„Castanets" zou ons vijf Karei Doormannen gekost hebben.... DE KRONIEK VAN ZATERDAG Madurodam" gemeente van de kleinste Nederland C.A.O. grafische bedrijven met 14 dagen verlengd H.M. de Koningin ontving de fractie-voorzitters Ontslag dienstplichtigen wegens diensteindiging kabinets formatie arktberichten Als de Britten het voor 't zeggen hadden gehad Ik zie, ik zie wat jij niet ziet Gemeenteraad geïnstalleerd Een zonnige dag op het Lange Voorhout Ook van Schaik ontvangen Zondags - Evangelie Nederlander op Java omgekomen Naar wii vernemen ZATERDAG 28 JUNI 1952 PAGINA 3 «tvXoveet RSVERW ACHTING ■eld door het KNMI te geldig van Zaterdagavond agavond. KM ZOMERWEER, cn warm tot zeer warm iet in het Zuiden van 't ter op de dag een kleine p enkele verspreide on- uien. Weinig wind. i: Zon op 4.23; onder 21.04 11.53; onder 23-49. i: Zon oo 4.24; onder 21.03 13.06 ngez. mededeling) IVENHAGE. 28 Juni jinetslormateur. dr. W. eeft hedenmorgen al- de de woordvoerder van ster-president mede van de Tweede Kamer- an de KVP, prof. mr. C. omme op zijn kabinet Plein 1813 ontvangen. mets formateur heeft met ,omme een algemene inde bespreking gehou- lke ongeveer een uur Het ligt niet in het voor van de formateur om nog besprekingen met olitieke leiders te voeren. EDIJK 28 Juni 200.000 appelen Eerstelingen 10.50 rode schotten 14-50 >ré 12.40—16.30; blauwe mers 15—16; drielingen kleintjes 4.807.90; 35000 kool 13.8017.70; 1250 ten A 6566; B 59; C 57; mko-len A I 14.8020.90. 5CHARW OUDE 90.000 appelen 10.70—13.70; rode 4.60; doré 15.40; blauwe 13.70; bonken 11.60—11.80; 909.60; kiemen 66.80. THORN, 27 Juni. 7800 appelen, grove schot 11,90 midd. 10,70—11,60; driel .0; kriel 5—5,50; rode rrof 13,20—13,40; middel 5,60; rode driel. 6,40-— ,ré middel 15,50; 1400 kg I 29,50—34,20; II 27,90 VTEN HUIZEN. Aanvoer tg aardappelen»; eerstelm- 7012.40. grove 11-10— rielingen 9.209.70, kriel 10 doré 14.5015.500. [STER, 27 Juni. Schot en 10.40—13.60 en 10.00— afoonen m. dir. 130.00, idem 130 00—150.00, stamsnii- LO4.0013OÜ0, tuinbonen 5.00, peulen 50.00120.00. :en 36.00—61,00 komkom- 6.0028.00, tomaten A ,1. blauwschokkers 56.00— rloemkool 8.00—39.00, rode 00, groene kool 16.00, spi- 1.QO35.00, postelein 16.00. 8.50. andijvie 14.00 •abarber 8.00—14.00 rode 4 00—14.00, bospeen 17.00 uien 14.00^-26.00, rode »n 31.00—72.00, zwarte 60.0063.00, klapbessen 9.00,, perziken 80'O17.00. :en 80.00, aardbeien 34.00 00 Aardbeien 1.80— de bessen 1.302.10; peu- 1,35; doperwten 52—71; aonen 1.20—1.38; tumbo- 126; postelein 1014; 412; spinazie 1825; ,r 1418; wortelen 1621; ooi I 1930; II 8—16. maarse Exportveiling MAAR 27 Juni Aard- i 10—15; driel 7.5012.50; n 116—135; snijbonen stam 7; pronkpeulen 114—134; en 110260; tomaten A 60 onken 36—46; doppers 39 iloemkool I: 2040; II 10 ode kool 19—21; spinazie sla 212; postelein 7— iijvie 7—16; rabarber 4— ïbieten 4—8; bospeen 8— ipeen 821; bosuien 6.50 soepgroenten 2.507pe- 2.50—8.50. WEEKOVERZICHT GEDIJKER VEILINGEN de Langedijk neemt de c van aardappelen nog toe. Men is nog weinig ge- de aardappelen voor de andel te bewaren waar ruitzichten hiervoor tame- echt zijn. Het gemiddeld I was iets lager dan week. De handel was over emeen goed. De aankopen export overzee werden izet. zii het in kleinere j dan de vorige week. lag werd eera aanvang ge- met verladingen voor uitsland voor een compen- insactie, die reeds enige nas voorbereid, doch die op goedkeuring van de g De betere consumptie- kis Doré. rode Eersteling miheimers waren ca. 2 cerat hoger da-n de blanke Eer- m. Voor deze soort werd tste dagen van 12 tot la etaald in de middelsoort, 13 cent voor de drielingen ;ot 11 cerat voor de kleine )e quarantaineperiode voor overzee werd verlengd hit tot veertien dagen. rode kool-aanvoeren zijn imen tot 2'0 tot 25 ton per e prijzen waren belangruk 1; de laatst dagen werd 25 cerat genoteerd. Men iht algemeen, dat de ex- binnenkort moeilijkheden lervinden. iten werden meest voor land verkocht, daar de van 70 tot 85 cent. die ct kondera worden voor te hoog bleken te ziin. pkool was wat duurder. II betaalde men 23 tot 33 erste Zilveruitjes in kleine es aangevoerd konden 30 cent noteren. (Van een speciale A.N.P.