Nieuw DE SAAR BLIJFT DUITS" onveranderlijke eis van Bonn „Vastbesloten de belegerde stad als een voorpost te beschermen" Belgische aetherpiraat gevaarlijke maniak? DAGBLAD VOOR ALKMAAR v veilig. (Vondel) Zomer-Zondag in Nederland Minister Jakob Kaiser waarschuwt Frankrijk Zomer-Zonda^ in Nederland Minister Acheson in Berlijn: Geen directe dreiaing van aaressie te constateren Jarige Prins bereed met drie dochters 'n levensgrote olifant Amerikaanse vliegtuigen ontvingen vuur EN OMGEVING NHD Jongeman drie jaar aan de ketting Drie kinderen bij baden verdronken Vliegende driehoek verongelukt Twee broers met motor verongelukt Egypte's premier afgetreden Arbeider gedood te Groningen Vliegveld Ameland Dr. Drees pleegde overleg uit kanonnen in Mandsjoerije Een dode, vijf gewonden te Ruinen Abonnementsprijs f 6.20 per kwartaal, f 2.07 per maand, f 0.48 per weck, inclusief incasso. Advertentie-tarief per editie 16 ct. per m.m., minimum f 2.50; in alle edities 26 ct. per m.m., minimum f 4.familieberichten 20 ct., resp. 30 ct. per m.m. Bij contract belangrijke korting. Directeur E. M. Stumpel. Hoofdredacteur: H. N. Smits. Bankrelaties: Noorderbank. Nederl. Credietbank. Noordhollands Dagblad HET EE IT VAN HEDEN Pag. 1 Maandag 30 Juni 1952 46e Jaargang No. 12513 Kantoren: HOORN. Draaisingel 59, teL 4243, Grote Noord 77. teL 4362 K 2290: ALKMAAR, Ritsevoort 52, teL 2046, (2 lijnen), K 2200; DEN HELDER, Keizerstraat 89, teL 2800 K 2230; SCHAGEN, Gedempte Gracht 39. teL 459 K 2240 EERSTE ZOMERSE WEEKEINDE IN DE ZOMER P; f 1» V* s i* 'V f f ■mm. Hn^nTvfr Talloze stedelingen en vacantiegangers heb ben dankbaar geprofi teerd van het eerste zomerse weekeinde in de zomer. Vooral de badplaatsen boekten een groot aantal be zoekers. De luchtopna me van ANP-foto geeft een beeld van 't strand te Scheveningen. Luchtopname A.N.P.-foto. TRIER, 29 juni, In een alhier gehouden rede heeft de minister voor zaken, geheel Duitsland betreffende, Kaiser, verklaard, dat het Saargebied bij Duitsland hoort en dat de Saarkwestie spoedig moet worden opgelost in een vorm, die er geen twijfel aan laat bestaan, dat het Saargebied een onder deel van Duitsland is. Het was volgens hem niet waar, dat de liefde der Saarlanders voor hun land betekende dat zij naar politieke autonomie verlangden en een natie van Duitsers buiten de nationale grenzen van Duits land wilden vormen. Het was warm gisteren, wat u! En het blijft warm, als we ons K.N.M.I. mogen geloven. Geprezen zij, die hun vacantie in deze dagen hebben gegokt. Hoewel, hoewel.... Want het opwekkende weer van de laatste dagen had ook minder prettige dingen. De hoofdstad b.v. stortte haar be volking uit over de kustplaat sen in de omtrek. Dat ging niet zonder moeite: het Cen traal Station kon de drukte niet verwerken en drommen bleekgezichten moesten langer dan een uur voor het loket in de rij staan voor een kaartje. En zijn 25 loketten en er zijn duizenden kaartjes. Maar het kwam meermalen voor, dat de kaartjesuitverkocht waren Toch konden gisteren vóór één uur 's middags alleen al naar Zandvoort vijftien lange trei nen, elk met duizend reizigers, vertrekken. Tegen het middaguur was Amsterdam een verlaten stad. In de andere steden van ons gewoonlijk kou-kleumende land ging het al niet anders. De Hagenaars bevolkten 't strand van Katwijk tot Scheveningen. Op het Scheveningse strand raakten niet minder dan 250 kinderen verdwaald. Ze kwa men allemaal in de veilige armen van pa en ma terug Bloemendaal aan zee meldde overvolle auto- en rijwielstal lingen. Tienduizend rijwielen werden daar alleen al gestald. Noord-Brabant en Limburg hadden het wel het warmst. De thermometer wees daar 30 graden Celsius in de schaduw. Alleen het noorden van Fries land en de kustgebieden had den temperaturen beneden de 25 graden. De warmte, waarvan wij mo menteel genieten, komt