FAUSTO COPPI vernietigde in éen slag schone illusies van Rik van Steenbergen FANNY, in glanzende conditie, verbeterde WERELDRECORD Koosje van Voorn weer opvallend sterke 100 meter JAN DERKSEN sloeg Van Vliet voor sprint-titel Van Roessel naar Italië? Afrhleten zijn ook bekend Hitte kwelde de Tourkaravaan op hobbelige Belgische keien LAGA's vier gaat naar Spelen Heren teleurstellend NATIONALE ATHLETIEK-TITELS En liep de 80 meter horden ook in snelste tijd ooit gemaakt WÊÈÊÊm Van Heusden: een openbaring Zwemploeg voor Helsinki Geen tegenstanders voor Jan Pronk #*i? PAGINA 4 MAANDAG 30 JUNI 1952 (Telefonisch van onze speciale verslaggever) NAMEN, Zondagavond Het werd geen triomftocht voor het üelgische legioen, deze vijfde etappe van Roubaix naar Namen. Er waren in de strijd op de vaderlandse bodem zelfs voor de cwart-geel-rode kleuren geen lauweren weggelegd. Alleen de moedige Van der Stock heeft alles in het werk gesteld om de bijkans in twee etappes als sneeuw voor de zon weggesmolten Belgische roem te redden. Het was bitter weinig. En wat Van der Stock bereikte, viel eenvoudig weg tegen de grote ramp, welke het Belgische legioen trof. Diederich werd namelijk win naar, gevolgd door o.aFausto Coppi en Bartali. Deze beruchte vijfde étappe van de 39e Tour de France zal voor België voor eeuwig bekend staan als de lange martelgang van de grote favoriet Rik van Steenbergen. Arme Rik, die nog geen 24 uur van te voren had aangekondigd, dat hij Namen de gele trui zou laten zien en wel om zijn schouders. Diezelfde gro te Rik, de toekomstige triomfa tor in deze tour, zoals hij zich zelf alvast had betiteld, zagen de drommen Belgen, die rijen dik stonden langs het 114 kilometer lange parcours van de grens tot aan het eindpunt als een zielig hoopje mens tegen de met schots en scheef liggende keien gepla veide helling in Chapelle les Herlaimont optornen. De ge weldige hitte had de Belgische wielerkoning als het ware ge hypnotiseerd. Hij zag niets meer. Zijn lippen konden alleen nog het woord „water" uitbrengen. Van Steenbergen, de ijzerster- ke, door niemand en niets op de knieën te brengen, drukte als een volkomen verdoofde zijn be nen nog slechts machinaal op de pedalen. De trotse Rik, die met zoveel ophef had beweerd, dat hij Fausto Coppi en de hele Ita liaanse santekraam heel eenvou dig in zijn zak zou steken, was in luttele uren gekelderd. De Belgen werden dus biina vernietigd in deze verschrikkelij ke rit naar het Waalse Namen. Het Franse legioen kreeg in het klassement eygneens enkele knocked outs te incasseren. Be roemdheden als een Tesseire, Gauthier en Lazarides, een ver afgode Lapebie en de splinter nieuwe Spaanse kampioen Gela- bert zaten op de barbaarse hel lingen, welke het sluitstuk vorm den van deze door een loodzware hitte haast ondragelijke rit, meer dood dan levend op hun fietsen. Op deze hellingen, welke voor de ogen van de uitgeputte kara vaan opdoemden, bij het stadje Morlanwels, 70 kilometer voor de finish, werd nota bene door de sterksten in het peleton de jacht ontketend op drie vluchtelingen. De Luxemburgers Diederich, Bintz en de Fransman Vivier. Dat trio had geleidelijk aan een voorsprong veroverd van 16''> minuut op het peleton. Tussen hen de karavaan ploe terden de Belg Van der Stock en de Fransman Rotta. Het bleef niet zo, 80 kilometer voor Na men liet de Fransman Vivier zich moedeloos van zijn