Etappezege van Nello Lauredi ontnam v. Steenbergen gele trui Radioprogramma het GOUDEN WAAGSTUK Heeft schenkr Franse ploeg trok registers open VOORTING - bij de koplopers klom naar de zevende plaats OLYMPISCH nieuws door T. S. Fletcher r-AGINA 4 ZATERDAG 28 JUNI 1952 nog merkwaardig fris tussen de ploeteraars bevond. De voor sprong steeg gestaag. Het werd 10 li minuut. Het peloton mie-t Coppi, Geminiani en Bartali aan de kop kwam ook het bergje om sukkelen. Jan Nol ten werd toen al kilometers geplaagd1 door een defecte derailleur. „Niet afstap pen" klonk het commando van de Pel. Blijf in de karavaan. Maar forceer je niet. Premiewinst Toen kwam de ravitaillerifigs- post. De dappere Buchonnet be merkte daar tot zijn grote ontstel tenis, dat zijn voorband de geest had gegeven, en dat betekende voor hem het einde van zijn vlucht In het plaatsje Bernaij schoot nu Voorting heel handig langs de Italiaan Corrieri en legde daarbij beslap- op de uitgeloofde premie. Een tegenvaller voor de Italiaan, die na%r het nu eenmaal een on aangename Italiaanse gewoonte is pertinent weigerde eenmaal de kop te nemen. Zestig kilometer voor de finish was het nu halve dozijn vluchte lingen zeer ver op het peleton voor, dat in geen velden of we gen was te bespeuren. Het ver haal van de kleine nikkertjes werd vervolgd. Twintig kilometer .voor. dp finish schudde Corrieri zijn vuist woedend tegen 'n lekke band. „HOLLE BOLLE GIJS" De cijfers die we gisteren gaven over de inhoud van de materiaalwagens in de Tour worden overtroffen door de getallen, die betrekking heb ben opde provisie-auto's. Het volgende vrachtje moet door de lieden van ae kdra- vaan in een goede drie we ken verorberd worden, 30.000 kilo vlees, twee duizend kip pen, drie honderd vijftig kilo ham drie honderd vijftig do zijn eieren, twee duizend kilo aardappelen, twee duizend kilo meelspijzen, twaalf dui zend sinaasappelen, zes dui zend perziken, vijftienhon derd kilo suiker, acht hon derd kilo rijst en chocolade, acht duizend liter wijn, acht duizend liter bier, tien dui zend flesjes spuitwater en v\jf honderd kilo vis. Smakelijk, heren!! De meeste gaat, wel enig over de fleuri week zagen wi bloeiende inho lijke als figuur pot, waarin eei De plant kon de buitenste gh Deze vindir landbouwkund water naar bet met jonge plan aanwennen het planten, die g moeilijker. Ooi Dus ze lieten de twee moedige jongens de waterdrager en 't moedige Franse rennertje. voor lopig hun gang maar gaan. Ook toen enkele kilomeiers verder een kolonel uit het Franse le gioen. Gauthier. moederziel al leen aan een uitstapje begon. Men liet het maar zo. Ofschoon Bik van Steenbergen en zijn volge lingen toen wel een heel strate gische blunder begingen. Silver Maes, de veldmaarschalk van het Belgische legioen, die en dat valt ook te verklaren na het overdonderende begin van zijn jongens in de Tour, zich heel genoegelijk in 'n eindover- winningsroes bevond kwam ook te laat tot de ervaring, dat Gauthier zijn ploeg op deze dag van alle luister zou beroven. Natuurlijk kon Gauthier dat niet op eigen krachten doen. Dat begreep iedereen wel, maar men vermoedde op dat moment aller minst, dat er toen al lieden in de karavaan huisden, die boor devol boze plannen zaten. Het grote feest van deze étappe (eer- feest voor Frankrijk en een ramp voor de Belgen) werd ingeluid toen de hele familie op de kop af 25 KM was voortgerold langs klimmende en dalende wegen. De Belgen