kan dus op 27 Juli a.s. tegemoet worden gezien, tenzij de afdeling Noord- Holland mocht besluiten alsnog een Woensdag of iets dergelijks in te schakelen. Hetgeen eohter, we willen het nogmaals naar voren brengen, niet bepaald be vorderlijk is voor een normaal verloop van deze Gouden Kruis- wedstrijden. De winnaar van het vorig jaar, JVC uit Julianadorp heeft zich met succes door een lastige poule weten heen te werken. Schagen 2, Kaagvogels, Callantsoog en tenslotte ook SRC (1—0) moest het hoofd buigen voor de nieuw bakken eerste klassers, die „hun" Gouden Kruis 'dus wel fel ver dedigen. Maar er zijn nog voldoende kapers op de kust. WGW, on danks een nederlaag tegen Oos- terend(kruist nog door en Alcmaria 3 verraste vriend en vijand met een zege in een pouie, waarin Hugoboys, Vios, Koedijk en Dirkshorn geen katjes waren om zonder handschoenen aan te pakken. Ook N. Niedorp kwam zover met rustige, zekere overwinnin gen. In Drechterland drongen de volgende cluhs tot de laatste negentien door: Blokkers, ook al 'n club, die al eens tot de finale van het Kruis doordrong, en toen tegen Hugo-Boys sneuvelde, ver der komt Drechterland met Sij- bekarspel. In Alkmaar successen voor AFC 2, LSW 1, Kolping Boys en Zeevogels I. Tenslotte hier het volledige lijstje van de nog „aanzijnde elf tallen WGW 1, JVC 1, N. Nie dorp 1, Alcmaria V. 3, Blokkers 1, Sijbekarspel 1, RKAFC 2, Zee vogels 1, LSW 1, Kolping Boys 1, Vitesse 2, Punmersteijn 2, WFC 4, Zaanseboys 1, Volendam 4. De vier overigen ,naar alle waar schijnlijkheid Succes 2, SVA, KGB of SEW en W.-Friezen of Spartanen. Zondag a.s. zullen zes van deze elftallen elkaar in een tussenronde ontmoeten. Het zijn: JVC IZeevogels I, RK AFC 2Alcmaria V. 3, Kolp. Boys IVolendam 4. En dan de eerste week in Juli begint de strijd van de laatste zestien met als inzet het Jubileum-Gouden Kruis. Het is een extra krachtsin spanning waard in deze warme da^en. Toch moeten de diverse bestu ren, die deze enquêteformulieren te beantwoorden kregen deze kostenverhoging niet al te som ber gaan inzien. De afdeling Noord-Holland is van de finantiële moeilijkheden van de clubs zeer wel op de hoogte en wanneer het tot een nieuwe indeling zou komen, dan zal er zeer zeker rekening mee worden gehouden, dat bepaalde „kasstukken" behouden zullen blijven, terwijl bovendien" de verhoging van de reiskosten tot een minimum zal kunnen wor den beperkt, ais men deze in delingen maar met beleid samen stelt. En dat de compefïiteleider dat zal doen, daar zijn we nu al van overtuigd. De clubs moeten ö.i. toch wel bedenken, dat hoe de zaak ook wendt of keert, er toch m het komende seizoen wat zal moeten gebeuren. Drechterland zal in de rich ting van het Zuiden een veer moeten laten en er zullen weer zoals alle jaren Alk maarse clubs naar noorden of zuiden moeten trekken. Voor die clubs komen de gro tere reiskosten toch en men zal ze moeten accepteren,, voor die clubs zouden de derby-inkom sten helemaal vervallen en men zal het lijdelijk moeten aanzien. Is het daorom niet juister, om allen gezamenlijk die „last" te dragen en erin toe te stemmen dat de afdeling Noord-Holland de vrijheid krijgt indelingen te ontwerpen, die met een mini mum verhoging aan reiskosten, een behoud van de kasstukken, een veel aantrekkelijker compe titie zouden waarborgen, met bovendien de grote kans. dat het spelpeil in de afdeling zou gaan stijgen. De voordelen wegen o.i. ruim schoots tegen de nadelen op 's-GRAVENHAGE. —'Een 28- jarige kok van een Haags rust huis kreeg'enige tijd geleden van een 89-jarige