Openbare promotie gymnasium Burgemeester opende „Tegels en Tulpen" Nieuwbouw te Alkmaar Murmellius: groot hervormer van het Latijns onderwijs Het onderscheid tussen Orden en Congregaties Koningin Juliana deed goed woordje AGENDA Expositie in Stedelijk Museum Begint doorlichting in November? Vtoi volgende verfrissende sigaret URlGLEl K.A.B.-hoekje Vanc Naar wi fV'cina 2 DONDERDAG 10 jULI 1952 ALKMAAR. In de aula van het Murmellius Gymnasium had gistermiddag de openbare promotie plaats in tegenwoordigheid van het curatorium, burgemeester Wytema en de gemeente secretaris, mr. Veendorp. Ook de oud-leraren prof. Kamerbeek en prof. Kukenheim, alsmede de oud-leerling prof. Hemel rijk woonden deze promotie bij, waarbij de rector, die voor het laatst als zodanig een promotie leidde, een rede hield over de betekenis van de figuur van Murmellius, van 1567 tot 1570 rector van de Latijnse School te Alkmaar. Wij ontlenen hier aan het volgende: Murmellius was 't waard, dat dit gymnasium naar hem genoemd werd. In 1870 schreef 'n zeke-re Reiohling- een dissertatie over Murmellius' leven en werken, in 1880 een grote biografie en in 1881 een keuze uit zijn Latijnse gedichten; dat was 364 jaar na zijn dood, Johannes Murmellius werd in 1480 te Roermond gebo ren; zijn Hollandse naam was Jan Mormel; hij kwam uit een eenvoudig gezin en kreeg van zijn vader bii diens sterven de raad mee. goed te studeren. Dat heeft hij dan ook gedaan; hü begon op de Latijnse school te Roermond, toen hij 7 iaar was en op 13-jarige leeftijd ging hii La tijn studeren te Deventer, 't cen trum van humanistische vorming. 0p 16-jarige leeftijd ging hij naar de Universiteit van Keulen als student in de faculteit der schone kunsten. Het woord „pau per" achter zijn naam „Joannes de Ruremundis" wijs.t erop, dat hii te arm was. om het inschrij vingsgeld te betalen. Hij vond on derdak in de Bursa Laurentiana, waar hij waarschijnlijk een stu diebeurs kreeg voot de opleiding in de wijsbegeerte. Een paar maanden na Murmellius kwam ook Erasmus in Keulen studeren. Op 20-jarige leeftijd slaagde hij voor zijn licentiaat (wat nu doc toraal heet), waarna hii conrector werd aan de Latijnse School te Munster. Hier begon hij met de uitgave van een lange reeks van werken ter vernieuwing van het onderwijs, waarbij hij nog de tijd vond om op 24-jarigé leeftijd in Keulen tot „magister artium te promoveren In 1507 verliet hij de Domschool als conrector, om rector te worden van de Kapittelschool van Mun ster; deze functie bekleedde hu vijf jaar en iti die tijd 2af hij 20 boeken uit. o-a. een bundel van 68 Latijnse gedichten, die in de scho len naast de klassieken gelezen werden. Na nog één jaar aan de Dom school als conrector te hebben gefungeerd, kwam hij in 1513 naar Alkmaar, dat hem had uitgeno digd; vele leerlingen volgden hem hierheen. Aan het „Gymnasium Alcmariense" bestond al een ge vestigde humanistische traditie, welke door iVIurmellius werd voort gezet. Onder zijn rectoraat waren er meer dan 900 leerlingen, die voor't toen nog kleine stadje 'n belangrijke bron van inkomsten betékenden. Er werd ia die vier jaar, dat hij hier rector was, hard gewerkt, want de vernieuwing bestond toen juist in het „leren werken". Murmellius stelde nieuwe school wetten op waarvan Dr. Hemelrijk er enkele citeerde. Hii had zes ondermeesters," met wie hij goed kon opschieten; een van hen werd in 1525 stadssecretaris, een ander professor in het Grieks te Leuven. Elk jaar dichtte de rector Tijdens de Missieweek worden we nogal eens geconfronteerd met diverse Orden en Congrega ties. Kloosterlingen worden on derscheiden in de beide