hingen toen aan de staart van het peleton, onwetend wat er zich honderd meter voor zich afspeelde. De Belg Blomme lag overhoop met een lekke band1 en daarvoor had Silver Maes enkele strijders naar achteren gecommandeerd met de opdracht om hun ploeggenoot naar het peleton te slepen. En dit gebeur de ook. Maar intussen was het grote onheil reeds geschied. Onverwacht alsof ze hadden geroken, dat de Belgen in zor gen verkeerden waren er vier vechtjassen naar yoren gespron gen. Lauredi, Caput, Fachleitner en onze landgenoot Gerrit Voor ting. In een minimum van tijd en met een gang van een ex presse-trein had dit viertal zich bij het duo vluchtelingen ge voegd. De Ronde van Frankrijk, die weer het onderwerp van gesprek is Het jaarlijkse grote sportavontuur is in volle gang en de strijders om de gele rijderstrui spurten thans door de vriendelijke valleien, de stadjes en de dorpen van het oude Bretagne. 4 sec.; 7. Voorting (Neder land) op 7 min. 18 sec.; 8. Blom- me (Beig) op 7 min. 54 sec.; 9. van der Stock (Belg) op 7 min. 59 sec.; 10 ex aequo Cieliczka (N.O.Fr.) en Carea (It.) beiden op 8 min. 13 sec.; 12. Rosseei (Belg) op 9 min. 16 sec. 13. Ruiz (Spanje) op 9 min. 46 sec.; 14. Molineris (Z.O.Fr.) op 10 min. 16 sec.; 15. Corrieri (It.) op 10 min. 17 sec.; 16. Canavese (Z.O.Fr.) op 10 min. 42 sec.; 17. Renaud (Parijs) op 10 min. 55 sec. 18 Wagtmans (Nederland) z.t.; Op de 21e plaats ex aequo staai een aantal renners op 11 min. 26 sec. bij wie onze landgenoten Roks, van Est en van Breenen, verder Robic (Fr.), Ockers (Belg) Geminiani (Fr.) de Cock (Belg) Bartali (It.) en Coppi (It.). 44e is Dekkers op 11 min. 26 sec. Op de 54e plaats volgt een groep op 14 mirt. 45 sec.; waarbij behalve de Italiaap Magni, ook Nolten zich bevindt. Faanhof staat van de Nederlanders het laagst geklasseerd en wel op de 80e plaats op 22 min. 1 sec. In de derde etappe hebben op gegeven: de Rijcke (Belg), Cha- patte (Parijs), Dufraisse (W.Z.W. Fr.) en Ducard (N.O.Fr). Het ploegenklassement luidt: 1. Frankrijk 50.04.34; 2. België op 4 min. 48 sec.; 3. Nederland op 12 min. 14 sec; 4. N.O.-Frank- riik 50.20.47; 5. italië 50.22.40. 3. Voorting (Nederland) 5 uur 15 min. 56 sec. 4. Corrieri5 (Italië) 5 uur 18 min. 35 sec. 5. Fachleitner (Zuid-Oost) 5 u. 18 min. 41 sec. 6. Dupont (Parijs) 5 u. 23 min. 05 sec. 7. Faanhof (Nederland (zelfde tijd. 8. Robic (Fr.); 9. Weilenman (Zwitserland), 10. Baroni (Italië) allen zelfde tijd. Daarna volgde een peleton van 88 renners, dat ex aequo als 11e werd geklassificeerd. Bij dit pe leton bevinden zich o.a. de Bel gen Ockers, van der Stock, Blom- me, Rosseei, Close, van Steenber gen en de Nederlanders Roks, Wagtmans, van Breenen, Nolten, van Est, allen in dezelfde tijd als Dupont. Algemeen klassement: 1. Lauredi (Frankr.) 16.38.41; 2. Gauthier (Frankr.) op 3 min. 43 sec.; 3. van Steenbergen (Belg) op 4 min. 5 sec.; 4. Pardoen (N.O.Fr.) op 5 min. 5 sec.; 5. Close (Belg) op 7 min. 13 sec.; 6. Fachleitner (Z.O.Fr.) op 7 min. Zes kilometer verder, toen de vluchtelingen een begin hadden gemaakt met de lange afdaling naar de havenstad Rouaan bleef de versnelling van de Caput ha ken. De Fransman tuimelde te gen de grond pal boven op hem smakte onze landgenoot Voorting en daarbovenop belandde Fach leitner. Onmiddellijk was Voor ting weer op de been maar intus sen waren Lauridi en Gauthier snel aan de haal gegaan. De gele trui was daarna volle dig in Franse handen. Het lei