inwoonster een cheque van f 332.50 te innen. Om die boodschap te doen nam hij even de fiets van een eveneens m het huis werkzame verpleeg ster. Hij bleef weg met fiets en' cheque. De fiets verkocht hij in Schevenmgen en daarna huurde hij een bromfiets, waarmee hij een tocht door Nederland begon. Na 17 dagen belandde hij in Rot terdam. Daar verkocht hij ook de bromfiets. In Amsterdam is hij tenslotte gearresteerd. Hij heeft bekend. Het geld was op. GOED AFGELOPEN W ARMENHUIZEN Maan dagmorgen viel het dochtertje van de heer W. Berkhout alhier van een vier meter hoge waranda van de Urselaschool. Hoewel het on geval zich ernstig liet aanzien, viel het bij onderzoek nogal mee. Het meisje liep een ernstige arm- wond op en kon na verbonden te zijn ten huize van dokter van Hes téren, weer naar huis terugkeren. Geslaagd ALKMAAR Aan de Bisschop pelijke kweekschool te Ouden bosch (Broeders St Louis) slaagde voor het onderwijzersdiploma onze plaatsgenoot de heer P. J. M. de Ree. Het NOORDHOLLANDS DAGBLAD zendt eigen verslaggevers naar: de TOUR DE FRANCE de OLYMPISCHE SPELEN IN HELSINKI de WERELDKAMPIOENSCHAPPEN wielrennen in Luxemburg en Parijs Is U nog geen abonnee? Vult dan meteen even dit biljet in, dan kunt U ook profiteren van alle bijzondere berichten van de krant, die DE sportkrant van Noord-Holland is. Ondergetekende: Adres: Woonplaats: wenst zich te abonneren op het Noordhollands Dagblad. per week a f 0.48. per maand a f 2.07. per kwartaal a f 6.20. Indien men zich per 1 Juli a.s. abonneert, ontvangt men tot die datum de krant gratis. Handtekening: ALKMAAR Op de zonnige maar winderige namiddag van Dinsdag de I3e Mei brak er plotseling brand uit in een, door twee gezinnen bewoonde, boerderij aan de Huiswaard. Het vuur was vermoedelijk in het rieten dak ontstaan en binnen een hall uur was het gehele gebouwtje, met schuren en al, waarin nog een ket stond, in de as gelegd. Van de inventaris werd vrijwel niets gered hetgeen te meer een schadepost voor de bewoners betekende, omdat zij niet verzekerd waren. Bovendien is het de bewoners, waaronder verschillende kleine kindéren, ternauwernood gelukt zich in veiligheid te stellen. Twee verklaringen Verdacht van grove onvoor zichtigheid werd de rietdekker J. M. uit Bergen door de Alk maarse recherche aan de tand ge voeld, waarbii de man, d'ie erg overstuur was door het gebeurde, ruiterlijk erkende, sigaretten op het dak gerookt te hebben. Eenmaal als verdachte voor de Meervoudige Kamer van de Alk maarse arrondissementsrechtbank verschenen, kwam de rietdekker echter op al zijn verklaringen, voor de politie afgelegd terug. Hij verklaarde één en ander maat gezegd te hebben omdat hij nogal opgewonden was en omdat hij met politie-zaken niet op de hoogte was. Sigaret in de mond Op het moment d'at de brand uitbrak en er door de rietdekker om hulp werd geroepen, liep de getuige A. van M. het huis uit. Zij zag, dat de rietdekker op dat moment een sigaret in de mond had. Maar verdachte kon zich niet voorstellen een sigaret ge rookt te hebben. De getqige C. de G., secretaris van de Alkmaarse Vrijwillige Brandweer, verklaarde, dat het die dag zeer winderig was en dat de brand niet meer te blussen was. Het roken van sigaretten bii rietdekkerswerkzaamheden acht te hij zeer gevaarlijk. De getuige D. J. R. heeft in haar tuin een pakje shag-vloei- papier gevonden. Hetgeen 'baar bevreemdde want haar man rookt geen shag. Het heeft voorts de getuigen IN DE AFD. NOORDHOLLAND Nog steeds duurt het tournooi om de jubileumbeker van de af deling Noord-Holland voort. Nog nooit is de inschrijving zo groot en zo belangwekkend geweest en nog nooit is de strijd zo fel ge weest. Elf ploegen zijn nu nog over gebleven, waarvan er zes Zondag a.s. in een tussenronde uitkomen. De drie winnaars vormen dan met de vijf vrij ge>lo tenen 't laat ste achttal, dat dan in drie weken de zaak tot een einde kan bren gen. Drie wedstrijden dus Zondag en wel: KW (3e kil.)ZFC (2e kl.) WSV (2e kl.)