Jonge vechtjas kreeg veertig gulden boete Opheffing der tram zware slag voor toeristencentrum BRADERIE is begonnen met stralend zomerweer Prachtige aquarium-show bij Kofa-Spruyt Werkg Tropenweelde in zaken pand Kinderverlamming „Ik was tot het uiterste getergd" JNTERAAD BERGEN N.S. tot overleg gedwongen Programma Jubileumbeker Oude- Niedorp houdt ƒ15.000.- over Voor Eind cc vergro Tenzij P.l Naar wij PAGINA 2 DINSDAG I jULI 1952 ALKMAAR Het Braderie- feest is begonnen. Met het mooi ste zomerweer, dat een Braderie- comité zich maar kan wensen. De binnenstad is één feest van kleu ren, van bonte kleuren, waarin de bijna 300 Braderiestands zijn uitgedost. En de Julizon geeft aan dit kleurenfeest een bijzonder vrolijk accent. Er heerste in de morgenuren, we kunnen wel zeggen heel de nacht door, nog een bedrijvige drukte op het Braderieterrein. Heel de nacht werd er aan de stands gewerkt en vanmorgen was het moment aangebroken voor de finishing touch en wer den de stands aangekleed met de Braderie-artikelen. Lakschrijvers brachten nog in de haast een pakkend opschrift aan, etaleurs werkten onder hoog spanning en de leden van de commissie standverhuur slenter den nog over het Braderie-terrein, om hier en daar nog een laatste wenk te geven. En zo groeide datgene, wat dan een Braderie moet heten. Morgen komen wij met een meer uitvoe rig overzicht van wat er te zien en te genieten valt op het Bra- deriefeest. Maar nu reeds kun nen wij zeggen dat de Braderie ook wat haar uiterlijk betreft, de aankleding van het geheel, geslaagd mag heten. Het mooie weer bracht al vroeg heel wat mensen op de been. Vooral voor negen uur toen de schooljeugd nog op straat was, was het erg druk. In de late morgenuren toen het feest officieel geopend was, kwam het publiek uit de buiten wijken en de buitengemeenten naar de Braderie stromen. Door dat de trottoirs geheel bezet zijn met stands beweegt het publiek zich op de rijweg, hetgeen vooral in de smalle Langestraat nogal eens een opstopping veroorzaakt. Maar dat hoort nu eenmaal bij een Braderie. Van kijkers komen kopers zegt de zakenman die al lang blij is dat deze eerste Braderie door zulk schitterend weer wordt be gunstigd. Tegen tien uur verzamelden zich in het Gulden Vlies het be stuur en de veie comitéleden van de Braderie en gezamenlijk re den zij met de Braderie-express die voor het Gulden Vlies zijn beginpunt heeft, naar de Lange straat waar de Burgemeester, Mr. H. J. Wytema werd afgehaald. Tegen 10 uur begaven twee feesttreintjes zich door de steeds drukker wordende straten naar het stadhuis waar B. en W., na genoeg alle, raadsleden, het bra derie-comité, de contact commis sie van de Middenstand, de hoof den van takken van dienist, de Commissaris van Politie de heer J. Dreeuws, de gemeente-secreta ris R. Veenidorn. de ereburger van Alkmaar, de heer F. W. Wills uit Bath, plaats namen om daar mee naar de Stenewbrug te rij den waar de burgemeester de ecsteiij'ke driedaagse zou gaan openen. Alle comitéleden van de Braderie waren getooid met een knoop in Alkmaarse kleuren, waarop in wit garen de B. van Braderie was gestikt, terwijl die van de burgemeester met goud besti'kt was. Op de Stenenbrug verzamelde zich een grote menigte rond de katheder met microfoon waar de burgemeester voorafgegaan door de heer Keysper, hen zou toe spreken. Het wachten was op de klok van tien uur. Toen de Waagtoren een lawine van klan ken over de feestelijke stad uit stortte. betrad de heer Keysper het podium onv de menigte wel kom te heten bij de opening van het driedaagse verkoopfestijn. In October, aldus spreker, heb ben wij in Alkmaar vernomen van het bestaan van een succes volle Braderie in Nederland en wij meenden ook in Alkmaar iets dergelijks te moeten organiseren inplaats van de zo afgezaagde winkelweek. Het is in het begin allemaal niet zo gemakkelijk ge gaan. Aanvankelijk konden we nauwelijks tot een honderdtal deelnemers komen en er moesten mmstens 150 zi.m anders zou de Braderie niet kunnen slagen. Inmiddels hadden we een stille hoop op 200 deelnemers en nu de Braderie geopend wordt kunnen wij tot ons groot genoegen con stateren», dat er meer dan 270 deelnemers zich voor de Braderie hebben opgegeven. In bet begm was de Middenstand wat laks. de stands, zo wist men, zouden veel geld kosten. Wat zou er van een Braderie terecht komen? Hu gat daarom een ere-saiuut aan de deelnemers wier stands pracintig zijn ingericht en waarvan