Nieuw Formateur dr.Dreesziet geen heil in onderhoud met mr. Oud Jg GEHEIME GANGEN ONDER DE RIJN Als Eisenhower en Blücher dat eens hadden neweten Westduitse burgemeester ontvoerd naar Sovjetzöne Een vrachtschip gezonken, een ander in brand geraakt y FEITEN fl O) m w DAGBLAD VOOR ALKMAAR veilig. (Vondel) EN OMGEVING Rijn zonder problemen Naar een kabinet van P.v.d.A., K.V.P., C.H. en A.R.? Kabinets formatie Na verhoor weer vrijgelaten SCHEEPSRAMP OP HET KANAAL Bemanning na aanvaring gered Braakman afgesloten van heden 6 95 Verklaring V.V.D. deed de deur dicht „Lont in Chinees kruitvat" Emigratie naar Canada in 1953 Egyptisch kabinet van onafhankeliiken Derde Zweedse nota? TREINRAMP IN DUITSLAND McCloy gaat heen Snuiver-apparaat thans geslagen? De inbraak in het Vaticaan Twee Britten aearresteerd Nieuwe straalmotor sterkste ter wereld M Vj v fj tj rse' 53* Abonnementsprijs f 9.20 per kwartaal, f 2.07 per maand, f 0.48 per week, inclusief incasso. Advertentie-tarief per editie 16 ct. per m.m., minimum f 2.50; in alle edities 26 ct. per m.m., minimum f 4.familieberichten 20 ct., resp. 30 ct. per m.m. Bij contract belangrijke kortfng. Directeur E. J. M. Stumpel. Hoofdredacteur: H. N. Smits. Bankrelaties: Noorderbank. Nederl. Gredietbank. Noordhollands Dacrhlad HET P-EIT STADSEDITIE nHd VAN HEDEN Pag. 1 Dinsdag 1 Juli 1952 46e Jaargang No. 12514 Kantoren: HOORN, Draafsingel 59, teL 4243, Grote Noord 77, teL 4362 K 2290; ALKMAAR, Ritsevoort 52, teL 2046, (2 lijnen), K 2200; DEN HELDER, Keizerstraat 89, teL 2800 K 2230; SCHAGEN, Gedempte Gracht 39, teL 459 K 2240 (Van onze parlementaire redacteur) De formateur dr. W. Drees, die de afgelopen week reeds be sprekingen voerde met prof. Romme en dr. J. Schouten, de leiders van K.V.P. en A.R., zou gisterenavond een onderhoud hebben met de heer Tilanus, de voorzitter van de C.H.-fractie. In een gedachtenwisseling met mr. Oud ziet de formateur, na de verklaring van het hoofdbestuur van de V..V.D., weinig heil meer. De bovengenoemde besprekingen zijn nog niet gebaseerd op een ontwerpprogram. De formateur wil eerst na gaan, zo deelde gistermorgen een woordvoerder mede, hoe de politieke kaarten liggen en het ware dan ook niet juist om op dit ogenblik reeds te spreken van een voorkeur voor een smalle of voor een brede basis. Toch wil het ons voorkomen, dat de uitschakeling van mr. Oud in de eerste orënterende fase van de formatie al in een bepaalde richting wijst. Na de opdracht aan dr. Drees is onzerzijds opge merkt, dat het dit keer wel heel moeilijk zou vallen om de V.V.D. tot het dragen van regeringsver antwoordelijkheid te bewegen. De mogelijkheden voor de forma teur schenen ons vooral te lig gen in een samenwerking van P.v.d.A., K.V.P., A.R. en C.H. Dit blijkt juist te zijn, al is het nog veel te vroeg om te voorspellen of deze mogelijkheden ook bij de besprekingen op basis van een program zullen blijven bestaan. Hfc'i.' ZOU NIKT JTJIS1 zijn, om na het artikel van Zaterdag, ],u dr. Drees als kabinetsforma teur, na prof. Romme ook dr. Schouten van de A.R. heeft uit genodigd tot een bespreking, te concluderen, dat het dus de kant opgaat, die wij in eerste in stantie voor mogelijk hielden: een kabinet van P.v.d.A., K.V.P. en A.R Maar in elk geval is dr. Drees niet begonnen met- de A.R. te verwaarlozen. Niet zonder na druk wordt de bespreking er een van „algemeen oriënterend ka rakter" genoemd, en