We eten aardbeien zolang ze er zijn! Brand in nieuw landhuisje aan de Jaap Weyandweg Nog één nachtje slapen FEITEN Leerlingen van mej. Veenenbos verzorgden geslaagde avond EVA IN HET CENTRUM Aardbeiencampagne tot nu toe naar tevredenheid verlopen En dan staat in Alkmaar de middenstand op straat van heden Raad Schermerhom benoemt H.d.S. ,Mooi zijn en pap koken n' Wat doen we op de boterham? Beemster bestrijdt de rheismatiek Hartelijk afscheid van adjudant Moes VA M PAGINA 2 MAANDAG 30 JUNI 1952 ALKMAAR Ondanks dc warme zomeravond, was er in de Dancing van de Harmonie een grote belangstelling voor deze vocale voordrachtsocfcnlng. En het stemt tot vreugde dat er in deze tijd nog aan een muziek beoefening wordt gedaan, welke hogere aspiratie's heeft dan lou ter amusement. Dat er tamelijk uiteenlopende prestaties vielen te beluisteren lag in de aard der zaak besloten. Niet ieder heeft evenveel talent, maar het was te merken, dat men zich met toewijding op deze avond had voorbereid. Zo hoorden we direct al een goed gezongen duet van Purcell voor sopraan en alt. Twee echt huiselijk gezongen Engelse duet- jes. Een stijlvol duet voor so praan en bas van Mozart. Een zéér mooi gezongen „Geheimnis", voor sopraan, van Brahms e.d, en tot besluit een goed klinkend ter zet. Zo hebben we het beste er ongeveer uitgekozen en de ove rige liederen werden met wisse lend geluk gezongen. Uitzonderlijk vermeld verdie nen te worden de Operetteliede ren gezongen door Iilevr. de Vries, Deze dame verraste ons bovendien met een declamatie in het Westfries dialect „De Wolf en de zeven geitjes". Kostelijk en vol humor werd dit sprookje voorgedragen. Als gasten zongen o.a. Mevr. Groot, zeer mooi enkele operette- werken, en de tenor de heer Wolfswinkel. Deze zanger is in het rijke bezit van een sublieme tenor-stem, en zingt muzikaal. We vinden het de moeite waard speciaal op deze zanger de aan dacht to vestigen. Hoewel we met veel waarde ring alles hebben beluisterd, wil len we toch met een goed be doelde opmerking besluiten. Laat men proberen heus nog wat meer OMWENTELING IN DE KEUKEN DOOR P R ESTI G E-KOO K PAN ALKMAAR. Tijdens de Bra- deiue-dagen zal door verschillende detaillisten in Alkmaar geïntro duceerd worden de nieuwe hoge- druk-kookpan, de snelkookpan die door de Tomadofabrieken te Dordrecht momenteel wordt ge ïmporteerd en binnenkort ook in licentie zal worden vervaardigd. Met deze kookpan kiunnen alle, in de keuken gekookte gerechten worden klaargemaakt, doch in een veel kortere tijd. De Prestige- kookpam gebruikt slechts 1/3 tot 1/4 van de tot nu toe benodigde tijd en levert dus ook een enorme besparing op de brandstof. Bo vendien kunnen de verschillende gerechten tegelijkertijd in die pan worden gekookt, waarbij de geul en de smaak volledig behouden blijven. Aardappelen en groenten kunnen gelijktijdig gekookt wor den. Bfj een demonstratie in het kantoor vam de fa. de Wild aan de Laat konden wij deze wonder- pan bewonderen. Wij overtuigden ons niet alleen van de snelle kookmethode, ook van het feit, dat de gerechten niet met elkaar in aanraking kwamen en hun eigen smaak behielden. De pan is in verschillende typen verkrijg baar en is ook geschikt om ge bruikt te worden bij het wecken, vlees braden, soep koken e.d. in Engeland schijnt deze kook pan reeds zeer veel ingang- te hebben gevonden, hier te lande zal hij zeker een omwenteling in de keuken betekenen. A.F.C.