ROSSEEL voerde. Belgen naar tweede achtereenvolgende zege Eenaenige Gianello vaste gast in de kakelbonte karavaan het GOUDEN WAAGSTUK Gevecht tussen aartsvijanden Coppi en Bartalionbeslist RADIO TncntcA VOLGERSIN DE „TOUR" CharlesTino en Maurice bezingen de f/zalige Pernod oot lharden moeidheid etappe Nederlandse ploeg op de derde plaats Van Swol geklopt door Drobny dunk U mW door T. S. Fletcher VRIJDAG 27 JUNI 1952 PAGINA 5 RTS DEKKER GAAT ZAND VERLATEN ND Naar wij verne- le heer N. D. M. Dekker md met ingang van 14 benoemd tot wetenscnap- mbtenaar le klasse aan 5-Universiteit te Utrecht Kliniek voor Inwendige der Veeartsenijkundige rkzaamheid van de heer sullen bestaan in de rege- u het onderzoek der door de toekomstige en het geven van tei- deze studenten: een er gespecialiseerde func- laive, die zonder twijtel ►ie promotie mag worden ?r Dekker is sinds 1 Oct. t Zand als veearts werk- weest, en heeft als zo den van voor- en tegen- 3 de diverse boerenbe- meegemaakt. De praktijk arts Dekker zal na diens worden verzorgd door de I. v.d. Sluis en F. Vogel, ner zal zich, zodra er een beschikbaar komt, met- in Juhanadorp vestigen; re betreikt dan de woning heer Dekker. Beide toe- i veeartsen van 't Zand ving hebben zich echter ïerd, zodat ae practijk eel blijft. ensen de heer Dekker en in het beste, en een pret- kkring in Utrecht. euw K.V.P.-lid in eenteraad van Zijpe ND Wegens het ver- n de heer G. Doedens bbixwoud zal de vacature ij per Gemeenteraad in de ictie worden bezet door A. W. de Wit te Stolpen, burg. HEID JAN STAM ALS STUURSLID L.T.B. M De afd. Ursem van B. vergaderde in cafe onder praesidium van de Schaap. De agenda werd fgewerkt. De heer Jan edankte om gezondheids als lid van het bestuur. et vele dat hij in een van 20 jaar als zodanig ■presteerd, werd hij har- ïhuldigd door de voorzit- ir de heer Tel, lid van fdbestuur, door de Zeer- eer pastoor, de burge en de heren Seyls en v.. De heer Tel overhandig- ere-diploma, dat alleen arige jubilea wordt uit- doch bij uitzondering aan Stam werd toegekend, •eerw. heer pastoor over- e 'n mooie bloemenmand n een geestige speech uit- dat hij gaarne een der van Stam eenmaal de allen plaats van vader emen. Het bestuur over- e een zilveren lepel, mes de houders van kerkscha- de kerkebollenbouwers de ancieel steunen, werd de ipperd, dat de bouwers ïtaardappelen ook iets kerk zouden afstaan. (Telefonisch van onze speciale verslaggever) LE MANS De Italiaanse armee onder leiding van Fausto Coppi is vandaag haar eerste grote aanval begonnen. Het werd min of meer verwacht. Vooral toen de kersverse drager van de gele trui, de Belg Rik van Steenbergen, in het wielerkamp te Rennes wa zijn eerste daverende succes in deze Tour, aan ieder, die het maar horen wilde, luidkeels verkondigde, dat hij ditmaal zo zeker als wat de Ronde van Frankrijk zou winnen. En dat kon de veldheer van het Italiaanse legioen moeilijk velen. Alfredo Binda mobiliseerde zijn strijdkrachten. En toch weer kwam België met een zege uit de bus. Niet Rik van Steenbergen. Nu Rosseel. Nu, in deze tweede etappe heeft Coppi immers niet beweerd, dat hij al op de tweede dag van de Tour de basis zou pogen te leggen voor een klaterende tri omf? is toch wel duidelijk ge bleken hoe precair de positie van signor Alfredo Binda in deze Ronde van Frankrijk eigenlijk is. Het Italiaanse kamp is scherp gesplitst in Bartaiianen en Cóp- pianen. Zo erg zelfs, dat zij el kaar het licht in de ogen niet gunnen. En toen Coppi er dus van door was, verzamelde de 38-jange lastpost Gino Bartali (want dat begint hij nu werkelijk voor de roem van Italië te wor den) zijn verknochte vazallen om zich heen en trok in de aanval. Dat betekende ook, dat Rik van Steenbergen en enkele ploegmak- kers