Katholieke werkgevers vóór bezitsvorming der arbeiders W mat Ook de Partij van de Arbeid als partij in het beraad betrokken Prof. Mr. Lieftinck nam afscheid van Ministerraad IVOROL Financiën en Economie Eigen huis best bereikbare vorm van eigendom DrDrees besteedde rest van de dag aan opstellen van program Na loting: zes nieuwe P.v.d.A.-Tweede Kamerleden UW PUZZLE voorvand Prov. Staten van Noordholland Matroos pleegde moordaanslag Donker en Vorrink bij de formateur Naar wij vernemen Eervol ontslag aan dr. H. Hirscbfeld als geneesheer-directeur te Medemblik Teken van goede wil gevraagd BEURSOVERZICHT WOENSDAG 2 JULI 1952 PAGVNA b (Van een onzer verslaggevers) NIJMEGEN „De individuele bezitsvorming in brede lagen der bevolking wordt door de Katholieke Werkgeversvereniging aanvaard als een ideaal, dat met kracht moet worden nage streefd. Doch al degenen, die tot bezit willen geraken, moet de eis tot zelfwerkzaamheid worden gesteld. De katholieke werk gevers zijn van mening, dat zeker niet moet worden gestreefd naar één systeem, dat voor alle ondernemingen bruikbaar zou zijn, b.v. alleen de winstdeling. Voor de bezitsvorming komen verschillende objecten in aanmerking als daar zijn huwelijks uitzet, huisinrichting, eigen huis, grond en aandelen in centrale investeringstrust en in de onderneming. Maar het verkrijgen van een eigen huis verdient wel bijzondere belangstelling". propageren en er overtuigd mee te werken. Dit werd vastgesteld op een al gemene ledenvergadering der Algemene Katholieke Werkge vers Vereniging, welke Maandag te Nijmegen bijeenkwam. De ge hele middag was de bijeenkomst gewijd aan het vraagstuk der be zitsvorming bij de ondernemers, welk onderwerp de geestelijk ad viseur Dr. Cassianus Hentzen ofm en dg algemen secretaris Dr. J. H. Derksen inleidden. De eerste behandelde de principiële aspec ten van het onderwerp, dé twee de de practische. De overige conclusies van de bijeenkomst waren de volgende: De mate, waarin ondernemers de bezitsvorming, waarnaar de ar beiders streven, in de hand kun nen werken, is van twee belang rijke factoren afhankelijk, n.l. de financiële resultaten van de on derneming, welke op haar beurt onder meer door conjuncturele oorzaken wordt beïnvloed en door de fiscale politiek, welke op dit moment de beschikkingsmacht van de ondernemer over resulta ten naar de overheid overhevelt. De practische gronden, waarop de Katholieke werkgevers de in dividuele bezitsvorming als ide aal aanvaarden, berust op de be tekenis dezer bezitsvorming voor de verheffing en ontwikkeling der menselijke persoonlijkheid. Bovendien erkent men de bezits vorming als stabiliserend element in de menselijke samenleving. Een beroep op de ondernemers kan slechts dan worden gedaan, wanneer de arbeiders de spaar zaamheid zelf beoefenen en ijve rig hun talenten benutten. De steun kan worden erleend aan alle Nederlanders door de over heid en aan de werknemers in het bijzonder door vakorganisa tie en ondernemers. Een brugwachtersdochter had tijdens de Kerstdagen de verlo ving met een schipperszoon ver broken en dit was aanleiding tot veel narigheid geworden. Gister ochtend stond de 24-jarige ma troos van de binnenvaart terecht voor de Rotterdamse Rechtbank. Volgens de dagvaarding had hij het plan gehad de 18-jarige brug- wachtersdochter van het leven te beroven, althans zwaar lichame lijk letsel toe te brengen. De brugwachtersdochter vertel de dat zij met de jongeman ver loofd was geweest. Hij wilde ech ter na de verbreking van de ver loving haar