-NIEUWS ALKMAAR. Wegens vertrek van die trainer is er tot 1 Aug. a.s. geen training voor de afdeling senioren. JAARVERSLAG VAN „HET GROENE KRUIS" ALKMAAR Uit het jaarver slag over het boekjaar 1 Januari -31 December 1951 van de Assu- rantiemy. „Het Groene Kruis" N.V. nemen wij het volgende over: Het boekjaar heeft gunstige resultaten afgeworpen en de premie-ontvangst is niet onbe langrijk gestegen. Vooral het in dit boekjaar in gevoerde Kroon-tarief heeft bij gedragen in de vooruitgang. Dit tarief voorziet in de behoefte van een all-round ziektekosten-verze kering en biedt door het ontbre ken van allerlei beperkingen grote voordelen en mogelijkheden. Ook de herverzekering onder ging uitbreiding, terwijl boven dien werd deelgenomen in re assurantie brand, beide met voor delige resultaten. De premie-ontvangst bedroeg in 1951 553.249,52 tegen 511.697,40 in 1950 en de uitke ringen in 1951 243.567,78 tegen 237.613,62 in 1950. Het onkosten-cijfer dat, tenge volge van het nog steeds oplo pende prijspeil, een kleine stij ging vertoont, heeft de voortdu rende aandacht. In de loop van het verslagjaar is op het verlaten van de „goed koop-geld pplitiek" een sterke koeiydaling van de effecten ge volgd. Het koersverlies .'p effec ten bedroeg voor de portefeuille ruim 17.000,Dit bedrag werd ten laste van de Extra Reserve gebracht, terwijl uit de winst kan worden toegevoegd een be drag groot, 13.166,06, zodat de Extra Reserve per Ulto 1951 16.000,beloopt. Op 20 October 1951 overleed, na een kortstondige ziekte de heer P. A. v. d. Noofldaa. Zijn persoonlijkheid en grote arbeids kracht zal nog lang in de herinne ring blijven voortleven. Het aandelen kapitaal bedraagt f 100.000,welk bedrag geheel is geplaatst en volgestort. De zusterinstelling, de Verze- keringmaatschappij Noord Hol land N.V. he®ft een premie-inko men van ruin» 600.000,Teza men hebben byde maatschappijen een premie - inkomen van 1.157.629,09. De balans per 31 December 1951 sluit op een bedrag van 282.075,09, de verlies- en winst rekening sluit op een bedrag van 654.825,29. vrij uit te zingen en het volle accent te leggen op de voor dracht. Eerst dan hoort men werkelijk de geest van de mu ziek: laat men de tempi niet te langzaam nemen. Het programma was zeer heterogeen dat kon niet anders, - maar naderde een enkele maal te dicht de grens van het al te populaire. De pianist Jan Couvée verzorg de de klavier-begeleidingen, slag vaardig en muzikaal. Mej. Vee nenbos had uit waardering voor haar lessen, bloemen in ontvangst te nemen. De aanwezigen lieten het aan hartelijke waardering niet ontbreken. W. Sehreurs Verfraaiing Stationsgebouw ALKMAAR Door de Kamer van Koophandel en Fabrieken te Alkmaar is aan de Directie van de Ned. Spoorwegen een adres gericht, waarin verzocht wordt, nu het Stationsplein geheel is vernieuwd, het stationsgebouw dat architectonisch weinig aan trekkelijks bezit te laten opknap pen en een frissere tint te willen geven. RAADSVERGADERING KOEDIJK KOEDIJK. Een verzoek om subsidie van de R.K. Reclassering afd. Alkmaar, en een verzoek van de V.V.V. te St. Pancras, om een bijdrage van de gemeente van f 250.werden afgewezen. De controle financieel beheer Verzorgingshuis zal worden ver richt door het Centraal Bureau voor verificatie Ned. Gemeenten. Wanneer de mogelijkheid aan wezig Is, vindt de Raad goed, dat ook aan 't personeel van 't Ver zorgingstehuis vacajntietoeslag zal worden uitgekeerd. Het reeds eerder behandelde uitbreidingsplan in de wijk Sint Pancras werd definitief 'vastge- steld. Omdat J. Venmik zelf be langrijke ondenhcudskost(>> voor zij.n rekening heeft genomen, wordt besloten hem perceel Ka naaldijk 105 te verhuren voor f 2.per week. Bjj de rondvraag informeert de heer Glas hoever het met die ver ordening tot bestrijding van distels is gevorderd. De voorzitter zegt, dat men bezig is de gehele politieverordening te wijzigen en aan te vullen en dat ook daaraan zal worden gedacht. Hij heefl echter geen grote verwachtingen van de resultaten. Hier is slechts één politieman en die kan niet alles controleren, Wethouder v. d. Gragt dringt op spoed aan, de politie behoeft niet alles -te controleren; belang hebbenden kunnen de politie bu voorkomend© gevallen in kennis stellen. Verder vraagt de heel Gl-as of er al een plan is opge maakt voor de speeltuin te Koe dijk (Zuid). De voorzitter zegt, dat de speel tuinvereniging wei een plan had opgezet, maar dat men alt moei lijk uitvoerbaar achtte. De speel tuinvereniging kan niet alle kos ten op de gemeente verhalen, dat is niet de bedoeling. In