Jaarvergadering Genootschap tot Reclassering Kamerleden wensen instelling van een parlementaire raad Werkgelegenheidssituatie zorgwekkend; speciale minister gewenst Ge-organiseerde landbouw wenst aanpassing melkprijs Privaatbezit voor arbeiders Labour en Korea Voorzitter Christelijk Nationaal Vakverbond acht: Eind centrale loonheheersing vergroot kans op conflicten Tenzij P.B.O. loyaal wordt uitgevoerd Naar wij vernemen RADIO Voorlichting en voorwaardelijke veroordeling Inleiding van prof. Kempe NAAR EEN NIEUW ORGAAN VOOR DE BENELUX Overleg voor sluiten van nieuwe overeenkomst Door aandeel in de investeringen? HET GOUDEN WAAGSTUK door T. S. Fletcher UTRECHT, 30 Juni. „Met haar werkgelegenheidspolitiek was de regering bepaald niet gelukkig. Onze werkgelegenheids situatie moet zells zorgwekkend worden genoemd. Gelukkig heeft de S.E.R. deze zaak thans in studie. Maar zou in het nieuwe kabinet geen nuttig werk kunnen worden verricht door een speciale minister en dan niet z o nd e r een portefeuille ter bevordering van de werkgelegenheid?" Dat zei vandaag de heer M. Ruppert, voorzitter van het Christelijk Nationaal Vakverbond, op de zes en twintigste algemene vergadering. Het ledental van het C.N.V. is sedert 1 April 1952 met 18.267 gestegen tot 177.149, maar dit is volgens de heer Ruppert nog slechts de helft van wat door het C.N.V. voluit bereikbaar is. Enkele organisaties van onderwijzers zijn toegetreden en de Nederlands Christelijke Vereniging van Hoger Personeel heeft aansluiting verzocht. Nog veertien ongeorganiseerde christelijke bonden met ongeveer 17.000 leden blijven over. Spr. zeide dat vier sociaal- economische en -politieke vraag stukken de bijzondere aandacht eisen: werkgelegenheid, woning bouw en huurpolitiek, ouder domsvoorziening en d!e recht vaardige verdeling van 't volks inkomen en de loonpolitiek. De Verbondsraad acht huurverho ging onvermijdelijk maar ï.v.m. de gevolgen voor ons loonpeil dient de voor ons bedrijfsleven hieruit voortvloeiende last te worden beperkt tot wat uit een oogpunt van sociale rechtvaar digheid ook t.a.v. de huiseige naren enerzijds en de werkge legenheid anderzijds geboden is. Wat de ouderdomsvoorziening betreft dient zowel een bedriji's- takgewijze verzekering door middel van bedrijfspensioen fondsen als een algemene ver zekering op dezelfde wijze als de ziektewet e.d. tot stand te komen. De bedrijfspensioenfond sen moeten worden gestimuleerd o.a. door bij de noodwet meer zal aan de Nederlandse economi sche hogeschool te Rotterdam, met ingang van het nieuwe stu diejaar de mogelijkheid worden geopend om de candidaatsstudie af te sluiten door het behalen van de baccalaureaatsgraad, die in totaal na ongeveer drie jaar kan worden behaald.... viert de bekende letterkundige Dirk Coster te Delft op Maan dag 7 Juli zijn 65ste verjaardag, ter gelegenheid waarvan hij ten stadhuize te Delft zal worden ge huldigd..- WOENSDAG 2 JULI 7.00 VARA; 10.00 VPRO; 10.20 VARA; 19.30 VPRO; 20.00—24.00 VARA. VARA: 7.00 Nieuws; 7.18 Gram. 8.00 Nieuws en weerber.; 8.18 Orgelspel; 8.50 Voor de huis vrouw; 9.00 Gram. (9.359.40 waterstanden); VPRO: 10.00 Schoolradio; VARA: 10.20 Voor de vrouw; 11.00 Gram.; 12.00 Accordeommuziek; 12.30 Land- en tuinbouwmededelingen; 12.33 Voor het platteland; 12.38 Lichte muziek; 12.55 Kalender; 13.00 Nieuws; 13.15 Gram.; 14.00 Ge sproken portret; 14.15 Gram.; 15.00 Kinderkoor; 15.20 Piano recital; 15.30 Voor de zieken; 16.00 Voor de jeugd; 17.15 Lichte muziek: 17.40 Ronde van frankrijk; 17.50 Regeringsuit zending: Jeugduitzending: „Wij slaan op de tong-tong", cor- respondentieclub o.l.v. Regina Zwart; 