het is dus wel te verwachten, dat Drees de besprekingen van een dusdanig karakter ook met bijv. de C.H.U. en waarschijnlijk met de V.V.D., zal voortzetten. Afgezien van andere overwe gingen, zou de C.H.U. door een man als ir. Staf te leveren voor het departement van Oorlog, een vrij algemeen gewilde en ge waardeerde bijdrage leveren voor een goed kabinet. Daarnaast al is het zeker nog te vroeg, om met nadruk namen te noemen wordt van de zijde van de V.V.D. het denk beeld geopperd, om twee libe rale ministers te leveren en wel mr. Oud voor Binnenlandse Za ken en mr. Stikker voor Bui tenlandse Zaken. Men zou zo zeggen: als er toch overvraagd moet worden, doe het dan met een maar goed. Van de zijde van de V.V.D. is er nóg een idee ga»perd: men wil r,iet in een kabinet op de wijze, als dit totnogtoe het geval geweest is. In de afgelopen pe riode is te weinig rekening ge houden met de inzichten van de liberalen, is op een Congres der V.V.D. te Utrecht vastgesteld en men heeft zich gehaast, van dit standpunt door middel van een mededeling aan de pers den volke kond te doen. Wanneer wij er op letten, dat de parlementaire correspondent van de „Volkskrant", van wie verondersteld kan worden, dat hij zijn werk verricht min of meer in de schaduw van prof. Romme, ijverig steun verleent aan de gedachte, dat de V.V.D. wel eens in de oppositie zou gaan, dan zou verondersteld kun nen worden, dat het niet al te lichtvaardig is, aan te nemen dat de K.V.P.-fractie koerst in de richting van een kabinet van drie of vier partijen. Dat zou dan met nadruk op zou! kunnen zijn de P. v.d.A. en de drie vroegere coa litie-partijen. Het is iets anders dan de „christelijke alliantie", waarvoor o.a. prof. Duynstee ge pleit heeft, maar niemand, die iets van de huidige politieke ver houdingen begrijpt, zal wel in ernst kunnen volhouden, dat daarop na deze verkiezingsuit slag enige kans bestaat! In die gedachte van die „christelijke al liantie" was ook plaats ingeruimd aan de V:V.D. Zouden de idealen van een „christelijke alliantieals het er op aankomt, meer steun kun nen verwachten van de V.V.D., dan van de P.v.d.A.? Het ant woord zal wel veel ook afhan gen van de voorstelling der doeleinden, welke men van een aldus geschetste „christelijke al liantie" heeft In de komende 48 uur zullen nadere berichten ons wel duide lijker over de politieke ontwik keling inlichten. Voorlopig moeten de bespre kingen met prof. Romme en dr. Schouten tn elk geval in een vriendschappelijke sfeer zijn ge voerd. De houding van de V.V.D. was er in het jongste verleden steeds meer op gericht om bij de ko mende verkiezingen winst te be halen. In dat kader paste de mo tie-Oud, waardoor het oude ka binet Drees tep val werd ge bracht en de V.V.D. de vrijheid kreeg om in de oppositie te gaan. Het verloop van de formatie bracht de V.V.D. er opnieuw toe om regeringsverantwoordelijk heid te gaan dragen, maar dat deze partij zulks niet van harte deed werd weldra duidelijk. Na eerst het program te hebben on derschreven, hernam zij echter al spoedig weer haar vrijheid van handelen en zo koerste de V.V.D. in dubbele kwaliteit van rege- rings- en oppositiepartij op de verkiezingen af. De uitslag van de verkiezingen moet de P.v.d.A. de overtuiging hebben bijge bracht, wij schreven zulks reeds Zaterdag, dat er in de oppositie winst is te behalen. Ook in de komende periode. De verklaring van het hoofdbestuur