De basiliek van Lisieux mist harmonische lijnen.... Niet tegelijk eerste biecht en eerste communie Financiën en Economie s Nationaal concours-hippique in de jubilerende N.O.P. LANGS FRANKRIJKS WEGEN Maar het interieur valt niet tegen Wat een pastoor overkwam met Picasso ra. Britse wapens naar Spanje /leypuftle N K N Paedogoog pleit voor practijkverandering M A K A L E E E E_ A O M H N T G R H E G R Z L N K N G T E M N S M 1 N N T 1 N E H L Naar wij vernemen «sha<3 naar Uw smaak Buurvrouw redt leven van 1-jarige Treinbotsing nabij Stockholm Prins Bernhard in het springconcours DE BEURS Zondags - Evangelie y IN DE HOOP toch nog iets te kunnen bewonderen in Lisieux, ondanks het feit, dat de stad half verwoest en een bedevaart plaats is, trekken wij op naar de nieuwe basiliek. Het is inder daad een optrekken. Het enorme bouwwerk, voor de totstand koming waarvan de gehele christenheid heeft bijgedragen, ligt op een heuvel ongeveer aan de rand van de stad. Aangekomen op de ruime esplanade hebben we een geschikt uitzicht op het geheeL De eerste indruk is een ontgoocheling. Zeker, de basiliek is groot en imposant en er zijn blijkbaar geen kosten aan ge spaard. Doch men mist de harmonische lijnen van een conse quente stijl. Men kan van mening verschillen over de waarde der verschillende bouwstijlen: over de romaanse, de gotische, over de neo-romaanse of neo-gotische desnoods, over de renais sance- of een redelijke moderne stijl. Zo zij in een bouwwerk consequent zijn toegepast, hebben ze dit in ieder geval gemeen, dat zij een eenheid scheppen, een harmonie, een karakter. Hier is seen stijl; of het moest zijn, dat men het blokkendoos- romaans en de roomtaartenstijl, waarin de basiliek te Lisieux is opgetrokken, onder de volwaar dige architectonische uitingen wil rekenen. Het geheel geefi onge veer dezelfde indruk als de Sa- cré-Coeur te Parijs! met dit ver schil, dat hier in Lisieux de nut teloze' pinakels en tirelantijnen nog wat kwistiger zijn rondge strooid en dat men hier de sym bolische kracht mist, die de blan ke basiliek in Parijs boven op de heuvel van Montmartre opge richt en een groezelige stadswijk dominerend, haar eigen betekenis en karakter geeft. In tegenstel ling met het exterieur valt het interieur van de basiliek te Li sieux niet tegen. Een lang en breed schip, waar enige duizen- de pelgrims gemakkelijk plaats vinden, biedt van alle kanten een belemmerd uitzicht op het hoogaltaar. Het heiligdom is ech ter voor het inwendige nog geenszins voltooid. Men is van plan de kale betonmuren, die eiglijk niet eens onaangenaam aandoen, van mozaieken te voorzien. Ook de verdere aan kleding van de kerk vertoont voor een groot gedeelte het ka rakter van het provisorische. De ruime crypte echter is voltooid, en hier krijgt men een indruk van wat het interieur van de basiliek zelf worden zal. Van al le kanten wordt het oog getrok ken door een opzichtig en ba naal mozaiek, een mozaïek, waar bij men geen enkel procédé, eigen aan deze speciale kunstuiting, heeft toegepast. Het zijn plaatjes van. het genre Saint-Sulpice, die men in kleine stukjes heeft ge knipt en daarna weer geduldig aan elkaar gepast heeft. Alles natuurlijk zeer kostbaar en duur en lelijk. Waarom toch blijft bij het, merendeel onzer beminde ge loofsgenoten dat hardnekkige vooroordeel bestaan, dat alles wat (Advertentie) duur is ook noodzakelijkerwijze mooi is? Waarom bestaat er zelfs bij vele geestelijken zo weinig interesse voor ware en waardige kerkelijke kunst? Waarom die onkunde, waarom die wansmaak? Tekenend is in deze hetgeen die naiëve dorpspastoor overkwam, die niet zo heel