Nieuw Zal het nieuwe kabinet steunen op P.v.d.A., K.V.P., A.R. en C.H.? Hooggeplaatste vertrouwensman van de Sovjets gedeserteerd NATO houdt herfstmanoeuvres voor de deur van Rusland DE GEBOORTECIJFERS in alle landen ter wereld DAGBLAD VOOR ALKMAAR En 'n gemodder dat we hadden ***Niet zonder hoop Nederland: 22,3 per duizend Jasje uit? Besprekingen gehouden in optimistische sfeer Mossadeq zal aftreden Grote gecombineerde oefening in de Oostzee NOODWEER boven ons land Uitstapje van Midwouder dames eindigde in 'n moddersloot EN OMGEVING NHD] Komt niets van in! Fractievoorzitters Maandag weer bijeen Officier der Volkspolizei volgde voorbeeld van dertig ondergeschikten Jongetje legde steen op de rails Waren de assen ondeugdelijk? Geen hulp meer voor Denemarken? 49ste Sovjetveto „Oorlog" vergoedt brandschade 85 DODEN DOOR TYPHOON Koning Boudewijn naar Engeland Dwangarbeid voor uraniumdiefstal Abonnementsprijs f 6.20 per kwartaal, f 2.07 per maand, f 0.48 per week, inclusief incasso. Advertentie-tarief per editie 16 ct. per m.m., minimum f 2.50; in alle edities 26 ct. per m.m., minimum f4.familieberichten 20 ct., resp. 30 ct. per m.m. Bij contract belangrijke korting. Directeur E. J. M. Stumpel. Hoofdredacteur: H. N. Smits. Bankrelaties: Noorderbank. Nederl. Credietfoank. HET EE IT Buiten God is 't nergens veilig. (Vondel) VAN HEDEN Pag. 1 Vrijdag 4 Juli 1952 46e Jaargang No. 12517 Kantoren: HOORN, Draafsïngel 59, tel, 4243, Grote Noord 77, teL 4362 K 2290; ALKMAAR, Ritsevoort 52, teL 2046, (2 lijnen), K 2200; DEN HELDER, Keizerstraat 89, teL 2800 K 2230; SCHAGEN, Gedempte Gracht 39, teL 459 K 2240 Sinds geruime tijd staat de toren van de N.H. Kerk te Makkum in de steigers. De to ren, die een grondige restauratie nodig heeft behoort aan de bur gerlijke gemeente van Wonseradeel. De res tauratie is thans ruim halverwege gevorderd. In tegenstelling met veel Friese kerken draagt de toren te Makkum geen zadel dak, doch een toren spits. De huidige spits werd in 1872 aange bracht. De kerk is van zeer vroege datum: volgens de beschikba re gegevens werd het gebouw in 1660 ver groot. ER ZIJN MENSEN, die menen, dat de situatie voor de katholieke eenheid, en dat wil voor ons zeggen, ook voor de katholieke politieke eenheid, zonder hoop is. Geef het maar op, adviseren, zij ons, gij jaagt een hersenschim na. Wij zijn van een andere me ning. Wij zien natuurlijk heel goed verschillende gevaren in de gebleken verschuivingen bij de laatste stembusuitslag, maar wij vermogen niet in te zien, dat er reden zou zijn, om aan verbete ring van de situatie te wanhopen. Onze eerste getuige is prof. F. D. in zijn jongste artikel in de „Maasbode" van Woensdag. Hij belicht de staatsrechtelijke bete kenis van de verkiezingsuitslag op zijn wijze, maar gebruikt een tweetal argumenten, die ons van belang lijken ten opzichte van het antwoord op de vraag, of wij hier met een „doorbraak", dus een principiële verschuiving van blijvende aard te doen heb ben, dan wel met een tijdelijk verschijnsel. „De winst, gemaakt door de K.N.P. behoeft men", zo zegt hij o.a., niet primair te zien als een duurzame verzwakking van de K.V.P. De meesten, die op de K.N.P. gestemd hebben, hebben zulks naar alle waarschijnlijkheid gedaan om een waarschuwing te laten horen tegen het gevaar van ontsporing, dat zij vreesden, maar niet om de rails zelf op te bre ken." Niet om de rails zelf op te breken, dat moet dus betekenen, niet om de katholieke eenheid op te ruimen, maar om haar te be houden, en, mogen wij hopen, eraan mede te werken, dat