De Nederlanden bakermat van deze twee Orden ROS twee< Historie van een bijkerk Geslaagde Nederlandse instructieve film FEITEN Vijfde eeuwfeest ongeschoeide Carmelitessen Viering op 15 Augustus in Zuid-West Friesland Manifest van rlo Europese beweging van heden 22-25 Juli 1952 de I dag de opwekkende tochtgenoot de een aansporing om te volharden de de overwinnaar van vermoeidheid de steun voor de laatste etappe Het beste dagelijkse middel ter opwekking en verkwikking Gevech\ Coppi Nederlam op de dert PAGINA 4 VRIJDAG 27 JUNI 1952 (Van onze speciale verslaggever) Als In een Limburgs dorpje de laatste voetgangers zich naar huis spoeden, klinken over de lage daken de eerste tonen van een zilvergestemd klokje: „De zustertjes gaan bidden". En in het stille klooster bidden de Carmelitessen de Metten, zoals haar voorgangsters reeds vijf eeuwen geleden hebben gedaan. Op 15 Augustus zal de tweede Orde van de Carmel haar vijfde eeuwfeest vieren. Nadat de eerste orde voor mannelijke reli gieuzen reeds drie eeuwen had bestaan, dreigde omstreeks 1400 een geestelijk verval in deze mannelijke tak, daar de paters bij de nieuwe problemen, ontstaan door de opkomst der steden, hun zuiver beschouwend leven moesten opgeven, teneinde actief bij te dragen tot de oplossing van deze problemen. Om de riike vruchten van liet I tot God te wijden. Ook onder de beschouwende leven voor het volk der Nederlanden te behou den, gaf de generaal van de Car- mei-orde in 1452 aan een groen zusters in Gelderen toestemming een klooster te stichten en de naam Carmelitessen aan te ne men. Dit was de stichting van een nieuwe, tot op heden de strengste orde voor vrouwelijke religieu zen.. Sedertdien ziin de Carmeli tessen van Nederland uitge zwermd over de gehele wereld. Ondanks oorlogen en duizender lei moeilijkheden is Nederland nimmer zohder Carmelitessen ge weest. Na de hervorming, tijdens welke verschillende kloosters werden verwoest, bleef die Car mel te Vilvoorde over als uit gangspunt voor stichtingen in betere tijden. De Carmels liggen thans ver spreid over Nederland. Duits land Brazilië en andere landen. Wegens financiële en diploma tiek? moeilijkheden kan de stich ting van een Carmelitessenkloos- ter op de Oosthoek van Java on gelukkigerwijze nog geen door gang vinden. In Amsterdam geen Carmel Steeds dringender aanvragen komen binnen bij de generaal van de orde van de Carmel om on verscheidene plaatsen in ons land een Carmelitessenklooster te stichten. De hoofdstad bijvoor beeld het Amsterdam, waar zoveel gebed nodig is heeft geen Carmel binnen zijn muren. Slechts financiële moeilijkheden beletten de bouw van nieuwe Carmelitessenkloosters, want aan roepingen hebben de zusters geen gebrek. In ons land ziin t'hanc zeven kloosters met ruim 20'0 zusters. Hoewel Ihet Carmelitessen'leven zwaar is de geestelijke en li chamelijke inspanningen ziin zeer groot melden zich veler» vooral jonge meisjes. In onze t.iid is er meer edelmoedigheid dan men denkt. Want het zijn de edelmoedivNen on de- de jonge vrouwen, die zichzelf volkomen willen offeren. aR*s willen ge ven om zich geheel aan de liefde moderne meisjes ziin „vrouwen met een mannelijke ziel", die de nodige psychische en phvsiekc krachten kunnen opbrengen. Het neurologisch en medisch onder zoek voor de intrede is zeer streng. Toch blijkt dat meisies met een normale gezondheid en psychisch evenwicht het Carmel- leven kunnen volhouden