lang geleden aan Picasso vroeg zijn kerkje te be schilderen. ,,Maar waarom wendt U zich juist tot mij?" vroeg de veelbe sproken kunstenaar, die dat aan bod moeilijk au sérieux kon ne men. „Wel, men zegt overal, dat U de grootste schilder van vandaag is; en ik vind het wel aardig in mijn. kerkje muurschilderingen te hebben gesigneerd door een beroemd kunstenaar." Daar dit Picasso nog niet overtuigde, stel de hij de pastoor voor eerst eni ge van zijn werken te bekijken, opdat hij zou weten waar hij aan toe was. Men begrijpt de ontzet ting van de goede pastoor, toen hij voor de inderdaad schrik wekkende voortbrengselen van Picasso's kunstenaarschap kwam te staan. Zijn enthousiasme was verdwenen en maakte plaats voor een gevoel van onrust en vage angst. De pastoor hield nu een maal niet van heiligen zonder neus waar hij overigens ge lijk aan had ook al zou hij na aandachtige beschouwing dit lichaamsdeel misschien toch nog wel ergens in de buurt van het linkeroor kunnen aantreffen. Hij begon al excuses te stamelen. „Hindert niet, eerwaarde," zei Picasso hem mej een tikje spot tende ironie, „ik weet het goed gemaakt. U gaat naar Saint-Sul pice; U koopt daar bij de eerste de beste boekhandelaar een paar mooie platen; dan komt U hier terug en zal ik ze ondertekenen. Op die manier heeft iedereen z"n zin." Dat is werkelijk Ik gebeurd. vertel dit niet, omdat ik de pro ducten van Picasso's cerebrale oprispingen in. de kerk zou wil len zien, maar om een geval van ontstellende onkunde aan te ha len. Er is nog wel een midden term tussen Picasso's kunst en de zoete roomboterproducten die nog zoveel opgang maken. Waar om ziet men toch niet in dat al leen het redelijke, solide en wa re mooi kan zijn? Waarom zijn de meeste heiligdommen van de laatste eeuw toch zo lelijk in Frankrijk? Waarom is de huidige kerkelijke kunst zo in verval in dit land met zijn niet genoeg te bewonderen middeleeuwse kathe dralen? Ik weet 't niet. maar ik weet wel dat deze stand van zaken geen goed doet aan het prestige der kerk, hoe bijkom stig de nen. B. Se kwestie ook mag schij- Gebhard (Wordt vervolgd) LONDEN, 4 Juli (Reuter) De Britse regering heeft besloten de uitvoer van bepaalde wapens naar Spanje toe te staan, zo deelde Vrijdag een woordvoerder van het Britse ministerie van bui tenlandse zaken mee. De verplichtingen, welke Enge land op zich genomen heeft ten aanzien van het gemenebest en de Noord-Atlantische organisatie, zullen echter eerst worden na gekomen, aldus de woordvoerder. Er is tussen beide landen geen handelsaccoord gesloten, doch Britse fabrikanten hebben mede deling ontvangen, dat aan ver zoeken om exportvergunningen m de hiervoor in aanmerking komende gevallen zal worden voldaan. Het Britse besluit is ge baseerd op economische gronden om de uitvoer te vergroten. Naar verluidt zullen de eerste leveranties bestaan uit goederen, welke zowel voor militaire als voor burgerlijke doelen kunnen worden gebruikt, zoals vracht auto's en radiopeilers voor vlieg velden. Met het oog op de behoeften van de Navo en het Britse ge menebest zal Spanje niet de modernste wapens ontvangen, van de H. Geest is gevestigd, TIJGER- EN OLIFANTEN- PLAAG IN ZUID-SUMATRA DJAKARTA, 4 Juli (Aneta) In Bengkulen in Zuid-Sumatra zijn in het afgelopen jaar 60 per sonen door tijgers gedood. De rapporten, die net Ministerie van Sociale Zaken ontving en waarin dit cijfer ontleend werd, vermel den voorts, dat Bengkulen kampt met een olifantenplaag. In groe pen van honderd trekken olifan ten soms van de ene naar de an dere streek. Van overheidswege zijn maatregelen tegen deze pla gen genomen. r „Het