Attracties in velerlei vorm om van kijkers kopers te maken Vier f voor I Vier-jarig jongetje in Hoornse Vaart verdronken Een kwartje voor een fiets 25-jarig ambtsjubileum van de heer A. Schouten Prachtige huisvlijtproducten waaraan jaren gewerkt werd Voorproefje van wintermode Pittige sport 21 nieuwe woningen dank zij succesvolle nationale lening Het is tot Telkens nieuwe verbazing AGENDA Waarom geen afrastering? Nieuws uit de modeshows Tragisch sterfgeval Jaarvergadering woningbouwvereniging Tien huizen voor plan-Centrum 100 straa defile PAGINA 2 DONDERDAG 3 JULI 1952 ALKMAAR. De Braderie biedt vele bijzonderheden, in alle mogelijke variëteiten en op allerlei gebied. We kunnen niet nalaten nog eens even op de miniatuurkermis van de heer Theo den Uijl uit Gorinchem terug te komen. Aan de buiten kant lijkt het standje van de heer Den Uijl op de Laat werke lijk naar niets. Maar voor een kwartje krijgt men daar bij zonderheden te zien, waarover men zich zal verbazen. Men ziet daar een nabootsing van de ouderwetse stoomcaroussel van Anton Benner, welke in 1946 op het Malieveld te Den Haag is afgebrand, daarnaast staat zijn cake-walk opgesteld, verder ziet men Kunkel's zweefmolen en de rakettenbaan van Evert Dauphin. En verder alle mogelijke an dere attributen, die bij de kermis behoren: orgels, waarin op ver nuftige wijze een onzichtbaar weggewerkte loudspeaker ge bouwd is; de motorwagen, die de mechanische inrichtingen aan drijft en de kermiswagens, waar in de inrichtingen in onderdelen worden aan- en afgevoerd. Deze miniatuurkermis is dertigmaal zo klein als de inrichtingen zelf zijn of waren. Dit geldt voor alle on derdelen, zodat men kan begrij pen, dat er minuscule onderdeel tjes bij zijn, waarvan het maken menig zweetdruppeltje zéi heb ben gekost. Niet minder dan 15 jaar heeft de heer Den Uijl er aan gewerkt. Alles is vervaar digd van triplex of sigarenkist jeshout, tot in de fijnste onder delen authentiek. Mevr. Benner heeft zelf verbluft en ontroerd staan kijken naar het model van haar stoomcaroussel; zij werd er zó door in beslag genomen, dat zij bij die gelegenheid de laatste trein gemist heeft. Architecten, die zich juist hiervoor bijzonder interesseren, hebben verklaard, dat de oorspronkelijke bouwstijl precies is nagebootst. Momenteel is de heer Den Uijl aan het werk om de inrichtingen vol-automa- tiseh in werking te stellen. Over 14 dagen gaat hij naar Rotter dam, daarna komt hij in Breda naar het feest ter gelegenheid van het 700-jarig bestaan van die stad en dan naar de wereldten toonstelling „l'Universion" te Parijs. Boekenkastjes-bed Een eind verder gelopen, tref fen we de heer Tros aan, die naast alle mogelijke aantrekkelij ke meubelen etc. 'n nieuw slaap- meubel aan de man brengt, dat uiterst practisch is. „Een uitvin ding gewoon", zou men zeggen. Het is een opklapbed, dat er als een rank boekenkastje uitziet en met één handbeweging staat het geval in horizontale stand, zodat men onmiddellijk onder de wol kan kruipen. Men zet het neer, waar men wil, het behoeft zelfs niet aan de grond bevestigd te worden. Zowel bij het op- als neerklappen blijft het meubel vlak tegen de wand staan en het neemt daardoor slechts een klei ne ruimte in. K.A.B.-HOEKJE Waar zullen we het deze week anders over hebben, dan wat da K.A.B. het mooiste noemt van haar beweging: Herwonnen Le venskracht, die deze week in 't gehele land m het teken van de belangstelling staat omdat zij a.s. Zaterdag en Zondag de sinds tal van jaren herhaalde bloe men- of speldjes-dag houdt. Zowel pers als radio zulien het deze week hebben over H.L. en tevens over Santos. Welk een verschil bestaat er tussen het werk van H.L. toen 't in 1913 ■begon en thans. Toen geen Ziektewet, toen geen Zieken fondswet, toen een slechts klein aantal kleine sanatoria. Toen geen, althans een te geringe kennis omtrent de gezondheids leer. Evenmin bestond de Inva liditeitswet. En in die woestijn van gebrek aan sociale toestanden, kort voor het uitbreken van de eerste we reldbrand werd door het toen bestaande R.K. Vakbureau (de voorganger van de nu bestaande K..A.B.) een voorstel van de Typografen aangenomen, tot het stichten van een fonds ter be strijding der t.b.c., dat later de naam van „Herwonnen Levens kracht" verkreeg. Interessant is het te bladeren