Nieuw AMSTERDAM-BAZEL-EXPRESS ONTSPOORD Vier doden, vele gewonden Amerikaanse Senaat Conventie van Bonn keurt GOED De verkiezingen in CIJFERS Vuurzee bij Heeze Wijziging in Staatsloterij Klipfontein" brandend in Teneriffe binnengelopen DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN C. Z'VING Treinrampen door de hitte Voorbarig? Rails door hitte uitgezet Connolly dringt aan op spoed 8745 voorkeurstemmen werden uitgebracht op AC. de Bruyn HET MOET MOGELIJK ZIJN tot een compromis te komen Trein ontspoord in Duitsland Ook voorbarig r\Ar*Di An i/nno AllfkAAAD veilig. (Vondel) NHD) TREINRAMP BIJ THIONVILLE Vliegenier in zee gestort? Autodief verdween na ongeval MEN TELDE 5.334.387 GELDIGE STEMMEN 4785 op laatste K.V.P.-plaats Moeder poogde kind met lysol te doden Nieuwe Zweedse protestnota Vier loterijen per jaar en vier klassen, per 7 Januari 1953 Lijk opgehaald uit het Spaarne De gebroken politieke éénheid Mening voozitter Kath. werkgevers Aanval op rubber onderneming Negen blussers naar het ziekenhuis „Dodenzöne" rond Berlijn Abonnementsprijs f 6.20 per kwartaal, f 2.07 per maand, f 0.48 per week, inclusief incasso. Advertentie-tarief per editie 16 ct. per m.m., minimum f 2.50; in alle edities 26 ct. per m.m., minimum f4.familieberichten 20 ct., resp. 30 ct. per m.m. Bij contract belangrijke korting. Directeur E. J. M. Stumpel. Hoofdredacteur: H. N. Smits. Bankrelaties: Noorderbank. Nederl. Credietbank. Noordhollands Daqhlad Buiten God is 't nergens HET REIT VAN HEDEN Pag. 1 Woensdag 2 Juli 1952 46e Jaargang No. 12515 Kantoren: HOORN, Draafsingel 59, teL 4243, Grote Noord 77, teL 4362 K 2290; ALKMAAR, Ritsevoort 52, teL 2046, (2 lijnen), K 2200; DEN HELDER, Keizerstraat 89, teL 2800 K 2230; SCHAGEN, Gedempte Gracht 39, teL 459 K 2240 DE VRAAG zou gesteld kunnen worden, of de aangekondigde be noeming van prof. dr. Fred. L. .Polak, tot commissaris voor de werkgelegenheid, met wat voor barig is. Niet, dat de Regering te vroeg komt met een maatregel, om op dit gebied „de departementale organisatie van de werkgelegen heid te vestigen op een voldoende brede grondslag", zoals de offi ciële motivering luidt. Inderdaad is de handhaving van de werkgelegenheid op een vol doende hoog niveau van groot belang. Maarde regering, welke deze maatregel genomen heeft, is demissionnair, en hiet kan de vraag zijn, of het wel op de weg van 'n demissionnair kabinet gelegen is, om een 2x5 belangrijke maatregel nu te nemen. Het is immers geenszins uitge sloten, dat de departementale or ganisatie van. de werkgelegenheid ook een punt van bespreking zal uitmaken bij de thans aanhangige kabinetsformatie. In dit verband vestigen wij de aandacht op een gedachte van de voorzitter van het Chr. Nat. Vak verbond, de heer Ruppert, die in zijn rede voor het CNV-congres Maandag j.l. de vraag aan de orde heeft gesteld, of de tijd niet is aangebroken, om over te gaan tot de benoeming van een spe ciale minister en dan niet een zonder portefeuille! voor de werkgelegenheid. in het algemeen is het zeker niet wenselijk, dat een aftredende regering, die op het punt staat, door een van waarschijnlijk ge heel andere samenstelling te wor den vervangen, nog een zo ingrij pende maatregel neemt, als de scheidende regering-Drees door deze benoeming heeft gedaan. Het behoort de taak van het nieuwe kabinet te zijn, belangrijke nieu we posten te creëren, welke het stempel zullen gaan drukken op het toekomstige beleid, waarvoor een ontwerp-program nog slechts in zijn eerste fase op papier staat THIONVILLE. Bij