Begin van vrolijke verkoop-vierdaagse werd ai een eclatant succes ^BANDEN Propvolle stad in drukkende hitte Bloemencorso - triomf van de anjer - trok vele duizenden kijkers De Braderie-stands langs Vijf mode-shows per dag op de Braderie ;ITEN van heden DE EERSTE DAG VAN DE ALKMAARSE BRADERIE De winkelstand is in zijn nopjes ENORME BELANGSTELLING IN BRADERIESTAD Algemene roep: Schitterend! San Marco de clou Knap en artistiek werk van Alkmaarse bloemisten Aalsmeer hielp VOOR DE VROUW Exclusieve modellen RIJWIEL MOTOR ERSVERW ACHTING leeld door het KNMI te geldig van Woensdag- ot Donderdagavond: KOELER iderlijke bewolking en en- atsclMke buien. Meest ma- stelijke tot N.W. wind. 1 in het Oosten en Zuid- van het land belangrijk zon op 4 24, onder 21.02; d 17.06, onder 00.31. IPFONTEIN, die gisteren tei in de lading Teneriffe n gelopen, heeft haar reis De broei is bedwongen schip heeft door het aan- an de haven een kleine ing. WEEKSTAAT van de ink wordt gemeld, dat als van de vrij zware ultimo- en, de bankbiljettencircu- de afgelopen week met llioen is gestegen. De de- oorraad stijgt nog steeds; Egelopen week met 36 mil- NDBOUWER J. J. van i uit Heinekenszand is rond op de Rijksweg bij op Zuid-Beveland door p van de Koninklijke Ma- see aangereden, waarna rleed. ELDOORN is de penning- van een personeelsvere- gearresteerd, omdat hij d, dat de leden voor hun s uitstapje hadden ge- een bedrag van circa ïlden, ten eigen bate had end. VARTJES-ACTIE in het Roermond voor de bouw suwe kerken heeft van i tot en met Mei een half ii gulden opgebracht of eld bijna 100.000 gulden land. In 1951 kwamen 10 kerken gereed. R ASGEIRSON, een 58 ide bankdirecteur, is gis- net een kleine stemmen- rheid tot president van gekozen. Asgeirson is lid socialistische partij, doch ;h als onafhankelijk candi- ssteld voor het president en genoot dan ook niet de ran de socialisten. V.-TROEPEN zijn vandaag lingen van de noordelijken oordwesten van Jontsjon gedrongen. Na een hevig t van enige uren trokken h terug met medeneming n aantal gevangenen. TGELSE GENERAAL Mark wist niet, dat de hydro- iche centrales aan de Yaloe tiardeerd zouden worden, t de Britse minister van ie, Alexander, zijn rond- ngs de fronten op Korea igd had. Dit is door Chur- i het Lagerhuis verklaard. VANCIELE positie van En- is zo hopeloos, aldus de ïgtonse correspondent van ;w York Eveningpost", dat ïogelijk tegen September rijdkrachten uit het Mid- isten zal moeten terug- n. \ND ZAL NIET deelne- an de besprekingen over de iologische oorlogsvoering na en Korea, omdat de ïeidsraad heeft geweigerd inistisch China en Noord uit te nodigen aan de de- deel te nemen. Voorts Ie Sovjet-Unie medegedeeld, j gebruik zal maken van echt van veto bij de stem- n. BRITTEN zijn gisteravond oor de bliksem getroffen lood toen door hevige on- >uien een einde kwam aan tegolf. Verschillende delen iroot-Brittanië werden door slagregens geteisterd. Ge- n werden door de bliksem ld en het water drong op ie plaatsen de huizen bin- ti richtte schade aan aan eubilair. >TOR BOTSTE TEGEN EEN AUTO ENMEER Toen gister- ongeveer 6 uur de heer iaik op zijn motor vanaf de 'heidsweg de Brugstraat ak, vergat hij om de een lere reden opzij te kijken» oor hij tegen de met flinke id passerende auto van de Volfs reed. De heer B. sloeg over van de motor en werd Hoedende wonden opgeno- in naar huis vervoerd. WOENSDAG 2 JULI 1952 PAGINA 3 De Alkmaarse Braderie werd gistermorgen in het hartje van de stad, op de Stenenbrug, ge opend met een rede van burgemeester nu. H. J. Wytema, die door de voorzitter van het Braderie comité, de heer C. W. Keysper werd ingeleid. Men ziet hier op de foto de nestor van de Alk maarse Middenstand voor het spreekgestoelte. ALKMAAR. Het was een feestelijk begin daar op