in die oude jaar verslagen. Over welke bedragen het ging? Een verpleegprijs van f 1.50 per dag. Hoe men in ge heel 1913 een bedrag ontving van de verschillende aangesloten bonden van.f 575. En toch, men ging door, inen hield vol. En toen dan eindelijk in 1918 de oorlog langs de grens weer eens luwde en Nederland uit de boeien van angst los kwam bouwde men in Apeldoorn het Sanatorium: van hout; het was maar een noodsanatorium, waar een dokter uit Warmenhuizen als eerste directeur benoemd werd. Het was onze thans zo be kende Prof. Bronkhorst. Het sanatorium was een nood- sanatorium. In 1930 en 1931 ont stonden plannen voor een nieuw sanatorium. Het werd 1932, maar de bouw ging voort. Geheel op eigen kosten zonder enige hulp van de Overheid, bouwde de Katholieke Arbeidersbeweging, Een kind kan de was doen Zeer aantrekkelijk voor de huis moeders, die er dan ook in drom men naar komen kijken, is de demonstratie bij het Hollandse IJzermagazijn fa. de Wild N.V., o.a. met de Miele wasmachine in drie types: met gas- of elec- trische verwarming en zonder verwarming; in emaille of koper verchroomd; er zijn stalen en Kouten kuipen; er zijn er met en zonder wringers; de slijtage van de was is miniem; de hoeveel heid was, die men in één keer kan behandelen, varieert, al naar gelang de grootte der machines, van 3 tot 8 kg (droog). De voor malige prijzen zijn thans vermin derd met wat vroeger aan weel debelasting moest worden be taald; de verkoop geschiedt via de erkende handelaars en er zijn ook op de Braderie verschillen de stands, waar men zich een dergelijke wasmachine kan aan schaffen. Voorts demonstreert de fa. de Wild nog met een „Pres tige" snelkookpan, iets voor vrij gezellen. Alles wat men wil eten, gooit men er maar in en na even gesudderd te hebben, is het potje kant en klaar. Tenslotte vindt men hier ook de Multi-mix, een apparaat, dat huismoeders veel werk uit han den neemt. U moet maar eens gaan kijken. Mechanisch voetbalspel Aan de andere zijde van de Laat staat het voetbalveld van de heer H. de Jong uit Veendam, die daar zijn mechanische voet ballers, waaraan hij 22 jaar ge werkt heeft, vertoont ten bate van de E. K. Jeugdbeweging. Het is een ingewikkeld machien, dat een hele voetbalmatch vertoont. Eerst wordt het Wilhelmus ge speeld op 22 fietsbellen; dan ko men de supporters op de tribune, daarna ziet men een voor een de spelers het veld betreden. De scheidsrechter blaast op zijn fluitje, tuut, tuut, en dan ont wikkelt er zich een voetbalspel, dat men nog nooit aanschouwd heeft. Als er enkele minuten ge speeld is, blaast de scheidsrechter weer op zijn fluitje en er is twee minuten pauze met muziek. Na de rust golft het spel weer op en neer en zoEn als de goed- leidende scheidsrechter het ein de blaast, tuut, tuutdan dui ken de supporters weer onder de tribune, de spelers verdwijnen en het apparaat, dat een wondere wereld is van rollen en stange tjes en fietskettingen, staat stil. Sommige onderdelen ervan zijn vervaardigd met schoenmakersge reedschappen. De heer De Jong is overal in Nederland al ge vraagd. Dit mag U niet missen. U vindt het vor het K.A.J.-huis op de Laat. In vogelvlucht- Vlak daartegenover treft men een stand aan van de Vereniging tot Zorg voor leerlingen en oud leerlingen van de school voor Bijzonder Lager Onderwijs aan 't Victoriepark. Men vindt er het werk van de jongens en meisjes, matten, kleedjes, vegers, stoffers, zwabbers, alles goed vervaardigd, terwijl men een van deze jon gens een mat kan zien vlechten, wat bijzonder aardig is om te zien. Voor de zaak van zijn va der laat Jan Kalksma zijn pot tenbakkerij in werking zien, d.w. z. men kan het gehele procédé volgen van witte Engelse, klei tot aan het artistiek afgewerkte eindproduct. Een paar stappen verder is een speelgoedpaard on ophoudelijk aan het dansen in een klein glazen kastje van de fa. Ibink. En dat doet ie niet zo maar voor niks. Om zijn buik zit een Pontiac horloge, dat te gen alle schokken „kan" en bij de minste beweging zichzelf op windt. In „De Lichthoek" van Jan Buis ziet men het mechanisch vervaardigen van standaardvoet jes in alle mogelijke vormen. In de stand van Hille op het Kerk plein is een grote pakmachine bezig de heerlijke Hille ontbijt koeken in een minimum van tijd van een papieren wikkel te voor