niet opgeven, maar de kupap dronk te veel, vertelde zij. In de nacht van 19 op 20 April was zij wakker geworden in haar slaapkamer op de vierde etage van een huis aan de Prins Hen drikkade. Zij dacht, dat er iemand was, trok 't licht aan en zag toen haar vroegere verloofde, die haar bij haar keel greep. Tijdens de worsteling wist zij de gang te be reiken en gelukkig kwam er toen hulp- Verdachte had enige café's bezocht en kon zich van het ge beurde niets meer herinneren. De Officier van Justitie had het idee dat het toch wel ernstig gemeend is wat verdachte heeft gedaan, hoewel -hij niet geweten heeft hoe gevaarlijk zijn daad was. Hij eiste tegen de verdachte die straf rechtelijk 'n onbesproken gedrag heeft, een gevangenisstraf van tien maanden met aftrek. Mr. Ivens de raadsman, was van oordeel, dat er rekening gehou den moest worden met de diepe re oorzaken van het geval. Het meisje had o.a. souvenirs van de jongen, ondanks haar toezegging nog steeds niet teruggegeven, 't Drinken v.an zijn cliënt weet de advokat aan de omstandigheid, dat deze in dienst en wel in de West is geweest. Mr. Ivens vroeg tenslotte 'n voorwaardelijke straf. Over veertien dagen zal de recht bank uitspraak doen. De Katholieke werkgevers zijn van mening, dat, wil men tot een individuele bezitsvorming komen de overheid moet meewerken, verschillende obstakels uit de weg te ruimen. Zowel de hinder palen die aan het sparen in het algemeen als die aan het ver werven van bepaalde objecten in de weg staan. Met name denken de ondernemers hier aan extreem hoge belastingheffingen, aan de huur- en pachtpolitiek en aan de discriminatie in de sociale uitke ringen, b.v. de ouderdomsuitke- ringen op grond van bezit van eigen huis. Bovendien moet de overheid de subsidies op con sumptiegoederen en het collec tief woningbezit in dienst stellen van de werving van het persoon lijk bezit. En tenslotte dient de loonpolitiek minder gebonden te zijn, opdat de ondernemer bezits vorming bij zijn werknemers kan stimuleren. De Katholieke werk gevers doen een beroep op de vakorganisaties deze ideeën te Eerlijk onderzoek. Op de ondernemers zelf deed de organisatie een beroep 'n eer lijk onderzoek in te stellen in de eigen ondernemingen naar de be staande mogelijkheden en voorts nader te bestuderen langs welke wegen de eventuele mogelijkhe den kunnen worden benut. Welk systeem men ook zal volgen, het snaren van de werknemer staat op de voorgrond. Winstdeling, nu wordt in dit verband niet anders gezien dan als een der varianten van een spaarsysteem, die variant n.l. waarbij de bijdrage van de ondernemer afhankelijk wordt gesteld van de winst. Nognjaals \yoTdt ar uitdrukkelijk tegen ge waarschuwd. dat men de moge- lijkheden der winstdeling niet moet onderschatten. Uitdrukkelijk stelde de verga dering ook vast, dat de verplich ting tot medewerking aan de be zitsvorming voortvloeit uit de verhouding ondernemer-arbeider en niet uit die van mens tot mens of van burger tot burger. Zij is ook een voortvloeisel uit de soci ale verhouding, dus van groep tot groep en bindt dus niet krach tens de individuele of strikte rechtvaardigheid. Relatief fami- lieloon als eis van sociale recht vaardigheid dient eerst in de loon hoogte uitdrukking te vinden, al vorens van vervulling van de eiq tot bezitsvorming sprake kan zijn. De bezitsvorming kan niet te allen tijde worden verwezen lijkt, n 1. niet in de gevallen, waarin de toestand der onderne mingen of van het economische leven dit niet toelaat, wanneer ge vaar van