Vier fractieleiders heden bijeen voor bespreking met formateur Internationaal Christelijk Vakverbond wint aan kracht Drie wagons gekanteld langs de spoorlijn Noodgedwongen directe uitzendingen Het ontwerp-program is tot grote lijnen beperkt De ontsporing bij Hettange Radio-Unie in lastig parket 100 straaljagers defileren Serrarens gaat af als secretaris-generaal Vogt vraagt ontslag bij de A.V.R.O. DE TELEX en de warmte /LoMeJ^taatjei enJloóie Een felle aanklacht Scheepsberichten DONDERDAG 3 JULI 1952 PAGINA 3 (Van onze parlementaire redacteur) De formateur dr. Drees heeft gistermorgen zijn ontwerp-program aan de heren Donker, Romme, Schouten en Tilanus, voorzitters van de Kamerfracties van P.v.cLA., K.V.P., A.R. en C.H. doen toekomen Hedenmiddag om twee uur zouden zij over dit ont werp een gezamenlijke bespreking hebben met de formateur. Dr. Drees zou het op prijs stellen wanneer de vier fractievoor- zitters bij die gelegenheid reeds een voorlopig oordeel over het hen ter beoordeling toegezonden stuk zouden kunnen geven. Uiteraard zal dit oordeel na de gezamenlijke bespreking en contact met de eigen fracties nog verder moeten worden afge rond. Uit een en ander volgt, dat de VVD dus ook in dit nieuwe sta dium niet bij de besprekingen wordt ingeschakeld. De formateur streeft, dit is nu zonder meer duidelijk, naar een kabinet, dat zal steunen op de P. v.d. A., KVP, A.R. en C. H. Mogelijkheden hiervoor. Wij hebben hierop reeds meermalen gewezen, zijn er ongetwijfeld aan- wezig.'Bij de A-R. blijkt men, al thans voor zover zulks uit bepaal de uitspraken in de A.R.-pers kan worden afgeleid, de les uit de ver kiezingsuitslag te willen trekken, die daaruit inderdaad getrokken moet worden. De Christelijke par tijen, aldus schreef „Trouw" zui len het accent moeten leggen op een Christelijke vooruitstrevende politiek, teneinde een dam op te werpen, zowel tegen het socialis me als het liberalisme. Voorlopige hoofdlijnen. Desondanks zullen er ook in een sfeer van bereidheid om tot een vooruitstrevend beleid te komen, nog genoeg moeilijkheden bij de uitwerking van het program over blijven, om van de verdeling en bezetting van de departementen nog maar niet te spreken. In de omgeving van de formateur werd gistermorgen medegedeeld, dat 't ontwerp-program, dat dr. Drees Dinsdagmiddag en -avond heeft opgesteld, zich voorlopig tot de grote lijnen en hoofdpunten be perkt. Deze werkwijze werd ge motiveerd met de opmerking, dat het niet juist en onhoffelijk zou zijn om in een stadium waarin de formateur nog met niemand con tact heeft gehad over een even tueel ministerschap uit te gaan van een urogram, dat reeds tot in onderdelen is uitgewerkt. Daarnaast wil het ons voorko men, dat uit deze werkwijze ook blijkt, dat de formateur de kan sen op een vier partijen-kabinet uiteTst voorzichtig wil benutten. Op basis van een ontwerp-pro gram," dat zich voorlopig nog slechts tot de hoofdlijnen beperkt, kan men met meer succes verder spreken, dan op basis van een program, dat al van meetafaan de verschillen scherp stelt. Poiitie-agent mishandelde schoolkinderen 's GRAVENHAGE 2 Juli Het Haagse gerechtshof heeft he den uitspraak gedaan in de zaak van de Nlaaldwiikse poditie-agent A. van den B., die door de Haagse politierechter werd veroordeeld tot een week gevangenisstraf en ontzetting uit 't recht om ambten bij gemeente- of rijkspolitie en oij binnenlandse