Rod Als de katholieke vrouw gaat emigreren.... FAUS ZOMERLEKKERNIJEN DEZE WEEK IN DE TUIN Voorlichting en voorbereiding zijn dringende noodzaak Wie een ideaal meeneemt, komt ginds beter terecht van zomer fruit Wat neemt onze kleine dochter mee naar buiten? door W/m Knipjcbeer én Roo$ T^a$$el 'oman Ken je mi-> bladderende muren Opnieu\ onder Wim verloor ZATERDAG 5 JULI V.ö'i In de trein, die van Utrecht naar Gouda snelde, zat een ong gezin. Vader, moeder en de vier kindertjes waren vroeg i de morgen uit Groningen vertrokken, op weg naar anada. „Vanmiddag om vier uur vaart de boot weg uit otterdam," vertelde vader, terwijl zijn vrouw de zelf ge taakte rugzakken van de jongens nog eens controleerde, den hele onderneming," antwoordden wij en in gedachten einsden wij: „niet alleen voor hem, maar ook voor haar." Een man heeft te zorgen voor het onderhoud van zijn ezin, en de vrouw? Evenzeer, doch nog meer in geestelijk pzicht. Dat is in een vreemd land, met vreemde gewoonten n vreemde problemen, dubbel zwaar. Zij zal de goede sfeer xoeten weten te bewaren onder alle omstandigheden en toeilijkheden, die het nieuwe leven met zich mee kan rengen. Zij moet ook de huishouding voeren, die daar ginds zo nders is en zij zal het doorgaans zijn, die het godsdienst nderricht moet geven, als er voor de kinderen geen katho-- ieke school in de omgeving is. Een ander punt is weer het feit, dat het drankmisbruik in Australië zeer groot is. De vrouw zal de sfeer en gezelligheid in haar woning daarom zo hoog mogelijk moeten houden, om man en kinderen aan huis te binden Het is in Australië maar al te zeer de gewoonte, dat mannen de café's en terrassen bevolken zodra zij even gelegenheid hebben. Intimiteit en huiselijkheid zijn twee dingen, die men in de Australische woning dan ook zelden aantreft Een voorbeeld De Nederlandse vrouw, die met haar man en kinderen uittrekt naar een vreemd land om er een goed be staan te vinden, zou juist kunnen trachten <er ginds de huiselijkheid meer in te brengen. Ze kan een voor beeld zijn, en op deze wijze iets terug geven voor wat het gezin er in mate rieel opzicht ontvangt. „Wie met dit ideaal gaat emigreren'', zo zeide ons mej. Stringa, „zal zeker de moeilijk heden en lasten van het nieuwe, zo onbekende leven kunnen torsen". Voor dit alles is grote toewijding reist, maar ook.... goede voorbe- .uding. Speciaal aan dit laatste ont- eekt het de emigrerende vrouw -er dikwijls, tot nadeel van zich zelf i heel haar gezin. Gelukkig is er lans gelegenheid voor haar om zich oriënteren op het nieuwe begin in ot vreemde land. Zo bestaat er sinds ïige tijd een emigratiedienst voor e katholieke vrouw, uitgaande van e katholieke vrouwenbeweging, eze emigratiedienst is diocesaan in- .deeld, zodat men dus vijf centra in voorlichting en voorbereiding oeft. Het is de bedoeling deze uit te .eiden tot men minstens de zeker- jid heeft, dat elke plaats een moge- jkheid tot hulp en informatie bij migratie in de buurt heeft. De voor- jhting en voorbereiding zal steeds jgeven worden door een vrouw, die n leidende functie bekleed in de Ka- mlieke Vrouwenbeweging. Dit kan in bestuurslid zijn van de Vrouwen- cmeenschaip ter plaatse, van de R.K. jerinnenbond of van de Katholieke .rbeidersvrouwen. Nog ander werk Naast dit werk worden er ook dien den verleend door de provinciale ommissies van het Nederlands Vrou. „■encomité, waarin alle bestaande rouwenorganisaties van Nederland ertegenwoordigd zijn. Elke commis- ■e omvat vier leden, van wie er een •atholiek is. In alle provincies is zo'n ommissie gevestigd, terwijl Noord- ui Zuid-Holland er