instituten naar gelang de plechtige geloften of de eenvoudige geloften, die worden afgelegd. Bovendien kan men deze scheiding nog historisch bezien. In de laatste eeuwen b.v. werden geen Orden meer gesticht. De oudere Orden kan men on derscheiden in monniks-orden, hiertoe behoren b.v. de Benedic tijnen, Cisterciënsers en Karthui- zers; de bedel-orden, waartoe o.a- de Franciscanen, Dominicanen, Augustijner-Eremieten behoren en de orden van Koorheren waar toe de Kruisheren worden gere kend, alsmede de Norbertijnen en de Augustijner koorheren. Voorts kent men nog de ridder-orden, die in de Middeleeuwen talrijk waren (Tempeliers, Duitse Orde, Johanniter-ridders). Ook de Mal- thezer-ridders behoren daartoe. In de loop van de zestiende eeuw vormden zich nog de orden van reguliere geestelijken. Daar toe behoren b-v. de Jezuieten en de in Italië nog werkende Thea- tiineni. Volgens kerkelijk recht hebben alleen de strikte Orden 'n regel Veelal zijn deze regels op gesteld door stichters van Orden, zoals door de. H- Benedictus, Au- gustinus, de H. Franciscus en de H. Basilius. Ook de latere Orde stichters kozen een van deze vier regels voor hun instellingen. De oudere Orden kozen de regel van St. Benedictus, de nieuwere die van St. Augustinus. Congregaties, te onderscheiden in Bisschoppelijke, slechts gel dend voor een, bepaald Diocees en Pauselijke, zijn genootschappen van priesters of andere klooster lingen, die onder 'n overste staan én slechts gebonden zijn door een eed of gelofte aan bet genoot schap. Daartoe behoren in ons land b.v., de Witte Paters, de La zaristen, de Paters van Mill-Hill. De nieuwere vorm voor kerke lijke instituten is die van de le ken, die noch beloften afleggen, noch aan een gemeenschappelijk leven gebonden zijn. Zij leggen zich evenwel toch, en zoveel mo gelijk in gemeenschappelijk ver band, toe op een hoger geeste lijk leven en staan, wat hun werkzaamheden betreft, direct in het volle leven. Dat zijn bv. de Kruisvaarders van St. Jan, de Vrouwen van Nazareth e d. Op verschillende van deze Or den en congregaties komen wij dezer dagen terug. een cantileen voor zijn leerlingen dat van 1515 ging over twee Alk- maarse schutspatroons, St. Lau- rentius en St- Matthias. Dergelij ke cantilenen werden door dc leerlingen gezongen als zij op St. Maarten of op Kerstavond door de straten van Alkmaar trokken. Spr. gaf vervolgens een opsom ming van de vele werken door Murmellius geschreven, waarvan er vele tal van herdrukken be leefden. De rooftocht van de Gel dersen in 1517 naar Alkmaar deed Murmellius vluchten naar Zwolle, waar hii leraar werd aan de Latijnse school. Hjj stierf on verwacht op 2 Oct. op 37-jarige leeftijd. Murmellius was een groot man, een geleerde van formaat, een groot humanist, een dichter en een voortreffelijk schoolmeester. Zijn grote verdienste blijft de her. vorming van het Latijns onder wijs, waardoor dit geworden is, wat het nu nog is. Uit zijn werken straalt Murmellius ons tegen als 'n bekwaam en onverzettelijk man vol liefde voor de cultuur en voor zi.in leerlingen, bescheiden en arm nobel van aard, maar scherp in de polemiek. Aan hem danken wij maast Heeius en Erasmus de de gelijke richting, die ons Latijnse onderwijs heeft ingeslagen in de tijd van het Humanisme. Dat is zün blijvende verdienste voor de Nederlandse cultuur. En hij verdient het ten volle, dat zijn naam aan dit gymnasium verbonden is. dat daarmee ere- plichten jegens zijn nagedachte nis op zich heeft genomen. Na deze herdenking van zijn grote voorganger begroette Dr. Hemelrijk drie aanwezige profes soren, de oud-leraren Prof. Ku kenheim en Prof. Kamerbeek