Lange- dijk en Oudorp wordt door de vereniging zelf ook veel gedaan. De gemeente is bereid de zaait te steunen. Men is van plan na de kermis enige attracties te plaatsen en in de toekomst tot uitbreiding over te gaan. SCBERMERHORN. Mede in verband met de benoeming van een nieuw hoofd van de O.L. .School kwam aan de orde het van toepassing verklaren van het ver- plaatsingskostenbeshiit op het on derwijzend personeel, waartegen, nadat de voorzitter diverse in lichtingen had verstrekt, de raad geen bedenkingen had. Aldus zal het mogeli,j,k zijn om het nieuwe schoolhoofd een vergoeding voor verhuiskosten te verstrekken van ten hoogste 5 pet. van de jaar wedde Ter voorziening in de vacature van Hoofd der O.L. School, ont staan door het eervol ontslag van de heer Woelders, werd de heer J. F. Cuijpers, onderwijzer te Den Helder, na beraadslaging in be sloten vergadering, met algemene stemmen benoemd, Het deel van de Nationale Wo ning bouwlening 1952, waarvoor door de inschrijvers voorkeur voor de gemeente Schermerhom was verzocht, bedraagt volgens de mededeling van de voorzitter, slechts f 4500.Besloten- werd om dit door de Bank van Nederl. Gemeenten aangeboden bedrag, in afwachting van een nadere bestemming als lening te aan vaarden. ZQMERGENEUGTEN BERGEN Duizenden hebben genoten van de eerste Zondag met heerlijk warm zomerweer. Buitengewoon druk was het aan Bergen aan Zee, waar men ge noot van zon en zee. Ook de duinen en de bossen werden druk bezocht en honderden auto's en duizenden fietsers trokken door het groene dorp. BERGEN Zaterdagavond 11 uur werd Bergen opgeschrikt door de brandweersirene, die voor de 2de maal in 14 dagen de brandweerlieden opriep voor een uitslaande brand. Uit het ge heel nieuwe landhuisje aan dc Jaap Weijandwcg 35, waarvan de bewoners, dc fam. F. Mais, afwezig waren,, kwamen dikke rookwolken door het dak. Een buurman, de heer B. Kok, ontdekte de brand en waar schuwde de brandweer en de be woners, die zich in Alkmaar be vonden. Intussen hadden omwo nenden een ruit in de keuken ingeslagen, de deur geopend en het huis met zeer grote spoed ontruimd, hetgeen bijna geheel voltooid was voordat de brand weer water gaf via de trap naar de zolderverdieping, waar het vuur zijn werk deed. Na 10 minuten kon men de omvang van de brand overzien en kon met nablussen worden begonnen. De schade beperkte zich tot de zolderverdieping en het dak dat geheel vernieuwd zal moeten worden. De water schade in de woning zelf is zeer groot. De schade aan de inboe del bleef beperkt tot enig meu bilair en een boekenkast. De brandweer ondervond zeer veel steun van de agregator, welke juist de vorige week is ontvangen en waarop vier schijn werpers kunnen worden inge schakeld. Omtrent de oorzaak van de brand tast men volkomen in het duister, 's middags om drie uur had de heer Mais nog een hengel uit zijn woning gehaald en niets BERGEN Gedurende drie weken houdt een tiental dames- werkende leden van het K.C.B. te Bergen een tentoonstelling van haar werk. „Deze tentoon stelling is er het bewijs van, al dus de Amsterdamse journaliste mevr. Annie G. M. Schmidt in haar inleidende causerie, dat de mythe van het mooi zijn en pap koken doorbroken wordt". Zij had n.l. in haar vlotte cau serie de vraag besproken, waar om de vrouw het in de Kunst nimmer zo ver gebracht had als de man; waarom er b.v. nooit een vrouwelijke Rembrandt is geweest of een vrouwelijke com ponist van wereldreputatie. Dat komt, zei Annie Schmidt, omdat de vrouw steeds belem merd werd door haar biologi sche gebondenheid; de vrouwe lijke kunstenares is vaak gebon den door haar plichten als vrouw en als moeder. Zij stond wel in het centrum als object, doch niet of te weinig als subject; zij moest èn mooi zijn èn pap koken, (met een hoofd letter), voegde zij eraan toe). Dit belemmert de vrouw, die kunstenares wil zijn, zich in haar kunst uit te leven. De vrouw moet vrij kunnen HEILOO „We eten aardbeien, zolang ze er zijn" is thans, nu de vleesprijzen