nog een extra heb- en, namelijk in Amsterdam en den -laag. Voor de provincie Utrecht is Utrecht aangewezen. Deze provinciale commissies verzorgen echter alleen het eer ste contact, zo is de afspraak. Zij geven geen al te diepgaande voor lichting en zeker geen voorberei ding. Zij ontvangen de emigre rende vrouwen, die bij voorbeeld door het gewestelijk arbeidsbu reau gestuurd zijn, en verwijzen haar na een gesprek naar de emi gratiediensten, die de respectie ve vrouwenorganisaties door gaans zelf hebben. Belangstelling huishouding moet voeren en inkopen moet doen. Weet ze iets van Engelse maten en gewichten, kan ze met vreemd geld omgaan? En wat ook belangrijk is: Kan zij contact opnemen met de mensen in haar omgeving, als haar man mis schien ver weg zit op zijn werk? Zo niet, dan zal ze vaak alleen staan en veel hulp ontberen. Die omgang met de mensen is nog een heel voornaam ding. Als die goed verloopt, heeft het gezin veel meer kans vlug te aarden en vooruit te ko men in het nieuwe land. Daarvoor is het echter nodig, dat men bekend is met de manieren en omgangsvormen. Vooral de vrouw heeft in dit op zicht weer haar plichten. Het is bij voorbeeld van groot belang, dat zij iets weet over een Australische thee visite. Zo'n tea-party bestaat niet uit een kopje thee met een koekje en eventueel nog bonbons; de Australi sche vrouw zou zich vreselijk bele digd voelen, als haar zo'n „karig" onthaal te beurt viel. De tea-party is bij haar een uitgebreid etentje, waarin minstens sandwiches en cro- quetjes voorkomen, De Ascot Races, de befaamde paardenrennen in Engeland, zou men een modeshow in het groot kunnen noemen. Het vrouwelijk publiek is bij dit evenement in zulke spectaculaire kleren gesto ken, dat men gerust van een mo dieus kijkspel mag spreken of van een wedstrijd op zich. Mrs. G. H. hegge, die voor de fotograaf poseerde, droeg dit jaar een van de aantrekkelijkste toiletten. Het was een deux-pièces in blauwe teint, gegarneerd met smetteloos wit, dat herinneringen opriep aan het marine-uniform. Hoezeer de mode haar tijd voor uit wil zijn en ook moet zijn, blijkt weer uit de mantel op de andere foto. Dit model, dat zeker zwierig van allure is, werd getoond in een herfstcollectie! Het materiaal is gele zibeline. Er bestaat genoeg belangstel ling voor inlichtingen over emi gratie, wanneer het publiek daar toe de gelegenheid ziet. Dat be wees de stand voor adspirant- emigranten, die destijds op de Huishoudbeurs te Amsterdam was ingericht. De dames, die hier voorlichting gaven, werden be stormd met tal van vragen. „Is het waar, dat ik mijn pannen mee moet nemen?" vroeg een vrouw, „ze zeggen, dat je die ginds niet kunt krijgen''. „Moet ik zelf brood bakken?" wilde een ander we ten en een derde informeerde weer, of je in Australië hetzelfde met het geld kunt doen als hier. De vrouwen in de stand deden er zeer veel ervaringen bij op, waaron der ook minder prettige. Daarvan vertelde ons mej. Stringa te 's Gra- venhage, die een leidende functie be kleedt in de organisatie van katholie ke arbeidersvrouwen en in de emi gratiedienst voor de vrouw. Het bleek duidelijk, zo zeide zij, dat de meeste mensen zeer slecht voorbereid weg gaan en voorts, dat een groot deel zo licht over emigreren denkt als geldt het een uitstapje. Heel treffend is in dit opzicht het verhaal van de ambtenaar in de vijf tig, die met zijn vrouw vol interesse de stand binnentrad. „Gaat u ook emigreren?" vroeg een van de dames, „nee toch ze ker, hè? Vermoedelijk trekt een van uw kinderen uit." De man schudde echter beslist het hoofd. „We hebben zelf plannen", ant