Drees zal straks weer staan voor het Unie-en Irian-probleem Pers te Djakarta trekt van leer tegen de P.N.I.-verklaring moeten stem ittegolf dagen Financiën en Economie Z.Em. Kardinaal Tisserant ere doctor van Nijmegen Meer vrouwen moeten naar Nieuw-Zeeland emigreren EN se Conventie antwoord heer Reijers jces tegen loosterlinoen heden ran le in Duitsland, Oostenrijk Prof. Suporno over de persoon en politiek van onze premier Moeder en zoon door gas gedood Bekrompen - gevaarlijk - meesterstuk van insinuatie - een bliksemafleider mm B 1 Scheepsberichten Naar wij vernemen Radiotoespraak Kard. Tisserant Sproeten SPRUTOL DE BEURS Voorsbands' >1 van Brown, een an Taft, werd beslo- lid der commissie een ger mag aanwijzen, /al hij om de een of ;n de vergadering >n. Voorzitter Rizley an het begin der ver- it de commissie „als tshof" fungeert. MINISTER STAF AG In de vergade- erste Kamer is gister- lededelir* gedaan van van de Minister van rin hij te kennen prijs te stellen nog geven op de inmid- okken vragen van de rs met betrekking tot enten, voor zover dat 10g niet is gegeven m n de Minister. Besloten -hriiven van de Mmis- leggen ter griffie ter de léden. in Mostar (Joego- een proces begonnen kloosterlingen, een van de Rechtbank andere personen, „we- vervalsen van vnjla- voor wegens oorlogs- veroordeelde personen, vijf kloosterlingen beschuldigde geestelij- de functionaris omge- m met gelden uit de VAN ZI+TING DER TEN-GENERAAL der beide Kamers zijn voor een Verenigde ig op Zaterdag, 12 Juli, ddags te kwart voor eze vergadering, welke ouden in het gebouw Kamer, zal de mims- Binnenlandse Zaken, machtigd door H.M. de de tegenwoordige zit- ïtaten-Generaal sluiten. weet worden de hui- rs met ingang van 14 Juli ontbonden. De amers zullen Dinsdag de eerste maal in vergadering samen- WILKES, de Nederlan- peelt in de Internatio- VÏilaan, heeft de ge- egengesproken als zou b verlaten. R de vroegere presi de Ver. Staten, heeft m rdering van de republi- irtij verklaard, dat net leger een hersenschim /e dan de Amerikaanse else divisies. Hoover de verdedigingswil van ment te zwak en gaf als eel te kennen, dat het plicht van de Ameri- eigen land te verdedi- DERLANDER A. Nijen- Hilversum is door de in de Franse stad Men- esteerd wegens het ple- verschillende diefstallen s en villa's aan de ARBEIDERS, de 36- Muusse uit Koog aan de de 29-jarige P. Sloot uit id zijn gistermiddag in kshal van de N.V. Ma- iek fa. P. M. Duyvis en log aan de Zaan van een hoge stellage gevalien. met zware inwendige en in het gemeente-zie- te Zaandam opgenomen. RITSE VAKBOND van arbeiders, welke 400 leden telt, heeft zich in een resolutie uitge- voor vermindering van ven voor de herbewape- )e linkse labour-leider eeft thans de steun van e 1.600.000 vakbonds- ziin strijd tegen de ber ing. IAAL RIDGWAY is door t Truman heiast met "net opperbevel over alle anse strijdkrachten in de inden van Europa. Tot had Ridgway, evenals ver, alleen in geval van eet zeggenschap over be- \merik. strijdkrachten. mometer tot 103 graden record voor de afgelopen in West-Duitsland als m ik daalde het verbruik van Irank aanzienlijk. Harijse cafè's zat men op even'moment zonder alco- verfrissende dranken. oot-Brittanme was het be- jk koel vandaag. Het is ids de vorige week Woens- t uitzonderlijk warm ge- russel en omgeving gaan len de eerstkomende vijf >m 12 uur dicht. WOENSDAG 9 JULI 1952 Het weekblad „Mimbar Indonesia" van 5 Juli bevat onder de titel „De persoon en politiek van premier Drees" een artikel van prof. Supomo, waarin deze zegt, dat de overwinning van de P.v.cLA. hoofdzakelijk de (persoonlijke) overwinning van dr. Drees is. „Indonesië", aldus prof. Supomo, „kent de hou ding en de geaardheid van dr. Drees en deze zijn niet in het voordeel der Indonesische belangen. Dit is tragisch voor de P.v.d.A., die ten opzichte van Indonesië de progressieve richting is toegedaan, welke in principe bereid is West-Nieuw-Guinea aan Indonesië terug te geven en niet meer geporteerd is voor de IndonesischNederlandse Unie, omdat deze unie kennelijk de verhouding van samenwerking tussen de beide landen schaadt. Deze tragiek is namelijk, dat de P.v.d.A.