over Zuid-Engeland hierheen. In Frankrijk heerst een ware hittegolf. Trouwens, ook elders ter wereld is het abnormaal warm. In het Oosten van de Verenigde Staten zelfs zo, dat reeds 162 personen zijn omge komen door de hitte. Ook uit Pakistan komen berichten van uitzonderlijke warmte; er wor den daar temperaturen van 120 graden F. gemeten; vijftig mensen zijn daardoor bezwe ken. „Nationale gevoelens, die ge negeerd worden, zijn altijd de oorzaak geweest van een vals en agressief nationalisme. Frankrijk en de rest van de wereld zullen de onrust begrijpen, die thans in verband met het Saargebied be staat. Deze onrust zal onder het Duitse volk blijven bestaan zo lang de Duitsers weer niet in één natie zijn samengesmolten". Hij beschuldigde voorts de Westelijke mogendheden er van, 18 millioen Oost-Duitsers „aan een dictatoriaal stelsel van terreur" te hebben overgeleverd. „De regering van West-Duits- land en de vrije wereld behoren zich meer dan ooit bezig te hou den met de vraag, hoe aan de Duitsers hun verloren vrijheid teruggegeven kan worden en hoe dat snel kan geschieden". „De structuur van de Sovjet- zóne verandert dagelijks steeds meer. Het vermogen tot verzet wordt bij de bevolking steeds meer belast. Het moet dus het allereerste doel zijn, het gehele Duitse volk in vrijheid te her enigen". „Het moet de politiek van het Westen zijn, de Sovjets terug te dringen naar het Oosten. Eén ding is duidelijk: als het Rode Leger het veld ruimt, dan zal het met het communistische bewind in Midden-Europa afgelopen zijn". „De dag zal komen, waarop de Duitsers weer één natie zullen vormen". Aldus minister Kaiser. BART. Een jongeman, die drie jaar lang door zijn ouders in een stal van hun boerderij nabij Bari aan een ketting was vastgehouden, is door gendarmes verlost. De ketting, waaraan hij vast zat, was zo kort, dat hij niet kon opstaan. De jongeman vertelde, dat hij drie jaar geleden gedurende enige maanden in een psychiatrisch in stituut was ondergebracht, maar dat zijn ouders hem hadden terug gehaald en hem vervolgens in de stal hadden geketend. Zijn moeder bracht hem eens per dag eten zonder zich verder om zijn gezondheid te bekomme ren. De vermagerde jongeman, die een baard, lange haren en tal rijke wonden had en te zwak was om te blijven staan, is met spoed naar het ziekenhuis overgebracht. De moeder van de 25-jarige jon geman is gearresteerd. De politie zoekt naar de vader, die vluchtte, toer. de jongen ontdekt werd. 's-GRAVENHAGE, 29 Juni. Het water heeft ook op deze zomerse Zondag een aantal levens geëist. Drie verdrinkingsgevallen zijn ons tot nu toe bekend ge worden en in alle drie gevallen betrof het kleine kinderen. Op het strand te Zoutelande (Z.) verdronk een 7-jarig jongetje voor de ogen van zijn moeder. Verder is vanmiddag omstreeks twee uur het 9-jarig jongetje W. Koomen te Rotterdam bij het zwemmen in het Kralingse strand bad verdronken. In de zee bij Terheyden onder Monster is het 5-jarig jongetje P. van Leeuwen uit Leidschen- dam verdronken. Het jongetje, dat met een buurman naar het strand was gegaan, was al enige tijd zoek. Later werd het uit het water opgehaald. BERLIJN, 29 Juni. Op een persconferentie te Berlijn heeft minister Acheson vandaag verklaard, dat de Westelijke ge allieerden in hun nieuwe nota aan Moskou opnieuw een op rechte poging doen om een weg te vinden voor de hereniging van Duitsland, doch tegelijk geven zij de Russen duidelijk te verstaan, dat zij intussen vastbesloten zijn, het belegerde Berlijn te beschermen als een voorpost van de vrijheid. Acheson verklaarde dat, indien de Oost-Duitse volkspolitie, zon der hulp van buitenlandse mo gendheden, zou trachten Berlijn te bezetten of te blokkeren, zijn eerste stap zou zijn zeer zorg vuldig te luisteren naar 't advies van militairen. In antwoord op een vraag zeide