woordde hij. „Ik heb een beste baan, maar die vrouw van mij heeft zich nu eenmaal in 't hoofd gezet om te gaan emigreren". Waarom vrouwlief met alle ge weld weg wilde? Omdat het daar ginds zo lekker warm is en je hier zo weinig zon ziet! De be treffende dame, die eerst met stomheid geslagen was, heeft het echtpaar maar vlug aan het ver stand gebracht, dat het in Austra lië of Nieuw Zeeland ook koud kan zijn. Leer de taal! Wat de voorbereiding betreft, valt vooral op, hoe weinig er de taal mach. tig zijn. Speciaal de vrouw leert on voldoende of helemaal geen Engels. ,JDat doet mijn man wel", denkt ze, maar ze vergeet, dat zij daar ginds de LATEN we van het frisse zomer fruit profiteren voor het seizoen verstreken is! Deze zachte vruchten vormen immers niet alleen een trac- tatie voor oude en jonge mensen, ze zijn daarbij ook zeer gezond voor al wanneer ze vers en rauw gegeten worden! Jammer genoeg zijn ze maar zelden goedkoop, tenzij we ze in eigen tuin of in het wild kunnen plukken. Maar in ieder geval kun nen we ons geld beter aan vruchten besteden dan aan allerlei snoeperijen en flesjes limonade. Helpt trouwens een handvol kersen niet beter tegen de dorst dan een ijsje? En smaken op een zomerse dag rabarbermoes of stukjes pruim niet frisser op de boterham dan een of ander zoet strooisel? Zal een bordje bessen toe niet een prettige vervan ging vormen van de soep vooraf bij het middagmaal? Op die manier bent U niet veel duurder uit dan gewoon lijk en U bespaart zich nog tijd en moeite in de warme keuken boven dien! Wilt U voor bijzondere gelegenhe den met een echte zomerlekkernij voor de dag komen, dan zoudt U één van de volgende fruitgerechten kun nen klaarmaken. Aardbeienpannekoekjes 1% kopje melk, 10 eetlepels bloem of zelfrijzend bakmeel, 1 ei(dooier), zout, boter of margarine om te bak ken, 200 gr. of meer aardbeien, een paar eetlepels suiker; gezoete slag room of yoghurt, die op een doek uit gelekt is, of poedersuiker. De bloem of het zelfrijzend bak meel vermengen met iets zout en het losgeklopte ei of de dooier en gelei delijk de rtelk er door roeren. Van het beslag vlug pannekoekjes bak ken. In het midden van ieder panne koekje een paar (zo nodig doorgesne den) aardbeien leggen en deze be strooien met suiker. De uiteinden van de pannekoek er overheen slaan en de rolletjes met de naad naar beneden leggen. Vlak voor het opdoen op de bovenkant to rentjes slagroom of dikke yoghurt spuiten of leggen, of de bovenkant bestrooien met poedersuiker. Deze koekjes kunnen warm of koud ge vuld worden; ze worden koud gege ten. Vruchtenrijst. 1 1. melk, 3 eetlepels rijst, 1 eetle pel custard- of puddingpoeder, onge veer 4 eetlepels suiker, 200 gr. of meer vruchten. De melk aan de kook brengen, de rijst er al roerende in strooien en zonder roeren zachtjes gaar laten worden (in ongeveer 45 minuten). Het custard- of puddingpoeder met een scheutje koude melk of koud wa ter aanroeren en dit papje even mee koken. De suiker toevoegen en de massa laten afkoelen. De vruchten schoonmaken, zo no dig snijden en door de vla roeren. Het gerecht enige tijd koel, afgedekt, wegzetten. Zeer geschikt zijn voor dit gerecht de geurige vruchten, zoals aardbeien, frambozen, bramen, ontpitte prui men. Kersencompóte (gestoofde kersen) 250 gr. of meer kersen, kopje wa ter, ruim 3 eetlepels suiker, (citroen sap of azijn) De vruchten wassen en van de steeltjes ontdoen. Het water aan de kook brengen met de suiker. De ker sen er in overdoen en het geheel tot het kookpunt verhitten. Dan van het vuur af de vruchten in een paar mi nuten zacht laten worden. Een