dersuniform was bestemd voor Nello Lauredi. die door zijn ploeg genoot Gauthier met een stralend jfe'icht over de eindstreep weTd "eduwd Voorting kwam als der de binnen met ongeveer 3V2 mi nuut achterstand. De uitslag van de derde etappe (189 km) was: 1, T-auredi (Fr 5 u. 12 m. 31 s. 2. Gauthier (Fr.) zelfde tijd van te voren had gedacht. Laten wij echter niet op de historie van deze derde étappe, waarin de moedige Gerrit Voorting zo'n voorname rol heeft gespeeld, niet vooruit lopen. Strenge bewaking Het tempo verslapte bij de vluchtelingen geen moment. Zij bestormden helling na helling. De hitte kon her# niet op de knieën brengen en zii kregen bovendien een nieuwe dosis in spiratie tOien de boodschappers met het prettige -bericht kwamen dat het peloton de gehele Bel gische ploeg als het ware in de boeien had gelegd. Het w-as daar aan de kop van het peloton ove rigens eer# hele merkwaardige vertoning: de Coppianen en de Bartalianen red'en als twee on verzoenlijk vijandige groepen naast elkaar. Daarenboven hiel den zij nauwlettend de trotse drager van de gele trui in het vizier. En zij waren niet de eni gen. Ook de Fransen, die zich reeds een jaar lang hebben voorbereid om eindelijk na vier buitenlandse triomfen (1948 en 1949 Italië, 1950 en 1951 Zwitserland) het vaderland weer eens alle roem en glorie te schenken, welke een Tour de France heeft te bieden, formeerden een baricade vlak voor het peloton. Dat viel dubbel te begrijpen want bij de vluchtelingen bevon den zich liefst twee kopstukken van het Franse legioen, Lauredi en Gauthier. Het peloton kon niet op gang komen- al probeer den de Belger# keer op keer een doorbraak te forceren. Na een dikke vijftig kio-meter had h-et peloton al een achterstand van vijf minuten en 5-5 seconden. Op dat moment was Gerrit Voorting al tot de vijf-de plaats in h-et al gemeen klasse-ment gestegen. N-og geen vijftien kilometer verder, toen de vluchtelingen door de bochtige straten- van het histori sche plaatsje Sées vlogen wezen de chronometers der diverse veldherer# al acht en een halve min-uut voorsprong aan. Rik van Steenbergen moest zich toen al de verschoppeling in de kara vaan hebben gevoeld, want de gele trui die nog steeds om ziin schouders prijkte, was in feite a-1 een bespotting. Immers Fach leitner, die met 7 minuten 21 se conden achter van St-eenlbergen stond genoteerd kon zich to-en al de nieuwe leid-er v-an het reeds aanzienlijk geslonken renners aantal noemen. Voorting fris No-g steeds bleven de zeven vluchtelingen minuten vergaren. Halverwege van het 189 kilome ter tellen-de traject doemde er eer» miniatuur bergje op. de Saint E-proul -de Montfort. Het 'hoogste punt was 296 meter. Een peuleschilletje zo op h-et oog. maar het betekende voor de ren ners een klim van 240 meter over nauwelijks anderhalve kilometer en dat i-n deze verdorrende hitte Men dacht er echter niet aan te versagen. En toen Kees Pellenaars poolshoogte kwam ne men kon hij tot -grote vreugde constateren, dat Voorting die door verscheidene experts als de beste renner wordit beschouwd ven het Nederlandse legioen zich Wij bewonderdi bloempot in een Huygensstraat te In dit gebouw is Voorlichting bij Arbeid gevestigd, halve de originele lei huishoudelijke stofzuigers, melkk nen of pressure steelpannen en no bruiksvoorwerpen vrouw dagelijks in teert. Het instituut mogelijk advies wi houdelijk gebied noemde en ander practische bruikba er daarbij tevens c