en wel met grote blijheid want er ziin geen vrolijker mensen dan deze Carmelitessen, daar haar leven geheel wordt beheerst door de liefde tot God. waardoor de in spanningen niet. zo moeilijk te dragen ziin. De Carmelitessen wililen 'het leven van Maria navolgen in het stille contact, dat Zii met God heeft gehad. Deze intimiteit met God trachten zii te vervolmaken door inwendig gebed en medita tie. Zes tot zeven uren per das ziin de zusters direct met God bezig in koorgebed. Metten en Lauden Completen en Vespers, meditatie en geestelijke lezins. Slechts enkele uren. na de maal tijden. hebben zii verlof het stil zwijgen te verbreken en dan kla tert haar lach luid op in de op gewekte recreatie met de mede zusters. Strenge levenswijze De levenswijze van een Car melites is streng, om niet te zeg gen. hard. Zii slapen in eenvou dige cellen. Aan de muur hangt een kaartje: „Zuster Agnes. waartoe ziit gii hier gekomen?" Een harde strozak bedekt het houten bed.. Iedere nacht om twaaii uur worden de zusters ge wekt om in de kapel te bidden voor de ontelbare intenties, die len. Dit nachtelijk koorgebed is een versterving, waaraan een Carmelites nimmer went. De an dere offers: het eenvoudige voed sel. de korte nachtrust, het ver moeiende leven, werden tot een gewoonte, dit opstaan uit de diepste slaap echter nooit. De zusters vasten van veertien September, het feest van de H. Kruisvinding, tot Goede Vrij dag, van Kiuis tot Kruis, zoals de volksmond zegt. De Carmel verzekert een deel van zün inkomsten door de ar beid der zusters in huis. tuin en stal. De meeste Carmelitessen kloosters hebben een hostie- bakkerij. waar dagelijks twintig duizend hosties van ongedesemd brood worden gebakken. Verder vervaardigen en verzorgen de zusters paramenten van vele kerken. Zij schrijven middel eeuwse literaire werken na. schilderen, boetseren en dragen de zorg voor de uitgebreide en welvoorziene bibliotheken. Haar voedsel krijgen de zusters voor een deel door het houden van koeien en pluimvee. De opgave, welke de Carmeli tessen zich met. haar leven van offer en gebed stellen, is de zorg voor de heiligheid van priesters en missionarissen, de herkerste ning van de wereld de Duitse Carmelitessen inzonderheid voor de geestelijke vernieuwing van Duitsland en speciaal de 'her kerstening van bedriif en beroep. In onze tiid van weggeworpen en besmeurde waarden boude'"» de Zusters in baar stille Carmels de Godsgedachte zuiver. Zii to nen dooi- haar leven, dat God een Realiteit is en een Autoriteit met souvoreine rechten Reeds tallozen ziin door haar gebed ge holpen, want „Wie van haar iougd af alles aan God heeft s-honken kan verwachten. dat God haar ntetc zal weieeren o - A - v r' "'5. IfllfP!!! 11111111: 111111 Éilill fcsS Vs s v v> m,5 - BEROEP OP SAMENSTELLERS NIEUWE KABINET De beweging van Europese federalisten dringt er in een ma nifest bij diegenen, die bij de vorming van de nieuwe regering betrokken zullen zijn op aan, dat het vraagstuk van de éénwording van Europa tot het kernpunt van het regeringsprogram wordt ge maakt en dat dit ook tot uit drukking wordt gebracht in de voordracht van ministers, uiter aard allereerst in die voor minis ter van Buitenlandse Zaken mogelijk gesteund door een staatssecretaris voor Europese' samenwerking maar ook in die voor de andere portefeuilles, zo wordt gezegd. Van de nieuwe regering en Staten .Generaal vraagt zij, dat zij met