Raad Bergen ÜE Aankoop van bouwterrein te Waarland afgestemd VEILIG VERKEER ging de vier O's te lijf Beg Meisjes legden examen af in tropische hitte FEITEN Bergen verhoogt gedwongen electnciteitstarieven RAAD HARENKARSPEL van heden Toch niet ideaal laten varen G.E.B. te behoudenzegt voorzitter Ford-parade 1952 Het overschot van hamerstukken Jeugdverkeersdipbma's uitgereikt „Diana" gestrand De wink is in zijn PAGINA 2 WOENSDAG 2 JULI 1952 BERGEN. Het tweede grote punt, waarover Bergens gemeente raad gisteravond bijna niet uitgepraat kwam, was het voorstel tot verhoging van de toirieven voor de electriciteit, in afwachting van de uitslag van de commissie-Hupkes, die onderzoekt of het G.E.B. als zodanig gehandhaafd kan blijven dan wel aan het P.E.N. moet worden overgedragen. De voorzitter zal echter de minister van Economische Zaken verzoeken, deze verhoging geheel of gedeeltelijk ongedaan te maken. Daar werd in de raad met cij fers gegoocheld, dat men er zelf duizelig van werd. Voor de lezers is het van belang slechts het vol gende te weten,: De verhogingen g-aan in per 1 Juli 1952. De ge meente nu komt te staan voor eer» verhoging van het inkoop tarief van het PEN met 16.2%, hetgeen betekent een 'bedrag van f31.250 hogere stroomiokoop. Het droevige van dat allei? is. dat Bergen aan het PEN voor de stroom meer moet betalen dan menige kleinverbruiker in het door het PEN direct bediende ge bied en op deze wijze wordt ge poogd, de gemeente te dwingen tot overdracht van haar G.E.B. aan het P.E.N. Indien uitgemaakt wordt, dat de voorkeur moet worden gegeven aan gecentrali seerde distributie, dan zal die ge meente haar GEB aan het PEN overdragen. Zo niet, wanneer dus de gedecentraliseerde distributie zal praevaleren, dan verzekert het Eiirectoraat Generaal voor de Energievoorziening aan de ge meente een gunstig inkooptarief, voor dezelfde of lagere prijzen dan het PEN, hetgeen de heer Hemelrijk later bestreed en waarom hij dan ook maar wilde 'Voorstellen onmiddellijk tot overdracht van het GEB aan het PEN te besluiten. Daarover straks meer. Een hogere rentecalculatie over de nog niet hergewaard'eerde postey der begroting, waara_an niet te ontkomen valt, brengt een zwaar dere last met zich mee van flO.OO'O,zodat de verhoogde tarieven een 'bedrag van f41.250. zullen moeten gaan dokken. Hier. mede zijn de scheve verhoudin. gen tussen GEB en PEN nog schever getrokken. Toch, zo zeide de voorzitter, moeten wij blijven vechten voor het behoud van ons GEB, zij h:et dan tijdelijk over de rug van de bevolking heen. Door deze zure appel zal de bevolking tijdelijk moeten heen'bijteni, tot dat de uitslag van de commissie Hupkes komt en het is daarom zaak, te trachten, de uitspraak zo spoedig mogelijk te verkrijgen. Met onze inkoop tarieven te ver hogen heeft het PEN op handige, maar ongeoorloofde wijze ge bruik gemaakt van bepaalde richtlijnen van het Ministerie die op 10 Januari gegeven wer den, maar die thans voor de ge meente Bergen niet meer mogen gelden. Het bestaande vastrecht van gem. f32.per aansluiting wordt verhoogd tot f50.—. Dit maakt ,.een meeropbrengst van f36:550, Het krachttarief wordt met drie cent verhoogd tot die gelijk is aan die van het PEN, dat geeft een meeropbrengst van f4.5'00, de meterhuren worden ook op het niveau van die van het PEN gebracht en geven een meer opbrengst van fl.50'0,Totaal f42.050,—. De heer Ellis, die het voor de kleine man wat gemakkelijker wilde maken, stelde voor een meeropbrengst van f38.750,te formeren, door geen verhoging Burgerlijke Stand BEEMSTER Geboren: Ge- raldine d. vj W. Westra en G. T. Schikker. Benny d. v. J. Jonk man en A. Regter, Cornelia Ma ria Catbarina d. v. J. Kramer en A. M. Konijn. Overleden: Aaltje Franzen Oof echtg. van G. Hopman. Geslaagd PURMEREND Aan de Tech nische Hogeschool te Delft slaag de voor geodetisch ingenieur onze stadgenoot, de heer W. Nieuw - veld. GROTE SUCCESSEN VOOR „NIEUW LEVEN" Twee eerste prijzen HEILOO In aansluiting op het verslag van het Bondscon- cours der R.K Zangverenigingen in Noord- en Zuid-Holland te Amsterdam, wilden wij nog even de opmerkelijke prestaties van onze zangvereniging „Nieuw Le ven' o.l.v. de dirigent de heer P. Groot memoreren Eerst dan het Dameskoor, dat met 355 punten uit de bus kwam. Werkelijk een hoog punten aantal dat de jury aan dit koor heeft toegekend, maar zeker niet ten