18.00 Nieuws; 18.15 Vara- Varia; 18.20 „De opbouw van onze luchtmacht", causerie; 18.30 RVU: Dr. J. Schouten: „Enige menselijke instincten: „Het be zitsinstinct"; 19.00 Dansmuziek; VPRO: 19.30 Voor de jeugd; VARA: 20.00 Nieuws; 20.05 Po litiek commentaar; 20.15 Pro menade orkest, klein koor en solisten; 20.55 „Jeannie", hoor spel; 22.15 Concertgebouwkwar tet; 22.45 „De geschiedenis van de Noordzee", causerie; 23.00 Nieuws; 23.1524.00 Gram. HILVERSUM II (298 M.): 7.00—24.00 NCRV. NCRV: 7.00 Nieuws; 7.15 Och- tendgymn.; 7.30 Gram.; 7.45 Een woord voor de dag; 8.00 Nieuws en weerberichten; 8.18 Gewijde muziek; 8.45 Gram.; 9.00 Voor de zieken; 9.30 Voor de vrouw; 9.35 Gram.; 10.15 Idem; 10.30 Morgendienst; 11.00 „Erik zoekt een thuis", hoorspel; 12.20 Gram. 12.30 Land- en tuinbouwmede delingen: 12.33 Lichte muziek; 12.59 Klokgelui; 13.00 Nieuws; 13.15 Prot. Interk. Thuisfront; 13.20 Marinierskapel; 14.00 Gram. 14.20 Reportage; 15.15 Gram.; 15.40 Clavecimbelre-cital; 16.00 Voor de jeugd; 17.20 Orgelspel; 17.50 Militaire causerie; 18.00 Nieuws; 18.15 Tenniskampioen schappen Wimbledon: 18.30 Me- tropole Orkest en solist; 19.00 Spectrum van het Chr. Organi satie- en Verenigingsleven: 19.15 Boekbespreking; 19.30 Gram.; 19.40 Radiokrant; 20.00 Nieuws en weerber.; 20.10 Vijf minuten; 20.15 Omroeporkest en soliste; 21.00 „Schouwen-Duiveland", re portage-klankbeeld; 21.30 Lichte muziek; 21.45 Kamerkoor; 22.00 Orgelconcert; 22.30 Internation. Kvang. commentaar; 22.40 Gram. 22.45 Avondoverdenking; 23.00 Nieuws en SOS-berichten; 23.15- 24.00 Gram. eigen inkomsten vrij te stellen van aftrek. Indien het herstel van het mo netair evenwicht van meer duurzame aard mocht blijken te zijn, zal de Chr. Vakbeweging antwoord moeten geven op de vraag of de huidige centrale loonbeheersing gecontinueerd dient te worden. Deze houdt im mers in onvoldoende mate reke ning met de differentiatie in het bedrijfsleven en roept daar om spanningen op. Bezinning op de huidige loon politiek is geboden. Het zal daarbij gaan om meer vrijheid zonder elke coördinatie prijs te geven. Helaas zal hierbü reke ning gehouden moeten worden met een eveneens grotere mo gelijkheid van conflicten, wes halve de voornemens om het fonds tot uitkering bii werk staking en uitsluiting te ver sterken juist geacht moeten worden, tenzij de ondernemers- en arbeiderswereld van Neder land bereid is. de wet on de P.B.O. loyaal uit te voeren. Want men kan niet de over- heidsbemoeiiing te vuur en te zwaard bestrijden en tegelijk weigeren zelf de noodzakelijke ordening in het bedrijfsleven tot stand te brengen. Gelukkig is met het land bouwschap het eerste schaap over de d'am en andere bedrijfs takken zijn gevolgd. De groot industrieën ontbreken echter nog. De vraag rijst of, nu de P.B.O. er is, de overheid de fi guur van het verbindend ver- Maren van ondernemersovereen- komsten nog moet handhaven, en of niet de ondernemers in bepaalde bedrijfstakken voor de keuze moeten worden gesteld ofwel de weg van de P.B.O. te betreden dan wel de publiek rechtelijke binding geweigerd te zien aan privaatrechtelijke overeenkomsten. Subsidie voor Tijdschriften De Staatssecretaris van onder wijs, kunsten en wetenschappen heeft aan de navolgende tijd schriften op het gebied der kun sten als tegemoetkoming in het exploitatie-tekort over 1952 een rijkssubsidie verleend: De Kro niek voor Kunst en Kuituur, De Gids, de Nieuwe Stem, Liber- tinage, het Critisch Bulletin, het Boek van nu, De Tsjerne, Het Toneel, Roeping, Podium. FROVINOIAAL DPR PATERS CARMELIETEN OVERLEDEN NIJMEGEN, 30 Juni Heden is te Nijmegen in het Carmelie- tenklooster