zich onmiddellijk in de slag wierpen. Tussen de Coppianen en Bartaiianen werd hij van het midaguiur af dermate fel en bloeddorstig bestreden, dat er wel slachtoffers moesten vallen. Toen de kruitdamp tenslotte weer was opgetrokken waren de krach ten van de vechtersbazen der mate afgemat, dat er noch voor Coppi, noch voor Bartali enige buit viel te behalen. In de jacht over het acht KM lange betonnen autocircuit van De Mans tussen een stel mindere grootheden, die van de tweespalt tussen de Italianen handig profijt hadden getrokken, bleek André Rosseel opnieuw lauweren voor België te mogen oogsten. Met de kleine Spanjaard Bernardo Ruiz op de hielen stoof hii met een gelukzalige lach over de witte kalkstreep. Zo heeft België dus nu, on danks alle sombere voorspellin gen, al zijn 2de étappe-zegen, een opmerkelijk resultaat van een ploeg, welke door de experts met bijster hoog werd aangeslagen En Rik, pas 27 jaar oud en mo menteel misschien wel de best in vorm zijnde renner van de hele karavaan, behield het leiderschap in de Tour. Zelfverzekerd. Men kan nu wel zeggen, dat deze Ronde pas in Lausanne, met de Alpen in hot zicht, zal aan vangen, doch en dat durven zelfs de Italianen niet te ontken nen een klimmer van de pro fessie als Rik van Steenbergen met een 10 min. voorsprong in Dausanne, zal ook in de bergen niet te kloppen zijn. Van Steen bergen heeft nog niet zo'n naam als Fausto Coppi, maar hij heelt de jaren mee. Als hij zegt, dat de Italiaanse campiOmssimo over enkele jaren op alle fronten zijn slachtoffer zal zijn (hetgeen be tekent, dat de heer v. Steenber gen dan dezelfde financiële eisen wenst te stellen ais signor Fausto voor elke voorstelling; en deze zijn werkelijk fantastisch) west dan wei, dat deze zeer eerzuch tige en inderdaad formidabele I Belgische courreur zich aller minst zal storten in het onzeker avontuur, zo min als hij dat in deze Tour heeft gedaan. Want met een bravour en een grenze loze zekerheid blijft hij ook nu nog na deze tweede étappe vol houden, dat hij de Tour zal win nen. Eerlijk gezegd maakt Rik van Steenbergen een grote kans. Maar we zien ook nog andere troeven, welke niet zonder meer opzij kunnen worden gelegd. Neem bijvoorbeeld de generaals van de Franse nationale ploeg, Rafel, Geminiani en Jean Robic, die vandaag zich al even rumoe rig in het strijdgewoel bewogen. Neem verder onze landgenoten van Est, van Breenen en Thijs Roks, die ook al in deze etappe op het voorste plan stonden. Vooral de kleine debutant uit Sprundel was vandaag bijzonder aardig op dreef. Schroom schijnt voor Roks een heel vreemd woord tc zijn, want in de groep, die onder aanvoering van Fausto Coppi nog geen uur na de start uit Rennes op de vlucht sloeg, stormde ook hij mee naar voren. Dat Roks zich tenslotte in het onstuimige geweld van de slot- jacht naar het eindpunt zijn po sitie niet kon handhaven, mag reen verwijt treffen. Toch was Kees Pellenaars enigszins ontstemd, omdat Roks had meegeholpen het tempo er bij de vluchtelingen in te hou den. „Slapen kun je in je bed, maar niet in de Tour. Je had je gemak moeten houden Ook Coppi niet Kees Pellenaars kan hard zijn. Maar hij moet dat ook en deze vermaning was op zijn plaats. Im mers voor Nederland school er in dit ongemeen hevige gevecht, dat vier volle uren duurde, geen eer te behalen. Hoogstens een rede lijke plaats bü de sprint naar het einddoel. Onze krachten waren te verdeeld. Slechts van Est en van Breenen bevonden zich in de groep, die een honderd km. voor De Mans een grootscheepse jacht op stap^j zette. En hoe Coppi ook praatte, hoe hij ook bevelen uit schreeuwde naar zijn slaven Crippa en Raroni, het hielp op dgn duur niets. Toen er nog 50 km op het programma stonden, stormden vluchtelingen