fiets vallen, op van de hitte en van de dorst. Het peleton aangevoerd door de fiere drager van de gele trui, de Fransman Lauredi en geflankeerd met niet bepaald fijne bedoelingen door Cop pi en Bartali, plus hun resp. wa terdragers, voerde het tempo op. „Als je kunt, gooit dan. die lastposten van je af", brulde de Luxemburgse ploegleider, naar de kleine Diederich. En de Luxem burger voerde onmiddellijk het bevel van zijn kolonel uit. Zon der erbarmen schudde hij zijn ploeggenoot Bintz van het wiel en met een ijzeren wilskracht begon hij aan de 70 km. welke r..og voor zijn stuur lagen. Hij haalde inderdaad als de glorieu ze winnaar de eindstreep, maar het moet de Luxemburger on gelofelijk veel inspanning hebben gekost zijn vlucht uit Roubaix met succes te bekronen, vooral toen hem werd bericht, dat de meut Coppi en Bartali in een zeer hoog tempo tegen de steile, hobbelige en kronkelende heu vels optornden. Nog compleet. Er zijn geduchte klappen in de vijfde étappe (de tour heeft in. zijn geschiedenis nog nimmer zo'n begin gekend) uitgedeeld, maar en dat zal u bijzonder veel blijd schap schenken, het Nederlandse legioen, onze witte armee, is nog compleet. Wij staan zelf ver baasd over hét moedige rijden van de debutanten. Neem nu eens Tarzan van Breemen, die vlak voor de ravitaillerin.g in de grau we mijnstad Kons een kleine 100 km. voor de finish van die dag, door zijn voorwiel zakte en een onmetelijk eind achterop raakte. De Pel trok een heel bezorgd gezicht, toen hij ons passeerde: „Ik weet niet of hij het nog zal halen.Maar dan kent u onze Tarzan niet. Hij bleef moeder ziel alleen vechten tegen de af stand en passeerde zelfs nog Henk Faanhof, die smachtend naar drinken op zijn fiets ploe terde en bereikte met Hans Dek kers, ook al zo'n verbeten vecht jas, heel anders dan het verlegen jongetje van een jaar geleden, de finish, tezamen met Jan Nol- ten, die er eenvoudig niet aan 1enkt om te capituleren. Voorting wat een bewonde- ing hebben wij voor de Haar lemmer, niet enkel voor zijn moed en doorzetten, maar ook om zijn stijlvol rijden kwam ils eerste Nederlander binnen op le tiende plaats. En de zwoeger Van Est, die zo wordt bewaakt door de Copianen en Bartalianen. Jegde beslag op de 15de plaats. Pal achter de man met het leidersuniform, Laure di. Ook Thijs Roks heeft zich voor treffelijk gehouden. Hij zat con- stand bij Van. Est en Voorting. Tussen alle buitenlandse be roemdheden. Maar de trots van Sprundel trok er zich geen sik kepit van aan Kij werd zo maar 16de. Nota bene voor de Fran se God Geminiani. Een knap stukje werk niet? En zeker als men bedenkt, dat Rik van Steenbergen zo laat bin- ner.ïtvam met nog een achttal renners, dat hij eigenlijk niet meer mocht starten. De organi satoren streken zich echter over het hart en bepaalden, dat alle negen toch weer mee mogen. Van weg het weer ziet u.... En Zaterdag. Het is toch werkelijk zo. dat de hitte momenteel de meest ge vreesde vijand is van de kara vaan. Een broeierige tempera tuur sinds het vertrek uit Brest, welke de zwoegende renners tot op het gebeente dreigt uit te drogen. Elke ochtend slaken zij een zucht van vertwijfeling als zij de majestueus schitterende zon opnieuw ontwaren aan een vlekkeloze hemel. Er wordt ge smeekt toch voor drinken te wil len zorgen, want die onlesbare dorst is juist de grootste kwel ling. Tarzan van Breenen onder vond dat aan den