her steld wordt, wat verloren ging. Het tweede argument is, dat „de winst, door de P.v.d.A. ge maakt ten koste van de K.V.P.", voor een belangrijk deel be schouwd mag worden „als een reactie op een serie misverstan den, welke door de P.v.d.A. op handige, maar daarom nog niet te billijken wijze zijn uitgebuit". Ook hier „geen opbreken van de rails", want „misverstanden" be hoeven geen blijvende breuk te Een andere getuige is de heer van Heijst, van de Katholieke Werkgevers, in zijn gisteren al even aangehaalde rede voor de algemene vergadering van de Katholieke Werkgevers te Nij megen. Nakaarten heeft geen zin, zegt hij, maar „de feiten en fouten gadeslaan en ontleden, om er de lessen uit te trekken voor de toekomst, is niet alleen nuttig, maar de plicht van ieder, die een stukje van de zware verant woordelijkheid meedraagt, de maatschappij- te kerstenen." Maar „het is niet denkbaar, dat de Katholieke Werkgevers samen met de Katholieke Arbeidersbe weging aan één tafel gaan zitten en dan tot verschillende conclu sies komen. Want beide organi saties zijn gebaseerd op dezelfde geloofswaarheden." Er kan verschil zijn over de uitvoeringskwesties, maar „er kan nooit een principieel, dus on overbrugbaar verschil zijn." De heer van Heijst verklaart verder, dat hij in twijfel gebracht is, door de zo treurige afloop van de wel goed bedoelde, maar verkeerd uitgevoerde critiek en hij heeft zich afgevraagd, of het op den duur wel mogelijk is, één poli tiek maatschappelijk program op te stellen, wat aan alle geledin gen van onze katholieke maat schappij voldoet. Welnu: „er zijn fouten gemaakt, niet alleen de laatste maanden, maar ook de laatste jaren". Onze standsorganisaties hebben een me ning te vormen en hun invloed aan te wenden, dat de maat schappij-inrichting op christelijke grondslag worde gebaseerd". En tenslotte: de directe politiek late men over aan de politici, maar „die politiek is niet uitvoer baar, als de politici die niet ge dragen weten door de grote mas sa van de katholieke gemeen schap". En „het moet dus moge lijk zijn, een partijprogramma op te stellen, dat in grote lijnen aan alle katholieke groeperingen vol doet." Zo gaan er al meer stemmen op, waaruit blijkt, dat wij niet zonder hoop behoeven te zijn, dat degelijk herstel van een brede katholieke eenheid mogelijk moet zijn Laat een ieder medewerken, als hij geroepen wordt! UNITED NATIONS, NEW YORK De statistische afdeling van de UNO heeft de geboortecijfers voor 1951 vastgesteld van alle landen der wereld, waar dat maar mogelijk was. Deze cijfers, die warden toegelicht in voetnoten, waarin voor zover nodig wordt uiteengezet dat en waarom ze niet nauwkeurig zijn, luiden als volgt: Boven de 40/00: Costa Rica met 47.6, de Dominicaanse Republiek met 42.4, Guatemala met 52.1, Mexico met 44.6, Venezuela met 45.6 en India met 50 per duizend. Tussen 30/00 en 40/00: Chili met 32.3, Israël met 32.7, Porto- Rico met 37.2 en Trinidad met 36.9 per duizend. Tussen 20/00 en 30/00: Austra lië met 22.9, Canada met 27.1, Finland met 22.9, Japan met 25.6, Nederland met 22.3, Nieuw-Zee- land met 24.4, Peru met 25.3, Portugal met 24.1, Spanje met 20.1 Zuid-Afrika met 25.6, de V.S. met 24.3 en Ierland met 21 per dui zend. Beneden de 20/00: Oostenrijk met 14.6, België met 16.1, Dene marken met 17.8, Frankrijk met 19.4, West-Duitsland met 15.7, Italië met 18.1, Noorwegen met 18.5, Zweden met 15.6, Zwitser land met 17.2 en het Verenigde Koninkrijk met 15.9. De statistici van de Uno vesti gen er de aandacht op, dat het IJzeren Gordijn ook de