de Steno- brug, waar de Braderie-mannen, gesecondeerd door de vroede vaderen van Alkmaar, met twee extra Braderie-treinen waren gearriveerd. Het was er warm, daar in het Juli-zonnetje op de Stenebrug en de Braderie-vooratter moest nog een lange rede voering houden ook- Dat hoort er nu zo eenmaal tarj. Maar toen dat officiële gedeelte van de openmig eenmaal achter de rug was, kon het feest begin nen. Het begon met de feestelijke treinrit over 'het Braderie-terrein, straten vol vernuftig en origineel opgebouwde standen. Straten, die volkomen van aanschijn zijn ver anderd. Voorin in het feesttrern- tje de Braderie-nestor, de heer Keysper, geflankeerd door Bur gemeester Wytema en zijn secre taris. Daarachter alle harde wer kers aan de voorbereiding van de Braderie en de gemeenteraads leden, de hoofden van gemeente diensten en de gasten, w.o. Alk- maars ereburger, de heer Wills uit Bath, die vond, dat dit trein- ritje alleen al de moeite waard was om naar Alkmaar te bomen. De burgemeester had hem op de Stenebrug hartelijk welkom gehe len en Alkmaar scheen de heer Wills ook nog niet vergeten, want er ging hierbij een spontaan ap plausje op. De band met Bath schijnt dus nog niet geheel gebro ken te zijn, al heeft men er de laatste tijd niet veel van bemerkt. Het Braderietreintje, met zijn grappige fluit, veroverde al da delijk zijn plaats in het Braderie- complex. Er werd heel de dag en avond druk mee rondgereden en wij geloven wel, dat het een der succesnummers is geworden. De feestelijke rit eindigde m het Hoofdkwartier van de Bra derie, toet Wapen van Heemskerk, waar na de koffie een feestelijk glas sherry de stemming ver hoogde. Hier stroomden ook nog wat woorden van hulde en dank Voorzitter Keysper had in eer ste instantie nog enkele personen vergeten en deed het nog eens dunnetjes over. Namens de Ka mer van Koophandel sprak de heer Sctomalz van de afdeling Kleinbedrijf een woord van gelukwens aan de Alkmaarse Middenstand. Wij spraken hier ook de heer Eerie uit Almelo, die het Brade- 1 rie-idee in Alkmaar ingang wist te doen vinden en ook de pro motor was van de Zaanse Bra derie. Wij vroegen hem zijn mening en hij gaf volmondig toe, dat de Alkmaarse Braderie er wezen mocht, èn wat de deelnemers be trof, èn wat de aankleding èn wat de attracties bterof. Er heerste reede in de morgen uren een feestelijke drukte. Hier bij bleek, dat een Braderiefeest weer een heel ander feest is dan b.v. een Koninginnedag of een 8-Octoberfeest. Het is een feest met een eigen cachet. De winkel stand had er zelf schik in en de stemming onder d'e deelnemers en organisatoren was uitstekend. Er schijnt ook reeds in d« mor genuren aardig verkocht te zijn; in de middaguren werd het be zoek nog drukker en ook de ver koop begon toen nog beter te lopen. Op het moment, d'at wij dit schrijven, beschikken wij nog niet over concrete gegevens, om dat het ons nog te vroeg leek. de deelnemers naar hun ervaringen te vragen. Dat doen wij later op de avond en aan het eind van dit verslag hopen wij hierover nver te kunnen zoggen. De modeshows in 't Gulden Vlies trokken al direct een talrijk damespubüek, waarbij vooral de dames uit de buitengemeenten acte de presence gaven. De vier shows, die de eerste dag werden gehouden, waren alle uitverkocht en voor de volgende dagen wa - ren al veel plaatsen besproken. Voor de aanvangstijden: zie ons braiderienuimmer. Wij kunnen dan ook een be zoek aan de modeshows van harte aanbevelen. Over belangstelling hadden de standhouders, vooral later on de avond, toen het nubliek voetje voor voetje door de straten schui felde, niet te klagen. Verschillen de zaken, zo vernamen wii later, waren rond 11 uur geheel uitver kocht. Het bloemencorso was één der hoogtepunten op de eerste dag der Alkmaarse