men de schoonheid waarvan de stands thans blijk geven niet had ver wacht. De Braderie moest veel mede werking hebben om kans yan slagen te kunnen krijgen. Aller eerst van het Gemeentebestuur, en, zo vervolgde de heer Keysper, deze medewerking was voor hon derd procent in orde. Ook dankte hij de hoofden van takken van dienst. „Wij zijn", zo ging de heer Keysper voort, „ook goede bekenden (dat wil zeggen goede vrienden) van de politie. Ook de politie ging goedgunstig op al onze voorstellen in" en hu dank. te daarom de heer Dreeuws, de commissaris van politic, harteluk voor zijn vlotte medewerking. Ook de pers deelde in de ge brachte hulde. Wie zou verwacht hebben al dus vervolgde de heer Keysper, dat de heer Guus Verhoeven het zou klaarspelen om niet minder dan 8 damcsconfccticzaken te be wegen gezamenlijk eer» mode show te organiseren. Hieruit blijkt weer tot welk een grote eendraeht Alkmaar in staat is en hieruit blijkt evenzeer, dat Alk- maar bij uitnemendheid de kooip- stad van Noordhollands Noorder kwartier is. Hij dankte voorts de 'heer Moeijes, die de leiding heeft van de tractoren-demonstratie, de heer Eckman, die de leiding van de modeshows op zich heeft ge nomen en de Alkmaarse bloemis ten, die het bloemencorso tot een schitterend evenement van de Braderie zullen maken en ten slotte de gehele Middenstand zelf, diie bewezen heeft spontaan en eendrachtiglijk aan het belang van de Alkmaarse winkelstand te willen medewerken. De middenstand heeft wel eens iets georganiseerd, dat duurder kostte dan deze Braderie, zo b.v bij een venkoopsfeest in Septem ber 1924. „Zet al Uw verkoop- capaciteit in", aldus besloot de heer Keijsper, „dan zal de Bra derie alles met grote interest te ruggeven". Hierna opende de burgemees ter de Alkmaarse verkoop-drie- dagse. Hij noemde het eep bij zonder voorrecht, een woord van weikom tot de verzamelde me nigte te kunnen richten, dat hij vooraf liet gaan door een woord van hulde aan de wakkere orga nisatoren van de Braderie. Een speciaal woord van welkom richtte hij tot de erc-burgcr van Alkmaar, de heer F. W. Wills. In de raad van Alkmaar, aldus de burgemeester, hebben we ge tuist over de letterkundige be tekenis van het woord Braderie, dat we eigenlijk niet kenden, maar waarvan de inhoud zou be paald worden dooT de onderne mingsgeest van de Alkmaarse Middenstand, en die kunt u van daag aanschouwen. In het Noord hollands Dagblad van 29 Novem ber 1923. vervolgde de burge meester komt een lyrische ode aan de „stoep" voor en hij zeide dat de stoep in de vroegeTe jaren eigenlijk het middelpunt is ge weest van het openbare leven op straat. Tot dat leven zijn we nu eigenlijk teruggekeerd tot 't punt van uitgang, de „stoep" is weer stoep geworden, waarop het nij- vero. leven van de handel zich gaat afspelen zoals dat in vroe ger jaren altijd het geval is ge weest. Wij verheugen ons over 't weer, aldus ging de burgemeester voort, en hij zeide, dat het voor de feestgangers wel buitengewoon plezierig zaï zijn om langs deze feestelijke straten te kuieren, maar dat de middenstand hard zal moeten werken om de brade rie te voeren. Hij hoopte dat deze werklust buitenmate zou worden beloond. Hij besloot met de bra derie de „Braderie van Keysper" te noemen, omdat deze jeugdige nestor, de heer C. W. Keysper bet heeft bestaan om geheel de Alk maarse Middenstand eendrach tig achter zich te scharen om dit verkoopfeest tot een succes te maken. Hii hoopte dat de Alk maarse Middenstand in de Bra derie belangstelling zou krijgen die men zou verwachten. Daarnt begavgp alle autoriteiten zich we derom in de treintjes om 'n korte rondgang langs de Braderie te maken, waarna het venkoopfeest tn alle uitbundigheid begon. Opbrengst collecte AKERSILOOT De Zondag j.l. gehouden speldjescollecte ten ba te van het Mgr. Mutsaertsoord te 's-Hertogenbosch heeft de som ma van f 42,44 opgebracht. ALKMAAR De aquarium- vereniging de „Rode Rio", die een jaar of twee geleden zo'n fraaie tentoonstelling in het Ste delijk Gymnasium heeft georga niseerd, heeft nu, met medewer king van die directie van het Kofa-magazijn J. Spruyt in de Langestraat, op de eerste verdie ping van het bekende magazijn een prachtige tentoonstelling van aquaria ingericht. Deze tentoonstelling, die die van 1950 verre overtreft, werd in een bijeenkomst van directie leden en bun dames en de be stuursleden van de Rode Rio met hun dames en enkele genodigden», waaronder wethouder