onrechte, want hoe gaaf en ge nuanceerd werd het verplichte nummer „Avond Liedeke" van J. Zaagmans niet gezongen? Ook het vrije werk „Kyrie" van Stra- tegier, een zeer moderne compo sitie kwam gaaf en stijlvol over het voetlicht. Wel een grote ver dienste van de dirigent, die hier blijk gaf van zijn kunnen met betrekking tot het ten uitvoer brengen van moderne muziek. Later was de beurt aan het ge mengde koor in de Ereafdeling, dat het verplichte nummer „Vre de" van Ph. Busch moest zingen. Ook hier weer was het de diri gent, die het koor als het ware voerde tot zijn uiterste capacitei ten. Zo ook m het vrije nummer Salve Regina" van Poulenc. Een staaltje van zeer gave en muzi kale koorzang. De jury kende het gemengde koor 337 punten toe. Waarlijk kan Heiloo trots gaan op zo'n koor, met zijn eminente dirigent en knappe directeur. NIEUWE VLIEGTUIGEN VOOR MARINELUCHTVAART Naar het A.N.P. verneemt zul len de Fireflies, die op het ogen blik bij de marineluchtvaart dienst in gebruik zijn, voorna- menlijk voor die 'bestrijding van onderzeeboten, vervangen wor den d'oor meer moderne vliegtui- ten, die beter ziin uitgerust voor e bestrijding van het dujkboot- gevaar. Er is nog geen beslissing genomen over het type toestel, dat zal warden aangekocht. Ge noemd word o.m. de Engelse „Gannet". toe te passen op vastrecht, meter en kalbelhuur, maar op de prijs van de K.W.H. dat uitgaat bever» het aantal van 240 per j'aar, dat vrijgesteld is van verhoging, en wel met 2% ct. per kWh. Dit werd verworpen, doordat men aanvaardde het voorstel van B. en W. waar alleen tegen waren de heren Ellis, Wittebrood en Hemelrijk, die zelf inmiddels ook een voorstel zag verworpen, (dat slechts door hem en de heren Ellis er» Wittebrood werd ge steund) hij meende dat in de gunstige uitslag van de commis sie Hupkes geen vertrouwen ge steld' diende te worden, omdat een lager tarief dan bij het PEN toclh niet was te bereiken. Hij stelde voor, aan het „gemodder" maar meteen een eind te maken en, vóór de uitslag af te wachten, de GEB-tarieven op PEN tarie ven te bremgen en het GEB aan het PEN over te doen. Zover wild© de raad toch maar liever niet gaan. Intussen hoopt men, dat deze verhogingen slechts van zeer tijdelijke aard zullen zijn. ER ZIT MUZIEK IN ALKMAAR Tegen het mid daguur startte gisteren op het Nassauplein de Ford-Parade-1952 voor haar eerste tournee door Alkmaar. Voorop de geluids wagen, want er zat muziek in deze parade. Daarachter de oude Ford uit 1924 de Model T met als contrast er achter de nieuwste FordM952, een sieraad van lijn en vorm. Dan volgden een dozijn andere nieuwe Ford-producten, de Ang- lia. de Prefect, de Taunus, de Vedette, de Consul, de Zephir er» de nieuwste aanwinst de Main line., die u ook op een grote draaischijf in de show van de Nassaugarage kunt bewonderen. Fords in verschillende kleuren, verschillende modellen, verschil, lende lijnen en ook verschillende prijzen. En in die prijzen blijkt ook al muziek te zitten, want Ford gaat met zijn tijd mee. De parade trok overal in d'e stad ook in Heiloo de aan dacht, terwijl d'e slhow in d'e show room op het Nassauplein zich in een groot bezoek mocht verheu- gem. Behalve de verschillende luxe- modellen en bestelwagens, kan men hier ook de onderdelen en de ruilmotoren bewonderen. Grote foto's gever» het produc tieproces in d'e Fordfabriek aan de Hembrug in beeld. Tenslotte zagen wii hier nog de nieuwste Fordson-Major, de tractor voor de landbouw. Voor de Fordi- cliëntêle een mooie gelegenheid', om diclht b;j Ihiuis de gehele Ford productie van de laatste tijd' eens bijeen te zien. Geslaagd ALKMAAR Aan de Techni sche Hogeschool te Delft slaagde voor het propaedeutisch examen ik' voor scheikundig ingenieur heer T. de Vries, alhier. de BERGEN Na de behande ling van de Berger tramkwestie en de verhoging van de electri- citeitstarieven, was de raad van Bergen nog niet uitgepraat. De voorzitter vroeg de raad accoord te gaan met de vaststelling van de datum van 1 Augustus a.s. als onherroepelijke datum, waar op in de bekende zaak-Zwakman zal worden ingegrepen, zowel door de Economische Officier van Justitie te Alkmaar, als het Ge meentebestuur, doch niet eerder, omdat hij verwachtte, dat binnen enkele dagen een oplossing zal zijn gevonden. Wat de kwestie- Herwijnen betreft, zo zei hij, wellicht zal voor deze familie een huis kunnen worden gebouwd. Naar aanleiding van een vraag van Mr. Sluis, deelde wethouder Oldenburg mede, dat de bijzon dere uitkering uit het gemeen tefonds voor Bergen over de ja ren '48, '49 en '50 is vastgesteld op f 315.000.waarvan het ge deelte over '48, n.l. f 92.000.