en de oud-leerling Prof. J. Hemelrijk om vervolgens woorden van af scheid te richten tot de scheiden de leraren, de heren Van Rossum, Huisman en Kruïjswijk. Hierna deed hii mededeling van de pro moties en werden de prijzen aan de beste leerlingen, meest meis jes, uitgereikt. Tot slot richtte hij zich tot de abituriënten van de 6e klas, die hij erop wees, dat zij voortaan zichzelf zullen moeten opvoeden; hij spoorde hen aan tot zelfwerkzaamheid en wees hen op de taak: niet beneden eigen maat te blijven, want van de energie, die men in zijn leven weet op te brengen, hangt in de eerste plaats je geluk af, aldus spr Vooraf had de Pres, Curator, Ds. C. van Meyenfeld zijn vol doening uitgesproken over de re sultaten van het voorbije school jaar en eraan herinnerd, dat voor het eerst in de geschiedenis van het gymnasium een oud-leerling tot professor was benoemd; hij wenste Dr. Hemelrijk daarmee geluk. Na uitgeweid te hebben over de betekenis van 'een klassieke op voeding reikte snr. aan alle ge slaagden de herinneringsmedaille uit. Twee gymnasiasten hielden vervolgens een oratio, resp. over de Homerische hvmne en 't Pla netenstelsel, waarna zij dank brachten aan curatorium, rector en docenten. VOOR DE GYMNASIASTEN Bij haar bezoek aan Alk maar op 20 Juni jl. ontmoet te H.M. Koningin Juliana op de kaasmarkt Prof. Van Dam, die elke Dinsdag Prins Bernhai'd Spaanse les geeft. Op Haar vraag, wat hij hier kwam doen op de kaas markt, zei Prof. Van Dam, dat hij in Alkmaar de gym nasiasten kwam examine ren; waarop Koningin Julia na hem toevoegde: „Weest u alstublieft wat clement voor die arme kinderen!" Zo bemoeide Koningin Juliana zich met de examens van de Alkmaarse gymnasi asten. Het was de rector van het Murmelliusgymnasium, die dit voorvalletje gisteren tij dens de promotie vertelde. DONDERDAG 10 JULI: BIOSCOPEN; Victoria-Theater: La Travia- ta, 14 jaar. Cinema Americain: Voor wie de klok luidt, 18 jaar. Rex-Theater: Dr. Holl, 14 jr. Harmonie: Grün ist die Heide 14 jaar. TENTOONSTELLINGEN Bovenzaal „Het Huis met de Pilaren": tot 1 September tentoonstelling werken van Jac. J. Koeman. KCB Bergen: Eva in het centrum. Stedelijk Museum Alkmaar: „Tegels en Tulpen". APOTHEKEN: Na heden avond 6 uur is voor spoed gevallen geopend: Apoth- Wanna, Ritsevoort 5. Apo theker mej. C. Kamphuijs. MORGEN: Hoog water 10.20 en 23.15 u. Laag water 4.30 en 17.25 u. ALKMAAR. Er was, hoewel de organisatoren van de tentoon stelling vanwege het warme weer anders verwacht hadden, een vrij grote belangstelling van dc zijde van de „Vrienden van het Mu seum" en genodigden voor de opening van de tentoonstelling „Tegels en Tulpen"., die de ko mende dagen in de bovenzaal van het Stedelijk Museum zal worden gehouden. De heer Th. P. H. Wortel, de archivaris, sprak een kort woord van welkom, waarin hij er de aanwezigen op attent maakte, dat de tentoonstelling wel klein van opzet, maar bijzonder aantrekke lijk is. Daarom is een aandach tige bezichtiging wel gewenst. De expositie is voorts met het oog op de restauratie van het Museum in de bovenzaal ingericht. Via het Stadhuis is deze zaal iedere mid dag en Vrijdag de gehele dag te bereiken. Culturele daad Burgemeester dr. H. J. Wytema, die de tentoonstelling opende, meende dat het Alkmaarse Mu seum een wijdere culturele taak heeft dan het tentoonstellen van schilder- en beeldhouwwerk al leen, De. tulp is bij uitstek het symbool van de Nederlandse bloe menteelt en het verheugde de burgemeester, dat dit bij uitstek Hollandse product in een zo bij uitstek Hollandse stad als Alk maar het onderwerp van een ex positie mocht zijn. Bovendien achtte