geboorte- BRUSSEL, 3 Juli. In de Belgische Kamer van volksver tegenwoordigers was het gis teren al even warm als elders in de hoofdstad. In de loge, welke gereserveerd is voor de genodigden van de voorzitter der Kamer en de leden der re gering had een buitenlandse bezoeker het kennelijk al te heet en nadat hij zijn stropdas al los had gemaakt, trok hij eenvoudig ook zijn jasje uit. Maar voorzitter Frans v. Cau- welaert had zijn genodigde niet uit het oog verloren en toen deze aldus het decorum van de Kamer had geschonden, werd de buitenlandse bezoeker, na een discreet maar vermakelijk gebarenspel tussen voorzitter en de bode op de betrokken tribune, aan het verstand ge bracht, dat het reglement van de Kamer nu eenmaal wil, dat ook al is het nog zo warm, men zijn jasje aanhoudt.... Gelaten trok de bezoeker hierop het ge wraakte kledingstuk maar weer aan. Zijn das liet hij echter af en niemand der Belgische volksvertegenwoordigers kon hem dit kwalijk nemen. cijfers aan het oog onttrekt en dat voor Sovjet-Rusland de enige cijfers, welke enige waarde heb ben, die zijn, welke de Volken bond tot 1930 heeft verzameld en waaruit tot een geboortecijfer van ongeveer 38 per duizend voor de vooroorlogse tijd moet worden geconcludeerd. (Van onze parlementaire redacteur) DEN HAAG, 4 Juli De besprekingen, die de formateur dr, Drees gistermiddag op zijn kabinet met de fractievoorzit ters van de P.v.d.A., K.V.P., A.R. en C.H. voerde, duurde van twee uur tot kwart over zes. Het ontwerp-program, dat dr. Drees hen had toegezonden, werd hier besproken. De bespre king eindigde in een optimistische sfeer. De heren Donker, Romme, Schouten en Tilanus lieten zich na afloop gezamenlijk fotografe ren, maar belangrijker is, dat zij ook de afspraak hebben gemaakt om Maandagmorgen gezamenlijk terug te komen. Onderwijl zal overleg worden gepleegd met de fracties. De fractie van de P.v.d.A. komt Zaterdag bijeen. De forma teur is niet voornemens om tij dens het weekend contact met andere personen op te nemen en zulks ligt ook niet voor de hand omdat eerst na de tweede bespre king met de vier fractievoorzit ters met vrucht kan worden ver- AMERIKAANSE PRIESTERS VRIJGELATEN BERLIJN 3 Juli De Sowjet- Russische autoriteiten hebben de drie Amerikaanse priesters, die Woensdag door Oost-Duitse poli- tie-mannen aan de grens van West-Berlijn werden gearresteerd vrijgelaten'. der gewerkt. Een zeer voorlopige conclusie zou kunnen zijn, dat er dus enige hoop mag worden ge koesterd, dat de formateur in zijn voorgenomen opzet van een kabi net dat steunt op P.v.d.A., K.V.P., A.R. en C.H. zal slagen. Het feit, dat de vier fractievoorzitters heb ben toegezegd gezamenlijk terug te zullen komen, wijst er op dat er althans mogelijkheden aanwe zig worden geacht om het eens te worden. TEHERAN, 3 Juli Het ka- binet-Mossadeq zal 5 Juli zijn ontslag indienen, aldus is officieel bekendgemaakt. Volgens de par lementaire traditie volgt het af treden van het kabinet onmidde- lijk op het ogenblik, dat de Sjah de nieuwe Kamerleden ontvangt. Hedenmorgen was de nieuwe sa menstelling van de Tweede Ka mer gereed. BERLIJN, 3 Juli Eén van de voornaamste Oostduitsers, belast met de taak Berlijn te isoleren, is naar het Westen gedeserteerd. De West-Berlijnse politie heeft vandaag mede gedeeld, dat inspecteur Ernst Bollow van de communistische Volkspolizei gisteren in West-Berlijn is komen opdagen. De 36-jarige inspecteur, wiens rang gelijk staat aan majoor, had de leiding van de afdeling belast met het toezicht op de Sovjet grenzen rond Berlijn. Hij