Probleem vari samenwerking met I.V.V.V. op de helling HET CATSHUIS „SORGVLIET bestaat vandaag 300 jaar DE KRONIEK VAN ZATERDAG Onweer eiste een dode te Balkbrug (Ov.) Gevangenen te Surabaja kwamen in opstand GELDEN tiESCHIKBMR legen eerste hypotheek De nieuwe duikboot Senaat der V.S. keurt toewijzing 10 milliard goed Resolutie Int. Chr. Vakverbond: r Heiloo i Leert AUTORIJDEN TELEFOON 4287 HOGE PRIJS Fa. G. Oudes M I S te Rustenburg 5 Waarom moest Serrarens uit IntArbeidsbureau verdwijnen? Naar wij vernemen Kard. Tisserant in Nederland Museum met vele kunstschatten In Nunspeet kliefde hemelvuur 'n bedje, maar kind bleef ongedeerd De Amerikaanse hulp aan het buitenland Maria Goretti Bonn voor Europese éénwording /ERW ACHTING 1 door het K.N.M.I. geldig van Zaterdag- üondagavond. NNIG WEEK •m en droog weer met je tot vrij krachtige Noordoost en Oost. n op 4.28, onder 21.00; L50, onder 2.25, n op 4.29, onder 21.00; 1.32, onder 3.40. ZATERDAG 5 JULI 1952 PAGINA 3 i —40. postelein 211, I, bieten 833, groene rode kool 6.30'10.50. i97, snijbonen 61 jnen 1520, doperw- peulen 2376. toma- waspeen 28, bospeen rber 1420, andijvie 2.509.50, bloemkool kommer 819, perzik .beien 451.20 fram- 1.04, pruimen per kg :r stuk 38, Franken- >52.10, Glorie van i2.60. Prolefic 25 i 2351. groene kruis, rarte bes 26.50, kersen meloen 60, 4 Juli Aardbeien rode bessen 0.901.70, isen 1.501.90, peulen doperwten 0.35—0.46, :n 0.90l.OO, rabarber snijbonen 0.700.80. 0.14—0.17, kropsla 0.04 mkommers 0.160.20, le s. 0.180.34, bloem- 0.09—0.17. 1END, 4 Juli Schot- i 10,60—13,80, kl. 8— men m. dr. 85100, z. stamsniibonen 48—66 17-19, peulen 2464, 2756, bl. blauiwsch. mkommers 4029, to- 6274, bloemkool 8 :ool 9'11spinazie 11 t15, andijvie 2736, i13 rode- bieten 20 n 2634. waspeern 31, 6, rode aalbessen 25 «en 2056, perziken 7 >eien 601,24. ARSE EXP. VEILING aardappelen 9.JSO14.50 11.00, slaibonen 78 ionen stam 70—1.17, len 2559 kctikom- 22, tomateni A 7190, 55, aardbeien 1.30 f, bloemkool I 20-39, rode kooi 7.00—9.50. I52. rode bessen 25 bessen 6068. spina- sla 2,008,50, poste il, andijvie 1125, ra- -17.50, bos bieten 11— n 927, waspeen 11 en 12.5031.50, soep- 5.5014, peterselie 5- DRN. 4 Juli. 85000 kg n, grove Schot 10.80 1. 11.60—12.80, driel. 12 kriel 6.90'7.70, grof 0, middel 14—15.20. ■eter» I 34.2035.70 per f 14.per maand f 6.50 per maand Vraagt demonstratie ill' HIIMIIIHIII—II tijdens Uw v a c a n t i e Die heeft geteerd-bij AUTORIJSCHOOL K. Middelbeek (v.h. Chr. de Vries) Friescheweg 5-7. Alkmaar Ivoor goud, zilver. I juwelen, bloedko- I i ralen |^Langestr. 14. Alkmaarj NATIONALE HYPOTHEEKBANK HOLLANDSCHE HYPOTHEEKBANK Voordam 13 Tel. 4924 Rippingstr. 4 Tel. 2707 ALKMAAR nmiiHiiiiimuimiliiS; N KARPER" RITA BAR aten U! v.a. 6 u'. 50 ct. entrée 5 ■■IIIIIIIHIIIIIIHIIlim" 's-GRAVENHAGE, 4 Juli In de middagvergadering van het elfde congres van het Internationaal Vakverbond werd de ontwerp-resolutie betreffende de betrekkingen tussen het I.C.V. en het LV.V.V., unaniem door het congres aanvaard. De ontwerp-resolutie luidt ais volgt: „Kennis genomen hebbend van het rapport van de algemeen se cretaris voor wat betreft de be trekkingen tussen het I.C.V. en het I.V.V.V.; overwegend, dat het bureau en het bestuur zich bij herhaling hebben uitgesproken ten gunste van een samenwerking met ande re organisaties van vrije vakver enigingen, op de essentiële voor waarde, dat die samenwerking wordt verwezenlijkt met eerbiedi ging van het eigen wezen en de autonomie van de Christelijke Vakbeweging; dat de raad van het I.C.V. tij dens zijn laatste zitting te We nen in November 1951, zich in die zin tot het I.V.V.V. heeft ge richt; dat het bureau van het