- al ontvangen is. Deze gelden zijn bestemd voor bijzondere doelein den of om belangrijke tekorten te dekken. Te rekenen van 1 Januari '52 af werd de jaarwedde van de gemeente-geneesheer verhoogd van f 375.- per jaar tot f 1000.- per jaar, inclusief toelagen. Bij stijging van het aantal inwoners boven de 10.000 zal deze jaar wedde voor elke 100 inwoners bo ven het aantal van 10.000 f 10.- hoger dan f 1000.- zijn. Ten behoeve van het op 6 Aug. a.s. door de V.V.V. te organise ren bloemencorso stelde de raad een garantiesom vast, gelijk aan het door particulieren garant ge stelde, met een maximum van f 2500.-. Dit bedrag is iets hoger dan dat van het vorige jaar. Aan de Stichting „Dorpshuis" werd het pand Raadhuisstraat 2 (Dorpshuis) ingaande 1 October 1952 verhuurd voor de som van f 250.- per jaar. Het bijbehorende schuurtje werd voor f 90.- per jaar verhuurd aan de heer A. B. M. Kollmer. De heer Ellis vond het maar een schamele vergoe ding. De stichting, aldus spr., had zich verbonden, het gebouw te onderhouden en daar is niet veel van terechtgekomen. Eigenlijk hebben we met deze stichting toah niets te makenDaar was de heer Brak het niet mee eens. We hebben, aldus deze spr., als gemeentebestuur wel degelijk met deze stichting, die goed en nuttig werk verricht, te maken. Hij vond voor een in een zo deplo rabele toestand verkerend perceel een huursom van f 250.- 's jaars verantwoord. De voorzitter stelde zich op het standpunt, dat de stichting de volle sympathie van de gemeente moet hebben, maar dat het niet temin de eigen kosten moet dra gen. Het werk moet rendabel ge maakt worden door het initiatief en de medewerking van de be volking. Het. Dorpshuis is echter een erkende tak van dienst en daarom kan het op deze wijze de helpende hand geboden worden. Het zou niet redelijk zijn, voor een zo slecht onderhouden per ceel dat wij zelf niet kunnen restaureren, een hogere huur te gaan vragen. "Van mej. G. v. d. Snoek werd een gedeelte terrein, gr. 206 m2, aan de hoek Oude Bergerweg DIRECTEUR ZUIVELFABRIEK HEDENNACHT OVERLEDEN Na een kortstondige ziekte is de heer H. Davelaar, directeur van die Coop. Zuivelfabriek „Neerlan- dda" te Stornpetoren, hedennacht overleden. De heer Davelaar, die 64 jaar oud is geworden, heeft de fabriek „Neerlandia" van een be trekkelijk kleine zaak in de loop van de jaren opgewerkt tot een van de grootste zuivelfabrieken in Noord-Holland. Bovendien was hij voorzitter van het Zu'ivelproef- stationi te Hoorn. In het kerkelijk leven vervulde hij d'e functie van president- kerkvoogd van de Ned. Herv. K-erik te Stornpetoren. Naar wij vernemen zal het stoffelijk overschot van de heer Davelaar a.s. Zaterdag te Storn petoren worden begraven. Nieuwe Bergerweg, aangekocht voor een prijs van f 1000.in totaal. De heer van Rees Vellin- ga verklaarde zich tegen deze aankoop. Deze aankoop geschied de ten behoeve van de aanleg van een ventweg ten Oosten van de Bergerweg tussen de Nesdijk en de Oude Bergerweg. Aan de heer C. W. Ellis werd verkocht een gedeelte terrein aan de Bergerweg, groot 206 m2, te gen een prijs van f 1.— per m2. Van de heer J. D. P. Rosier werd aangekocht een strook grond gelegen langs, en een gedeelte ondergrond van de Pier Pander- weg te Bergen aan Zee, tezamen groot 179 m2., dit ten behoeve van het herbouw- annex herver kavelingsplan voor het voormalig parkeerterrein van Hotel Bak huis. De koopsom voor deze gron den bedraagt f 7.- per m2. Voor de bouw van een hoof- denkamer en een overdekte rij wielstalling ten behoeve van de St. Ursulasehool zegde de raad zijn medewerking toe. Tenslotte besloot de raad een- electrische kabel aan te leggen langs de boulevard te Bergen aan Zee. HARENKARSPEL. Het is een beetje een ongebruikelijke figuur dat eén gemeenteraad 't voorstel vaii B. en W. tot het aankopen van een stuk goedkoop en goedliggend bouwterrein af stemt. Want gezien tegen do achtergrond van de werkelijk zeer grote woningnood in Waar land hadden de door de raads leden aangevoerde bezwaren al lerminst maatgevend kunnen zijn. Het was nl. zo, dat de ar gumenten die tegen het voorstel werden ingebracht door burge meester Nolet stuk voor stuk werden ontzenuwd. Daarom rijst de vraag of het wel altijd goed is om aan een eenmaal op de fractievergadering ingenomen standpunt halstarrig vast te houden. Burgemeester Nolet leidde het punt „aankoop van een bouw terrein te Waarland, groot plm. 12UU M2, voor f 2500.