-verslaggever aan boord van Hr. Ms. vliegkampschip Karei Doorman") Op de admiraalsbrug van Hr. Ms. vliegkampschip „Karei Doorman" hing Dinsdag j.l. een wapenschild. In de vier kwar tieren waren een bom, een kikvors en twee in de golven ver dwijnende oorlogsschepen getekend. Naast de bom prijkt het getal 47. Dat wapen gaf op dat ogenblik de mening weer van de marinemensen op de „Karei Doorman" over de verrichtingen van „Striking Force 47" van het .„Eastern Atlantic Command", waarbij het vliegkampschip ook gedurende het tweede gedeelte van de NATO-vlootoefening was ingedeeld. Dit tweede gedeelte was Za terdag begonnen. De Dinsdag daarop was de „Karei Doorman" door vliegtuigen, kikvorsmannen en onderzeeboten reeds vijfmaal tot zinken gebracht (éénmaal in het eerste deel der oefening). Het binnenkort jubilerende Retraitehuis van Zenderen ver telt: Als Retraitehuis moest ik eigenlijk een nog dieper stil zwijgen bewaren dan andere huizen, gelijk de retraitanten, die ik binnen mijn muren herberg Maar zouden er veel retraitan ten zijn, die nodit eens gespro ken hebben na hun stille tijd? En dan nog.... als deze zwij gen, zullen mijn stenen spreken. Waarom zou ik niet eens in de 25 jaar mijn stem mogen doen horen om iets te vertellen van wat ik zie, en wat geen ander ziet? Het aankomen en binnenko men der retraitanten is al een interessant en leerzaam gezicht. Zij zijn amper de oprijlaan in, of ik heb meteen al door, wie voor de eerste keer komen en wie al meer zijn geweest. De laatste groep doet soms gewild joviaal, voelt zich kind in huis, vraagt om de kamer van de vo rige keren, informeert vertrou welijk, wie de retraite zal leiden en kijkt lichtelijk ontstemd, ais hun favoriet niet aan de beurt is, hetgeen even lichtelijk on prettig is voor degene, die wei aan bod is. De andere groep kijkt min of meer bedrukt en al spreekt hun gezicht geen boek delen, het verraadt toch heel duidelijk de vragen: Wat ben ik eigenlijk begonnen? Wat hangt me boven het hoofd? Hoe kom ik hier heelhuids van daan? Velen en heus niet enkel jongeren doen manhaftig po gingen om toch maar niets van de bedruktheid te laten merken. Al dan niet onder invloed van de moed, die zij elkaar hebben ingepraat, stellen zij zich druk en lawaaierig aan en hebben meer praats, dan zij ooit thuis of waar ook hebben gehad. In het begin van mijn bestaan als Retraitehuis vond ik dat wel eens hinderlijk, maar op den duur maakt d'e ondervinding je mild en begrijpend voor zulke dingen; kapel en biechtstoelen en Communiebank, zalen en ka mers weten daarvan heel aan nemelijke redenen te geven; misschien, dat die ook nog wel eens aan het woord willen ko men. Maar wat mij nu nog van het hart moet,, omdat het mij tel kens opvalt, is dit: de mensen komen naar een retraite om de eenzaamheid te zoeken, doch nooit zoeken ze méér elkanders gezelschap als vóór en bij het begin der retraiten. Sommigen gaan zelfs helemaal niet, als niet iemand met hen meegaat; velen dringen dicht op elkaar bij het binnenkomen, willen zoveel mo gelijk "Bij elkaar zijn en wonen, bang om alleen te zijn. Is echter de retraite goed aan de gang of voorbij, dan merk je niets meer van die angst. Natuurlijk vertrekken zij in groepjes, maar die krampachtige angst om alleen te zijn is weg. Het is net, of ze Iemand gevon den hebben, die hen vergezelt; Iemand, die hen is meegevallen; Iemand, die ze nog nooit zo van nabij hebben gekend; met Wie je best alleen kunt zijn; met Wie ze nu gerust het leven aan durven, desnoods zonder hulp of gezelschap van mensen. Hun omgeving merkt daar weinig van, maar als Retraite huis zie ik dat