I.C.V. na zijn 29ste bijeenkomst beslo ten heeft aan het I.V.V.V. een verbindingscommissie voor te stellen, teneindfe het gehele pro bleem van samenwerking der beide internationale vakvereni gingen te onderzoeken; keurt de door het bureau en de raad van het I.C.V. aangeno men houding goed." Medegedeeld werd nog, dat door het I.C.V. aan het I.V.V.V. dringend was gevraagd ten spoe digste een bijeenkomst te hebben met de deskundigen van beide partijen, teneinde het Europese herstelprogramma te bespreken. Vanmiddag werd van het I.V.V.V. bericht ontvangen, dat het voor stelt 12 Juli a.s. te Brussel bijeen te komen. (Vervolg van pag. 1) De vier nieuwe Nederlandse onderzeeboten worden gebouwd bij Wilton-Feijenoord (twee) en bij de Rotterdamse Droogdok Maatschappij (twee). Zijmeten ieder ongeveer duizend ton. Bij zonderheden over bewapening, snelheid e.d. worden niet vrijge geven. Vice-admiraal Stam ver klaarde voorts nog desgevraagd, dat dit nieuwe model duikboot geen concurrentie heeft te duch ten van de door atoomkracht aan gedreven onderzeeboot. „Naar mijn mening zal het nog menig jaar duren, voordat men met een atoomonderzeeboot kan varen." In 1955 gereed In het buitenland bestaat voor het nieuwe model grote belang stelling. Meer behoudzuchtige geesten hebben hier en daar uiting gegeven aan hun twijfel over de mogelijkheden van deze niet-traditionele bouw, maar vice- admiraal Stam is er van over tuigd, dat de Nederlandse techni sche deskundigen de verwachtin gen zullen verwezenlijken. De eerste onderzeeboot van dit type zal in de loop van 1955 gereed komen. Dit nieuwe type, dat in Neder landse marinekringen revolution- nair wordt genoemd, is een vin ding van de Nederlandse oud- marine-ingenieur Ir. M. F. Gun ning, thans verbonden aan de Verenigde Nederlandse Scheeps- bouwbureaux (Nevesbu). Geen enkele zeemogendheid beschikt nog over dit nieuwe model on derzeeboot. Christen-Democraat burgemeester van Rome ROME, 4 Juli Salvatore Rebecchini is gisteren door de gemeenteraad van Rome tot bur gemeester herkozen. Hij is leider van de democratische partij, die bil de laatste gemeenteraadsver kiezingen de overwinning be haalde. Het Int. Arbeidsbureau In zijn gister gehouden toe spraak heeft de heer Theo Grine- vald, vertegenwoordiger v. d. di recteur van het Internationaal Arbeids Bureau, eraan herinnerd, dat hij reeds bij vroegere gele genheden in naam van de direc teur van het bureau de teleur stelling heeft betuigd over het resultaat van de jongste verkie zingen voor de Raad van Beheer van het I.A.B., waarbij niet al leen de enige vertegenwoordiging van de christelijk georganiseerde arbeiders werd uitgeschakeld, maar waarbij de Raad van Be heer in de persoon van Serrarens tegelijk een zeer ervaren en be voegd lid zag heengaan. Het congres van het I.V.C. is thans aan het agendapunt bezig, waarmee het geschiedenis kan maken: de medezeggenschap van de arbeider in de onderneming en in het economisch leven, zo wel nationaal als internationaal. Aan de hand van drie inleidin gen en een uitgebreide documen tatie, opgebouwd door het secre tariaat van het I.C.V., zijn de gedegeleerden voorbereid op dit onderwerp, dat in alle vrije lan den van een brandende actualiteit is. is de 84-jarige heer H. uit Ter- borg bij het uitwijken voor ander verkeer te Ulft onder een rijden de locomotief van de Gelderse Tramwegmaatschappij geraakt en gedood.... hoopt op 16 Juli a.s. het echt paar C. N. van den Hil-M. L. Blokland te Hardinxveld de dag te herdenken, waarop het zestig jaar geleden in het huwelijk trad.... kwamen gedurende de week van 22 tot en met 28 Juni 329 zeeschepen de Rotterdamse haven binnen, gezamenlijk metende 583.040 netto