werkloosheid dreigt en wanneer er onjuiste verhoudin gen bestaan tussen lonen en prij zen. VOORLOPIG BEPERKTE AFGIFTE SCHATKISTPAPIER Met het oog op de stijging, die het creditsaldo van 's Rijks schat kist bij de Nederlandsche Bank gedurende de laatste maanden in samenhang met de toeneming van de deviezenvoorraad heeft onder gaan, zal de agent van het minis terie van financiën na 1 Juli 1952 voorlopig in beperkter mate dan voorheen schatkistpapier afgeven. Het ligt in de bedoeling dat, wanneer de vraag naar schatkist papier groter mocht blijken te zijn dan het bedrag waartoe de agent van het ministerie van fi nanciën scbatkistpapier beschik baar stelt, de Nederlandsche Bank zodanig papier zal afgeven uit de portefeuille, door haar verkregen krachtens de overeenkomst van 26 Februari 1947 nopens de over gang op de Staat van de in Rijks marken luidende bezittingen van de Nederlandsche Bank. „jexus Christus bestaat niet" in Oost-Duitsland BERLIJN (K.N.P.) De ge schiedenisboeken die thans in de Oost-Duitse scholen worden ver meer noemen. In de verschillen de nieuwe geschiedenisuitgaven spreid, mogen Jezus Christus niet wordt thans verklaard dat „de wetenschap bewezen heeft, dat er geen Christus bestaat". Nadat hiertegen bij de Oost-Duitse au toriteiten door de kerkelijke overheden protest was aangete kend. vermelden de schoolboeken nu hét volgende: „Eertijds ont stond onder het volk de mythe van Jezus-CIhristus, de Godmens, die leerde dat men alle leed ge duldig moest verdragen. Deze mythe vormde zich onder de sterke invloed van andere Oos terse mythen". Adv ertentié) (Van onze parlementaire redacteur) De formateur dr. Drees heeft Maandagavond ruim anderhalf uur met de heer Tilanus, de voorzitter van de C.H.-fractie ge sproken. Dinsdagmorgen had hij eveneens een langdurig onder houd met mr. Donker, de voorzitter van de P.v.d.A.-fractie en de heer Koos Vorrink, de partijvoorzitter van de P.v.d.A. geza menlijk. Gistermiddag en -avond zou de formateur aan een concept-program gaan werken. De lijn, die dr. Drees in eerste aanleg volgt, is dus wel duidelijk. Hij heeft in de gesprekken met prof. Romme, dr. Schouten en de heer Tilanus nagegaan of en zo ja met welke eisen ten aanzien van het program K.V.P., A.R. en C.H. bereid zouden zijn om een door hem te vormen kabinet te steunen. De VVD liet Dr Drees, zoals gisteren reeds werd gemeld, bui ten deze peilingen als gevolg van de weinig hoop gevende verkla ring, die door het hoofdbestuur van de VVD werd uitgegeven. Vóór de formateur -de aldus ver kregen ervaringen in een concept program zou kunnen uitwerken, was als afsluiting van deze oriën terende fase echter nog het gis termorgen gevoerde gesprek met zijn eigen partij, de PvdA, nodig om te kunnen vaststellen hoe de PvdA staat ten opzichte van een compromis tussen KVP, PvdA, A.R. en C.H., zoals de formateur dat, als vrucht van zijn oriënte rende besprekingen zou willen nastreven. Niet gebruikelijk Hoewel in de verklaring van het hoofdbestuur van de VVD de kansen van 'n brede basis werden uitgesproken, tot op zekere hoog te in hetzelfde vlak ligt, heeft hte gistermorgen in politieke kringen toch wel enig opzien ge baard, dat de formateur ook de voorzitter van het partijbestuur van de PvdA ontving en nog wel gezamenlijk, met de fractievoor zitter. -Tot dan toe was het in ons officiële politieke verkeer niet gebruikelijk, dat door politieke partijen rechtstreeks invloed wordt uitgeoefend op de gang van zaken. Uit de omgeving van de formateur werd dit contact met