lijve in de vierde étappe op Zaterdag van Rouaan naar Roubaix. Op deze vierde dag van de tour hebben twee debutanten van de witte armee zich min of meer overmoedig in een gevecht ge stort, dat uren heeft geduurd en dat hun krachten bijkans sloop te. Het peleton was immers am per op toeren of Wim van Est en de Franse nationaal Rolland probeerden een ontsnapping op stapel te zetten. Dat bracht de kopstukken van. de karavaan onmiddellijk in ac tie, want Van Est wordt met een heilig ontzag bekeken en op nieuw een overwinning van een Franse nationaal zou een te gro te blaam werpen op de „keien" in de karavaan. En voort zwoegde de karavaan over de gloeiende wegen, waarop het teer zienderogen zachter werd onder de gloeiende zonnestralen en allerellendigst gingen uigen aan de banden. De roetzwarte Afri kaan Zelasco kreeg het ineens te pakken. Hij stoof als de weer licht uit het moeizaam draaiende peleton. Goed, Zelasco mocht aan de wandel gaan. Ook zijn ploeg- makker Kebaili en de Zwitser La Franche. Maar toen ook Hans Dekkers, Decaux en Vitetta aan de haal gingen, vonden de mach tigen het toch noodzakelijk in te grijpen. Toch kwam er weer strijd toen de karavaan er 70 km had opzitten. Acht renners, Dotto, Martini, Lazarides, Quenton, Metzger, Rosselljni en warempel Jan Nolten rukten op het mo ment, dat het peleton in slaap dreigde te sukkelen, voorwaarts en het was vooi; Pellenaars een hele verrassing, dat ook de ben jamin in zijn leger, de jonge Nol ten, die steeds klaagde over de lange afstanden, zich in de strijd bevond. De negen man kregen 12 km. verder al gezelschap. Decaux, Berton, Coste en de brutale Tar zan sloten zich bij hen aan en door deze groep van 13 werd er, ondanks de hitte een vervaarlijk tempo ingezet. De voorsprong op het peleton groeide -met elke pe- daaltrap. Na precies 100 km. lag het peleton als 7minuut achter op. De Pel kreeg intussen druk werk aan de winkel want Thijs Roks kreeg twee lekke banden. Splinters glas reten de banden van Hans Dekkers open en tot overmaat van ramp begon Ger- rit Voorting op een gegeven mo ment te bonken op het wegdek. De achtervolging werd pas ge opend toen 87 km voor de fi nish de ravitailleringspost was gepasseerd. Toch elfde. De kopstukken hadden hun dorst kunnen lessen en nu zou den zij even de achterstand on gedaan maken. Tien kilometers verder was de voorsprong al ge slonken tot vijf minuten. De arme Coste kreeg bij de door tocht door Arrax een lekke band. Er waren dus nog een 12-tal vluchtelingen. 25 km. voor de finish namen Quentin en Beron de benen via een fietspad. Tar zan van Breenen had onderweg op 16.54. een flesje bier gekregen van een enthousiaste Fransman, 't Vocht sloeg hem als lood in de benen. Hij dacht op zeker moment van zijn fiets te tuimelen. Maar de sterke Amsterdammer zette door en met een verbeten gezicht, de tanden op elkaip- worstelde hij zich naar de twee weglopers. Irv tussen was Jan Nolten, die vol komen leeg was gereden ver te ruggevallen. Het peleton kwam met daverend geweld aanstor men. V.n Breenen spande zich nog tot het uiterste in, maar werd in de wilde race naar de finish door de Italianen en de Belgen gepasseerd. De Fransman Molineris, die zich voor de ach tervolgers had kun.nen handha ven, werd tenslottn winnaar. Tar zan grommend op de vermaledij de hitte cn het rampzalige bier werd toch nog elfde. Uitslag van de vierde étappe (232 