hij, dat zijn verklaring niet be tekent, dat er geen onmiddellijke tegenmaatregelen worden be raamd voor het geval van een aanval op Berlijn. LONDEN, 29 Juni. De Glos ter GA-5, Engeland's „vliegende driehoek", ontworpen als nacht jager voor de R.A.F. en een der snelste straalvliegtuigen ter we reld, is vandaag na een mislukte landing te Boscombe in brand gevlogen en vernield. De test piloot Bill Waterton wist nog net op tijd uit de machine te klau teren en zich in veiligheid te stellen. Het verongelukte vucgtuig was het enige van zijn type, dat ge reed was, doch binnen enkele dagen zal een tweede machine van deze soort voltooid zijn. SIBAJAK ZETTE OP CURACAO VERSTEKELINGEN AF WILLEMSTAD (Curasao), 29 Juni.' - Het emigrantenschip „Sibajak", op weg naar Nieuw Zeeland, heeft in Willemstad op Curasao twee Tilburgse jonge mannen achtergelaten, die als verstekelingen aan boord waren gekomen. Zij zullen met de eerste gelegenheid naar huis terug wor den gezonden. De „Sibajak", die gisteren in Willemstad is aange komen, heeft vandaag de reis voortgezet. Alles is wel aan boord. BRUSSEL. De Belgische re- schip op een wrak was gelopen. cherche is er van overtuigd, dat de 27-jarige Oostendse radiotech nicus, die maandenlang de red dingsdiensten langs de Noordzee kust nodeloos risico liet lopen, door het uitzenden van valse S.O.S.-berichten, een maniak is. Uit het onderzoek zou zijn ge bleken, dat de man een duivels vermaak schepte in het alarme ren van de reddingsdiensten. Over de juiste omstandigheden, waaronder de aanhouding ge schiedde, heeft de politie zich nog niet willen uitlaten. Dat Noyelle de laatste tijd op de hoogte was van de opsporingen der recherche zou hieruit blijken, dat hij aan een van zijn laatste uitzendingen toevoegde: „Ik merk, dat uw peil- diensten goed werk verrichten". Op 28 April zond Noyelle nog het bericht de wereld in dat een VOOR EMIGRATIE SOMEREN, 29 Juni. In de afgelopen nacht reden de gebroe ders Romonesco, die in Someren op bezoek waren geweest, met hun motor door een afgesloten rijweg op Sluis Elf en kwamen terecht op een hoop straatkeien. De motor sloeg over de kop, waarbij de duorijder op slag werd gedood. Zijn broer werd in le vensgevaarlijke toestand naar het ziekenhuis overgebracht. Beiden hadden in hun vroegere woonplaats Someren afscheid van kennissen genomen, omdat zij gingen emigreren. Sedertdien seinde hij nog drie S.O.S.-berichten,' doch steeds met minder succes, omdat men toen kon uitmaken of men al dan niet met valse seinen te doen had. Noel Noyelle is twee jaar ge trouwd en woont te Stene-Con- terdam. Hij had weinig omgang met zijn buren, repareerde in zijn vrije tijd radiotoestellen en gaf les in radioleer. Voor de gepleegde feiten zou Noyelle volgens de Belgische wet geving slechts een jaar gevange nisstraf kunnen krijgen en dan nog slechts indien de psychiaters hem toerekeningsvatbaar achten. De bedrogen reddingsdiensten kunnen echter een prestatie-ver goeding eisen. Hij onderschatte geenszins de nieuwste maatregelen van Oost- Duitsland tegen West-Berlijn, als represaille voor het plan van Bonn, zich aan te sluiten bij het Westelijke defensiestelsel. Doch hij verklaarde, geen directe drei ging van een Russische agressie te kunnen constateren Een receptie te Berlijn, ter ge legenheid van het bezoek van minister Acheson, is ook bezocht door een viertal functionarissen van de Russische bestuurscom missie in Oost-Duitsland, onder wie de politieke adviseur van generaal Tsjoeikof, V. S. Semeo- nof. Tsjoeikof is het hoofd van de bestuurscommissie. De Russische gezagsdragers hadden een kort gesprek met Acheson. Semeonof en Acheson dronken elkaar toe. Acheson is gistermiddag in Wenen aange komen. LONDEN, 29 Juni. De BBC heeft bekend gemaakt, dat de premier van Egypte, Hilaly Pasja, is afgetreden. Koning Faroek heeft vandaag