van de V.V.D. die Zondag werd uitge geven, onderstreepte deze ver wachting. In deze verklaring wordt al bij voorbaat gezegd, dat het vormen van een kabinet op zo breed mogelijk basis het hoofd bestuur na deze verkiezingen moeilijker dan ook lijkt". De ver klaring drijft de andere partijen reeds voor die formatie op een hoop door op te merken, dat het verlies van K.V.P., A.R. en C.H. (althans in percentage) niet vreemd kan voorkomen," omdat de samenwerking van de K.A.B. en het Chr. Nat. Vakverbond met het N.V.V. in de raad van vak- centralen het verschil tussen so cialistische en christelijke politiek blijkbaar voor veien vervaagd heeft". Zich opmakend om weer de spreekbuis van het conserva tisme te worden besluit de ver klaring met de opmerking, „dat het de vraag zal zijn of er een regering gevormd kan worden, die niet onder even grote druk BOMBARDEREN VAN OORLOGSINDUSTRIEëN WASHINGTON Generaal Tsjang Kai Sjek heeft verklaard dat een plat bombarderen van de Chinese oorlogsindustrieën het lont in het kruitvat, door de com munistische tyrannie ontstaan, zou kunnen zijn. Hij verklaarde dat China weinig oorlogsindus trieën heeft, maar dat, wanneer zij door bombardementen vernield zouden worden, de communisten hun handen vol zouden hebben om de orde te handhaven in de dichtbevolkte gebieden. Tsjang herhaalde zijn vastbeslo tenheid de een of andere dag met zijn legers vanaf Formosa een aanval op het vasteland te zul len doen. AANMELDING GEOPEND 'sGRAVENHAGE De Com missaris voor de Emigratie deelt mede, dat met ingang van t Juli de aanmelding voor emigratie naar Canada voor 1953 is open gesteld. Vooralsnog zullen ech ter uitsluitend de aanmeldingen aanvaard worden van a. Land bouwers; b. zij, die reeds over werk en huisvesting in Canada beschikken; c. zij, die emigreren op uitnodiging van reeds in Ca nada gevestigde naaste familie. Om er zeker van te zijn, dat men in het najaar van 1953 zal kunnen vertrekken, dienen gega digden zich in de maanden Juli, Augustus en September bij de daarvoor aangewezen kantoren te melden. Met nadruk wordt erop gewe zen, dat het in het algemeen, doch wel zeer ïn het bijzonder voor landbouwers, een gebiedende eis is, reeds in het vroege voorjaar in Canada te arriveren, wil men er zeker van zijn, dat de plaatsing aldaar geen moeilijkheden op levert. van de raad van vakcenitralen staat, als tot dusver het geval was.". Het laat zich zeer wel ver staan, dat de formateur na deze verklaring er weinig heil meer in ziet om ook nog met de leider van de V.V.D. overleg te diegen. Deze verklaring is al te duidelijk. De V.V.D. haast zich om al bij voorbaat het tafellaken door te snijden en het merkwaardigste is, dat „de derde macht-idee" nu ook eensklaps geen rol meer speelt. De uitslag van de verkie zingen is voor de V.V.D. blijk baar een aanwijzing geweest, dat zij beter kan proberen om alleen de buit in de komende periode binnen te halen en deswege wor den A.R. en C.H. al zonder meer „uitgeleverd" aan een bewind, dat wel weer „onder druk van de vakcentralen" zal komen te staan...." Deze omstandigheid zou mede van invloed kunnen zijn op de ontwikkeling, zoals die zich op dit ogenblik, overigens nog slechts vaag, laat vermoeden. Begrijpen wij dus de houding van de formateur ten opzichte van de V.V.D. wel, is het toch de vraag of het niet verstandiger zou zijn geweest om ook de WD bij de oriënterende besprekingen in