—" m met de opmerking, dat aan het aan vankelijk optimisme voo-r een snelle hervatting van de Rijks- premieregeling de bodem is in geslagen. De bouw van 8 kleine middenstandsVoriingen is dius niet meer verzekerd. Het zullen dan wellicht 5 of 6 woningwet- huizen worden. Op genoemd ter rein kunnen er 5 komen. De plaats op d-e hoek van d-e Ker-k- weg en de nieuw aangelegde weg in de nabijheid van kerk, school en winkels ja bijzonder goed. De hee-r Lantman vond dat juist een bezwaar, want het speelterrein bijeen school is al tijd oorzaak van lawaai. Burgemeester: „Ten eerste is dat lawaai op zichzelf niet groot en ten tweede is het speelterrein aan de andere kant van de (lange) school." De heer Jonker vond het ter rein veel te klein. Bij de huizen blijft nagenoeg geen stukje tuin grond over. D-e bewoners van straks zullen graag wat meer huur willen betalen voor een tuin. Voorzittèr rekende deze opponent voor, dat er bij elke woning ong. 200 M2 tuinopper- illak overbleef. Dat die bewo ners bij elkaar op tafel zouden kunnen kijken is al helemaal ondenkbaar want de KVP- fra-ctie ging wel uit van het idee dat het een „driehoeks"-bouw zou worden maar de huizen komen op één rij naast elkaar. De heer Groot vond de nabij heid van de bakkerij funest voor het drogen van de was. Hier tegenover merkte de voorzitter op, dat de heersende wind in Noord-holland nu eenmaal de westelijke is, zodat de „zwarte pijp" van de bakker precies de andere kantopgaat. En bij Oos tenwind slaat rook toch wel hoogst zelden, neer. De heer Blokdijk wenste dat de nieuw te bouwen huizen naast d'e onlangs gereedgekomen drie nieuw-e huizen werd-en gezet, on geacht of dat bouwterrein dan f 3.— p. meter moet kosten ot niet. a» e-'-:-; v..v Burgemeester, ••bracht -het voor stel hierna in stemming. Het werd met 65 stemmen verwor pen. Tegen d'e her-en Jonker, Molenaar, Blokdijk, Hof, Land man en Tiebie. De Banne vroeg. Medegedeeld wend, dat d'e Banne gevraagd had om een ge deelte van die Waa-rlandsweg we gens straatreparaties te mogen afsluiten gedurende het tijdvak van 23 Juni en 12 Juli. Men schijnt daar reeds aan het werk te zijn. En dan het Kalverdijker laantje van 15 Juli tot 8 Aug. Opgemerkt wend e-chtei* dat de Banne wat al te lichtvaardig denkt over het afsluiten van we gen. Het gaat toch niet aan om voor ieder wissewasje een straat vier weken lang aan het verkeer te onttrekken. In het Kalverdij- kerlaantj-e gaat het over nauwe lijks 200 meter. De Raad besloot om aan het Bannebestuur een adres van misnoegen over deze gedragslijn te richten. Op verzoek van de heer A. Wmk werd de hooistekersvergoe- ding verhoogd van f 37.50 op f 75 per jaar. Betegeling schoolplein te Waarland. Ook kon de Raad zich vereni gen met het verzoek v-an het R.K. Schoolbestuur van Waarland, om f 3000.beschikbaar te stelten voor het betegelen van het school plein. Men was er van overtuigd dat dit speelterrein niet aan de gestelde eisen voldoet, omdat het by regenachtig weer meer gelijkt op een modderpoel. Goedgevonden werd verder om het personeel een vacantietoel-age van 2 pet. te verstrekken met een maximum van f 75. Her aanvullende begroting werd nog f 75.000.— extra uitgetrokken voor de stichting van bejaarden centrum te Tuitj-ehorn. De twee el-kaa-r opvolgende loonron-den hebben nl. automatisch het in schrijvingsbedrag met deze som verhoogd. Totaal heeft het com plex nu f 625.000.gekost. Op een vraag aangaande de rentabiliteit werd opgemerkt, dat het sluitend maken van de ex ploitatierekening zal afhangen van de hoogte van d-e Rijksbij drage m het onrendabele gedeel te der investering. Als die uitke ring flink is, dan zal het wel rondlopen. Hoewel de bezetting mogelijk wel groter had kunnen zijn, is het stichtingsbestuur over bet aantal bewoners thans rede lijk tevreden. Zo'n eerste jaar mag men niet alles Ineens ver wachten, want het moet nu een maal groeien. De heer Doekes mocht ten slotte nog vemerden, dat ,Jiet eiland"' binnenkort straatverlich ting zal krijgen. Het is in elk geval besteld. GRATIS „SJEKKIE" ALKMAAR De Alkmaarse Bi'aderie