registerton tegen 249 schepen in dezelfde week van het vorig jaar.... wordt op 16 Juli a.s. op de nieuwe begraafplaats te Hoofd dorp een gedenkteken onthuld als een hulde voor het baanbre kende werk, dat mr. J. P. Amers- foordt als burgemeester voor de ontwikkeling van de Haarlem mermeerpolder heeft verricht.... GEMERT Vrijdagmorgen om tien minuten over half negen is Z. Em. Eugène Kardinaal Tisserant per auto uit Clervaux voor zijn officieel bezoek bij het 25-jarig bestaan van het Apostolaat der Hereniging in Nederland aange komen. De kardinaal was vergezeld van de pauselijke ceremonie-, meester, mgr. Adone Terzariol, zijn secretaris, mgr. dr. Jac. Bru- ning en frater Petrus Nolascus van de Fraters van O.L. Vrouw van Barmhartigheid te Tilburg. Aan de Nederlandse grens bij Eijsden werd de kardinaal ver welkomd door de nationale secretaris van het apostolaat der hereniging, pater Fr. Wijnhoven A.A. en de heer W. Croon uit Wassenaar, ere-ikamerheer met kap en degen van Z.H. de Paus en gen'tilihomme van Z. Em., tijdens zijn verblijf in Nederland'. De kardinaal, die om half 7 reeds uit Clervaux was vertrok ken, sprak zijn voldoening uit over de bijzondere hoffelijkheid der Luxemburgers, Belgische en Nederlandse douanen en politie autoriteiten. Van Eysden vertrok met gezelschap naar Gemert voorafgegaan door een gemotori seerde esoorte van de rijkspolitie. In Cemert hing van bijna alie huizen de vlag uit. Langp de weg stonden honderden schoolkinde ren geschaard, dïe met Neder landse en geel-witte vlaggetjes zwaaiden en de kardinaal luidt toejuichten. In de lange oprijlaan van het kasteel Cemert, waar het schola- sticaat der paters v. d. H. Geest is gevestigd, stonden het bestuur der Congregatie en de studenten in theologie en philosophic opge steld. In de aula werd tenslotte een feestelijke zitting gehouden, waar de pater Provinciaal J. H. Strick, de kardinaal toesprak. Om 12 uur vertrok de kardi naal met zijn gevolg naar de paters der H. Familie te Grave. Vandaag is het juist driehonderd jaar geleden, dat het Catshuis „Sorgvliet" werd opgeleverd^ Dit feit zal herdacht worden met een receptie te geven door de tegenwoordige bewoners, de heer en mevrouw A. Goekoop-Santhagens. Het buiten Sorgvliet werd aan gekocht in 1643 en tussen de ja ren 1651 en 1662 werd hier voor de raadpensionnaris Jacob Cats een huis gebouwd, die in Den Haag een huis aan de Kneuter dijk bezat. De mening, dat Cats hier in een woestenij een huis liét zetten, is onjuist, want op deze plaats was in vroeger jaren reeds een woning gebouwd, waarschijn lijk een boerderij. De architect van het Catshuis was Pieter Post, die ook het Mauritshuis en het Huis ten Bosch heeft gebouwd. In 1903 werd er een verdieping op het Catshuis gezet, dat oor spronkelijk deze niet bezat. Bo ven de ingang van het Catshuis ziet men het wapen van de raadpensionnaris, waarin het wa pen van Middelburg is verwerkt, de Tudorroos en een „rots van zand", waar een beekje doorheen stroomt. Dit komt dus overeen met de beek, die door Sorgvliet loopt en in de hofvijver uitmondt. Nu het 300 jaar geleden is, dat het huis werd opgeleverd, heb ben de heer en mevrouw Goekoop een kleine expositie ingericht van documenten, die betrekking hebben op de geschiedenis van het Catshuis. Deze documenten zijn de heer en mevrouw Goe koop onder meer welwillend af gestaan door het Haags Gemeen te-archief en door de Maatschap pij voor Nederlandse Letterkunde te Leiden. Genoemde maatschappij is na melijk in het bezit gekomen van de collectie documenten, die jhr. W. C. M. de Jonge van Ellemeet over het Catshuis aanlegde en die thans in de bibliotheek van de Rijks-Universiteit te Leiden berust. De