R. Bakker, officieel geopend. Daarbij heette de heer M. Spruyt het bestuur welkom namens zijn mede-direc tieleden en gaf hij tevens blijk van zijn voldoening, dat de ten toonstelling, waaruit de liefde van de leden voor hun dieren blijkt, in deze zaak kon worden opgesteld. Sprekende oyer het werk van de vereniging meende de heer Spruyt, dat men hier niet meer van een hobby spreken kon, er werd zeer veel werk voor ver zet en dat kon alleen met liefde voor de dieren gedaan worden. De vereniging met zijn 230 leden heeft hiermede weer een cultu rele taak van betekenis op zich genomen. De heer Elzinga, de voorzitter vande vereniging, dankte de di rectie van de Kofa voor de gebo den gastvrijheid en merkte op, dat het vrii veel moeite had ge kost, de tentoonstelling in te richten omdat de meeste leden over vrij grote aquaria beschik ken. De tentoonstelling overtreft die van 1950. Er zijn meer dan 3000 vissen waaronder zeer zeld zame. Zo is b.v. de Braziliaanse maanvis in vele gevallen vervan ger» door de fraaie neon-tetra, LEERLINGEN LAGERE SCHOLEN GAAN MELK DRINKEN Gezien de gunstige resultaten, die in andere steden reeds gerui me tijd worden geboekt met de verstrekking van melk aan leer lingen op school, is de .gemeente Alkmaar er ook toe overgegaan om melk aan de leerlingen op de schoof te laten verstrekken. Er heeft zich een schoolmelk-comité gevormd dat de organisatie van de melkverstrekking op school ter hand heeft genomen en men is met de voorbereidingen reeds zover, dat met ingang van het nieuwe schooljaar, in September dus, met het verstrekken van melk, iedere dag 1/4 liter, een begin kan worden gemaakt. Het ligt in de bedoeling van het co mité, de melk te laten gebruiken tijdens de morgen-uren van de dagen waarop des middags geen vrij wordt gegeven, dus vier maal per week. Het comité vertrouwt, dat vele ouders met schoolgaande kinderen hun medewerking zul len verlenen en de stroken, die dezer dagen ter invulling zijn meegegeven, spoedig mogelijk in gevuld aan het hoofd der school doen bezorgen. A.F.C.-training ALKMAAR Hedenavond zo bericht men ons, is er ;ecn trai ning voor de junioren van R.K. AFC. De volgende week Dinsdag 8 Juli worden de junioren weer verwacht. CIRCUS MIKKENIE NAAR ALKMAAR ALKMAAR Het grote cir cus Mikkenie, dat momenteel 'n tournée door oils land maakt na een succesvolle buitenlandse reis, zal medio Juli, waarschijnlijk 14, 15 en 16 Juli, Alkmaar bezoeken en standplaats kiezen op het Ca nada-plein. Het circus is een van de grootste, dat Alkmaar na de oorlog bezocht en heeft een mid dellijn van ruim 48 meter. Deze tent kan juist nog op het Canada- plein staan omdat niet van een zeiMoeken chapiteau gebruik ge maakt wordt, doch van alumi nium. Ook Sabu, de Indische „Olifantenjongen", zal in Alk- - - - maar met z'jn olifanten optreden, vrij zelden voor komt. een zeer sierlijk visije afkomstig van de zijtakken van de Ama zone-rivier. Daarvan zijn er nu l'OO aanwezig. Voorts ziin er verschillende bakken met z.g jong broed en bakken met die kleinste levend barende vis, de Randia Formosa. Verder de Sia mese kempvis, de kegelvlek-bar- beel, de Chimesie Dane© en vele anderen. Ook de meest zeldzame planten uit Oost-Azië zijn in de aquaria te vinden. De tentoonstelling is tijdens de Braderie-dagen tot 11 uur te be zichtigen en daarna waarschijn lijk iedere dag tot en met Zater dag a.s. geopend. BRADERIE-CORSO IN OPBOUW Bloemen en binders komen uit Aalsmeerse lusttuin ALKMAAR Maandagmorgen zijn de timmerlieden en decora teurs reeds vroeg xa de morgen in de grote NACO-garage aan de Helderseweg begopnen met het opbouwen van de skeletten voor de praalwagens, die tijdens het bloemencorso dienst zullen doen. Van eenvoudige vrachtwagens en boerenkarren werden statige pronkstukken gemaakt, waarin allenigs meer lijn kwam. Toen des middags de duizenden en duizenden bloemen, allen uit Aalsmeer, arriveerden, konden de Alkmaarse bloemisten, onder leiding van de hr. Th. Doggenaar beginngn met de aankleding van de wagens^ daarbij geholpen door een dertig jongelui, waaronder verscheidene meisjes uit Aalsmeer mensen van het vak of leerlingen van bind-qyrsussen, die al meer corso's hebben verzorgd en in Alkmaar geheel vrijwillig hun medewerking verleenden. Dui zenden goudsbloemen, gladiolen, irissen, rozen, anjers, margrieten, symisifuga's werden er verwerkt. Ook kwam er lathyrus en delphi- num aan te pas. Ondertussen gingen de werkzaamheden in de