—OSV (2e kl.) HRC (2e kl.)Succes (4e kl.) De vijf vrijgestelde ploegen voor deze tussenronde t.w. Volen dam 1, Volendam 2, Helder, Zaan dijk en KFC (dus drie 2e kl., één derde klasser en één res. ie klasser) zullen met de drie -win naars, waarvoor de drie tweede klassers ZFC, OSV en HRC favo riet zijn (al zal WSV al zijn best doen OSV de voet dwars te zet ten) voor een behoorlijk eind- vuurwerk zorgen. En misschien zitten er nog wei de nodige derby's in. HRC en Helder zijn er nog bij en verder is het alles de Zaan wat de klok slaat, met dan- de heide Volen- damse elftal!>n als aanvulling. ook bevreemd, dat toer» eenmaal de brand was uitgebroken, de rietdekker zijn auto en de lad der in veiligheid heeft gebracht. Direct na do brand heeft één der getuigen de rietdekker toegeroe pen: „Lelijke sufferd, wat doe je ook met een sigaret op het dak!" Boer melkte voort Tegen de eensluidende verkla ringen van de getuigen, bewo ners van het verbrande huis, in, kwam eer» getuige a décharge vertellen, dat hii rook uit de schoorsteen zag komen. Ook een veehouder, die in de buurt zat te melken zag rook en dacht: „Het brandt daar best bij moeder M." Maar onbewogen was hij verder gegaan met de meïkerij, een variant op het be kende: „en de hoer, die ploegde voort". De officier van justitie, mr. J. C. V. Meisc'hke, vond het vreemd dat verdachte tweeërlei verkla ringen had afgelgd. Hii hield zich. mede gezien de getuigen verklaringen, maar aan de eer ste en kon de houding van de rietdekker, evenmin als zijn ver weer, bewonderen. De oorzaak van de brand kon volgens hem niet anders, dan gelegen zijn in 'bet feit, dan dat dP rietdekker op het dak gerookt moest heb ben. H;j eiste voor die onvoor zichtigheid een boete van 500.- of 100 dager» en een voorwaarde lijke gevangenisstraf van drie maanden met een proeftijd van drie jaar. Geen schuld? Mr. Rei.jers, de verdediger, meende dat de verklaringen, bij de politie door verdachte afge legd, gedaan zijn in een staat van opgewondenheid. Het kan niet. dat de man gerookt heeft. Nie mand heeft hem trouwens zien roken. Kan niet het electriseh fornuis van de enie bewoonster Kof bet petroleumstel van de andere huisvrouw de oorzaak van de brand ziin geweest? Bewijs voor de schuld van ziin cliënt kon hij echter niet vinden en de adivocaat vroeg daarom vrijspraak voor de rietdekker. Er is na de oorlog een nieuw zomergebruik ontstaan in den lande. In de tweede helft van de maand Juni doet het Prins Bernard Fonds en de tot zijn kring behorende Anjerfondsen een beroep op U om de culturele op bouw in Noord-Holland verder te steunen. Met rechtmatige trots op haar prestaties komt thans de organi satie, d'ie de Anjer als haar sym bool heeft gekozen, opnieuw uw aandacht vragen. Ook in tijden van droogte, als andere gewassen kwijnen, gedijt de anjer. In deze jaren, waar de zorgelijke gelde lijke omstandigheden in den lande een voor de instandhouding van de cultuur ongunstige kli maat hebben geschapen, blijve het Anjerfonds het orgaan, dat vruchtbaarheid op het gebied der schone kunsten bevordert en waar nodig beschutting verleent aan levensvatbare