vernieuwde kracht alle pogingen, die bijdragen tot de constructieve samenwerking en federale aaneensluiting van gro tere of kleinere statengroepen in Europa zal ondersteunen en zo mogelijk, moedige initiatieven daartoe zal nemen, wetende, dat zij daarbij steunen op de instem ming van 90 procent van het Nederlandse volk. Bij het Nederlandse volk dringt zij er op aan te verlangen, dat, nu het door deze verkiezingen het doelbewust streven naar de eenwording van Europa algemeen heeft aanvaard, het ook de be reidheid zal tonen in de komen de jaren de voor deze eenwor ding noodzakelijke kleinere en grotere offers te brengen. MARKTEN BARNEVELD BARNEVELD, 26 Juni. Hluimveemarkt. Redelijke handel. Aanvoer ca. 31.000 stuks. Prijzen: Oude kippen, witte f 2.102.20; zwarte f 2.202.30; jonge hanen f 2.202.40; N.H. blauwe kuikens f 2.703.05, alles per kg; overige per stuk: oude hanen f 34.75, tamme konijnen f 37.50; tamme jonge duiven f 0.500.75. Eiermarkt. Redelijke handel. Aanvoer ca. 850.000 stuks. Prijzen f 16.4516.75; algemene prijs f 16.55 per 100 st.; kiloprijs f 2.71. Bierveiling: Matige handel. Aanvoer ca. 490.000 stuks; prijzen kippeneieren van 50-60 gram f 1416.35; kippeneieren van 6065 gram f 16.5216.71; kal koeneieren f 20; parelhoeder- eieren f 11.20; fazanteneieren f 11 eendeneieren f 11.8012.26; alles per 100 stuks. Varkensmarkt: Kalme handel, i. aanvoer, ca. 180 stuks. Prijzen: Biggen f 5264; 7 drachtige zeu gen f 325—425, alles per stuk. OPNIEUW zijn de krachtinstalla ties aan de Jaloe gebombardeerd, thans door ongeveer 150 geallieer de straalvliegtuigen, aldus is van daag te Seoel bekend gemaakt. Op de grond hebben twee geal lieerde eenheden aanvallen ge daan op vijandelijke troepen en deze verdreven uit de heu vels, vanwaar zij de veiligheid van geallieerde voorposten be dreigden. De gevechten aan het westelijk front woeden de gehele dag. TE PANMOENDJON zijn de ge allieerde onderhandelaars van daag voor de besprekingen weg gelopen nadat zij de communis ten hadden medegedeeld, dat zij eerst over drie dagen zullen te rugkomen. Dit is de derde maal, dat de geallieerden weglopen se dert de besprekingen vastliepen op de laatste kwestie, de vrijwil lige repatriëring van krijgsge vangenen. ACHESON, de Amerikaanse mi nister van buitenlandse zaken, die momenteel te Londen ver blijft, zou Engeland, met instem ming van Truman, hebben mee gedeeld, dat de Ver. Staten een nauwere samenwerking met de onder Amerikaanse leiding staan de V.N.-operaties op Korea zou den toejuichen. Deze Amerikaan se mededeling zou het gevolg zijn van de felle politieke storm in Engeland om het feit, dat de regering-Churchill niet van te voren van de bombardementen aan de Jaloe op de hoogte was gesteld. DRIE JOEGOSLAVISCHE meca niciens zijn gisteren met een toestel met passagiers geland in de Italiaanse plaats Foligno. Het toestel had een bemanning van vijf koppen en negentien passa giers aan boord. De drie meca- niciëns willen in Italië als poli tieke gevangenen worden be schouwd docii de overige leden van de bemanning en de passa giers willen naar huis terugke ren. Vanmorgen is het toestel dan ook weer vertrokken. MYRON TAYLOR, die tot 1950 de persoonlijke vertegenwoordi ger van Truman bij het Vaticaan is geweest, is vandaag door Z.H. de Paus in particuliere audiëntie ontvangen. DOKTERSDIENSTEN ZONDAG 29 JUNI RAYON WEST-FRIESLAND (WEST) Dokter Ferwerda, te Twisk, te