NAóO-garage voort, zodat het in de avond- gp nachturen 'n drukte was als hier zelden werd beleefd. „PIET HEIN" PASSEERDE DE STAD ALKMAAR Op doortocht naar Den Helder passeerde het koninklijk jacht, de „Piet Hein" gisteravond omstreeks half zes onze stad, op doortocht naar Den Helder. Naar wij vernamen be vonden zich geen leden van de Koninklijke familie aan boord van het schip, dat in het Noord hollands kanaal veel bekijks trok. „Dat vindt men wel goed ALKMAAR Gisterenmiddag moest de 18-jarige leerling-met selaar J-W-B. alhier, voor de po litierechter verschijnen wegens diefstal van een zak cement en een hoeveelheid zand, dat hij had willen gebruiken om er thuis de scho&rsteen mee te repareren. Hij had het de doodgewoonste zaak van de wereld gevonden, om dat mee te nemen, toen hij dat bij een bouwobject had zien staan. „Dat zouden ze wel goed vinden", had hij gedacht. De po litierechter kon niet het minste schuldbewustzijn bij hem aan treffen. Conform de eis werd hij veroordeeld tot een boete van f 25,subs. 10 dagen. SUCCES VOOR ZWEEF VLIEGER Model vloog recordvlucht ALKMAAR Vier weken ge leden is tijdens een demonstratie zweefvliegen met modellen, ge bouwd u.oor leden van de R.K. Alkmaarse Zweefvliegclub, die onder leiding staat van de Eerw Broeder Benitius, het vliegtuig van Fred van Wickeren uit de Rembrandtstraat nogal vrij ver weggevlogen. Het toestel, dat Avia heet en opgelaten werd op liet Sportpark tijdens de R.K. Sportdag, kwam althans niet meer terug en kon niet worden opge spoord. Nu. enkele weken later, ontving Fred van Wickeren uit Wormeyveer, van de heer Noom, bericht, dat het daar gevonden was. Het model had een afstand van ca. 16 km afgelegd, iets dat TWEE GEVALLEN (Eigen bericht) ALKMAAR Gedurende het weekend zjjn in Alkir.uar twee gevallen van kinderverlamming geconstateerd. De patiëntjes, kinderen uit de familie N. en de familie W. alhier, zijn in een ziekenhuis opgenomen. In de stad verwekte het be kend worden van het uitbreken van deze ziekte nogal consterna tie. Direct zijn maatregelen ge nomen, om verdere uitbreiding van de ziekte te voorkomen. Zo zijn b.v. de schoolreisjes voorlo pig afgelast en de zwemwedstrij den. Waarschijnlijk zullen de Sportdagen niet' door kunnen gaan terwijl ook de gymnastiek lessen beperkt worden. Het on derwijs op de scholen zal voor lopig nog doorgang vinden. Ove rigens vernamen wij. dat bii goede voeding er» veel rust. wan neer van de kinderen geen over matige inspanning gevergd wordt, de ziekte weinig kans heeft zich uit te breiden. Van een epidemie is geen sprake en men doet goed zich door deze gevallen niet al te ongerust te laten maken. Door de G.G.D. en de gemeentelijke autoriteiten ziin voldoende be veiligingsmaatregelen geno©en. LAATSTE HAND GELEGD AAN OPBOUW STANDS ALKMAAR Maandagmor gen en -middag leek het op de Laat en in de Langestraat wel 'n kolossale timmerwlnkel. Overal klopten de hamers en sjouwden timmerlieden met balken en lat ten rond. De voetgangers hadden moeite, tussen al die bedrijvigheid nog een goed heenkomen te zoe ken en toen later op de ochtend ook het verkeer weer 'n woordje mee kwam spreken, waren d© hoofdstraten van de stad bijna onbegaanbaar. Overigens een gezellige drukte. Gelukkig waakte de politie er steeds strenger over, dat zo min mogelijk verkeer door de hoofd straten trok en toen eenmaal de weg voor groot verkeer was af gezet, kregen de werklieden vrij spel. Tot laat in de avond werd er nog hard gewerkt aan de Bra derie-opbouw en rond tien uur in de avond waren vele stands al geheel gereed. Dat trok weer vele wandelaars, die genietend van de prachtige zomer-avond, de stad introkken om reeds 'n kijkje te komen nemen naar de stad in dg stad, die in tijd yan 24 uur verrezen was. De verlichting, die hier en daar reeds brandde, bood al een aardig effect. Het treintje dat deze dagen door de stad zal rijden, maakte intussen enige proefritten en stond vooral in de belangstelling van de jeugd, die van de gratis aangeboden tourtjes naar hartelust profiteerde- Burgerlijke Stand HEILOO Geboren: Andries H. z. v. W. v. d. Leij en E. Veen- stra; Willibrordus G. M. z. v. P. H. A. Groot en C. M. van Santé; Marion d. v. J. S. Blees en K. Kuijper. Ondertrouwd: J. M. Schreuder en C. H. Reek; J. K. G. Lödel en T. C. Visser. Gehuwd: Fr. Dumont en M. v. d. Blom. HEILOO. Gistermiddag diende voor de Alkmaarse politie rechter het laatste bedrijf van de zaak tegen de jeugdige