is wenselijk, dat de kinderen, die tot de jaren des onder- scheids zijn gekomen, de Sacramenten van Biecht en H. Communie ontvangen op verder uit elkaar liggende tijdstippen, zodat de Com munievoorbereiding niet in het gedrang komt en de kinderen de door de huidige opeenhoping van leer- en oefenstof ontstane psy chische spanningen rustig kunnen verwerken." Aldus luidt het antwoord van frater M. C. Mommers op de door hem in „Ons Eigen Blad" gestelde vraag: „Is scheiding van eerste Biecht en eerste H. Communie gewenst?" De hierbij afgebeelde rechthoekjes moeten uitgeknipt worden en dan zó op een rij ge legd, dat zich een zin vormt. 0 1 OPLOSSING Horizontaal: 1 Pre; 3 Plastisch; 11 Pot; 13 Gering; 15 Kleems; 17 lb.; 19 Lont: 21 Oder; 22 Zr.; 23 Re; 25 Leidekker; 28 Se; 29. Nero; 31 Dra; 32 Slib; 34 Avond; 37 Stola; 38 Pest; 39 Sermoen; 42 Eten; 43 Lt.; 44 Br.; 46 R.O.; 47 S.S.; 48 A.D.: 49 R.D.: 50 Traag; 51 Telen; 521.M.; 54. E.d.; 55 Ali; 57 la; 58 T.L.; 59 Al; 60. Zoek; ■62. Vandaal; 64 I.N.R.I.; 66 Er ven; 67 Snede; 68 Neen; 70 Iso; 73 Geur; 74 En; 75 Spatieëren; 79 L.I.; 80 Al; §1 Stel; 82 Iris; 84 N.N.; 86 Steels; 88 Steeds; 90 Rag 91 President; 93 Ton. Verticaal: 1 Pal; 2 Eg; 3 Prol: 4 Linea; 5 Anti; 6 S.G.; 7 Ik; 8 Slok; 9 Ceder; 10 Heer; 11 P.S.; 12 Ter: 14 El; 16 Mr.; 18 Brevet; 20 Perim; 22 Zeiler; 24 Eros; 26 D.d.; 27 Ka; 28 Slot; 29 Naplui zen; 30 Ontbreken; 32 Stedeling; 33 Bandelier; 35 Vergaan; 36 Be staan: 40 R.O.; 41 Os; 45 Rad; 48 Alt; 53 Moreel; 56 Ir..; 57 La; 59 Arduin: 61 Even; 63 Dosis; 65 Neel; 69 Speer; 70 It; 71 Oe; 72 Meren; 75 Step; 76 Alle; 77 Rite; 78 Niet; 80 Aar; 82 St; 83 S.D.; 85 Non; 86 S.G.; 87 S.S.; 88 S.D.; 89 S.T. werd Donderdag in de Maas haven te Rotterdam het lijkje gevonden van de 4-jarige Wim de Graaf, die sedert Dinsdag j.l. werd vermist.... NA ANDERHALF UUR KUNSTMATIGE ADEMHALING (Van onze correspondent). BARGER COMPASCUUM Het ruim 1-jarig jongetje van 't echtpaar G. K. wonende aan de Limietweg, kwam door nog niet opgehelderde oorzaak terecht in een tobbe met water. Toen de moeder het kind aan trof en het bij de beentjes uit de tobbe haalde had het lichaampje reeds een blauwe kleur gekregen en alle levensgeesten schenen te zijn geweken. De radeloze moeder vond echter steun in het kalme optreden van haar buurvrouw, mevr L. KoopsBrijan. die on middellijk kunstmatige ademha ling begon toe te passen. Onbe schrijfelijk was de vreugde, toen na anderhalf uur volhouden on verwachts het leven scheen terug te keren- Daar de levenstekenen echter nog zwak waren, werd 't kind op advies van de geneesheer Hoenders uit Zwartemeer naar 't ziekenhuis te Emmen overge bracht. De toestand van het jon getje is, zoals uit informatie bleek naar. omstandigheden zeer goed. Kaasmarkt Leiden LEIDEN, 4 Juli Goudse zwa re tot 230; Goudse le soort 2.19 2.25; flauw Goudse 2e soort 2.14 2.18; Leidse le soort 2.302.35, flauw; Leidse 2e soort 2.252.29. Aanvoer: 68 partijen Gö~udse, 8 partijen Leidse. Wij zijn er zo aan gewend, dat de eerste Biecht zo nauw moge lijk met de eerste H. Communie wordt verbonden, dat we bijna zouden vergeten, dat dit niet altijd zo is geweest. Voordat Paus Pius in 1910 het decreet „Quam singulari" uit vaardigde lag tussen de eerste Biecht en de eerste H. Commu nie een tijdruimte van meerdere jaren. Dit was een mistoestand zo betoogt het blad. Spoedig kwam ip ons land toen de ver andering. De eerste Communie werd vervroegd en werd onmid dellijk voorafgegaan door de eerste Biecht. Zo ontstond de practiik, dat onze kinderen daags voor hun eerste Communie voor de eerste maal het Sacrament der Boetvaardigheid