Braderie. Hier boven een der vele monumentale nummers in dit corso van grote allure, dat vele duizenden op de been bracht en vanmiddag om twee uur voor de tweede maal door Alkmaars straten trok. ONTSNAPTE BALLON Het gebeurde tegenover 't gerechtsgebouw. In dichte rijen stond het publiek te wachten op de komst van 't corso. Kinderen met feest- mutsjes en ballonnen. Daar ontsnapte een ballon aan een achteloos kinderhandje, zocht zijn weg naar hogere regio nen. Een Alkmaarse politie agent zag de ballon, en deed een sprong en zag zowaar kans het ding te grijpen. En kleine Jantje was weer over gelukkig, toen de vlugge agent hem zijn kostbaar be zit weer terugbracht. Toch willen wij even in vogel vlucht de Braderie overgaan. En dan moeten wij, als wij ere wil len geven wie ere toekomt, zeker beginnen met de clou van de Braderie, de monumentale stand (kan men die nog wel één stand noemen?), het complex van stands van de Fa. Vroom Dreesmtantn. Met recht mag d'it geheel monumentaal genoemd worden. Statig rijen zich de imi tatie-marmeren kolommen aaneen van dit San Manco-paleis, waarin in schilderachtige toiletjes gesto ken verkoopstertjes geheel in stijl miet het geheel de waren aan die man brengen. Italiaanse opsohriften versterken die alge mene indruk. Een woord van hulde aan de ontwerper van dit fraaie geheel, de chef-étaleur de heer Teriingen en zijn staf, ais- mede aan de uitvoerder, de aan nemer N. Bolten en zijn mede werkers, mag hier niet ontbre ken. Dit San Manco-paleis is wer kelijk een attractie op zich, waar mee V. D. de gehele Alkmaar se winkelstand een dienst bewe zen heeft Wij dioen verdier zo hier en daar een greep van wat er te zien is. Philips, Neerlands groot ste mdiustne, is in de stand van Eedroli in de Langestraat rijk vertegenwoordigd. Van de groot ste wasmachine tot het kleinste scheer-apparaat vindt men hier gedemonstreerd. Een bijzonder fijne stand is dlie van de fa. Ibink, die ook op de Laat een stand heeft. Ook een juwelier blijkt hier het Braderie- bezoek iets voor Braderïeprijzen te kunnen aanbieden. De Fa. Koster iaat het hoe is 't mogelijk bn cüt zonnige weertje de hele dag regenen op een regenjas, waaronder men droog blijft, zelfs bij die hardste stortbui, Hilck.man paste zijn stand op smaakvolle wijze aan bij zijn aar dige oud-Hollandse winkelpui. Een lekker hapje kunt u bij de bekende slagerij Groot proeven. Iets bijzonders is d'e stand van Gerard Worm. Wij bedoelen hier mee niet zozeer de enorme col lectie nyloniblouses, doch de eta lage, ontworpen door die artist Ei et Worm, die hier iets nieuws introduceerde. Tegen een zwarte achtergrond worden hier de arti kelen in een nieuwe verlichting een kunstmatig zonnetje zou men het kunnen noemen ge toond. Het effect is geweldig en de artistieke aankleding van de etalages, waarbij de humor niet ontbreekt, is werkelijk iets aparts Aan d'e Zuidzijde van d'e Lan- gestraat de heer Surig met zijn naaimachines; de fa. Meyer nam een groot gedeelte in beslag met manufacturen en de heer Philips moet wel bezoek trekken want zijn vrouw vertoont heel de Bra- dènedag een vrolijke Braderie- lach. De fa. Briuggemann heeft ge zocht naar een combinatie van Braderiestand en étalage en is daar bijzonder in geslaagd. Ook zijn stand voor de herenzaak op dé Laat in dezelfde stijlvolle trant uitgevoerd, mag er wezen. De grote ruimbe voor de zaak van Bervoets-Vriezelaar was aar dig gevuld met een viertal kios ken verdeeld over Laat en Zil- verstraat, waarin schoenen en aanverwante artikelen werden verkooht. Bij Frans Nypels viel men metterdaad met de deur in al de strandhoeden een succes vormden. ALKMAAR. Onze lezers zullen van ons niet verlangen, dat wii bij de bespreking van de verschillende stands op de Bra derie een lange opsomming