-leider nummer één, met name dr. Drees, zich tegen deze richting verzet, op zijn minst genomen deze richting niet kan aanhangen. Dr. Drees met zijn vaderlijk gezicht, met zijn fijn en nobel karakter. Hij is een integere en bekwame „topleider" en kennelijk de meest acceptabele socialist voor het Nederlandse volk. Ten opzichte van Indonesië voelt hij zich teleurgesteld en gegriefd. Drees is exponent van het type der Nederlandse bourgeoi sie, die de zedelijke normen, welke in de persoonlijke verhou ding tussen twee individuen in de Nederlandse samenleving be staan, aanwendt als maatstaf en ter waardering van de ontwik keling van de houding van de Indonesische leiders en het In donesische volk ten aanzien van de Nederlanders. Op basis van het criterium „burgerlijk fatsoen", dat sta tisch en dogmatisch van aard is en dat in de kringen der bour geoisie in Nederland het gang bare is, vindt Drees Indonesië waarschijnlijk „molopide" (on eerlijk) ten opzichte van de woorden van overeenstemming, welke door. de leiders der Indo nesische delegaties zijn uitge sproken tijdens de ondertekening der RTC-accoorden en de eerste en de tweede Unie-conferentie. Dr. Drees was in het vorige kabinet er zeer afkerig van de ontbinding van de Unie voor te stellen aan een parlement, dat in samenstelling gelijk was aan het Êarlement (dat bestond), toen ij zich zo enorm veel moeite gaf om dat parlement de Unie te doen aannemen. Alhoewel Drees inziet, dat de Unie als vorm van samenwerken geen betekenis .meer zal hebben, omdat Indone sië als Uniepartner het bestaan van de Unie niet langer wenst, wil hij de uitvoering der ontbin ding van de Unie toch liever overlaten aan een ander, die persoonlijk (destijds) niet deel nam aan de Ronde-Tafelconfe rentie. Thans zal Drees het nieu we kabinet leiden en tegenover de nieuwe Tweede Kamer komen te staan. De Indonesische rege ring zal haar eis inzake de ont binding van de Unie en de ver vanging van de R.T.C.-accoorden door nieuwe verdragen voortzet ten. Drees zal gedwongen wor den het Unieprobleem opnieuw met Indonesië en het Nederland se parlement te bespreken. Drees zal weer komen te staan tegen over het Irian-probleem, dat in de afgelopen periode door de „ijskast-theorie" van het afge treden Nederlandse kabinet en parlement werd gebonden". De ijskasttheorie zal oii de nieuwe toekomstige regering niet meer van kracht zijn, zodat thans de Iriankwestie regelrecht door de beide landen in beschou wing kan worden genomen en kan worden afgehandeld. Zodra het nieuwe kabinet in Nederland is gevormd, zal voor de regering-Wilopo de tijd zijn aangebroken om onmiddellijk be sprekingen te voeren met de nieuwe regering in Nederland, zodra de destijds uitgestelde con ferentie weer kan worden hervat. De politieke situatie in Neder land en die in de internationale wereld in het algemeen verge makkelijken onze strijd om Irian niet, maar de activiteiten van Australië, dat zeer bevreesd is voor de Japanse expansie en die der communisten naar het zuiden, zullen de oplossing van het Irian-probleem eerder nog bemoeilijken. De vervanging van de Unie door een zuiver interna tionaal verdrag, welke verdragen over en weer niet aan elkaar ge subordineerd zullen zijn, is in principe reeds tijdens de bespre kingen met de delegatie-Supomo door Nederland goedgekeurd. Het gaat nog om enige punten betreffende de inhoud dezer nieuwe verdragen, hoofdzakelijk op economisch terrein, waarover tijdens de besprekingen te Den Haag nog geen wederzijdse over eenstemming werd bereikt. Nederland