had het toezicht op de maat regelen, die op last van het Krem lin genomen worden, om het con tact van de Westelijke sectoren van de stad met de Oostelijke zone onmogelijk te maken. Bollow heeft, naar de Westelij ke politie meegedeeld heeft, waar devolle inlichtingen over de toe komstige plannen van de volks politie meegebracht-. Deze inlich tingen worden evenwel geheim gehouden. Bollow bevindt zich nu in geallieerde handen teneinde verhoord te worden over de com munistische plannen. Onder leiding van de afdeling van Bollow wordt rond Berlijn een verboden zone aangelegd om de stad volkomen van de Ooste lijke zone te isoleren. Volgens de politie is Bollow tot de overtuiging gekomen, dat van de volkspolitie een instrument voor een burgeroorlog gemaakt wordt. Bollow heeft zijn vrouw en drie kinderen meegenomen. Hij is één van de 10 leden van de volkspolitie, die in de afgelopen 24 uur gedeserteerd zijn. Verder was hij de derde officier die deze week de wijk naar het Westen Het totaal van 30 deserteurs voor de afgelopen drie dagen is ongewoon hoog voor Berlijn. DE ONTSPORING BIJ VENLO VENLO Uit het onderzoek door de politie naar de oorzaak van de ontsporing van de Rhein- pfeil-express op Maandagavond te Venlo, is gebleken, dat het ongeval is te wijten aan het feit, dat er een steen op de rails lag. De steen was er door een negen jarig jongetje neergelegd. Naar aanleiding hiervan is de Venlose ouders er nog eens op gewezen, dat het betreden van de spoorbanen is verboden. KOPENHAGEN, 3 Juli Gen. Ridgway, de opperbevelhebber van de geallieerde mogendheden in Europa, heeft er vandaag bij de vrije wereld op aangedrongen nooit haar geduld te ver liezen, maar te blijven werken aan haar verdediging. Zijn stem verheffend zei hij: „Niemand heeft eerbied voor zwakte. Het is nu eenmaal onmogelijk met succes te onderhandelen, indien je zwak bent". Gen. Ridgway kwam hier van morgen uit Noorwegen aan voor een aantal besprekingen met Deense militaire leiders. Morgen keert hij naar zijn hoofdkwartier bij Parijs terug. De opperbevelhebber deelde mee, dat in September een grote gecombineerde oefening gehouden zal worden om de NATO-macht een Russische aanval in Noord- Europa het hoofd te bieden te beproeven. Op de vraag, of de oefening ook in de Oostzee zou worden gehouden, antwoordde de gene raal: „neen". Hier werd hij onderbroken door admiraal Sir Patrick Briand, de commandant van de Noorde lijke sector van de NATO. „De oefening zal ook in de Oostzee plaatsvinden", aldus de Britse admiraal. „All right, indien Sir Patrick dit zegt, dan zal het zo zijn", zei gen. Ridgway enigszins in de war gebracht. In antwoord op een vraag van een verslaggever voegde hij hier aan toe, dat de manoeuvres „zo ver in de Oostzee gehouden wor den als voor de verdediging van Denemarken noodzakelijk is". Hij zei niet, of hij hierbij ook dacht aan het Deense eiland Born- holm, dat ongeveer 160 km. van de rest van het land ligt in wa ters, waar de Russen onlangs zeer grote vloot- en luchtmacht oefeningen hebben gehouden. DE RAMP BIJ HETTANGE THIONVILLE Woensdag zijn uit het ziekenhuis te Thionville twee Nederlanders, die Dinsdag bij het ontsporen van de Amster- dam-Bazel-express waren gewond, ontslagen. Het zijn de heren Jan sen uit Haarlem en Leerentaeld uit Curagao. De toestand van de andere ge wonden, behalve die van mevr. van Maris uit Bennebroek, is be vredigend. Het parket van Thionville zet het onderzoek naar het ongeluk voort Het schijnt, dat de ver onderstelling, dat het ongeluk is te wijten aan gebrekkigheid