en jagers door de ravitailleringspost Sable. Juist op het moment, dat dë spoorbomen zakten voor een heel rustig rangerende goederentrein. De lange stoet auto's moest blij ven staan. Een hels claxoncon cert had geen zin. en toen na en kele minuten de trein zijn spelle tje had gespeeld en de karavaan zich weer op het slagveld moest begeven, waren vluchtelingen en jagers tot een compacte groep v^p welgeteld 32 man, waarin tal van beroemdheden, zoals Gemi niani, Robic. Lapebie, van Steen bergen, Coppi, van Kerkhove, Bartalij Ookers en Perez samen gesmolten. Van Breenen, van Est en Roks zaten eveneens in deze groep van beroemdheden. Aandacht voor Pellenaars Het peleton sjokte zich intus sen moeizaam voort met een dik ke vier minuten achterstand. Voor Rik van Steenbergen was op dat moment de leiderstrui weer vei lig en wei. Want de grote onbekende uit Amiens, Pierre Pardoen, die Dins dag met eenzelfde tijd als deze Belgische Tourleider in Rennes arriveerde, heeft zich lange tijd kunnen verheugen in het symbo lische bezit van dit kostbare uni form. Hij zit vlak achter Coppi en aan hem heeft het beslist gelegen PROGRAMMA ZATERDAG 28 JUNI 1952 HiVERSUM I 402 m - 7.00— 24.UU KKU. 7.00 Nieuws; 7.15 Gewijde mu ziek; 7.45 MorgengeDed en Li- luigiscne kaïenuei; ö.uu Nieuws en weerbei'icinen; o.iü uram, muz.; y.00 Voor ae Huisvrouw; y.3U Waterstanaen; 9.3o Gram. muz.; jo.UU voor ae kleuters; j 0.i5 Gram. muz.; rO.zo T.T. Races; ru.4u Sympnoneite-orkest; ir.UU Voor de zieken; Jr.4o T.T. Races; ir.öo Gram. muz.; lz.uo ,-mgeius; 12.03 Gram. muz.; iZ.iu r.r. Races; 12.ZU Gram. muz.; 12.30 Dand- en tuinbouwmede- delingen; 12.33 Pianoauo; iz.ao Zonnewijzer; 13.00 Nieuws en Katnoliek nieuws; ló.zo Amuse- meiaismuziek; i3.50 T.T. Races; 14.10 Gram. muz.; 14.15 zoes.- ueapreKiiig, ilij N.oorvereniging ia.4o Kronien van Detteren en Kunsten; 15.10 T.T. Races; 15.20 omroeporkest en soiiste; 16.05 „De Schoonneid van het Grego riaans"; lb.3o Voor ae jeugd (Jï.io17.30 T.T. Kacesj; j'i.ou Ronde van Frankrijk; 18.00 Nieuws; 18.15 Journaiistick weex- ovarzicnt; iö.2o Dicnte muziek; ib.40 Regeringbuitzenaing: „zoek licht op de Westerse Deiensie'; ly.00 Gram. muz.; 10.15 Tennis kampioenschappen Wimbiedon; iy.20 Promenaae orkesr; ry.oz Actualiteiten; 20.00 Nieuws en weeiDencnten; 20.08 De gewone „Lichtbaken causerie; 2U.3o Amusementsmuziek en Kernen- prijsvraag; 21.00 Cabaret; 21.40 Gram. muz.; 22.30 „Wij luiaen de Zondag in"; 23.00 Nieuws; 23.15 Nieuws in Esperanto; 23.25 24.00 Gram. muz. HILVERSUM 11 298 m 7.00 VARA; 10.00 VPRO; 10.20 VARA; 19.30 VPRO; 20.00—24.00 VARA. 7.00 Nieuws; 7.15 Ochtendgym nastiek; 7.33 Gram. muz.; 8.00 Nieuws; en weerberichten; 8.18 Gram. muz.; 8.55 Voor de huis vrouw; 9.00 Gram. muz.; 10.00 „Tijdelijk uitgeschakeld", cause rie; 10.05 Morgenwijding; 10.20 Voor de arbeiders in de continu bedrijven; 11.35 Viool en piano; 12.00 Gram. muz.; 12.30 Land- en Dansmuziek; 13.50 „Onze vacan- tic - hun brood", klankbeeld; 14.00 Holland Festival: Concert gebouworkest, koor en solisten; 10.10 Zuid-Limburgs programma; Nieuws; 18.15 VARA-Varia; 18.20 Gevariëerde muziek; 19.00 Artis tieke Staalkaart; 19.30 „Passe partout". causerie; 19.40 „Het Oude Tesament in deze tijd", cau serie; 19.55 „Deze week sause- rie; 20.00 Nieuws; 20.05 Actuali teiten; 20.15 Gevarieerd pro gramma; 21.00 Socialistisch com mentaar; 21.15 Strjjksevtet; 21.45 „Onder de pannen", hoorspel; 22.05 Metropole orkest; 22.30 Sport; 22.40 Lichte muziek; 23.00 Nieuws; 23.1524.00 Gram. muz. dat de strijdmacht der Bartaiia nen, plus de man van de gele shirt de geweldenaar van Steenbergen, tenslotte de illusie wreed ver stoorde. Ondanks het feit. dat Nederland nog niet aan de positie is, die voor de Belgen was weggelegd (maar hoe verwachtingsvol zijn onze posifies al niet in het alge meen klassement) begint de kleine armee toch al opzien te ba ren. De legerwagen van maar schalk Pellenaars wordt nauwlet tend bespionneerd. Wat zal hij gaan doen, welke plannen smeedt hij uit? Niemand heeft er nog enig idee van. Pel lenaars heeft nog geen kopman aangewezen. Tegen ieder, die er hem om vraagt zegt hij heel ge woon: „Zij zijn het alle acht...." Dan lacht hij breeduit en klopt heel vriendelijk de vragensteller op de schouder. Daar blijft het bij. Maar onze jongens beginnen zich wel degelijk thuis te voelen in de grote Tour-familie. Op deze tweede dag zat er al behoorlijk wat muziek in de operaties van de acht wit-geuniformeerde sol daten. Wout Wagtmans was gis teren de Nederlander, die de meeste aandacht trok. Vandaag was dat de jonge Roks. Heel spoedig vuurwerk. Er zat al spoedig na de start leven in de brouwerij, voorpost gevechten, om het duidelijker te zeggen. De parmantige Pardoen had er ai bijzonder veel zin in en eigelijk was hij onbewust de aan stoker van het kabaal, dat na een 50 KM rijden werd ontke tend. Vier Belgen, Decock, van Kerkhove, Close en Rosseel, plus drie Italianen, Coppi, Crippa en Barone, de Franse kopstukken Robic en Geminiani, sloegen zich met daverend geweld een weg door het peleton. Kleine lieden en Roks hoeft zich werkelijk niet te schamen, dat hij er ook (nog) eentje van is klampte zich aan de fel voortstotende tanks vast. Het ging ontstellend hard. Soms werd het tempo tot ver boven de 40 KM opgevoerd. En dat in een ondragelijke droge hitte, helling op helling af Het peleton zakte steeds meer af. Eerst 2 minuten, maar na 70 KM was dit al uitgegroeid tot 3 min. 20 sec. De vluchtelingen met een verbeten Coppi aan de kon. ble ven intussen maar voortjakkeren. Tien kilometer verder werd ook het peloton klaar wakker. Het alarmsein werd gegeven. Eerst gingen er vier mannen naar vo ren, lieden, die van geen beteke nis waren. Toen kwamen ook van Steenbergen en de groep Barta iianen in volle actie. Het werd een meedogenloze jacht, welke tenslotte 30 kilometer verder de vlucht van Signor Coppi volledig ongedaan maakte. Slotoffensief Een rumoerig leger. 32 man sterk, begon toen aan het laatste offensief: de race naar Le Mans. Doch de keien hielden elkaar arg wanend in het oog. En zo kon het de Fransman Mallejac 30 ki lometer voor de eindstreep geluk ken de benen te nemen. Van hem was er immers geen gevaar te duchten. De Belg Neyt mocht ook al de benen nemen. Kort voordat het circuit van Le Mans was be reikt, werden deze twee begerige lieden al weer in de kraag ge pakt. De overwinning belandde in de laatste eindsprint bij Ros seel. Onmiddellijk daarachter marcheerde er een groep met van Steenbergen, van Est, Coppi, Ge miniani, van Breenen en Roks en nog tal van anderen het beton plaats. Wagtmans noteerde op de 42e plaats 4,55,54 sec., Nolten, Voorting en Dekkers op de 54e plaats 5.56,31 sec. Faanhof, die onderweg met een lelijke dorst te kampen had gehad, zat ver in de achterhoede. Vier man kwamen buiten het vastgestelde uur bin nen, zodat de karavaan na twee dagen al van 122 tot 117 man is geslonken. Het klassement van de tweede etappe (185 km.) luidt: 1. Rosseel (Belg.) 4,uur 52 min. 02 sec. met bonilicatie 4.51,02; 2. Ruiz (Spanje) z.t. met bonificatie 4.51.32; 3. Molineris (Z.O.F.) z.t. 4. Close (Belg) z.t.; 5. Canavese (Z.O.F.) op 26 sec.; 6. Gil (Sp.) op 54 sec.; 7. van Steenbergen op 1 min. 10 sec.; 3 Baroni (It.) z.t.; 9. Lapebie (Z.W.F.) z.t.; 10 V a n Est (Nederland) z.t.; 11. Ockers (Belg) z.t.; 12 ex aequo een grote groep met o.a. de Neder landers van Breenen en Roks en voorts Bartali, Coppi, Geminiani, Robic, Pardoen en vijf Belgen. Wagtmans eindigde op de 