hjj het een voorrecht, dat de collectie van Thijen in de stad aanwezig was, in bruikleen afge staan aan het Museum. Compromis Dr. de Mol, die reeds tientallen jaren proeven neemt met bolge wassen en daarmede bijzondere resultaten heeft bereikt, die tot ver buiten onze grenzen de aan dacht trekken, gaf een korte uit eenzetting over het materiaal olie verf en aquarellen, allemaal met de tulp als onderwerp, dat aan wezig was en dat men kan zien als een compromis tussen kunst en documentatie. De schilderingen en tekeningen zijn namelijk naar de natuur gemaakt, om de ver schillende kleuren voor de onder zoeker vast te kunnen leggen. Er zijn tal van voorbeelden van nieuwe variëteiten, door dr. de ALKMAAR In aansluiting op de 15 April gehouden verga dering ter bespreking van de or ganisatie van het bevolkingson derzoek op tuberculose, kwamen onder voorzitterschap van Dr Lojenga gisteravond in het Stad huis weer tal van vertegenwoor digers van verenigingen en orga nisaties bijeen. De heer Hooijkaas van het Centraal Bureau voor Keuringen op Medisch-hygiënisch gebied "-gaf een nadere uiteenzet ting van de wijze, waarop dient te worden gewerkt. Voor Alkmaar zullen ongeveer 500 a 550 helpers en helpsters nodig zijn bij het onderzoek zelf en de daartoe te treffen voorbe reidingen als het huisbezoek en het innen van de, overigens niet strikt verplichte, financiële bij drage van 1,05 per persoon. Besloten werd een werkcomité samen te stellen, dat binnenkort zal beginnen met de verdeling van de werkzaamheden. Waar de verkiezingen de actie van het bureau min of meer door kruisten de gegevens immers waren voor de stembureaux no dig zal waarschijnlijk niet eerder met het onderzoek kun nen worden begonnen dan in No vember a.s. Hcngelwedstrijd voor de jeugd ALKMAAR Zaterdag 12 Juli a.s. zal om 3 uur de jaarlijkse jeugd-viswedstrijd in de Oude gracht worden gehouden voor jongens en meisjes van 10 tot 15 jaar. De deelnemers vertrekken om 2 uur vanaf het Canadaplein gezamenlijk naar de Oudegracht. Het inleggeld bedraagt 10 cent, aanmelding bij het bestuurslid de heer C. Klugt, Hekelstraat, al hier. De prijsuitreiking vindt plaats in café Ton op het Waag- plein. Opbrengst collecte ALKMAAR De Zaterdag en Zondag jL Santos en Her wonnen Le\ cht gehouden collecte, brac. vp een bedrag van 591,67. ten oprecht woord van dank aan alle medewerksters is zeer zeker óp zijn plaats als mede aan allen die aan dit resul taat hebben bijgedragen. (Advertentie) C** smaaVtbeter nadegttowte"1 sis*,1 "v':\ OUD-LEERLING MURMELLIUS-GYMNASIUM HOOGLERAAR TE DELFT ALKMAAR Bij Koninklijk besluit is de heer Dr J. Hemelrijk te Amsterdam, benoemd tot bui tengewoon Hoogleraar in de Afd. der Algemene Wetenschappen aan de Technische Hogeschool te Delft, om onderwijs te geven in de Mathematische Statistiek. De nieuw benoemde professor is een zoon van Dr J. Hemelrijk, rector van het Murmelliusgymnasium waarvan hij ook oud-leerling is. Tot dusver was hij chef van de afd. Mathematische Statistiek van het Mathematisch Centrum. Een andere zoon van Dr He melrijk, de heer J. M. Hemelrijk, eveneens oud-leerling van het Murmelliusgymnasium, slaagde dezer dagen cum laude aan de Universiteit te Amsterdam voor het Doctoraal examen in de Klas sieke letteren, terwijl zijn echtge note Mevr. Hemelrijk-Kortlang, slaagde voor het Doctoraal exa men Engels. Een drievoudige, fe licitatie aan de familie Hemelrijk is hier wel op zijn plaats. DOOR DE FIETS GEZAKT ALKMAAR Gisteravond zijn twee jongens van 12 en 14 jaar die op een fiets op het Verdron- kenoord reden, nogal ernstig ko men te vallen, doordat de vork van hun fiets