voortdurend en als ik zulke mensen heen zie gaan, dan denk ik vaak; waar om ben je niet eerder gekomen en waarom komen er nog niet veel meer bij mij om dat geluk en die rust te zoeken? De communique's van de leider der oefening, de Britse Admi raal Sir Arthur J. Power, waar in een en ander was bekend gemaakt, maakten geen melding van de omstandigheden, welke tot de ondergang van het schip hadden geleid en lieten daar door ruimte voor het vermoeden, dat de veelvuldige vernietiging van het schip wel eens te wijten zou kunnen zijn aan een tekort aan zeemanschap bij de Neder- ders. „In Holland zal men nog gaan denken, dat de Marine een groot schip als de „Karei Door man" niet waard is", zei een der marine-officieren. Een dergelijke gedachte zou onrecht doen aan de mannen van de „Karei Door man", die in de afgelopen oefen periode door hard werken ge groeid zijn tot een goed geoefend team, dat de mogelijkheden van dit schip weet te gebruiken en te benutten. Daarom laten wij hieronder de toedracht van het gebeurde volgen. Kikvorsmannen in actie. Mist hing over de Firth of Forth, die brede fjord in de Schotse kust nabij Edinburgh, toen de „Karei Doorman" er Za terdagmorgen, even voorbij de beroemde li/j mijl lange brug over het fjord, aan een boei meerde. Ook de andere schepen van „Striking Force 47" waren daar na afloop van het eerste deel der oefening voor anker gegaan, om de haven- en kust verdediging te beproeven, zou den deze schepen aangevallen worden door dwergduikboten onderzeeërs met een bemanning van vijf koppen en kikvors mannen. De aanval kwam Zater dagmiddag, al spoedig bleek, dat de havenverdediging niet bij machte was de indringers tegen te houden. Eenmaal binnen de fjord gekomen hadden zij vrij spel, want de verdedigingstactiek in oorlogsomstandigheden, de schroeven te laten draaien en dieptebommen gooien, werd van zelfsprekend niet toegepast. Zo doende konden Engelse kikvors mannen Zaterdagnacht vijf ton explosieven, voorgesteld door 'n pleister onder de „Karei Door man" aanbrengen, een wel wat onwerkelijk succes, waarvoor de falende havenverdedïgimg ver antwoordelijk was. Met een convooi troepen transportschepen naar Noorwegen. Zondagmiddag voer de „Stri king Force" weer de zee op, om een langzaam varend convooi, bestaande uit troepentransport- schepen naar Noorwegen te be geleiden. In oorlogsomstandighe den zou de „Karei Doorman" nooit op een dergelijke onderne ming zijn meegezonden, omdat het schip in de nauwe Noordzee veel te kwetsbaar is voor vijan delijke vliegtuigen, die in grote getale van de wal af kunnen opereren. Het schip heeft te weinig jagers aan boord max. aantal 32 om zich tegen deze aanvallen te kunnen verdedigen. De commandant van de „Stri king Force", de Engelse rear- admiral Robson, scheen echter een andere mening te zijn toe gedaan, want hij nam het Ne derlandse vliegkampschip toch mee. De gevolgen deden zich al spoedig voelen. Nauwelijks op zee werd de „Karei Doorman" aangevallen door zes Engelse Fireflies en „tot zinken ge bracht". Dit was in dit geval niet nodig geweest, want de „Karei Doorman" had een kwartier te voren geseind, dat er vliegtuigen klaar stonden om te starten, die de aanval hadden kunnen onder scheppen, maar niet de lucht in mochten. De Hollandse jannen, die intens meeleefden met de oefening zij werden via de scheepsradio regelmatig van d° toestand op de hoogte gehouden - waren op dat ogenblik bij zonder weinig te spreken over de Engelse admiraal. De stem ming werd echter wat beter, toen even later bekend werd, dat de „Evertsen" een Engelse onderzeeboot tot zinken had ge bracht. De Engelse admiraal was bovendien sportief genoeg om toe te geven, dat hij van het manoeuvreren met vliegkamp- schepen nog niet geheel op de hoogte was. Hij liet 'de luchtver dediging hierna geheel aan de N ederlanders over. Het convooi stoomde op tot ong. 41) KM bewesten de Hardan- gerfjord