Thionville (Oost-Frankrijk) is Dinsdag om ongeveer half vijf een deel van de Amsterdam-Bazel-Express ontspoord, waardoor vier personen om het leven zijn gekomen en dertig personen zijn gewond, van wie zes ernstig. Plaatse lijke spoorwegautoriteiten geloven, dat het ongeluk is te wijten aan uitzetting van de spoorstaven door de hitte. In het gehele gebied zijn politie en spoorwegarbeiders opgeroepen om te helpen bij de reddings werkzaamheden. Op het station netje van Hettange la Grande verleenden dokters de gewonden eerste hulp in afwachting van ziekenauto's uit Thionville en Metz. De ontsporing vond plaats vijf tien minuten nadat de trein uit Luxemburg was vertrokken. Het baanvak Luxemburg-Metz is ge heel versperd. Ook in de nabij heid gelegerde troepen en brand weerlieden uit Metzzijn voor hulpverlening opgeroepen. 's-GRAVENHAGE. Het Britse kuststation Humber Radio heeft Dinsdagavond de scheepvaart ver zocht uit te zien naar de vlieger van een bij Flamborough Head in zee gestort vliegtuig. Waarschijnlijk bevindt de vlie genier zich in een rubberboot of is hij uitgerust met een reddings vest. Kort voor Thionville zijn de laatste vier rijtuigen, die tot het Amsterdamse gedeelte van de trein behoorden, gekanteld. Het waren twee Italiaanse rijtuigen bestemd voor Genua, een Zwit sers rijtuig bestemd voor Bazel en een Frans rijtuig bestemd voor Bazel. De trein was zwaar bezet, te Middenmeer verdronken. Bacteriënoorlog in Veiligheidsraad NEW YORK. Dinsdag is in de Veiligheidsraad het debat be gonnen over het Amerikaanse verzoek om een internationaal onderzoek naar de communisti sche beschuldigingen van bacte riologische oorlogvoering in Ko rea in te stellen. Jongen verdrenken te Middenmeer WIERINGERMEER. 1 Juli Hedenavond is de 19-jarige Rienk Schaafstra bij het zwemmen in het kanaal achter de grasdrogerij NIJMEGEN. Gisterochtend is te Nijmegen nabij de oprit van de Waalbrug een auto over de kop geslagen en totaal vernield. De bestuurder van de wagen, die zeer waarschijnlijk gewond werd, is uit de brokstukken gekropen en spoorloos verdwenen. De politie vermoedt, dat men hier te maken heeft met een auto dief. Een garagehouder uit Bus- sum heeft bij de politie nl. aan gifte gedaan dat bij hem uit de garage een auto gestolen is van hetzelfde type als de verongelukte De politie heeft de bestuurder nog niet kunnen achterhalen. LABOUR-FRACTIE VERWERPT MOTIE VAN BEVAN LONDEN. De Labour-frac- tie in het Britse parlement heeft Dinsdag op een besloten bijeen komst een motie van Bevan ver worpen, waarin de inhoud van de motie van afkeuring, welke de Labour-oppositie in het Lager huis wil indienen naar aanleiding van het bombarderen van de electrische centrale aan de oever van de Jaloe, te zwak wordt ge noemd. WASHINGTON. De Ameri kaanse Senaat heeft Dinsdag de conventie van Bonn goedgekeurd. Het debat zelf begon gistermid dag. De democraat Connally drong in zijn verklaring bij de Senaat aan op een spoedige rati ficatie, hetgeen „zeer grote voor- 's-GRAVENHAGE Tijdens de zitting van het Centrale Stem bureau in het Haagse Stadhuis werd bekend gemaakt, dat bij de verkiezingen voor de Tweede Kamer op 25 Juni j.L in totaal 5.334,387 geldige stemmen zijn uitgebracht. Ten aanzien van de „zeven stemmers", zij die op aandrang van de „Groene Amsterdammer" op de zevende candidaat van een lijst zouden stemmen als demon stratie tegen het Atlantisch Pact, blijkt, dat op de P.v.d.A.-lijst 10.464, de V.V.D.