42e plaats op 3 min. 52 sec. Nolten werd als 54ste geklasseerd in een grote groep op 4 min. 29 sec. In op. Rik van Steenbergen was na- i deze groep zaten Dekkers en tuurlijk in de sprint onweer-! Faanhof. laanhof eindigde_ op de staanbaar. Hij werd zevende met 1 min. en 10 sec. achterstand op de winnaar. Van Est werd tiende in dezelf de tijd. Roks en van Breenen, op genomen in een grote groep, kwa men ook met deze tijd op de 12e 85e plaats op 11 min. en 45 sec. De Spanjaard Vidauretla en de Australiër Beasley staakten de strijd, zodat nu 119 renners voor de derde etappe zullen starten. Algemeen klassement: 1. Rik van Steenbergen (Belg) 11.19.432. Pardoen (N.O.F.) op 1 min.; 3. Close (Belg) op 2 min. 58 sec.; 4. Blomme (Belg) op 3 5 min. 11 sec.; 9. Ruiz (Spanje op 5 min. 41 sec.; 10. Molineri (Z.O.F.) op 6 min. 11 sec.; 11 Canavese (Z.O.F.) op 6 min. Renaud (Parijs) min. 49 sec.; 5. van der Stock (Belg) op 3 min. 54 sec.: 6. Carrea (It.) en Cieliczka (N.O.F.) op 4 min. 8 sec.; 8. Rosseel (Belg) 5 ineris 11 37 sec.; 12. Renaud (Parijs) op 6 min. 50 sec.; 13. Wagtmans zelfde tijd; 14. Decaux (Parijs) op 6 min. 56 sec.; 15. ex aequo van Est, Roks, van Breenen, Cop pi, Bartali, Ockers, Qeminiani en Robic allen op 7 min. 21 sec.; 40. ex aequo een groepje van vier met Dekkers op 7 min. 27 sec. Ploegenklassement: 1. België 34.00.13; 2. N.O.Frank- rijk op 11 min. 25 sec.; 3. Neder land op 14 min. 33 sec.; 4. Italië en Frankrijk beide op 17 min. 46 sec. WIMBLEDON (Ass. Pr.). Jaroslav Drobny. de uitgeweken Tsjech, die on Wimbledon voor Egypte uitkomt, had heel weinig moeite met de Nederlandse kam pioen Hans van Swol. In drie kwartier tijds was de Nederlan der met 6—0, 61, 64 versla gen. Drobny speelde volkomen ma chinaal tennis, lokte steeds onze lange landgenoot naar hiet net om hem dan met scherpe drives of lobs te passeren. Zijn passes kwamen steeds op de zijlijn en zijn lobben zonder mankeren m de uiterste hoeken op de baseline. Drobny had slechts één game meer nodig dan tegen de beide jeugdige Britten, die hij in de vorige ronden tegenover zich had. De voornaamste uitslagen zijn: Damesdubbel: Shirley Fry en Doris Hart si. Jean Trower en Mary Harrison 62, 60. Gem Hoahing en Georgie Woodgate si. Nel Hermsen en mw. Roos 97, 75. Susan Patrige en Jean Rin- kel-Quertier si. mrs. Dawson en miss Wilford 62, 36, 63. Herenenkel: Patty si. Horn 6-1, 6—1, 61; Seixas si. Russell 63, 62, 64; Sturgess si. Mot- tram 6—4, 63, 64; Sedgman si. Washer 63, 46, 63, 63; Flam si. Ulrich 75, 62, 86; Savitt si. Likas 61, 63, 36, 63; Mervyn Rose si. Nielsen 86, 64, 63; Mc Greg or si Oockburn 60, 64, 46, 6—3; Vieira si. Dorfman 119, 61, 7—5. Herendubbel: Patty en Drobny si. Bernstein en Paton 60, 62, b't); Sedgman en Mc Gregor si. Johansson en Rohlsson 62, 6-2. 64; Am.pon en Clark si. Cock- burn en Norgaro 108, 63, 6-0. VER. STATEN HOUDEN HOCKEYTEAM THUIS De Olympische Spelen HELSINKI. Bij het Finse organisatie-comité is telegrafisch bericht binnengekomen, dat het Amerikaanse Olympische Comité besloten heeft de inschrijving voor het Olympisch hockeytournooi in te trekken. De Ver. Staiten zou den in de voorronde tegen Duits land spelen. Nu de Ver. Staten zich terug getrokken hebben, bestaat de mo gelijkheid dat Spanje alsnog tot het tournooi toegelaten wordt. In dit geval zou het wedstrijdschema opnieuw moeten worden bekeken. (Advertentie) geer» groter plezier doen dan mei een Strand. Daar haalt geen an dere sigaret bij. LE MANS, 26 Juni Op de heer Pernod en zijn uitgebreide familie zijn wij lichtelijk jaloers. En U zoudt dat beslist ook zijn, want deze monsieur Pernod heeft op ettelijke schoonheids plekjes in Frankrijk kleine paleisjes staan, die hij, al naar gelang zijn humeur is, kan