in Noorwegen en keer de toen naar Schotland terug. Verscheidene vijandelijke vlieg tuigen, die het convooi probeer den te schaduwen, werden door de Nederlandse marinevliegers neergeschoten. Het grootste suc ces boekten de marinevliegers echter Dinsdagmiddag. Zes Fire flies waren de lucht ingezonden om uit te kijken naar de „Apollo", een zeer snelle Engelse mijnenlegger, die voor een vij andelijke raider doorging. Het te verkennen gebied was zo ge lukkig uitgestippeld, dat de „Apollo" in verrassend korte tijd gevonden werd. De eer van de ontdekking kwam toe aan de luitenant ter zee-vlieger Wiebe de Vries uit Noordwijk en de vliegtuig-telegrafist Harm van Wieren uit Amsterdam. Vlieger de Vries riep de andere Fireflies op, zij verzamelden zich 15 mijl bezuiden de „Apollo", gingen in formatie liggen en vlogen toen vlak boven het wateroppervlak op de „Apollo" aan. De verras sing was volkomen. Op de „Ka- rel Doorman" liep de comman damt, de kapitein ter zee G. Koudijs, zelf naar de radio, om deze overwinning om te roepen. Ieder lid van de bemanning kreeg gratis een fles bier en de 14U0 glazen bier, die toen die avond zijn gedronken, hebben de teleurstelling over de resul taten in het begin van de oefe ning volledig weggespoeld. Admiraal Rohson seinde ge lukwensen over en bérichtte aan de leiding op de wal, dat de luchtverdediging zeer goed func- tionneerde. De commandant van het Ne derlandse smaldeel, de comman deur F. T. Burghard nam hier na het bevel over de „Striking Force" over. Een vijandelijke jager, de Engelse „Ulster", werd bij een poging om in het con vooi door te dringen, tot zinken gebracht. Toen Woensdagavond onver wacht het einde van de oefening werd aangekondigd, had geen van de onderzeeboten, die langs de Schotse kust op de loer la gen, kans gezien een slag te slaan. In de proefruimten van het Philips Natuurkundig Laboratorium te Eindhoven, waar onder leiding van Dr. R. v. d. Veen zoals bekend uitgebreide proeven worden genomen over de invloed van het licht op de plantengroei, treft men tegenwoordig ook een ruimte aan waarin woestijnflora (cacteeën en vetplanten, waaronder de op kiezelstenen gelijkende lithops) goed gedijt. (Van een onzer verslaggevers) De gemeenteraad van de klein ste gemeente van Nederland, de micropolis „Madurodam" is door de burgemeester van Den Haag, mr. F. M. A. Schokking met een statig speechje geïnstalleerd. De burgemeester sprak zijn volste vertrouwen uit in deze gemeente raad en zijn vertrouwen werd niet beschaamd. De zestienjarige loco-bprge- meester, Ronald van Beuge, Tijdens een bijeenkomst in het Centraal Bureau voor de Grafi sche Bedrijven te Amsterdam, van vertegenwoordigers der werk geversorganisaties en werkne mersbonden heeft men besloten de termijn van de huidige C.A.O., die Zaterdag 28 Juni zou aftopen, te verlengen met 14 dagen. Tot dit besluit is men geko men, doordat een complex van voorstellen op de nieuwe C.A.O., waarover door de betrokken com missies van beide groepen over eenstemming was bereikt, door de algemene werkgeversorganisa ties niet geheel aannemelijk werd geacht. De van deze zijde inge diende amendementen vonden echter geen genade bij de werk nemersorganisaties, die zich in dertijd wél hebben uitgesproken voor de wijzigingen, zoals deze door de commissies waren voor gesteld. Door de verlenging van het termijn van 14 dagen, waar in de werkgevers zich nader zul len beraden over de nieuwe voor stellen, is het communique ach terhaalt, dat dezer dagen aan In de tuin van een hotel te Lausanne bespreken Muri-EI Said Pascha (rechts), de minister-president van Irak en zijn ambt genoot Tawfik Abu el Hudam de Jordaanse koningscrisis. De geesteszieke koning Talal heeft het besluit genomen naar zijn land terug te keren. Zijn functies zullen echter worden waar genomen door een kroonraad. alle werknemers is toegezonden en waarin mededeling wordt ge daan van het feit, dat Maandag een C.A.O.