zien. Doggenaar in de Langestraat heeft een fabrikant van Delfts blauw aardewerk aan het werk gezet. Bij de fa. de Raat, ook in de Langestraat, kunt U met een röntgenapparaat zien, hoe U in uw schoenen staat; als U zich wilt laten uittekenen, kunt U bij Krom terecht. U weet wel: Ik kom van Krom. Koster demon streert met een fel sproeiende douche, hoe dicht de regenjassen wel zijn. Dan gaat U de hoek van de Langestraat om, de Mient op, waar men U in het Kaashuis van een zeldzaam, ondefinieer baar baksel Iaat proeven, dat heerlijk smaakt. Men vertelt U er dan bij, dat het gemaakt is met het Unilever Product Dia man tvet: schuimt niet, walmt niet, spat niet, smaakt wél en is uiterst voordelig. Heeft U wel eens water zien branden? Dat bestaat ook niet! Dat konden alleen de oude Grie ken en deze uitvinding is verlo ren gegaan. Maar op de Nieuwe- sloot presteert de Fa. C. A. T. Vijn het, ijs in de zon te leggen, zonder dat het smelt. Men de monstreert daar met een koel machine van 5000 K cal. 4 P.K. De leidingen aan deze machine zitten vol met ijs-rijp en zijn zo koud, dat de eraan vastgekleefde stukjes ijs ondanks de zonne warmte, toch niet smelten. Dat waren zo aardige bijzon- derheidjes van de Braderie. Er zijn er natuurlijk veel meer, die we niet alle kunnen vermelden. Het zijn evenzovele blijken can vernuft en initiatief, die de Mid denstanders tonen, om toch maar hun producten en artikelen aan de man te brengen. Zij hopen daarbij, dat de kijkeks allemaal kopers worden. Wij sporen U aan te gaan kijken; het kopen is aan Bioscopen: HARMONIE: Er kan nog meer bij. alle leeft. VICTORIA: Een Amerikaan in Parijs, 18 jaar. CINEMA AMERICAN: Cir cus Arena, alle leeftijden REX: Legershow in Tokio 18 jaar. Apotheken: Apotheek Hartong v. Ark, Langestraat 1. Apotheker: J. v. d. Mark. TENTOONSTELLINGEN: Bovenzaal „Het Huis met de Pilaren": tot 1 September tentoonstelling werken van Jac. J. Koeman. BRADERIE De derde dag 10 uur: opening met muziek 11, 2, 4 7.30, 9.30 Modeshows in „Het Gulden Vlies" 12 uur: aankomst Sterrit tractoren o-p Canadaplein. 2 uur: Tractoren défilé 3 uur: Tractoren-behendig- heidswedstrijden op Ca nadaplein. 5 uur: Luchtsensatie Variété •711 uur: 4 muziekcorpsen op verschillende punten van het Braderie terrein. 10 uur en 11 uur Venetiaans Waterfeest op het Doden veld. De gehele dag feesttreinties er» attracties bij de deel nemers. (Braderie hoofd, kantoor Wapen van Heemskerk, tel. 5566). Muziek op de Braderie ALKMAAR. Tijdens de Bra- deriedagen zendt de Fa. Kamper, radiohandel op de Laat, opnamen uit van het orgel van de beken de Alkmaarse orgeldraaier Hal- ler. De opnamen zijn gemaakt op de type-recorder. ALKMAAR. Gisterenmid dag omstreeks kwart over viii is Nico Dekker, een 4-jarig jon getje uit een gezin van zes kin deren uit de Houthavenstraat op een onverklaarbare wiize in het water van de HGornse Vaart ge vallen en verdronken. Omwonenden, die, nadat zij gewaarschuwd waren, onmiddel lijk toesnelden en kunstmatige ademhaling hebben toegepast, konden het knaapje niet meer redden. Dokter van der Kolk, ge assisteerd door de heer L. Vis, die daar toevallig vertoefde en de heer N. Wiese heeft ongeveer een uur lang alles gedaan wat menselijkerwijze te proberen was en de jongen 2 hartinjecties ge geven, terwijl men oog nog met Landbouwstand onder water ALKMAAR Gisterenmiddag is er een ongelukje gebeurd met de sproeiwagen, die enkele ma len door de stad is gereden om de straten wat op te frissen. Toen de wagen op de Nieuwesloot werd gevuld, barstte de slang en de straal schoot recht op een ijzerwarenstand toe, die van on der tot boven werd natgespoten. Vijf paar nylons tegelijk ALKMAAR Gisterenmiddag is in een winkel een vrouw op heterdaad betrapt bij het stelen van niet minder dan vijf paar nylons tegelijk. ALKMAAR. Tijdens de mode-shows, die dagelijks, en tot grote voldoening van het grote dames-publiek, in 't Gul den Vlies worden gehouden, werden verschillende nieuwe snufjes van de komende winter mode voorgedragen. We willen dan ook, voorzover dat nog niet eer-der gedaan is, iets zeggen over al dat schoons, dat we in anderhalf uur tijd te genieten kregen. Op de eerste plaats was daar de gezellige muziek van de pianist Tony Schifferstein, van de radio welbekend, de keurige service van 't Gulden Vlies