jonge kiemen op dit terrein. Uit het succes van haar daden blijkt genoegzaam hoe grote behoefte er in Noord- Holland bestaat aan dit initiatief. Doeltreffende stimulering van de bouw van gemeenschapshuizen m afgelegen streken, steun aan goede kunstuitingen, onder voor waarde, dat ook buiten de grote steden in deze provipcie opvoe ringen zuilen worden gegeven, instandhouding van cultuur-his torisch belangrijke monumenten; bevordering van goede bibliothe ken: zodanige en hiermede ver wante activiteit ontplooit in toe nemende mate het Anjerfonds, zo het door u daartoe in de ge iegenheid wordt gestéld. Hiernaast wordt stellig ook de meer plaatselijke cultuur niet vergeten. Ik acht het een voor recht u ook nu weer tot steun aan dit zeer belangrijke, m Noord-Holland broodnodige, werk te mogen opwekken. De Commissaris der Koningin in de prov. Noord-Holland, Voorzitter v. h. Anjerfonds Noord-Holland, J. E. DE VOS VAN STEENWIJK. WAARSCHUWING ALKMAAR. Door het Konin gin Wilhelminafonds voor de kankerbestrijding worden luci fers in de handel gebracht, waar van de doosjes zijn voorzien van het bekende embleem. Zij wor den uitgegeven in pakken van tien doosjes. De vastgestelde prijs per pak bedraagt dertig cent, per doosje drie cent. De doosjes wor den in de handel gebracht via erkende leveranciers. Het publiek wordt gewaarschuwd de lucifers niet van venters te kopen, die ze aanbieden voor een hoger bedrag onder mededeling dat hetgeen men meer betaalt dan dertig cent (of drie cent), zal worden afgedragen aan het Koningin Wilhelminaifonds. In die vastge stelde prijzen is de bijdrage voor het Koningin Wilhelminafonds reeds verdisconteerd, Het is niet een bevlieging van de jaren na de oorlog, dat katho lieken van Noord-Holland aan hun verering voor Sint Bonifatius uiting geven door als pelgrims naar zijn martelplaats te trekken. Vooral parochianen van Schagen kunnen hiervan getuigen, ais zij zich herinneren, hoe geestdriftig opgewekt door hun Deken naar Dokkum reisden. Het is ook zeer terecht, dat men aan Sint Bonifa tius een betekenis geeft voor de hele landstreek, die in zijn tijd door de Friezen werd bewoond. De West-Friezen, die in hun stad Medemblik het „kasteel van Ko ning Radboud" bezitten, kunnen zich met eTe de nakomelingen noemen van die voorvaderen, die niet het voprbeeld volgden van deze koning maar zich lieten over winnen door de verkondigers van het Christendom. Hot voorbeeld van een martelaar sprak hun toch sterker aan, dan het terug treden van een Koning, die hard- nekkig vasthield aan de d'Uister- nis van het heidendom. De een heid en eensgezindheid der Frie zen kon zeker niet verscheurd worden door het Flevo-meer, dat zijn oevers verder uiteenlegde, want voor dat bewonderenswaar dig vernuft en volharding de oevers weer aan elkaar verbond en dichter bijeenbracht, voelden de Friezen van de overkant, hoe wel zij zich blijkbaar overal ter wereld kunnen aanpassen, zich toch het beste thuis bij hun Wes telijke familie. Omgekeerd zal de ze familie zich nie,t in een vreemd land wanen, wanneer zij de stou te schoenen aantrekken, om de andere oever te betreden en hun Heilige Martelaar te gaan eren. En men behoeft dit niet alleen aan de mannen over te laten: ook de vrouwen kunnen haar verbor gen goede naam eer aandoen, wie weet in navolging van haar moeders, die eertijds een niet-be- schreven rol heoben gespeeld in de kerstening van haar stoere mannen! Op 7 Juli a.s. verzamelt de Aarts bisschop-Coadjutor van Utrecht, Mgr. Dr. B. Alfrink de pelgrims op de bedevaartplaats Dokkum en