Nieuw land op de bodem der zee Ontwerp voor nieuwe Jachtwet bij de Kamer ingediend R.A.P.T.I.M. vervoerde reeds 1300 priesters naar Oost-Afrika Mode- en andere shows luisteren de Braderie op Grote Drie protesteren tegen dwangmaatregelen Financiën en Economie TIEN JAAR NOORDOOSTPOLDER Vrij van bindingen met het oude land Pater P. Wesseling daagt de jeugd uit en trekken een geweldige belangstelling Jagen en vissen meer aan banden in Oost-Duitsland Ook maatregelen tot opvoering productiviteit viswater Visserijkamer en Jachtraad REIZEN PER VLIEGTUIG THANS GEEN LUXE MEER Sedert voorjaar van 1949 PRIJZEN bloemencorso BEURSOVERZICHT PAGINA 4 DONDERDAG 3 jULI 1952 Het historisch ogenblik dat tien jaar geleden de Noordoost- polder droog viel, het water met zijn bewoners de wijk hadden genomen voor nieuw land, wordt thans groots en wijds gevierd met alle luister, welke overeenstemt met dit gigantisch werk. De frisse zeebries, het enige dat van de voormalige Zuiderzee is overgebleven, joeg dichte stofwolken op. Klappe rende vlaggen van alle provincies en Europese landen gaven aan dit wijde land een bijzondere bekoring. En het geruis van jonge spichtige peppels, dat samenvloeide met de toespraak van minister H. W<\mmers, was gelijk aan dat van golven, die hier ruim tien jaar geleden Schokland en Kraggenburg om spoelden. Op het enorme podium van het feestterrein was de polder directie met haar hoge gasten gezeten. De ministers Prof. Mr. L. J. M. Beel en H. H. Wemmers waren vergezeld van hun Secre tarissen Generaal. Voorts merk ten we op de heer E. H. Ebels, Commissaris der Koningin in Groningen, het bestuur van de Zuiderzeeraad, de voorzitter van de Stichting voor de Landbouw en van de drie landbouworgani saties en vele autoriteiten meer. Plechtig klonk het openmgs- signaal van het koperkwartet van de Kon. Militaire Kapel. Toen volgden de toespraken afgewis seld met zang en muziek. Minister Wemmers schetste d word ingsg esch i of-en i s van het nieuwe land. Zijn rede gaven wii reeds weer. Zij die de polder schiepen Zii, die de plannen voor de Zuiderzeepolders maakten, be schouwen deze schepping als hun werk, aldus de landdrost Dr. Ir. S. Smeding in zijn herdenkings rede. Maar de aannemers, op zichters, arbeiders, die de dijken, gemalen, sluizen wegen en brug gen bouwden, zijn evenzeer over tuigd, dat het hun polder is. wel ke thans jubileert. En zij, die jarenlang in de zeebodem hebben gewerkt en geploeterd, in regen en wind, in koude en in de gloei ende zon, (we ervoeren Donder dag in de N.O.P. aan den lijve hoe die kan branden) zij, die deze maagdelijke grond ui in staat hebben gesteld hun na tuurlijke vruchtbaarheid te to nen, zijn eveneens overtuigd, dat zü het zijn geweest die dit nieu we land tot waarde hebben ge bracht. Allen hebben echter een zelfde doel voor ogen gehad: een land te scheppen waar het goed zal zijn te leven en te werken Dr. Smeding hoopte ten slotte, dat de regering bereid zal zijn geen maatregelen te nemen, welke de vorming van een 12de provincie, mocht deze gewenst blijken en de tijd zal dit uit wijzen in de weg zouden staan® Zijn roep „Lang leve de jarige JNoordoosiipolder!" werd met luide bijvalsbetuigingen door de aanwezige polderbewo ners beantwoord. De hartelijke gevoelens van dankbaarheid der polderbevoi- king, werden vertolkt door de heer W. G. de Eeijter, voorzitter van de Stichting „10 jaar N.O.