tamelijk hoog liggen, het devies van vele huisvrouwen in Kennemerland Of beter gezegd, van bijna alle huisvrouwen in Kennemerland, want de cijfers wijzen uit dat 95 pet. van de aardbeienoogst tot nog toe rechtstreeks naar de burgers gaat. Niets, waar men de tuinders meer plezier mee doet, want die zitten er maar mee. En met enige vreze zien die de nabije toekomst tegemoet, waarin de burgerman zal zeggen: ik heb genoeg van mijn broodje met aardbeien. Nu maar weer eens wat anders, Dan lachen de slagers weer De oogst van dit jaar stond er goed voor, maar viel tegen. Er was te weinig zon. De Juni maand bracht althans voor aard beien te veel kou mee en maak te de oogst matig. Wellicht dat de tweede helft van het seizoen het hoogtepunt is reeds voor bij nog wat meer warmte kan brengen, zodat de „groentjes beter toekomen", zoals de tuin ders zeggen. Over de prijzen mogen zij echter niet klagen. Het prijsverloop liet zich aan vankelijk niet gunstig aanzien: het uitv'oer-contingent voor En geland moest met minstens de helft gehalveerd worden, terwijl de inpulpers van aardbeien nog met een voorraad van ongeveer 1000 ton in vaten van de vorige oogst zaten. Daarom was de tuin der hoofdzakelijk op de binnen landse markt aangewezen en zli fronsten hun wenkbrauwen. Ge lukkig voor hen hebben de za ken een goede keer genomen. Gesteld, dat de burgerman geen prijs op aardbeien gesteld zou hebben en de tuinders niet aan de minimumprijs van 45 cent per kilo zouden zijn toegekomen, zou de aardbeiencampagne lang niet lonend zijn geweest. Ze zou den zich tevreden hebben moeten stellen met een toegift van het Centraal Bureau voor veilingen, die de niet verkochte aardbeien zou hebben overgenomen, om ze voor eigen rekening door de fa brikanten te laten verwerken, en waarvan de opbrengst in de aardbeienpot terecht zou zijn gekomen, waar de tuinders mis schien iets uit gekregen zouden hebben. Zoals men weet, beta len de tuinders 4 cent per kg. aan heffing voor het Centraal Bureau, die deze gelden bij doordraai gebruikt, om de tuin ders enigszins schadeloos te stel len en in ieder geval de mini- mumorijs te geven. Mogelijk, dat ze dan van de bijzondere aardbeienopbrengst van het Cen traal Bugeau behalve de 45 ct per kilo, iets van hun heffing zouden hebben teruggekregen. Gelukkig is dit echter nog niet voorgekomen. De prijs ligt nog steeds belangrijk boven de mi nimumprijs en h^t Centraal Bu reau heelt weinig of niets be hoeven over te nemen. Kenne merland staat er dus vrij goed voor. Wel kopen de fabrikanten voor eigen rekening weinig, doch de burgerman blijkt nog een grage klant. En dat behoeft ook weer geen verwondering te wekken, want de Kenn-emerland- se aardbeien zijn goed in kwa liteit. Daar is de mooie Amazone voor f 1.per kilogram; de in Kennemerland veel geteelde Moulin Rouge van f 1.802.20 per slof, die buitengewoon veel aftrek vinden. Tenslotte zijn er ook de in kwaliteit iets min der goede Congo's, die f 1.40 2.00 per slof „doen Zullen de burgers aardbeien blijven eten, zolang ze er zijn? Dat wil zeggen in de nabije toe komst? Is dat wel het geval, dan zullen de tuinders er blij mee zijn, zo niet, dan doen zij er waarschijnlijk het beste aan, hun hoop op de labrieken te stel len en zonder dop te gaan pluk ken. Omdat de prijs aanmerkelijk lager ligt dan vorig jaar, is de omzet aan de Kennemerlandse veilingen dit jaar ook lager dan die van het vorige. De omzet aan de veiling van Heiloo be droeg ongeveer 100.000 kg. voor ca. f 80.000.onder een aanvoer van hoofdzakelijk kleine partijen van ongeveer 70 tuinders. En daar komen ze dan op de veilingdagen met tien, twintig, dertig manden vol rode, volle aardbeien. En wat hun monden niet zeggen, dat zeggen hun ogen: Eet aardbeien.... ze zijn weer best. staan, wil zij iets in de Kunst presteren en deze tentoonstelling was voor haar het bewijs, dat de mythe van het modi zijn en pap koken begint doorbroken te worden. Mevrouw M. Boendermaker- Schoenmaker kwam ook nog even op het podium van de dan cing, waar deze tentoonstelling „Eva in het Centrum" geopend werd: zij legde getuigenis af van haar bewondering voor de Kunst scheppende vrouw, voor de vrouw van de Kunstenaar in het bijzonder en voor de werkende vrouw in het algemeen. Rie Kooyman bood Annie Schmidt als blijk van waarde ring een doos bonbons aan. De belangstelling voor deze ten toonstelling, waarop wij nader terug komen, was bijzonder groot. ZUIVERINGSINSTALLATIE IN Z.O.