tentoonstelling bevat aller- In de nacht van Donderdag op Vrijdag sloeg de bliksem in de houten noodwoning van het landbouwgezin Bosch te Balkburg (Ov.), waarbij de 16-jafige Klaas Bosch werd gedood. Tien jaar geleden werd de boerderij van het gezin Bosch door brand ver woest. Sedertdien woonde men in de noodwoning. In Nunspeet sloeg de bliksem in het huis bewoond door de familie Pap. Een ledikantje waarin een kindje lag te slapen, werd door het hemelvuur finaal in tweeën gespleten, maar het kind bleef als door een wonder ongedeerd. In het huis werden vrijwel alle ruiten en meubelen vernield. De boerderij van G. W. van der Klippe te Lemelerveld werd door de bliksem getroffen en brandde tot de grond toe af. De brandweer die te hulp wilde snel len, zag zich de weg versperd door ontwortelde bomen. Vijf koeien van J. A. Herbrink werden in de wei gedood, evenals een koe van Grotenhuis en drie van H. B. Ramaker te Veld. In de gemeente Raalte werd de boerderij van G. Duteweerd in de as gelegd; rondom Hellen- doorn werden vier boerderijen zwaar geteisterd: die van G. J. van Schooten in Hulzen, van A. J. Reimink aan de Ellerweg, van W. Dubbink te Elen en Raan en van de familie Nagel te Daarle. Te Hankate brak brand uit in de bo'erderij van de wed. v. d. Vegte tengevolge van kortsluiting veroorzaakt door waterschade. Nog tientallen koeien elders in Overijsel werden door het hemel vuur dodelijk getroffen. In de Betuwe bracht het noodweer zware schade toe aan het kersen gewas. In de Krimpenerwaard werden een huis en een schuur aan de Broeksteeg te Bergambacht door het vuur verwoest. eerst een afbeelding van het huis te Brouwershaven, waar Cats in 1577 geboren werd. Daarnaast ziet men het wapen van de fa milie Cats, afkomstig van een kerkbank te Groede met het zwaard en de drie sterren. Ver volgens aanschouwt men het eer ste buitenhuis van Cats, „De Mun- ninkenhof" te Grijpskerk cn een brief, die hij aan Constantijn Huygens schreef. Interessant zijn voorts het ori ginele document van Karei de Eerste van Engeland, waarbij Cats als ridder werd benoemd en het prachtige diploma, dat Cats door Qulielmus Segar, de wapen koning van de Engelse koning werd uitgereikt. Daarnaast liggen twee briefjes, die de dochters van Cats aan hun vader schreven, toen deze ambassadeur te Londen was. Ook toont de expositie het ori ginele huishoudboekje van de huishoudster van Vader Cats, annex quitanties, verzamelde ge schriften van de raadpensionna ris, zijn testament, waaruit blijkt, dat hij f2.000.000 naliet en een eigenhandig kladschrift uit „Ouderdom en Buitenleven". Het tweede gedeelte van de ten toonstelling geeft een indruk van Sorgvliet en het Catshuis tijdens de periode van Bentinck. Ben- tinck, de grote vriend van Wil lem de Derde, verleende de bui tenplaats grote luister. Hij ont moette in Parijs de beroemde tuinarchitect Le Nötre, die het park in een streng gestyleerde tuin veranderde. Bentinck was het ook, die het torentje op het huis liet plaatsen. Uit het Konink lijk Huisarchief is een werk aan wezig over de beek van Sorg vliet. Voorts ziet men in beeld gebracht de verbouwing van 1922, die de architect Dammerman naar oude prenten ter hand nam. Het Catshuis is nu als museum ingericht en op aanvraag Dins dags- en Vrijdagsmiddags te be zichtigen. Het bevat vele kunst schatten, zo bijvoorbeeld authen tieke amphora uit het jaar 650 voor Christus, schilderijen van oude Nederlandse Meesters, een oude kerkkroon, een gobelin uit Oudenaerde, twee authentieke Perzische vazen, een oude bed- steekast, oude Perzische doeken, een Jan Steen, een Vermeer, een Adriaen Brouwer, een Daumier, een Van Ravensteijn, een oude lamp uit Hendrik Ido