veiligheidsdienst te bekleden voor de tijd van vijf jaar wegens „mishandeling van twee schoolkinderen." Het Hof legde dezelfde straf op. „DE SCHELDE" LEVERDE EERSTE „SAPHIR" AF MIDDELBURG 2 Juli De vliegtuigfabriek der N.V- Koninik- lijik^ Maatschappij „De Schelde" te Dordrecht heeft hedenmorgen op het vliegveld „Ypenburg" het eerste in Nederland in vreemde opdracht gebouwde Vliegtuig af geleverd. Om 11.00 uur is het toe stel, een SAAB-Saphir 91 b, naar de SAAB-fabrieken in Linköping gestart. Zoals bekend bouwt „De Schelde" te Dordrecht 75 van de ze toestellen, die bestemd zijn als lestoestellen voor de Zweedse luchtmacht. wordt de te Voorburg wonende Roelofje Groote, 22 jaar oud, sinds Maandag j.I. vermist; zijn de Ned. Huishoudraad en het Bouwcentrum gisteren in een grote grijze truck met oplegger op tournee gegaan door Neder land; sticht de Rotterdamse Lloyd een studiefonds voor het perso neel. De toe te kennen bijdrage zal in het algemeen de f 1000. niet te boven gaan; gaat Koningin Juliana bij haar bezoek aan Breda dezer dagen de z.g. Begijne-rijst eten. Er wonen in Breda nog vijftien begijntjes; steekt Amsterdam weer eens tien millioen gulden in woning bouw. Alles voor Amsterdam-W. METZ, 2 Juli. Het ongeluk van de express Amsterdam-Bazel gebeurde bij de plaats waar de wissels van het spoor liggen voor de aftakking naar Hettange- Grande. Vijf rijtuigen waren het punt reeds gepasseerd, toen de buitenste spoorstaaf van het tra ject, dat hier een bocht maakt, het begaf. De drie laatste rijtuigen ver volgden hun weg nog ongeveer 40 meter, een totale verwoesting achterlatend. Zij kantelden langs HILVERSUM, 2 Juli. Het bestuur van de Ned. Radio Unie heeft van de STEMRA een schrij ven ontvangen naar aanleiding SOVJET-AUTORITEITEN BELEMMEREN ARBEID VAN GEESTELIJKEN Begraafplaats alleen voor Oost-Duitse doden BERLIJN 1 Juli (KNIP) In West-Berlijn wonenide Katholieke en Protestantse geestelijken zijn sedert enkele weken door de com munistische autoriteiten gehin derd in de uitoefening van hun functie in die gedeelten van hun parochies en gemeenten, welke behoren tot de Sovjetzone. Slechts enige van de hoogste kerkelijke gezagdragers kregen toestemming bij zeer belangrijke vergaderin gen de grens te overschrijden. De Katholieke parochie St. Fran- ciscus in Berlijn-Staaken, waar van het Westelijk deel in de Sov jetzone ligt, heeft van de Volks- polizei bexicht ontvangen, dat de op de sectorengrens staande kerk gesloten zal worden, wanneer de gelovigen uit de West-zone voort gaan in dit Godshuis de kerkelij ke plechtigheden bij te wonen. Zelfs de begraafplaatsen worden door de Sovjets niet met rust ge laten. West-Berljjners mogen geen bezoeken meer brengen aan het Stahnsdorfer kerkhof, dat aan de stadsrand van Berlijn in de Sov jetzone is gelegen. Ook is 't b'/na onmogelijk gemaakt West-Berlij- ners op dit kerkhof bii te zetten. JONGEMAN SCHAAKTE 19-JARIG MEISJE Een 19-jarig meisje uit Den Haag, dat reeds twee maanden vermist werd, is, nadat haar foto in verschillende bladen was ge publiceerd, teruggevonden in een zomerhuisje in een typografen- kamp in Ede. Daar was zij de gast van de fam- van haar vriend. Deze vriend, zijn ouders, zijn broer en schoonzus ter hebben er steeds toe mede ge werkt om heit meisje aan het ou derlijk gezag te onttrekken. Nadat allen waren aangehouden, hebben zij eerst ontkend iets van haar verblijfplaats te