zoekt een zo groot mogelijke „security" voor zijn investeringen, voor zijn economi sche belangen, tracht een posi tie te verkrijgen, welke die der andere buitenlanders in Indone sië overtreft, terwijl wij aan In donesische zijde een volledige economische én sociale „Indepen dence" tot stand wensen te bren gen zonder buitenlandse hulp, ggpaard met de aanvaarding van internationale samenwerking op basis van mutual interest. De Unie- en Irianproblemen zullen eerstdaags weer actueel worden en opnieuw zal Indonesië tegen over dr. Drees komen te staan. Moge de statische innerlijke hou ding van Drees geen hinderpaal vormen om deze beide problemen, dié thans wachten op een directe en principiële oplossing, te bo ven te komen, de wijze, waarop deze oplossing wordt gevonden, zal voor de toekomst bepalen of de verhouding tussen Indonesië en Nederland zullen verbeteren of verslechteren", aldus prof. Supomo. 's GRAVENHAGE, 8 Juli. Maandagavond bemerkte een portierbewoner aan de Wouden- bgrgstraat te 's Gravenhage een gaslucht, die kwam uit de tweede étage. Hij belde aan het perceel aan en verschafte zich, toen hij geen gehoor kreeg, door een ruitje in te slaan, toegang. Het eerste wat hij deed was de gas meter afdraaien en de politie waarschuwen. In het perceel vond hij levenloos op haar bed liggen de 40-jarige weduwe me vrouw W. de V.-T. In een ne- venvertrek lag haar zoon de 17- jarige scholier J. R. L. de V., eveneens dood op bed. Bij on derzoek bleek dat vergeten was de muurkraan van het gas in de keuken af te sluiten. Het slan getje dat deze muurkraan ver bond met het gascomfoor was gebarsten en zo was het gas de woning binnengestroomd. Mevr. de V. en haar zoon zijn. waar schijnlijk in de nacht van Zon dag op Maandag al door gasver- stikking om het leven gekomen. Het nieuwe Egyptische kabinet na de beëdiging door Koning Faroek. Vierde van links: Eerste Minister Hoessein Sirry Pasja. NIJMEGEN. Tijdens een plechtige academische zitting in de Aula der R.K. Universiteit te Nijmegen is gistermiddag het ere-doctoraat in de Theologie verleend aan .Z.E. Eugene Kar dinaal Tisserant, Deken van het College van Kardinalen. Mgr. prof. dr. Aiph. Mulder, van de faculteit der Godgeleerd heid, lid van het hoofdbestuur van het Apostolaat der Hereni ging, die als promotor optrad, be lichtte in een uitvoerige rede het leven, de wetenschappelijke ge schriften en het werk van de Kardinaal als secretaris van de Oosterse Congregatie. Hij besloot DJAKARTA, 8 Juli (Aneta) Vrijwel alle bladen te Djakarta hebben gereageerd op de verkla ring van de leiding der Partai Nasional Indonesia. De Nieuwsgier noemt de verklaring een meesterstuk van insinuatie en meent, dat men haar te veel eer zou bewijzen, wanneer men zou trachten haar te ontzenuwen. Het blad schrijft, dat de PNI in de periode van bitterste benauwenis, in plaats van constructieve gedachten om de ogenblikkelijke nood het hoofd te bieden, een bliksemaf leider aanbiedt: de buitenlanders (de Nederlanders). Zelfs als blik semafleider lijkt ons intussen de verklaring niet bijzonder ge slaagd. Maar wat dat betreft wil len wij ons eindoordeel opschor ten. Het is nog niet zo lang ge leden, dat in Europa een partij leider er in slaagde, de noden van een grote natie te verklaren uit de machinaties van, de joden en waarom zou iets dergelijks hier niet mogelijk zijn?, aldus de Nieuwsgier. P e d o m a n verklaart ver baasd te zijn over de verklaring, die het blad bekrompen noemt, omdat bijvoorbeeld op het ge bied van de veiligheid een zeer beperkt beeld van de toestand wordt gegeven. Het blad meent, dat, wanneer men het vraagstuk van de veiligheid bespreekt zon der daarbij de sociale en econo mische vraagstukken te betrek ken. men onmogelijk tot een juiste conclusie kan komen. De indruk wordt gewekt, aldus Pe- doman, dat men naar een zonde bok zoekt voor de