ontvingen. Op deze manier was zeker aan de eis voldaan, dat men voor de verplichting van Biecht en H. Communie een en dezelfde leef tijd des onderscheids aannam. Frater Mommers vraagt zich dan af, of de nauwe verbinding tussen beide Sacramenten voor het kind wel de meest gunstige is. De voordelen van een schei ding tussen de eerste Biecht en de eerste H. Communie, waarbij de eerste twee tot drie weken voorafgaat aan de laatste, zijn, aldus schrijver, veel talrijker dan de nadelen. Bij de gangbare prac- tijk van de eerste Biecht daags voor de eerste H. Communie krijgt men een opeenhoping van leer- en oefenstof, die het kind niet rustig genoeg kan verwer pen. Gevolg is, dat de Biecht- voorbereidingen maar al te vaak de eigenlijke Communievoorbe- 45 PERSONEN GEWOND, WAARVAN 15 ERNSTIG Even buiten Stockholm, nabij het plaatsje Lidingo, zijn gister morgen twee treinen met grote snelheid op elkaar gebotst. 45 personen werden door deze bot sing gewond onder wie 15 ernstig Verschillende gewonden zijn door ambulance-auto's naar een drie tal ziekenhuizen overgebracht. Na 'n eerste behandeling konden 23 gewonden het ziekenhuis reeds verlaten. Onder de zeer ernstige gewonden bevond zich ook een der machinisten, die beide benen heeft verloren. In de trein die op weg was naar Stockholm, bevonden zich 120 passagiers, die onderweg waren naar hun werk. De treinen zijn met zo'n grote snelheid op elkaar gebotst, dat alle wagens in elkaar werden geschoven. De ravage, die door de twee vernielde trei nen is aangericht, heeft het ge hele spoorwegverkeer op die lijn gestagneerd. Het plaatsje Lidingo is door deze botsing geheel van de buitenwereld afgesloten. De schade wordit door de spoorweg autoriteiten geschat op een mil- lioen kronen, dat is ruim 700.000 gulden. Ondêr de gewonden be vonden zich geen buitenlanders. reiding gaat overheersen. Een scheiding van deze twee zou zo wel de Biechtvoorbereiding als de Communievoorbereiding ten goede komen. De Communie-voorbereiding wordt gestoord, wanneer het kind met problemen zit te tob ben. Over het algemeen zijn de moeilijkheden van de eerste H. Communie niet zo groot, dat daardoor alleen een ongezonde psychische spanning ontstaat. Er zijn kinderen, die. zonder dat men het bij een oppervlakkige beschouwing zou vermoeden, erg tegen op zien te biechten. Zou het nu juist voor dit soort kin deren niet gewenst zijn, de groot ste moeilijkheden reeds enkele weken van te voren uit de weg te ruimen? Is de eerste Biecht voorbij, dan zullen deze kinde ren in de eigenlijke voorberei dingstijd zich veel intensiever op de eerste H. Communie kunnen voorbereiden. Bovendien leren de kinderen aanvoelen, dat de Biecht een Sacrament is, dat op zich zijn eigen betekenis heeft. De Biecnt moet immers niet uitsluitend ge zien worden als een voorberei ding op de H. Communie. Ouders, niet onderwijzers. Frater Mommers noemt vervol gens nog. een ander argument, dat wel niet rechtstreeks uit de scheiding van eerste Biecht en eerste H. Communie voortvloeit, maar dat er toch mee in verband staat. De eerste Biecht daags voor de eerste H. Communie heeft over het algemeen altijd plaats onder leiding van het onderwij zend personeel. Men wil er ze ker van zijn. dat alle kinderen vóór hun eerste H. Communie ge biecht hebben. De Biecht behoort echter tot de taak van het ge zin. Dat de school de Biecht daags voor de eerste H. Commu nie heeft overgenomen, is het gevolg van gebrek aan verant woordelijkheidsgevoel bij som mige ouders. Wordt nu de eer ste Biecht van de eerste H. Com munie gescheiden, dan kunnen de kinderen op een vastgestelde Za