de partijvoorzitter van de PvdA verklaard met een verwij zing naar de speciale verantwoor delijkheid, die op de PvdA na deze verkiezingen, is komen te rusten. Hoewel hiermede zeker niet alles is gezegd, wordt er in elk geval wel de al voor de hand liggende verklaring door onder- In de Maandag gehouden ver gadering van de ministerraad heeft de minister van financiën, prof. Lieftinck, afscheid genomen van zijn ambtgenoten. De minister-president sprak een van grote waardering getui gend. afscheidswoord, Dr. Drees herinnerde eraan, hoe 7 jaren geleden de heer Lieftinck zijn taak begon in een uiterst moei lijke periode, ho-e het hem gelukt was het bu-dgetaire en monetaire evenwicht te bereiken. Hij achtte het een grote voldoening voor dr bewindsman bij zijn afscheid te weten, dat budgetair Nederland m-eer vaste grond onder de voe ten heeft. Ook memoreerde hij de goede verstandhouding tussen de minister van financiën en zijn ambtgenoten. Minister Lieftinck verklaarde in zjjn antwoord, dat hij thans een stuk van zijn leven' afsluit, waarop hij met grote dankbaar heid terug ziet. Hij sprak de beste wensen uit voor Nederlands verdere ontwikkeling onder H.M. de Koningin en de hoop, dat' Gods zegen hierop zal rusten. ONTPLOFFING OP SCHEEPSWERF HAARLEM Gistermiddag heeft een ontploffing van een earbidketel enige consternatie veroorzaakt op de scheepswerf van Holland-Nautic in Haarlem- Noord. Een aantal ruiten moesten het ontgelden. Enkele personen liepen brandwonden op, die van niet ernstige aard bleken. Het begin van brand, gevolg van de ontploffing, werd door de Haarlemse brandweer, die direct was gealarmeerd, in de kiem ge smoord, waardoor de materiële schade betrekkelijk gering kan worden geacht. streept. De PvdA heeft bij deze verkiezingen de overtuiging ge kregen, dat er voor haar nieuwe mogelijkheden liggen en het wordt dus van partij-standpunt bezien een gewichtige vraag of deze mogelijkheden in de opzet, zoals de formateur die zich zou willen indenken, voldoende pers pectief ligt. Naast het sociale en fin.-eco nomisch deel van het program zal in elk geval ook de kwestie Nieuw-Guinea nog een moeilijke aangelegenheid zijn bij een even tueel samengaan van PvdA, en KVP. De formateur heeft Maandag, na afloop van de ministerraad, nog meer tijd overgehouden dan aanvankelijk verwacht mocht worden. Dr Drees benutte deze tijd voor een gesprek met minis ter Stikker, teneinde zijn inzicht werd een 30-jarige koopman uit Bussum, die op 28 Januari j.I. in Amsterdam-West een auto had gestolen, door de Amsterdamse Rechtbank veroordeeld tot 1 jaar gevangenisstraf met aftrek', is ir. J. W. Albarda, de be kende socialistische voorman en oud-minister van Waterstaat, die onlangs aftrad als lid van de Raad van State, benoemd tot comman deur in de Orde van Oranje- Nassau; zal de VARA op Vrijdag 4 Juli a.s. een televisie-uitzending ver zorgen vanhet Joegoslavisch Danstheater, dat, zoals men weet, momenteel een tournee maakt door ons land; hoopt de acteur Cor van der Lugt Melsert op Vrijdag 4 Juli a.s. zijn 70ste verjaardag te vie ren. Zijn voornaamste rollen wa ren onder meer „Barend" in „Op hoop van zegen" en „de pastoor" in „Leontientje" van Verneuil; is dr. J. C. Hoekendijk te Ge- nève in de gisteren gehouden zitting van de Generale Synode van de Ned. Herv. Kerk benoemd tot kerkelijk hoogleraar te Utrecht in de vacature prof. dr. Berkel- bach van der Sprenkel; werden door de Haagse politie twee kantoorbedienden aange houden, die werkzaam waren in een groothandel voor stofferings artikelen en die het laatste half jaar goederen van die groothan del te eigen bate hadden verkocht tot een bedrag van 5000 gulden. 