moeilijkheden waarmede Indonesië kafnpt. Het blad meent, dat het opleggen van beperkingen aan buitenlan ders, zoals gesuggereerd wordt in de verklaring, peen wijziging zal brengen in de huidige toe stand of mogelijk zal leiden tot nog slechtere toestanden. De in stelling van een Indonesisch be- Op Schiphol, de hoofdstedelijke luchthaven, zijn twee nieuwe tankinstallaties officiéél'' in gebruik genomen. De beide installaties, van de Esso Nederland N.V. (boven) en van de Shell Nederland N.V., mogen gerekend worden tot de modernste in Ei'rnrm. HITTEGOLF IN ITALIË ROME, 8 Juli. De hittegolf, waaronder Itaiié nu reeds een: week gebukt gaat en die op zijn minst reeds 32 doden geëist heeft, heeft het treinverkeer in het Noorden van het land ontwricht. Te fis sa moest het gehele trein verkeer worden stopgezet, door dat de rails tengevolge van de hitte uitgezet waren. Het verkeer kon eerst hervat worden, nadat d$ brandweer lange trajecten had nat gespoten. Te Turijn, waar het kwik steeg tot 41.5 gr., werd een verkeers agent op een van de drukste pun ten door de hitte bevangen. Amsteldijk 7 te Antwerpen; Fairsea 7 580 W anderhalf graads Kan-Fremantle; Groote Beer 7 200 WZW kp Clear; Johan van Oldenbarnevelt 7 570 ZO Ceylon- Aden Sibajak 7 1270 WTZ Gala pagos eil.-Papeete; Willem Ruys 7 530 WTZ Minikoi-Suez; Heems kerk 8 te Marseille; Noordam 7 510 O kp. Race; Oranje p. 7 Mal ta-Port Said; Poelau Laut p. 7 kp St. Vincent-Le Havre; Veen- dam 7 dw kp. Sable; Waterman 7 200 ZO Sable eil.; Zuiderkruis 7 560 ONO kp Race; Groote Kerk 7 te Fremantle. is de vrachtdienst van de K.L.M. van Amsterdam naar Johannes burg met één dag versneld. Het toéstel, dat Dinsdags van Schip hol vertrekt, komt Donderdags in Johannesburg aan overleed in de ouderdom van 45 jaar de Haarlemse stadsbeiaardier Reinaut Heering. Hij heeft een groot aantal volksliederen uit vele landen en gedeelten uit cantates van Baeh voor carillon bewerkt.. werd aan boord van een tank schip, dat in een Rotterdams dok ligt, 10 kilogram ruwe opium gevonden ter waarde van acht a negenduizend gulden. De politie zoekt nog naar de eigenaars, die vermoedelijk Chinezen zijn is uit het kantoor van de firma Jacobs aan de Ruinlaan te Schie dam, bij een inbraak in de nacht van Zaterdag op Zondag, een bedrag van f15.000,in ver scheidene vreemde valuta, ont vreemd verdronk Maandagavond het vijf jarig zoontje van de familie Ne- derlof, wonende in een woonark in de Nieuwe Haven te Deven ter. Het jongetje sloeg over boord en toen het weer boven water werd gebracht, waren de Ievens- estrn reeds geweken stuur voor West-Nieuw-Guinea noemt Pedoman gevaarlijk voor de P.N.I. als regeringspartij. Pemandangan en Beri- ta Indonesia onderstrepen de oproep van de P.N.I. tot rege ring en volk om grote aandacht te schenken aan de oplossing van de vraagstukken inzake de veiligheid. Het Nieuwsblad schrijft, dat het beter was geweest voor land en volk, indien de ontboe zeming in de pennen van de P. N.I.-leiders was blijven steken. „Wanneer de partijleiding op deze weg blijft voortgaan. zij Allah dit land genadig". De ver klaring van de P.N.I. gaat stil zwijgend voorbij aan de werke lijke feiten, die Indonesië bedrei gen, een zwijgen, dat de massa van de kiezers in een poel van wanorde en anarchie zou kunnen storten. HILVERSUM. Dinsdagmid dag heeft Kardinaal Tisserant via de KRO-microfoon een toespraak gehouden tot de katholieken van Nederland. In deze toespraak bracht de Kardinaal nogmaals de bijzondere waardering van de II. Vader over met betrekking tot de apostolische ijver der Nederlandse katholieken. Deze apostolische ijver zo zeide de Kardinaal betekent voor de H. Vader in deze tijden van vervolging de grootste troost en Hij verwacht daarom voor land en volk de grootste zegeningen. „In mijn kwaüteit van Secre taris van de Congregatie voor de Oosterse