en de fraaie aankleding van de zaal door de Alkmaarse bloemisten. De zo-merd'rachten, waarin uiteraard weinig nieuws gebracht kon worden, lieten ons veel groen met wit zien en vaak de lage ceintuur, die meer in de mode komt. Verder waren de ALKMAAR. Bij de reuze voetbal op de Braderie tegenover de kerk ontvangen de bezoekers van de Braderie een puzzle- formulier, dat voor hen het voor deeltje kan opleveren van een fiets te winnen voor slechts één kwartje. Zij behoeven slechts de puzzle op te lossen en de oplos sing mèt een kwartje in te leveren op de adressen, op 't formulier vermeld. Wij volgden dezer dagen een gesprek van twee voetbal- enthousiasten, die elkaar zo'r, beetje hielpen de moeilijke klip pen, die deze sport-puzzle ople vert, te omzeilen; de een hielp de ander en zo kregen zij samen de goede oplossing. J-an wist met welke sport al gemeen beoefend werd, voor dat met de voetbal het geval was. Riet wis-t het wel en vertrouwde zijn vri-endje toe, dat hier cri que-t bedoeld werd. Piet wist maar niet welke sportbond er bedoeld werd met 2526, doch Jan wist te vertellen, dat het de B(oks)-B(ondO was. Geen van beiden wis-t wat nu eigenlijk het spreekapparaat van de verslag gever was. Jan -dacht, dat het een ballpoint was en Piet had wel eens gehoord van schaar- en lijmpo-t. Zij gingen bij een oudere sportvriend te rade en die ver telde, dat bet hier een radio- reporter betrof en dat zij-n appa raat de „mik-e" was, een woora, dat men weliswaar met in een woordenboek vindt, doch dat m de kringen van de radio-sport- journalistiek algemeen bekendis. En wie is die bekende wielren g-esteund -door alle comité's en ner van 7 48 verticaal, vroeg leden in het land, een geheel nieuw sanatorium, dat elke cri- tiek kan weerstaan: Berg en Bos door zovelen bezocht, om er genezing te vinden. Allen die da-ar waren -den-ken steeds met vreugde terug aan hun sanato rium. En nunu gaat Her wonnen Levenskracht ook nog haar taak uitbreiden. Dit wordt mogelijk door de nu bestaande sociale wetten, dat mo-et nog verder mogelijk ge-maakt worden door onze bloemendagen. Herwonnen Levenskracht w-ordt een gezondheidsdienst, die op alle terreinen van de ziekte haar weldoende geest en zorg wil uit strekken. Laten velen dan ook helpen bij de op a.s. Zaterdag te houden speldjesdag. OOK OP DE HOOGTE Langs de Braderie-stands lopend, zagen wij Woensdag middag twee school-vrije jochies van een jaar of zes zeven op de Laat in de me nigte voortschuiven. De een vroeg de ander in alle ernst: „Welke winkel vind je mooier Kees, die van Vroom of die van V. en D.? Een vraag, waar Keesje blijkbaar geen antwoord op wist. Wij trouwens ook niet! Piet aan zijn vriend, waarop Jan prompt antwoordde, dat dit Le(e)ne was. En zo wisten ze samen toch de niet-gemakketijke puzzle op te lossen. Zij leverden de oplossing in met hun kwartje en zitten nu op de fiets te wach ten. Waarmee wij maar willen zeg gen, dat het niet zo'n toer is, om zich een kans te scheppen voor een kwartje een prachtig Turner rijwiel te verkrijgen. Loopt u nog even bij de Voetbal aan op de Braderie? Ook aan het bureau van het N.H.D. k-unt u een p-uzzie-formuiier in ontvangst nemen. En na invulling inleveren JEUGD EN OUDERDOM fN HET FEESTTREINTJE ALKMAAR. Uitgenodigd door het Braderiebestuur, heo- ben de kinderen der Alkmaar se kleuterscholen ,en de ouden van dagen een heerlijke rit door de stad kunnen maken met het f eesttreintje. In de morgenuren waren de kleuters aan de beurt, die van de tocht langs de stands genoten, later op de ochtend reden de ouden van dagen hun feestelijke rit door de steeds drukker wordende straten. Een aardige geste van het Braderie-comité, dat door allen ze-er op prijs werd gesteld. Nieuwe vloer in Museum ALKMAAR Nadat de cen trale verwarming in het stadhuis op non-actief was gekomen, is men m-et man en macht begonnen met de aanleg van een nieuwe vloer in het Stedelijk Museum. Er komt het nieuwste van het nieuwste, een luchtverwarming waarbij de warme lucht boven in de zaal valt. De temperatuur wordt dan zodanig, dat het er in de winterdag behaaglijk wordt Niet te warm, dat is voor de schil derijen nadelig, verzekerde ons de heer Wortel. De buizen langs de vloer worden weggewerkt waarna er een cementhoudende vloerbedekking komt waarover- heen weer linoleum. Het