vol van uitvoering huisvrouwen verto de keuken, dat dit wel gezellig uit rr deneert men, en d beeld liever een lelijk gastoestel. Er zijn uiteraar eisen, waaraan moet voldoen. Daa Gasstichting te Deze keurt op techi wil zeggen op dei veiligheid en ver! keuring haar goed ken aan het toeste tot Voorlichting bjj Arbeid, dat, zoals tische en aestheti heden test, heeft keurmerkje. Wann of ander apparaat v voorzien is, kan mi tuigd zijn van de schappen. Electrische app in plaats van mer Gasstichting weer van de Kema te A die ook speciaal tei schappen keurt. Het merkje van Voorlichting bij Arbeid vertoont de de initialen van „Ne eniging van Huis noemd instituut is afdeling van deze dere vrouwenvereni er echter intensief heeft ir. Bosch, si genieur te Utrecht zitting in de insti voor het R. K. Vn De commissie, die eenkomt, beraadsla zoekingen verricht, twee vrouwelijke sc genieurs, verschille in de huishoudelijk doctoranda in de ch tor in de biologie en een practische huisv dus, dat er een veel dig team is gevorm vrouw bij haar dage velerlei raadgeving bij te staan. Mesjes met Natuurlijk gebeur de huisvrouwen buit mie zelf met plann tips komen. Dat geb nog bjj het vijf ei jubileum van het In v ember. Er werd t( ideeën-prijsvraag waarop diverse goed binnenkwamen. Er vrouw onder de deel voorstelde het heft appelmesje wit te het in een donkere 1 lijk te vinden is. Vei met het idee om op grote spijkers te s punt naar boven, en graag rondzwervend ren neer te zetten, huisvrouw was wee dachte gekomen om s morgens meteen daarna de hete pan in een teiltje koud w het warm geworden weer dienen voor de ontbijt of iets dergel een greep uit de inge stellen en ideeën, andere huisvrouwen kunnen hebben. Men kan het ins vragen op velerlei g gebied van koken, b «en, poetsen, boenen, 'era. Wat de proble was betreft, heeft het weer een goede ra: het Proefstation van Ro UBAIK De Olympische fakkel ATHENE De Griekse kam pioen speei;werper Aristides Ru- banis de laatste van de ath- leten, die de Olympische fakkel door Griekenland gedragen heb ben betrad Donderdagavond om 20 uur 05 (Ned. tijd) het wit marmeren stadion te Athene. Hij werd begroet door een applaudis serende en juichende menigte van circa 30.000 mensen. Hij liep rondom het midden veld en ontstak een vlam op een altaar, dat speciaal voor deze ge legenheid in het stadion opgesteld was. Bisschop Euripus, die de Atheen- se aartsbisschop Sypridon verving, zegende de Griekse a-thleten, die aan de Olympische Spelen te Helsinki zullen deelnemen. Vervolgens stak Basil Silis, de houder van de Griekse 400 meter titel, zijn fakkel aan het altaar aan, om een begin te maken met de tocht naar het vliegveld Hel- lenicon, vanwaar de fakkel per vliegtuig naar Kopenhagen zal gaan. Tevoren had de secretaris-ge neraal van het comité der Olym pische Spelen, Nicholas Baltazzi, de boodschap des konings aan „alle sportlieden der wereld" voorgelezen. In zijn boodschap verklaarde koning Paul o.m.: „Wij zenden de hartelijkste groeten aan alle sportslieden ter wereld en in het bijzonder aan de jongelieden, die de heilige vlam van Olympia naar Helsin ki zullen overbrengen". De koning verklaarde in zijn boodschap met nadruk, dat „het vervoer van de vredesvlam in deze verontrustende tijden, die de wereld doormaakt, bijzonder veel belangstelling trekt." Vervolgens zei hij: „Evenals in oude tijden was het bestand tij dens de Olympische Spelen een machtige uiting van