-BEEMSTER? BEEMSTER. De Gemeente raad van Beemster besloot tot wederopzegging toe een bijdrage te verlenen van i/( cent per in woner aam de Ned. Ver. tot Rheu- mathiekbestrijding. Op voorstel van B. en W. werd eveneens besloten aan het „Kraamcentrum Witte Kruis Pur- merend en Omstr." een bijdrage te verstrekken van 20 cent per verpleegdag, welke door de bij hft Kraamcentrum in dienst zijin de gediplomeerde of leerling- kraamverzorgster in deze ge meente wordt verricht. De bijdrage wordt voorlopig voor een jaar toegezegd. Aan S. Koers wordt op zijn verzoek eervol ontslag gegeven ais opzichter-tekenaar bij Ge meentewerken. De onderwijzer J. A. Veldink te Z.O. Beemster kreeg eveneens eervol ontslag. Beiden wegens benoeming elders. Evenals destijds is besloten om een aantal nieuwe woningen in de Midden-Beemster in beheer te geven aan de Bouwvereniging „Goed Wonen", werd thans be sloten om dit eveneens te dioen met 16 woningen in de Burgem. Hertogstraat te Z.O. Beemster. Zulks om eenvormigheid in het beheer der woningen te verkrij gen, De Gemeenteraad besloot een besluit tot verhoging van de huur van een aantal gemeentewonisx- gen op formele gronden in ts trekken. De 15 pet. huurverho ging wondt evenwel geheven. Bij de behandeling van het voorstel tot heffing van een straalwerlichtinigsbelasting hebben B. en W. uiteengezet dat de straatverlichting aan verschillen de wegen thans kost f 6971.15 per jaar. Toen de verordening voor het eerst werd vastgesteld, be liepen deze kosten f 5144.Toen de belasting werd ingevoerd wa ren sommigen van mening, dat men nu geen uitbreiding van de straatverlichting meer zou vra gen. Dat is gebleken onjuist te zijn. Voor belanghebbenden schijnt die belasting geen be zwaar. Voorts wordt er op gewe zen dat de vaste kosten van de verlichting in 1952 zeker zuilen belopen f 6971.15, terwijl de ge vraagde bijdrage in totaal niet meer dan f 3450.opbrengt; dus minder- dan 50 pet. De verorde ning werd aangenomen als voor gesteld, nadat de heer Meyn op een desbetreffende vraag had teil antwoord gekregen, dat de belas ting als vroeger 3 pet. is geble ven. De heer P. Meurs vond het on juist om de verhuurders te be lasten, waarop de voorzitter ant woordde, dat een spoedige huur verhoging hier uitkomst kan brengen. Vervolgens werd beslo ten voor de ULO-school voor 1950/51 het vermenigvuldigmgs- cijfer voor de heffing van school geld vast te stellen op 0.6 en voor het schooljaar 1952-53 voor gewoon L.O. op 2 en voor het ULO op 0.8. Ten aanzien van de begroting 1952 werd opnieuw besloten goedkeuring te vragen om een bedrag van f 270.000.te inves teren voor het bouwen van een zuiveringsinstallatie en het maken van een riolering in de Z.O. Beemster. bemerkt. Een nauwgezet onder zoek van deskundigen kon geen opheldering geven. Kortsluiting in dit nieuwe pand moet uitge sloten worden geacht, aangezien de zekeringen nog niet waren doorgeslagen toen de brandweer kwam en alle lichten in het huis volop brandden, hetgeen de ont ruiming bespoedigde. De schade wordt door de ver zekering gedekt. Opening Bakkerszaak EGMOND BINNEN Dezer dagen heeft Burgemeester Niele de geheel vernieuwde Brood-, Koek- en Banketbakkerij van de heer O. de Haan v.h. P. Smit, Abdijlaan 59 te Egmond Binnen, officiéél geopend. Ongetwijfeld, zo zeide de bur gemeester, zal de heer de Haan door zijn prima waar en goede service het vertrouwen van zijn clientèle weten te winnen. Hij wenste het echtpaar de Haan veel succes toe. Nadat een taart, als symboliek der opening, was