te schakelen. Vooral nu de V.V.D. grof blijkt te willen spelen, ware het wel licht wenselijk om straks de cri- tiek van de V.V.D. te kunnen voorkomen, dat zij van meetafaan werd voorbijgegaan. Officieel is bekend gemaakt, dat het nieuwe Egyptische kabi net geheel uit onafhandelijke le den bestaat. Bevestigd werd, dat Houssein Sirry Pasja behalve premier ook minister van binnen- en buiten landse zaken ml zijn. Op de werf van de N.V. Koninklijke Maatschappij „De Schel de" te Vlissingen wordt een nieuw passagiersschip voor de Zweden-Amerika Lijn gebouwd. Onze foto toont een overzicht van de werf met het nieuwe schip. Op de achtergrond de Vlissingse Boulevard. t<r KOBLENZ Ook zonder de brug over de Rijn bij Remagen, die op het laatste moment van het opblazen werd gered, zouden de geallieerde troepen deze stroom gemakkelijk hebben kunnen nemen, indien aan Eisenhower en Montgomery maar bekend was geweest, heigeen thans te Koblenz is ontdekt. plan in het verleden anders zijn uitge illen. Reeds maarschalk Blücher zou in 1813 bij de ach tervolging der Fransen niet bij Caub de Rijn hebben moeten oversteken. Men vond hier namelijk dezer dagen enige ondergrondse gan gen, die onder de Rijn en de Moezel door de drie oevers van het zogenaamde „Deutsche Hek" bij Koblenz met elkaar verbinden. Deze gangen, die blijkbaar uit de Middeleeuwen stammeq, verkeren in uitstekende toestand. Niemand wist iets van hun bestaan af. Een der geheime gangen leidt van het voormalige keurvorstelijk slot aan de linker Rijnoever naar de aan de overkant van de Rijn gelegen bergvesting Ehrenbreitstein. Een andere gang komt van de oude middeleeuwse burcht Veste Franz op de Petersberg in het stadsdeel Koblenz-Lützel en leidt onder de Moezel door. Ook deze gang loopt dan dwars onder de Rijn door naar de Ehrenbreitstein. Waren deze gangen bekend ge weest, dan zou menig strategisch OVER INCIDENTEN MET VLIEGTUIGEN MOSKOU De Sovjet-Unie beschouwt de incidenten met Zweedse vliegtuigen boven de Oostzee als gesloten. In welingelichte Westelijke kringen wordt echter vernomen, dat Zweden waarschijnlijk nog een derde nota over het, incident zal sturen. Een aantal welingelichte diplo maten is niet van mening, dat de incidenten een verandering in de betrekkingen tussen de Sovjet- Unie en Zweden teweeg zullen brengen. Zij verwachten, dat Zweden zijn traditionele neutrali teitspolitiek zal voortzetten en zich niet formeel bij het Atlan tisch Pact zal aansluiten. 37 GEWONDEN DUSSELDORP Maandag morgen is de D-trein van Keulen naar Berlijn bij Neuss (Rijnland) met een gecharterde trein, die op weg was naar Solingen, in botsing gekomen. De locomotief van de D-trein en twee wagons van de extra trein kantelden. 37 personen zijn gewond. WALTER J. DONNELLY OPVOLGER? BONN De Amerikaanse hoge commissaris John McCloy zal bin nenkort ontslag uit zijn functie in Duitsland nemen en 31 Juli naar. de V.S. vertrekken. Dit zal over een paar dagen door het State Department in Washington formeel worden mee gedeeld. Als opvolger wordt genoemd Walter J. Donnelly, de Ameri kaanse ambassadeur in Oosten rijk, die na de bekrachtiging van de conventie van Bonn dezelfde functie in Duitsland zal krijgen. HOF De politie van de Sov jetzone heeft de burgemeester van een West-Duitse grensstad ont voerd en hem verhoord over de Amerikaans militaire sterkte in zijn ambtsgebied. 