weten. Eerst na lange verhoren hebben zij toege geven. Op verzoek van de Haagse politie is het meisje naar haar ouders teruggebracht. Deze per sonen die nu weer op vrije voeten zijn gesteld, zullen zich voor twee misdrijven moeten verantwoorden Ten eerste het onttrekken van 'n minderjarige aan het wettig over haar gestelde gezag. Ten tweede wegens het belemmeren van het politie-onderzoek. De vriend van £et meisje zal wegens schaking terecht moeten staan. BOVEN YPENBURG DEN HAAG t- De Nederlandse Luchtmacht zal ter gelegenheid van de vierde internationale luchtvaartshow op Ypenburg o.a. een défilé organiseren van meer dan honderd militaire toestellen voor het overgrote deel straal jagers. Daarbij komt nog een bij zondere fortnatievlucht van een dertigtal Havardtrainers van het Commando Luchtvaart Opleidin gen. Dit is het grootste aantal Nederlandse militaire vliegtuigen, dat ooit tezamen boven ons land heeft gedefileerd. Aan de ILSY 4 verlenen op Zaterdag en Zondag 2 en 3 Augustus o.a. dertig Belgische parachutisten hun medewerking, die, tezamen met 30 Nederlandse collega's zullen opstijgen. (Van een onzer verslaggevers) Het Internationaal Christelijk Vakverbond, dat ongeveer drie en een half millioen arbeiders met christelijke opvattingen ver tegenwoordigt, is in de Haagse Dierentuin zijn elfde congres begonnen. Deze machtige christelijke stem in de wereld wint nog dagelijks aan kracht. Was de vroegere invloedsfeer prak tisch beperkt tot Europa, thans heeft het I.C.V. contacten met Canada, Azië, Afrika en Zuid-Amerika. Over de waarde van deze contacten kan men twisten. Zuid-Amerika is in deze serie wel de twijfelachtigste aanwinst. Maar wat te denken van die Afrikaanse beweging. In 27 stre ken vam Afrika, waaronder de Belgische Kongo, is de christe lijke vakbeweging in een sta dium van ontwikkeling. In Azië heeft het I.C.V. een permanente vertegenwoordiging en al mogen de vooruitzichten in Europa min der gunstig geworden zijn, de andere werelddelen bieden een groots perspectief. Het is daarom begrijpelijk dat het I.C.V. zich thans bezint op de naoorlogse verhoudingen in de internatio nale organisaties. De samenwerking voor het forum der wereld met andere er kende internationale verbonden kreeg een bijzondere betekenis, die nog actueel is. Op het congres zal namelijk de samenwerking tussen het I.C.V. en het I.V.V.V Het Internationaal Verbond van Vrije Vakbewegingen ter sprake komen. Het I.V.V.V. dat ruim viermaal zoveel leden telt. con- gresseert thans in Berlijn en ook op de Berlijnse agenda staat- het punt samenwerking. De Franse president van het I.C.V., Gaston Tessier, heeft het driedaagse congres met een be zielende toespraak geopend. Hier in herinnerde hij aan de oprich tingsvergadering 32 jaar geleden, eveneens in Den Haag gehouden. In een vluchtig historisch over zicht constateerde Gaston Tessier dat 't I.C.V. steeds in de were.ü is verschenen als een boodschap. Dat de eenheid, waarop de be angstigde mensheid min of meer in verwarring hoopte, slechts kan worden bereikt in en door de waarheid. De president noemde het I.C.V. een actueel feit, ge tuige de groei buiten Europa. In Vietnam en andere verre streken. Meer en meer wordt de christe lijke roep om recht in plaats van geweld verstaan. „Wij zijn ons bewust, zo ein digde Gaston Tessier zijn toe spraak. dat onze verantwoorde lijkheid voor de opbouw van een betere wereld daardoor met de dag toeneemt." 