km.): 1. Molineris (Z.O.Fr.) 6 uur 22 min. 39 sec.; 2. Dotto (Fr.) op 2.44; 3. Rolland (Fr.) op 4.9; 4. Van der Stockt (B.); 4. Magni (Fr.); 6. Carrea (It.); 7. Close (B.); 8. Quentin (Fr.); 9. Lazardes Fr.; 10. Goldschmidt (Lux.); 11. Van Breenen (Ned.) allen in dezelfde tijd als Rol land; 12 Wagtmans (Ned.) op 6.41; 16. Van Est (Ned.) op 7.57; 24. Dekkers z.t.; 40 Voorting z.t.; 60 Faanhof op 10 min. 12 sec.; 64. Nolten op 10.23; 73. Roks op 12.37 Uitslag van de 5e étappe (197 km.): 1. Diederich (Lux.) 5.53.28; 2. Coppi (It.) 5.58.59; 3. Van der Stock (B.) 6.00.11; 4. Bartali (It.) 6.01.50; 5. Magni (It.) 6.01.50; 6. Goldschmidt (Lux.) 6.01.58; 7. Ockers (B.) 6.02.46; 8. Rotta (Z. O.Fr.) 6.03.38; 9. Weilenmann, (Zwits.) 6.03.50; 10. Voorting (Ned.); 11. Robic (Fr.); 12. De- ledda (N.O.Fr.); 13. Close (B.); 14. Lauredi (F.); 15. v. Est (N.) allen zelfde tijd als no. 9; 16. Roks (N.) 6.03.59; 50. Wagtmans (N.) 6.11.41; 62. Dekkers (N.) 6.14.20; 78. Nolten 6.16.26; 81. Van Breenen 6.22.45- 89. Faanhof 6.26.01. Algemeen klassement: 1. Lau redi (Fr.) 29.13.29; 2. Van der Stockt (B.) op 1 sec.; 3. Close (B.) op 2.44; 4. Diederich (Lux.) op 3.39; 5. Coppi (It.) op 6.6; 6. Cari-ea (It.) op 6.17; 7. Voor ting (Ned.) op 7.38; 8. Magni (It.) op 8.26; 9. Goldschmidt (Lux.) op 8.34; 10. Bartali (It.) op 8.51; 11. Ruiz (Sp.) op 9.26; 12. Ockers (B.) op 9.53; 13. Van Est (Ned.) op 10.57; 24. Roks (Ned.) op 14.52; 28. Wagtmans op 17.7; 43. Dekkers op 22.1; 55. Van Breenen op 26.10; 63. Nolten op 29.24; 86. Faanhof op 46.4. Ploeeenklassemont; 1. Frank rijk 87.37.09; 2. België op 2.45; 3. Italië op 11.52; 4. Nederland Ondanks herhaalde afwijzingen van enkele verzoeken om voor Italiaanse clubs te spelen, heeft Jan van Roessel het besluit ge nomen om Maandag per vliegtuig naar Italië te reizen, om daar besprekingen te voeren met een voetbalclub inzake een contract. De aanbieding van de club, welke niet door hem wordt genoemd, zou namelijk zo hoog zijn, dat van Roessel het niet verantwoord acht, om financiële redenen, de aanbieding niet te onderzoeken. DE VROET NAAR ROUAAN Ane de Vroet heeft een con tract getekend om het volgend seizoen voor de Franse tweede klasser Rouaan te spelen. Onze landgenoot zal dus Le Havre verlaten. in tegenstelling met anderslui dende berichten zal Timmermans het volgend seizoen bij Nimes blijven. Tot grenzeloze teleurstelling van de Willem 3-aanhang heeft Laga op de Boslaan de belang rijke wedstrijd der vier zonder stuurman gewonnen en daarme de Willem 3, dat de laatste maan den zo veel van zich heeft doen spreken, de uitzending naar Hel sinki ontnomen. Nimmer tevoren zijn twee on gestuurde vieren zo snel over de Bosbaan gegaan als dit maal. Beide ploegen bleven onder het recente record van 6 min. 34.6 sec., dat Willem 3 bij de wedstrij den van de Koninklijke vestigde. Laga bracht hét nieuwe record met de schitterende tijd van 6 min. 30.2 sec. op zijn naam. De selectiewedstrijden van de candidaten zwemploeg voor de Olympische Spelen te Helsinki, welke in het fraaie Thialfbad te Arnhem werden gehouden, heb ben geen nieuwe gezichtspunten opgeleverd. Zo werd de 200 m. vrije slag heren een teleurstelling, die zelfs de meest verbeten vechter voor een zo groot mogelijke Olympi sche ploeg de hoop op de uitzen ding van een 4 x 200 meter esta fetteploeg ontnam- Joris Tjebbes en Piet tenfThije hielden de eer