van de rails, geen steek houdt. De re cherche zoekt op het ogenblik naar twee Luxemburgse spoor wegarbeiders, die een der gewon den bij het ongeluk heeft horen spreken over gebrekkigheid van een der assen. WASHINGTON 3- Juli Ame rikaanse functionarissen hebben Donderdag verklaard, dat zij mo gelijk „alle economische en mi litaire hulp" aan Denemarken zullen stopzetten, als Denemar ken de levering van een tank schip aan de Sowjet-TJnie doorzet De verklaring werd afgelegd naar aanleiding van berichten uit Kopenhagen, volgens welke daar Donderdag een voor de Sow- jet-Unie bestemd tankschip van stapel is gelopen. Het schip is één van de zeven tankschepen, die een Deense scheepswerf naar de Sowjet-Unie zal leveren. NEW YORK, 3 Juli De Sov jet-Unie heeft Donderdag in de Veiligheidsraad haar veto uitge sproken tegen het Amerikaanse verzoek om een onpartijdig on derzoek van de communistische beschuldiging, dat de geallieerden in Korea zich aan bacteriologische oorlogvoering schuldig maken. Dit was de 49ste maal dat de Sovjet-Unie gebruik maakte van haar vetorecht sedert de Veilig heidsraad in 1946 voor het eerst bijeenkwam. Rose Mary liep averij op ROME 3 Juli De tanker Rose Mary, die in de haven van Aden vastgehouden wordt na 'n poging om door de Britse blokkade van de Perzische olie heen te breken, is door een Pakistaans vaartuig geramd en beschadigd. Aldus is vandaag bekend gemaakt door de Italiaanse oliemaatschappij voor het Midden-Oosten. AAN BOERDERIJEN TE HEEZE HEEZE, 3 Juli Het Ministe rie van Oorlog is bereid de meest rechtvaardige vergoeding te ver lenen voor de schade ontstaan door de boerderijenbrand in de buurtschap De Rul te Heeze, aangezien deze brand een gevolg was van de militaire schietoefe ningen die er op dat ogenblik werden gehouden. Dit is mede gedeeld door de burgemeester van Heeze, de heer M. Cox, die een onderhoud heeft gehad met de Minister van Oorlog Ir C. Staf. MANILLA, 3 Juli Tropische stormen hebben vandaag 85 mensen gedood en duizenden op de Philippiinen dakloos gemaakt. De slagregens volgden on een orkaan, welke de eilanden gis teren met. een snelheid van 185 km per uur bereikte en welke de gewassen plat sloeg en het verkeer lam legde. Grote stukken bouwland staan onder water. Op het eilandje Sir.gao zijn zestig doden. Volgens de laatste berichten had de storm een punt 270 km ten zuidwesten van Manilla be reikt en is hij in kracht afge nomen. NATIONALE BEDEVAART DOKKUM VOOR K.R.O. DOKKUM Het hoofdcomité van de Nationale St Bonifatius- bedevaart naar Dokkum op 7 Juli a.s. vestigt de aandacht van alle Katholieken in Nederland op de wekelijkse uitzending van het Lichtbaken op Zaterdag 5 Juli des avonds te 8.15 uur. Dan zal Pater W. Loop Montfortaan het geestelijk aspect van de dag van 7 Juli voor Katholiek Nederland belichten. LONDEN, 3 Juli Vrienden van Koning Boudewijn hebben vandaag meegedeeld, dat de jonge Vorst volgend jaar, waarschijnlijk bij gelegenheid van de Kroning van Koningin Elizabeth een of ficiéél bezoek aan Londen zal brengen. De kroning vindt plaats in Juni 1953. De afwezigheid van de Koning bij de begrafenis van George de zesde van Engeland heeft zowel in Engeland als in België enige wrevel gewekt. GROTE BRANDEN. WATERS NOOD EN STORMSCHADE Gisteravond en vannacht heeft boven het grootste gedeelte van ons land een noodweer gewoed, waarbij donder en bliksem ge paard gingen met hevige regen val en krachtige windstoten. Op vele plaatsen sloeg de bliksem in en veroorzaakte meer of minder grote branden. Van her en der wordt watersnood gemeld. De