Kerk mag ik mij beroe men op de titel „Kardinaal der vervolgden." Ik kan u verzeke ren, dat het grootste deel der katholieken zich geloofsbelijders toornt zonder vrees of blaam en dat zij, zich vastklampend aan de eenheid met de Stoel van Petrus, gevangenis, ballingschap, armoede, folteringen en zelfs de dood trotseren en eik aanbod, elk voorwendsel om van Rome af te scheiden, afwijzen", aldus de Kar dinaal. „Bidt dus en bidt veel voor hen, diie omwille van hun geloof vervolging lijden, opdat in de uren van beproeving en eventueel van vervolging, ook gij waardig moogt worden bevonden, de genade van volharding in het geloof te ontvangen. OPENSTELLING JACHT tn het gehele Kijk zal de jacht zijn geopend op: Grof wi ld: Reebokken in 't tijdvak van 23 Juli t.m. 11 Aug. 1952; reegeiten van 26 Jan. '53. Klein wild: Patrijzen in het tijdvak van 1 Sept. t.m. 31 Dec. 1952; fazantenhanen van 1 Oct. 1952 t.m. 31 Jan. 1953; fazanten- bennen van 1 Oct. t.m. 31 Dec. 1952; houtsnippen van 16 Oct. '52 t.m. 31 Jan. 1953; hazen van 1 Oct. 1952 t.m. 31 Dec. 1952; kor- hanen van 1 t.m. 31 Dec. 1952. Waterwild: Alle soorten ganzen, behalve brandganzen, rot ganzen en Canadaganzen van 1 Oct. 1952 t.m. 15 PeDr. 1953; wilde eendqp en slobeenden van 24 Juli 1952 tot en met 15 Jan. 1953, met dien verstande, dat de jacht over het tijdvak van 24 Juli t.m. 6 Aug. 1952 slechts is geopend van een half uur voor zonsopgang tot 8 uur en van 16 uur tot een half uur na zonsondergang; alle ove rige soorten eenden, behalve eier- eenden, bergeenden en kroon- eenden, van 'I Aug. 1952 t.m. 31 Jan. 1953; watersnippen van 7 Aug. 1952 t.m. 15 Jan. 1953; goud plevieren van 16 Oct. t.m. 15 Dec. 1952. In de Wieringermeerpolder zal de jacht op fazantenhanen zijn geopend van 1 Sept. 1952 t.m. 31 Jan. 1953 en die op fazantenhen- f""i van 1 Sppt. t.m. 31 Der. 1952. deze rede met de woorden: „On vermoeid werker, onvergelijkelijk talenkenner, uitmuntend oriënta list, scherpzinnig schrijver, be kwaam en vooruitziend bestuur der van een Romeinse Congrega tie, een leven, geheel besteed in dienst der wetenschap, en deze op haar beurt, in dienst van het schoonste, wat er op de wereld is: onze Moeder, de Heilige Kerk. Aan al deze eminente kwaliteiten wil de Katholieke Universiteit van Nijmegen vandaag gaarne hulde betuigen, door aan Z.Em. Eugen-e Kardinaal Tisserant het hoogste eerbewijs te schenken, waarover zij beschikken kan. Krachtens bevoegdheid, mij verleend door de Theologische Faculteit, goedgekeurd door de Academische Senaat, moge ik Uwe Eminentie eerbiedig verzoe ken het ere-doc,toraat in de Theologie te willen aanvaarden en als symbool daarvan dit diplo ma en deze mantel in ontvangst te nemen. Hierna overhandigde de pro motor aan de Kardinaal de doc torsbul en de overige insignia. Nadat de Kardinaal ontroerd gedankt had voor deze treffende onderscheiding, hield hij een academische verhandeling over de ontwikkeling van de Oosterse Kerk en haar martelaarschap Na de rede werd een druk'be zochte receptie gehouden. Ontslag bij Enfhoven DELFT Bij de N.V. Pletterij v/h L. I. Enthoven en Cie te Delft zijn gisteren 19 leden van het personeel ontslagen. Terwijl de onderneming ruimschoots van orders is voorzien, is gebrek aan materiaal de voortiaamste oorzaak van dit ontslag. VLIEGENIER IN NOOD DEN HAAG. Volgens een door Northforeland Radio ontvan gen mededeling van de Engelse Reddingsdienst is voor de Oost kust van Engeland tussen Lang- hem en Sheringham een vliege nier uit zijn toestel gesprongen. Naar North Foreland Radio na der meldt, is de vliegenier gered. (Advertentie) Bij weerbarstige: Sprutol-Sterk TWEEDE GEMEENTELENING APELDOORN Voor de tweede maal dit jaar gaat de gemeente Apeldoorn over tot de uitgifte van een 4 1/4 pet. 3U-jarige obligatielening, tot de koers van 1UU pet. De inschrijving op deze lening, groot f 