gaan geven van alle 267 deel nemers; die heeft men in ons Braderie-nummer van Zaterdag, dat tussen haakjes een goede ontvangst mocht genieten allemaal kunnen aantreffen. Bovendien heeft ieder, die de vrolijke tocht over de Braderie heeft gemaakt, zelf wel gezien, welke stands uitstekend en welke minder geslaagd mogen heten. De algemene indruk is echter, dat de Alkmaarse Braderie gezien mag worden.' er is maar één roep over; schitterend. De Kunsthandel van Hopman biedt in een welverzorgde stand een schat van mooie dingen. De fa. Lienesch wist met bloe- huis. De overgang straat-winkel was hier aardig gecamoufleerd. Vermeldenswaard is ook de stand van Dorresteijn, waar voor men en kleuren een gedistingeerd geheel te maken. De Kofa trekt de aandacht met zijn blauw- met witte stands, die in het smidden van de Langestraat domineren. De fa. Endel trekt vooral de aandacht van de jeugd, die hier dan ook in grote getale rond de stand stond geschaard. De Fa. Masee en Zn. heeft op de Koorstiraat een warme tapij- tenstanid ingericht, .waar een echte Turk, die enige die we m Alkmaar zagen, laat zien, hoe de Perzische tapijten geweven wor- dien. Daartegenover heeft Sido- nius de Jong een kleurige deken- en bedldenstand staan, een voor zorg voor de winter. Bij de Fa. Spanjaard klonk Chopin-muziek uit een der vleu gels. Men kan er ook de nieuwste eiectrische piano, eciht iets voor klein behuisden, beluisteren; te vens heeft men dan een overzicht op een rijk gesorteerde stand met Hohner harmonica's en accor deons. In de Langestraat, vlak voor het monumentale herenhuis van het Hoge Huys, heeft die Fa. Bult huis een lange rieten stand met verkoopstertjes in rood en wit. Voor het Sierhuis schitterde het koper ons tegemoet en Heuseveldt heeft er stands in verschillende uitvoeringen met allerlei luxe en gebruiksvoorwerpen. Bij ïpma weer muziek, nu radio, gtraimofoon en ook televisie. Sunder heeft een fleurige marktstand met manufacturen en kermisachtig doet de stand van de Fa. Bodegraven aan met werp- ballen zonder nieten. Verkade's artikelen worden hier gewonnen. De lange man van Spaander, 4 M. lang, met zijn rood-wibbe pakje aan, trekt veel belangstel ling m het midden van de Lange straat. Op de Laat trekt d'e Fa. de Wild met d'e Miele-wasmachmes en de kookdemonstratie veel publiek. Dan is er nog de eenvoudige, maar smaakvolle stand van Cloeck, die goed bij de witte ge vel past en waarin ook nog aar dig verkooht werd. De perser in Oud-Hollandse klederdracht was hier de trekpleister. De Jeugdbeweging van de St. Laurentiuspanochie had een voet balspel op de Laat en de stoom- caroussel ais attracties. Imposant was de stand van de Fa. Kiuhne, boekhandel. Hier bo den poorters vanuit een burcht de boeken en het schrijfgerei aan. Bij „De Tijd" en bij de ver nieuwde „Kleine Toelast" waren gezellige bierterrassen gebouwd, dat van 't Gulden Vlies echter op de Koorstraat spande, qua lig ging, wel de kroon. Bij v. d. Pal waant men zich in een bananentuin. Het ging hier vrolijk toe en een Europeaan verkooht, zo vanuit het oerwoud, de rijpe vruchten. Tenslotte vermelden wij van de veie standhouders nog de Fa. Tros met een slaap- en eetkamer en de moderne visie van bet opklapbed. Dit waren wel de meest in het oog lopende stands, van de an deren, dae kleiner vaak, en even eens goed verzorgd voor de dag kwamen, kunnen wij niet alle bijzonderheden vernielden. De lezer is het overgelaten zelf te ontdekken, wat van zijn gading is. ALKMAAR. Na twintig jaren heeft Alkmaar weer een bloemencorso gehad. Dit onderdeel van het Braderie-programma, waar men maanden geleden zo'n zwaar hoofd in had, is een geweldig succes geworden. Het trok vele duizenden bezoekers, die in de mooie zomerse avond aan weerskanten van de lange route