zal daar op deze dag ook het Sa crament van het H. Vormsel toe dienen aan de kinderen van deze roemruchte parochie. Dit is de Nationale Bedevaart. Op 13 Juli, dit is op 'n Zondag, trekt de Frie se Fietsbedevaart naar Dokkum. Wanneer de Katholieken van West Friesland niet weten, hoe ze zich hierbij kunnen aansluiten, willen de volgen dp dames en heren alle gewenste inlichtingen geven: In de zomerzitting van Provin ciale Staten van Noord-Holland komt aan de orde een voorstel van Ged. Staten, om ingevolge een verzoek van het gemeente bestuur van Bergen aan deze ge meente een bijdragen van f 50.000 te verlenen voor de aankoop van 's Oude Hof-complex, waarvan de waarde door taxateurs ge schat is op een bedrag, dat ligt tussen de f 250.000 en f 300.000. Ged. Staten verwachten doch stellen dit niet als voor waarde, dat ook het Rijk een bijdrage van f 50.000 zal verle nen, omdat bij de aankoop hier van belangen zijn gemoeid, die, zioh niet beperken tot die van de gemeente Bergen, omdat het Oude Hof als natuurmonument en recreatiegebied jaarlijks door duizendjen van buiten Bergen wordt bezocht. Ook uit historisch oogpunt, aldus Ged. Staten heeft 't Oude Hof betekenis. Daar de gemeente Bergen zien bovendien nog voor zware uitga ven geplaatst ziet naar schat ting tot een bedrag van f 150.000 omdat hiet gebruik wil maken van de gelegenheid tot aankoop van enige andere bezittingen van wijlen de heer Van Reenen, waarvan de eigendomsverkrijging voor de gemeente van recht streeks belang moet worden ge acht, achten Ged. St. het gemo tiveerd, voor de aankoop van ge noemd boscomplex een bijdrage van f 50.000 te verlenen. Zij willen hieraan echter de voorwaarde verbinden, dat de ge meente verplicht is 't Oude Hof- complex ongerept in stand te houden. Zij motiveren hun voor stel nog met aan te voeren, dat, mocht niet tot aankoop worden overgegaan, er reëel gevaar be staat dat dit complex als bouw terrein zal worden verkaveld. Onze beiaarden gingen uil TUITJENHORN De grote dag voof de oudjes van Haren karspel behoort weer tot het ver leden. 't Was een hele zit naar Rotterdam, maar wat daar be leefd werd, deed dat ongemak weer gauw vergeten. Ten eerste het wonderwerk van de prachtige Maastunnel en toen een onverge telijke tocht met een fijne boot van de havendienst „Spido" door Rotterdams havencomplex. Zeer voldaan kwamen de oudjes van boord. Een hoogtepunt van zo'n dag is altijd de gezamenlijke maaitijd. Ook deze keer was die in het restaurant Groenendaal weer keurig verzorgd. Precies 8 uur arriveerde het gezelschap zonder enig ongeval en in de beste stemming te Tuitjenhorn, waar de opwekkende tonen van de mu ziekvereniging „St Hildegardis" de stoet naar café Fernhout be geleidde. Onder het genot van koffie met koek werd nog gezel lig nagebabbeld. H. van Koningsibruggen, Loods- gracht 22, Den Helder; H. Kroon, Nieuwe weg 18 Anna Paulowna; Mej. T. Komen, Molenvaart 429, Anna Paulowna (ook te bereiken vanuit Breezand); J. Koster Hoofd straat 3, Hippolytushoef; K. Jong, Dorpsstraat 16, Zwaag; H. v. Oos ten, Robbenoordweg, Wieringer- werf; Fr. Amsing, Alkmaarseweg Middenmeer; Mej. Tr. Bos, Wes- terterpweg 20. Slootdorp; j. Stam B 63, Spanbroek; C. Ruiter, Z 89, Zwaagdijk. J. A- J. de Bree, Kap. Voorzitter Hoofdcomité, Nationale Bedevaart naar Dokkum. Eerste strandfeest' V.V.V. EGMOND AAN ZEE Ondanks het slechte weer werden dezer dagen op de Boulevard autoped races voor kinderen van 5 tot 10 jaar gehouden, waarvoor een vrij grote belangstelling bestond. Win naars van de drie groepen waren Margriet