paar druppels citroensap of azijn toevoe gen, wanneer de kersen flauw van smaak zijn. De vruchten uit het nat nemen dit gebruiken als drank of, bijgebonden met aardappelmeel, als puddingsaus. Voor gekruide compote kaneel en kruidnagel in het water laten mee trekken. V iuchtengebak jes. Hiervoor kleine cakes of balkjes van zandtaart of korstdeeg gebrui ken. De cakes (in plakken snijden of uithollen en) opmaken met: verse aardbeien, verse frambozen, schijven perzik, partjes pruim of: in suiker water gestoofde kersen, bessen, bra men. Verse vruchten bestrooien met sui ker, over gestoofde vruchten een le pel dik gebonden vruchtennat schep pen. CONGRES VOOR DIëTISTEN Aanstaande Maandag zal het werk van de diëtiste in het Tro pisch Instituut te Amsterdam in het brandpunt van de belangstel ling staan. Dan begint namelijk 't eerste internationale diëtistencon gres. Het beroep van diëtiste is nog jong; de eerste diploma's wer den in 1937 uitgereikt. Ook in vele andere landen is dit vrouwelijk beroep in opkomst. In de Verenigde Staten nemen de diëtisten in de samenleving reeds een voorname plaats in. Natuurlijk moeten wij met alle weersgesteldheden rekening hou den en dus een kleuter-garderobe samenstellen, die alle mogelijkhe den omvat. Mogelijkheden, va riërende tussen warme truien en vestjes en een regenjas of cape, via zonnejurkjes tot een badpakje toe. Lichte effen jurkjes, die in één dag vuil zijn, zijn uit den boze, want wassen en strijken behoren nu eenmaal niet tot leuke vacan- tie-bezigheden. Wij hebben trou wens persoonlijk de ervaring, dat vele verhuursters, als wij om strijkgereedschap vroegen, ons aankbken of wij om een handgra naat vroegen. Alles wat niet donkerblauw is, moet gestreept, geruit of bontge- drukt zijn. Buitengewoon geschikt is het bekende kleine bloempje op een donker fond, de stof waar vanouds dirndl-jurken van gemaakt wor den. Een jurkje van deze stof met JANTJE LACH .en Jantje huil, zeggen jullie er natuurlijk meteen achter. Maar dat is dan toch deze keer mis. Jantje lach was een vrolijke snuiter, wat er ook gebeurde. Hij had er echt een handje van om iemand blij te maken. Als hij iemand tegenkwam met een pruil- gezicht, dan trok hij meteen zo'n gezellige snoet, dat lie ander wel moest lachen, of hij wilde of niet. Van z'n snoepcentjes kon hij wat overhouden om anderen blij te maken. Hij stopte z'n kameraadjes zo maar pardoes een caramel in de mond of had een zuurbal achtergehouden voor moeder. Op feestjes was Jantje lach de komiek en haalde toer tjes en grapjes uit, waar het hele stel zich tranen om lachte. Soms knapte hij een of ander karweitje stilletjes op en stond dan verborgen op de uitkijk om te zien wat voor een blij-verwonderd gezicht iemand zette, die de weldaad wel, maar de weldoe ner niet in de gaten had. Jantje lach was zelf blij en kon dus ook anderen blij maken. Een prachtige kunst om de naastenliefde tot een blije deugd te maken. Doen jullie net als die Jantje lach, dan kun je ja antwoorden op het motto van Juli: HEB IK 'VANDAAG IEMAND BLIJ GEMAAKT? 'n podium gezakt, 'n La waai, mijnheer! Amerika leent aan Ne derland twee duikboten. Vijf jaar mogen we ze hebben. Bedankt! Op 22 Juni is 'n pastoor zalig verklaard. Zijn naam is Antonio, In Amsterdam is 'n leuk kaas-eethuisje! Over 'n poosje kunnen nylonkousen niet meer ladderen, kleine vrien den! Hoe vinden julüe dat? Zeg het maar eens tegen je moeder! En je grote zus! In Nijmegen willen ze de electrische stroom duurder maken. De Las soman zal er eens naar toegaan. In Eindhoven is 'n jongetje van 13 jaar door 'n locomotiefje overre den. Dood. Wat