stonden opgesteld. Door een gelukkige samenwerking van Aalsmeerse kwekers, Allanaarse bloemisten. Braderie standhouders en Braderie-comité is het corso een volledig succes geworden. Het was in artistiek opzicht volkomen ver antwoord, ook wat de deelnemende reclamewagens betrof en het geheel bood een kleurenpracht, zoals Alkmaar maar zelden mocht aanschouwen. fleur wagen van het A.C.A., doch de Lastina-wagen van de fa. Eck- mann, met een schat van rode anjers, zal zeker ook een candi- daat zijn voor de eerste prijs. Een monumentaal nummer was dat van V. D„ een grote thee muts in hoepelrokmodel, hoofd zakelijk uit stoffen samengesteld en gedecoreerd met rode anjers. Niet zozeer een bloemennummer, maar toch een nummer, dat ge zien mocht worden en de aan dacht trok. De L.T.B. had een zeer aantrekkelijke wagen met 'n frisse kleurencombinatie van geel en blauw. Garage Schmidt kwam met een verrassing: een Fordje van '24, gevolgd door het bruids- De anjer een sterke bloem, die zidh uitstekend leent voor de decoratie van corso-nummers, was er in vele variëteiten en kleuren vertegenwoordigd. De anjer heeft met recht de roem van Aalsmeer naar Alkmaar uitgedragen. Ver der waren ook reeds gladiolen, rozen, irissen en zelfs dahlia's verwerkt. We zagen zelfs een snoezige wagen, opgemaakt met de tere latyrus, een succesnum mer van het A.C.A., de milfleur van de grootste promotor van het corso, de heer Guus Verhoeven. Een tweetal muziekcorpsen, St. Caecilia en Excelsior, en de twee padvindersdrumbands zorgden voor een muzikale illustratie. De politie had handen vol, om het verkeer langs de route in goede banen te leiden; zij kweet zich uitstekend van haar taak. Het gehele corso was gemoto riseerd. We zouden eigenlijk moe ten zeggen getractoriseerd, want stoere tractoren trokken de mo numentale corsonummers door Alkmaars straten. Voorop een zevental Allis Chalmers en in de stoet verschillende Ferguson-trac- toren. Voor het Gerechtsgebouw wa ren zitplaatsen gereserveerd voor B. en W. en de gemeenteraad en i voor de dames en heren van het gehele Braderie-comité. En als wij dan enkele nummers afzonderlijk gaan bespreken, dan weten wc waarlijk niet, waar mee te beginnen, want alle num mers waren werkelijk af. De jury, die de prijzen zal moeten toekennen, heeft dan ook geen lichte taak. Het Braderie comité had zelf een zestal wagens voor zijn rekening genomen. In de eerste daarvan „Alkmaar, uw winkelstad", domineerden de gele rozen. In een andere, „Muziek en charme op de Braderie", wa ren het de blauwe irissen en de roze-rode anjers. „De Kaasdra gers" ontbreken niet in deze serie. Van de particuliere nummers noemden we reeds de fijne mil- paar van de Braderie in een glanzend zwarte limousine, met rode anjers versierd. Van de reclamewagens trok die van de N.A.C.O. bijzonder de aandacht. Het was een propa ganda voor het reizen per tou ringcar. NACO touringcars re den de helling op van een mo numentale bloemenberg. De Pon- tiac kwam met een tweetal keu rig versierde auto's. De fa. Zaad- noordijk had eveneens een kleu rige wagen, waarin de vrolijke noot niet ontbrak. De Amstel- brouwerij had een nummer in de vorm van een groot glas bier, om er dorst van te krijgen. Ver der noemen wij de fraai gedeco reerde wagens Austin for Ever van Jan Moeijes, die van de fa. Krom, van Henstra's Rijwielhal, van Garage Klaver, die de Re nault DE Franse bloem noemde, en het grote nummer van Rijn bende. De lange stoet, die geopend werd met twee auto's, waarin het bestuur van de Braderie en de gasten uit Aalsmeer gezeten wa ren, werd besloten met een ge weldige witte olifant; deze oli fant met zjjn lange snuit blies het prachtige bloemensprookje uit. Vanmiddag om twee uur zal het corso voor de tweede maal door Alkmaar trekken