kruideniersbediende P. J. S., die op 21 April vlak bij het oude postkantoor op de Kennemerstraatweg met een veldwachter van de rijkspolitie in burger had gevochten, nadat deze hem op een verkeerBfout had willen wijzen. Op een vraag van de Jongeman, of hij zich wilde legitimeren als ambtenaar van de rijkspolitie, was deze niet ingegaan. De vorige week moest de zaak worden aangehouden, om deze man in burger en de verbalisant te horen. Het werd een fel bewogen zitting, die de sentimenten wel even in beroering bracht. Daar stand hij op het matje, „de jeugdige verdachte", zoals de Officier van Justitie hem bij her haling met nadruk noemde. Een vriendelijke jongeman, die een eerlijke indlruk maakte, die zich op pientere wijze wist te verde digen, met iets van een kinder lijke verontwaardiging. De man-in-burger, nu in uni form, deed zijn verhaal: hij fietste achter de kruideniersbediende aan, zag dat deze wilde gaan oversteken, terwijl hij met twee transportfietsen moest manoeu vreren, zodat hij dus niet een teken kon geven, dat hij van richting wilde gaan veranderen. Een andere fietser, die vlak ach ter de jongeman aan reed, moest hem daarom rechts passeren. (S. hield pertinent vol dat deze wiel rijder hem links passeerde, ter wijl deze 'bewering min of meer gestaafd werd door het niet on der ede afgelegde getuigenis van een dame, die de gehele affaire vanuit haar woning had gevolgd.) Voorts vertelde de geünifor meerde man, dat hij geschrokken was van de ontzettend gevaarlijke manier, waarop S. daar, terwijl er een auto aankwam (S. had geen auto gezien), had gehan deld. Daarom achtte hij het zijn plicht, S. op die misdaad te wij zen. S. had hem geantwoord, dat hij niets met hem te maken had. Toen maakte de burgerman hem erop attent, diait hij eigenlijk wachtmeester van de Rijkspolitie was, waarop S. antwoordde, dat iedereen dat wel kon zeggen. S. verklaarde, op dat moment naar het legitimatiebewijs van de man gevraagd te hebben, wat deze weer bestreed. In ieder ge val heeft hij dit bewijs niet ge toond, waarvan de Politierechter zeide, dat dit beter wel had kun nen geschieden. Vervolgens zeide de wachtmeester, dat S. daarop onmiddellijk zo'n agressieve hou ding had aangenomen, dat hij daaraan niet had gedacht en toen kwam dan de worstelpartij. De verbalisant begon zijn ge tuigenis, met de Officier van Justitie een schriftelijke eis tot schadevergoeding van f 15 te overhandigen, want S. had de broek van de burgerman ge scheurd, die „onzichtbaar gestopt" moest worden. Vervolgens erken de S. dat hij verzet had gepleegd tegen de verbalisant. Hij had niet als een misdadiger opgepakt wil len worden, om naar het bureau te worden overgebracht; dat wilde hij uit eigen vrije bewe ging doen. De verbalisant verklaarde, dat hij S. driemaal daartoe de gele genheid had gegeven, doch S. bestreed dit. De Officier van Justitie ging alle feiten nog eens na; met ver ontwaardiging hekelde hij de hou ding van verd., die hij een las tige, vervelende, treiterige jongen meende te moeten noemen, die nog wel eens meer met de politie in aanraking zal komen. Hij eiste 14 dagen onvoorw. gevangenis straf. Zoweir wilde de Politierech ter niet gaan, omdat er nog en kele feiten overbleven, waarom trent niet genoeg zekerheid kon worden verkregen. Op zijn vraag, of S. nog iets op de eis van de Officier te zeg gen had, antwoordde de jongen slechts: „Eens zal de tijd komen, dat ze (de beide agenten) voor de Eeuwige Rechter komen te staan en aan zal blijken, wat ze me hebben aangedaan." De Politierechter veroordeelde hem toen tot een boete van f 40 subs. 20 dagen. Onderscheidingstekenen ALKMAAR Op verzoek van de Minister van Oorlog zal de burgemeester op Vrijdag. 4 Juli a.s„ des namiddags half vijf ten stadhuize in de Raadzaal aan één ingezetene het Oorlogslherinne- ringskruis en aan 53 ingezetenen het Ereteken voor Orde en Vrede uitreiken. STROP VOOR VENTER ALKMAAR Zaterdagmiddag is de bakfiets van de petroleum- venter Hergaarden uit Heiloo, beladen met een vat olie waarin 200 liter en een partij wasmidde len in het water van de Ropj es- kuil gereden. De wagen en de la ding waren niet verzekerd, zodat dit ongeval voor de man 'n grote strop betekent. Kolping Boys uitgeschakeld bij Jubileumkruiswedstrijd OUDORP Zondagavond werd de jubileumkruiswedstrijd gespeeld tussen Kolping-Boys er» Volendam. Het begon met een reeks aanvallen van beidie zijden, totdat K.B. de score opende door midvoor