24 uur later werd hij vrijgelaten. Burgemeester Edmcmd Voit van Suelzfeld zei, dat hij Zaterdag ontvoerd en naar het hoofdkwar tier van de communistische poli tie te Heldburg in Thuringen overgebracht was, waar hij lang durig verhoord is. Hij vertelde, dat hem gevraagd was, hoeveel Amerikaanse militairen zich in het grensgebied bevonrlen en hoe- SLECHT NIEUWS VOOR DE SOVJETS LONDEN Volgens de mili taire medewerker van de „Dailey Herald" kan het snuiver-apparaat dat een duikboot in staat stelt langdurig onder water te blijven, thans op kilometers afstand door een nieuw soort radar, dat in En geland ontdekt is, opgespoord worden. Dit betekl-nt, dat dit apparaat, „de basis van het Sovjet-Russische plan voor de bouw va» de groot ste onderzeevloot, die ooit be staan heeft", thans geslagen is, al dus de „Dailey Herald". veel tanks de Amerikanen daar hadden. Naar verluidt, zijn dit week eind nog twee Duitsers d'oor de communisten ontvoerd en na ver hoord te zijn, vrijgelaten. COMMUNISTEN VERSPREIDEN DWAZE GERUCHTEN VATICAANSTAD (K.N.P.) Het Vaticaan waarschuwt tegen overdreven berichten aangaande de inbraak, welke enkele dagen geleden in de bureaux van pater Soccorsi, directeur van de Vati caanse Radio, werd gepleegd. Het bericht van een communistisch Romeins dagblad, dat de inbre kers de geheime code zochten, door de Vaticaanse Radio voor haar uitzendingen voor landen achter het IJzeren Gordijn in gebruik, noemt het Vaticaanse persbureau fantastisch en bela chelijk. Geheime berichten wor den niet doorgegeven en dus be staan er ook geen codes voor. Wel worden berichten van ver trouwelijke aard van het Pause lijk Staatssecretariaat door mid del van de Vaticaanse telegraaf- en radiodienst volgens het nor male in al'le landen gebruikte telegrafische systeem in code schrift naar de Apostolische Nun tiaturen en Delegaties in de ver schillende landen overgeseind. Maar de codes daarvoor berus ten niet in de bureaux van de directeur van de Vaticaanse Ra dio maar uiteraard in het Pau selijk Staatssecretariaat zelf. ST. PETER PORT Het Bel gische vrachtschip „La Mahenge" is gistermorgen vijf mijl ten Noorden van de Casquets in aan varing gekomen met een Frans vrachtschip „Granville" en on middellijk gezonken. Alle leden van de bemanning zijn gered. Aan boord van de Granville brak brand uit, maar deze was spoedig onder controle gebracht. Reddingsboten uit Cherbourg on uit enkele plaatsen aan de Engelse Zuidkust voeren onmid dellijk te assistentie, zodat alle opvarenden gered konden wor den. De „Mahenge", een schip van 7647 ton, is afkomstig uit Ant werpen. De Granville is een 7212 BIJ ZONEGRENS OP OOST-BERLÏJNS GEBIED BERLIJN Sovjet-Russische manschappen hebben Maandag twee Britse soldaten te Staaken, aan de West-Berlijnse grens, ge- arrestr/erd. Bijzonderheden zijn nog niet bekend. Zij zouden zich bij hun arrestatie op Oost-Ber- lijns gebied hebben bevonden. AMERIKA PRODUCEERT ENGELSE „OLYMPUS" BRISTOL De Britse Vlieg tuig bouw maatschappij „Bristol" heeft enkele gegevens gepubli ceerd over een nieuwe turtoine- straaiimotor, de „Olympus". Het vermogen van deze motor is der tig procent groter dan dat van de „Sanpihire" tot nog toe de krachtigste motor ter wereld, al dus deze maatschappij. Mer» ver wacht. dat de „Olympus", die op merkelijk weinig brandstof ver bruikt, d e motor zal worden voor super-straalbommenwer- pers en passagiersvliegtuigen op de lange afstand en met een gro tere snelheid