's-GRAVENHAGE, 1 Juli. Na loting door het Centraal Stembureau zijn verkozen ver klaard om zitting te nemen in de Tweede Kamer voor de P.v.d. A. uit dertien candidaten de vol gende personen: De heren: Ir. S. A. Posthumus, F. J. Goedhart, J. J. A. Berger, Mr. Tli. J. A. M. v. Lier; mevr. A. C. Ploeg-Ploeg en de heer C. Egas. Onder de 6 thans na loting ge kozen P.v.d.A.-leden bevinden zich 3 zittende leden t.w. de he ren: Xr. S. A. Posthumus en F. J. Goedhart en mevr. A. C. Ploeg-Ploeg. Nieuwe verschijningen in de kundig medewerker en cursus leider aan de Volkshogeschool te Bakkeveen. Thans is hij land bouwkundig medewerker van de Dr. Wiardi Beekman-Stichting en organisator en agrarisch propa gandist voor de P.v.d.A. Mr. Theo Joh. Antoine Marie v. Lier werd 11 Mei 1916 te Heer len geboren. Nadat hij het gym nasium had bezocht, studeerde hij rechten te Leiden. Hij is direc teur van het gewestelijk arbeids bureau te Nijmegen en vice- voorzitter van de katholieke werkgemeenschap in de P.v.d.A. De heer Van Lier is ridder vierde klasse van de Militaire Willems orde. Meisje verdronken te Monnikendam MONNIKENDAM, 1 Juli. De eenjarige Cornelia Oudhuis wonende aan het Oudelandsdiikje te Monnikendam is in een on bewaakt ogenblik in de sloot ge lopen, die rondom de boerderij van haar ouders loopt. Toen het kindje werd opgehaald, waren de levensgeesten reeds geweken. in de buitenlandse vraagstukken .tot heden bij te werken en ver volgens spoedde hij zich naar het departement van financiën om daar de portefeuille van „finan ciën" over te nemen en ook nog een gesprek te voeren met de secretaris-generaal van dit de- gartement, dat dezelfde bedoeling ad als dat met de heer Stikker. Kamer zijn de heren J. J. A. Berger, C. Egas en mr. Th. J. A. M. van Lier. Jan J. A. Berger werd 18 Sep tember 1918 te Middelburg gebo ren. Nadat hij de HBS had be zocht, bekwaamde hij zich op het gebied van de soc. verzekering. Hij was werkzaam als hoofdcom mies bij een ziekenfonds en als secretaris van de Centrale Bond van Transportarbeiders. De heer Berger is nu secretaris van het N.V.V. en lid van~de Sociaal Eco nomische Raad. Cornells Egas, Fries van ge boorte, bezocht de Landbouw Winterschool te Groningen. Hij was landbouwkundig opzichter in de Noordoostpolder en landbouw- Advertentie) de beste tandpasta die men U raden kan Th. J. A. M. van Lier (PvdA.) (Van onze verslaggever) HAARLEM, 1 Juli. De wnd. voorzitter van de Provinciale Staten van Noordholland, Gede puteerde A. B. J. Prakken (P. v. d. A.), heeft vandaag bij ont stentenis van de Commissaris der Koningin, die met vacantie 'is, de gewone zomerzitting van de Staten geopend. Het was een korte bijeenkomst vandaag, waar na de zitting tot 22 Juli werd verdaagd, teneinde de Staten ge legenheid te geven de voorstel len in de commissies te bespre ken. Het was ook enigermate een feestelijke vergadering: de heer H. A. Vulik (K.V.P.) uit Amster dam was heden juist 25 jaar Sta tenlid en werd deswege geluk gewenst. De Staten benoemden met 53 stemmen op die heer J. Groen (K.V.P.)9 op de C.P.N.