2.000.000, staat open op Dinsdag 15 Juli a.s. (De eerste lening Apeldoorn was groot f 3.990.000, waarvan reeds f 1.U5U.UU0 op ïnschrijvingsvoor- waarden waren geplaatst). KOERSWAARDE AANDELEN BELANGRIJK GESTEGEN Vooral door de hausse in aan delen Kon. Olie is de koerswaarde van alle ter beurze van Amster dam genoteerde aandelen in Juni met met minder dan f 229 mil- lioen gestegen. De nominale waarde van deze aandelen was per 3D Mei f 3437 mill, en per 3D Juni f 3446 mill., de koerswaarde resp. f 5709 mill, en f 5938 mill. Het leeuwendeel van deze stij ging komt op rekening van de petroleumaandeien, die met f 883 millioen nominaal onveranderd bleven, doch in koerswaarde van f 2566 nhliioen stegen tot f 2767 millioen. NEDERLAND SLUIT DOLLARLENING VAN 16 MILL. De Minister van Financiën a.i. heeft in een brief aan de Tweede Kamer meegedeeld, dat hij een overeenkomst heeft gesloten tot het aangaan van een geldlening groot zestien millioen dollar, ten laste van het Koninkrijk cK;r Ne derlanden. De lening draagt een rente van 2'/, procent per jaar over het op genomen en nog uitstaande ge deelte van de lening, ingaande 3D Juni 1956. De rentebetaling zal halfjaarlijks geschieden. Voor de eerste maai op 31 Dec. 1956. De aflossingen zullen halfjaar lijks geschieden, van 30 Juni I960 tot en met 30 Juni 1987. De lenujg zal kunnen worden aangewend voor de verwerving van goederen en diensten, voor zover deze verwerving door de M.S.A. (Mutual Security Agency) won It goedgekeurd. INSCHRIJVING I.D.M. OVERTEKEND Hij de Maandag gehouden in schrijving op de uitgifte van i 1.000.000 5 pet. 20-jarige obliga ties, ten laste der Industriële Disconto Maatschappij, is geble ken, dat deze dusdanig is overte- kend, dait bij de toewijzing een aanmerkelijke reductie zal wor den toegepast. NGOMBEZI VERKOCHT VEEL VOORUIT In de gistermorgen gehouden vergadering der N.V. Cultuur Mij. ^.Ngombezi" heeft het bestuur des gevraagd verklaard, dat vóór de prijsdaling der Sisal het leeuwen deel der in 1952 geschatte pro ductie van 2200 ton is voorver kocht. Tot en met Juni j.f. werd 1139 ton verkregen. Onlangs is in Londen een „Re search Comittee" opgericht, dat zich ten doel stelt het afzetgebied van de Sisal, te vergroten en nieu we consumenten te vinden. De wereldproductie van Sisal is nl. stijgende, de Maatschappij blijft attent op de concurrentie, die vooral uit Indonesië groot zou kunnen worden. Ngombezi heeft zitting in dit comité. Hij een vergelijking met andere bisai-ondernemingen, die volgens een aandeelhouder, niet gunstig voor „Ngombezi" uitviel, merkte het bestuur op, dat indien in Ne derland geen dividendstop be stond, Ngombezi over 1959 een dividend van 62 pet. had kunnen uitkeren en over 1951 (vergroot kapitaal) 26 pet. De jaarstukken over 1951 wer den tenslotte goedgekeurd. Het dividend is bepaald op 10 pet. Mr. Richard Janssen werd bij acclamatie tot commissaris her kozen. De heer H. L. Bockett, een van de hoogste functionarissen aan 't ministerie voor Immigratie, Ar beid en Werkgelegenheid in Nw.- Zeeland, vertoeft thans in Neder land om besprekingen te voeren met de emigratie-autoriteiten hier. Op een persconferentie heeft hij het volgende medegedeeld: Men heeft in Nieuw-Zeeland nog altijd een uitgesproken voor keur voor Noord-Europeanen, die de arbeidsmarkt, dank zij de zware selectie, die op hen wordt toegepast, op voortreffelijke wijze aanvullen. Nederland speelt met Engeland de voornaamste rol in de immi graties naar Nieuw-Zeeland, maar er moeten veel meer vrouwen komen. Tot nog toe is het percentage vrouwen uit Nederland maar 7 pet. van de emigranten, die van hier vertrekken. Dit cijfer moest tot meer dan 50 kunnen stijgen. Moeders hoeven niet bang te zijn, dat hun dochters niet goed zullen worden ontvangen. De meisjes, die in de huishouding als nurse of als verpleegster, of ook in het