overleden, de Pro vinciaal van de Paters Carmelle- ten in Nederland, Pater Dr. Lu- dovicus Willem O. C. Hii werd in 1893 tp Mill (NB) geboren, trad in 1913 in de Orde der Car- meliieten. werd in 1920 priester gewijd en promoveerde in 1932 tot doctor in biologie cum laude. Hij was achtereenvolgens leraar aan het Carmelcollege te Olden- zaal -n te Oss, waar hij enige jaren geleden benoemd werd tot rector van het Brands-lyceum. Het vorige jaar werd hij be noemd tot Provinciaal. De laatste tijd was hij bedlegerig. Hij wordt Woensdag a.s. te Oss op het Car- nelkerkhof begraven. De plech tige uitvaartdienst wordt gehou den in de Carmelkerk te Nijme gen. 's GRAVENHAGE De stichting voor de landbouw en de federatie van Ned. zuivelfabrie ken F.N.Z. betreuren het, dat de overheid heeft afgezien van een begin van aanpassing van de melkprijs. In een brief aan de minister van landbouw, delen beide orga nisaties mede, dat de consequen ties verbonden aan eer» eventuele handhaving van de tegenwoordi ge consumjptiemelkregeling, na ommekomst van het lopende ..melkprijsjaar" (tot 2 Nov. a.s.), geheel voor rekening van de overheid dienen te blijven. Dan zal beslist kunnen wor den over een melkprijsgarantie en eer» al of niet stand houden van een zuivelfonds voor het (Van een onzer verslaggevers) De mens, die een misdrijf begaat, is in het algemeen gesproken, door alle tijden heen berecht en gestraft. Maar in het groeiproces dat ook de rechtswetenschap ondergaat heeft de berechting van de gevallen mens reeds heel wat veranderingen ondergaan. Straf als vergelding, maakte plaats voor straf waarvan een correctieve wer king uitgaat. Daarnaast wordt de aandacht niet langer uitsluitend gericht op de misdaad, maar geniet de mens in de verdachte min stens zoveel belangstelling. Een belangrijke stap in deze richting was de instelling van de kinderrechtspraak, maar even zeer de wettelijke regeling van de voorwaardelijke veroordeling, waardoor mogelijkheden werden geschapen om de gevallen mens weer op te richten en tot een nuttig lid van de maatschappij te maken, zonder dat hij voor heel zijn leven gebrandmerkt wordt als iemand die „gezeten" heeft. Hulp van de medemens. De wetgever, maar ook de we tenschap gaan steeds verder deze kant uit, daarin krachtig bijge staan door de reclassering. Niet de Staat, noch de straf of de, be dreiging daarmede kan de mens die in aanraking komt met de strafrechter weer op het g,oede pad helpen, maar wel de nobele hulp van een medemens. Deze ontwikkeling werd Zater dag nog eens scherp belicht door mr. M. Ch. de Jong, rechter te Den Haag, voorzitter van het Ned. Genootschap tot Reclasse ring, die in Zwolle zijn jaar bijeenkomst hield, waar mr. Tja- dén als vertegenwoordiger van de Minister van Justitie, aanwe zig was. Hij besprak de nieuwe wettelijke bepalingen omtrent de voorw. veroordelingen en voorw. invrijheidstellingen, waardoor de mogelijkheden van reclassering in belangrijke mate waren toe genomen. Thans kan van geval tot geval worden beslist of toe zicht wenselijk is. Belangrijk is ook, dat executie van een voor waardelijke straf ook mogelijk is als verd. zich misdraagt, ook al geeft dit geen aanleiding tot een vervolging. Een voorzichtig ge bruik van deze bepaling wordt de toezichthouders aanbevolen. Niet elke bemerking op het ge drag mag als wangedrag worden bestempeld. Voor velen zal een laatste kans om buiten de gevan. genis te blijven, voor de reclas sering van grote betekenis zijn. In de laatste jaren wordt in Nederland te weinig beseft, hoe schadelijk een korte vrijheids straf kan zijn. Daarom zal de rapporteur, die de justitie