aangesneden, verklaarde dfc Burgemeester de zaak als officieel geopend. De beer de Haan dankte de burgemeester voor diens bereid willigheid om de zaak te openen en gaf de verzekering, dait door hem alles gedaan zal worden om het vertrouwen van ieder waardig te zijn. Voor de Egmonders zal het een genoegen zijn om in deze prettig ingerichte zaak hun inkopen te doen. Burgerlijke Stand ZIJPE Geboren: Johannes Gerardus, z. v. Johannes Gerar- dus Mak en Cornelia Catharina Meeuwisse; Colijmba Petronella, d. v. Gerardus Ladislaus Baltus en Johanna Noppen; Adrian,us Joannes, z. v. Adrianus Petrus Kramer en Afra Geertruida Klaver. Ondertrouwd: Johannes Hiel- kema, 24 jaar, monteur en Wil- helmina Blok, 23 jaar, coupeuse, beiden te Zijpe. Overleden: Klaas Johannes, 95 jaar, weduwnaar van Trijntje Reuzen. BEEMSTER Zaterdagmiddag had te Midden Beemster een plechtigheid plaats tot afscheid van adjudant J. Moes, comman dant van de Rijkspolitie groep Midden Beemster. Vein- de hul diging die bij dit afscheid zou plaats hebben had zich een Ere- comité gevormd, waarin tal van notabelen, w.o. een aantal burge meesters uit de omgeving, zitting hadden genomen. Dit Erecomite benevens een aantal autoriteiten en belangstellenden uit de Politie- wereld als Districtscommandant en Gewestelijk commandant van de Rijkspolitie en vele andere notabelen waren aanwezig toen deze huldiging plaats had. De heer S. Schagen voerde als voor zitter van de voor dit doel ge vormde commissie allereerst het woord. Hij huldigde de scheiden de groepscommandant als een correct en humaan politieman. Verschillende organen als ge meenten, waterschapsbesturen en vooraanstaande personen hebben besloten de scheidende sympa thieke politieman enkele blij vende herinneringen aan te bie den bestaande uit een kostbare wandelstok en enkele boekwer ken. Bij dit afscheid voerden vele anderen het woord. O.a. Dijkgraaf Stolp, Overste Meyer, comman dant van het gewest Amsterdam, Dr. van Welsenes, Adjudant Ver baan uit Castricum, vroeger te Purmerend. Namens alle collega's werd een zilveren asbak aangebo den. Mevr. Moes kreeg bloemen. Adjudant v. d. Bosch sprak, ge meentesecretaris R. Middelburg, en opperwachtm. Bijleveld van de groep Beemster. Mevr. Moes kreeg weer bloemen, de schei dende groepscommandant een al bum met wapens van alle ge meenten waarin hij heeft gediend en een vulpenhouder. De heer C. v. Baar dankte dhr. Moes namens de bevolking van West Beemster voor de vele be reidvaardige hulp daar verleend. Mede namens de Z. Eerw. Heer Pastoor v. Leipzig werd aan de scheidende Groepscommandant een kistje sigaren aangeboden. Nog vele hartelijke vttn woorden bloemen. gingen vergezeld Ten slotte kwam de scheidende politieman adjudant J. Moes zelf aan het woord. Hij besloot met woorden van dank. Daarop volg de applaus, waarna de hartelijke bijeenkomst werd gesloten. ALKMAAR, Zondagnacht 24 uur. Nog is alles stil Over Alkmaar staat de zwoele pracht van een zomernacht. Als een puntje op de i twinkelt een leuk, vrolijk sterretje vlak boven de spits van de Laat-kerk, die in een gigantisch silhouet rechtop staat tegen het met witte en rode stippen bezaaide diepzicht van <je hemel. Late Zondagavondvierders zwerven naar huis, zwaaiend al over de ene en over de andere kant, naarmate de hoeveelheid ingedronken vrolijkheid. Maar verder valt er in de stad te bele ven niks, helemaal niks. Daar is alleen de rust. als een geïmpor teerde goedheid van een Hawaii-strand, Frederik van Eeden zou aan deze nacht een geheel hoofdstuk hebben gewijd. En als hij verteld zou hebben, dat er een leger ka boutermannetjes was geweest, die uit hun onderaardse holen in het Heilooërbos gekropen zouden zijn, om, nou ja, laten we maar eens zeggen, voor het pand van V. D. een Venetiaanse ver koophal te bouwen, dan zou iedere Alkmaarder het geloven. Want toen ze vanmorgen hun slaperige ogen uitwreven, heb ben ze toch die Venetiaanse ver koophal gezien, voor het pand van V. D.? Die stond daar in al zijn