brak. Zij zijn per ziekenauto naar het St Elisabeth- ziekenhuis overgebracht -waarna een van hen per taxi naar huis kon worden vervoerd. Afscheidsavond Opleidingsdepöt B.K.L. ALKMAAR Op 21 Juli a.s. zal in het Wapen van Heemskerk een afscheidsavond worden ge houden js— Mol met behulp van Röntgen-be- straling en onder invloed van atoom-energie verkregen. Dr. Vlas, voorzitter van de „Vrienden van het Museum", gaf een uiteenzetting over het ver band dat er tussen de tulpen en de tegels bestaat. Beide komen nl. uit Perzië en bereikten vrijwel gelijk in de zestiende eeuw ons land, terwijl op de tegel vrij nauwkeurig de ontwikkeling van de bloembollencultuur te volgen is. Bovendien wees hij op de col lectie Loosdreohts porcelein. Delfts en ander porcelein, even eens met de tlup als motief, die door het Rijksmuseum te Amster dam aan Alkmaar in bruikleen werd afgestaan. Met een rondgang langs de ten toonstelling werd de openings avond besloten. uit het xö.g: -gebouw Aan deze avond zullen verschil lende Alkmaarse cabaretartisten en zeer waarschijnlijk het Vitro- foon-amusementsorkest o.l. van Wim Cornelissen medewerken. Vogel gevonden ALKMAAR De politie heeft gisteravond laat op de Nieuwe- sloot een kooi met een kanarie gevonden. Het beest zat zonder eten en is naar het politiebureau overgebracht. Daar* is de kooi te bevragen. JUBILEUM BIJ PELS' ORCELFABRIEK C. Veer 25 jaar in dienst ALKMAAR Aan de orgel- fabriek van de firma B. Pels en Zoon werd gisteren het feit her dacht. dat de heer C. Veer 2b jaar in dienst der firma was. De feestelijke- dag werd begon nen met' een gezo-ngen H. Mis, die om 9 uur door kapelaan B. Voets i-n de St. 'Laurentiuskerk werd opgedragen. Voor de H. Mis speelde de or ganist van de kerk, de heer g. Kiebert o-p voortreffelijke wijze Toccata en Fuga in d klein van J. S. Bach en na de H. Mis het orgelconcert van Handel, Behal ve de buitendienst was het ge hele personeel in de kerk aan wezig. Daarna verzamelden allen zich in de montagehal van de firma. De jubilaris werd waarderend door de oudste firmant de heer A. Pels toegesproken, waarbij een enveloppe met inhoud werd aangeboden; aan mevrooiw Veer werden bloemen aangeboden. De heer W. Bakkum sprak namens het personeel en over handigde eveneens een enveloppe met inhoud; de jongste bediende Theo Pureveen gaf namens het personeel bloemen. Onder leiding van C. Veer zijn ongeveer 15000 houten orgel pijpen vervaardigd. Hierboven een perspectief-teke ning van de 84 woningen, welke voor rekening van de gemeente Alkmaar worden gebouwd op eeri terrein gelegen aan weerszijden van de Hooftstraat, nabij de Von delschool. Zij werden ontworpen door W. A. Keesom, architect B.N.A., en de uitvoering berust bij de aannemer R. Min uit Lim- men. De bouw is ongeveer vijf weken aan de gang en men is momenteel gereed met uitzetten, terwijl het heien zover is gevor derd, dat reeds de helft van de palen, 728 stuks, geheid zijn; men is reeds begonnen met het beton- storten. Het plan bestaat uit twee blokr ken van elk 42 woningen; de blokken krijgen uit stedebouw kundig oogpunt een gebogen vorm, een bouwwijze voorheen nog niet eerder in Alkmaar toe gepast. De percelen tellen drie woon lagen, terwijl er vier percelen met vier woonlagen zullen verrijzen. Op iedere verdieping komen af zonderlijke woningen te liggen, bereikbaar via een centraal ge legen trappenhuis per zes wo ningen. De normale woningen, 74 stuks, bevatten een woonkamer van 4.40 x 3.70 M., een ouderslaapkamer, twee kinderslaapkamers, een keu ken, een douchecel, een W.C. en diverse kasten, het geheel ge legen rond een centrale hal. In de vier percelen