terdagmiddag met de ouders gaan biechten. Daardoor kan het BOLBLIKSEM TE ORANJEWOUD? HEERENVEEN Donder dagavond tijdens' het onweer is door een rnwoner van Oranjewoud een eigenaardig verschijnsel waargenomen, hetgeen zich na een bliksem schicht voordeed. Er waren namelijk een aantal kleine vuurbolletjes te zien, welke zeer spoedig weer doofden Men veronderstelt nu, dat het een overblijfsel was van een zgn. bolbliksem. Dit is een lichtende bol, ter grootte van een voetbal, welke soms met een hevige knal uiteen barst. Een en ander duurt slechts 35 seconden, terwijl men vaak na een dergelijke uitbarsting stïkstof-oxyde ruikt. Dit zeldzame ver schijnsel komt hoogstens tweemaar per jaar voor. verantwoordelijkheidsbesef voor de godsdienstige opvoeding bij de ouders verlevendigd worden. Met een beetje tact kan men het ver antwoordelijkheidsbesef van de ouders heel best losschudden en hen tot medewerking bewegen. Werkelijke nadelen heeft Frater Mommers in deze niet kunnen vinden. Hij beveelt deze materie dan ook tér bestudernig van de bevoegde autoriteiten aan in het belang van onze jeugd. Examen kinderverzorgster .Te Haarlem slaagden voor het examen van de Centrale Raad voor Kinderuitzending, als kinder verzorgster in koloniehuizen: Hendrma Roode te Afkmaar; Christine Tielemans te Alkmaar; Barbara Michels te De Koog (Texel); Aafje Stapel te Schei- link'hout en Henny Betlem te Bergen. Gegund WIER1NGERMEER. Het ver beteren van de Westerterpweg en het verbreden van de Zeugweg is door B. en W. gegund aan de N.V. P. Daalders, Aannemersbe drijf te Alkmaar. iMltUWt NltLXJKb Parochie van de n. Maagd Maria UnDevi. Ontvangen ZONDAG 2e Zondag van de maand, oe Zonaag na nnksieren. 7 uur uitreiken aer fl. communie, 7.30 still H. ivns, 2e collecte voor eigen kerk, 10 uur zegening van de gelovigen in de Hoogmis, 2.3U Lof met Rozenhoedje voor ife vrede. MaaNDAG Volle aflaat we gens net leest van de Bonaven- tura, Kerkleraar, Belijder van de 1ste Orae. DINbdaG 6.30 Uitstelling van het Allerheiligste. Na de Mis van 7.30 Tantum Ergo en de ze gen. 's Avonds 6.45 Lof ter ere van St. Antonius. V RIJDAG-avond 6.45 oefening van de H. Kruisweg. R. K. Vrouwenbeweging Dinsdagavond 7.30 15 Juli bij eenkomst op 't zaaltje boven de school. Clubs Zondagmiddag en Woensdag avond jongensclub. Dinsdagmiddag meisjesclub, H. H. Missen Dagelijks H. Mis voor de leven, de en overleden weldoeners van kerk en klooster. ZONDAG 7.30 Cornelia Blauw- Langerxdiijk. 10 uur fam. Klaver- de Lange. MAANDAG 6.30 overl. fam. Rood-Vlaar, 7 uur, 7.30 en 8.15 tot zekere intentie. DINSDAG 6.30 Nic. Stroet en Cornelia de Wit, 7 uur tot zekere intentie. 7.30 vopr overledenen, 8.15 overleden ouders. WOENSDAG 6.30 Pieter Tak ken en Cornelia Kok, 7 uur, 7.30 en 8.15 tot zekere intentie. DONDERDAG 6.30 Th. Koop man en B. Koopman-De Haan, 7 uur intentie van degenien, die of ferden in het busje 7.30 voor overleenen, 8.15 tot zekere int, VRIJDAG 6.30 tot zekere int., 7 uur uit dankbaarheid voor ze gen over 't gezin, 7.30 voor oyerl. zus, 8.15 voor welslagen van een examen. ZATERDAG 6.30 fam. Kieft- Apeldoorn. 7 uur tot zekere int., 7.30 overl. vrouw, 8 uur Lamiber- us Bolte. Bankenpacht Na de H.H. Missen gelegenheid om de halfjaarlijkse bankenpacht te betalen. Plechtige H. Communie A.s. Zondag onder gez. H. Mis van 7.30 de plechtige H. Commu nie. Zondag 20 Juli is dus de Hoogmis om 7.30. D. O. Bedevaart Heiloo Zondag 7 Juli gaat de D. O.