lefoon 8; Dokter Van der Meer te Westwoud, telefoon K 2280 - 355; Dokter Wajcm te Spanbroek, tele foon K 2263 - 215. BERKHOUT/A VENHORN: Dokter Van der I,inden te Berk hout, telefoon K 2295 - 264 Burgerlijke Stand HARENKAFSPEL Geboren: Pieter M zv 1 Groenhart en A E Veltkamp. Huwelijksaangiften: Adrianus C Bes 21 j en Magontha H Hoo- geboo-m 21 j, Overleden: Guurtje Houtman 84 j wed v C Veldman; Cornelia Stoop 73 j echtg v M Tesselaar (overl. te Alkmaar). m De geschiedenis van c»e mjiteiK te warns, onaer ue parochie Bakhuizen, begint met de evacuatie van de Limburgers naar Friesland in 1945. Reeds lang leeide onder de parochianen, die in Warns en omstreken woonden, het verlangen daar een eigen kerk te mogen hebben, wijl de afstand naar de parochiekerk nogal vrij ver was, voor sommigen zelis meer dan 10 km. Maar met de evacuatie moesten er drie noodkerken onder Bak huizen gebruikt worden. Door welwillende medewerking van de heer J. Krul werd te Warns zijn houtschuur daarvoor ingericht. Met geleende goederen van de parochiekerk en van de kapel van Mooi Gaasterland. die door de Duitsers in beslag was geno men, was daar, naar omstandig heden een zij het primitieve, toch behoorlijke gelegenheid ontstaan. Ornaat er ruimte ge noeg was, kwamen des Zondags ook de Warnser parochianen daar ter kerke. De geestelijkhe bedie ning was toevertrouwd aan de Pater Redemptorist, G. Visser. Toen na enige maanden de Lim burgers weer vertrokken, groeide de gedachte om daar een vaste bijkerk te krijgen. Voorlopig was er nog. door de omstandigheden I geen verbinding met het Aarts bisdom te verkrijgen. De daartoe gemachtigde Deken van Sneek stond toe, dat men voorlopig daar zou blijven. Om dat in Bakhuizen tijdelijk een missionaris, Pater Schelbaert, Montfortaan, assistentie verleen de, was dit mogelijk. Wegens zijn vertrek in Juli naar de Missie, moesten de Warnsers nog enige tijd naar Bakhuizen. Ondertussen werd de zaak voorgelegd aan Z. F,m. Kardinaal de Jong. die 13 Juli 1945 toestond de hulpkerk aan te houden. Het getal gelovi gen van Warns, Laaxum, Molk- werum, Scharl en Staveren be draagt ongeveer honderd. Er werd een reservefonds in gesteld om in overleg met het parochiebestuur te komen tot de bouw van een stenen kapel. Er werd een stuk bouwgrond aange kocht, waarop in October van dat jaar de definitieve toestemming van Utrecht kwam. Het terrein ligt aan de rond weg langs de melkfabriek. Na allerlei pogingen, o.a een houten barak te kopen, werd er gepolst bij architect Arjen Witteveen te Leeuwarden. De Bouwinspecteur van het aartsbisdom had ook een raming gemaakt, maar wegens drukke werkzaamheden was deze niet in staat de eerste jaren aan dit werk te beginnen. 13 Juni 1947 kon de mededeling gedaan worden dat er toestemming was tot voorlopige bouwplannen. Intussen behielpen de gelovigen van Warns zich met de hout schuur. Maar de eigenaar begon deze zelf nodig te krijgen. De heer Krul heeft zich altijd zeer royaal tegenover de Katholieken ge houden. Door de eigen parochia nen werd het terrein in orde ge bracht. Wel kwam er nog een kink in de kabel vanwege een nieuw uitbreidingsplan van de gemeente H.O.N. Maar gelukkig was het oude besluit goed vast- êelegd en na enige stagnatie wam ook dit in orde. Eindelijk op 2 November 1948 kon er over gegaan worden tot aanbesteding. De laagste inschrijver was de firma Beuker van Workum. Maandag 24 Januari 1949 werd de eerste