hoog. Koosje van Voorn en Wies LindenVaessen vochten op de 100 m. vrije slag een aantrekke lijk duel uit, kennelijk op 't pro gramma geplaatst om nog eens te zien of het Groningse meisje in derdaad als derde zwemster voor dit nummer in aanmerking komt. Koosje overtrof de verwachtingen Na een week geleden in ijskoud water te Assen voor 1.07.4 te heb ben gezorgd, verbeterde zij dit persoonlijk record nu met 0.4 sec. en noteerde 1 minuut 7 precies. De 400 m. werd een vrij saaie race, waarin Irma Schumacher haar constante tempo draaide en Hannie Termeulen het rustig deed, dat zij zich liet verrassen door de overigens opvallend goed zwemmende Cfcreetje Lugthart. De uitslagen tenslotte: 100 m vrije slag dames: 1 Kpos- je van Voorn 1.07.0; 2 Wies Lins- senVaessen 1.07.8. 200 m vrije slag heren: 1 Tjeb bes 2.17.6; 2 Ten Thye 2.17.3; 3 Elzenga 2.21.-. 400 m vrije slag dames: 1 Irma Heyting-Schuhmacher 5.31.7; 2 Greetje Lugthart 5.31.8; 3 Hannie Termeulen 5.33.- 100 m rugslag dames: 1 Joke de Korte 1.13.9; 2 Ria van der Horst 1.16.1. 200 m schoolslag heren: 1 Buyze (HZPC) 2.40.9. „Let eens op Fanny", zei Jan Blankers voor de aanvang van de 80 meter horden, „ze is in buitengewone vorm". Inderdaad, de viervoudige Olympische kampioene van 1948 is thans, vier jaar later drie weken voor het begin van de Spelen in Helsinki, in een vorm, welke haar buitengewone prestaties op de 80 m. horden, de 100 en 200 meter lieten noteren. Die finale 80 m. horden werd afgelegd in 11 seconden, een evenaring van haar wereldrecord; de 100 meter werd gewonnen, met duidelijke voorsprong op Puck Brouwer, in 11,4 sec., een verbetering van haar wereldrecord, en de 200 meter werden afgelegd in 23,7 sec., na felle en verbeten strijd met Puck Brouwer, slechts 0,1 seconde boven het wereldrecord van de Poolse Stella Walasie- wics, dat reeds 17 jaar oud is. Natuurlijk speelde de vrij krach tige wind, welke de loopsters op de 80 meter horden en de 100 meter recht in de rug hadden, een rol van betekenis, maar het zou ons niet verwonderen, of het bestuur van de K.N.A.U. zal een poging doen om de tijd van 11,4 sec. als wereldrecord erkend te doen worden. De strijd tegen Puck Brouwer vormde het hoogtepunt van de middag, want op de 200 meter gaf het Celebes-meisje zo voor treffelijk partij Puck Brou wer had de binnenbaan en Fan ny de vierde dat 50 meter voor de finish beide athletes vrijwel gelijk lagen.' De gevrees de eindspurt van Puck Brouwer kennende zette Fanny Blankers- Koen de tanden op elkaar, de oude vechtlust was weer voor honderd procent aanwezig, de wil om de tegenstandster te slaan zegevierde over lichaam en geest en dus won zij, al was het ver schil zeer gering en de klokjes wezen tijden aan die beneden de 24 seconden lagen. Voor Fanny werd een tijd genoteerd van 23,7 sec., slechts 0.1 sec. boven het wereldrecord en een verbetering van 0.3 sec. van het Ned. re cord, dat zij op de Europese kampioenschappen te Brussel in 1950 had gemaakt. Na deze feiten te hebben be schreven mogen wij als conclus'e trekken, dat met Fanny Blankers- K.oen en Willy Lust op de 80 m. horden, met Fanny Blankers- Koen en Puck Brouwer op de 100 en 200 meter Nederland schitterende troeven heeft bij de dames athletiek te Helsinki. En ook op de 4 x 100 meter estafette zal Nederland met een sterke ploeg vertegenwoordigd worden. Want Fanny Blankers- Koen deelde aan het bestuur van de