-lijst 3664 en op de lijst van de Socialistische Unie 1179 van deze uitingen voorkwa men. Hierbij is de kieskring Arn hem niet begrepen, omdat daar een vrouw op no. 7 van de P.v.d.A. stond. Eveneens zonder Arnhem is het totaal der op de nummers zes der genoemde lijsten uitgebrachte stemmen 1624 (resp. 1011,395 en 218). Waaruit ongeveer kan wor den afgelezen hoe de idee van „zevenstemmen" is ingeslagen. Voor de P.v.d.A. betekent zulks ongeveer tweederde percent der stemmen. Op prof. Scholten van de A.R.- lijst werden 7475 voorkeurstem men uitgebracht, tegen 115 op de DRIE JAAR GE-EIST AMSTERDAM. „Wanneer een moeder haar kind met lysol naar het leven staat, is daar maar één woord voor: „weerzinwek kend". Met deze woorden opende de Officier van Justitie bij de Rechtbank te Amsterdam giste ren zijn requisitoir tegen de 37- jarige Eva J. D. van den B. uit Amsterdam. De vrouw werd er van beschul digd, dat zij op 1 April j.l. een scheut lysol had gedaan m een pannetje met pap, bestemd voor haar nauwelijks zes maanden oude baby, een jongetje. Het kind heeft geen nadelige gevolgen van de pap ondervonden. De vrouw ontkende haar daad niet, doch wist er zich ter zitting niets meer van te herinneren. Drie jaar gevangenisstraf met aftrek werd te"en haar geëist. candidaat, die boven hem op de lijst stond. Op de K.A.B.-voorzitter de Bruyn, die in drie kringen can didaat stond, werden te Den Hel der 2301, te Haarlem 2134 en te Utrecht 4310, totaal 8745 voor keurstemmen uitgebracht. Op de laatste K.V.P.-plaats zijn 4185 stemmen uitgebracht, op de laatste plaats op de lijst van de P.v.d.A. 609. Een beeld van onverschilligheid bij de verkiezingen geven, naar de opvatting van een ambtenaar van het Centraal Stembureau, degenen die doorgaans hun stem aan de laatste candidaat van de laatste lijst geven. Hier ziet men 1005 stemmen totaal, tegen de laatste candidaat van de voor laatste lijst 91. Om dezelfde reden vult naar ruwe schatting een zelfde aantal kiezers het eerste hokje van de eerste lijst in. Tenslotte het officiële totaal aan stemmen, dat op iedere lijst afzonderlijk werd uitgebracht: KVP 1.529.289, PvdA 1.545.304, AR 630.101, CH 467.097, VVD 470.820, Comm. 328.641, SGP 129.057, KNP 144.517, Recht en Vrijh. 18.988, Soc. Unie 18.008, Jong Cons. Verb. 9959, Ger. Pol. Verb. 35.488, Middenst. 25.108. STOCKHOLM. De Zweedse minister van buitenlandse zaken heeft Dinsdag de Sowjet-ambas- sadeur in Stockholm een nieuwe protest-nota overhandigd, terzake van de incidenten met Zweedse vliegtuigen. Aangedrongen zou worden op arbitrage door het Internationaal Hof in Den Haag of een ander aanvaardbaar internationaal or gaan, indien de Sowjet-Unie het Zweedse bewijsmateriaal niet zou kunnen aanvaarden. Duclos voorlopig op vrije voeten PARIJS. Een bijzonder Pa rijs Hof heeft Dinsdag Jacques Duclos, secretaris van de Franse communistische partij, voorlopig op vrije voeten gesteld. In hotel „Berg en Dal" te Nijmegen heeft de Algemene Katho lieke Werkgeversvereniging Maandag afscheid genomen van haar geestelijk adviseur Pastoor Dr. Cassianus Hentzen. De voorzitter van de A.K.W.B., L. A. M. J. van Heyst (tweede van rechts) biedt Pastoor Dr. Cassianus Hentzen namens de Vereni ging een reis naar Rome aan. Links Dr. L. J. Kortenhorst, voorzitter van de Tweede Kamer; rechts de Minister zonder Portefeuille, Prof. Dr. A. H. M. Albregts. delen voor Amerika cn de gehele vrije wereld" met zich zou bren gen. Zij zou in feite geen vergroting der Amerikaanse verplichtingen ook met betrekking tot de om vang der Amerikaanse strijd krachten in Europa met zich medebrengen. Hij noemde de „begrijpelijke