Wortel, maar na korte tijd maakte linksbinnen Veerman uit een scherpe voorzet van de rechtshalf gelijk. Na een half uur spellen bradht van der Gragt de stand voor K.B. op 21. En kele minuten voor de rust schoot die linksback van K.B. de bal in eigen doel 22. Na de rust wist v. d. Gragt van de gelegenheid gebruik te maken een goed op gezette aanval te benutten 32. Toen enige tijd later de K.B. doelverdediger wat ver uitliep, omzeildie de midvoor van Volen dam de achterhoede en maakte gelijk 33. Na tweemaal verlengen wist Volendam door schotvaardig en tactisch optreden de K.B. verde diging te ontwrichten en de win nende goal te scoren. BERGEN. Hoe droef was het gisteravond de vroede vaderen van Bergen te moede, toen zij,, eendrachtiglijk verzameld rond de burgervader moesten vechten voor het behoud van de honden-trouwe Beïlo, vereenzelvigd met een bepaalde bestaans vorm van hun geliefde dorp, weer vereenzelvigd met toeristisch Nederland; en de burgervader ex cathedra moest verklaren, dat het ging om het „to be or not to be" van Bergen (Noord- holland): de cri de coeur, de hartekreet van Bergens raad en Bergens bevolking tegen het koud en eenmalig geweld van een enkel argument Hoe toch deze droefheid-tot-het-uiterste heeft bewogen tot het stellen van een daadkracht, die voor niets meer zwichten zal, zolang deze raad nog adem heeft, want anders, denkt dan aan de toekomst niet NHADO protesteert. Wij hebben het reeds vermeid: een lijvig memorandum over het vervoersprobleem' van Bergen, bekrachtigd door de Raad, is uit gegaan naar de Residentie en naar Utrecht en daarin wordt een laatste verzoek gericht tot de Nederlandse Spoorwegen, met de gemeente te zoeken naar een zo danige exploitatievorm en organi satie van het plaatselijk vervoer te Bergen, welke het instandhou den van de railver binding naar Bergen aan Zee mogelijk kunnen maken. Toen de voorzitter deze bran dende kwestie aan de orde stelde, moest hij beginnen met de voor lezing van de brief van NHADO, diat een ernstig protest bevatte tegen de wijze, waarop het ge meentebestuur het exploitatie tekort van Bello zal trachten te dekken. De busdienst moet dus worden verdrongen! Zoals hier met de belangen van de NHADO wordt omgesprongen, hoort m deze tijd niet thuis.' Hoe kan het temeen.tebestuur dit verantwoor- ien? Dus Bergen speelt met vuur als de tram niet primair wordt gesteld! Daar moet dus een anti- busstem-ming worden gekweekt? „Fraai is dat allemaal" wilde deze brief haast zeggen en tenslotte wordt dan ook verzocht, of men de vérstrekkende gevolgen, die het memorandum voor de parti culiere busonderneming zal heb ben, nogmaals onder de ogen te zien. Wij staan sterk! Mr. Sluis (Prot.-Chr.) opende de rij van sprekers. Hij noemde de tram (de gemoderniseerde tram) een bovengeimeentelijk be lang. Het belang van de tram is het belang van Bergen; het be lang van Bergen is het belang van een groot gedeelte van toeris tisch Nederland. Geruggesteund door deskundigen staan wij mat sterke argumenten tegenover de N.S., van wie ik eis, dat zij eraan zullen medewerken de tram te doen behouden. De NHADO moet behoorlijk schadeloos gesteld; laat de bus participeren in de tram- onderneming, ried hij aan. De heer Boersma (CPN) pro testeerde tegen de minder fraaie wijze van optreden door de N.S. t.o.v. de NHADO. Het wordt hoog tijd dat de Regering ingrijpt en de N.S. uitnodigt tot overleg met B. en W„ omdat van de zijde der N.S. nog nimmer gelegenheid daartoe gegeven is. De heer v. Rees Veliinga(VVD Middenblok) vond, dat het me morandum te ingrijpend was t.o.v. de NHADO, die haar nut toch bewezen heeft. Er moet een op lossing gevonden worden, die de bus meer kan bevredigen. Hij deed tenslotte een beroep op de busonderneming, begrip te tonen voor de moeilijkheden. De heer Ellis (KVP) wilde eveneens een behoorlijke schade vergoeding voor de bus. De heer Hemelrijk (PvdA) ten slotte gaf een commentaar, waar- n geheel het gevoelen van de Raad weerklank vond; dit memo randum zal indruk maken. Daar moet een unanieme, krachtige tegenstand geboden worden tegen het N.S.