KNAU in overleg met haar echtgenoot en coach Jan Blan kers, na afloop van deze kam pioenschappen mede, dat zij be halve in de drie individuele num mers bereid was in de estafette te starten. Slijkhuis geblesseerd. Visser, de hoog- en versprin- fer moet, dat is voldoende be- end, warme weersomstandighe den hebben om tot topprestaties te komen. En die hoge tempera tuur heerste er op het Neyto- terrein. Het ging om zijn laat ste kans op een plaatsje in de ploeg voor Helsinki en deze kans heeft hij benut Want hij sprong zeer constant en bereikte bij de eerste drie sprongen ruimschoots de 7 meter grens. Zijn derde sprong gelukte zeer fraai. Hij kwam hoog op en kwam neef even voorbij het rood-wit-blau- we vlaggetje van het Nederlands record, dat op zijn naam staat met 7.48 meter. En toen na twee keer opmeten blépk, dat hij 7.57 had gesprongen, sprong ir. Pau- len van de TCN.A.U. een gat in de lucht. Het Ned. record was met negen cm. verbeterd. Saat was de onweerstaanbare sprinter op de 100 en 200 meter. Met zijn krachtige afzet won hij beide nummers onbedreigd in resp. 10,5 en 21.6 sec. Een grote teleurstelling viel te noteren op de 5000 meter. Slijk huis liep met een grote pleister op zijn oude blessure van de Achillespees. Toen hij met Van. den Veerdonk na 3400 meter leid de ging hij .plotseling uit de baan. Nu had hij last van zijn hiel aan de andere voet. De oude bles sure vormde het uitvallen van Harry de Kroon op de 800 m., dei ria 600 meter de-strijd staak te en daarmede elkb kans ver speelde op uitzending naar Hel sinki fPiViPI Fanny is weer in grandioze vorm. Op de Nederlandse kam pioenschappen verbeterde zij het wereldrecord op de 100 meter, door te lopen in de prachtige tijd van 11,4 sec. Dit is het be slissende moment. Fanny passeert de streep. (Van onze sportredacteur) AMSTERDAM Ge kent waarschijnlijk het voorspel. Nico van Est liet verstek gaan en bij de gratie van de wedstrijd- commissarissen mocht toen Piet van Heusden starten voor de achtervolging amateurs. Welnu, deze gebrilde Amsterdammer is kampioen van Nederland geworden. En niet zomaar. Hij noteerde een tijd in de finale over de 4 km: 5 min. 11.8 sec., die ge zo kunt plaatsen onder die, door 's werelds beste ama teurs voortgebracht. Dat was niet de enige verrassing vandaag. Ark. van Vliet werd onttroond. Door Jan Derksen natuurlik. Kansloos geklopt, met zeker een half wiel verschil. Jan Hijze- lendoorn en Jan Pronk ondanks Gerrit Schulte, die er niet aan te pas kwam waren de andere titelhouders op de baan. 200 m schoolslag dames: 1 Lies Bonnier 3.00.7; 2 Nel Garritsen 3.01.3; 3 Rika Bruins 3.01.4 100 m rugslag heren: 1 Van der Veen 1.09.5; 2 Kievit 1.11.4 Wisselslag estafette dames 100 meter rugsiag, 200 meter school slag, 100 meter vrije slag: 1 A-ploeg (Joke de Korte, Nel Garritsen, Irma Heyting-Schuh macher) 5.28.9; 2 C-ploeg (Jannie Rubingh, Lies Bonnier, Koosje van Voorn) 5.30.-; 3 B-ploeg (Ria van der Horst, Rika Bruins, Han nie Termeulen) 5.30.5. Wisselslag estafette heren 100 meter rugsiag, 200 meter school slag, 100 meter vrije slag: 1 A-ploeg (Van der Veen, Ar nold, Beute) 5.19.2; 2 B-ploeg (Elzenga, Bekkering, Tjebbes) 5.26.8; 3 C-ploeg (Halvorsen, Buyze, Hermsen) 5.35.4. Vandaag zal aan het bestuur van het N.O.C. de volgende ploeg voorgesteld worden voor uitzen ding naar de Olympische Spelen: Dames 4 x 100 meter vrije slag estafette: Irma HeytingSchuh- macher (RDZ), Hannie Termeu len (HDZ), Marie Louise Linssen Vaessen (KNZB), Koosje van Voorn (DNZ). Reserves: Ria van der Horst (RDZ), Geertje Wiele- ma (Robben). 