200 afgevaardigden Ruim 200 afgevaardigden van nationale organisaties en vakin- ternationales hoorden deze toe spraak aan. Zij vertegenwoordig den veertien nationaliteiten, en zaten in dezelfde zaal als de diplomaten, die de openingszit ting belangrijk genoeg hadden gevonden voor hun aanwezig heid. Lof voor Serrarens Vervolgens kwam aan bod diet verslag van de scheidende secre taris-generaal, de'heer P. J. Ser rarens, door de voorzitter een man van een sterke overtuiging en een helder oordeel, geschoeid op ruime eruditie en verstandige overweging, en van een onuit puttelijke toewijding genoemd. Het verslag van de heer Serra rens bijna 200 pagina's druk, geeft een uitgebreid overzicht over de internationale politieke toestand, bepaalt de houding van het I.C.V. tegenover de andere internationale vakverbonden en sluit met de vermelding van de werkzaamheden van het bureau. van de uitspraak van het Ge rechtshof te Amsterdam, waarbij de radio omroepverenigingen op straffe van een dwangsom van f 2000 per overtreding wordt ver boden uitzendingen van tevoren op band of plaat vast te leggen, waarmede de eis van de STEM RA werd toegewezen. In dit schrijven aan de NRU heeft de STËMRA het aanbod vervat, dat de radio, hangende eventueel te houden besprekin gen, haar normale werkwijze zal voortzetten en dus niet haar toe vlucht behoeft te nemen tot uit sluitend directe uitzendingen. Hierdoor kan de radio met de thans gebruikelijke wijze van eigen opnamen doorgaan. Tevens heeft de STEMRA gegarandeerd, dat voor de periode, dat de be sprekingen tussen NRU en STEMRA over deze zaak voort duren, geen navordering zal worden gedaan over andere ver plichte dwangsommen. De Ned. Radio Unie heeft in haar ver gadering van heden besloten op dit aanbod in te gaan en bespre kingen met de STEMRA te ope nen. de rechterzijde van de spoorlijn. De losgeraakte onderstellen ver woestten de tweede lijn. Het doorrijdende treingedeelte vervolgde zijn weg. De laatste wagon hiervan verloor 't onder stel en werd glijdend meege sleept. Bij het passeren werden enkele stenen van een pilaar van een brug weggerukt, doch de wa gon behield gelukkig zijn even wicht. Hierop kwam de trein tot stilstand. Van de verongelukte wagons was de restauratiewagon de enige die, hoewel beschadigd, op de spoorlijn bleef; alle vaat werk was aan scherven. De toestand van 3 Nederlanders die gisteren bij het spoorwegon geluk bij Thionville ernstig ge wond werden, was hedenmorgen bevredigend, zo zeiden zieken huisautoriteiten. Het betrof mevr. van Maris uit Bennebroek, de heer J. Minekus uit Apeldoorn en zijn 5-jarig dochtertje Hilda. Een student uit Curagao, de heer Henri Leerentveld, werd ernstig gewond, evenals de doch ter van de Franse consul in Am sterdam, mej. Frangoise Hummel. HILVERSUM, 2 Juli Naar wij vernemen heeft de heer W. Vogt heden aan het bestuur van de AVRO ontslag uit zijn functie van directeur dezer omroepver eniging aangevraagd. De ziens wijze van het bestuur, dat in de vorm van een college van gede legeerden bij de AVRO een reeks van reorganisaties uitvoert, ver schilt zodanig met zijn inzichten, dat dit hem tot zijn besluit om heen te gaan heeft gebracht. DEN HAAG Dat niet alleen de mensen, maar ook machines het erg warm heb ben, blijkt o.m. uit het feit dat op de telexkamer van het hoofdkantoor van het ANP in Den Haag, van waaruit aan de Nederlandse