zijn ontslagaan vrage ingewilligd. Hilaly Pasja stónd de laatste tijd bloot aan scherpe critiek van de Wafd-partij. Hij werd er van beschuldigd een politiek te voeren „die door de Engelsen was voor geschreven". Tot opvolger van de afgetreden premier Hilaly Pasja is benoemd de 60-jarige onafhankelijke Sirry Pasja. Deze is reeds drie malen premier geweest en vele malen minister. VAN 13,5 METER HOOGTE OMLAAG GESTORT (Van onze verslaggever) GRONINGEN. Een ernstig ongeval bij het Prov. Electr. Be drijf aan het Winschoterdiep heeft het leven geëist van de 45-jarige arbeider G. M. B. uit Jutphaas. Met behulp van een takel was men bezig een ijzeren balk boven een doorrit te hijsen. Toen de balk op zijn plaats lag liet men het takelblok weer vieren. Het halende deel van de takel bleef hierbij echter haken achter de laadbak van een vrachtauto, die juist de doorrit passeerde. Hier door begon het takelblok hevig te slingeren en trof de arbeider B„ die boven op de doorrit stond, in de rug. De man stortte van een hoogte van 13.5 meter omlaag en werd zwaar gewond door de G.G.D. opgenomen. Kort na aan komst in het Ac. Ziekenhuis is het slachtoffer overleden. Geen sterfgevallen mond- en klauwzeer 's-GRAVENHAGE. Blijkens opgave van het ministerie van Landbouw, Visserij en Voedsel voorziening zijn in de week van 15—22 Juni 1952 geen sterfge vallen tengevolge van het mond en klauwzeer geconstateerd. HILVERSUM, 29 Juni. Niet alleen uit alle delen van het land, maar ook uit het buitenland bereikten Soestdijk gisteren en vandaag talrijke telegrammen en brieven met gelukwensen voor Prins Bern- hard, die vandaag zijn 41ste verjaardag viert. Onder de brieven was er één uit Argentinië van mevr. Eva Peron. De verjaardag van de Prins wordt vandaag in de familiekring gevierd. De prin sessen waren reeds vroeg op gestaan, om haar vader ge schenken te overhandigen. Talrijke vrienden waren Zaterdag naar Soestdijk ge komen om de Prins te felici teren. Bij deze gelegenheid toonde Prins Bernhard dat hij niet alleen een goed rui ter te paard is, maar ook an dere viervoeters dan paarden durft te berijden, zoals een olifant van het circus Mikke nde dat enkele van deze ko lossen naar de paleistuin had gedirigeerd. De oudste drie prinsessen gaven hiertoe het goede voor. beeld door via de reusachtige poten van de kolos, onder grote bijval, op zijn rug te klimmen en zich op haar ver heven zitplaats aan de oren vast te houden. Bij dit moedige voorbeeld van zijn dochters kon de Prins 'moeilijk achterblijven en in rijcostuum besteeg hij eveneens Jumbo, die zich on der de ervaren handen van de chef d'équipe van onze Olympische hippische ploeg bijzonder op zijn gemak bleek te voelen. AMELAND. In de laatstge houden raadsvergadering van Ameland deelde de voorzitter, burgemeester Walda, mede, dat de aanleg van een vliegveld bij Ballum een goede kans van slagen heeft. De beslissing zal waar schijnlijk zeer binnenkort reeds vallen. Rode Kruis defileerde 's-GRAVENHAGE. Driedui zend helpsters en helpers van het Rode Kruis Corps hebben Zater dag in Den Haag op het Plein langs het gebouw van de Hoge Raad gedefileerd. Iedere provin cie was met een derde van de korpssterkte vertegenwoordigd voor een bescheiden viering van het 85-jarig bestaan van het Ned. Rode Kruis. MET PROF. ROMME EN DR. SCHOUTEN (Van onze parlementaire redacteur) DEN HAAG, 29 Juni. De formateur, dr. W. Drees, heeft Zaterdagmorgen een onderhoud gehad met prof. Romme, de voor zitter van de K.V.P.