100 meter vrije slag: Irma Hey tingSchuhmacher (RDZ), Han nie Termeulen (HDZ) en Koosje van Voorn (DZN) 100 m rugslag: Geertje Wiele- ma (Robben), Joke de Korte (ODZ), Ria van der Horst (RDZ) 200 m schoolslag: Lies Bonnier (Aegir), Nel Garritsen (RDZ), Rika Bruins (GZPC). 400 m vrije slag: Irma HeytingSchuhmacher (RDZ), Geertje Wielema (Rob ben) Hannie Termeulen (HDZ). Schoonspringen: Lennie Lan- tingKeller (HDZ) en Els van der Horn ('t IJ). Heren: 200 meter schoolslag: Buyze (HZPC). 100 m rugslag: Van der Veen (LZO) 100 m vrije slag: Tjebbes (HPC). Over de uitzendingen van een 4 x 200 meter estafette ploeg zul len besprekingen worden ge voerd. Eigenlijk van het begin af, heeft het er naar uitgezien, dat voor Piet van Heusden de kam pioenstrui was weggelegd. Eerst klopte hij in de halve finale Adri Voorting met zulk een machts vertoon en in de finale was Jar. Plantaz, toch ook voor geen kleintje vervaard, eveneens vol komen kansloos. Van Heusden speelde z'n spelletje goed. Trok zich van z'n tegenstanders niets aan, reed in z'n eigen tempo en eerst in de laatste ronden gin gen de benen sneller rond, de nog hopende tegenstander in één slag demoraliserend. Heel wat voeten had 't in de aarde, eer Arie van Vliet, Jan Derksen en Cor Bijster de 1000 km voor de sprinttitel konden volmaken. Eerst had Derksen pech, toen viel Van Vliet door een lekke band van bovenuit de betonbaan, 'n serie flinke schaaf wonden oplopend, na de derde start had Van Vliet machine defect en was de band van Jan Derksen wat eerder leeggelo penwe hadden nog een vijf de rit noodig gehad. Inderdaad, Jan Derksen reed met een lekke band de laat ste 100 meter en toch klopte de Amsterdammer Arie van Vliet overtuigend. Nog voor de laatste 200 m. schoot Jan Derk sen over de nationale kampioen heen en hoe Van Vliet ook spurtte Derksen bleef voor. Zonder er ook maar voor te moeten vechten behaalde Jan Hij zeiendoorn voor de zoveelste maal de sprinttitel bij de ama teurs. In de series „wandelde" hij naar de finale en ook daar waren Patsy Willekes en Canti- neau geen partij voor hem. Can- tineau, bij de laatste 200 m. nog een kleine tien meter voor, kreeg geen schijn, van kans, ook niet tegen Willekes. 3 :3.:'.3 ÉÉN DAG STATION Hooghalen was vroeger een station in de spoorlijn van Zwolle naar Groningen. Maar het hield op een stopplaats te zijn, toen het 't snel-trein- verkeer in de weg stond. Thans lezen de reizigers m een flits de naam Hooghalen als de trein passeert. Geen wachtende mensen, geen sta- tionspersoneei, niets. Maar één keer in het jaar doet het station Hooghalen weer dienst en dan verwerkt het misschien wel meer rei zigers dan in alle andere 364 dagen het geval zou zijn ge weest. Dat is op de dag van de T.T. Na de athletiekkampioenschap- pen is de Nederlandse ploeg voor Helsinki vastgesteld. Dames: 100 meter: Fanny Blan kersKoen, Puck Brouwer en Nel Büch. 200 meter: Fanny Blankers-Koen, Puck Brouwer en Gre de Jongh; 80 m: F. Blankers-Koen en Willy Lust; 4 x 100 m estafette: Fanny Blan kersKoen, Nel Büch, Gre de Jongh en Puck Brouwer. Reserve Willy Lust. Heren: 100 m: Th. Saat; 200 m: Th. Saat; 1500 m: Wim Slijkhuis en H. Harting; 5000 m: W. Slijk huis: Marathon: J. van der