dagbladen 23 van de 24 uur per dag voortdurend berich ten worden doorgegeven, gistermiddag twee telex machines uitvielen omdat de zekeringen doorbrandden. Er staan daar ca 15 telexappa raten en ettelijke zgn auto matische zenders permanent in bedrijf, die bij elkaar al enige warmte produceren. Ondanks de ventilatie met wijd openstaande hamen en het openzetten van de kap der telexmachines, die aldus met „open kraag" hun werk verrichtten, konden twee ze keringen de hitte niet meer verwerken. Overigens een storing waar de technici van PTT hun hand niet voor om draaien en die natuurlijk di rect verholpen werd. Maar dat het warm is, weten ook de telexmachi nes. Bij Thionville (Oost-Frankrijk) is een deel van de Amsterdam- Bazel Express ontspoord, waardoor vier personen om het leven kwamen en dertig personen zijn gewond. De Telefoto geeft een overzicht van de ravage, welke door de ontsporing werd axmgericht. Liquidatie organisaties-Woltersom 's GRAVENHAGE 2 Juli Blijkens een publicatie in de Ne derlandse Staatscourant worden bij beschikking van de Minister van Economische Zaken, met in gang van 1 Augustus 1952 opge heven de vakgroep groothandel in papier en paoierwaren, de on dervakgroepen groothandel in pa pier, groothandel in behangselpa pier en groothandel il» palieren- zakken en aanverwante artike len. De vakgroep groothandel in ruwe katoen en celvezels, de vak groep tussenpersonen in wol, en de vakgroepen „wisselkantoren" en „volkscrediet- en geldschietin- stelldngen." ROUTINE Minister dr. Beel is bij de Koningin geweest, nadat H.M. aan dr. Drees opdracht had gegeven, om een kabinet te for meren. Het was een rou tine-bezoek, heeft dr. Beel verklaard. Er is echter, merkwaardig ge noeg, niemand, die dat gelooft. Was de verkla ring van de minister dus eenroutine-leu gen? Quitte Hier en daar, o.a. in de Maasbode en de Gel derlander, heeft men zich nogal boos uitgela ten over de opmerking in een artikel van Mat- thieu Smedts in de „Volkskrant", dat de persactie van prof Duyn- stee er op gericht was de rijken rijker te ma ken en de armen arm te houden, terwijl het er voorts om ging, de mo gelijkheid open te laten of te herstellen, dat pro fessoren minstens twee dienstboden zouden kun nen houdenDat was nogal grof geschut. Zeker niet het peil, waarop men als katho lieken onder elkaar een strijd van zakelijk me ningsverschil zou moe ten voeren. Nu heeft de „Maasbode" quitte ge speeld. Het blad heeft beweerd, dat er meer achter het bezoek van dr. Beel bij de Konin- fin steekt. Er zou spra- e geweest zijn van een aanwijzing van twee formateurs. Maar de verkiezingsuitslag was persoonlijk tegen Rom me gericht en Romme had de grote rol ge speeld in de verkiezings actie en in de politiek van de laatste jaren. Dus zocht men nu naar een figuur met een onbelast politiek verledenPats, die zat en nu zijn we weer quitte: Roomsen dat zijn we met ziel en met harte, roomsen dat zijn we met woord en met daad Onbelast Nog even over dat on belaste verleden van dr. Beel. Dat is blijkbaar ook weer typisch mate rialistisch bekeken. Het is onbelast wat de be lasting betreft. Maar ten aanzien van de Indië- politiek kan men nu niet bepaald zeggen, dat het verleden van Beel on belast isMaar goed, daar praten we dan niet meer over. We zijn im mers quitte. Even te laat De kranten vertellen het ons in grote letters: Katholieke Werkgevers willen arbeiders aandeel in de winst geven en recht op eigen bezit van arbeiders bevorderen. - En in een andere kolom: Arbeiders vragen aan deel in de winst door aandeel in de investe ringen. Jammer, dat we dat niet een paar dagen vóór de verkiezingen ge weten hebben Telegrammen Romme schreef, dat hij de P.v.d.A. geluk wenste met haar over winning. Dat vond men sportief. Het was in elk geval „tactisch". De P.v. d.A.