-argument. Bergen weet nu, wat haar boven het hoofd hangt, als er een mo- WEERSVER WACHTING medegedeeld door het K.N.M.I. te de Bilt. geldig van Dinsdag avond tot Woensdagavond ZEER WARM zonnig, zeer warm en droog be houdens een kleine kans op on weer later op de dag in het Zui den van het land. Vannacht wei nig wind, ir.urgen zwakke tot matige wind hoofdzakelijk tus sen Oost en Zuid. 2 Juli: zon op 4.25, onder 21.02; maan op 15 42. onder 00.13. cterne verkeersweg komt, in de plaats van de trambaan. Die maakt het natuurreservaat onge schikt. voor het toerisme, want levensgevaarlijk, daar zal dan geen rust meer te vinden zijn in Bergens natuurschoon, daar gaat dan het karakter van Bergen mee verloren. Het enige tegenargument is de on-rentabilitelt van de tramweg. Maar daaraan mag het algemeen belang van Bergen niet worden opgeofferd. Dat zou een moord op Bergen betekenen. NHADO is de dupe. Ik betreur dat! De bus heeft het publiek altijd trouw en goed gediend. Maar de oplossing, in het memorandum vervat, is de enige reddingsmogelijkheid voor Bergen en die moeten we aan grijpen, want Bergens belang gaat boven dat van een particu liere busonderneming. De laatste mogelijkheid en hij stompte daarbij krachtig op de tafel die werkelijkheid moet worden, riep hij uit. Het gaat om het ge meentelijk belang, om meer nog, om al 'die duizenden, die hier rust en verpozing vinden. De voorzitter was blij met deze algemene cri de coeur. Het ge meentebestuur, aldus spr., heeft eigenlijk geen andere taak, dan Bergen mooi te houden. Dat er kent eenieder. Een oplossing, an ders dan in het memorandum aangegeven, is irreëel. De wegen van Bergen geven nu eenmaal geen andere. Wij pleiten voor 'n redelijke zaak. Onze tegenstan ders hebben onze oplossing nooit redelijk weerlegd, ik hoop, dat geheel de bevolking achter onze onderhandelaars zal staan. Dat is het, wat wij vragen, dat de N.S. zal zoeken naar technische mo gelijkheden. Bergen is het recrea tieoord van geheel Nederland en het belang daarvan gaat boven dat van d'e bezuinigingsmaatrege len van de N.S. Als de tramlijn maar rationeel wordt geëxploi teerd, zal zij vanzelf rendabel worden. De voorzitter zegde toe, dat men er vast op rekenen kon, dat met de belangen van de NHADO rekening zal worden ge houden. Natuurlijk is er nog veel meer over gezegd. De Raad kwam er bijna niet over uitgepraat. Maar kwestie en zal niet los laten, of hij heeft zich vastgebeten in deze hij is de Raad van Bergen niet meer. En nu is voorlopig het wachten op antwoord. (wordt vervolgd) BROMFIETSER VERONGELUKT KOLHORN Maandagmorgen is de 30-jarige heer Poppe met zijn bromfiets tegen een vracht auto gereden en dermate gewond dat hij op advies van Dr. Posthu- ma met de brancard auto van de fa. Deutekom utt Schagen naar het Centraal Ziekenhuis te Alk maar vervoerd werd. De heer Poppe was juist op zijn gemotoriseerde fiets naar het arbeidsbureau in Schagen ge weest om zich als werkzoekende te melden. Het ongeluk gebeurde op de Westfriesedijk in de bocht voor de Kreil pl.m. 200 m. vanaf de Prov. weg. De juiste toe- draoht moet nog worden uit gezocht, aangezien de verklarin gen van de vrachtauto-chauffeur en het slachtoffer lijnrecht tegen elkaar ingaan. Het enig vaststaande is, dat de heer Poppe er met een gecompli ceerde onderbeenfractuur en heupontwrichting alles behalve benijdenswaardig aan toe moet zijn. Ook de fiets werd deerlijk gehavend. De derde ronde om de jubileum- beker wordt gespeeld op Zondag 6 Juli a.s. om 7 uur des avonds. A: Helder 1Volendam 1 B: Volendam 2Zaandijk 1 C: ZFC 1KFC 1 D: Succes 1 o.f FRC 1—OSV 1 In de demi-finale spelen de winnaars van A en B en C en D tegen elkaar. Voor het Jubileumkruös zijn Zondag 6 Juli de navolgende wedstrijden vastgesteld. JVCWGW; FlevoN.-INiedorp; SijtoekarspelSEW; Westfriezen- Blokkers; LSW—RKAFC 2; Pur- mersteijn 2WFC 4; SVAVi tesse 2; Volenidam 4Zaanse B. Al deze wedstrijden worden op Zondagavond 7 uur gespeeld met uitzondering van Volendam 4 Zaanse Boys. welke wedstrijd op Zaterdagavond wordt gespeeld. Toelatings-examen BERGEN Van de zesde klas der R.K. Jongensschool „St. Adelbertuis" slaagden voor het toelatingsexamen R.K. Lyceum Alkmaar de volgende leerlingen: Jan Boots, Wim Ellis, Hans Klan ker. Wilbert van de Klundert" Arie de Moei. Voor de R.K. Mulo, Alkmaar: Piet Abbo, Koos Commandeur, Jozef Kops, Martien Marquering, Harry Stalk. OUDE NIEDORP. Maandag middag ving de laatste vergade ring van Oude Niedorp vóór het vacantiereces op het wel zeer on gebruikelijke tijdstip half 6 aan, in 'n vertrek waar de thermome ter een angstwekkende hoogte aanwees. Desniettemin, of mis schien ook wel deswege, werd de agenda in sneltreinvaart afgehan deld. Zo besloot de Raad' allereerst om het mandaat van wethouder v. Zoonen als vertegenwoordiger