Zan- de; Verspringen: H. Visser. Een half wiel, meer zelfs, is'de voorprong van Jan Derksen op zijn eeuwige tegenstander Arie van Vliet. Zo werd de blonde Amsterdammer kampioen van Nederland. Weer; Jan Pronk. Ook de strijd tussen de stayers was een eenzijdige. Zonder eigen lijk goed bedreigd te zijn eiste Jan Pronk de eer weer voor zich op. En Gerrit Schulte dan? Het leek er in het begin op, dat de Bosschenaar een serieuze te genstander was, maar voor reeds 50 km afgelegd waren, was de rol van Gerrit Schulte uitge speeld. Toen werd hij door Jan Pronk gelapt en 38 km voor het einde zelfs voor de tweede maal. Toen was alles eigenlijk beslist, hoe goed Kees Bakker ook r^d en zelfs tot driemaal toe nog een aanval op Jan Pronk inzette. Alle keren echter behoefde de wereldkampioen slechts even het tempo te verhogen om weer on bedreigd verder te gaan. Hon derd meter bedroeg het verschil bij de finish. Cor de Best zat weer honderd metefr achter Bak ker. Gerrit Schulte zat op ruim 1300 meter. Srirling Moss won Grand Prix te Reims REIMS De grand prix de Reims, een autorace voor sport wagens, is gewonnen door de Engelsman Stirling Moss, die een „Jaguar"-wagen van 2 liter be stuurde. Hij legde de 50 ronden, 360 km af in 2 uren 16 min. 39 seconden, met een gemiddelde snelheid van 156 km per uur. SLECHTS ÉÉN HEEL LICHT GEWONDE Assen heeft Zaterdag weer be wezen het veiligste circuit van de wereld te zijn. Weer heelt er niemand van de rijders van deze enorme snelheids-kermis kwade gevolgen ondervonden. De enige, die bij een val wat ver wondingen opliep was Bill Doran met zijn A. J. S. Hij moest naar het ziekenhuis in Assen worden gebracht ,maar een paar kwar tier later kon hij op eigen kracht de brancard alweer verlaten. Het rode kruis heeft meer werk ge had aan door de zon bevangen toeschouwers dan aan de snelle motorduivels. NED. INGENIEURS IN AUSTRALIË Erkenning diploma's 's-GRAVENHAGE. Het com missariaat voor de emigratie deelt mede: Gegradueerden van een aantal Europese technische hoger onder wijsinstellingen waaronder de Technische Hogeschool te Delft kunnen thans hun ingenieurs- bevoegdheid in Australië officieel doen erkennen. Dit geschiedt door het Australische Instituut voor Ingenieurs. Tegen overlegging van officiële stukken, waaruit de bevoegdheid tot het voeren van de graad van ingenieur blijkt, geeft dit insti tuut een verklaring af, dat de houder daarvan dezelfde bevoegd heden heeft als een ingenieur, die aan een technische hogeschool in Australië is afgestudeerd. De regeling geldt uitsluitend voor ingenieurs. INTERPARLEMENTAIRE BENELUXRAAD? Twee dagen lang hebben Ne derlandse parlementariërs hun recht op vergaderen in de Twee de Kamer met collega's uit Bel gië en Luxemburg gedeeld. Onder voorzitterschap van de heer Ser- rarens kwam Zaterdag op het Binnenhof namelijk de vijfde con ferentie der Benelux Interparle mentaire Unie bijeen. Heden, Maandag, zal een reso lutie worden ingediend waarmee de drie delegaties in hun natio nale parlementen de regeringen moeten trachten te overreden om een interparlementaire raad, als gewenst door de drie Benelux- volksvertegenwoordigingen, in te stellen. De Interparlementaire Unie zal zich vandaag verder nog bezig houden met een rapport van het Nederlandse Eerste Ka merlid van der Kieft over ver voersproblemen.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1952 | | pagina 6