storm velde bomen en richtte andere schade aan. Grote boerderijbranden wor den o.a. gemeld uit Apeldoorn, Bruntinge, Hoogersmilde, Lex- mond, Lopik, Rosmalen, Witte- veen, Wythmen en Zwolle. Te Bergen (L.) brak brand uit in een meubelfabriek. Vele kleinere branden ontstonden elders. In Wijster kwamen drie varkens om bij een brand in een schuur. In Boxtel sloeg de bliksem in een voedingsstation voor de boven leiding van de N.S. Een tentoon stellingstent in Emmeloord viel de storm ten prooi. Op vele plaatsen stonden de straten en kelders blank. In Haarlem deden zich uitzonderlijk veel aanrijdin gen voor ten gevolge van siecht zicht. In Amsterdam rukte de brandweer die 25 meldingen kreeg met groot materiaal uit naar de Stadsschouwburg, waar echter slechts de bliksemafleider was doorgebrand. In Helmond reed een personenwagen tegen een ontwortelde boom. In het laagste gedeelte van de stad moesten de bewoners naar de bo venverdiepingen vluchten voor het water. Op Schiphol startten de vliegtuigen met een uur ver traging. VIER ZWAARGEWONDEN BIJ AUTO-ONGELUK APELDOORN Gistermiddag is te Apeldoorn een auto, af komstig uit Hengelo (O.), uit de bocht gevlogen en gebotst tegen een truck met oplegger. De vier inzittenden werden ernstig ge wond. BERLIJN, 3 Juli Vier jeug dige Duitsers zijn tot vijf en twin tig jaar dwangarbeid veroordeeld wegens het stelen van uranium, weet de Neue Zeitung vandaag te melden. De jongens, zestien tot zeven tien jaar oud, werkten in de ura- niummijnen bij Aue in Oostduits- land. Maandag werden zij door een Sovjettribunaal veroordeeld we gens het stelen van uranium en het doorzenden van het gestolene naar Beieren in de Amerikaanse zóne en wegens het hulpverlenen aan andere jongens om te ont snappen aan de dwangarbeid in de mijnen. Na de veroordeling werdén de knapen in een Russi sche auto met onbekende bestem ming weggevoerd. HOORN, 3 Juli Het jaar lijkse uitstapje, dat 31 leden van de afdeling Midwoud N.H. van de Bond van Plattelands vrouwen vandaag naar de Ho ge Veluwe zouden maken, heeft in de buurt van Nieu- wersluis een ontijdig einde ge vonden, toen de autobus, die het gezelschap vervoerde, van de weg gleed en in een mod derige sloot terecht kwam. Een dame- brak haar pols en vijf anderen liepen lichte kwetsuren op. De autobus reed in een kalm gangetje op de hoofdweg Am sterdam-Utrecht, die door de regenval enigszins 'glad was geworden. In de gemeente Nieuwersluis raakten de rech- terwielen in de berm, die blijk baar te zacht -was om dit ge wicht te dragen, want het voertuig begon plotseling over te hellen, kantelde en viel in de modderige sloot langs de weg. Onmiddellijk schoten van alle zijden omwonenden toe om de dames uit haar benarde positie te helpen. Via een openstaand raam konden allen de bus verlaten. De meesten waren ontoon baar geworden door de mod der, die door de ramen naar binnen was gekomen. Maar weer dank zij de grote mede werking van de bewoners der villa's in de buurt, die hun badkamers ter beschikking stelden, konden de dames, die uiteraard zeer geschrokken wa ren, op hun verhaal komen en zich van de modder ontdoen. Toevallig was de burgemeester van Midwoud, de heer J. H. Avis, wiens echtgenote ook in de autobus zat, met zijn wa gen langs gekomen. Hij zorgde ervoor, dat de dames een maal tijd kregen en hij bestelde te vens een bus om het gezel schap in Nieuwersluis op te halen en naar Midwoud terug te brengen, want het uitstapje ging hierna natuurlijk niet door.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1952 | | pagina 1