steen gelegd, 10 Juli van dat jaar kwam dan de grote dag van de in gebruikneming met een plechtige Hoogmis, opgedra gen door de Pastoor. Langzamerhand wordt nog aan gevuld, wat aan het interieur ontbreekt. Ook de uitwendige entourage is heel wat verbeterd. En als het God behaagt, moge wat nu nog bijkerk van Bakhui zen is, eens zich tot een zelf standige parochie ontwikkelen, onder de bescherming van de oude patroon van Warns, St. Jan de Doper. F. G. W. Te weinig wordt in Nederland het filmmiddel gebruikt als mo gelijkheid om bepaalde techni sche details van artistieke uitin gen onder de aandacht te bren gen. Het is daarom een uitste kende gedachte geweest van de stichting voor de culturele sa menwerking tussen Nederland Indonesië, Suriname en de Ne derlandse Antillen om een korte documentaire te laten maken over de in de westerse muziek in gebruik zijnde instrumenten, waarin hun werking wordt uit- cengezet en hun klank gedemon- i streerd. De film onderscheidt zich in de eerste plaats door een helder beeld en een uitstekende tech nische verzorging. De variaties der strijkinstrumenten, houten, koperen blaasinstrumenten, als mede het slagwerk passeren de revue en leden van het Amster dams kamermuziekgezelschap de monstreren en lichten toe. Ook de te weinig bekende harp ont breekt niet. De documentaire, die een uit gesproken instructief karakter heeft, kreeg waar dit maar even mogelijk was van Mannus Fran ken een gevoelige regie mee. De door Manus Flothuis ge schreven variatie op „Slaet op den trommele" klinkt aan 't slot uitstekend en geldt als een wel luidende samenvatting van de „instructie", die daaraan vooraf gaat. Voor de muzikale oren in In- doniesië en de West, die tot dus verre nrt' geen kennis maakten met de westerse muziek, zal de ze film ongetwijfeld aan het doel beantwoorden. Maar wij achten ook voor Nederland deze documentaire als eerste schrede op de weg van muzikaal begrip Dhr. Dominicus spreekt over Spanje WIERINGERMEER Voor onze J.K.V.P.ers belooft het Vrij dagavond a.s. weer 'n interessante avond te worden De heer Domi nicus, leeraar aan het R. K. Lyceum te Alkmaar zal spreken over het onderwerp: „Het pro bleem Spanje en Verenigd Euro pa". Allen dus Vrijdagavond naar Hotel Lely te Slootdorp, aanvang 8 uur. Ook leden van de K.V.P. zijn deze avond welkom. Naar Nieuw Zeeland W1ERINGERWERF Weder om gaat een onzer inwoners het vaderland verlaten, ten einde te trachten elders een nieuwe toe komst op te bouwen. Ditmaal is het de heer A. Westdorp die naar Nieuw Zeeland hoopt te emigreren. Met hem hopen we dat 't hem in zijn nieuwe vader land goed moge gaan. van belang voor jong en oud, die zich nimmer in deze in beeld ge brachte „achtergronden" hebben verdiept. Misschien zou het aanbeveling hebben verdiend, dat er juist met dit doel een meer pakkende ti tel aan deze documentaire was medegegeven Pieter van der Valk Broedende eenden door jeugd verstoord H.H. WAARD N. Het is jammer dat we 'moeten consta teren dat onder een Bepaald ge deelte van de jeugd van Heer- hugowaard-Noord de baldadig heid hoogtij viert. Broedende eenden moeten het ditmaal ont gelden. Verschillende eenden heb ben zich een rustig plaatsje ge kozen aan de slootkant, om daar te broeden. Herhaaldelijk hebben ons de laatste weken klachten van eendenhouders bereikt. De eenden worden verjaagd en de eieren op straat kapot gegooid. Dit is natuurlijk alles behalve in