-fractie en Zaterdagavond met dr. J. Schou ten, de leider van de A.R. Deze besprekingen hadden een oriën terend karakter. Het is nog niet geheel duidelijk welke lijn de formateur volgt. Waarschijnlijk is het zo, dat dr. Drees eerst de opvattingen van de verschillende partijen wil le ren kennen ten aanzien van de samenstelling van een nieuw ka binet en het te voeren beleid. Daarna zou het de formateur dan gemakkelijker kunnen vallen om een programma op te stellen, dat uitgaat van een mogelijke com binatie, die dr. Drees als vrucht voor ogen is komen te staan. Het liberale „Vaderland" meent reeds twee portefeuilles te moeten eisen voor het geval de V.V.D. weer aan de regering zou deelnemen en wel „binnenlandse zaken" en „buitenlandse zaken". Het ligt voor de hand, dat het blad hier bij aan mr. Oud en de heer Stik ker denkt. De ministers van Buitenlandse Zaken van de Verenigde Staten, Frankrijk en Engeland kwamen op het Ministerie van Buiten- andse Zaken te Londen bijeen. Op de agenda stond de bespre- ring van het Duitse probleem en het verzoek van Rusland tot tiet houden vaan een vier-mogendheden-conferentie. Van links laar rechts: Dean Acheson, Anthony Eden en Robert Schuman. SEOEL, 29 Juni. In een interview heeft vandaag luitenant- generaal Glenn Barcus, de commandant van de vijfde Ameri kaanse luchtmacht, verklaard, dat communistisch luchtdoel geschut op de noordelijke oever van de Jaloe Maandag j.l. heeft geschoten op Amerikaanse vliegtuigen, die de electrische cen trale van Suiho op de zuidelijke oever bombardeerden. De vliegtuigen hadden niet ge probeerd, de kanonnen op de noordelijke oever tot zwijgen te brengen. Barcus zei verder, dat vlieg tuigen van de Amerikaanse lucht macht, van de vloot en de marine de vorige week alle 13 hydro- electrische centrales in Noord- Korea hebben vernield. Russische bladen hebben onom wonden te kennen gegeven, dat de bombardementen op de elec trische centrales aan de Jaloe door de Amerikanen een ongun stige uitwerking op de wapenstil standsbesprekingen kunnen heb ben. Reactie in Frankrijk De Franse socialistische leider Guy Mollet heeft vandaag, na een onderhoud met premier Pinay, aan journalisten verklaard, dat de Franse regering niet vooruit op de hoogte is geweest van de CHAUFFEUR ZAT DOOD ACHTER ZIJN STUUR Op de grote verkeersbrug bij Vianen werd gistermorgen de be stuurder van een luxe auto onwel, die op weg was naar een congres in Den Bosch. De man leunde zwaar tegen de heer naast hem, die plotseling bemerkte, dat de chauffeur dood achter zijn stuur Een der achter in de auto zit tende heren sprong overeind en reikte over de chauffeur heen om het stuur te bemachtigen. Hij had de tegenwoordigheid van geest 't contactsleuteltje om te draaien, waardoor de motor tot stilstand kwam. Een direct gewaarschuw de geneesheer constateerde bij de bestuurder hartverlamming. bombardementen aan de Jaloe- rivier. Mollet protesteerde tegen deze bombardementen, die hij „een terugkeer tot een politiek" noemde, „die reeds ten tijde van generaal MacArthur was veroor deeld". (Van onze correspondent) MEPPEL. Zaterdagmorgen vond op de verkeersweg nabij het oude armenhuis onder Ruinen een ernstig verkeersongeluk plaats, waarbij de landbouwer H. Mug gen afkomstig uit Havelte werd gedood en vijf andere personen min of meer ernstig werden ge wond. De landbouwer Muggen met zijn zoon waren beiden per rij wiel op weg naar het land. Zij wilden de verkeersweg overste ken, maar toen zij ongeveer op de helft van de weg waren zagen zij op korte afstand met grote snelheid een jeep naderen. Inplaats van vlug verder te rijden bleven ze staan en gingen weer terug. De bestuurder van de jeep werd hierdoor blijkbaar in de war gebracht en raakte de macht over het stuur kwijt. Nadat de beide wielrijders wa ren aangereden vloog de jeep met volle snelheid tegen een boom. De gevolgen waren verschrik kelijk. De landbouwer Muggen werd op slag gedood, zijn zoon licht gewond en alle inzittenden van de jeep ook gewond. Een van hen is in zorgwekkende toe stand naar het ziekenhuis te Hoo- geveen vervoerd. De jeep liep ernstige schade op.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1952 | | pagina 3