-leiding zond aan Romme prompt een te legram van dank. Ook sportief en ook „tac tisch". Pater Hentzen, afgetreden als geestelijk adviseur van de Kath. HOE STAAT HET NU met de befaamde en onder-de-hand roemruchte katholieke eenheid op politiek gebied? Slecht, gewoonweg gezegd, slecht. Zeker, nog hebben anderhalf mil lioen katholieke kiezers althans anderhalf millioen kiezers en kiezeressen op de Katholieke Volkspartij gestemd. Maar in 1929, dat is al bijna een kwart-eeuw geleden, had de katholieke partij al een millioen stemmen behaald. Wij gaan dus veel te langzaam vooruit en naar verhouding, achteruit. Toch hebben we nog 30 zetels. Maar men heeft ons voorge rekend, dat dat er zeker 36 hadden kunnen zijn, want weet u wel, dat er thans 36 katholieke afgevaardigden in de Tweede Kamer zitting hebben? Dat zijn de 30 van de K.V.P., de twee van de K.N.P. en 4 van de P.v.d.A., de heren Ruijgers, Willemse, mr. ten Hagen en mr. van Lier. Een zesde deel van die 36 zoekt zijn heil dus niet meer in de katholieke partij! Wat een wonder, dat alle katholieke bladen hoofd artikelen schrijven over de noodzaak van bezinning Werkgevers, kreeg veel hulde en dank en ge schenken. Hij kreeg ook een telegram van de K. A. B., waarin tot uiting werd gebracht, dat de verdiensten van pater Hentzen vari belang zijn geweest voor de gehele katholieke samenleving en aan deze priester- geleerde grote lof werd ;oegebracht. Waarlijk, wij hebben dit laatste tele gram nog veel liever dan het eerste De jongeren Het probleem van de jongeren is een van de vele, die onzerzijds duch tig onder de loupe ge nomen moeten worden. Pater Wesseling sneed het al aan in een be schouwing, heet van de naald, in het weekblad .Karakter". De jonge katholieken waren ner gens, schreef hij en zij hebben schuld aan de nederlaag van de K.V.P. En dan stelt de pater zijn jongeren enige kras se vragen: „Wat doen wij, jongeren, eigenlijk voor een constructief werk, waar het de po litiek betreft? Wie leest behoorlijk de politieke binnenlandse en buiten landse overzichten? Vele studenten, die nog wel over de politiek praten zoeken hun heil in het kraken van de K.V.P. en stemden dus natuurlijk op Weiter. Omdat het zo origineel was. We heb ben in de loop der ja ren veel jonge mensen ontmoet van de Partij van de Arbeid, die over tuigd en bezield en met een levendige fantasie vochten voor hun ideaal. Velen yan hen konden zelf nog niet stemmen, maar stelden zich wel actief beschikbaar voor al het werk, dat nodig was. Waar waren de jonge katholieken? Ner gens!" De sterkste En nu maar weer 'es opgehouden met de po litiek. Laten wij over iets anders praten. Bijv. over de bevordering van culturele banden tussen Nederland en Vlaande ren. Daar vertelt iemand in de „Tijd" iets aardigs over. Iri een beschou wing over de verster king van de culturele banden tussen ons en onze Zuiderburen. Aan de andere kant van de zuidelijke landsgrens was men „cultuurvormend en banden bindend" bijeen, toen een van hen kwam vertellen, dat hij