- Polder", die mededeling deed van het besluit aan een der ont ginningsboerderijen de naam „Dr. Ir. S. Smed'ing-Hoeve" te verbinden, van welke hoeve de Landdrost een maquette werd overhandigd. Mevr. Smeding werd ter herinnering aan deze dag een fraai sieraad aangebo- dien. De herdenking werd beslo ten met het Wilhelmus. Feestend Emmeloord. Feestend Emmeloord bood de merkwaardige aanblik van een stad-in-wording. Vanuit het om liggende wijde land joeg de HEBBEN DE JONGEREN VERSTEK LATEN GAAN? HILVERSUM „Hebben de Katholieke jongeren bij de laat ste verkiezingen verstek laten gaan, ja of neen? Is het werke lijk waar, dat onze Katholieke jeugd in bezieling en idealisme achterstaat bij andersdenkenden?" Deze vraag stelde pater P. Wes seling zich dezer dagen in zijn wekelijkse radiorubriek „Dit is Leven". „Als er wel durf is en bewust geloof", zo vervolgde hij, „waarom houden wij dat dan verborgen?" „Wanneer er zoveel jongeren zijn, die hun eigen lauwheid be treuren en graag hun krachten zouden geven voor een enthou siaste geloofsbeleving, waarom tracht er dan niemand tot een gezamenlijke poging te komen? Mpet een gesprek tussen katho lieke jongeren, die beter willen, dan op een presenteerblaadje worden aangeboden? Vraag een dergelijk gesprek, eis het des noods, dan kunnen we gezamen lijk tot een oplossing trachten te komen." Pater Wesseling richtte een oproep tot de Katholieke jeugd om nu van haar bezieling te doen blijken. Wanneer je werkelijk die lam lendigheid, zoals enkele brief schrijvers het noemen, wilt af gooien, schrijf dan naar „Wim Haring, Delft" en noem plaats en datum, waar deze bijeenkomst moet plaatsvinden. Wij kunnen hier komen tot een interessant gesprek tussen de jon geren, die menen, dat de verkie zingen zijn mslukt wegens de slapheid van de Katholieke Jeugd en degenen, die geloven, dat juist de jeugd de Katholieke partij heeft behoed voor groter verlies. Wie heeft gelijk? De nabije toe komst zal net uitwijzen!" De reactie op deze uitdaging van Pater Wesseling zal misschien een feller licht kunnen werpen op de geestelijke instelling van onze katholieke jongeren, zowel politiek als religieus. Zij kan een belangrijke bijdrage zijn tot de oplossing van het probleem: „Hebben de Katholieke jongeren verstek laten gaan, ja of neen?" krachtige wind dichte stof- en zandwolken door de straten. Lit de schijnbaar ordeloze chaos van werken-m-aanbouw in welk een fantastisch tempo word't hier gewerkt tekenen zich reeds vaag de grote lijnen van het dorpsplan af. Het lijkt alles nog zo onwezenlijk en oneven wichtig wat hier groeit, doch wat in de eerste jaren als kern gold, is thans niet veel meer dan een buitenwijk. Wanneer over 5 jaar de kolonisatie van de NOP zal zijn voltooid, het groeiproces ten einde loopt, eerst dan zal men ten volle beseffen, welk een rijkdom de Zuiderzeepolders voor ons land zijn. Vier dagen feest. Even groots als het werk zelve is de opzet van de feestviering. Een openluchttheater, waar plaats is voor 5000 bezoekers -- heel de N.O.P. telt nog maar nauwelijks 13.000 inwoners een middenstands- en land bouwtentoonstelling, omvattende zeven grote tenten, welke heel het dorpscentrum in beslag ne men en een feestprogram dat voorziet in vier dagen feest van de vroege morgen tot midder nacht. Menige polderbewoner was met zonder zorg over de grootse opzet van het feest, maar reeds de eerste dag kon de pol der op duizenden bezoekers re kenen. Zij kwamen voor de ten toonstelling, de gymnastiekde- monstraties, voetbal- en korfbal- wedstrijd, de opvoering van het openluchtspel „De achtste dag", Woensdag werd de ten toonstelling door 3000 per sonen bezocht. De eerste opvoering van „De Achtste Dag" trok 5500 toeschou wers. Ruim 2000 bezoekers maakten gebruik van de ge combineerde bus- er» boot tocht. Men rekent geduren de de vier dagen met een totaalbezoek van rond 60.000 personen. maar voor alles voor de Noord oostpolder, die ieder jaar op nieuw van aanzien verandert, omdat de opbouw van de samen leving er zich sneller voltrekt dan waar ook in ons land. „De Achtste Dag". Meer dan 5000 bezoekers woonden de premiere bij van „De Achtste Dag", een open luchtspel, geschreven door Mau- rits Dekker. De auteur had tot onderwerp de werkende en scheppende mens in de nog met