Ambacht, gebruikt bij branden enz. enz. WASHINGTON, 3 juli (A.P.) De Senaat heeft vandaag het wetsontwerp voor de toewijzing van 10 milliard dollar, waarvan het grootste gedeelte besteed zal worden voor hulp aan het buitenland en uitbreiding van de atoomindustrie, goed gekeurd. De maatregel die met monde linge stemming werd aangeno men, omvat 6.031.400.000 dollar voor militaire en economische hulp aan het buitenland. Hetzelf de bedrag dat ook reeds door het Huis van Afgevaardigden werd toegewezen. Verscheidene kleine verschillen in de versies van het onderwerp van de Senaat en het Huis ma ken een commissie noodzakelijk die een compromis-voorstel op moet stellen dat weer door beide kamers goedgekeurd zal moeten worden voor het wetsontwerp naar het Witte Huis gezonden kan worden voor de handtekening van president Truman, waardoor het wet zal worden. Uitvoer atoomwapenen Voorts voorziet de senaats maatregel in 3.518.000.000 dollar voor de uitvoer van het program ma voor atoomwapens, of wel twee milliard dollar meer dan het Huis van Afgevaardigden toe wees, zodat ook deze kwestie door een gemeenschappelijke commissie behandeld zal moeten worden. Er liggen thans nog vier toe- wijzingsontwerpen op goedkeu ring van de volksvertegenwoor diging te wachten voor deze de zitting kan sluiten voor de zo- mervacantie. Men hoopt alle wets ontwerpen voor Zaterdag a.s. be handeld te hebben. De toewijzingen voor de hulp aan het buitenland zijn in het onderwerp als volgt onderver deeld: militaire hulp in Europa 3.128.324.750 dollar; defensiesteun of economische bijstand in Europa 1.282.433.000 dollar; militaire hulp in het Verre Oos ten en Afrika 499.116.500 dollar; technische hulpverlening (punt vier) in het nabije Oosten en Afrika 50.822.750 dollar; hulp aan Arabische vluchtelin gen uit Palestina 60.063.250 dollar; hulp aan vluchtelingen die Is raël binnenkomen 70.228.000 d.; militaire hulp in Azië en de Stille Oceaan 540.807.500 dollar; emigratie uit Europa 9.250.500 dollar; hulpverlening aan kinderen van de Ver. Naties 6.666.667 dollar; hulp aan Zuid-Amerika en en kele minder belangrijke posten maken de verantwoording volle dig. ZIJ STIERF VIJFTIG JAAR GELEDEN MORGEN 6 JULI is het vijftig jaar geleden, dat de kleine Maria Goretti, voorbeeld van kuisheid, werd vermoord. Zij is in het jaar 1950 heilig verklaard. Dat ge schiedde op een bijzondere wijze, in de open lucht. Om de plech tigheid een sterker relief te ge ven, gelijk dat nog tweemaal ge beurde op een ogenblik, dat de samenleving en de H. Kerk ston den voor een beslissende wending in de loop van haar geschiedenis. Het gebeurde met Sint Fran- ciscus en met de H. Catharina van Siena, en nu met de kleine Maria Goretti. „In elk tijds gewricht zien wij die heiligen geplaatst, die een voorbeeld zijn voor de deugden, waaraan het de samenleving het sterkst man keert." In deze tijd van genotzucht en materialisme, waarin het ontbre ken van offerzin en reinheid het tijdbeeld het sterkst markeert, plaatste Paus Pius XII, de Engel achtige Herder, in het jaar van de grote terugkeer de kleine Ma ria als voorbeeld van reinheid en offerbereidheid, tegenover mate rialisme en genotzucht. Geen wonder, dat deze kleine heilige zoveel duizenden vereer ders heeft en velen uit heel de wereld gaan bidden aan haar graf. Van alle kanten, ook uit Ne derland, gaan er bedevaarten heen en reeds sinds verleden week Zondag is men in Nettuno, het geboortedorp van de kleine martelares, de plechtigheden ter ere van haar dood begonnen. Een comité onderzoekt op wel ke wijze de plaatsen, waar Ma ria Goretti leefde en stierf, voor het nageslacht te behouden zijn. Het heiligdom in Nettuno zal worden