witheid te blikkeren te gen de opgaande zon. 17 Marmeren zuilen echt marmer dragen 16 witmarme ren gewelven, die tezamen, zoals aan de kleurige wapens te zien is, een Venetiaanse verkoop galerij vormen. De zuilengang is van boven afgewerkt met een bliksemend witmarmeren balus- strade, overhuifd door een kost bare bloemenval .En als straks het sprookje begint, het sprookje heet „Braderie" dan zullen onder die Venetiaanse hal len en achter witte toonbanken schone sprookjesachtige gestalten komen te staan: blankarmige jonge meisjes, schoon als Nausi- kaa, uit Caput VI van Homeros's Odyssee en welgevormde jonge knapen, gekleed in de bontkleu rige costumes van Venetiaanse kooplui. Dat is nou wel erg aardig, dat van die kaboutertjes en zo, maar die hebben het natuurlijk niet gedaan, want wij zijn niet als Frederik van Eeden. Wij staan voor de nuchtere feiten: die nachtelijke stilte was kort na twaalven al voorbij. Want toen mobiliseerde V. D. een heel leger doodgewone mannen met een overall aan en een gekregen sigaar tussen hun scheve lippen en die gingen daar een herrie en een kabaal staan maken en een leven als een oordeel.Maar het werk vorderde in een benij- Geslaagd ALK.MA AR Onze stadgenote mej. C.C. Vermeulen, slaagde aan de kweekschool der Zusters Ur- sulinen te Bergen (N.-H.) voor het examen onderwijzeres en de akte gymnastiek L.O. Santos en Herwonnen Levenskracht ALKMAAR Op Zaterdag 5 Juli houden bovenstaande ver enigingen in samenwerking een soeldiesdag Het werk van bei den is meeT dan bekend. Welke dames zijn bereid aan die dag medewerking te verlenen. Alle hulp is welkom, ook al zijjr het slechts enkele uren. Adressen van aanmelding zijn: J. de Boer, Landstraat 69; C. Jong, Kwakel- pad 11; P. de Moei, Laat 202; G. de Wit, Schoutenstraat 19. Geeft u spoedig op. denswaardig tempo, omdat de te voren klaargemaakte onderdelen tot op millimeters nauwkeurig uitgebalanceerd waren en het gehele project in tekening was gebracht terwijl de werkzaam heid zelf was „getimed" en „ge pland" op vergaderingen en ver gaderingetjes, waarvan de eerste alweer in het verschiet van de laatste winter liggen. Toen het ongeveer één uur was, ontstond er ook in de Langestraat weeral een bedrijvigheid en een drukte. Daar blijken de fa's Zu rich, naaimachinehandel aan de Boterstraat, Modemagazijn Meij er en de bakkerij van Philips samen te doen, zodat ook daar kastelen van stands zullen ver rijzen. Toen de eerste haan be gon ti| kraaien en de eerste dui ven rond de Waagtoren begon nen te klapwieken sloeg die be drijvigheid naar de overkant van de Langestraat over bij de Fa. Pedroli. Er kwamen er allengs meer bij en het vonkte van de werklust ori'.er de rijzende zon. En nu, nu het middag is ge worden, en de uren worden af geteld voor de Braderie begint, zijn ze allemaal bezig. De ene stand na de andere verrijst, de ene al mooier dan de andere. En allen zijn ze sierlijke producten van goede sma/tk, luchtige artisti- citeii en vindingrijkheidU hoort er nog meer van Ziezp, en nu nog een nachie slapen en de hele middenstand staat op straat. Retraitenhuis Bergen Retxaiten voor dienstplichtigen 15—18 Juli (io-v. meisjesretraite) 30 Juli2 Aug. Succes voor Sursum Corda OUDORP Op het concours van de R.K. Zangverenigingen in Noord- en Zuid-Holland gehouden in de concertzaal van Bellevue te Amsterdam heeft onze zangver eniging een eerste prijs behaald met 317 punten. Het was een drie dubbel succes voor de dirigent de heer Cas Himmelreich, die met zijn dameskoor en gem. koor uit Sehoorl ook een eerste prijs be haalde. Sursu mCorda is naar de eerste afdeling gepromoveerd. Hef dorp gefilmd W ARMENHUIZEN Onder grote belangstelling en begun stigd door goed weer werd heden het dorpsleven van Warmenhui- zen gefilmd. Verenigingen van elke richting gaven hun volledige medewerking. Des avonds werden alle verenigingen in optocht ge filmd onder de opwekkende to nen van de fanfare. Na afloop werden nog geluidsopnamen in het patronaat gemaakt. WEERSVERWACHTING Medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig van Maandag avond tot Dinsdagavond. AANHOUDEND ZOMERWEER Droog, zonnig en warm tot zeer warm weer met zwakke en mor gen overdag tijdelijk matige wind hool'dzakelijV tussen west en noord. 