heeft die Willem II van Tilburg gespeeld! Kampioen van Neder land! En niets verloren! De Lassoman vindt het fijn. Pas geleden zag de Lassoman 'n advertentie van 'n „concurrerende pettenfalbriek"! Nou, nou! in Brussel is laatst 'n groot zangfeest gehouden. Na afloop gingen ze vech ten! Toe maar! De Lassoman is nu 'n heleboel eendjes kwijt. Eén is er op geheimzin nige wijze verdwenen. Misschien heeft 'n uil, die heel zacht aan kwam vliegen, dat kleine eendje wel opgegeten. Uilen doen dat, hoor! Pas geleden hebben veel Engelse vliegtuigen boven ons land geoefend. 'In Mierlo (Noord Bra bant) was enige tijd ge leden groot feest. En bij dat feest zijn wel meer dan honderd mensen door 1. Ik was een dokter en een schilder. Ik schreef één van de vier Evange liën en de Handelingen der Apostelen. Hoe is mijn naam? 2. Ik was de moeder van Keizer Constantijn. Ik diende graag de ar men, deed een pelgrims tocht naar Jerusalem en hielp het echte kruis vin den. Wie ben ik? 3. Mijn zoon was een oorzaak van veel verdriet voor mij. Na veel jaren verhoorde Gpd mijn ge beden en bekeerde hij zich. Hij werd 'n bisschop van Afrika en Kerkleraar. Wist je dat Als er feest of kermis is, komt er wel eens een circus met een grote tent en acrobaten en clowns. Weet je waar die woor den vandaan komen? 1. Het woord „circus" komt van het Latijnse „circus" en betekent ring of cirkel. Alle toeren in het circus worden ge daan binnen een ring midden in de tent en daar komt dus de naam circus vandaan. 2. „Tent" komt ook van het Latijn en betekent „uitgestrekt" of „gespan nen". Als de circustent wordt opgezet, wordt hel zeildoek uitgespannen en met touwen en paaltjes vastgezet. Het Latijnse woord „tentus" gaf ons woord tent. 3. Acrobaat komt van 't Griekse woord „Akro- batos" wat zoveel bete kent als „op de tenen lo pen" of ook wel „in de iucht wandelen" en je weet, dat een acrobaat heel wat mooie lucht- toertjes kan uithalen. 4. En de grappige clown heeft z'n naam van het IJslandse woord „Klunni" gekregen. Het kwam het eerst in het Engels voor als „Cloune" en betekende „lompe landman". Later is dat woord veranderd in „Clown" en men duidde er de grapjassen mee aan, die meetrokken met de kleine circussen van die tijd. Wie heet er LEONARDUS 9 Juli is een grote feest dag voor Katholiek Ne derland. 't Is de glorie dag >van de Martelaren van Gorcum, de 10 helden, die hun leven gaven voor Paus en Eucharistie. Eén van hen is de H. Leonar- dus van Vechel. Hij stu deerde in Leuven en werd, nog'geen 30 jaar oud, pastoor van Gorcum. Hij was een vader voor de armen en preekte vu rig tegen de ketterij. Hij was geboren in 'Den Bosch en hield veel van de Zoe te Lieve Moeder, die hij verdedigde, zolang hij nog een sprankje leven had. Toen hij om z'n igeloof ge vangen genomen werd, was hij ivoor de andere martelaren een voorbeeld van dapperheid. Veroor deeld Olm aan de galg te sterven, klom hij de lad der op, msaor bleef een ogenblik staan, alsof hij plotseling aarzelde. Maar dat was 'helemaal het ge val niet. Hij dacht aan z'n oude moeder en sprak: „Ik sterf graag, maar ik hoop, dat m'n moeder mijn wrede dood niet te weten komt". OjL. Heer ver hoorde zijn gebed, want dn 1573 stierf de oude vrouiw zonder dat ze wist, wat cr met haar zoon ge beurd was. Als je eens te Den Briel komt, mag je niet vergeten het graf van de 19 Nederlandse Heili gen te bezoeken. Wie ben ik mijn zoon? en wie is Oplossing 1. Heb je de letters twee aan twee goed ge kozen, dan is de naam van het sprookje „De Ge laarsde Kat". 