broederschap en vrede. De Olympische vlam, die thans door de lopers van de vrede gedragen wordt, vormt een schakel tussen de jonge sportslie den en de volkeren der wereld, die voor de edelste en hoogste idealen strijden. De koning besloot met het uit spreken van de wens, dat de vlam „de gehele mensheid zou ver lichten." ROUAAN En toen dat eenmaal was ge beurd werd het tempo no-g en kele graden verhoogd. Het ging zo hard, d-at het peleton binnen het kwartier op ruim twee-en- een-halve minuut achter lag. Zou Gerrit Voorting vandaag inderdaad de kans krijgen een étappe te winnen?? De kleine Nederlandse kolonie hoopte het, maar de mogelijkheid op een eerste Nederlandse zege in deze Tour was toch nuchter bekeken zeer miniem en Kees Pellenaars verbloemde dat ook niet, toen hij als een Romeinse wagenmen ner zijn jeep naar onze auto manoeuvreerde: „Er zitten te veel sprinters van klasse bij hem", brulde hij door zijn hel rode megaphoon. En zo was het ook. Tegen een Corrieri. Lauredi, Caput, een Fachleitner, zou Voorting het zo zeker als wat in de eindsprint moeten afleggen. Van die eindsprint kwam echter niet alles uit van wat men zich .Brest le mans renins s. BULLDOZERS HELPEN Ja ja, die hellingen in de Tour de France hebben Mon sieur Jacques Goddet al wat hoofdbrekens bezorgd. Wim van Ést was niet ae eerste die een tuimeling maakte in een ravijn al was het zel den gebeurd dat iemand zo diep 'terecht kwam. Een zeer gevaarlijke „afzink" w acht de renners, wanneer zij in de veertiende etappe de Mor.t- ventous zullen hebben be klommen. Omdat de weg er zo slecht is heeft Goddet een soort bulldozer aangeschaft, die vooruit gestuurd is om het puin op te ruimen. Laten we voor de karavaan hopen dat het helpt. Tientallen sportmakkers met hun vijfhonderd-, Twee- en driehonderd-en-vijftig cc. Tanken tot heel het veld raast, brult en dondert Tussen de toeschouwers, die de T.T. Tienduizendvoudig bezoeken en samen Trachten het hels lawaai met hün geloei Te overstemmen, tot een der bekwamen Tuimelt en opgeeft. Dan „duikelt" het „oei"! Tellend noch regenbui, noch zomerweer raast Tanden-verknarsend de bent om de hoek, „Twist" met Masetti's, M.V.'s en Gilera's, Tien-tegen-één. (Is die ene wéér Duke?) „Triumph", „Montesa" en „Guzzi"ze snorren Tierend van aanvalsdrift weer door de bocht, Tol op „het" tijdstip illusies verdorren Tanen de driften van 't ziedende vocht. ziek, 9.00 Morgenwijding, 9.15 Gramofoonmuziek, 9.2-5 V-oor de huisvrouw, 9.30 Gramofoonmu ziek. 11.0-0 Voordracht, 11.15 Kamerorkest, 12.0-0 Gevarieerde muziek, 12.3-0 Lanid- en tui-nfoouw- mededelingen, 12.33 „In 't spion netje", 12.38 Dansmuziek, 13.00 Nieuws. 13.15 Mededelingen of gram-ofooinmuziek, 13.3-0 Orgel en viool, 14.00 „Wat gaat er o-m i-n de wereld-?", causerie, 14.20 Gra mofoonmuziek, 14.50 Voordracht met harpspel. 15.0-5 Strijkkwartet. 15.35 „Een nachtmerrie", hoor spel, 16.10 Strijkorkest, 16.50 Musicalen-der, 17.30 Vpo-r de pad vinders, 17.45 Gramofoo-nimuzie-k, 17.50 Militair oom-menita-ar. 18.0-0 Nieuws, 18.15 Lichte m-uziek, 18.50 Tenniskampioenschappen Wim bledon, 19.00 Gramofoonmuziek, 19.20 Causerie over de stichting Invordering Bescherming Be volking", 19.30 Gram-ofooinmu-ziek, 19.45 Regeringsuitzending: dir. ir. P. C. Labouchere: ,De betekenis van de kwaiiteitstoeslag voor de baconjm-esterij". 20.00-24.00 Natio naal programma, zie Hilversum 1. beidersmuziekvereniging. 17.50 Sportjournaal. 18.30 Cabaret. 