de haak en met klem willen we hierop dan ook de aandacht van de ouders vestigen. Met enige tact is het toch wel mogelijk de kinderen aan het verstand te brengen, dat dit optreden nergens op lijkt. WIERINCERWAARD OP DE FILM W1ER1NGERWAARD Het was Dinsdag een geweldige druk te in ons dorp. Alles is zo ongc- veel op de film gegaan: de ge meenteraad en polderbestuur in vergadering bijeen; de ouden van dagen; de bond van Platte landsvrouwen (ruim 100 dames) op het voetbalterrein, waarbij een aardige dans werd uitge voerd in oud-Hollands costuum; de brandweer in actie; alle schoolkinderen op 't schoolplein; de fokvereniging met een aantal koeien; de Eerste Hulp bij Onge lukken; zuigelingenzorg; Het Witte Kruis; de Middenstands vereniging; een optocht van aile verenigingên enz. enz. Een en ander geschiedde op initiatief van de Zangvereniging „Apollo". Bij de eerstvolgende uitvoering van „Apollo" zal de film worden ver toond. Wij twijfelen niet of hier voor zal grote belangstelling zijn. In juli vertrekken vijf emigrantenschepen In de loop van Juli zullen de volgende emigrantenschepen ver trekken: 2 Juli: „Zuiderkruis" naar Ca nada; 11 Juli: „Nelly" naar Australië (wijziging voorbehou den); 16 Juli: „Grote Beer" naar Canada; 24 Juli: „Waterman" naar Zuid-Afrika; 30 Juli: „Zuider kruis" naar Canada. M &gg||g De rondweg langs Bolsward van Hichtum naar de Rijksweg 43 met een aftakking naar Bolsward, ten behoeve waarvan een brug over de stadsgracht is gelegd, nadert zijn voltooiing en zal op 24 Juni a.s. door de Commissaris der Koningin, mr. H. P. Linthorst Homan, worden geopend. De brug over de stadsgracht is genoemd naar Gijsbert Jopica, wiens beeltenis in relief op de brug wordt aangebracht. Dit reliefbeeld is vervaardigd door de Friese beeldhouwer J. Adema te Huizum. VEEARTS DEKKER GAAT 'T ZAND VERLATEN 'T ZAND Naar wij verne men is de heer N. D. M. Dekker te 't Zand met ingang van 14 Juli a.s. benoemd tot wetenscnap- peiijk ambtenaar le klasse aan de Rijks-Universiteit te Utrecht aan de Kliniek voor Inwendige Ziekten der Veeartsenijkundige Faculteit. De werkzaamheid van de heer Dekker zullen bestaan in de rege ling van het onderzoek der patiënten door de toekomstige veeartsen, en het geven van lei ding aan deze studenten: een veel meer gespecialiseerde func tie derhalve, die zonder twijfel een mooie promotie mag worden genoemd. De heer Dekker is sinds 1 Oct. 1931 in 't Zand als veearts werk zaam geweest, en heeft ais zo danig tijden van voor- en tegen spoed op de diverse boerenbe drijven meegemaakt. De praktijk van veearts Dekker zal na diens vertrek worden verzorgd door de heren W. v.d. Sluis en F. Vogel. Een hunner zal zich, zodra er een woning beschikbaar komt, met terwoon in Juiianadorp vestigen; de andere betrekt dan de woning van de heer Dekker. Beide toe komstige veeartsen van 't Zand en omgeving hebben zich echter geassocieerd, zodat de practijk één geheel blijft. We wensen de heer Dekker en zijn gezin het beste, en een pret tige werkkring in Utrecht. Nieuw K.V.P.