-loos tijdperk zou in gaan. diende enkele minuten na zijn benoeming, uitstekend van re pliek. Hij hoopte, dat de raad van Madurodam spoedig even wijs zou zijn als de Haagse raad, die 700 jaar ouder is. Na zijn dank aan de burge meester en de Haagse raad te hebben uitgesproken, legde de resolute loco-burgemeester zijn raad meteen het eerste raads besluit voor. De pas benoemde gemeentesecretaresse deelde aan de 36 raadsleden stencil nummer één uit. In de gebruikelijke his torische aankleding van raads stukken, werd in dit stuk de op richting bekend gemaakt van het Madurodams Miniatuurstedelijk Orkest, dat zich op hetzelfde ogenblik liet horen met de „Hymne van Madurodam". Het orkest, in bezetting gelijk aan het Hofstads Jeugdorkest stond onder leiding van de achttien jarige violist André Presser, die in keurig zwart dirigeerde. Als toegift speelde het orkest twee Oud-Hollandse dansen van Julius Röntgen. Na al deze verrassingen zetten de raadsleden zich met belangstel lenden aan de thee om eens na te denken over hun verantwoor delijkheid. Van de 36 raadsleden hebben er al elf een speciale functie: als loco-burgemeester, wethouder, gemeentesecretaresse of als lid Van de commissie van ontvangst. (Van onze parlementaire redacteur) DEN HAAG, 27 Juni De eerste fase van de kabinetsfor matie, waarin H. M. de Koningin de gebruikelijke adviezen van de vice-president van de Raad van State, de voorzitters van de Kamers en van de fractieleiders pleegt te ontvangen, wordt vandaag gekenmerkt door een zonnige sfeer. H.M. de Koningin vertrok vanmorgen reeds om kwart voor acht van Soestdijk en arriveerde om negen uur aan het statige, in de morgenzon liggende paleis Lange Voorhout, zonder hoed' en gekleed in een fleurig zomertoilet. Nadat H.M. de Koningin reeds gistermiddag de vice-president van de Raad van State, jhr. mr F. Beelaerts van Blokland en de voorzitters van de Eerste en Tweede Kamer, mr. J. A. Jonk man en dr. L. G. Kortenhorst, had ontvangen, volgden vandaag de fractievoorzitters. De uitslag van de verkiezingen kwam daar bij tot uitdrukking in de volg orde. Ditmaal reed als eerste de fractievoorzitter van de P.v.d.A., mr. Donker, voor, precies op de afgesproken tijd, om negen uur. Om kwart voor tien volgde prof. Romme, als tweede. De fractie voorzitter van de K.V.P. kwam in een taxi aansnellen en had zjch blijkbaar iets verlaat. De foto grafen moesten althans wachten met de opname. Die werd daarna gemaakt; prof. Romme, zonder hoed, een rijzige besliste figuur, ook met twee zetels minder. Maar deze zonnige opname zet men toch onwillekeurig in een lijst van ernstiger gedachten. Had katho liek Nederland zich niet reeds vertrouwd gemaakt met de moge lijkheid van een katholieke mi- Advertentie DE VERLIEZENDE PARTIJEN, in het bij- zonder de Katholieke Volkspartij, begint het onderzoek naar de schuldvraag, althans in de commentaren hier en daar. Met voorbarige conclusies, welke al spoedig ongefundeerd kunnen blijken te zijn, is dat onderzoek natuurlijk niet gediend. Wij zullen er spoedig genoeg van horen. De één wijt 'n deel van het geleden echec aan de minder goede propaganda. De verkiezingsplaten waren slecht, doch is het eigenlijk niet zo, dat men dit alleen kan zeggen, omdat de anderen beter waren? Misschien is de propaganda te centraal gevoerd en te veel centralistisch ingesteld geweest. Maar wie de ervaring kent, weet. dat indien een deel van de propaganda niet op deze wijze wordt gevoerd, er in vele streken van ons land weinig of niets gebeurt. Intussen zal ook dezp kant van het vraagstuk wel de aandacht moeten hebben De „clou" van de kwestie zit 'm echter ie ergens anders. N.l. niet in de wijze van de (kunstmatige) propaganda, maar in het oor deel van de kiezers over het beleid. En deze uitslag is een gevolg van het oordeel, dat is ge geven, na de spanningen, die de K.V.P. vele maan den in beroering hebben gehouden. Merkwaar dig is het, dat twee tegengestelde naturen, n.l. dr. Drees en prof. Duijnstee, beiden van mening zijn, dat de K.V.P.