19.00 Metropole-orkest en klein koor. 19.30 Radiolympus. AVRO: 20.00 Nieuws. 20.05 Gevarieerde mu ziek. 20.55 „De onverschillige", hoorspel. 21.25 Gramofoonmuziek. 22.00 Vocaal kwartet. 22.30 Semi- klassieke muziek. 23.00 Nieuws. 23.15 Weekoverzicht. 23.2524.00 Gramofoonmuziek. ZONDAG 29 JUNI 1952 't Ene machientje is beter bestand dan 't Ander tegen snelheden zoals die op 't Asser circuit menig man tot de rand van 't „Ausdauer"-reservoir drijven. De top ('t einde van 't liedje!) brengt méér dan een „Geoffry' 't Mannetje-langs-de-lijn en zijn fabriek 't Goud van de T.T.-race: de „Tourist Trophee". 't Is de geijkte T.T.-teamtactiek. MAANDAG 30 JUNI Trappelend staat het publiek langs het asfalt. Tranen en stof maken oogleden klein, Terwijl toffee of biscuit in het gras valt. Torsend de last van het supporter-zijn, Treden na afloop de motorsport-vriendjes Totaal tevreden, verdoofd door 't gedruis, Tint'lend terug naar hun eigen machientjes. Tuffen als trotse T.T.-cracks naar huis. (Advertentie' KIEKEBOE dan haar kamers en haar kan toor. Maar plotseling slaakte Dickie die met grote stappen in de kamer had heen en weer ge lopen een luide kreet van vreug de waarmee hij te kennen wilde gever» dat hij waarschijnlijk iets gevonden had. Hoera! riep hij. Ik heb het, Charity. Ik weet een plaats waar mijnheer Workman ziin machine kan voltooien en waar h;j z-o veilig zal zijn als.als nergens. Waar dan. Dick? vroeg ziin zuster rustig. Ik weet het en je zult me gelijk moeten geven als ik het je verteld heb! De schuur van oom Waple! Charity knikte langzaam met het hoofd. Dat is 'heel knap van je be dacht, Dickie. Daar zou hij in derdaad ruimte genoeg hebben en als oo-m Waplp wist. wat er aande was zou hij er wel voor zorgen dat mijnheer Workman niet gestoord werd. Maar waar is dat dan? vroeg Lilian Delomosne. Mijn broer heeft het o-ver eer» grote schuur welke qp het erf van mijn oom staat. Al-s kin deren hebben wii daar dikwijls gespeeld. Die schuur staat nu al jaren leeg. Het is in Canterbury en mijn oom kent mijnheer Workman. Hii heeft een paar dagen bij hem gelogeerd. eigenlijk niets van zeggen. Dat behoeft ook niet. Vertel me meteen maar, of die machine op een vrachtauto te vervoeren zou zijn. O ja, beslist! Dan zal het ook niet moei lijk vallen om de machine naar een and-ere gelegenheid over te brengen. U be>grijpt natuurlijk wel juffrouw Wraye dat die machine daar in de werkplaats niet meer veilig is. n-u Bedford in het bezit is van d-ie sleutels. U ken-t deze wijk beter dan i-k,.. weet u hier geen gelegenheid waar mijnheer Workman zijn machine zou kunnen voltooien, zonder ongerust behoeven te zijn. Maar Charity schudde het hoofd. Hoewel zij al een paar jaar in die buurt woonde, was zij eigenlijk nooit verder geweest Mijnheer Workman is zo vriendelijk geweest miin broer aan het werk te helpen, maar overigens. Luister.dat is van on dergeschikt belang viel Lilia-n Delomosne het meisje in de rede. Ik ben er van overtuigd dat mijheer Workman zelf qp zijn uitvinding in de tweede plaats in rroot gevaar verkeren, zolang hij 'enmiuste daar in d-ie fab.riek van Armadalp blijft werken. Ik mio-of dat het het beste zal zijn als hij zijn machine onmiddellijk naar een andere plaats over brengt. Die hele machine? riep Dickie verwonderd uit. Ja, is d-ie dan zo zwaar? Neer», dat niet. Ze is hele maal vanmaar daar mag ik

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1952 | | pagina 6