van voorlichting dient, zich allereerst de vraag moeten stellen: kan een vrijheidsstraf worden voorkomen? Hierop sloot voortreffelijk aan (Van een onzer verslaggevers) Mei twee besluiten is de conferentie van Belgische, Luxem burgse en Nederlandse parlementsleden in het gebouw van de Tweede Kamer Maandag geëindigd. Eerstens zullen de parle mentariërs uit hun midden negen leden kiezen drie uit elk land om vervoersproblemen te besturen en tezijnertijd over hun bevindingen rapport uit te brengen. Belangrijker echter nog is dat de regeringen van de Beneluxlanden zal worden voorgesteld een adviserende interparlementaire raad te stich ten welke nauw in alle uitingen van Benelux-politiek betrok ken wordt. Over de adviserende raad is dezer dagen ter conferentie wei het meest te doen geweest. Om vang, doel en bevoegdheden van het gewenste orgaan wierpen a-llierlei strijdvragen op. De ver schillende meningen vonden el kaar tenslotte in een compromis, dat grotendeels een voorstel, vorig jaar door de Nederlandse minister van Buitenlandse Zaken gedaan, volgt. Met echter enkele belangrijke amendementen. De raad dient te bestaan uit 49 leden: 21 Belgen, 21 Neder landers en 7 Luxemburgers. Hij heeft tot taak overleg te niegen met het comité van ministers over de hoofdlijnen van het be leid betreffende de economische DOOR HET VENSTER Hoe dikwijls hebt ge het ons voorgehouden: Neem uw kruis op en volg Mij na. La ten wij ons haasten om onder degenen gerekend te worden, die allerhande kwellingen en narigheden om Gods wil moe ten doorstaan. Over het alge meen neigt de mens te veel naar aardse troost. Dit alles is niets in vergelijking met de hemelse troost, die men ontvangt wanneer men ge looft, dat zijn kruis een stuk is van het kruis van de god delijke Heiland, een troost, die St. Paulus dit gebed op de lippen bracht: Wij moeten nergens anders in roemen dan in het kruis van onze Heer, waarin ons heil, onze verlossing, ons bovennatuur lijk leven is gelegen. SACERDOS unie en wel voor het sluiten van elke nieuwe overeenkomst. De raad, die tenminste twee- maai per jaar bijeenkomt, heeft ook het recht op eigen initiatief de ministers advies uit te bren gen. De ministers wonen de ver gaderingen van de raad bij of laten zich daar vertegenwoor digen. De bijeenkomsten kunnen zowel in het openbaar ais met gesloten deuren worden gehou den. Vervoersprobleem Bij de kwestie van het ver voersprobleem ging het er bij de debatten, vooral om, of men eerst in eigen land voor een goede coördinatie tussen spoor wegen, wegverkeer en lucht vaart dient te zorgen, dan wei onmiddellijk de zaak op interna tionale leest kan schoeien. Ook enkele sprekers, onder meer de Nederlandse Eerste Kamer af gevaardigde Van der Kieft, be toogden, dat het verkeer reeds zo'n omvangrijk probleem is, dat voor oplossingen in Benelux- verband bijna geen plaats meer Is. Van Belgische zijde werd dat echter bestreden. De conclusie bevredigde tenslotte alle partij en. De in te stellen commissie van negen kan alle richtingen uit. Later zullen naargelang zij adviseert, eventueel meer bin dende besluiten genomen kun nen worden. de voordracht van prof. dr. G. Th. Kempe hoogleraar in de cri minologie te Utrecht, over „twee erlei kennis in de voorlichting." De verzameling van feitenmate riaal is belangrijk, maar zeker niet minder de medemenselijke ontmoeting van voorlichtings ambtenaar met de verdachte. Dit laatste stelt de onderzoeker in staat om bij het schrijven van zijn rapport uit te gaan van de totaliteit van de persoonlijkheid van de onderzochte. De basering van het rapport is in ieder geval veel krachtiger, dan