ongerustheid van Frankrijk", doch verklaarde, dat de contrac tuele overeenkomsten bepalingen behelsden, die een opleving van het Duitse militarisme uitsluiten. Het gevaar voor Frankrijk en de rest van West-Europa komt niet van over de Rijn, doch van gene zijde van de Elbe en het is duidelijk hoeveel groter het ge vaar zou zijn, indien de Sovjet sfeer uitgebreid zou worden tot aan de Rijn, aldus de senator. De Franse staatslieden en het volk hadden zulks ingezien. De West-Duitsers, die zware verplichtingen ten aanzien van hun defensie op zich hadden ge nomen, hadden recht op Ame rikaanse steun, want het was van belang voor Amerika, dat West- Duitsland verdedigd werd. West-Duitsland had zijn eigen verplichtingen vergroot, daar het met aanvaarding van het Euro pese verdedigingsverdrag iedere aanval op een der West-Europese geallieerden als een aanval op zichzelf zou beschouwen, aldus Connally. Ook een republikeinse woord voerder hééft zich uitgesproken voor spoedige ratificatie. Chef luchtmachtstaf kan luchtmachtkrijgsraad benoemen DEN HAAG De chef van de Luchtmachtstaf heeft thans de bevoegdheid een Luchtmacht- krijgsraad te benoemen en mili tairen, die onder zijn bevelen staan, naar die krijgsraad te ver wijzen. De chefs van de generale staf en van de marinestaf bezit ten deze bevoegdheid reeds. 's-GRAVENHAGE. De vraag naar loten van de Staatsloterij overtreft reeds geruime tijd het aanbod. Van 1 Januari 1953 af zullen, zolang daaraan behoefte zal blijken te bestaan, vier lote rijen per jaar worden gehouden. REEDS EEN VERDACHTE GEARRESTEERD Een lid van het personeel van een cacaofabriek te Haarlem die aan het Noorder Buiten Spaarne, is gevestigd, heeft gistermorgen het liik van een man gevonden. Het bleek bij nader onderzoek een 53-jarige Haarlemse scheeps bouw te zijn. In verband met deze vondst heeft de politie een inwoner van Haarlem gearres teerd, die er van verdacht wordt betrokken te zijn geweest met de dood van de scheepsbouwer. Toen de politie gewaarschuwd was heeft men het lijk opgehaald. Het slachtoffer had een prop in de mond en zijn voeiten waren aan elkaar vastgebonden, terwijl het lijk bovendien verzwaard was met stukken ijzer. Het slachtof fer was gehuwd en vader van drie kinderen. Een paar maanden geleden verloor de scljeepsbou- wer één van zijn zoons, toen deze in Rotterdam van 'n steiger stort te. De scheepsbouwer die met zijn familie in een woonschuit leefde, was Maandagavond 6 uur voor 't laatst gesignaleerd. Brit plaatsvervangend stafchef in Korea LONDEN. De Britse minis ter van staat Selwyn Lloyd heeft Dinsdag in het parlement mede gedeeld, dat een hoge Britse offi cier benoemd zal worden tot plv. stafchef op het hoofdkwartier van generaal Mark Clark in Korea. SANTA CRUZ. Het Neder landse vrachtschip „Klipfontein" is Dinsdagochtend, van Kaapstad komend, brandend de haven van Teneriffe binnengevaren. Men is onmiddellijk overgegaan tot het ontruimen van een deel der be dreigde goederen. In de lading van de „Klipfon tein" is enige dagen geleden broeiing geconstateerd. Tijdens de reis heeft de gezagvoerder de rookontwikkeling, die een gevolg was van de broeiing, onderdrukt door middel van koolzuurgas. De gezagvoerder heeft vervolgens uit veiligheidsoverwegingen besloten In de Maandag te Nijmegen ge houden vergadering van de Alge mene Katholieke Werkgeversver eniging heeft de voorzitter de heer L. A. J. M. van Heyst o.a. de aandacht gevestigd op de nood zaak van de Katholieke eenheid, zulks naar aanleiding van de ver kiezingsuitslag. Hij wees op de