-man M. Harmsen en 1 stem op jubilaris Vulik de heer Groen opnieuw tot buitengewoon lid van Gedepu teerde Staten, die in de vergade ring van dat college zal mede stemmen indien anders de stem men zouden staken ingeval een beslissing volstrekt wordt gevor derd. Ook werd op de meest eervolle wijze op dienis verzoek ontslag verleend aan dr. H. Hirschfeld als eerste geneeslheer-directeur van het Prov. Ziekenhuis te Me demblik, zulks per 1 Auig. a.s. in verband met ziin benoeming tot geneesheer-directeur van de Psy chiatrische Inrichtingen „Brink- greven" en het St. Elisabeths, gasthuis te Deventer. Het ontslag gaf de beer Prak ken aanleiding tot zeer waarde rende woorden met betrekking tot dr. Hirschfeld: „een bekwaam geneesheer, een goed directeur en eer» man van brede eruditie". Gedeputeerdp Prakken wiens toe. spraak instemmend applaus van de Staten uitlokte, herinnerde er aan, hóe dr. Hirschfeld die te Leiden studeerde en in 1936 te Groningen promoveerde op 8 Oct. 1938, toen 37 jaar oud, tot geneesheer-directeur in Medem blik werd benoemd. Op 24 Maart 1943 werd hem een ontslag ver leend dat hem tot ere strekte en dan ook na de bevrijding weer ongedaan werd gemaakt, gevolg van een conflict met de 15 Nov. 1942 opgetreden nationaal-socia- 'istische commissie van toezicht. Dr. Hirschfeld weigerde nl. mede te werken bij de benoeming van een „partijgenoot" tot hoofdver pleger en bij de propaganda voor „Winterhulp". De voorzitter sprak met grote waardering over het werk van de scheidende func tionaris en over de manier waar op het werd verricht. Namens de Provinciale overheid wenste hij dr. Hirschfeld nog vele jaren van vruchtbaar werken. (Advertentie) IBij zonnebrand, doorzit - ten, schrijnen, smetten Nr. 43 HORIZONTAAL: 1. collectieve naam v.d. eilanden in de Grote Oceaan 6. bekend voetballer 7. wandversiering 9. dwaze 11. roofdier 13. Oosterse naam 14. grap 16. telwoord 17. en andere 19. bijwoord 2U. dwarshout 21. adellijke titel 22. voorzetsel 23. rang in het leger 24. te weten 2b'. familielid 28. soort onderwijs 30. oppervlaktemaat 32. bosgod 34. hekel hebben aan 36. voorzetsel 38. vallei 39. rechtsgeleerde VERTICAAL: 1. duin rond wafeltje 2. nor 3. slede 4. bijwoord 5. wondvocht 6. vis 8. vr. munt 9. zeeman 10. rustend predikant 11. voorzetsel 12. cijferen 15. geb. in O.-Europa 18. kloosterhoofd 19. takje 23. na emge tijd 25. vloeistof 27. nagerecht 28. stad der oudheid 29. uitroep 31. opstootje 33. roem 35. groet 37. technische hogeschool Oplossing kruiswoordraadsel no 42: Horizontaal: 1. Schotland; 8. noot; 9. leeg; 11. oer; 12. est: 14. ter: 15. os: 16. ketel; 18. lo; 19. bok; 20. nar; 22. wrak; 23. kepi; 24. leb: 26. eem: 27. gd, 29. negen, 31. lig, eis, 34. artikel, 35.mee, 36. nein, 38. Deen, 39. Friesland. Verticaal: 1. soes, 2. Cor. 3. ht. 4. tast, 5. al, 6. net, 7. deel, 8. Noorwegen, 10. Groningen, 12. eek, 13. ten, 16. koken, 17. laken, 19. bal 21. rem, 25. bea, 26.eet, 28. dief, 30. gras, 31. leed, 33. sir. 35. men, 37. ni. 38. da. Van het wereldtoneel Er is elk moment een nieuwe nota van het Westen aan Moskou te verwachten over Duitsland. Wat de inhoud precies zal zijn is onbekend. Er bestaan slechts aan wijzingen, waarvan een verkla ring van een hoge ambtenaar van het departement van buitenland se zaken in Washington er één is. Deze functionaris uit de di recte omgeving van Acheson verwacht een „vragen van een teken van goede wil' aan de Sovjet-Unie. Het betekent dus een voortzetten van de eenmaal uitgestippelde diplomatieke ge dragslijn van de Gróte Drie. De eenvoudige formulering „vragen van een teken van goede wil" houdt immers in, dat Wash ington, Londen en Parijs nog steeds blijven aandringen op het schenken van practische waar borgen van Russische zijde aan het Duitse volk, opdat een her eniging en verkiezing van een Duits bewind