bedrijfsleven hoge lonen kunnen verdienen, krijgen tal van facili teiten, waardoor hun toekomst verzekerd is. Een andere vraag was, hoe het staat met de emigratie van Duit sers naar Nieuw-Zeeland. Inder daad er beginnen er enkele te komen, maar zij worden met zorg uitgezocht onder de zeer bekwame en goed geschoolde arbeiders. STAKING OM DE WINKEL SLUITING WENEN, 8 Juli. Ongeveer 15.990 Weense winkelbedienden hebben vandaag tijdens een sta king van twee uur door de stad gemarcheerd om te protesteren tegen een concept van hun werk gevers voor een Winkelsluitings wet, welke de particuliere winke liers zou toestaan 's Zaterdags middags open te blijven. Een emigratie-overeenkomst met Duitsland is er niet. Degenen die willen emigreren doen dit dus geheel op eigen kosten. Onge schoolde Duitsers worden, in te genstelling tot Nederlanders, strikt geweerd. 3 De ervaringen met Nederlan ders zijn zeer gunstig. Voor ge zinnen is de emigratie nog altijd moeilijk. Dat zit hem in de prefabs, die een gezin eigenlijk mee moet nemen, om onderdak te komen. Maar diezelfde prefabs kosten nog heel wat voor zij staan waar zij staan moeten en daardoor zijn zij vaak een blok aan het been van de emigrant. Er wordt echter naar oplossingen gezocht. Daarvoor o.a. is Mr Bockett hier. CURACAO'S BEZOEK AAN K.R.O.-STUDIO (Van onze correspondent) HILVERSUM De Olympische voetbalploeg uit de'Nederlandse Antillen bracht gisteren een be zoek aan de K.R.O.-studio's. Na een welkom door de chef de re ception, de heer van Turenhout, werden de gasten in de KRO- foyer onthaald op een koele dronk, waarna hen een concert werd aangeboden door het KRO- Amusementsorkest. Tijdens een onderbreking van dit concert richtte de voorzitter van de Curacao'se Voetbalbond, de heer M. Maduro een kort woord tot luisterend Nederland. Het team speelt vandaag, 9 Juli, tegen Sportclub Enschede en de laatste wedstrijd in Nederland is op 12 Juli tegen N.E.C. te Nijme gen. Sprekend over de kansen tijdens de Olympische Spelen verklaarde de leiders dat alleen bij een zeer gunstige loting een volgende wedstrijd gehaald kan worden. De heren waren enthousiast over het verblijf in Nederland, waarvan de ontvangst in Den Bosch wel de kroon spande. Op 15 Juli a.s. zal het gezel schap zich gereed maken voor het vertrek naar Helsinki. ACTIVITEIT IN OLIES BLIJFT GROOT AMSTERDAM, 8 Juli De vaste stemming voor Kon. Oüe, die de laatste weken op hef Dam rak valt waar te nemen, stimu leert de activiteit. Zo is gisteren voor ruim f 2 millioen nominaal in aandelen verhandeld, waarvan ca. f 315.099 in Kon Olie. Van daag viel het hoofdfonds enigs zins tegen, wanneer men de koers tenminste vergelijkt met de na beursnotering van gisteren, toen zelfs 328 betaald schijnt te zijn. Vanmiddag schommelden olies onder drukke handel, tussen 325 en 326, en verlieten on de hoog ste dagprijs de markt, hetgeen anderhalf punt hoger is dan de slotnetering van gisteren. Mor gen wordt het dividend betaal baar gesteld (slotdividend van 9 pet. in contanten en 2 pet. in aan delen). Op de koeTs van vandaag kan het stockdividend op ruim 60 gulden berekend worden. Ook vanmiddag heerste er een opmer kelijke activiteit in de conver teerbare obligaties Kon. Olie, die verder aangetrokken tot 111 3/4. Met 't beschrijven van de olie hoek is hef voornaamste van de beurs verteld De grote drukte, die de handel in stockdividenden Scheepvaartunie met zich bracjit, schijnt achter de rug te zijn. Van middag was de scheepvaarthoek dan ook rustiger, over het alge meen was de stemming hier prijs houdend. Oude en nieuwe aande len AKU trokken verder aan en voegden nog vijf punten toe'aan de gisteren behaalde winst. De industriemarkt hield zich overi gens behoorlijk op peil. De Indo nesische afdeling deelt nog steeds niet in de lichte opleving van de handel. De hoeken blijven hier verwaarloosd