zal ech ter nog wel enkele weken aanlo pen, aleer het geheel gereed is. Dan zal echter het museum er niet alleen keurig uitzien, maar ook weer aan alle, vandaag de dag te stellen, eisen kunnen vol doen.. TEGELS EN TULPEN ALKMAAR. ln de maanden JuliSeptember zal op de bo venzaal van het Stedelij-k Mu seum een tentoonstelling worden gehouden onder de naam: „Te gels en tulpen". Het ceramiek behoort groten deels tot de collectie-v. Tijen, in bruikleen bij het Sted. Museum; de olieverf-schilderingen, aqa- relien en tekeningen zijn afkom stig uit de verzameling van dr. W. E. de Mol bekend weten schappelijk onderzoeker op het gebied van de bloembollencul tuur. De opening Woensdagavond 9 Juli, 8 uur, zal worden verricht door de Burgemeester van Alk maar mr. H. J. Wytema. Door dr. W. E. de Mol zal e-en inlei dend woord gesproken worden. A.O.G. I tweede op het ADO-tournooi ALKMAAR. Het eerste elf tal heeft het lang niet slecht gedaan op het aardbeientournooi in Heemskerk. Uitgenodigd hier voor waren Tybb I, Leonidas 1 en A.O.G. 1. Zelfs ondanks 2 invallers heeft A.O.G. het klaar gespeeld tegen alle dri-e gelijk te spelen, terwijl Tybb 1 en ADO 1 2 klassen hoger spelen en Leonidas 1 een klas hoger is. De eerste wedstrijd tegen de gastvrouwen was goed. De lei ding h-ad AOG al spoedig door een zeer mooi doelpunt. Maar ADO zorgde in het le kwartier nog voor de gelijkmaker. Na v-eldverwisselin-g werd de stand d-o-or beide elftallen op 22 ge bracht. H-et gelukten beiden niet om een van de keepsters nog te passeren. De tweede wedstrijd was tegen Tybb. Het klasseverschil was zowel tegen ADO ais Ty-bb nau welijks te bemerken en ook deze wedstrijd wasvan prima gehalte. Wat A.O.G. op de gehouden Sportdag niét klaar speelde, ge lukte nu. Het heeft Tybb een gelijk spel 11 afgedwongen. De laatste wedstrijd tegen Leonidas eindigde in 2—2. Deze club won van Tybb met 4 terwijl het te-gen A.O.G. in 2 minuten tijd al met 20 achter stond. Zij gaven de moed niet op en lieten hierna ook de AOU- keepster 2 maal vissen. Tijdens deze wedstrijden werden de speelsters en supporters getrac- teer-d op aardbeien, wat zeer op prijs werd gesteld met het. warme weer. 1-n alle opzichten kan ADO tevreden zijn met het verloop van dit geslaagde tour- nooi. ADO eindigd-e als no. 1 en ontving eep lauwertak; A.O.G. ais tweede, Leonidas werd no. 3 en Ty-bb 4. Alle d£ie ontvingen een medaille als herinnering. Dierenbescherming ALKMAAR. Sinds een week zwerft te Alkmaar een mooie middelmatige gro-te herdershond (t-eef, bruin zwart dek, vrien delijk karakter). In de omgeving van h-et Bergerkwartier zwerft een type Spaniel (wit, met bruine of zwarte plekken). Ter beschikking een driekleu rig poesje, plm. 8 weken oud, een mooie zwarte poes, 1 jaar oud een jong hondje (zwart, blijft klem) en een jong Foxhondje, pim. 12 weken oud. Adres Inspecteur: C. Verwer, Baanstraat 1, Alkmaar. driekwart pantalon weer erg in trek en d-e, o-ns wel wat te po pulair wordende, brede cein tuurs. De mooie bruine regen mantel met puntkraag en capu chon van de Fa. Koster trok wei d-e aandacht. In de winterstoffen zagen wij nog de fraaie groen zwart gestreepte wollen mantel En Voyage van Bervo-ets, de stijlvolle mantel En Route van Heeg-er en twee mantels van Koster, voornamelijk in groene tinten. Opvallend waren daarbij de zware, h-oo-g in de hals op lopende kragen. Verder d-e Bos ton van Lienesch en de jurk Sophia in wol en van achter van ond-er tot boven met knopen gesloten. Avond-toiletten werd-en er ook getoond, waarvan de meesten zonder schouderbanden met strak om de buste sluitend-e voorpan d-en. Veel grijs en broderie en nog een zacht rose met blauw, een ware droom. Ook de lange sleep is n-og steeds geliefd, zoais bij het laatste succesnummer, de Grand d'Amour, die weer wel schouderbanden had. Van de wintermantels moeten wij nog extra vermelden de Rond-point, die naar onze smaak zeer gedistingeerd stond. Groene nauwsluitende rok met jaeqüet- achti-ge man-tel en grijze vos. Klok voor hall K-arenhuis ALKMAAR Ter gelegenheid van de herdenking van de hon derdste geboortedag van ziin Moeder, cl-ie in de jaren 1032 tot 1941 bewoonster van het Karen- huis van de Vereniging voor Volkshuisvesting „Alkmaar" was, zal de heer H. Zeeman op Woens dag 9 Juli des morgens te elf uur