betrekken. De heer Pernod heeft namelijk iets, waarnaar wij allen sterk verlangen: een bank saldo om van te rillen. En als deze Croesus op een verjaardags partij verschijnt van een zoon van een heel goede vriend, kijkt niemand verbaasd wanneer tegelijkertijd met die verschijning een splinternieuw baby-Renaultje komt voorrijden. Zo maar een presentje voor het jongmens van de vriend, die de heer Pernod als zakenman wel te verstaan nodig heeft om het peil van zijn banksaldo nog wat op te voeren. Dat alles heeft monsieur Pernod te danken aan een geelachiig vocht, dat vel9 lieden onstuimig schijnt te bekoren maar dat wij met een hartgrondige afkeer (gelukkig) verafschuwen. De eerste etappe van de ronde van Frankrijk is gewonnen door de Belg Rik van Steenbergen in 6 uur 27 minuten en BI seconden voor Blomme (Bel gië) en Pardoen (N.O. Frank rijk). De foto stelt voor het passeren van de eindstreep. Deze heer Pernod zit natuur lijk in de tour. Elke zakenman die zichzelf respecteert, doet dat. Niet uit eigen persoon, maar door en kele kostbare reclamewagens, die de faam van de zo zalige (of als U wilt „onzalige") Pernod nog eens extra moeten benadrukken. In deze tjjur heeft de Pernod- industrie de gelegenheid weer eens fiks aangegrepen. Want be halve de kakelbonte auto-gigan ten, heeft de firma ook een con tract afgesloten met de zanger componist van „Je t'aime" en ik- weet-al-wat-niet meer, de grote Franse kleinkunstenaar Charles Trenet en de alom geliefde Tino Rossi. Daarmee is het gezelschap Per- nod-cabaretisten nog niet com pleet, want ook de twee gezusters Bordeau, die tussen haakjes net zo min zusters zijn als U en onder getekende. zijn weer gecharterd. In elke etappeplaats zullen de ze lieden de lof van Pernod uit galmen aangevuld met liederen uit het eigen en zeer uitgebreide repertoire. En wie weet of mon sieur Pernod niet met nog enke le andere troeven komt aandra gen. Want er wordt tenminste ge mompeld, dat ook Maurice Che valier in hoogst eigen persoon de Tour als gast zal vergezellen. Op invitatie vanzelfsprekend van de geldman Pernod Want dat hele gast betekent voor de nog altijd zeergeziene Chevalier een aardige som. En geld? Ja dat kan zelfs deze Maurice nog altijd bijzonder goed gebruiken. Vreemde vogels Er huizen onder de volgers van de tour vogels van zeer vreemd soortige pluimage. We hebben u er de vorige jaren al enkelen van geschilderd, bijzondere lieden, voor wie de Tour de France steeds een welkome gelegenheid is zich nog eens aan het publiek te ver tonen. Daar is ook een klein, don ker mannetje bij. Een en al be weeglijkheid, bijzonder zeker van zichzelf en als het maar kan het middejpunt van een groep ver blufte renners, verzorgers en of ficials, die de feiten van de dag aan het bespreken zijn. Men moet wel bijzonder goed opletten om te bemerken, dat hij enigszins met het linkerbeen trekt. Overi gens belet hem dat niet zich met de rapheid van een kievit te ver plaatsen. Dit heerschap draagt de romantische naam: Dante Gianel lo- Hii is een Fransman uit de Midi. Maar met een felle Italiaan se inslag. Deze Gianello vergaart in elke Tour nog steeds een be hoorlijke dosis roem, omdat hij eens in zijn eentje een prestatie van bijzondere moed, volharding en durf heeft "cleverd, welke nog steeds spreekt tot de verbeelding van de Fransman. Dante heeft tal van successen in da Tour de France behaald. Men eerde hem pas na de wedstrijd Saint Tropez Marseille, amper na de oorlog. Deze race was ingesteld na de oorlog als een herinnering aan de invasie van de Geallieerden aan de Franse Zuidkust. Deze rit is echter alweer tot het verleden teruggekeerd. Maar goed, dat doet aan de prestatie van Gianello niets af- Toen hii erin meereed werd hij door een jeep aangere