in die Vleeskeuringsdienst Barsin. gerhorm te verlengen tot na de gemeenteraadsverkiezingen van volgend jaar en verder om aan het gemeentepersoneel een va- cantietoelage te verstrekken van 2 pet. van de jaarwedde ofwel max. f 75.Bij het „gladscha ven" van de begroting over 1951 trad aan het lioht, dat dit dienst jaar hoogstwaarschijnlijk een voordelig saldo van f 15.000 zai opleveren. Op grond van de nieuwe Win kelsluitingswet werd bepaald dat de kappers voortaan Woensdags en Zaterdagsavonds tot 10 uur geopend mogen zijn. De heer G. de Heer werd ver volgens in vaste dienst benoemd voor de functies: bode-concierge, doodgraver, deurwaarder, contro leur der belastingen en -steun verlening en als hooisteker. Deze laatste functie werd hem nog tij dens deze vergadering toegedacht op een wedde van f 105.p. jaar boven zijn salaris. Hij blijkt zijn hooistekersehap zeer serieus op te vatten, want een paar zorge lijke gevallen was hij zelfs op Zondagmorgen uit eigen bewe ging komen napellen. Overigens zijn er juist dit jaar buitengewoon veel gevallen van sterk broeiend hooi. Waaruit dus blijkt, dat het maar goed geweest is dat Oude- Niedorp de functie van hooisteker niet heeft afgeschaft, gelijk kort geleden dreigde te gebeuren. Naar aanleiding van een vraag van die heer Tromp deelde burge meester Kalb mede, dat aan de Provincie verzocht is om rich- tingsborden te plaatsen op de Prov. weg bij Zijdewind en 't Veld. De bekende blauwe borden geven nl. alleen het begin van de dorpskern aan. Een maximum snelheidsbepaling mag alleen maar geplaatst worden op zeer gevaarlijke kruispunten e.d. En dan tot hoogstens 15 KM/u. Zo iets is voor de dorpen onbruik baar. Het zware verkeer kan ge weerd worden door het instellen van B-wegen, dooh daar worden gewoonlijk boeren en tuinders de dupe van. De weg naar Ver laat zal met bekwame spoed wol den opgeknapt en de bocht inde Skarpetweg eveneens. Indien er niet voldoende particuliere aan vragen komen, zal de gemeente binnenkort overgaan tot het bou wen van woningen. Het volume wordt in elk geval gebruikt. UTRECHT, 30 Jui de regering bej situatie moet ze heeft de S.E.R. i nieuwe kabinet een speciale mir ter bevorderin de heer M. Ruy Vakverbond, op ledental van he gestegen tot 177. slechts de helft Enkele organisal Nederlands Chrii aansluiting verzo bonden met ong Spr. zeide dl economische en -] stukken de bijzo: eisen: werkgelege bouw en huurp» doms voorziening vaardige verdefin; inkomen en de i Ver bondsraad a» ging onvermijdeli de gevolgen voo dient de voor or hieruit voortvloe worden beperkt t oogpunt van soc digheid ook t.a.v naren enerzijds i tegenheid anderzi, Wat de oudere betreft dient zow takgewijze ver? middel van b fondsen als een zekering op deze de ziektewet e.d komen. De bed'rij sen moeten word» o.a. door bij de zat aan de Neder] sche hogeschool met ingang van 1 diejaar de mogel geopend om de i af te sluiten doo van de baccalaui in totaal na ong» kan worden beha; viert de bekend Dirk Coster te I dag 7 Juli zijn 61 ter gelegenheid v stadhuize te Delft huldigd..„ WOENSDAG 7.00 VARA 10.20 VAR/ 20.00—24.00 VARA: 7.00 Nieu 8.00 Nieuws en - Orgelspel; 8.50 vrouw; 9.00 Gra waterstanden) Schoolradio; VA® de vrouw; 11.00 Aceord'eommuziek; tuinbouwmededelia Voor het pJattelar muziek; 12.55 Ke Nieuws; 13.15 Gr sproken portret; 15.00 Kinderkoor; recital; 15.30 V< 16.00 Voor de jeu; muziek; 17.40 Frankrijk; 17.50 zending: Jeugdiui slaan op de ton respondentieclub Zwart; 18.00 Nieu' Varia; 18.20 „De onze luchtmacht", RVU: Dr. J. Sc. menselijke instirn zitsinstinct"; 19.01 VFRO19.30 Voo VARA: 20.00 Nie litiek commentaa menade orkest, 3 solisten; 20.55 „J spel; 22.15 Conce tet; 22.45 „De g< de Noordzee", c; Nieuws; 23.1524 HILVERSUT 7.00—24.00 NCRV: 7.00 Nieu tendgymn.; 7.30 G woord voor de da en weerberichten; muziek; 8.45 Gra de zieken; 9.30 A 9.35 Gram.; 10.15 Morgendienst; 11.1 een thuis", hoorsp 12.30 Land- en delingen: 12.33 I 12.59 Klokgelui; 13.15 Prot. Inter 13.20 Marinierskap 14.20 Reportage; 15.40 Clavecimbel Voor de jeugd; 1 17.50 Miiitaire Nieuws; 18.15 T schappen Wimblec tropole Orkest en Spectrum van hel satie- en Verenigi Boekbespreking 19.40 Radiokrant; en weerber.; 20.10 20.15 Omroepork 31.00 „Sehouwen-1 portage-klan.k beeld muziek; 21.45 Ka Orgelconcert; 22.5 Fvang. coimmcntaa 22.45 Avondoverd'i Nieuws en SOS-b» 24.00 Gram. 'i r J

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1952 | | pagina 4