een klok aanbieden voor de hall van het Tehuis. Waagtoren-carilion voor de radio ALKMAAR Maandagavond van negen tot tien uur za-1 de Wereldomroep alhier opnamen komen maken van het Waag- toren-earillon, zowel voor uit zending in Nederland als door de Amerikaanse radio in verband met de aanbieding van het caril lon als geschenk van het Neder landse volk aan het Amerikaanse volk. Harmonie Si. Caeeilia ALKMAAR Men verzocht ons opname van het volgende; Alle led-en worden hedenavond om viif minuten voo-r aphten ver wacht op d-e Paardenmarkt vo-or een rondgang door de stad. een tweetal zuurstofapparaten getracht had, de levensgeesten weer op te wekken. Het was helaas tevergeefs. Het stoffelijk overschot is met een ziekenwagen van de G.G. en G.D. naar het St. Elisabethzie- kenhuis overgebracht. WIE ZWEMT 3 KM? ALKMAAR Voor zwemlief- hebbers wordt Zaterdagmiddag 26 Juli in het Noordhollands ka naal een 3 km. zwemprestatie- tocht georganiseerd door d-e ARB en DAW. Er is geer» enkele tijds limiet gesteld, zodat iedereen het op zijn gemak kan uitzvemmen. Er wordt om half vier gestart bii de Gemeentereiniging aan het Zeglis en bet eindpunt ligt bij de kunstmestopslagloodsen van die LTB in d-e Boeke-ler-meer. Zij, die d-e tocht volbrengen, ontvangen een fraaie herinneringsmedaille. De deelname is open-gesteld voor iedereen van 13 jaar of ouder, ongeacht of men al dan niet lid is van eep zwemvereni ging of reddingsbrigade. Aanmel dingsformulieren en verdere ge- gevenis zijn tot 21 Juli gratis verkrijgbaar aan d-e kassa's van Overdekte en Zomerba-d en bii de secretariaten van de organiseren de verenigingen resp. 2e Land- dwarsstraat 1 en Kennemerstraat- weg 173. Burgerlijke Stand ALKMAAR Geboren: Petrus H. M., zn. van E. W. J. Schel tinga en J. L. Poelgeest; Aagje d.v. G. Schoonbeek en G. Mons- ma. Gehuwd: Gerardus J. W. Schrasser en Bregittha Kunst; Ja cob Snijder en Marijke Knossen; Franciscus Buter en Arendje Beers. Overleden: Leonardus van Viersen, 69 jaar, wednr. van M. Tielman. 40 JAAR VRACHTSCHIPPER NRD.-SCHARWOUDE Dins dag werd de heer P. Biesboer ge huldigd wegens het. feit dat hij o-p deze d-ag 40 jaar vrachtaan voerder aan de veiling was. Na mens de collega's en het perso neel van het betaalkantpor boo-d de betaalmeester, de heer J. Oot- jers, in 'n geestige s-peech de ju bilaris 'n kistje sigaren aan. Na men® het veilingtbestuur bood de veilingleider, de heer J. Ros, eveneens si-garen aan. De jubila ris staat bekend als een van de beste vrachtvaarders wien-s goed altijd goed is. WEERSVERWACHTING medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig van Donder dagavond tot Vrijdagavond. KOEL WEER Aanvankelijk veel bewolking met hier en daar enige regen, later plaatselijk opklaringen. Zwakke tot matige Noordoostelijke wind. Koel. 4 Juli: zon op 4.27, onder 21.01; maan op 18.31, onder 00.55. P. BOTMAN VERDRONKEN IN FRANSE RIVIER Bij het zwemmen in de Loire nabij het plaatsje Saumur, is de 29-jarige Hoornse ingezetene P. Botman verdronken. Dit afschu welijke bericht bereikte de ouders van het slachtoffer via de am bassade. De heer Botman was met een vriend uit Groningen op vacantie. Maandagavond ging hij zwemmen en slechts enkele mi nuten nadat hij te water was gegaan, verdween hij in de diep te. Dinsdagmorgen is zijn stoffe- lijkoverschot door vissers gevon den. Het zal naar Hoorn worden overgebracht. De heer Botman was werk zaam in het manufacturen- en damesconfectiebedrijf van zijn vader aan dé Gouw. Hij had in Hoorn talrijke goede relaties, o.m. door zijn functie als waarnemend secretaris van de Hoornse Ge meenschap. Zijn heengaan heeft dan ook reeds algemene ontstel tenis teweeggebracht. Geslaagd schoolfeest' WARMENHUIZEN. Op Maan dag 30 Juni had het jaarlijkse schoolfeest van de beide scholen plaats. Ruim 250 kinderen trok ken in 5 extra bussen naar de Kgmonden. Eerst werd Alkmaar aangedaan, om het mooie herten en vogelpark te bezichtigen. Vandaar ging het naar Eg-mond aan Zee, waar de kinderen naar hartelust konden genieten van strand en zee. Tegen 7 uur kwa men ze vrolijk en voldaan onder een pittige mars van de fanfare, weer thuis. Een woord van dank is hier zeker op zijn plaats voor de milde gevers het onderwijzend personeel en de Sohoolfeesteom- missie. Trekking Forestersverloling HEILOO. Het