zit vol verrassingen. Ook onverwachte en plotselinge. Gis termorgen kwam regelrecht uit Rotterdam, in een glazen wagen aangereden de dikke, welgedane, vriendelijke, oude heer van Van Rossum's Troost U weet wel. die de met handen en hoofd in 't schandblok vastgekluisterde mis dadiger een paar trekjes liet ne- (Advertentie) BRADERIE-NIEUWTJES Wij maken onze lezers er op attent dat het groot Venetiaans waterfeest op hpt Doelenveld dat vanavond om 9.30 uur zou be ginnen, om 10 uur begint. Via de Braderie-luidsprekers zal nog be kend worden gemaakt op welk tijdstip het tweede Venetiaanse waterfeest zal aanvangen. Voorts wijzen wij onze lezers nog op de tractorensterrit van morgen, die uit vijf plaatsen in Noordholland rond Alkmaar naar de kaasstad zal komen, aankomst op het Canadaplein 12 uur. Om twee uur volgt het défilé van de trac toren met een korte route door de stad waarna om drie uur op het Canadaplein de behendig heidswedstrijd zal plaats vinden. Tenslotte verwijzen wij het pu bliek naar de mededelingen die via de Braderie luidsprekers worden bekend gemaakt. EDDY ZOEK De geluidsinstallatie van de Braderie, die het duizend koppig publiek heel de dag door op de hoogte houdt van de verschillende Braderie gebeurtenissen, bleek ook goede diensten te verrichten bü het terugvinden van zoek geraakte kindertjes. Kleine Eddy was met zijn Moeder naar de Braderie ge gaan en zag, aangelokt door vele mooie dingen, kans aan de aandacht van zijn Moeder te ontsnappen. Moeder wist direct geen raad, doch een attente Braderie-man liet het even omroepen door de Bra derie-microfoon. En nog geen vijf minuten later klonk het uit de luidsprekers op het Braderie-terrein, dat Eddy weer terecht- was. Dus, Moeders, mocht U Uw kinderen op de Braderie kwijtraken, even een seintje naar het Hoofdkwartier in „Het Wapen van Heems- iïerek". WEERSVERWACHTING medegedeeld door het KNMI te De Bilt, geldig van Woensdag avond tot Donderdagavond: KOELER Veranderlijke bewolking en en kele plaatselijke buien. Meest ma tige Westelijke tot N.W. wind. Vooral in het Oosten en Zuid- Oosten van het land belangrijk koeler. 3 Juli: zon op 4-24, onder 21.0-2; maan op 17.06, onder 00.31. SCHAGEN Weer stond Scha- gen Dinsdag in het teken van de Veilig Verkeersactie voor de jeugd. Nu eens niet voor het af nemen van de reeds wijd en zijd bekend geworden school-ver- keersexamens, doch nu voor de feestelijke uitreiking van de bij die examens verworven diplo ma's. Aangezien het ondoenlijk was om alle 600 geslaagden in één keer te herbergen was des morgens een deel dat niet zo ver afwoont verschenen, terwijl des middags om 2 uur de groepen uit de gewesten Langedijk, Wierin- germeer, Wieringen etc. acte de «résence gaven. Ook nu waren alle „buitenlan ders" in groepsverband onder leiding van hun onderwijzers per rijwiel naar Schagen gekomen en deden behalve de overmatige portie zonneschijn, kenbaar aan rood en bruin verbrande gezich ten, arm-en en henen, ook nog weer een goede practijkles op. De heer Westenberg, voorzitter van de vereniging voor Veilig Verkeer voor het gewest Scha gen sprak het welkomstwoord. Hierin begroette hij in h-et bij zonder de burgemeesters van Schagen en Langedijk. In dit verband maakte hij met erkente lijkheid gewag van de gelukkig steeds talrijker en ook steeds groter worden van de gergeente- lijke subsidies- Zonder deze sub sidies zou het voor Veilig Ver keer n.l. practisch onmogelijk zijn om haar taak naar behoren te vervullen. Ook begroette spreker hartelijk adjudant Doorenbos, de speciaal met het Veilig-Verkeers- werk belaste politiechef uit Hei loo, alsmede opperwachtmeester van Dijk uit Schagen, de practijk- technicus bij uitstek die de exa mens steeds weer in strakke ba nen weet te leiden, natuurlijk mede dank zij zijn voor dit werk welgetraind politiecorps. Dan herinnerde spr. er aan dat hgt examen dit jaar voor de jongens en meisjes bijzonder zwaar is ge weest terwijl tot overmaat van ramp reeds 6 fouten „gezakt" be tekende d.w.z. een gemiddelde van 2 voor schriftelijk, mondelijk en practisch werk. Vooral de on derwijzers van de laatst bijgeko men scholen die dit examen niet zo zwaar hebben getild, zijn dit maar al te zeer te weten geko men. Met angst en beven had het bestuur dez.e examens tegemoet gezien, want de heer Lutjeharms, die met zijn grote routine prac tisch alles regelde, is sedert kort