in volle vrij heid kunnen geschieden. Er is evenwel geen enkele symptoon, dat een sportief ingaan van het Kremlin op dergelijke reeds eer der gedane Westerse voorstellen thans zou rechtvaardigen. Het verleden geeft op dit stuk van zaken weinig hoop! Toch is alles in wezen zo eenvoudig. Zodra Moskou te kennen geeft, de han gende geschillen rond de confe rentietafels van de V.N. tot een oplossing te willen brengen en het IJzeren Gordijn optrekt, zou den angst en vrees voor een nieuwe verschrikkelijke wereld brand uit de harten van de men sen worden gebannen. Sir Vincent Tewson, voorzitter van het ver bond van internationale vrije vakorganisaties, heeft in zijn ope ningsrede tijdens een bijeenkomst in West-Berlijn de Russen uitge daagd blijken van vrede en voor al van verlangen naar vrede te leveren. Tegelijkertijd blijft het Westen Rusland ondubbelzinnig tonen van geen enkele agressie gediend te zijn. Het was de reden waarom dezer dagen Acheson naar Berlijn is gegaan en de West-Berlijners moed heeft ingesproken. Eenieder begrijpt, dat zijn woorden indi rect gericht waren tot Stalin. De Russen weten maar al te goed, dat het Westen geen duimbreed teruggaat. Het is daarom opmer kelijk, dat de Sovjets in Duits land geen dreigender houding hebben aangenomen en zelfs da den van geweld op grote schaal hebben nagelaten, we mogen er blii mee zijn, maar het is incon sequent gezien de Russische poli tiek en de geuite dreigementen. Vreest hte Kremlin een conflict op grote schaal, of acht het de tijd nog niet rijp? Zolang de si tuatie zo is, blijft het uitermate verstandig van het Westen om nogmaals de voelhorens uit te steken. Een oorlog kan ook ont staan door een grove onvoor zichtigheid eneen fout kan dan even goed gemaakt worden in Moskou als b.v. in Washington. In een periode van een geladen diplomatieke spanning is alles mogelijk. Een nieuwe nota zal geen verlichting in deze spanning geven. Hoogstens wordt de hou ding met het tonen van dit enge lengeduld er moreel sterker op. En het laatste is en blijft een sterke troef in het spel. CENTRUM STAATKUNDIGE VORMING In de onlangs gehouden jaar vergadering van de bestuursraad van het Centrum voor Staatkun dige Vorming heeft de wnd. voorz. Prof. Mr. A. La de Block, het voorzitterschap overgedragen aan Prof. Mr. W. C. L. van dei- Grinten. Het bestuur van het Centrum is thans als volgt sa mengesteld: Prf. Mr. W. C. L. van der Grinten te Tilburg (voor zitter), Mag. Dr. J. G. Stokman O.F.M. te Utrecht (Vice-voorzit- ter), Mr. Dr. Th. W. F. Speet- jens te Venlo (penningmeester). Drs. J. H. L. Albers te Bilthovem, Mr. A. M. Engels te 's-Graven- hage, Mr. Ph. A. M. Hillen te Arnhem, Mr. H. P. A. M. Mast boom te Oud-Gastel, Dr. L. G. J Verberne te Breda (leden). Me vrouw M. van Nispen tot Seve- naerRuijs de Beerenbrouck te Warnsveld, Prof. Mr. A. L. de Block te 's-Gravenhage (advise rende leden). Secretaris van het bestuur, tevens directeur van 't bureau van het Centrum is Drs. J. M. Aarden te Voorburg. KALMER BIJ VASTE ONDERTOON AMSTERDAM, 1 Juli Dank zü de buitenlandse belangstelling heeft de Effectenbeurs een aardi ge stimulans gekregen. Traden de binnenlandse kopers slechts uitermate aarzelend op, resoluut zijn daarentegen de aankopen van Amerika en Zwitserland, die vooral gisteren het Damrak een veel beter aspect hebben gege ven. Vandaag was de stemming nog zeer goed te noemen, maar was de activiteit een stuik kleiner. Op de wederom hoge dollarkoers voor olie, die vanmorgen 85 no teerde werd hier een notering