voleinde achtste dag. Als de pelgrimstocht dei- mensheid trokken volkeren u:t alle tijden voorbij aan de mens- van-nu, die op het 14 M. hoge decor troonde. HIJ, de geleerde, de technicus, de boer dan wel de arbeider, die dank zij hun kracht en wetenschappelijke vorderingen, aan de N.O.P. zijn aanzien gaf in de schakel in de ontwikkelingsgang der mens heid. Dekker gaf met behulp van historische en zinnebeeldige fi guren gestalte aan de gedachte, waamee hij tegelijk een wereid van problemen opriep. Zijn spel besloot met een hulde aan grote figuren als minister v. Wely en de landdrost dr. ir. Smeding. De regisseur, Ad Hooijkaas, heeft het magistrale stuk, in een overeenkomstig décor gegeven en de ruimtelijke mogelijkheden welke het nieuwe land biedt en de moderne belichtingstechniek ten volle dienstbaar gemaakt aan het spel. De medewerking van beroeps acteurs als Rob de Vries, Jannie van Oogen, Ton Lutz, Johan Fiolet en Johan Laperrg, droeg veel tot het welslagen van de opvoering bij. Aan het slot wer den auteur, regisseur en spelers hartelijk gehuldigd. ALKMAAR De verschillen de Braderie-attracties door het Comité voor Pers, Propaganda en Attracties voor de Braderie ge ëngageerd en gearrangeerd, mo gen zich in een geweldige be langstelling verheugen. Een at tractie van de eerste orde is de vijfmaal daags terugkerende mo deshow van de gezamenlijke da- mesconfectionneurs. De belangstelling hiervoor is zó groot, dat tot dusver alle modeshows uitverkocht waren. Heden is het de laatste dag en wij twijfelen er niet aan, of ook de laatste shows zullen voor een uitverkocht Gulden Vlies gege ven worden. Er is n.l. veel be zoek van buiten en de dames uit de dorpen rond Alkmaar blijken een goede smaak te hebben. Niet minder succesvol was het Bloemencorso, dat ook gister middag vele duizenden op de been bracht. De bloemen hadden zich goed gehouden en het was wederom een heerlijk bloemen- sprookje. Voor de uitspraak van de jury verwijzen wij naar el ders in dit blad. Een derde attractie is het Bra derietreintje, dat steeds volge boekt over de Braderie rijdt. Als van onze trouwe BELLO, de tram naar Bergen, ook altijd zo'n druk gebruik gemaakt was, zou die nu niet het gevaar lopen te verdwijnen. Het is een groot ver maak voor jong en oud gebleken, dat leuke Braderietreintje. In volgorde van populariteit zouden wij nu het Hoogdraad- variété op het Waagplein kunnen noemen, waarin mej. Alice Wil liams haar triomphen viert. Zij heeft wel het grootste aandeel in het succes van dit nummer, dat zij meerdere malen per dag ver toont. Het in Bengaals vuur ge bracht rijwielnummer op de strakke draad, des avonds om elf uur gebracht, trok ook dui zenden bezoekers. De eerste dag waren alle nummers van dit va riété-gezelschap niet even best, doch het Comité voor attracties nam direct maatregelen, om het peil van dit programma-onderdeel op te voeren. Eenzelfde stap moest dit comité ondernemen ten aanzien van het Venetiaans Waterfeest op het Doeleveld. De eerste avond ha perde er het een en ander aan EINDEXAMEN H.B.S. A R. K, Lyceum Alkmaar Aan het eindexamen werd deel genomen door 16 candidaten; het diploma werd uitgereikt aan de dames Ton Berentzen, Willy Kühne en Ans Mooy te Alkmaar en Corrie Koopman te Wormer- veer en de heren Piet v. d. Griendt, Herman Godijn en Paul van Kesteren te Alkmaar, Freddy Beukers te Heiloo, Frans Feyen te Bergen, Nico de Nijs te Zuid- Scharwoude en Cor Wagemaker te De Weere. 