-leiding in de kwestie-Steen- berghe geen duidelijke uitspraak heeft gedaan. Drees vindt, dat de Partijleiding meer duidelijk had moeten zeggen, dat er van een terugkomen op de progressieve koers geen sprake zal zijn (na tuurlijk), Duijnstee beweert, dat de K.V.P.-leiding de moed had moeten hebben, duidelijk te maken, waar het in de critiek, (vooral van zijn kant) om ging. Dan hadden ook de arbeiders beter gewe ten, dat er geen reden was, om de K.V.P. de rug toe te keren de schuld van het schervenmaken aan het K.V.P.- bestuur geeft Dat bestuur staat intussen stellig ook voor de taak van een ernstig gewetensonderzoek. Op vele punten. In de naaste toekomst zal moeten blijken, of de stelling van Romme, dat de K.V.P. hat „onverzoenlijke moet verzoenen", nog voor verwezenlijking vatbaar is. Zo niet, eerst dan komt aan de orde de vraag, of deze uitslag een pleidooi voor de doorbraak betekent, zoals van sommige zijden wordt beweerd, wat wij, ge lijk men weet, ér nog niet in zien. Bezinning van alle kanten zal de vraag -van. de structuur van de Partij als onderwerp van breed en diep be raad moeten kiezen. Volgens het verstandig advies van pater Beaufort, zal daaraan ook moeten wor den deelgenomen door de critici, en dan van links en van rechts, menen wij. De zaak zal op de helling moeten in alle instanties van de Partij, van, hoog tot laag, maar dan zal er eerst gepro beerd moeten worden, vele afzijdigen ertoe te bewegen, lid van de Partij te worden! Het zou typerend zijn, indien men zou me- nen, dat de tijd voor ledenwerving voorbij is, nu de candidaatstelling achter de rug is! Het loopt tegen de tijd van de groslijststem- ming altijd storm met nieuwe leden, maar wij menen, dat het nu de tijd is, om met het herstel len van de eenheid op alle fronten een begin te maken,, door de katholieken in zo groot mogelijk getal bij elkaar te brengen. Of en ir. hoeverre het systeem van de candidaatstelling herzien moet worden het staat o.i. vast, dat dit gebeuren moet moet in en door de p a r t i,j worden be slist, niet eenzijdig op slecht bezochte vergade ringen. Maar de Partij moet nog altijd leven door fd. het werk in de afdelingen en die afdelingen moe ten dus eerst hun ledental veelzijdig op peil bren gen. Dat kan een begin van eenheidsherstel zijn en een platform bieden voor het beraad en het De K.V.P.-leiding als zodanig heeft echter overleg wat moet en kan worden gedaan, voor de naaste toekomst duidelijk te kennen gegeven, dat er geen sprake was van een koersverandering, het geen een sterke groep katholieke arbeiders (door sommigen geschat op 65.000) echter niet sterk ge noeg heeft geloofd, in welk verband herinnerd kan worden aan de uitspraak van mr. Steenberghe, dat het vertrouwen bij de groep-Steenberghe gro tendeels was teruggekeerd, behoudens op enkele punten.... Dat de leiding niet duidelijker kon zijn over de zin van de critiek van Duijnstee, worden gewezen. voor een Niet genoeg kan er op gelijk dat vóór de stembus, helaas deel tervergeefs, is geschied, dat die ka tholieke eenheid, politiek en sociaal, noodzakelijk is voor de behartiging en verdediging van de gees telijke en de christelijke waarden. Daarom moet. welke intussen in hoofdartikelen van Andriessen om de grote belangen die hier op het spel ktaan, met en pater Stokman in de „Maasbode" ook uitvoerig hart en vurigheid gewerkt worden aan 't leggen is weerlegd, kan voor. een groot deel te wijten zijn aan het feit, dat die critiek zelf op ménig van 'n breder en krachtiger ledenfundament, opdat de besluiten en beslissingen kunnen worden ge punt allesbehalve helder wasHet is echter nomen door een samenwerkende katholieke ge- wel een beetje de zaken op hun kop zetten, wan. neer de man, die de grootste