uitgebreid. Morgen, Zondag 6 Juli, zal haar lichaam worden overgebracht naar Ferriera di Conoa, het huis, waar zij vijftig jaar geleden de dood vond bij de verdediging van haar kuisheid. Dit huis zal met het bijbehorende land worden veranderd in een heiligdom. In kringen van West-Duitse politici ging al enige tijd hét ge rucht, dat de regering in Bonn bereid zou zijn om samen te werken bij de vorming van een Europees parlement. Thans heeft een woordvoerder van de regering der Bondsrepubliek officiëel te kennen gegeven, dat dit juist is. Bonn is zeer ingenomen met het voorstel van Schuman om een Europees gezagsorgaan in het leven te roepen, zo heeft dezelfde woordvoerder te kennen gegeven. Binnenkort, d.w.z. omstreeks het midden van Juli, zal Schuman daartoe verstrekkende voorstellen voorleggen op de ministersbijeen komst van de 6 landen van het plan-Schuman. Op deze confe rentie zal Adenauer West-Duits- land vertegenwoordigen. Hoe be langrijk het Van het wereldtoneel DJAKARTA 4 Juli (Aneta) Zeventig militaire gevangenen in de gevangenis Kalisosok te Surabaja, die wachten op berech ting wegens gepleegde misdrijven zijn er Woensdagavond in ge slaagd de wacht van hun blok te overmeesteren. Met de buitge maakte wapens schoten zij ver volgens de sloten van andere cel len stuk, waardoor in totaal on geveer 1000 van de 3400 gevange nen in Kalisosok vrijkwamen. Zii staken vervolgens de werk- ER IS DE LAATSTE TIJD een en ander te doen over de ontwikkeling van de sociale kwestie, in ons land en buiten de grenzen. In ons land is de bewering gehoord, dat er, door de samenwerking van socialistische, katholieke en protestants-christelijke arbeidersbonden, in de Raad van Vakcentralen en in de Stichting van de Ar beid, steeds minder verschil tot uiting komt tus sen socialistische en christelijke sociale denkbeel den. Deze opmerking werd van politieke erj van journalistieke zijde gemaakt omtrent dezelfde tiid, dat in Den Haag het Congres van het Internatio naal Christelijk Vakverbond werd gehouden. Ter zelfder tijd worden uit West-Duitsland klachten vernomen over de gedragingen van de z.g. een heidsvakorganisatie, welke vooral de laatste tijd zozeer de overwegend-socialistische kant uitgaat, dat het niet langer houdbaar wordt voor katho lieken en protestants-christelijken, om daar lid van te zijn In het verleden hebben wij aan die laatste ft kwesties een en andermaal aandacht ge schonken. Wii hebben, in het licht van onze eigen sociale ontwikkeling in Nederland, de vrees uitgesproken, dat het met de Duitse vakbeweging de verkeerde kant zou uitgaan. Dat is al spoedig bewaarheid. Toegegeven, dat de omstandigheden in West-Duitsland anders waren dan bij ons, hoewel toentertijd ook hier stemmen zijn opgegaan, die na de oorlog overal de eenheid predikten. Neder land heeft echter de oude weg van de principiële vakorganisaties weer gekozen, maar de Kerkelijke Overheid heeft nauwe samenwerking met de an dere bonden sterk aanbevolen. Er was toch wel iets veranderd, hoewel ook al vóór de oorlog een vrij goede samenwerking tussen de verschillende vakbonden bestond. En de samenwerking in de Stichting van de Arbeid, waarin ook de werkgevers van verschillende groeperingen meededen, is als een model van na-oorlogs samengaan geprezen. Dat er gevaren aan die samenwerking ver ft bonden kunnen zijn, behoeft niet te wor den ontkend, maar dat met name de katho lieke en protestants-christelijke .vakbonden zich van. liberale zijde de verwijten moeten laten wel gevallen, dat er geen verschil meer bestaat tussen socialistische en christelijke sociale politiek is niet gemotiveerd. Men moet er ook eens aan denken, dat er na de oorlog allerlei maatregelen genomen