- bedevaart naar Heiloo. De bus vertrekt om kwart vóór negen vanaf het klooster. Voor deelna me kan men zidh opgeven aan 't klooster of bij een van d'e be stuursleden. Onder de meest ideale weersomstandigheden beleefde Vrij dagmiddag de Noord Oost Polder xijn eerste nationale paarden sport-feest. Behalve dat de nummers uitstekend waren bezet, en het beste paardenmaterieel, waarover Nederland beschikt, in de ring verscheen, was er nog een springconcours, dat onder de meer dan 40 deelnemers Prins Bernhard telde. Stehouwer, Dubbeldam; 3. Ideaal en Admiraal, eig. P. v. d. Touw, Den Haag. Springconcours Voor het springconcours B ston den niet minder dan 35 paarden ingeschreven, w.o. 4 van de stal Soestdijk. De spanning was zeer groot. Alleen zij, die een foutloos parcours reden, kwamen voor de eerste prijzen in aanmerking, in welk geval de snelheid een be slissende factor werd. Van stond af aan heeft J. de Nerée tot Babberich te Wasse naar op Fil d'Or aan de kop ge staan met een tijd van 64 sec. Hij werd gevolgd door D. J. Jo- link, Zelhem, op Harald, in 66.6 sec., 3. Maj. J. J. v. Linden, Den Haag, op Mallette 67,6 sec.; 4. A. Wolf, Den Haag, op Presque Par fait en 5. Prins Bernhard op „Herald" in een tijd van 72,8 sec. In de M.A.-klasse verschenen niet minder dan 44 paarden aan de start en reeds bij de derde rit stond vast, dat de barrage bepaling zou worden toegepast. Uitslag: 1. Ernica, eig. mevr. Pasman, Aerdenhout 47,4 sec.; 2. Sir Ire land, eig. R. J. Koster, Bussum 49,8; 3. Torero, stal Soestdijk 49,8; 4. Tentation, eig. D. Pasman, Aer denhout 51,8; 5. Cleopatra, eig. Manege v. d. Velde, Schevenin- gen 65.4. Meer dan 8000 toeschouwers uit alle delen des lands hebben hier vreugde beleefd aan de vertoonde sportieve prestaties. Zoals de na tionale kampioen Zampa in prachtige conditie was en onbe twist de sterkste was in het con cours éénspannen, zo vormde de ruiter J. de Nerée tot Babbe rich uit Wassenaar op Fil d'Or in het springconcours een klasse op zich zelf. De jonge landelijke rijvereni- ging „Noordoostpolder" voerde 'n prachtige parade uit en ontving uit handen van de voorzitter van de Nat. Bond, de heer P. K. Kis- temaker, een fraaie standaard. Het concours hippique leverde de volgende uitslagen op: Eenspannen tuigpaarden (nieu welingenklasse): 1. Markies, eig. J. Caspers, Groningen; 2. Boy, eig. E. Meyer, Ens; 3. Kaki, eig. A. N. Vaandrager, Bant. Idem limietklasse (die nog geen f400 hebben gewonnen): 1. Graaf v. Asperen, eig. S. Offrin- ga, ten Boer; 2. Ideaal, eig. P. v. d. Touw, Den Haag; 3. Tello, eig. D. E. Mellema, Finsterwolde. Idem (die nog geen f 1000.- hebben gewonnen): 1. Kees van Nijkerk, eig. D. E. Mollema, Fin sterwolde; 3. Willem B., eig. P. V, d. Touw, Den Haag. Landbouwrij paarden uit de N. O. P.: 1. Prins, Staatslandbouw- bedrijf; 2. Harro, eig. K. Luit- wieler, Ens; 3. Jonge Barona, ei£. S. Metz, Bant. Concours éénspannen tuigpaar den (open klasse): 1. Zampa, eig. A. Stehouwer, Dubbeldam; 2. Waldo, eig. J. H. Westendorp, Enschede; 3. P. v. Beerta, eig. D. E. Mellema, Finsterwolde. Concours tweespannen (limiet klasse): 1. Graaf van Asperen en Gloriant, eig. S. Offringa, Ten Boer; 2. Henk en Eric, eig. A. (Advertentie) Hogere productie-index in Mei Volgens het C.B.S. is in de maand Mei de algemene produc tie-index van 140 gestegen tot 143. (basis 1938 100). De gemiddelde dagproductie bleef echter onveranderd 143, Mei had nl. 23'/, werkdag en April 23. Enkele "indexcijfers per bedrijfstak luiden: bouwmateria len 129 in Mei (121 in April); leder, schoenen, rubber 180 (173), waaronder leder en schoenen 151 (142) en rubber 297 (296). Steen kolen 92 (93), metaalproducten 175 (174), papier 108 1(14) en openbare nutsbedrijven 188(190). N.V. Rubberfabriek Vredestein In de Donderdag gehouden al