Forestersbe- stuur verzoekt ons mee te delen dat de trekking van d-e Foresters- verloting zal plaats vinden op Maandag 14 Juli a.s., des avonds om 8 uur, in De Rustende Ja ger" te Heiloo. LANGEDIJK. De woningbouwvereniging „Langedijk" hield Dinsdagavond haar jaarvergadering in het gemeentehuis. De voorzitter, de heer K. Timmermans, had als zodanig bedankt. Men hoopte dat het smartelijke verlies, dat de heer Timmer mans had geleden, door hem met Gods hulp zou kunnen worden gedragen. De statuten van de vereniging werden gewijzigd in dien zin dat de leden voortaan f2.50 per jaar betalen als contributie. Tot nu toe was het zó dat de leden aan deelhouders f7.50 per jaar betaal den op hun aandeel, welk geld dan natuurlijk eigendom bleef van d-e leden. In het afgelopen jaar werden door de vereniging ge-en nieuwe woningen gebouwd. De nationale woningbouw- lening werd in deze gemeente 'n succes zodat nu nog 21 nieuwe woningen zullen kunnen worden gebouwd. In de nabije toekomst hoopt ook d-e woningbouwvereniging nog 10 nieuwe woning-en te bou wen in plan centrum. Het nadelig saldo bedroeg voor de woningen in Noord Scharwoude f2458.40 en in Broe-k op Langendijk f4856.46. Het onderhoud is gebaseerd op f48per woning pe-r jaar en het bestuur -hioopt hierm-ed-e rond te kunnen komen. In de Oosterstraat te Noord- HEILOO Dinsdag was het 25 jaar geleden, dat de voorman van de dienst van openbare werken, de heer A. Schouten, in vaste dienst der gemeente Heiloo -is ge treden. in een bijeenkomst ten gemeentehuize is de heer Schou ten ter gelegenheid van dit feit gehuldigd. Behalve het college van B. en W. en de familie van de heer Schouten, was het vol tallig personeel van de dienst voor openbare werken aanwezig. Namens -h-et gemeentebestuur werd de jubilaris toegesproken door de loco-burgemeester, de heer J. Rus, wethouder van open, bare werken. Spreker wenste de heer Schouten van harte geluk met zij-n' jubileum er» legde voor al de klemtoon op het feit, dat niet het belangrijkste moet wor den geacht het enkele feit van de 25-jarige ambtsvervulling. Vooral de wijze, waarop de jubilaris zich van zijn taak kwijt, is voor het gemeentebestuur aanleiding ge weest, de huldiging niet met een huisbezoek af te deen, doch door een ontvangst ten gemeenteh-u-ize daaraan een zekere luister bii te zetten. Namens het gemeente bestuur overhandigde wethouder Rus behalve de traditionele enve loppe met inhoud aan de jubila ris een portefeuille. Vervoi-ge-ns werd het woord ge voerd door de gemeente-architect. de heer Torken. Deze prees in de jubilaris naast zijn nauwgezette plichtsvervulling bovenal diens tactvol optreden tegenover de gemeentenaren, zijn zorg voor het materiaal en de geest van kameraadschap in het dienstvak van de heer Schouten. Namen-s het personeel bood de heer Tor- ken een tweede enveloppe aan, terwijl de echtgenote van d-e ju bilaris in de bl-oemetjes werd ge zet. Na een dankwoord van de heer Schouten, werden nog enkele woorden gesproken door de op zichter van gemeentewerken, de heer Modder, met wier» de jubi laris de volle 25 jaren heeft sa mengewerkt. Onfortuinlijk slot van vacantiereis SCHAGEN De radiotechni cus G. op terugreis van een 10- daagse vacantietrip naar Zwitser land, heeft in de bus zo ongeluk kig zijn hoofd gestoten tegen een van de stalen beugels van het bagagenet, dat hij behalve 'n ga pende hoofdwond ook nog een flinke hersenschudding opliep. De heer G- zal dientengevolge geruime tiid aan het sjekbed ge kluisterd zijn. Scharwoude is men toe aan nieu we schuurtjes bij d-e woningen. Deze kunnen natuurlijk niet uit f48.per jaar onderhoud wor den bekostigd. Het bestuur zegde toe pogingen aan te wenden om een extra lening te sluiten voor de bouw van nieuwe schuurtjes. Bij de bestuursverkiezing wer den de aftredende bestuursleden Jac. Weel, R. Timmei man en D. Langedijk herkozen en in de plaats van J. Bakker werd geko zen P. Kool te Broek op Langen dijk. Besproken werd de bouw van 10 nieuwe woningen in plan Centrum. Als deze bouw wordt goedgekeurd ligt het in de bedoe ling om woningen te bouwen met 7 slaapplaatsen en 'n inh-ou-d van 260 a 270 M3. Aan de Langedijk zijn kleine woningen genoeg en daarom is het streven bii de bouw van nieuwe huizen gericht op. huizen voor grotere gezinnen. Nieuws van „Huyghenwaer"t