zojuist een telefoontje van de leider der Vlaamse volkshogescholen had ge kregen, die hem veront waardigd had medege deeld, dat hij n.u pas de 100 propagandafoldertjes voor een week-end in Bergen had ontvangen en dat daarom de Vlaamse volkshoge schoolmensen aan deze uitnodiging geen gevolg meer konden geven. Twee weken is dit druk werk door de Belgische douane opgehouden, die het eindelijk - na ont vangst van 45 francs aan de Vlaamse direc teur van, de Volkshoge scholen ter hand had gesteldCulturele eenheid Nederland Vlaanderen? Sterker zijn nog altijd de douane klerk, de vele reglemen ten en de maniakken van de statistiek, die nauwkeurig moeten we ten, hoeveel boeken, tijdschriften, drukwerk enz. enz. de grens pas seren Een merkwaardige voetbalklucht heeft zich in de Argentijnse com petitie afgespeeld. Toen FC „Victoria", een eer ste klasser uit Buenos Aires, het veld van de tegenpartij betrad, bleek de leiding te berusten bij een scheidsrechter, die zich niet in de gunst van. de spelers van Vic toria kon verheugen. Victoria maakte bezwaar tegen de arbiter, maar deze haalde zijn schou ders op en floot voor de aftrap. Het elftal van Victoria ging daarop in „sit down" staking en toen de 90 minuten wa ren uitgespeeld, gaf het scoringbord als eind stand een 710 neder laag voor Victoria In de tragische geschiedenis van de moord op de 15000 Poolse officieren, waarvan een deel om het leven werd gebracht in de bossen van Katyn in de zomer van 1940, is thans meer licht ge komen, dank zij een minutieus onderzoek van een Amerikaanse parlementaire commissie. In een lijvig rapport worden de Russen voor het gebeuren verantwoor delijk gesteld. Daardoor is een reeds jaren gekoesterde verden king tot een felle aanklacht ge worden. Het meest opmerkelijke in dit enquete-rapport is, dat er met zoveel woorden door getui gen wordt gezegd, dat ook in Korea de gevangenen van de V.N. een dergelijk lot hebben ondergaan. In hoeverre het juist is, zal nog nader moeten blijken. Met de publi- Van het wereldtoneel catie van het verslag over de moorden bij Katyn valt sa men een plan van de U.N.O. om een onderzoek in te stellen naar de beschuldigingen van de Atlantische Raad over de dwang arbeid in de Sovjet-Unie. Het be treft hier een aanklacht over het in gevangenschap houden van Duitse, Japanse, Hongaarse, Roe meense en Italiaanse krijgsgevan genen, omtrent wier lot totaal niets bekend is. Men neemt in de kringen van de U.N.O. aan, dat tienduizenden zijn omgeko men. Het gaat hier om meer dan 2.000.000 mensen. De getuigen verklaringen voor de U.N.O.- commissie zijn dezer dagen be- gonnen. Het is niet te verwach- ten, dat men direct gevolgtrekkin gen zal maken. Voorlopig beperkt de commissie zich tot het onder zoeken en het vastleggen van be trouwbare feiten. Het ligt in de bedoeling in de herfst in Genève nog enkele getuigen te horen. De aanklacht van de N.A.V.O.