bereikt van 320. Daaromheen bleef het hoofdfonds zich bewe gen, maar het slot kwam iets er onder. De converteerbare obliga tion Koninklijke behielden het vorige niveau en wat de andere hoogtepunten van gisteren be treft: H.V.A. zette de stijging voort tot 96 en Algemeene Ex ploratie was op 116 iets in re actie. Billiton 2 werd vernomen op 184. Ook de cultuurfondsen delen in de opwaarts lijn, die de markt deze dagen vertoont. Zowel voor de rubbers als voor de suikers en de tabakken zijn de kopers ko men opdagen. Wat de laatstge noemde betreft concentreerde de belangstelling zich op de certifi caten Deü Maatschappij, die tot 76 opliepen. Diverse suiikerfond- sen waren va9t gestemd, met na me H.V.A. en Amsterdam Rub ber verbeterde 3% punt. Over 't algemeen dus wederom een op gewekte markt, maar met op merkelijke kleinere omzetten. In scheepvaart was weinig te doen en bleven de koersen onveran derd. Intternationale Induistrie- fondsen lagen eveneens aan de vaste kant, vooral Unilever, die -Maan werden tot 171. Ook Pi tos aandelen deden vandaag mee. De Staasfondsenmarkt was vrij wel onveranderd. Nieuwe directeur Hoogovens Door de algemene vergadering van aandeelhouders der Konink- Nederlandse Hoogovens en Staalfabrieken N.V. is benoemd tot lid van de directie Ir. P. van Delden. Voorts is de heer van Delden benoemd tot lid van de directie van Breedband N.V. in de vergadering van aandeelhou ders van laatstgenoemde ven nootschap. Verdere concentratie Hypotheekbanken De N.V. Utrechtse Hypotheek bank heeft met de N.V. Nationa le Hypotheekbank besprekingen gevoerd om tot eer» nauwere sa menwerking te komen. Aan be langhebbenden in de Nationale Hypotheekbank wordt thans het volgende aanbod gedaan: f 150 voor een bewijs van deelgerech- üglheid. 1 aandeel Utrechtse Hy- poheekbank cuim dividend 1952 en bijbetaling van f 200. voor 2 aandelen „Nationale", f 125 voor één aandeel Nationale er» f 900 voor een oprichersaandeel. Vrij wel alle commissarissen en direc teuren zulen over een weer wor den benoemd. Nog geen jaarverslag Droogdok „Soerabaya" Wegenis de nog bestaande on zekerheid omtrent de fiscale be palingen in Indonesië inzake her waardering van verschillende ac tiva na de laatstelijk getroffen monetaire maatregelen kan de N.V. Droogdok-maatschappij „Soerabaja' nog niet overgaan tot publicatie va-n het jaarverslag over 1951. De directie deelt nog mede dat de bedrijfsresultaten over 1951 bevredigend waren en dat het bedrijf in het lopende jaar goed van orders is voorzien Naarden leent f 1.000.000 De raad der gemeente Naarden heeft Maandagavond B. en W. gemachtigd tot de uitgifte a 100 pet. van eeni obligatielening al f 1.000.000, tegen een rente van 4 1/4 pet. Deze lening is reeds in haar geheel geplaatst bii een geldschieter. Ned.-Indonesië Steenkolen Handelmij. verhoogt dividend De N.V. Nederland-Indonesii: steenkolen handelmaatschappi heeft 1951 afgesloten met eer» sal. do winst van f 180.251 (f 110.535) waaruit een dividend van 9 pet wordt voorgesteld (7 pet.). He' verslag meldt dat de transpor teurs te Tandjong-Priok voortdu rend in bedrijf zijn geweest. E werden minder kolen gemanipu leerd, doch wel meer andere goe deren. PLAN-SCHUMAN PARIJS. De Franse minister van buitenlandse zaken heeft gisteren meegedeeld, dat zijn re gering wil, dat het hoofdbureau voor de West-Europese kolen- en staalgemeenschap in Straatsburg gevestigd wordt terwille van het contact met de Raad van Europa. V

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1952 | | pagina 5