moesten worden, om te voorkomen, dat de eco- nomisch-zwakkeren het loodje zouden leggen. Maar ook is het zo, dat, in overeenstemming met de gebruikelijke verschijnselen na een oorlog (en dan wat voor een!) economische en sociale evolu ties in gang kwamen. Enerzijds kan niet worden ontkend, dat het socialisme na-oorlogswinst maak te, anderzijds scheen de tijd rijp voor het doorvoe ren van hervormingen, waarom al geruime tijd gevraagd was De sfeer in het nieuwe sociale „klimaat" ft paste in de denkbeelden van de encycliek „Quadragesimo Anno", die ook iets over sa menwerking tussen christenen en socialisten zegt. En na dien, zeker, in de na-oorlogse tijd heeft Z.H. de Paus meermalen uitgesproken, dat de hervormingen, waarover de sociale leer van de Kerk spreekt, van katholieke zijde moeten wor den doorgevoerd in samenwerking met alle goed- willenden, waarbij de socialisten met name zijn genoemd. En nu kan het wel zijn, dat in sommige punten wel eens iets te ver werd gegaan, maar men moet zich ook eens afvragen, of bepaalde hervormingen riet wel eens al te snel het etiquet „socialistisch" kregen opgedrukt. In „Quadragesi mo Anno" staat daar ook iets over en de weerslag vonden wij o.a. in de»Herderlijke Vastenbrief van het Nederlands Episcopaat van 1949. over de so ciale rechtvaardigheid, die ook in het K.V.P.-pro- gram werd genoemd Wij willen maar zeggen, dat, afgezien van ft bepaalde gevallen, niet zonder meer maar gezegd mag worden, dat de katholieke en protestants-christelijke vakbonden geen eigen koers meer varen. Wij zijn het er volkomen mee eens, dat met name bijv. de befaamde „middengroepen" tenslotte „tussen de stoelen" zijn komen te zitten, waaraan vanzelfsprekend iets zal moeten worden gedaan. Maar als met name Dr. Drees te kennen gaf dat het te ver gaat, het begrip „middengroe pen" uit te strekken tot hen, die een inkomen van f50.000.verdienen, dan kan men het daar mee eens zijn, zonder dat het billijk is te zeggen, dat men dar. dus socialist is! Van katholieke en christelijke zijde is niet zonder grond meegewerkt aan tal van maatregelen, die in het algemeen ten onrechte als socialistische maatregelen worden uitgekreten. En dergelijke bewering is alleen ge schikt gebleken als koren op de molen van de propaganda voor de P.v.d.A In de redevoeringen op het congres van het ft I.C.V. is enigë malen terecht opgemerkt, dat het sociale vraagstuk van geestelijk-zedelijke aard is. Dat horen wii van socialistische zijde als regel niet beweren. Voor katholieken met name. en evenzeer voor protestants-christelijken bestaa' dus de plicht, de oplossing van de diverse vraag stukken in dat licht te bezien. En het kan immer niet anders, of de consequentie van die stelling is geen andere dan deze, dat ook in de politiek waar vele van die vraagstukken hun oplossing zullen moeten vinden, het zo geregeld moet wor den, dat die geestelijk-zedelijke invloed zoveel mogelijk georganiseerd tot uiting komt. Er zii' mensen, die menen, dat we bezorgd moeten zijn over de toenemende klasse-strijd-verschijnselen, welke, o.a. blijkens de verkiezingsuitslag, zichtbaar worden. Het woord „klassestrijd" lijkt ons hic- niet juist. Wel zijn, er tegenstellingen, meer dan anders. Maar moeten die dan niet door gezanv" lijk overleg worden opgelost? Als dat niet ge beurt, zou klassestrijd zich inderdaad sterker openbaren, niet tot zegen van de samenleving! plaats en opslagplaats van mate rialen midden op het terrein van de gevangenis in brand. Het per soneel van de gevangenis slaag de er in de tussendeuren, die naar de andere blokken leiden, op tijd te sluiten. De bewaking buiten bleef intact, maar binnen de gevangenis waren de gevan genen