wanneer de rapporteur slechts beschikt over feitenmateriaal. Het is van groot belang dat de onderzoeker met de onderzochte kennis maakt nog voor hij de stukken heeft gelezen. De ervaringen, hiermede opge daan, waren blijkens de gedach- tenwisseling nogal uiteenlopend, doch het grootste deel der aaiv wezige onderzoekingsambtenaren onderschreef de opvatting van de inleider. In een „medemenselij ke ontmoeting" kan het voorko men, dat verd. vertrouwelijke mededelingen doet. Moeten deze ter kennis van de officier van Justitie worden gebracht? zo vroeg men vanuit de vergade ring. Nooit of te nimmer, ant woordde prof. Kempe. Het ver trouwen dat een verd. in de voorlichter stelt, mag nimmer beschaamd worden. jaar Novemiber 1952-November 1953, zonder d'at daarbii de door de organisaties niet langer te aanvaarden gevolgen van een eonsumptiemelkregeling nog een rol kunnen spelen. Een oplossing kan slechts gevonden worden door het loslaten van de maxi mum-consumentenprijs. aldus menen de organisaties. In het jaar tot November 1951 werd rond 45 miillioen gulden aan toeslagen op consumptiemelk door het landbouw-egalisatiefonds (overheidssubsidie) uitbetaald. Uit het zuivelfonds, dat uit hef fingen op voor alle bewerkingen en bestemmingen geproduceerde melk wordt bijeengebracht, door de veehouders werd 7'0 millioen gulden als toeslag op consumptie- melk betaald. De veehouders in het Westen des lands hebben geer» vrijheid hun melk te ver kopen, waar zij willen. Boven dien scheppen de genoemde toe slagen mogelijkheden tot ontoe laatbare concurrentie tussen zui velbedrijven!. Te meer reden, al dus de organisaties, om de maxi mumprijs voor consumptiemelk los te laten. MEER SNIJBLOEMEN NAAR ZWITSERLAND Het zogenaamde zomercon- tingent voor invoer van Neder landse snijbloemen in Zwitserland is tot veertig ton verhoogd. Dit is het resultaat van besprekingen tussen het ministerie van Land bouw, Visserij en Voedselvoor ziening en de Zwitserse autorl teiten. Het zomercontingent, dat voor de periode van Mel tot October bij handelsverdrag op 25 ton was bepaald, is hiermede met 60 pro cent uitgebreid. Nieuwe noteringen voor Pond Sterling en Franc De Nederlandse Bank heeft met ingang van gisteren de offi ciële valutanotering voor het Pondsterling vastgesteld op 10,56 tot 10.72 en voor de Franse Franc op 1,077 tot 1,095. Londen noteerde tot dusver 10,63 tot 10,65 en Parijs 1,084 tot 1,088. LIJK UIT WAALHAVEN OPGEHAALD ROTTERDAM Uit de Waal haven heeft men een stoffelijk overschot opgehaald. Naar de in- dentiteit van de onbekende wordt een onderzoek ingesteld. Het stof felijk overschot werd naar de Al gemene begraafplaats te „Croos- \yiik" overgebracht. EEN COMMISSIE uit de K.A.B. heeft een rapport uitgebracht over de aanspraak der arbeiders op een aandeel in de inves teringen- In de tolefdip' va rr»->rr woi t o. r. qezeau, dat bij het streven naar sociale zekerheid veelal is gedacht aan collectieve maatregelen. Dit wordt een eenzijdige richting genoemd. In beginsel moet niet met collectieve voorzieningen worden nagestreefd, wat ook op meer persoonlijke wijze kan worden bereikt. Be.xtaanszekerheid kan ook steunen op een ruim verbreid particulier bezit. Particulier bezit, ook particulier kleinbezit voor de arbeiders, heeft een veelzijdige gunstige uit werking voor de mens persoonlijk en het werkt tevens in vele richtingn heilzaam ten aanzien van de menselijke samenleving. Overigens, aldus heit rapport, staat wel vast, dlat een zekere mate van collectieve voorzienin gen niet kan worden gemist. Zij moeten worden aangevuld met maatregelen, diie er toe leiden, dat zoveel mogelijk