verantwoordelijkheid draagt voor de aanwas van de Welter-groep, nu meenschap en een nieuwe toestand ontstaat, waar van gezegd kan worden dat hij steunt op een veel zijdige katholieke volksgroep! nister-president? Het zal nu ech ter waarschijnlijk heel anders lopen. Het leven gaat door Maar de stembus heeft gespro ken en het politieke leven gaat door. Prof. Romme wandelt weg over het brede zonnige Voorhout, Waarheen? En de journalisten, die hem nakijken, discussiëren onder wijl over de toekomstige koers van de K.V.P. Dr. Schouten, de fractievoorzit ter van de A.R., arriveert per auto; ook in wandelcostuum, maar met hoed. Hij poseert voor de fotografen als de wat gedrongen, stevige vaderlandse figuur. Een rotsvast Christen, een man om op te bouwen. En wie zou niet ho pen, dat het nieuwe kabinet straks ook op hem zal kunnen steunen? De heer Tilanus, de leider van de C.H., staat al voor het paleis, voor de journalisten hem hebben opgemerkt. Bescheiden als altijd kwam hij ongemerkt aanwande len. Hij belichaamt de stabiliteit en het evenwicht, dat ook bij deze verkiezingen weer kenmer kend was voor zijn partij. Voor de ochtend stonden verder nog op het programma mr. Oud, de fractievoorzitter van de V.V.D. en de heer G. Wagenaar van de communistische fractie. Ook Van Schaik Ds. Zandt (St. Ger.) en de heer Weiter kwamen des middags. Ook werd tot veler verrassing de Minister van Staat, mr. J. R. H. van Schaik ontvangen. Zo voltrekt zich het komen en gaan op deze zonnige dag. Er werden zelfs ijsjes aan de keuken van het paleis bezorgd. Maar dan gaan de gedachten al onwillekeu rig verder. Nieuw Guinea moet ook uit de ijskast worden gehaald en ook voor de oplossing van tal van andere vraagstukken zal een gemeenschappelijke basis moeten worden gevonden. Een Nederlands carillon naar de V.S. WASHINGTON, 27 Juni (AP) Senator Meybank van South Carolina heeft een wetsontwerp ingediend om geen invoerrechten te heffen op een uit Nederland in te voeren carillon van 23 klokken dat bestemd is vóór een school in Charleston. Het carillon is een geschenk van een oud leerling. ZE ZIJN UIT GOD GEBOREN Om goed tot ons te laten door dringen dat degenen die Christus erkennen en in Hem geloven, kin deren van God worden (door het Doopsel), herhaalt St. Jan nog eens hetzelfde in sterker mate: Ze zijn uit God geboren! Het Doopsel is een tweede ge boorte; een bovennatuurlijke, geestelijke geboorte, maar daar om niet minder echt. We hebben de neiging al het geestelijke te zien als afstraling, als beeld van de realiteit, d.i. 't werkelijke en lastbare. Omdat we met handen en voeten vastkleven aan de aar de, van de aarde moeten léven, er is in ons vanzelf de drang al leen aan het aardse reële waarde toe te kennen en het geestelijke te beschouwen als het vage, het onwerkelijke. Ons Kind-zijn van God geloven we heel degelijk maar .geloven zelf heeft al iets nevelaciutigs. In elk geval we weten het zelf zo goed! we le ven niet alsof het geestelijke en de geestelijke waarden 't schoon ste en het voornaamste in ons le ven zijn. Telkens weer struikelen we. Automatisch noemen we een mens die Ohristus' woorden: „Ga alles verkopenom een schat in de hemel te bezitten" in prak tijk brengt, een idealist en we merken niet dat die mens de moed heeft voor lOOpct realist te zijn. Hij staat (figuurlijk) met de beide benen vast op de gTond. Want wat is redelijker, wat nor maler voor een katholiek, dan dat hij de woorden van Christus voor het volle pond ernstig neemit.? De geboorte uit God zijn we ook gewend, zo'n beetje figuur lijk SP te vatten: als we door 't Doopsel de erfzonde kwijt zijn, is God niet meer boos, en zelfs noemt Hii ons zijn kinderen. St Jan protesteert daartegen. Hij be klemtoont heel nadrukkelijk dat we die geboorte, itit Qod zo rede lijk en werkelijk mogelijk moeten verstaan. Niet lichamelijk „niet uit bloed, of uit lust van 't vlees, of uit de