dan het geluid. De Amerikaanse „Wright Aero nautical Corporation" had met steun van de Amerikaanse rege ring om vergunning verzocht voor de bouw van deze motor, enkele maanden na de eerste proefdemo-nstratie. Naar thans is bekend gemaakt, heeft ..Wright" in October 1950 de pro ductierechten gekregen. Amerika zal Engeland op de hoogte stel len van de ervaring bij de pro ductie. TERNEUZEN Om even voor twee uur gistermiddag is de Braakman, de inham van de Wes- terschelde in Zeeuwsch Vlaande ren, afgesloten. De sluiting werd door duizenden, w.o. vele Belgen, bijgewoond. In het aan de Braak man liggende havenplaatsje Phi lippine werd de vlag halfstok ge hesen. ton metend vrachtschip, dat het eigendom is van de Franse re gering. De 60-jarige kapitein Pierre Lagasse uit Antwerpen is met zijn bemanning en passagiers door het Noorse vrachtschip Rin- gas in Cherbourg aan land gezet. De bemanning telde 43 koppen. Verder waren er drie passagiers t.w. een vrouw met haar twee kinderen. De kapitein vertelde, dat de aanvaring in dichte mist plaats vond om ongeveer 4.30 u. Een lading lucifers in één van de ruimen, zo vertelde hij, had vlam gevat en binnen het uur zonk het schip, dat naar de Kon go onder weg was. De zee is ter plaatse ongeveer 72 meter diep. De „Granville" wist op eigen kracht de haven van Cherbourg te bereiken. Het heeft aanzienlijke schade aan de boeg, boven de wa terlijn opgelopen. Er deden zich geen persoonlijlke ongevallen TWEE MEISJES van zestien jaar zijn gisteravond in Gameren bij Zaltbommel bij het baden in de rivier verdronken. Het stoffelijk overschot van een der meisjes, Jaantje van A. is gisteravond opgehaald, doch het andere meis je was gisteravond om half elf nog niet gevonden. DE LOCOMOTIEF van de Rhein- pfeil-express, de internationale trein Basel-Hoek van Holland, is gisteravond omstreeks negen uur, toen de trein het station te Ven- lo zou binnenrijden, uit de rails geraakt. De trein, die een snel heid had van ongeveer 50 kilo meter kwam eerst 40 meter ver der tot stilstand, waarbij de rails werden beschadigd. Van de 56 inzittenden werd niemand ge wond. UIT DOCUMENTEN, die gevon den werden tijdens de ontruiming van verschillende blokken van het gevangenkamp op Koje, is gebleken, dat de gevangenen van plan waren het gehele eiland te veroveren. Deze documenten zijn verzameld in een witboek, dat gisteren door de Britse regering is gepubliceerd. VOOR HET EERST sinds de re formatie heeft gisteren een ka tholieke priesterwijding plaats gehad in Denemarken. In de kerk van St. Marie te Aalborg (Jut land) werd door de primaat van Denemarken het H. Priesterschap toegediend aan Paul d' Auchamp, een priesterstudent van Holding. DE BESPREKINGEN te Pan- moendjon zijn vandaag, na een onderbreking van drie dagen, hervat. De vergadering duurde een half uur en men besloot morgen, Woensdag, weer bijeen te komen. Inmiddels zijn de ge vechten aan het Oostelijke front Maandagavond opgelaaid. De Noordelijken vielen met ongeveer 700 man over een front van acht kilometer aan. Het was een dezer dagen 94 graden in New York! Maar de kleine Kathleen Gravins heeft er niet veel last van. Zij trekt zich niet veel aan van de hitte en heeft meer belangstelling voor de schijf meloen, die juist nu zo heerlijk fris smaakt. En de hond van de buurman deelt in de meloen-vreugde. t

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1952 | | pagina 3