en wij twijfelen er niet aan, of het zal wederom een feest van schoon heid zijn, dat vele duizenden er van zal doen genieten. Na de opening maakte het gemeentebestuur en het Braderie comité een ritje met het speciale Braderie-treintje door de stad. Men ziet hier op de eerste rang burgemeester Wytema, rechts met de hoed in de hand mr. R. Veendorp, gemeente-secretaris, en het raadslid Piet van de Borden. De Alkmaarse Braderie kan wat haar uiterlijk betreft volkomen de toets der critiek doorstaan. Onze fotograaf maakte in het vroege morgenuur toen zulks nog mogelijk was deze aardige opname van een gedeelte op de Laat. In de middag- en avonduren kon men zich hier slechts voetje voor voetje voortbewegen. ALKMAAR Neen, de dames zijn niet vergeten door het Bra derie-comité en het was de con- ferencière, mevr. H. EliasSmit, die daarvoor de „mannen van de Braderie" een complimentje bracht aan het einde van de eer ste modeshow, welke om vier uur in 't Gulden Vlies werd gehou den. En die eerste show was al uitverkocht ook, terwijl toen de eerste afgelopen was de dames voor de tweede alweer in de rij stonden. Nu, de dames, die er geweest zijn, hebben er geen spijt van gehad. Zij hebben waar voor haar geld gekregen, want er was voor elk wat wils. Deze Braderie Modeshow had een aparte bekoring, omdat alle acht dames-modezaken er aan medewerkten en zo was er ook een onderlinge naijver om goed voor de dag te komen. De zaal van 't Gulden Vlies was door de gezamenlijke Alk maarse bloemisten alweer dus een staaltje van onderlinge sa menwerking (dat is iets speci fieks Braderieks) in een lust tuin herschapen; dat alleen was al een bezoek aan 't Gulden Vlies waard. Er werden 56 modellen getoond drie door elke firma, die al naar gelang er verschillende toi letten getoond werden, afwisse lend aan de beurt kwamen. Natuurlijk was aan de zomer- mode 1952 de meeste aandacht besteed. Er waren strapless mo dellen in zomerse tinten en aar dige dessins. Cocktailjaponnen, deux pièces en vierdelige en sembles. Van de wintermode 1952-1953, modellen afkomstig van de on langs gehouden fashionweek in Amsterdam, kregen de dames de primeurs te zien. De mantel van de fa Lienesch een lichte wol len mantel, die de indruk gaf van een sneeuwbui kreeg een extra applausje. Trouwens, er klonk meermalen een spontaan applausje op in de zaal, zoals bijv. voor het mooie cocktail- jurkje Black and White van de fa. Bruggemann, die ook met „Morning", een wijdgeplooide ja pon van dupion, veel succes rad De fa. Koster bracht enkele keurige tailleurs uit haar maat- afdeling en een sportief deux- pièces van yersey. Haar rode regenmantel was eveneens een succesnummer. Gerard Worm had enkele exclu sieve japonnen, o.a. een driedelig ensemble van geruite stof met rok en jumper. Een grappig geval was ook het model „Bergen". De fa. Heeger bracht behalve een vlotte tailleur enkele gedis tingeerde japonnen; vooral haar avondjapon, Moonlight, aange kondigd als een droom van bleu en zachtrose, was een succes. Vroom Dreesmann bracht het meer eenvoudige genre, en bood de service van een vporraad van nagenoeg alle maten, die gevraagd kunnen worden. De fa. Meyer Zn. had succes met een smaakvolle japon van imprimé en het model Ever Gla ze, terwijl de Gebr. Bervoets met de modellen Coquette en Darling eer inlegden. Met een serie avondjaponnen, zonder welke geen show geslaagd kan heten, werd deze Braderie show gesloten. Wij raden de dames aan, zelf een kijkje te gaan nemen, want er wordt meer getoond dan wij in woorden kunnen uitdrukken. Het geheel was uitstekend ver zorgd, waarvoor een woord van hulde past aan de heren Eckmann en Verhoeven, de organisatoren en de deelnemende firma's.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1952 | | pagina 3