wil van een man" maar toch: geboren uit God. Dezelfde gevolgen zijn er als bij 't natuur lijk geboren worden: we ziin god delijk omdat God onze Vader is - deelachtig ziin aan Gods natuur zegt S. Petrus we hebben recht op het vaderlijk erfgoed de hemel. Al voelen we niets de ze geboorte is nu eenmaal gees telijk in alle opzichten zijn we kinderen van God. God is onze Vader, een Vader met zorg en met liefde- We zullen de Vader niet zien hier op aarde; maar als we doodgaan in staat van genade, komen we aan de hemelpoort en worden daar ontvangen niet als bedelaars door een goedgunstig Heer, niet als onderdanen door een rechtvaardig vorst, niet als bekenden door een gulle vriend. We zullen onthaald^ worden als Koningskinderen, die eindelijk na een lange reis thuiskomen, en door hun Vader omhelsd worden. We ziin uit God geboren! Ken u zelf, geloof in u zelf. De Schepper van het heelal is uw Vader. Waarom da-n zo angstig en be vreesd, klemgelovigen! P.C. DE HAAN DJAKARTA, 27 Juni Aneta Door een tot nog toe onbeken de oorzaak is Maandagochtend een pickup van de onderneming Santosa in het gebied van Pen- galengan bij Bandung uit een bocht gevlogen en 60 meter lager in een ravijn terechtgekomen. De bestuurder, de administrateur F. B. J. Koning werd op slag ge dood. Hij laat zijn vrouw en ze ven kinderen achter. heeft een Leidse kantoorbediende er vijf jaren lang de gewoonte van gemaakt boeken te stelen uit showrooms van Haagse boek winkels. Later verkocht hij deze boeken weer en heeft op deze manier voor een waarde van f35 a f40.000 bijeengehaald. De politie heeft hem thans gearresteerd heeft H.M. de Koningin de be kende Amerikaanse journalist en postzegelexpert Ernest Kehr, die momenteel in Nederland ver toeft benoemd tot ridder in de orde van Oranje Nassau 's-GRAVENHAGE, 27 Juni. Ingevolge de dienstplichtwet ein digt de dienstplicht: a. voor dienstplichtigen zon der rang met ingang van 1 Oc tober van het jaar, waarin zij 35 jaar oud worden; b. voor dienstplichtige onder officieren (korporaals daaronder begrepen) met ingang van 1 Oct. van het jaar, waarin zij 40 jaar oud worden; c. voor uit de dienstplicht voortgekomen reserve-officieren met ingang van 1 October van het jaar, waarin zij 45 jaar oud wor den. Dit ontslag is echter na 1 Oc tober 1938 in verband met de buitengewone omstandigheden niet meer verleend geworden. Bij Koninklijk Besluit is thans bepaald, dat de opschorting van ontslag met ingang van 1 Juli 1952 eindigt, behalve voor reser ve-officieren en overig reserve- personeel van de Koninklijke Landmacht en enkele groepen van vrijwillig dienenden, geen be roeps-militair zijnde. Als gevolg hiervan worden de desbetreffende dienstplichtigen met ingang van 1 Juli 1952 uit de dienst ontslagen, zodat na deze datum op hen geen dienstplicht meer rust. Ter voorkoming van een enor me administratieve arbeid zal slechts in de gevallen, waarin een belanghebbende dienstplich tige er bijzonder prijs op stelt een schriftelijk bewijs van dat ontslag te ontvangen (bijv. in verband met emigratie), een zo danig bewijs op zijn schriftelijke aanvraag worden toegezonden. Om te weten te komen tot welke autoriteit een zodanige aan vraag moet worden gericht, moet de dienstplichtige eerst inlichtin gen vragen ter gemeentesecretarie van zijn woonplaats. Dienstplicht Noorse marine en luchtmacht verlengd OSLO, 27 Juni (Reuter) Het Noorse parlement heeft Donder dagavond een wetsontwerp aan genomen, waarbij de dienstplicht voor de marine en luchtmacht tot achttien maanden wordt ver lengd. Voor het leger blijft de duur van twaalf maanden van kracht. Boekhouder gaf zichzelf een extra't je De Haagse politie heeft een boekhouder aangehouden, die in een nieuwe betrekking vier maanden achtereen zichzelf vier honderd gulden salaris meer uit keerde dan hem rechtens toe kwam.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1952 | | pagina 5