mensen tot passend persoonlijk eigendom ko men. Collectieve maatregelen ziin niet de eniige manier, om de on volkomenheden van onze samen leving te verminderen. Er schiint thans meer oog te komen voor de mogelijkheden en wenselijk heden die liggen in de bredere spreiding van. de eigendom. De tijd schijnt thans rtip voor het verleggen van het accent van die sociale politiek in de richting van dieze bezitsvorming. Het rapport beziet het pro bleem alleen met betrekking tot een bepaalde bevolkingsgroep de loon- en salaristreibbenden. Het vat voorts bijzonder in het oog een bepaalde vorm vani bezits- spred'ding, namenliik die, waarbij de arbeiders geer» deel hebben in de investeringen. Bedoeld is een deelhebben in ntieuw vermo gen, geen herverdeling van be staand bezit.. Ook wordt erkend, dat ook voor andere volksgroe pen dan de loon- en salaristrek- kenden de vorming er* instand houding van een goed verspreid bezit van groot belang is, maar het rapport is in de eerste plaats voor de K.A.B. In de huidige Nederlandse ver houdingen, zo luidt een van de 21 conclusies, moet de realisering van bezitsvorming door arbei ders worden gezocht in het ge ven van een aandeel aan de ar beiders in de investering. De commissie spreekt zich uit voor 'n ondernemingsgewijze sy steem, zij het, dat zij incorperen in dit systeem van bepaalde be- drijfstaksgewijze aanvulling ge wenst acht. De onmiddellijke bron, waaruit het aandeel in de investeringen moet voortkomen, is in het algemeen de winst der bron, waaruit het arbeid,ersaan- deel in de investering moet voort komen, is in het algemeen de winst der ondernemingen. Ten behoeve van de arbeiders in be drijven er» diensten, die niet op het maken van winst zijn inge steld, kan in deze evenwel wor den geacht aan een voor dit doel verleende loonsverhoging. Graanbeurs Rotterdam ROTTERDAM, 30 Juni Bin nenlandse granen (officiële note ringen per 100 kg. 'franco Rotter dam). Tarwe naar kwaliteit -onveran derd- f 25.50 f 27.—. Voeder- granen - flauw met weinig om zet. Zomergerst f 34.- f 35.50. Haver f 28.- f 30.Rogge bedoeld als een werkprogram f 29.50 - f 30.50. De voormalige minister van de fensie van Engeland, Emanuel Shinwell, heeft Zateudag op een bijeenkomst van de Labourparty zijn mening te kennen gegeven over de Koreaanse kwestie. Shin well zag geen andere uitweg dan een toelaten van Peking-China tot de Veiligheidsraad en elk moge lijk ander diplomatiek middel, om de gehele affaire tot een op lossing te brengen. „Het bete kent niet, dat wij ons schikken in agressie, maar wel een erken ning van het gevaar, wanneer 'n conflict op grote schaal zou los barsten". Het laatste merkte Shin well op n.a.v. de bommen, die de Amerikaanse luchtmacht op de krachtinstal1 ,?"s van Noord- Korea aan de Jaloe heeft neertl worpen Van het en die ver strekkender wereldtoneel gevolgen heb- ben gehad, dan slechts alleen de vernieling van voor het oorlogspotentieel der communisten belangrijke objec ten. Daarbij achtte hij het van het grootste belang, dat de V.N. direct een conferentie zou beleg gen ter bespreking van de vraag stukken in het Verre Oosten, om te verhinderen dat de Koreaanse oorlog zich uitbreidt. De vroegere minister was van mening, dat de moeilijkheden grotendeels ont staan door de mtping, dat, daar sommige landen aan de democra tie, andere aan de communisti sche 'nethoden geloven, er geen andere oplossing dan oorlog is. „Ik weiger die mening te delen, landen met verschillende denk beelden hebben door de gehele geschiedenis heen naast elkaar geleefd en ze kunnen dat op nieuw doen". Nu is het opmerke lijk, dat niemand minder dan Stalin