z.g. vleugelvor ming in de KVP en zei dat in 't openbaar van beide kanten ver dachtmakingen, wantrouwen en twijfel in de goede bedoelingen gezaaid zijn. Het gevolg was een politiek gebroken Katholieke een heid. Wat moet de les zijn uit dit alles? vroeg spr. Moet het niet mogelijk zijn, als de Katholieke werkgpvers samen met de Katho lieke arbeidersbeweging aan ta fel gaan zitten, tot een compromis te komen? Zijn beide organisaties dan niqt gebaseerd op dezelfde geloofswaarheden? En geldt dit zelfde niet voor de Katholieke middenstand, de St. Adelbert- en de Katholieke landbouw-organi- saties? Spr. zei het te betreuren, dat het Katholiek bureau voor maatschappelijk en cultureel overleg zo weinig aan zijn doel heeft beantwoord. Het zal een van de eerste praetische daden zijn, dit instituut tot een levend, stuwend en tegelijkertijd bemid delend orgaan te maken. te Teneriffe aan te lopen, ten einde het mogelijk te maken de haard van de broeiing op te zoe ken alvorens door te varen naar Antwerpen. Men had daar het begin van de brand snel in bedwang, waar door erger kon worden voorko men. In Teneriffe zal een nauw keurig onderzoek worden inge steld, aldus deelt de directie ons mede. Omtrent de omvang van de schade kon nog niets worden medegedeeld. DRIE POLITIEMANNEN GEDOOD DJAKARTA. De rubber onderneming „Hambalang", ten noord-oosten van Bogor, is in de nacht van Zondag op Maandag aangevallen door een 200 a 300 man sterke bende, waarschijnlijk behorend tot de „Tentara Islam Indonesia" van de Darul Islam. De op de onderneming aan wezige 24 man van de politie wacht hebben de onderneming tot het uiterste verdedigd in een vuurgevecht, dat drie uren duur de en waarbij drie politiemannen werden gedood. De vier Neder landse employé's en hun gezins leden bleven ongedeerd. Wel Als er zo onderling overleg hebben zij vrijwel al hun per- komt in de standsorganisaties soonlijke bezittingen verloren, moet het mogelijk zijn een partij- Een deel van het ondernemings program op te stallen, dat in gro- emplacement werd door de bende te lijnen aan alle Katholieke geplunderd en vervolgens in groeperingen voldoet. brand gestoken. HEEZE, 1 Juli. Ongeveer de helft van de buurtschap De Rul bij Heeze is hedenavond het slachtoffer geworden van een brand die drie boerderijen in de as heeft gelegd. Negen militairen die aan het blussingswerk deel namen moesten, bevangen door de warmte en de rook. naar het ziekenhuis te Geldrop worden vervoerd. Volgens de politie is de brand waarschijnlijk ontstaan tengevol. ge van schietoefeningen, die mi litairen van een legeronderdeel dr genie uit 's-Hertogenbosch he denmiddag en -avond in de buurt hebben gehouden. Het vuur werd omstreeks zes uur ontdekt. De in de nabijheid vertoeven de militairen namen krachtdadig aan het blussingswerk deel. Ne gen van hen moesten, overmand door rook en warmte, per zieken auto naar het ziekenhuis in Geldrop worden vervoerd. Twee boerderijen en woonhui zen met meubilair gingen geheel verloren. Van de derde boerderij kon het woonhuis gered worden. Voorts werden nog twee schu ren, een bijgebouw met gereed schap een prooi der vlammen. De totale schade wordt ge schat op ruim twee ton. Het aantal klassen wordt terug gebracht van vijf op vier. Het aantal eigen gelden in de z.g. binnenklassen wordt verminderd. Voorts worden de laagste echte prijzen, die tot dusver f 100 be droegen, verhoogd tot f 200. In de le, 2e en 3e klasse zullen telkens 1000 prijzen worden ge trokken, waarvan 900 eigen gel den, en in de laatste klasse 5000 prijzen, waarvan 