-raad komt overeen met een beschul diging van de Amerikaanse se nator Homer Ferguson. Deze hele zaak heeft alom een grote con sternatie verwekt. Speciaal in de landen waar de krijgsgevangenen vandaan komen. Het is dan ook begrijpelijk, dat voortdurend bij alle mogelijke besprekingen in het kader van de V.N. en bij ver schillende diplomatieke confe renties meer dan eens deze lugu bere affaire aan de orde is ge steld. Maar Moskou zwijgt en wijst alle beschuldigingen met een hautain gebaar van de hand. Men vraagt zich weieens af, of men in Westerse geallieerde krin gen van deze onmenselijke prac- tijken op de hoogte is geweest, iri de jaren dat het Westen met de Sovjet-Unie tegen de As-mo- gendheden optrok. In het bijzon der voor zover het de moord bij Katyn betreft. In het Ameri kaanse rapport wordt zelfs de suggestie geopperd van een ach teruit houden van bezwarende documenten ten tijde van de strijd tegen Duitsland. Dit werpt op het een en ander een merk waardige, zo niet valse schijn. Niemand heeft destijds getwijfeld aan het goed recht van de vijan den van Duitsland toen in Neu renberg 't befaamde proces werd gehouden tegen de oorlogsmisda digers. Maar dat neemt niet weg, dat ook de Russen achter de groene tafel als rechters en aan klagers hebben gezeten. Dezelfde Russen, die in 1940 de bloem van de Poolse natie vernietigden. Neurenberg krijgt door dit rap port een ander aanzien, wat niet bevorderlijk is voor de goede be doelingen die hebben voorgezeten om een internationaal tribunaal in het leven te roepen en een juridische grondslag te leggen voor een internationale rechts orde, waardoor het mensdom be schermd zou worden tegen mis dadige elementen als de nazi dictatoren. De grote breuk tussen Oost en West wordt niet alleen veroor zaakt door een ideologisch ver schil, evenmin door een verschil in staatsrechtelijke structuur, maar meer nog omdat in de lan den achter het IJzeren Gordijn geweld en terreur, misdaad en wreedheid tegenover menselijke schepselen hoogtij vieren. Opvat ting en methoden die lijnrecht in strijd zijn met de geest der Wes terse volkeren. De hevige kerk vervolging, het vernietigen van de menselijke persoonlijkheid, de vergiftiging van de volksziel, dat alles met een barbaarse geweld pleging en een leugencampagne in diplomatieke bewoordingen ge huld, vormt het zondenregister van de Sovjet-Russische leiders, die in hun verdwazing en onge loof, in hun streven naar macht en onderdrukking, zichzelf brand merken als de grootste vijanden van het mensdom en de bescha ving. Het rapport over Katyn en het onderzoek van de U.N.O. naar de dwangarbeid in de Sovjet-Unie, vormen belastend materiaal voor Stalin en zijn aanhang. Wanneer in de toekomst de historie hier over zal oordelen, zal het zijn in het nadeel van het Kremlin. Een oordeel overigens, dat niet zal afwijken van de mening der hui dige generatie. De geschiedenis zal slechts deze mening hebben te bevestigen. Jf, Bali 4 Belawan verw.: Ceram 1 v. Santander te Antwerpen; Duivendrecht 2 op rede Liver pool: Gaasterland p. 2 Lissabon nr St Vincent; Laertes 3 te Li verpool/Amsterdam; Lissekerk p. 1 Gibraltar nr Pt Said; Loener- kerk 2 v. Cochin te Colombo; Lombok 3 te Pt Elizabeth verw.; Mapia 3 te Belawan/Colombo; Mariekerk 2 te Dar Es Salaam; Meliskerk 1 te Marseille; Phron- tis 1 te Port Sudan; Stanvac Be- nakat 2 v. Gerong/Singapore Tawali 2 te Aden; Tjibantjet p. 2 Finisterre; Willemstad 1 v. Ply mouth/Antwerpen; Fairsea 3 Aden verw.; Joh. v. Oldenbarne- velt 2 rede Semarang/Priok: Kota Gede 1 v. Djeddah/Suez; Manoe- ran 2 te Port Said; Poeloe Laut 1 v. Pt Said/Le Havre; Prins Maurits 1 v. Antwerpen; Rotti 1 v. Marseille; Salatiga 1 te Sema- rang; Sibajak 1 in Panamakanaal; Sloterdijk 2 te Belawan; Tarakan 2 te Belawan; Waterman 1 v. R'dam te Halifax: Willem Ruys 1 v. Singapore/Belawan.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1952 | | pagina 3