Meursing uit Amster dam, Elly Kille uit Amsterdam en Frans Bronzing uit Bilthoven. Als aardige attractie werd hierna on der luide aanmoedigingen der kinderen een extra race voor de ouders op de auto-ped gehouden. Velen gaven aan deze oproep gehoor en het werd een gezellige wedstrijd. Winnaars werden de heer van Waardhuizen en Mevr. Korf. Om twee uur 's middags begon nen de eigenlijke strandfeesten, waarvoor de inschrijvingen we gens het slechte weer pas vlak voor de wedstrijden toestroomden. Een kleine honderd kinderen ver schenen op het speelveld. Een vlaggenrace voor de klein tjes en een flessenloop en hinder - nisbaan voor de oudere kinderen van 5 tot 8 jaar vulden dit ge deelte. De ouderen boven 16 jaar kon den zich vermaken met koppen snellen. speciaal voor dames en de paren namen deel aan de tra ditionele aardappeldans. TWEEDE DAG WIMBLEDON Waren het op de eerste dag de heren-enkelspelen, die de aan dacht op Wimbledon vroegen, gisteren verdeelde men z'n inte resse over de dames-enkelspelen, warvan reeds diverse partijen uit de tweede ronde en de heren- dubbels. Verrassend was de nederlaag van een totaal uit vorm zijnde Nel Hermsen tegen de Engelse mrs. Thomas (63, 61). Mevr. Roos-van der Wal won gemak kelijk van de Engelse mrs. Lux- ton met 61. 6—2. De Neder lands-Engelse of Engels-Neder landse mevr. RinkelQuertier versloeg mrs. Cooper met 61, 6—3. Voor de tweede ronde werden o.a. gespeeld: Doris Hart si. Shir ley Odling 61, 6—0; Dorothy Head si. mrs. Salo 63, 6-^-2; Angela Mortimer si. Rita Ander son 62, 62; Maureen Connol ly si. mrs. Edna Moeler 62, 60; Shirley Fry si. mrs. Mary Halford 60, 60; Susan Par tridge si. J. Kermina 86, 62. Voor het herendubbel luiden de voornaamste uitslagen: Mot tram en Paish si. Mervyn Rose en Don Candy 60, 36, 63, 64; Gardner Mulloy en Dick Savitt sl. Williams en Fancutt 63, 64, 63; Seixas en Stur- gess sl. Waltonand en Hovell 61, 63, 63; Mc. Gregor en Sedgman. sl. Washer en Brichant 6—1, 6—0. 6—1. WO N i ALKMAAR. Met 31 ver loor het snelle HZC gisteravond in het Zomerbad van DAW, doch aanvankelijk zag het er geheel niet naar uit dat de Alkmaarders op eigen terrein ongeslagen zou den blijven. Keer op keer zwom men Sievers en Hermsen de DAW achterhoede uit verband, waarop telkens gevaarlijke situaties ont stonden, die sleshts met moeite konden worden opgelost. Hierbij moest de voorhoede soms zelfs assisteren, zodat ook de DAW- aanvallen weinig gevaarlijk wa ren. Toen echter v. d. Horst dc bal vrijspeelde en goed op Slikker plaatste, kon deze van dichtbij met een achterwaartse boogbal de stand op 10 brengen. Kort hier na echter zwom Sievers vanaf het middenveld open hoewel zwaar gehinderd, maakte hij er met een „druk"-bal 11 van. Geheel ver diend overigens, want in deze periode moest van Straaten ver scheidene malen tonen, dat hij het keepersvak nog steeds goed verstaat. Direct na de rust loste Boxem vanaf de middellijn een kogel, die ditmaal doel trof: 21. In tegenstelling met zijn spel voor de rust bleef de Jong star op zijn plaats liggen, waardoor alle bal len op midvoor v. d. Horst ge plaatst moesten worden, die ech ter goed in bedwang werd gehou den door de Hilversumse mid- achter. Toch gelukte het deze twee DAW-ers uit goed samen spel na een vrije worp de zege veilig te stellen. Met voor DAW nog een thuis wedstrijd tegen DWÈ en een uit wedstrijd tegen HPC voor de boeg is de stand op het ogenblik: DAW 6 4 11 21—13 DWR HPC HZC Dolfijn 8—15 13—10 12—16 3— 8 DAW 2 speelde met 22 gelijk tegen Het IJ 3. 