2. De namen waren: St. Petrus, St. Franciscus van Assisië en de Zalige Do- minico Savio. In de schouwburg Er werd in de schouw burg een prachtig stuk gespeeld. Het was dood stil. Maar plotseling stond een man op, begon te schuifelen en lawaai te maken, zodat iedereen kwaad zijn kant opkeek. Eindelijk kwam het zaal meisje naar hem toe en vroeg, wat er toch aan de hand was. Och, juffrouw, zei de man, ik heb een caramel uit m'n mond la ten vallen. Een caramel, moet je daar zo'n drukte om maken. Ja, zei het mannetje, maar m'n kunstgebit is er aan vast blijven kleven. Prijspuzzle Juli Voor de maand Juli komen we jullie verras- HORIZONTAAL: 1. Boomnaam 4. Kledingstuk 8. Viervoeter 10. Strafwerktuig 11. Meisjesnaam 12. insect 14. Persoonlijk voornaamw. 15. Om een schoen vast te maken 17. Geneesmiddel 18. Om mee te snij den 20. Om mee te vis sen 22. Varkenshok 24. Jongensnaam 25. Oorlogswerktuig 27. Familielid 28. Woonplaats voor vluchtelingen VERTICAAL: 1. Jongensnaam 2. Lidwoord 3. Muzieknoot 5. Woord, dat een plaats aanduidt 6. Om uit te rekenen 7. Deel van de voet 9. Te rijp 12. Een ogenblik 13. Deel van de fiets 15. Zwemt in het water 16. Om kleren te drogen 17. Een kruipdier 19. Maak je met zeep 20. Voorzetsel 21. Een duw sen met een kruiswoord raadsel. Kijk goed uit en vul go.ed in. 23. Niet wild 25. Uitroep van afkeer 26. Familielid Zet het kruiswoord raadsel ingevuld op een briefkaart. Stuur die naar het adres van de krant. Zet links in de hoek: Prijspuzzle Juli. Vermeld je voor- en ach ternaam, je volledig adres, je leeftijd en zet erbij: jongen of meisje. Insturen kun je tot Za terdag 12 Juli. Dan moe ten de oplossingen aan het kantoor binnen zijn. Ik wacht met spanning op een reuze stapel in zendingen en ga al vast drie prachtige prijzen voor de winnaars kopen. Doe je best met onze Tour van de „Wekelijkse Beurt". een vierkante hals en zonder mou wen kan opgefleurd worden met witte knoopjes en een wit schortje. Desgewenst kan er een wit blousje onder gedragen worden. De witte attributen, die niet aan het jurkje vastzitten, leveren niet zo'n groot bezwaar op, omdat men meer stuks tegen elkaar kan gebruiken en desnoods ook nylon zou kunnen nemen, dat niet gestreken behoeft te worden. Heel dikwijls zullen wij niet aan de verleiding kunnen weerstaan om van een uitbundig bloeiende bos bloemen een bouquet af te plukken zodat wij er ook binnens kamers van kunnen genieten. Wij hebben het echter wel eens mee gemaakt, dat het de vrouw des huizes erg aan het hart ging om zo'n prachtige struik een deel van de luister te ontnemen. Maar het is vaak juist zo, dat wij, hoe meer wij plukken, des te langer plezier van de bloei zullen hebben. Een klassiek voorbeeld zijn de viool tjes, welke uitbundiger gaan bloe ien, naarmate wij er meer bloe men afplukken. De lathyrus zal spoedig met bloeien ophouden wanneer er niet royaal van gesne den wordt. Van groot belang is het ook, de uitgebloeide bloemen regelmatig weg te halen. Niet al leen geven deze een rommelig ge zicht, maar de betreffende plam zal langzamerhand minder o. kleinere bloemen gaan ontwikke len, omdat een deel van de ener gie moet worden gebruikt voor d vorming van zaad. Natuurlijk kai het geen kwaad om hier en daa een uitgebloeide bloem ongemoeii te laten ten einde er zaad van t winnen. Voor vaste planten zou den wij de raad willen geven di niet te doen, omdat uit het zaai meestal planten te voorschijn ko men, die nogal afwijken (en haas altijd in ongunstige zinvan dt moederplant. Willen wij dez< planten vermeerderen, dan kun nen wij deze beter scheuren o stekken. Maar daarover zullen wi het een volgende keer hebbeip. Wel willen wij nog wijzen op di