enkele malen deze woor den heeft gebruikt. Het gevaar lijke van een redenatie als die van Shinwell is, dat één belang rijke factor over het hoofd wordt gezien. Het gaat er immers maar om, hoe dat „naast elkaar voort leven" practisch wordt beleefd. Zolang er een partij is, die in beginsel alleen het recht van le ven voor zich opeist, dit doet het wereldcommunisme welbe wust wordt het voor de andere moeilijk. En is het allesbehalve veilig in de wereld. Men kan niet tegelijk tegen agressie optornen en anderzijds de vijand elk mo gelijk moment ontzien. Het opperbevel van de V.N. in Korea en met name de Amerika nen hebben van een dergelijke politiek langzamerhand genoeg gekregen. De communisten heb ben van het eerste begin af de bestandsbesprekingen gebruikt om hun verzwakte militaire po sitie te verstevigen. Wat groten deels is gelukt. Een opzet om 'n einde aan het conflict te maken is nooit van die zij-de te verwach ten geweest. Het is dan ook be grijpelijk, dat de Amerikanen thans lieten blijken, dat ze er nog „zijn". Het bombardement aan de Jaloe was per slot van reke ning een actie op Noord-Koreaans grondgebied en lag geheel binnen de competentie van het militair opperbevel. „Er wordt daarginds oorlog gevoerd", was het eerste commentaar van de Amerikaanse minister van oorlog, Lovett, toen hem gevraagd werd naar moge lijke politieke gevolgen. De zaak zou anders geweest zijn, wanneer een directe aanval was gedaan op Peking-China. De opmerkin gen van Shinwell krijgen een geheel ander karakter, wanneer men ze nader beziet in het licht van de binnenlandse Britse poli tieke verhoudingen. Het bombar dement van de Jaloe en meer nog het niet kefinen van Enge land in deze actie van de zijde der V.S. wordt uitgespeeld door Labour tegenover de regering- Churchill. Shinwell verweet de Toryregering, dat ze snel aan in vloed inboette in het buitenland. De Labourregering was nog nooit zo slecht door Washington behan deld, aldus Shinwell. Het heeft er een ogenblik op geleken, dat de verhouding tussen Engeland en de V.S. onder de kwestie had ge leden. Het bezoek van Acheson aan Eden maakte veel goed. Een ander motief om de woord on van Shinwell uit te leggen, als inge geven door partijpolitieke belan gen is te vinden in een zelfde soort verklaring van de Franse socialisten!"Ier Mollet, terwijl het Franse kabinet eenstemmig heeft verklaard, achter de maat regelen van het opperbevel te staan. Een uitbreiden van het conflict wenst niemand, maar een al te gevoelig ontzien van de vijand en zijn bedoelingen zou voor de wereld even gevaarlijk zijn. En zeker wanneer dat ge bruikt wordt als een propaganda middel voor de socialistische par tijen in Engeland en Frankrijk. FEUILLETON 60. En de man, die alle bewegingen van 't meisje had gadegeslagen van 't eerste ogenblik dat zij de woning van LaurencP Workman verlaten had, kwam uit de scha duw en begon hen behoedzaam te volgen. HOOFDSTUK 25 John Bedford was de volgende morgen vroeger dan gewoonlii'k o-p en om 8 uur zat hii reeds aan het ontbijt. Er waren die morgen vrii veel brieven voor hem geko men maar hii legde ze alle ter zijde en opende alleen een enve loppe welike aan hem geadres seerd was in het forse hand schrift van Paul Sabatier. Mijn waarde vriend en col lega, luidde het schrijvenNa veel tegenslagen en oponthoud 'bob ik nu eindelijk zekerheid ge kregen dat mijn pogingen binnen zeer korte tijd met succes be kroond zullen worden, mogelijk reeds binnen ac'ht-en-veertig uur. Alleen dient U er voor te zorgen dat in de andere richting het werk geen voortgang kan hebben. Ik heb reeds maatregelen getrof fen dat de