'n Curiosum BREEZAND Een kip, uit de ren van de heer W. Houdijk aan de Koningsweg alhier, leveFde dezer dagen een enorme prestatie. Het dier deponeerde nl. een reuze-ei in het hok. van de vol gende afmetingen: lengte as 8 cm en dikste omtrek 14 cm. Het ge wicht bedroeg ruim 120 gram. Nu, in de vistijd, zou men aan visserslatijn van de onderhavige kip denken, maar uw correspon dent zag het dierlijk product met eigen ogen. Hercules 23 te AlgiersAmstel- kerk 23 van Antwerpen-Bor- deaux; Amstelland 23 te Bahia; Amstelstad 24 rede Belawan; Annenkerk v. 23 kp. Guardafui- Aden; Bengkalis 23 van Penang- ColomboCottica p. 23 Azoren- Plymouth; Groote Beer 23 370 O. ten N. Cp. RaceJohan v. Oldenbarnevelt p. 23 Thursday en.; Kota Inten 24 Belawan verw. Maas 23 nm. te Antwerpen: Mui- derkerk 23 van Ptamelia; Niger- stroom 23 v. Monrovia-Freetown; Orion p. 23 nm. Ouessant-R'dam; Parkhaven p. 23 kp. Finisterre; Prins Willem 2 p. 23 Cp. Pine Rijndam 24 te New York verw.; Singkep p. 24 vm. Kp. Finisterre; Soestdijk 23 van Port Said-Hali- fax; Zeeland 23 van Singapore- Belawan, Aagtedijk 23 van New Cork te Buenos Aires; Aalsdijk 24 Hoke van Holl.; Arkeldijk p. 23 Scilly'sCeram p. 24 Gibraltar- Santander; Cronenburgh 22 van Bilbao-IJmuiden; Diemerdijk 22 te Portland (Oreg); Duivendijk 22 van San Francisco; Maashaven p. 24 nm. Freetown; Rijnland 25 IJmuiden verw.; Stad Alkmaar 26 Hoek v. Holland verw.; Stad Breda 23 van New Orleans-Ne- derland; Waterman vertr. 24 van R'dam-Halifax; Abbekerk 25 Adelaide verw.; Gevr. v. d. en n. R.K. HUISHOUDSTER, die de leiding v. d: huish. geh. op zich kan nemen, in gez. m. kinderen. Eigen rit-slaapkamer, huiselijk verkeer, hulp v. werk ster aanw. Br. of pers. aanm. 'sav. na 7 uur bij Fam. Vlek, Borssen- burgpl. 6', Amsterdam- Zd., tel. 22925. Naar en naar het graf van de Heilige Eerste vertrek 20 Juli Programma en opgave: de heer E. van Emstede, Secr. Maria Goretti fonds Kloosterstr. 9 - Assen IIU Vacantieverblijf gezocht liefst in boerengezin, voor gezonde jongen van 12 jr., van half Juli- half Aug. Genegen eni ge verg. te betalen. Br. ond. F.G. 2384, Adv.bur. De la Mar, Amsterdam. Te koop: bevattende woonkamer, 2 slaapkamers, portaal, keuken, bergplaats, WC enz. Te bevr. bij Th. HOGEWERF, Aannemer U 20, Ursem. Te koop een STIER met goede papieren bij C. lorver. Mij zen,Aven- horn. Hierin worden opgenomen op beter papier gedrukt alle 21 foto's welke in het Noordhollands Dagblad verschenen van het Koninklijk bezoek aan de provincie Noordholland h Bij vooruitbetaling bij onze bureaux en alle agenten van het N.H.D. 1.25; na Zaterdag 28 Juni 1.75. Bestelt s.v.p. tijdig; zie bestelbiljet op pagina 2 fel Wij hebben deze week weer en char, 5 pd. 1.Wij- ine, 5 pd. 1.vette makreel, 4 pd. 1.10; le klas Holl. zeezalm filet p. pd. 0.65; hele mooie stoofpaling, p. pd. 1. nieuwe haring, p. st. 0.15 Verder alle soorten zee vis tegen de allergoed koopste marktprijs. Paling- en Zeevishandel Hekelstr. 33 - Tel. 3195 Eigen palingvisserij VOOR EEN NAAR Langestr. 14 Alkmaar verzekeringen, hypothe ken, financiering: G. VIS Barsingerhorn, telef. K 2243-276. iti -t- WAAROM zoudt U in de rij wach ten. Uw spoorkaartje ligt klaar bij pass. bureau Velthuvs. Koningstraat 2 Den Helder Corr Lissone-Lindeman I op VRIJDAG 27 JUNI, aanv. 8 u. E n.m., in café Halfweg te Heerhugo- waard Zuid. Vertoond worden o.a. „Mijn neef uit Cana- da", „Nederlanders in Australië" en „Dit is Nieuw Zeeland". Toegang vrij. E xnmiHmiMiaiaiRiaiaiBiBiBiiiiMiRiiii"

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1952 | | pagina 1