gemene vergadering van aandeel houders in d'e N.V. Rubberfabriek Vredestein zijn het jaarverslag over 1951, alsmede de aangebo den balans en winst- en verlies rekening met algemene stemmen goedgekeurd. De heer ir. F. Q. den Hollan der werd als commissaris her kozen. Besloten werd tot uitkering van 9 procent dividend over het boekjaar 1951. De vergadering keurde goed, dat van het winstsaldo een be drag ad f 142.220.wordt over geboekt naaf de algemene reserve. De heer Schiff ging verder in op de opmerking in het jaarver slag dat „de overheid veel zal kunnen bijdragen tot het berei ken van het beoogde doel", n.I. vergroting van het exportcijfer. Hij wees erop dater wel eens contracten tussen regeringen wor den gesloten waarvan de indus trie niet voldoende kan profite ren, doordat zij er niet spoedig genoeg kennis van krijgt. Ook worden er in bepaalde landen wel maatregelen genomen tot in voerbeperking (Frankrijk b.v.) waarvan 't gevolg is, dat andere landen naar nieuwe afzetgebie den gaan uitzien en men op de Nederlandse markt b.v. grotere concurrentie ondervindt. Spreker wees er op, dat hij deze opmer kingen in algemene zin maakte. Hij memoreerde ook de kwestie der vrije dollars, maar voegde daaraan toe. zeer goed in te zien, welke moeilijkheden er in dit opzicht bestaan. De lening bij de herstelbank is afgelost. De langlopende lening op de balans voorkomend (oor spronkelijk groot 1,5 millioen gulden) gesloten met het pen sioenfonds B.P.M. en heeft een looptijd van 15 jaar. Reeds werd öü.Ouü gulden afgelost. VERDEELDE STEMMING AMSTERDAM, 4 Juli De beurs wordt de laatste dagen ge kenmerkt door een activiteit en afwisseling in het koersverloop als in geruime tijd niet het ge val is geweest. Naast de buiten landse belangstelling, die voor bepaalde fondsen een grote steun vormt, is het vooral de handel in stockdividenden, die ertoe bij draagt de lusteloosheid van oe vorige maanden verre te houden. Vandaag gaven wederom stock- dividenüen de toon aan, maar de hoogste prijzen van gisteren kon den niet gehaald worden. Wel was er weer een zeer drukke af faire in stockdividenden Scheep vaartunie. Ze werden verhandeld van 106 tot 108 K gulden en in overeenstemming daarmede wa ren ook de aandelen Scheepvaart Unie gedrukt. Trouwens de ge hele scheepvaartmarkt onderging een reactie na de opmerkelijke stijging van gisteren. Koersverliezen van vier a vijf punten waren dan ook geen zeld zaamheid. In het verdere verloop van de markt bleek echter, dat de algemene tendentie sterk verdeeld was. Aan de ene kant een gedrukte scheepvaartmarkt, aan de andere kant echter oplo pende koersen voor Koninklijke Olie en sommige cultuurfondsen. Opnieuw was het Amerikaanse belangstelling, die Koninklijke tot grote activiteit bracht en een koerswinst veroorzaakte van niet minder dan vijf punten. Op 323 werd het hoogste punt van de dag bereikt, waarna slechts een on betekenende reactie volgde. De overige internationale fondsen trokken nauwelijks belangstel ling, uitgezonderd certificaten Unilever, die op 165 exdividend verhandeld werden. Daaj entegen trok de aandacht hoezeer HVA na een kalme ope ning plotseling kopers aantrok en boven de 100 de markt ver liet. Ook de rubberafdeling toon de meer activiteit. Tabakken daarentegen bleven op de ach tergrond. EN HET WOORD IS VLEES GEWORDEN... Hgt hoogtepunt van het Laat ste Evangelie is de zinsnede waarbij wij neerknielen en met de priester meebidden: En het Woord is vlees geworden Laten we vandaag ons gevoel even opzij zetten, eens nadenken over deze eenvoudige woorden eh proberen er iets van te begrijpen. Hét Woord werd vlees. De