afgevaardigde van bedoelde regering overmorgen Dat is juist iets voor Saba tier. gromde Bedford. Hii is zeker van ziin succes maar stelt de zaak toch weer een paar dagen uit. Wilson ging hij voort, toen zijn bediende de kamer binnen trad, ik verwacht iemand die mij teger» half negen een boodschap zou brengen. Laat die persoon maar onmiddellijk binnen, zal je? Daarna las hij ziin andere brie ven en zijn kranten door en pre cies half negen werd de deur ge opend en kondigde ziin bediende aan: De persoon die u verwacht, mijnheer. Ga zitten! voegde John Bedford de man toe en enige minuten lang schonk hii hemniet de minste aandacht- De bezoeker keek eerst eer»s naar John Bedford, dan naar ziin omgeving en een eigenaardige gloed kwam in zijn ogen. Het was een lange knappe map, met een bleek gelaat en een ge jaagde uitdrukking in zijn ogen. tot mij komt, om een proefvlucht was keurig gekleed er» goed te maken. Onze Servische vriend geschoren. John Bedford scheen moet nog steeds zijn kamer hou den. als gevolg van het betreu renswaardige ongeluk dat hem is overkomen, maar ik ben er van overtuigd dat hii van Belgrado uit onze handelingen zal volgen met de grootste belangstelling. Uw vriend Paul eindelijk klaar te zijn met ziin ontbijt en wendde zich nu tot zijn bezoeker. Wel? vroeg hij eenvoudig. Ik ben haar gevolgd, was het antwoord. En? Zij is daar geweest. Zo is zij daar geweest? Hm! Goed. Vertel alles maar op je eigen manier. Hier steek een si gaar op en schenk je zelf maar een kop koffie in als je er trek in hebt. Met eer» blos van schaamte op het gelaat ving de man de sigaar op welke Bedford hem toewierp, zoals men een hond een been toe gooit. Ik ben onmiddellijk naar het adres gegaan, dat u me had opgegeven begon de man te ver tellen. Ik zaff haar aankomen toen het donker begon te worder». Even later kwam een slanke vrij tengere man met een zwarte kne vel naar buiten Ja, dat is Laurence Work man. Ga verder. Die man verliet bet huis. Korte tijd daarna gingen een jonge vrouw en een invalide jon gen naar binnen. Die ken ik ook. Nadat zii een ogenblik bin nen waren geweest, keerde de man weer terug. Na enige tiid verlieten de jongen en het meisje weer het huis en even later ook zij. Zij liepen ieder in een andere richting, maar aan het eind van het plein keerde zii zich om en liep de twee anderen achterna. Zij bleven een ogenblik staan praten en gingen dan gezamen lijk naar de kamers van die ion gen en het andere meisje. Een 'half uur later gingen zij weer naar de kamer v=n Workman en toer» beerden de jongen en zijn zuster een kwartier later weder om naar hun eigen kamers terug. Ik heb toen nog ongeveer vijf minuten gewacht. Toen verlieten Workman en juffrouw.... eh.. u weet wel, gezamenlijk het huis, Gezamenlijk? Ja, en zij gingen naar een auto-garage. Een paar minuten later kwamen zii weer naar bui ten en een flinke vrachtauto reed achter hen aan. Zii begaven zich naar de fabriek en nad'at Work man even onderhandeld had met de nachtportier werden de deu ren geopend en reed de auto het terrein op. En meer heb je zeker niet gezien. Ik bleef staan wachten er* zag de auto weer naar buiten ko men. Maar even daarvoor werden de invalide jongen en het ande re meisje ook tot het terrein toe gelaten. Met de auto kwamen allen weer mee naar buiten. Workman en de jongen stapten naast de Chauffeur in de auto, zii riep een rijtuig aan en keerdte naar het Eatonplein terug. Maar die vrachtauto waar is die heengegaan? Dat weet ik niet. Ik had al leen opdracht gekregen haar te volgen. (Wordt vervolgd).

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1952 | | pagina 5