noodzakelijkheid om bij dahlia't de zijscheuten van de hoofdsten gel te verwijderen. Om grote bloe men te krijgen, moeten de zijknpppen beslist weggenomen worden, daar anders de energie wordt verdeeld, met het gevolg, dat geen der bloemen tot volle wasdom komt. Vooral bij de grootbloernige soorten is dit van groot belang; de kleinere kunnen wij desnoods wel hun gang laten gaan, omdat deze meestal niet als snijbloemen worden gebruikt en meer als /vlakvulling" in de tuin 'jn gezet. Htn. Een jonge Amerikaanse onderzoe ker heeft ontdekt, wat de oorzaak 'rvan is, dat geverfde muren soms iladderen. Na een lange studie is Carl Brown ot de conclusie gekomen dat deze orzaak gezocht moet worden in de anwezigheid van vocht in de spouw. )aar dit vocht niet kan verdampen n een uitweg door de muur moet leken komt het onder de verf en eroorzaakt blazen. Als er echter dunne aluminium- uisjes in de muur gemetseld wor- en, die in de Spouw uitkomen kan de ïcht beter circuleren en hoopt zich n de spouw geen vocht op. De buis- es zijn aan de ene kant van een oostertje voorzien waardoor voor- comen wordt dat insecten in de pouw komen en aan de andere kant an een aantal sponningen om de ucht in de spouw toe te laten. De loorsnee bedraagt ongeveer 2 cm. v'oor een eengezinswoning heeft men ongeveer 25 a 50 dergelijke buisjes lodig, die op de scheiding tussen de begane grond en eerste verdieping worden ingemetseld. De jonge uitvinder maakt in een eigen fabriekje reeds 65.000 van deze buisjes per maand en is voornemens de productie uit te breiden. ALPE D'HUEZ maarschalk Alfi Barfali, al gunde tige man in ogen en toen eerste fase van van het vaderla 250 km. zon moeten doen, heerschap, da waarvoor de Liefst 1800 met< den geklommen zich dat eens afstand van Italianen hebl gegeven aan t hun opperhoofd wekkend zoals heeft getoond, tegen de bergw tereenvolgens bic, de Franse zijn wiel en kwan dig fit met een anderhalve minui: de witte kalklijn van de hier en sneeuwplekjes de campionissimo Iijkertijd tot van de Franse dersuniform ge Inderdaad want nier alleen maar er wordt gesproken, dat meer van de scl Fausto zal verd tuurlijk mogelijk zal gebeuren, ning is Coppi van vlees en bloe renner weet hij ren te verrichten Maar zoals de lijdt het geen Italianen de ge midden zullen Tour tenminste verloop heeft. ZONDAG Hilversum 1. 12.00 AVRO, VPRO, 19.00 AVRO. 8.00 Nieuws, postd'uivéfcibericht foon; 8.3»j Voor 8.45 Orgelspel delingen en post 9.05 Gramofoon leven", causerie de muziek; 10.31 omslag"; 11.00 Postduivenlberieh concert; 12.30 Heren"; 12.40 Nieuws en wei Dansmuziek; king; 14.15 Gr; Holland Festival kest en solist (Ir Filmpraatje);. 17.00 Harmonie Koorzang; 17.36 Sportjournaal; sportuitslagen; dienst; 19.00 Vcx Bijbellezing; 20 Promenade orke ten; 2100 „La hoorspel; 21.20 Idem; 22.00 Ca'b; orkest; 23.00 Nie overzicht; 23.2' foonmuziek. Hilversum 2. 9.30 NCRV; NCRV, 12.15 19.45—24.00 KI 8 00 Nieuws ei 8.15 Gramofoonn Hoogmis; 9.30 N standen; 9.45 G 10.00 ..De open 10.30 Ned. Herv uur Gramofoon; 12.36 Gramofoo menitsmuziek; 12 13.00 Nieuws, katholiek nieuw concert: 13.30 „I boeken": 13.45 „De burcht van baard", onera; 14 ren van Gorcum Gramofoon; 16 muziek: 16 10 front Overal": gramofoonmuzieli 17.00 Gereformei 18.30 Oratoriumv en orgel: 18.45 solist: 19.15 ..Twi Oud-Israël Saul causerie; 19.30 1 slaeii en weerbe Sport; 19 52 uur 20.05 „Heiligen g 20.15 u. Gevaric 22.37 Reportage: bed en Lituris 23.00 Nieuws; mofoonmuziek. MAANDAG Hn.VFRSI 7.00 VAR? 10.20—24.0( VARA: 7.00 Nu 8.00 Nieuws en

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1952 | | pagina 4