den. Ook een andere renner Ca- rini, kwam onder de wagen en wel zo ongelukkig, dat hij aan zijn verwondingen bezweek Gia nello moest het linkerbeen laten amputeren om in leven te blij ven. Het was een heel tragisch ongeval, maar overigens niets bij zonders. omdat er meer renners van kwaliteit ziin geweest, die bij een ongeluk tijdens een wedstrijd ernstig werden gewond of er zelfs het leyen bij inschoten. Het bij zondere en misschien wel unieke van het geval Gianello school nu hierin, dat hij zich door alle na righeid niet het minst liet neer slaan. Hij behield zijn levenslust en vitaliteit en maakte in 't zie kenhuis al het vaste voornemen ook na zijn verminking het beste van ziin leven te maken. Terwijl hij werd verpleegd bestudeerde hii in het ziekenhuis het spier- en zenuwstelsel van zijn gezonde been, ging aan het experimente ren met stopverf, bordpapier en lichte houtsoorten en slaagde er ten slotte in een kunstbeen te vervaardigen dat werkelijk een wonder mag heten van vernuft. Hij kan er mee lopen, springen en fietsen. Zo goed, dat men geen moment de indruk krijgt van een invalide. Ziin wedstxijdcarrière was echter voorbij, en dat is fei telijk jammer, want deze thans 40-jarige kon een brillante staat van dienst overleggen. Van huis uit was hij werktuigkundige. In 1934 'begon hii zijn loopbaan als renner als gevolg van een wed denschap. Gianello had namelijk beweerd dat hij minstens zo goed kon klimmen ais die wijd en zijd beroemde bergspecialist uit het verleden, de legendarische Tour- renmer René Vie-tto, alias „le roi René". Dante sloeg aan het trai nen in de Maritieme Alpen en toen hii en Vietto elkaar einde lijk ontmoetten slaagde de kleine Gianello er inderdaad in de be roemde René te kloppen. Van dat momen' af tot on de ongeluksdag zo kort na de oorlog, vergaarde hij een reeks successen, die hem tot een der beroemdste renners van Frankrijk maakte. De jeep heeft zijn wielercar- rière abrupt afgebroken. Maar als expert blijft Dante nog altijd een zeer geziene figuur in de Tour de France en hij schrijft bo vendien in tientallen bladen. Franse, Italiaanse en Belgische, artikelen, die zeer gezocht zijn, vanwege de humor en de kundig heid. Inderdaad, deze Dante Gia nello is, en hii zal dat ook altijd blijven, een bijzondere verschij ning in de grote volgerskaravaan van de Tour de France Men zal hem niet graag missen, zoals men ook niet alle andere „bijzondere Tour-stukken" zou willen missen. Immers, de ronde van Frankrijk blijft ook daardoor een beziens waardigheid en een reclame voor al degenen, renners en volgeys inclusief, die een maand lang in de uitgebreide Tour-familie zijn opgenomen. FEUILLETON 57. en dat ben ik ook. Bang dat hij me vóór zal zijn. Mijnheer Workman, 2ei Dickie waarom zorgt u dan niet dat uw machine eerder klaar is dan die van Saibatier. Ik kan het werk van Groot wel doen, geloof ik, zei Dickie. Laurence klopte de jongen .eindelijk op de schouder. Ik weet wel, dat jjj je best zult doen Dickie, maar zelfs al had Groot geen ongeluk gekregen en al hadden wjj nacht en dag door gewerkt, dan zou het nog een week geduurd hébben, voordat wij helemaal klaar waren. En ik weet niet, hoe Sabatier met ziin werk staat. Misschien heeft hij de machine al gereed en behoeft hij alleen dat er»e kleine geheim van mij nog maar te ontdekken om helemaal klaar te ziin. Neen ik weet heus niet wat ik doen moet. Sabatier! Dat. die man mij moet tegenwerken? Ik heb er nog aan gedacht, om Bré- rnond te laten arresteren wegens diefstal van mijn tekeningen, maar dat gaat ook al niet. Ik kan het niet bewijzen. Neen, dat kunt u ook niet en ik kan niet zweren dat hii ze gestolen heeft, antwoordde Lili an Delomosne. Maar die Sabatier! kreunde Laurence. Die Sabatier! Op