5 Candidaten moesten worden afgewezen. Postzegel uit 1812! KOPENHAGEN, 2 Juli Otto Soerensen, een voorman uit de Holbaek in Denemarken beweert de oudste postzegel ter wereld te bezitten. De postzegel is gestempeld in de Belgische grensplaats Mor.s op 22 Juli 1812. Zijn bewering zal door experts worden onderzocht. de organisatie, terwijl enkele on derdelen maar matig verzorgd waren. Ook hier greep het At tractie-comité in, zodat sinds gisteravond de organisatie beter verliep en het programma op en kele onderdelen verbeterd werd. Er traden nieuwe „sterren" op, de charmante acrobate Betty Vi- sero en de bekende accordeon virtuoos John Davis. De eerste avond trok dit waterfeest ca. 1200 bezoekers; gisteren was dit aantal beduidend hoger en wij verwachten, dat dit sprookjes achtige gebeuren op het Doele veld, waarbij de verlichting zo'n belangrijke rol speelt, ook van avond vele honderden zal trek ken. Vandaag is het ook de dag van de tractorensterrit. Om 12 uur kwamen de tractoren uit vier hoeken in de stad aan en van middag om 3 uur beginnen de behendigheidswedstrijden op het Canadaplein, nadat om 2 uur een défilé heeft plaats gehad. Dit wordt de dag voor onze bezoe kers van buiten de stad, die wel eens willen zien, welk figuur de tractoren in de Braderiestad maken. Wij hopen er in ons nummer van morgen het een en ander van te vertellen. MOTORRIJDER KREEG ONGELUK DIRKSHORN Woensdagmid dag verloor de motorrijder Wer- ting uit Slootdorp (Wieringer- meer) juist in de bocht bij het Raadhuis de macht over 't stuur, reed tegen een wielrijder en hij sloeg vervolgens tegen de straat stenen. Hij werd binnengedragen bij de kapper. Hier verleende dokter Groenhardt hem de eerste geneeskundige hulp. Deze achtte daarna overbrenging naar 't Cen traal Ziekenhuis te Alkmaar noodzakelijk. Zijn duo-passagiere die eigenlijk het ongeval had veroorzaakt, omdat zij uit oner varenheid in de bocht naar de verkeerde kant ging overhellen, bleef nagenoeg ongedeerd. Ook de wielrijder en zijn passagier kwamen met dc schrik vrij, al is de fiets vernield. ONGEVAL OP DE NIEUWE SCHERMERWEG OUDORP Dinsdagavond om streeks 7 uur reed de heer J. Groot uit Avenhorn als bestuur der van een motorrijwiel met zijn echtgenote als duorijdster over ae Nieuwe-Schermcrweg tussen de Uitvalsweg en de Kanaaldijk. Juist toen hij een autobus had ingehaald en deze was voorbij gereden, liep plotseling de ach terband leeg. De heer Groot ver loor daardoor de macht over het stuur, begon te slingeren, waar door zijn vrouw van de duo viel. Ook de heer Groot kon zich niet staande houden en viel met zijn motor op de weg. De vrouw had vermoedelijk een schouder- of armfractuiir bekomen en is naar het St. Elisabeth-Ziekenhuis ver voerd. De heer Groot had geen letsel bekomen. De motor was licht beschadigd. Dc bestuurder van de autobus, wist door krach tig remmen overrijding te voor komen. 's-GRAVENHAGE Bij de Tweede Kamer is ingediend het langverwachte ontwerp van een nieuwe Jachtwet en een wets ontwerp tot regeling van de huur en verhuur van het visrecht. Zowel in de Jachtwet 1923 als in het nieuwe ontwerp is in be ginsel het uitoefenen van de jacht aan eenieder mogelijk gelaten met inachtneming van twee grenzen: enerzijds het belang van de landbouw die geen nadeel mag lijden door de aanwezigheid van een overmatige wildstand, anderzijds de bescherming van in het wild levende dieren voor overmatig afschot, waardoor bepaalde soorten, plaatselijk, nationaal of internationaal met de ondergang zouden worden bedreigd. niet te korte tijd, van afgeronde, aan redelijke afmetingen vol doende jachtvelden. Voor wetenschappelijk onder zoek en de bekostiging van maat regelen, gericht op de instand houding van niet tot het schade lijk wild behorende wildsoorten, welker handhaving in de vrije natuur waardevol is, zal een fonds worden ingesteld, waarvan de middelen zullen worden ge vonden uit een heffing van f 5. per jachtakte en bijdragen van het Rijk. Ter bescherming van de be langen van de grondgebruiker is een procedure van vergoeding van wildschade, desgewenst na bemiddeling van de wildschade- commissie, ingevoerd. De bescher ming van het wild is bereikt, door de mogelijkheid tot het ver lenen