1 Juli; zon op 4.24, onder 21.03 maan op 14.22, onder 00.00. (Ingez. mededeling) SLAVENARBEID is een gewoon verschijnsel in de Sovjet-Unie. Het aantal slavenarbeiders in Rusland wordt geschat op min stens twee en een half millioen, aldus een Amerikaans rapport, dat aan de Verenigde Naties is overhandigd en waaruit blijkt, dat Rusland overal waar het een beslissende invloed heeft zijn stelsel van slavenarbeid invoert en uitbreidt. HET DODENCIJFER In de Ver. Staten ten gevolge van de hitte golf is tot 162 gestegen terwijl de voorspellingen nog lulden: „heet en vochtig warm". In Parijs zou de temperatuur vandaag tot 95 graden oplopen. Moskou rappor teert een temperatuur van 86 graden. VERTEGENWOORDIGERS van Amerika, Australië en Nieuw- Zoeland zullen ln Augustus ln Honolulu bijeenkomen om een organisatie voor wederzijdse ver dediging van het Zuid-Westelijke deel van de Stille Oceaan ln het leven te roepen, aldus ls mede gedeeld door de Australische mi nister van buitenlandse zaken, Menzies. TWEEHONDERDDUIZEND gelo vigen hebben gisteren, op de feestdag van de H.H. Apostelen Petrus en Paulus, voor het bron zen standbeeld van de H. Petrus in de versierde Sint Pieter gede fileerd en devoot de teen van het beeld gekust. Z.H. de Paus heeft gisteravond gebeden bij het graf van de H. Petrus. EGYPTE heeft thans niet alleen een nieuwe premier maar ook een nieuwe regering. De Zondag benoemde nieuwe premier, Sirry Pasja, die in het land een popu laire figuur is, heeft een nieuwe regering samengesteld, die uit partijlozen bestaat. Iedere porte feuille zou naar een expert op het desbetreffende gebied gaan. GRAAF J. H. F. DU MONCEAU opperoeremonlemeester honorair en grootmeester honorair van II.M. de Koningin, ls te Lunteren, In de ouderdom van 92 jaar overleden. Graaf du Monceau heeft het Koninklijk Huis in on derscheidene rangen gediend. EEN SCKIP is vanmorgen ten noorden van Les Casquets, een eilandje in het Kanaal, gezonken. Een vliegtuig meldde het scllip zinkende en seinde verder, dat de leden van de bemanning zich met de lading in de boten bevindt. Een ander schip zou tussen Jer sey en Alderney kennelijk in brand staan. BARON G. VAN ITTERSUM, een Nederlands lid van de missie der Ver. Naties in Korea, heeft vandaag verklaard, dat hij door uiterst rechtse politieke elemen ten bedreigd was en opdracht had gekregen Korea zo spoedig mogelijk te verlaten als zijn leven hem lief was. De baron deelde mede, dat hij onmiddellijk ga ranties betreffende zijn persoon lijke veiligheid had ontvangen van de Zuid-Koreaanse regering. Burgerlijke Stand ALKMAAR Geboren: Ca tharina d. v. H. Hemels en A. Hofman; Cornelis T. J. z. v. J. Witte en J. C .Wester; Carel P. z. v. P. ter Burg en I. den Har- tigh: Rudi z. v. F. de Boer en J. G. de Munk; Catharina M. d. v. C. Ruiter en A. Hollenberg; Ca- rella M. B. d. v. J. W. de Vries en A. C. C. Vennink; Paulus C. W. z. v. G. M. Breed en J. T. Admiraal. Gehuwd: Antonius J. van Dee- len en Klaasje Burgering; Jan Dijkstra en Annie Holman; Dirk Kaai en Simonnette A. Winder. Overleden: Dieuwertje Boeijer 66 jaar geh. met D. van Gulik; Christiaan C. Wiese 50 jr. geh. met A. Sloot. Hengelwedsl-rijd Alkmaar Haarlem ALKMAAR De lang ver wachte Hengel'vedstrijd Alkmaar Haarlem van het Centraal Ne derlands Hengelaarsverbond is in sportieve wedstrijd gestreden ten voordele van Haarlem. De uitslag luidt: Haarlem 295 stuks, Alk maar 53 stuks. Haarlems held: Dekker 21 stuks, Alkmaarse hel den: W, Riesebos 7 stuks, E. Rie- sebos 6 stuks, A. Blaauw 6 stuks, D. Maas 5 stuks en Nellie Roden burg 4 stuks. De grootste vis werd gevangen door A. de Rooij uit Alkmaar die 22,7 cm. lang was.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1952 | | pagina 4