tweede persoon van de H. Drie- eenheid werd vlees, werd mens. St. Jan zegt het in het Evangelie het is Goddelijke waarheid. Toch brengen deze woorden de men sen, die zo nu en dan peinzen over de woorden van de H. Schrift een beetje in de war- Zij vragen zich af of God de Zoon na zijn Menswording nog in de Hemel was; met andere woorden maar zo formuleert niemand het of na de Kerstnacht God een twee eenheid geworden zou zijn. Van zelf niet. Maar dan werd God de Zoon mens zonder de Hemel te verlaten! of juister; zonder de H- Drieëenheid te verlaten. Zo is het precies. Een H. Kerkvader schreef het neer: Terwijl Gij in de kribbe lag, beheerstet Gij het heelal. Het klinkt wat vreemd. Maar waarom zou het niet goed zijn, dieper in te gaan op onze voor naamste Geloofswaarheden? Wij moeten ons niet door de eerste de beste de mond laten snoeren. En tevens moeten we de consequen ties aandurven van ons waar, maar geheimnisvol Geloof. Niemand kan anders dan een vaag begrip hebben van God, van de H- Drieëenheid. Maar dit we ten we heel vast: de drie Perso nen in God hebben één Natuur, één Wezen. De godheid is gemeen aan de Vader, de Zoon en de H- Geest. Waaruit dus volgt dat de drie goddelijke Personen niet van elkaar te scheiden zijn. Hoe het mogelijk is dat drie Personen één Wezen hebben, is een mysterie, begrijpt niemand. Maar dit feit blijft toch, dat geen Persoon zich kan 1-o.s maken van de twee an dere Personen. Daarenboven was (en is) God van het begin der wereld alomtegenwoordig. God! dus de drie goddelijke Personen. Ook met het eerste Kerstfeest! Waarom kunnen we dan zeg gen: 't Woord werd vlees, God de Zoon werd Mens, als God de Zoon overal tegenwoordig was, en Hij zich niet losmaakte uit de H. Drieëenheid? Laten we het ant woord zo neerschrijven: Alleen God de Zoon als God overal tegenwoordig was op zo innige en wonderbare wijze verbonden met de Mens, geboren uit de Maagd Maria, dat deze Mens wer kelijk God was In Christus was het menselijk wezen zo innig ver bonden met het goddelijke we zen, dat een God-menselijke per soon ontstond. Het „hoe" blijft een kwestie van geloof. Laten we daar zelfs dankbaar voor zijn: onze God is goddank te groot voor een volle dig begrip door mensen. Een kleine opmerking moge tot slot zijn van deze wat diepgaande beschouwing. Het is niet juist te zeggen dat Christus overal te genwoordig is. Niet Christus is overal tegenwoordig, maar God, en dus God de Zoon. Christus is altijd de God-mens. Is God aafn geen plaats gebonden, wel de mens. Waat is dus Christus? Daar waar zijn lichaam en ziel is, en dit is momenteel in de Hemel, waarheen Hij op Hemelvaartsdag is opgestegen en in iedere H. Hos tie en het Goddejjik Bloed, door de kracht van het priesterlijke woord. P. C- de Haas OFM. Veemarkt Leiden LEIDEN, 4 Juli Ter vee markt aangevoerd; aantal: stieren 7; melkkoeien 50; vette koeien 103; vare e.a. koeien 133; graskal veren 1; vette kalveren 49; nuch tere kalveren 147; weide schapen 286; lammeren 985; varkens 25; schrammen 163; biggen 469; paar den 1; veulens 7; geiten 22. To taal 2448. Notering: Stieren 5001000; melkkoeien 7501125: vette koeien 8251150; vare e.a. koeien 550850; vette kalveren 200400; nuchtere kalveren 4562; weide schapen 85135; lammeren 70 85: varkens 180400; schrammen 60105- biggen 4255; paarden 600900; veulens 250350: gei ten 15—40. Handel: voor stieren, melk koeien, varekoeien en vette kalveren slepend, voor nuchtere kalveren, schapen en lammeren stug, voor varkens, schrammen en biggen kalm, voor paarden, veulens en geiten matig.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1952 | | pagina 7