HEERHUGOWAARD NRD. De j.l. Zondag georganiseerde gezeJschapsrit naar de kersen- streken is een succes geworden. De start vond plaats 's morgens om 6 uur, terwijl de motoren om ong. 7 uur 's avonds de Heer-hu- gowaard wederom binnenkwa men. De rit was precies 245 KM lang. Hieruit blijkt wederom een staaltje van organisatie van het bestuur en d-e sportcommissie van „Huygh-enwaert", die de route op 250 KM schatten, en de thuis komst op 7 uur bepaalden. De rit had een uiterst gezellig verl-oo-p en alle deelnemers wa ren zeer tevreden. Verder wordt de leden van .Huyghenwaert" er op gewezen dat Zondagmiddag a.s., 2.30 uur, een puzzlerit wordt gereden door de Beemster, georganiseerd door -de Motorclub „Perkani". Aan deze rit mogen, behalve de led-en van „Per-kam", si-echts l-eden van „Huyghenwaert" mede d-oen. Deze rit telt niet mede voor het kampioenschap van Heer- h-ugowaard. Omtrent het al dan niet be zoeken in clubverband van de terreinritten te Egmond a. Zee, is ons nog niets bekend. Mochten deze ritten wel in clubverband bezocht worden, dan zullen de led-en hiervan bericht ontvangen. W.B.S.V. St. Bavo BEEMSTER Zondag organi seert WBSV in verband met haar patroonsfeest haar jaarlijkse sportdag. Drie elftallen van Sint Bavo uit Ursem komen op bezoek voor evenzovele wedstrijden. Na afloop is er bal bij café van Etten. Uitvoer baggerwerkzaamheden D-EN HELD-ER Het uitbag geren van de eerste havenkom in de nieuwe Rijkshaven is enige tijd geleden aanbesteed. De gun ning ervan is thans verleend aan de fa. Prins, grondwerken te Sliedrecht. De werkzaamheden zullen zo spoedig mogelijk wor den hervat. (Var De formateur dr. aan de heren Do: van de Kamerfra toekomen Hedem werp een gezam Dr. Drees zou he zitters bii die ge het hen ter beoon Uiteraard zal dit contact met de e: rond. Uit een en ande VVD dus ook in dium niet bij de wordt ingeschakelc streeft, dit is nu duidelijk, naar eer zal steunen op de A.R. en C. H. Mogelijkheden hebben hierop re gewezen, zijn er or wezig. Bij de A.R. thans voor zover zi de uitspraken in d< worden afgeleid, cl» kiezingsuitslag te die daaruit inderd moet worden. De C tijen, aldus schree: len het accent m<K een Christelijke v- politiek, teneinde - werpen, zowel t«g< me als het liberal Voorlop Desondanks zulle sfeer van bereidhe vooruitstrevend be nog genoeg moeili uitwerking van het blijven, om van de bezetting van de nog maar niet te omgeving van de i gistermorgen med 't ontwerp-progran Dinsdagmiddag en opgesteld, zich vo< grote lijnen en ho perkt. Deze werki motiveerd met de het niet juist en zijn om in een sta< formateur nog me SÖVJET-AUT< BELEMMEREI VAN GEEST Begraafplaats Oost-Duits< BERLIJN 1 Juli West-Berlijn wone: en Protestantse g- sedert enkele weke m-unistisohe autori derd in de uitoefi functie in die ged< parochies en -geme behoren tot de Sov enige van de hoe gezagdragers krege bij zeer belangrii gen de grens te c De Katholieke par ciscus in Berlijn-S van het Westelijk i jetzone ligt, heeft polizei bepicht ont op de sectorengrer gesloten za-1 wordt gelovigen uit de V gaan in dit Godshi ke plechtigheden t Zelfs de begraafp! door de Sovjets ni laten. West-Berlijn. bezoeken meer br- Stahnsdorfer kerk] stadsrand van BeT jetzone is gelegen, onmogelijk gemaa ners op dit kenkho; JONGEMAN 2 19-JARIG Een 19-jarig me Haag, dat reeds vermist werd, is, i in verschillende b publiceerd, teruggi zomerhuisje in ee kamp in Ede. Daar was zij de gi van haar vriend. D> ouders, zijn broer ter hebben er stee< werkt om het mei derljj-k gezag te on1 allen waren aange! zij eerst ontkend verblijfplaats te w lange verhoren he geven. Op verzoek politie is het meis ouders teruggebra sonen die nu weer zijn gesteld, zullen misdrijven moeten Ten eerste het ont minderjarige aan 1 haar gestelde gezs wegens het belemi politie-onderzoek. het meisje zal w terecht moeten sta BOVEN YP] DEN HAAG 1 Luchtmacht zal t van de vierde luchtvaartshow op een défilé organis dan honderd mili voor het overgi jagers. Daarbij' koi zondere fortnatiev] dertigtal Havardtr Commando Lucht\ gen. Dit is het Nederlandse milita dat ooit tezamen heeft gedefileerd. Aan de ILSY Zaterdag en Zoi Augustus o.a. de parachutisten hun die, tezamen met collega's zullen oj

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1952 | | pagina 2