van vergunningen drastisch te beperken, waarbij gestreefd is naar een stelsel van verhuur voor De Engelse, Franse en Ameri kaanse commandanten in Berlijn verwachten binnenkort een ant woord op hun jongste protest- nota, waarin zij er de Oost-Duit se autoriteiten van beschuldigen de WestBerlijners een aantal on gerechtvaardigde en onmenselijke dwangmaatregelen opgelegd te hebben. In een drietal gelijkluidende nota's, gericht aan Sergei Dengm, de Berlijnse vertegenwoordiger van de Russische controlecom missie, wijzen de geallieerde be velhebbers er op, dat de Oost Duitse communisten met voor kennis, zoal niet op instigatie van de Russische bezettingsautoritei ten, door beperkende maatrege len op het gebied van het ver keer ep de overige communicaties tussen de verschillende sectoren van Berlijn de viermogendheden- overeenkomst geschonden hebben. Zoals bekend heeft de Oostduit- se regering de ongeveer 100.Q0U West-Berlijners die zaken of eigendom in Oost-Berlijn hebben, voor de keuze gesteld zich in de Russische zone te vestigen of anders hun zaken te sluiten en hun eigendommen in de steek te laten. in de geallieerde nota's wordt opgemerkt dat duizenden on schuldige West-Berlijners door deze maatregel gedupeerd worden en dat het optreden van het Oostduitse regime in West-Ber- lijn grote bezorgdheid heeft ge wekt. fn Londen vond Vrijdag jl. in middels een bijeenkomst plaats, waar de ministers van Buiten landse Zaken van de Grote Drie het eens werden over de Wester se antwoord-nota naar aanleiding van de jongste Russische voor stellen i.z. de hereniging van Duitsland. Na afloop van de besprekingen werd het volgende communique uitgegeven: Dean Acheson, de Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken, heeft vandaag besprekingen ge voerd met zijn Franse en Engel se collega's Schuman en Eden, ln in de loop van de middag voegde ook de Franse minister van Unie zaken, de heer Letourneau, zich bij het gezelsohap. Tijdens het onderhoud kwamen o.a. de toe stand in Europa, Korea en Zuid- Oost Azië, en overlegden op wel ke wijze deze bereikt kan worden. Bovendien bestudeerden zij de in Washington opgestelde ont- werp-nota die een antwoord vormt op de jongste Russische nota. Het ontwerp werd goedge keurd en zal thans gereed ge maakt worden voor een spoedige overhandiging aan de Russische regering. Puzzlerit van „Perkam'' BEEMSTER De motorclub „Perkam" organiseert Zondag een puzzlerit over een afstand van ongeveer 70 kilometer. Start 2.30 uur op het Kerkplein. De rit geldt voor het clubkampioenschap van „Perkam" en ook voor het kam pioenschap van Nederland en Westfriesland. De wegen zijn pri ma; gemiddelde snelheid 36 km per uur voor lichte en 40 km p. uur voor zware motoren en voor auto's. Het inschrijfgeld is f 1.50; aangifte bij de startplaats: café P. A. van Etten, Jisperweg, Beem- ster. Gewestelijk Commandant Bescherming Burgerbevolking 'S-GRAVENHAGE Met in gang van 1 Juni j.l. is benoemd tot gewestelijk commandant van de organisatie Bescherming Be volking in de provincies Noord- Holland, Zuid-Holland en Utrecht de heer L. Langeveld. Het is de taak van deze gewes telijk commandant om onder lei ding van de drie Commissarissen der Koningin in de genoemde provincies mede te werken aan de opbouw van de organisatie van de B.B. in interprovinciaal verband, om, zodra deze organi satie in staat van paraatheid zal zijn gebracht, de taak van de co lonnes en de hulpverleningseen heden gewestelijk te leiden en te coördineren. Tot 1 Juni vervulde de heer Langeveld de functie van kolonel der mariniers, chef korpstaf van het korps mariniers. Sinds het voorjaar van 1949, toen de R.A.P.T.I.M. zijn werk begon als een organisatie, die snel en efficiënt missionarissen van en naar hun missiegebieden wil vervoeren, hebben reeds dertienhonderd priesters de reis