dat ogenblik trad de hospi ta de kamer binnen en overhan digde Laurence eer» telegram. Deze scheurde het open, las het door en wierp het op de grond. Groot is overleden zei hii, is gestorven zonder bij kennis ge komen te ziin. Ik koester geen wrok maar ik kan geen medelij den met hem voelen. Hij heeft altijd goed voor me gewerkt, ik moet voor zijn begrafenis zorgen natuurlijk. En vanavond kan ik helemaal niet meer denken, ik ben zo doodmoe. C'harity stond op en gaf haar broer een wenk. Kom mee. Dickie. Wij moe ten gaan. Ja, ik ook, voegde Lilian Delomosne daaraan toe. Laurence bracht hen naar de voordeur, maar zijn afscheid was zo koel en nuchter, dat zii voel den, dat de gedachten van die man op het ogenblik ergens an ders waren. Hü verzocht Dickie op de gewone tijd naar ziin werkplaats te willen komen en liep toen weer de trap op naar zijn kamers. Hii verbat Lilian Delomosne te vragen, of hij mis schien een rijtuig voor haar wil de bestellen. Charity en haar broer verwij derden zich in de éne, Lilian De lomosne in de anderP richting. En toer» zij haastig voortspoedde over het plein, trad uit de scha duw van de bomen in het plant soen een man te voorschijn, die haar op enige afstand volgde. HOOFDSTUK 24 Voordat Lilian Delomosne het gehele plein was overgestoken en het einde van de hoofdweg be reikt had, welke naar het andere gedeelte van Londen voerde, bleef zij plotseling staan en keerde zo snel op haar schreden terug, dat haar achtervolger zich genoodzaakt zag vlug weg te duiken in de schaduw van een hoog portiek, om niet door haar 'gezien te worden. Zij versnelde haar stap nog en nadat zii hem gepasseerd was, moest de man zich haasten om haar niet uit het oog te verliezen. Na er»ige ogen blikken begon zii hard te lopen, passeerde het huis, dat zij zo even verlaten had, en kreeg ein delijk aan het eind van het plein de twee gestalten van Charity en haar broer in het oog. Toen zii hen tot op korte afstand gena derd was riep zij: Juffrouw Wraye! waarop broer en zuster zich omwendden, haar herken den en haar langzaam tegemoet liepen. Toen de man, die haar achtervolgde bemerkte dat zii een gesprek met die twee men sen scheen aan te knopen bleef hij staan, zocht blijkbaar naar een huisnummer en liep lang zaam in de andere richting door. Toen hii zich weer omkeerde, liepen de twee vrouwen en de invalide jongen in de tegenover gestelde richting en hii begon hen te volgen. Charity en Dickie waren ver wonderd toen Lilian Delomosne her» achterop kwam lopen en lie ten dat duidelijk blijken. Ik zou u zo graag even wil len spreken, zei het meisje zodra zij een beetje op adem gekomen was. Ik heb een idee gekregen dat wij hem misschien kunnen helpen. Kunnen wii ergens rustig praten. Gaat u maar even mee naar mijn kamer, stelde Charity voor die begreep dat het meisje hun een belangrijk voorstel had te doen. Het is dicht bii maar u zult zeven trappen moeten bestij. gen. Dickie liep vlug om de lamp aan te steken. Toen ziin zuster en hun gast de kamer hadden be reikt had hi.i alles reedis zo ge zellig mogelijk gerangschikt door de gordijnen dicht te trekken en twee gemakkelijke stoelen bii de haard te schuiven. Met een be leefde buiging verzocht hii juf frouw Delomosne in een der stoelen te willen plaats nemen. Dank u. zei Lilian Delo mosne. U is natuurlijk erg verwonderd dat ik u weer ach terop gelopen ben, maar ik weet zeker dat u heel veel belang stelt in mijnheer Workman en dat u al het mogelijke zult willen doei» om hem behulpzaam te ziin. Ik geloof zelfs dat u enige invloed op hem hebt. Charity schudde ontkennend het hoofd. Dat mag u niet zeggen, juf frouw Delomosne antwoordde zij. (Wordt vervolgd)

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1952 | | pagina 7