uit Schagen vertrokken. Gelukkig heeft het verloop uit gewezen dat de nieuwe secretaris de heer J- Lingeman volledig voor zijn taaie is berekend. Een gelukkig initiatief Dan" werd er aan herinnerd, hoe jaren geleden de „kleine man op de achter,grond", de hr. A. Kind, het initiatief heeft genomen om de je\"*d in de verkeersregels te ga.an onderwijzen en hen daarna practisch te gaan examineren. Toen reeds" zag jiij het ontzag lijke gevaar dat het huidige snel verkeer voor de opgroeiende ge neratie zou gaan betekenen. Heel .aarzelend eu klein is de hr.' Kind begonnen aan de uitwerking van zijn ideaal. Thans kan hij rond zich heen zien hoe ziin gelukkig initiatief is uitgegroeid tot een machtig werk dat in alle steden en dorpen van het ge^vest en ver daarbuiten stevig wortel heeft geschoten. Hier groeide het zelfs zo, dat het nodig bleek in Wie- ringerwerf een tweede centrum te stichten, terwijl een nog ver dere uitbreiding lang niet denk beeldig is geworden. Belangrijker dan het behalen van het verkeersdiploma is bet voor elk kind dat de verkeersre gels goed in practijd worden ge bracht. Elke dag opnieuw eist 't verkeer de volledige toepassing van hetgeen de chrsus heeft ge leerd. Onze straten en wegen her bergen tegenwoordig snelheids maniakken, dié zichzelf en ande ren permanent naar het leven staan. De kleinste fout kan soms rampspoedig worden, zoal niet voor jezelf dan misschien voor 'n andere weggebruiker. Hoe dik wijls gebeurt het niet, dat een auto of motor plotseling moet uit-' wijken wegens de stommiteit van een fietser of wandelaar, en daar door anderen omver ofwel tegen een boom rijdt Zorg ook dat je fiets, of als je groter bent dat je motor of auto perfect in orde is: remmen, signaal, voor- en achter lichten mogen niets mankeren Is de zaak niet in orde kom er dan niet mee op de weg, want al is een bekeuring niet het ergste, je speelt met mensenlevens. Nadat al deze dingen waren ge zegd of bij de uitreiking van de diploma's behandeld, kwam mr. Janno'g jeügdamusements ensem ble uit Den Haag voor het voet licht met hët zeer leerzame en wegéns de grappige situaties en rake zetten door de jeugd ook zeer gewaardeerde toneelspel: „Boontje komt om zijn,» ïoontje". En aan het sjot werd onomwon den vastgesteld dat elkeen van hoog tot laag vanaf dit moment de 4 O's bij de kraag zal vatten- De vier gevaarlijke O's: onwe tendheid, onoplettendheid, on voorzichtigheid en, onwellevend heid. men uit de lange Goudse pijp, waarin de goudgele Poorters Toe back, de beste Varinas. smoorde waarin de IV, uc klW V A 111UO, ClUUUl VAC gekleed in bruine kuitbroek, gele buis, afgezet met rode sjerp,, witte kousen en lage zwarte gesp- sckoenen en een breedgerande Zwarte hoed op de zilvergrijze lokken, zo weggelopen uit de Middeleeuwen, iedere man die hij tegenkwam, een gratis „sjekkie liet draaien, een lichte of een zware, al naar believen, of als men dat wilde ,kon men een fikse pijp toeback stoppen of een ferme pruim achter zijn kiezen schui ven. Zo al weldoende rondgaande nam hij voor een korte wijle een standplaats in bij alle sigaren winkeliers afnemers in de stad en dezen zorgden er wel voor, dat zij ied'ere klant die zij zagen, van dit buitenkansje kon den laten profiteren EERLIJK GESTOLEN In de nacht van 16 op 17 Maart is bij de smid M. te Purmerend een cardan-as met twee wielen en banden gestolen. Verdacht van deze diefstal stonden Dinsdag middag voor de Alkmaarlse Ar rondissementsrechtbank terecht de auto-monteur J.L. en de koop man G.R., beiden uit Amsterdam en naar uit het getuigenverhoor1, dat niet zonder vrolijke momen ten was bleek, uit het hartje van de Jordaan. Na een bezoek aan een zwager die in een ziekenhuis werd ver pleegd, had een van de verdach ten met zijn schoonzuster een autotochtje gemaakt en onderweg dp as zien staan, waarbij hij al direct gezegd zou hebben „die moeten we pikken". De as werd gestolen, - maai- om de politie op een dwaalspoor te brengen, werd een kwitantie geschreven, alsof de as eerlijk was gekocht. Maar de getuigen uit de Jordaan kwamen er rond voor uit, dat het geval „eerlijk gestolen' was. En in sap pig Amsterdams werd het ver haal van de voorbereidingen en de verkoop rond deze diefstal, in de rechtszaal uitgemeten. Twee jaar met aftrek, meende de offi cier van Justitie, kwam de ver dachten toe. Maar Mr .Schuurman de verdediger, bepleitte vrij spraak omdat de verdachten ont kenden en hij van mening was, dat de getuigen de verdachten er lden la bij wi. twisten. lappen om familie- KOPENHAGEN De 345 ton metende kustvaarder „Diana" uit Rotterdam is gistermorgen op een klip gelopen ten Noordwesten van het Deense eiland Laesoe in het Kattegat. De „Diana" is gistermiddag weer vlotgesleept. SCHAGEN. In een nagenoeg tropische hitte hebben een groot aantal meisjes, afkomstig uit het gehele gewest, in de Naaischool van de Eerw. Zusters aan de Molenstraat, examen gedaan, on der het wakend oog van Zr. Ge- rardina uit Nw.