Nederland-Oost-Afrika gemaakt Dit resultaat van drie jaar werken is nog slechts een aanloop, want de organisatie groeit, niet alleen in Nederland, maar ook in andere landen, waar zich geleidelijk een net van vertegen woordigers gaat vormen. In Duitsland en Frankrijk be staan reeds organisaties die een zelfstandige taak hebben. In Ne derland heeft de R.A.P.T.I.M. enkele maanden geleden boven dien een overeenkomst gesloten met de Nederlandse Reisvereni- ging voor Katholieken. Op grond waarvan een deel van de taak van deze vereniging is overgenomen. De' taak van de R.A.P.T.I.M. is zich dus ook buiten het aanvan kelijk gestelde doel aan het ver breden. En 50 jaar geleden. Om enig idee te geven van de voordelen, die op het gebied van het vervoer door de R.A.P.T.I.M. bereikt worden, moge de reis van de Duitse Broeder Hermann van de Paters van Lavigerie gel den. Deze broeder, die 54 jaar onafgebroken in de missie bad doorgebracht is dit voorjaar naar Europa gekomen. Op tachtigjarige leeftijd zag hij dit werelddeel na een reis van nog geen 24 uur. Toen Broeder Hermann 54 jaar geleden naar zfjn post in de Afri kaanse jungle vertrok koos hij de trein naar Marseille. Vervol gens een boot naar Afrika en daarna een karavaan naar het binnenland. Maandenlang heeft hij nodig gehad om te komen waar zijn overste hem heen had gezonden. Er was een klein kapitaaltje mee gemoeid en de ontberingen die de broeder te lijden kreeg zouden viel eens funeste gevolgen gehad kunnen hebben. Hieruit blijkt reeds, dat de ver onderstelling als zou het reizen per vliegtuig voof missionarissen een luxueuze liefhebberij van deze tijd zijn, niet juist is, het bespaart de missie niet alleen mankracht maar ook geld. Dit laatste wordt duidelijker, wanneer men de tarieven van de R.A.P.T.I.M. vergelijkt met die van de officiële luchtlijnen. Was broeder Hrrmann van Entebbe met een Engels vliegtuig naar hier gekomen, dan zou hem dat van Mombassa naar Londen al leen al 134 pond Sterling hebben gekost. Daar komen dan nog de kosten van Londen naar ons land bij. Het werken met chartervlieg- tuigen maakt het de R.A.P.T.I.M. mogelijk broeder Herivhnn een passagebiljet te geven voor een prijs die nog aanmerkelijk lager was dan de eenvoudigste boot accommodatie. Reducties Door het zoeken naar bespa ringen heeft d- R.A.P.T.I.M. ook op ander gebied aardige resulta ten bereikt. Zelfs zondar tot het beproefde middel over te gaan om zelf een vliegtuig te charte ren. Zo kon een overeenkomst worden gesloten met een bestaan de luchtvaartmaatschappij,waar bij voor reizen van missionaris sen naar het vtrre Oosten een re ductie van 15 procent werd ver kregen. Voor vluchten naar de Congo is een nog grotere reduc tie verleend. In de enkele jaren van haar bestaan heeft deze organisatie haar nu, wel bewezen. Ongetwij feld zal door de samenwerking van de missiecongregaties, waar bij alle barrières wel overwon nen lijken, in de toekomst nog een aanmerkelijke groei moge lijk zijn. Veertig jaar trouwe dienst 'T ZAND Voor de fam. de Boer was 1 Juli een bijzondere dag. De alom bekende heer J. de Boer was op deze dag 40 jaar in dienst van de Rijkswaterstaat. In echt huiseiijke gezelligheid is dit jubileum gevierd, verge zeld van felicitaties van familie, vrienden en bekenden. Ook wij wensen fam. de Boer van harte geluk en nog vele ge lukkige jaren. Waar de uitvoering van de nieuwe wet een grote mate van deskundigheid van de overheid zal vragen, wordt de instelling van een adviserend college, de Jachtraad voorgesteld. De stroperij zal intensiever worden bestreden: de strafsancties zijn verzwaard en de controlemogelijk heden op vervoer en handel in onrechtmatig verkregen wild ver beterd. De onderscheiding van jachtakten in vier soorten vervalt. De term „schadelijk gedierte" wordt door „schadelijk wild" vervangen. Geen nieuwe eenden