-lid in gemeenteraad van Zijpe 'T ZAND Wegens het ver trek van de heer G. Doedens naar Nibbixwoud zal de vacature in de Zijper Gemeenteraad in de K.VP-1'ractie worden bezet door de heer A. W. de Wit te Stolpen, Schagerburg. AFSCHEID JAN STAM ALS BESTUURSLID L.T.B. URSEM De afd. Ursem van de L.T.B. vergaderde in café Mulder onder praesidium van de heer C. Schaap. De agenda werd rustig afgewerkt. De heer Jan Stam bedankte om gezondheids redenen als lid van het bestuur. Voor het vele dat hij in een periode van 20 jaar als zodanig heeft gepresteerd, werd hij har telijk gehuldigd door de voorzit ter, door de heer Tel, lid van het hoofdbestuur, door de Zeer- eerw. heer pastoor, de burge meester en de heren SeyLs en v. d. Bijl. De heer Tel overhandig de het ere-diploma, dat alleen bij 25-jartge jubilea wordt uit gereikt, doch bij uitzondering aan de heer Stam werd toegekend. De Zeereerw. heer pastoor over handigde 'n mooie bloemenmand en liet in een geestige speech uit komen, dat hij gaarne een der zoons van Stam eenmaal de opengevallen plaats van vader zag innemen. Het bestuur over handigde een zilveren lepel, mes en vork. Daar de houders van kerkscha- pen en de kerkebollenbouwers de kerk financieel steunen, werd de idee geopperd, dat de bouwers van pootaardappelen ook iets voor de kerk zouden afstaan. Jt (Telefi LE MANS I Cop pi is vanda» min of meer ve gele trui, de B< Rennes na zijn ieder, die het n ditmaal zo rekt En dat kon de velen. Alfredo weer k' van Steenbergei Nu, in deze tv heeft Coppi imme dat hij al op de de Tour de basi leggen- voor een omf? is toch v bleken hoe preca: sijyipr Alfredo Ronde van Frank Het Italiaanse 1 gesplitst in Bart; pian-en. Zo erg z kaar het licht ii gunnen. En toen van door was, 38-jarige lastposi (want dat begint voor de roem va: den) zijn verknor zich heen en tro Dat betekende oc Steenbergen en ei kers zich ommiddi wierpen. Tussen d Bartalianen werd midaguur af dei bloeddorstig besti wel slachtoffers Toen de knuitdam; was opgetrokken i ten van de veel mate afgemat, da Coppi, noch vooi buit viel te behal In de jacht ove lange betonnen Le Mans tussen e grootheden, die vi tussen de Italianei hadden getrokken Rosseel opnieuw België te mogen t kleine Spanjaard op de hielen sto< gelukzalige lach kalkstreep. Zo heeft Belgii danks alle so-mbe gen, al zijn 2de ét: opmerkelijk resul ploeg, welke door bijster hoog w er En Rik, pas 27 ja menteel misschien vorm zijnde rennt karavaan, behield in de Tour. Men -kan nu w deze Ronde pas in de Alpen in het vangen, doch - zelfs de Italianen nen een klimm fessie als Rik va met een 10 min. Lausanne, zal ook niet te kloppen zi. bergen heeft nog i ais Fausto Coppi, de jaren mee. AI: de Italiaanse camp enkele jaren op al slachtoffer zal zijn tekent, dat de hee gen dan dezelfde f wenst te stellen ah voor elke voorste! zijn werkelijk fan dan wel, dat deze tige en inderdaad Belgische courreur minst zal storten i avontuur, zo min deze Tour heeft met een bravour e loze zekerheid blij nog na deze tweei houden, dat hij de nen. Eerlijk gezegd n Steenbergen een Maar we zien ook troeven, welke nie opzij kunnen w Neem bijvoorbeeld van de Franse na Rafel, Geminiani e die vandaag zich a ri-g in het strijdge' Neem verder onze van Est, van Bree Roks, die ook al i: op het voorste plai Vooral de kleine Sprundel was vanc aardig op dreef. St voor Roks een woord te zijn, wam die onder aanvoerii Coppi nog geen uu uit Rennes op de stormde ook hij me Dat Roks zich ter onstuimige geweld jacht naar het einc sitie niet kon han teen verwijt treffe Toch was Kee enigszins ontstemd, had meegeholpen r. bij de vluehtelingi den. „Slapen kun maar niet in de To gemak moeten hou- Ook C Kees Bellenaars 1 Maar hü moet dat t

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1952 | | pagina 6