-Niedorp. de gecommitteerde. Die ongewone hitte had bepaald 'n zeer nadelige invloed op het werk van de meis jes. Vooral Maandag, tijdens het examen voor de Lingerie, was dat duidelijk merkbaar aan de opge leverde werkstukken. Het kon dan ook niet uitblijven of er moesten onder deze omstandig heden slachtoffers vallen: twee meisjes van de lingerieklas ont vingen geen diploma. De meisjes d'ie Dinsdag op gin gen voor costumière, schenen al iets meer aan d'e warmte gewend, althans deze ploeg heeft werke lijk met inzet van alle krachten aan d'e nauwgezette afwerking van d'e lang niet lichte examen opgaven gewerkt. Hun prestaties bleven daardoor stuk voor stuk boven het middelmatige, terwijl ze allen zonder uitzondering zijn. geslaagd. De Z.E. Heer Pastoor Brouwer reikte de diploma's uit. Hij con stateerde daarbij met een blij hart, dat dank zij hard werken gelukkig alle meisjes van de oostuumklas zijn geslaagd. Dat is een grote eer voor de lerares, die reeds diverse malen blijken van haar grote bekwaamheid heeft gegeven. De go-ede cijfers, die op dit examen zijn behaald, spreken ook nu weer boekdelen. Spr. maande d-e meisjes daarom aan, om haar lerares steeds dankbaar te blijven. Ook de Eerw. Moeder-Overste van Huize Maria Boodschap en het Schoolbestuur hebben haar goede zorgen aan deze klassen betoond. Zij verdienen daarvoor evenzeer erkentelijkheid. In dit verband wilde pastoor nog ver klappen, dat straks tijdens de va- cantie het gehele naaischoollokaal gemoderniseerd zal worden en van nie-uwe meubelen en machi nes zou worden voorzien. De meisjes uit deze groep, die straks die 1-jarige vervolgcursus gaan volgen, zullen van deze nieuwe inrichting dus kunnen profiteren Verder vroeg de pastoor het gebéd van d'e meisjes voor het huis van de Eerw. Zusters en al zijn bewoners. Want sedert 1867 hebben de Zusters van Tilburg hier hun liefde voor de bevolking van deze streek getoond, door naai-onderricht en het verzorgen van bejaarden; d.w.z. reeds 85 jaren aan één stuk. Terwijl voordien een Bagijntje uit Amsterdam zelfs de moed heeft opgebracht o,m hier alleen, als een echte pionierster der Goddelijke Liefde, de vorming van de toekomstige huismoeders ter hand te gaan nemen. Een der leerlingen, mej. R. Deutekom Pd., die het bestond) om Maandag het lingerie-examen en Dinsdag het Costuum-examen met succes te volbrengen, bracht uit naam van al haar klassegeno ten dank aan de lerares voor het goede onderricht en aan het Schoolbestuur voor de goede zor gen. Het diploma Costumiere werd uitgereikt aan: Nel Laan en Af ra Pancras te Waarland, Vera Laan, Aa-t van Dam en V. Genet te 't Zand, Agnes Faus, Slootdorp, Rita Sijnesael, Riet Deutekom, Corry Praat, Ida Heddes en Tiny Sinnige uit Schagen. Afgewezen geen. En het diploma Lingerie: Hijgje de Heer en Gerie Kooij, B-arsm- gerhorn, Annie Heyne en Hannie Thiesen, 't Zand, Dina Roozen- daal en Janny Tesselaar, St. Maarten, Ida Jong, E. Schilder, Riet Deutekom, Ans Boekei en Gré Raat, Schagen. Afgew.:2. DE KLIPFONTEIN, die gisteren met broei in de lading Teneriffe is binnen gelopen, heeft haar reis vervolgd. De broei is bedwongen en het schip heeft door het aan lopen van de haven een kleine vertraging. IN DE WEEKSTAAT van de Ned. Bank wordt gemeld, dat als gevolg van de vrij zware ultimo- behoeften, de bankbiljettencircu- latië in de afgelopen week met 110 millioen is gestegen. De de viezenvoorraad stijgt nog steeds; in de afgelopen week met 36 mil lioen. DE LANDBOUWER J. J. van Iwarden uit Heinekenszand is gisteravond op de Rijksweg bij Kapelle op Zuid-Beveland door een jeep van de Koninklijke Ma rechaussee aangereden, waarna hij overleed. IN APELDOORN is de penning meester van een personeelsvere niging gearresteerd, omdat hij het geld, dat de leden voor hun jaarlijks uitstapje hadden ge spaard, een bedrag van circa 1800 gulden, ten eigen bate had aangewend. DE KWARTJES-ACTIE in het bisdom Roermond voor de bouw van nieuwe kerken heeft van Januari tot en met Mei een half millioen gulden opgebracht of gemiddeld bijna 100.000 gulden per maand. In 1951 kwamen 10 nieuwe kerken gereed. ASGEIR ASGEIRSON, een 58 jaar oude bankdirecteur, is gis teren met een kleine stemmen- meerderheid tot president van IJsland gekozen. Asgeirson is lid van de socialistische partij, doch had zich als onafhankelijk candi- daat gesteld voor het president schap en genoot dan ook niet de steun van de socialisten. DE V.N.