kooien zullen worden mogen op gericht; de controle op de be staande wordt verbeterd; registra tie en afpaling worden vereen voudigd. In de toelichting op het twee de wetsontwerp wordt opgemerkt, dat tengevolge van inpoldering, drooglegging, normalisering van rivieren en beken enz., het voor de binnen- en kustvisserij be schikbare areaal voortdurend af neemt, terwijl anderzijds het aantal sportvissers voortdurend toeneemt en ook de beroepsvis serij haar plaats dient te behou den. Verhoging van de productiviteit van het nog aanwezige viswater is daarom dringend noodzakelijk. Zij wordt in het bijzonder door de zgn. versnipperde visrechten ern stig belemmerd, omdat, zolang verschillende personen ieder rechthebbende zijn op een gedeel te van het visrecht van een water, geen hunner als regel geneigd zal zijn zich geldelijke offers te ge troosten, om er de visstand te verbeteren, daar geen hunner er van verzekerd kan zijn, zelf de vruchten van de offers te pluk ken. Een en ander vraagt ingrijpen de maatregelen. Er zal een Kamer voor de Vis serij worden ingesteld met leden, die de beroeps- en sportvisserij en de eigenaren van visrecht, resp.. viswater vertegenwoordi gen. De Kamer zal belast worden met de bevordering van de doel matige bevissing van kust- en binnenwateren en het bewerk stelligen van een redelijke verde ling van het visrecht. Hiertoe be hoort het toezicht op het uitge ven van vergunningen, teneinde het onbegrensd toenemen daar van te voorkomen. Zij zal ook hebben toe te zien op de overeenkomsten van huur en verhuur van visrecht. Naast bescherming van de beroepsvis serij beoogt het ontwerp de ac tieve bevordering van de verbe tering van de visstand. Deze maatregelen zullen diep ingrijpen in de privaatrechtelijke verhoudingen, maar de toelich ting verklaart dit noodzakelijk, om niet het beoefenen van de vis sport zelf op den duur onmoge lijk te zien worden, terwijl zon der deze maatregelen ook voor de beroepsvisserij noodlottige ge volgen niet zouden uitblijven. ALKMAAR. De jury voor het Bloemencorso, geheel be staande uit Aalsmeerse kwekers, nl. de heren Jongkind, Hazen berg, van der Polk, van der Swaag en Bakker, heeft de vol gende prijzen toegekend: Luxe wagens: I. Het Bruidspaar van de dag, Garage Willem Schmidt; 2. Austin for Ever, Jan Moeijes; 3. Simca, Garage Rijke. Eervolle vermel ding: Garage Rijke met Kaiser Eraser. Luxe reclamewagens: 1. Theemuts, V. en D. (tevens eervolle vermelding); 2. Ik kom van Krom, N.V. S. Krom; 3. Wasserij Vredenburg. Eervolle vermelding: Garage Klaver met „Renault de Franse Bloem" en Garage Kleen. Kleine reclamewagens 1. Chemische Wasserij Alcmaria; 2. Henstra met Rijwielhal m bloementooi; 3. „Het Wapen van Heemskerk". Grote reclamewagens: 1. Lastina, Fa. Eckmann; 2. NACO; 3. MUfleur-wagen ACA. Eervolle vermelding: LTB, Zaad handel en V.B.-brandstoffen. De wagens uit Aalsmeer en de wagens van het Alkmaarse Braderiecomité waren buiten mededinging. Noord-Europeesche Houthandel 9 pet. in contanten Aan de algemene vergadering van aandeelhouders der Noord- Europese Houthandel Maatschap- pi,; N.V. zal worden voorgesteld over 1951 een onveranderd divi dend van 9% in contanten uit te kerpn. Nieuwe emissies van gemeenten Op Dinsdag 8 Juli a.s. staat de inschrijving open op de volgende iVi 30-jarige obligatieleningen, tot de koers van 100 pet.: gemeente Amersfoort f 2.000.000, gemeente Schiedam f 3.000.000 en gemeente Delft f 2.000.000. De opbrengst dient voor de financiering van nieuwe kapitaalsuitgaven (wo ningbouw). Beursnotering zal worden aan gevraagd. Rubbervooruitzichten niet ongunstig In antwoord op verschillende vragen uit de vergadering heeft het bestuur van de Rubber Cul tuur Maatschappij „Kawoeng" o.m. verklaard, dat een produc tie van 92Y kg. rubber per ha., gezien de ouderdom van de aan plant (19251931), niet onbevre digend was. Deze productie op te voeren tot 1250 kg per ha, zoals een der aandeelhouders sugge reerde, was niet mogelijk. Wei zou, bij behoorlijke bemesting en een goed onderhoud, een gemid delde productie van ca. 1000 kg. bereikt kunnen worden. Aangaande de vooruitzichten voor rubber deelde het bestuur de mening van de president der Good Year Cy., die onlangs ver klaarde bevreesd te zijn voor eon rubbertekort over twee a drie ja ren, dat in een verder verwijder de toekomst nog groter zou zijn. Gezien ook de prijsontwikkeling, (thans is de notering in Djakar ta ca. 53/1 rp. per kg., tegen 4 y, rp. enige tijd geleden), werd de toekomst niet slecht beoordeeld. Neemt men echter buiten de kostpri,js ook de afschrijvingen en belastingen in aanmerking, dan zou de opbrengst tenminste ca. rp. 8 per kg. moeten bedra gen. DE OPBRENGST DER RIJKSMIDDELEN IN MEI In Mei beliepen de ontvangsten uit hoofde van de gezamenlijke kohier belastingen 1 239.2 mill, tegenover in de voorgaande maand f 183.1 mill. Deze toene ming ten opzichte van April is voornamelijk een gevolg van ho gere ontvangsten aan vennoot schapsbelasting. Daar tegenover de totale ontvangsten ad f 239.2 mill, aanslagen stonden tot een bedrag van f 135.9 mill, daalde het nog in te vorderen bedrag met f 103.3 mill, tot f 1.033.8 mill. Aan niet-kohierbelastingen werd f 301.4 mill, geïnd. De ontvang sten aan loonbelasting en vereve ningsheffing, welke resp. f 54.2 en f 23.2 mill, bedroegen, lagen enigszins beneden de in de over eenkomstige maand van 1951 ge- inde bedragen (resp. f 55.1 en f 25.7 mill.) Aan omzetbelasting kwam f 105.0 mill, binnen tegen over in Mei van het vorig jaar f 125.5 mill. De invloed van de tariefsverhoging van September is klaarblijkelijk volkomen teniet gedaan door het teruglopen van de binnenlandse omzetten. De ontvangsten uit hoofde van de bijzondere heffingen beliepen in Mei f 7 mill. In totaal is hier mede f 2.935.4 mill, geïnd, waar van f 1.913.5 mill, aan vermo- gensaanwasbelasting en f 1.021.9 mill, aan vermogensheffing in eens. DRUKKE HANDEL IN STOCKDIVIDENDEN SCHEEPVAART UNIE AMSTERDAM, 2 Juli Van daag hebben de stockdividenden Scheepvaart Unie voor wat le ven in de brouwerij gezorgd. Naar men weet heeft deze Holding Company van aandelen in scheepvaartmaatschappijen een dividend uitgekeerd deels in con tanten en deels in aandelen. De hieruit voortspruitende stockdivi denden werden vanmiddag in open hoek druk verhandeld en lagen zelfs boven pariteit. Ze werden gedaan aanvankelijk op 104 gulden en liepen tot 107 gul den op. Overigens was de markt van daag in mineur. De handel was aanzienlijk kleiner dan de vori ge dagen en de koersen kwamen op een lager niveau. Verliezen van betekenis waren er echter in het geheel niet, maar wel was het opmerkelijk, dat de koersen zich binnen zeer nauwe grenzen bewogen zonder enige fluctuatie. Men sprak algemeen van een ge zonde reactie, die deels voort sproot uit het feit, dat de arbitra ge het aanzienlijk kalmer deed dan de vorige dagen. Met een dollarkoers voor olies op 84, waren Koninklijke hier bijna 3 punten lager op 316V2. Ook in het hoofdfonds kwamen slechts weinig fluctuaties voor. In de converteerbare obligatiën olie ging heel weinig om. De toonaangevende internatio nale fondsen bleven algemeen op het vorige niveau gehandhaafd. Aandelen Billiton zetten de koersstijging voort. Algemene Exploratie evenwel was opnieuw in reactie. Scheepvaartfondsen nauwelijks prijshoudend. De cul- tuurmarkt lag verdeeld, rubber fondsen kwamen nog iets boven het vorige niveau uit, H.V.A. handhaafde zich aanvankelijk, maar moest daarna 3 procent prijsgeven. Deli maatschappij trok opnieuw een kleinigheid aan. Ook de staatsfondsenmarkt bleef vrijwel onbewogen.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1952 | | pagina 4