met vandaae een kleine achteruitgang voor de ta bakspapieren. Suikers en rubbers goed prijshoudend. De guldens beleggingen handhaafden zich ge makkelijk. Ook vandaag viel bij de Dollarobligaties een lichte nei ging waar te nemen zich iets bo ven het vorig niveau te verhef fen. IN EEN REDE voor de feest vierende P.v.d.A. heeft het Tweede Kamerlid Scheps bijzon der veel waarde gehecht aan een uitlating van prof. Gielen. een der onder-voorzitters van de K.V.P.. die gezegd of geschreven schiint te hebben, dat ..wii de K.V.P. voorshands niet kunnen missen. De heer Schens hecht bij zonder veel waarde aan dat woordje „voorshands" en hii tracht de betekenis daarvan in verband te brengen met de be weringen van de zijde van zijn partij, dat het stemmen- verlootp van de K.V-P. naar andere partijen een doorzet ting en een voortzetting van de doorbraak betekenen zou. De heer Scheps meent bliikibaar. dat prof. Gielen ook on dat stand punt staat en dat het dus wel eens zou kunnen ziin. dat de K.V.P. niet langer zou kunnen blijven bestaan, omdat zii. ver scheurd door innerlijke be langentegenstellingen. uit elkaar zou vallen. Wii kunnen de heer Scheps ge ruststellen.' Op dat standpunt staat prof. Gielen zeker niet. Ziin uitlating, dat wii de Katho lieke Voikspartii voorlopig nog niet kunnen missen, houdt in het geheel geen verband-met de tij delijke stemm en-doorbraak" van de 25e Juni. Wat er dan wel van is? Wel. onmiddellijk na de bevrijding is er heel wat te doen geweest over de kwestie van al dan niet voort bestaan (of weer oprichten) van een eigen Katholieke Partij, het geen tegen de achtergrond van het toenfoestaande .doorbraak- klimaat" niet zo verwonderlijk was. In ziin officiële documenten (zie ook de resolutie van de Par tijraad van 22 December 1945!) heeft de Katholieke Partij toen vastgesteld dat „in de bestaande omstandigheden in Nederland een partij als de K.V.P., die uit gaat van de zedelijke normen van het Christendom, niet kan worden gemist". Dit houdt dit in, dat men in andere politieke groeperingen, met inbegrip van de P.v.d.A.. de erkenning van oir men onvoldoende vond. Dat is de betekenis stellig ook van de bedoelde uitlating van prof. Gielen, waarvan wii overi gens niet weten, van wanneer zii dateert. Maar in géén geval kan zij, wannéér ook geuit, beteke nen, dat het vroeg of laat met die K.V.P. wel eens afgelopen zou kunnen zijn, omdat het niet langer mogelijk zou ziin mensen met tegengestelde stoffelijke be langen nog langer te verenigen in één Partij, die trouwens, ook zuiver politiek gezien, hogere be langen te verdedigen beeft. Waaraan wii dan nog toevoe gen, dat het Partij-standpunt anno 1945 n.l. dat mischien ooit wel eens de tijd komt, dat het niet meer nodig zou ziin. een eigen katholieke partij in stand te houden (indien n.l. andere partijen voldoende aandacht schenken aan de zedelijke begin selen van het christendom) naar onze eigen mening een uiterst theoretisch standpunt is! VONNIS TEGEN ARTS BjEVESTIGD Het Gerechtshof te Amsterdam heeft Dinsdag de vijftigjarige arts uit Eindhoven A. J. B. veroor deeld tot één jaar voorwaardelijk met een proeftijd van drie jaar. Hiermede bevestigde het Hof het vonnis van de Utrechtse Recht bank van 11 Maart j.l. De procu reur-generaal had op 26 Juni tien maanden gevangenisstraf geëist. De arts werd veroordeeld we gens het verstrekken van een bepaald soort tabletten aan zijn broer, alsmede het toedienen van een morfine-injectie, waarop de dood was gevolgd. De broer, die al gedurende tien jaar in een inrichting te Soest werd ver pleegd, leed aan een longziekte die hem volgens de arts ondrage lijke pijnen bezorgde. Toen de broer gevraagd had hem een middel te verschaffen waardoor een einde aan zijn lijden zou ko men, heeft B. daaraan gevolg gegeven.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1952 | | pagina 5