4195 eigen gel den. Het totaal der uitgeloofde prijzen en premiën zal f 1.252.100 bedragen. Hetgeen hierdoor voor de Staat meer zou overschieten, alsmede het bedrag dat door het weg vallen van de bestaande vierde klasse zal vrijkomen, wordt in de vorm van een aantal middelgrote en kleine prijzen uitgeloofd bo ven hetgeen nu in de vijfde klasse aan prijzen is uitgetrokken. TWEE GEWONDEN BIELEFELD. Vier rijtuigen van de expresstrein Keulen- Helmstedt zijn hier gisteren te Bielefeld (Duitsland) ontspoord, doordat tengevolge van de hitte de rails krom waren getrokken. Naar bericht wordt zijn twee pas sagiers licht gewond. De locomotief en vijf rijtuigen bleven op de rails. Dit was het tweede treinongeluk in W.-Duits- land in 24 uur tijd. Daags tevoren werden op het station Neuss dertig reizigers ge wond bij een botsing tussen twee treinen. BERLIJN. De Oostduitse communisten zijn gisteren be gonnen rond Berlijn een „doden- zóne" te vormen. Oostduitsers, die naar de stad gaan, worden gecontroleerd op een manier, die aan de Gestapo doet denken, De „dodenzóne", die vandaag voor het eerst tegenover de voor. stad Spandau werd opgemerkt, lijkt op het Niemandsland, dat Oost- en West-Duitsland scheidt en betreding waarvan in hoge mate levensgevaarlijk is. Voor de zone rond Berlijn zijn nog geen orders bekend om een ieder onverbiddelijk dood te schieten, maar deze zullen waar. schijnlijk volgen, nadat de ring gesloten is. Het eerste stuk ligt bij het vliegveld Gatow in de Britse sector. Het loopt door de bos sen langs de bekencfe Wilhelm- strasse, welke de voornaamste weg van Potsdam naar Leipzig wordt. DE GEDACHTE is geopperd o.a. van de zijde van het onaf- hankelijk-sociahstisch „Parool" om de voorzitter van de Tweede Kamer in het vervolg te doen voortkomen uit de fractie vain de P.v.d.A. Dit zou dus betekenen, dat men m socialistische kringen de heer dr. Kortenhorst zou willen ver vangen door een socialist. Dat lijkt ons een voorbarig denkbeeld, voortgekomen niet uit een rustig overwegen van ver schillende verhoudingen, maar uit een overwinningsroes, welke in het algemeen geen geschikte sfeer is, om weloverwogen be sluiten voor te bereiden Men meent dan, dat nu de P.v.d.A. de grootste fractie is, haar de functie van het Kamer- presidium toekomt. Dit zou juist zijn, indien de P.v.d.A. werkelijk de grootste fractie zou zijn. Maar dit is niet het geval. Zowel de P.v.d.A. als de KVP bezetten bei den 30 zetels, al is dan het aantal stemmen van de P.v.d.A. een zestien duizend stemmen talrijker Dit aantal is echter niet groot ge moeg, om op grond daarvan gelet op het gelijke zetelaantal op bevoorrechting in" zake de toe kenning van het Kamerpresidium te staan. Bovendien is dr. Kortenhorst een man, die als Kamerpresident bij vrijwel alle partijen zeer ge zien is, waarmee Tiij een belang rijke traditie in het Parlement voort zét. Vele jaren lang heeft de KVP aan de Tweede Kamer hoogstaan de figuren als Kamerpresident bezorgd. Wij noemen slechts na men van dr. Kooien, jhr. Ruys de Berenbrouck, Aalberse, mr. v. Schaik en last not least dr. Kor tenhorst. De P.v.d.A. zal er goed aan doen, niet te beginnen met het onderste uit de kan te verlangen. Wie dat doet, krijgt immers het lid op de neus. En tot een goede politieke samenwerking, waarop toch in elk geval ook in de naaste toekomst de P.v.d.A. zal aangewe- zijn zijn, behoort niet alleen een eerlijke verdeling van rechten in de formatie van het nieuwe ka binet.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1952 | | pagina 1