-TROEPEN zjjn vandaag de stellingen van de noordelijken ten noordwesten van Jontsjon binnengedrongen. Na een hevig gevecht van enige uren trokken zij zich terug met medeneming van een aantal gevangenen. DE ENGELSE GENERAAL Mark Clark wist niet, dat de hydro- eiectrische centrales aan de Yaloe gebombardeerd zouden worden, voordat de Britse minister van defensie, Alexander, zijn rond reis langs de fronten op Korea beëindigd had. Dit is door Chur chill in het Lagerhuis verklaard. DE FINANCIËLE positie van En geland is zo hopeloos, aldus de Washingtonse correspondent van de „New York Eveningpost", dat het mogelijk tegen September zijn strijdkrachten uit het Mid den-Oosten zal moeten terug trekken. RUSLAND ZAL NIET deelne men aan de besprekingen over de bacteriologische oorlogsvoering in China en Korea, omdat de Veiligheidsraad heeft geweigerd communistisch China en Noord- Korea uit te nodigen aan de de batten deel te nemen. Voorts heeft de Sovjet-Unie medegedeeld, dat zij gebruik zal maken van haar recht van veto bij de stem mingen. TWEE BRITTEN zijn gisteravond laat door de bliksem getroffen en gedood toen door hevige on weersbuien een einde kwam aan de hittegolf. Verschillende delen van Groot-Brittanië werden door zware slagregens geteisterd. Ge bouwen werden door de bliksem vernield en het water drong op ettelijke plaatsen de huizen bin nen en richtte schade aan aan het meubilair. MOTOR BOTSTE TEGEN EEN AUTO MIDDENMEER Toen gister avond ongeveer 6 uur de heer E. Braak op zijn motor vanaf de Nijverheidsweg de Brugstraat overstak, vergat hli om de een of andere reden opzij te kijken, waardoor hij tegen de met flinke snelheid passerende auto van de heer Wolfs reed. De heer B. sloeg achterover van d® motor en werd met bloedende wonden opgeno men en naar huis vervoerd. De Alkmaarse J opend met een i comité, de heer maarse Midden! ALKMAAR. I brug, waar de vaderen van Al gearriveerd. Hel Stenebrug en d« voering houden Dat hoort er nu Maar toen dait c van de opening de rug was, kon nen. Het begon nw treinrit over het straten vol verm opgebouwde star» volkomen van aa anderd. Voorin i tje d'e Braderie- Keysper, geflani illlllllllllllllllllllllllW Toch willen w vlucht d'e Brade: d-a-n moeten wij, ïen geven wie ei beginnen met c Braderie, de mo (kan men dlie n< noemen?het stands van de Dreesmanin. Met geheel monum wordien. Statig r tati-e-marmeren 4 van dit San Mar in sohildieraohtig ken verkoopster stijl met het g aan de man br opsohriften vers mene indruk, hulde aan de oi ira-aie -geheel, d« heer Terirngen mede aan d-e ui' nemer N. Bolte. werkers, mag 1 ken. Dit San Ma keiij'k een atfcrac mee V. D. de se winkelstand. - zen heeft. Wij doen vei daar een greep zien is. Philips, ste industrie, is Pediroli in d'e vertegenwoordig ste wasmachine scbeer-apparaat gedemonstreerd. Een bijzonder van de fa. Ibini Laat een stand juwelier blijkt i. bezoek iets voo te kunnen aant De Fa. Kostea is 't mogelijk weertje de 3 op een regenjas droog blijft, zei stortbui. Hilck-man pas smaakvolle wijz dig-e ou'd-Hollan Een lekker hs bekende slageri Iets bijzonder Gerard Worm. mee niet zozeei 1-ectie nylonblou lage, ontwerpei Piet Worm, diie introduceerde. 7 achtergrond wo kelen in een r een kunstm: men het kunne toond. Het effe d'e artistieke ai etalages, waarb ontbreekt, is we Aan die Zuids gestraat de hef naaimachines; een groot gede< manufacturen e moet wel bezo zijn vrouw vert deriedag een lach. De fa. Brug-gi zocht naar eei Braderiestand daar bijzonder zijn stand voor de Laat in trant uitgevoer De igrote rui van Bervoets-V dig gevuld mei fc-en verdeeld verstraat, waa aanverwante i verkocht. Bij men metterdaa al de str.andho vormden.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1952 | | pagina 2