heer §n meester tot Don derdag, toep militairen de gevan genis binnendrongen en de op standelingen zich zonder tegen sta,nd overgaven. Krachtige maatregelen waren eerder onmogelijk gemaakt, om dat de opstandelingen vrijgelaten vrouwelijke gevangenen ais schild gebruikten. Een groot deel van de zakenwijk in Surabaja, waar in de gevangenis ligt, was tot Donderdagmdidag afgezet. Sociaal-Economische Raad De Sociaal-Economische Raad zal op Dinsdag 15 Juli in het ge bouw der Eerste Kamer zijn elfde openbare vergadering houden. Plan-Schuman op zich ook is voor een eco nomische inte gratie, even als de Euro pese defensiegemeenschap een grote stap voorwaarts betekent, dit alles kan slechts zijn waarde hebben, wanneer het gedragen wordt door een politieke integra tie. Het veronderstelt derhalve een Europees parlement en een Europese Grondwet, met aan de kop een Europese regering. Een totale omwenteling in de histo rie, die vraagt.een totale om wenteling in de geesten. Het zal nog heel wat voeten in de aarde hebben, voordat een eng nationa lisme en typisch nationalistische- materiële belangen zijn overwon nen. In de kringen van de Euro pese Beweging, ook hier te lan de, hoort men bij tijd en wijle idealistische en optimistische klanken. De Europese Beweging heeft zelfs een grote campagne op touw gezet, om aan dit idea lisme in brede kringen bekend heid te geven. Wat de medewer king van een aantal vooraan staande staatslieden betreft, is een optimisme volkomen gerecht vaardigd. Figuren als Schuman, Spaak en de Franse premier Pi- nay zijn hier zeker voor te vin den. De vraag is nu maar, of de grote massa voor deze plannen rijp is te maken. Het stemt inmiddels tot grote voldoening, sympathiserende klanken uit Bonn te mogen ver nemen. En temeer, omdat een groot deel van de West-Duitse bevolking voor deze gedachte nog lang niet vatbaar is. Zij, die de leiding uitmaken van de Bonds republiek hebben in West-Duits- lang nog te kampen met velen, die de oude nazi-idiologie van harte aanhangen. Een nationa listisch „Deutschtum" is deze ele menten niet vreemd. Het huidige proces om eventueel de Socialis tische Rijkspartij van Remer bui ten de wet te stellen, is één van de facetten van dit verschijnseL Een politieke integratie in Euro pa d.w.z. voor West-Europa kan een middel zijn, om een nog hechter blok te vormen tegen de Sovjet-Unie. Een dusdanige sa menbundeling van economische en geestelijke krachten met een effectief militair afweerapparaat kan een geweldige steun inhou den voor de vrede en de veilig heid. Wanneer het eenmaal zo ver is gekomen, draagt datgene, wat tot nog toe in Straatsburg in een al te verwarrende sfeer als een gevolg van vele obstakels werd besproken, voor de toe komst grote vrucht. Het komt thans op de practische daden aan. Het laatste is echter door gaans het moeilijkste. «f» CA i AR IC KONINGIN ELIZABETH LONDEN, 4 Juli (A.P.) Twee Labourleden hebben vandaag in het Lagerhuis geprotesteerd tegen de voorgestelde salarissen voor Koningin Elizabeth en haar echt genoot. Zij hebben voorgesteld de 475.000 pond per jaar voor Koningin Eli zabeth te verminderen tot 250.000 en de 40.000 pond voor de Hertog van Edinburgh tot 10.000 pond. Volgende week Dinsdag zal de salariskwestie in het Lagerhuis behandeld worden. De Directeur-Generaal voor de Energie-voorziening, dr. E. L. Kramer, zaï op Dinsdag 8 Juli a.s. de nieuw gebouwde Amer ce ntrale van de N.V. Provinciale Noordbrabantse Electriciteits Maatschappij te Geertruidenberg in bedrijf stellen. Foto boven: het exterieur van het nieuwe bedrijf. Foto onder: het interieur van het nieuwe bedrijf.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1952 | | pagina 3