met vier woonlagen krijgen de derde woon lagen een extra slaapverdieping, met twee slaapkamers en een wascel, te bereiken via een bin nentrap. Verder komen er zes woningen voor kleine gezinnen, bevattende een woonkamer, een slaapkamer, een keuken en een toilet tevens wascel. Alle woningen zullen voorzien worden van een z.g. „standaard keukeninrichting" en een gey- sertje, waarmede de këuken en de douchecel van warm water kunnen worden voorzien. De etagewoningen krijgen te vens een ruim balkon en iedere woning krijgt de beschikking over' een ruim schuurtje; alleen de woningen op de begane grond krijgen een tuin. De directie en de aannemer verwachten, dat de bouw, indien zich van de winter geen al te grote stagnaties voordoen van re gen, Vorst e.d., in totaal een 40 weken in beslag zal nemen, zodat medio 1953 het werk zal kunnen worden opgeleverd. JONGEN IN DE GRACHT ALKMAAR Woensdagmid dag omstreeks half vier raakte Han Oud uit de van Everdingen- straat in het water van de Oude- fracht, tussen de Ridderstraat en e Hofstraat. De 12-jarige Ad Ha ring sprong direct te water maar kon de jongen niet houden. Di rect daarop sprong een schilder, die daar werkzaam was, in de gracht. Hii kon de drenkeling in net bootje van twee voorbijvaren de jongens, Erik de Wolf en Piet je Buur tillen. Eenmaal aan de wal gekomen is de jongen per fiets naar zijn woning overge bracht. Hij scheen er met de schrik vanaf gekomen te zijn. KLOK KARENHUIS ONTHULD ALKMAAR In tegenwoor digheid van bestuur en Commis sie van Beheer van het Karen- huis en van vele belangstellen de bewoners va-n het huis, werd Woensdagmorgen in de hal van het tehuis een fraaie electrische klok onthuld, die door de heer H. Zeeman ter herdenking van de 100ste geboortedag van zijn moeder, een der meest vooraan staande bewoonsters van het huis in de jaren '32'41, geschonken was. Na een kort welkomstwoord1, uitgesproken door de waar nemend voorzitter van de Ver eniging voor Volkshuisvesting, mr. Mj G. L. va-n Schouwenburg, waarin ook burgemeester Wytema werd welkom geheten, sprak de heer H. Zeeman gevoelvole woor den ter nagedachtenis aan zijn moeder terwijl hij tevens de goe de zorgen in het huis prees. Nadat de klok door de con 3 2 1 8 2' 4 0 8 3 2 1 8 2 2 2 6 1 3 1 5 0 4 1 4 0 3 5 3 4 3 0 11 4 I 1 9 3 3 0 9 1 4 0 6 2 2 3 6 2 1 2 5 4 0 3 4 1 1 4 3 0 3 3 3 1 0 4 2 cierge, de heer J. C. Bol, was onthuld, aanvaardde mevrouw De Lange-Van Foreest met enkele toepasselijk; woorden de klok namens de Commissie van Be heer. OM HET DAMKAMPIOENSCHAP VAN ALKMAAR ALKMAAR De uitslagen van de zesde ronde luiden: Hoofdklasse: M. HemelsF. Slot 0—2; N. Oud—P. Booy 2—0. Eerste klasse: L. VerverD. Kiewitt 20; J. ZijpW. Piede- riet 11, M. J. Langras jrP. Smokenaars 11. Door deze uitslagen is de span ning in de hoofdklasse en de eerste klasse zeer toegenomen. Men zie de standen: Hoofdklasse: M. Hemels 6 J. Mekken 6 F. Slot 6 N. Oud 6 Th. de Haas 5 M. Oud 5 P. Booy 8 Eerste klasse: M. J. Langras jr 7 L. Verver 6 P. Smolenaars 6 J. Zijp 5 W. Piederiet 7 J. Schuit 5 D. Stam 5 D. Kiewitt 6 J. Jorna 6 M. A. Langras 5 PROMOTIES 'STEDELIJK GYMNASIUM ...ALKMAAR Aan het Stede lijk Murmellius Gymnasium wer den bevorderd van de eerste naar de tweede klas: Ans de Boer; Iruus Broekman, cum laude; Joost Daalder; Witheke Frank; Jaap Grunwald; Wouter Haaf- kens; Tienke v. t Hoi; Ineke Ho nig; Dik Hoogvorst; Willy Kriek; Tinny Krom; Jan v. Lente; Niek v.d. Ley; Willy Mantel; Roel Ovmge; Rudie Piiestei; Anita Spit; Wim Stobbe; Maartje de Wit; Ineke Boot; Kees Borst; Wouter ten Cate; Carla v. Hool- weri'f; Joke Koppenol; Tineke v. t Laar; Bea Lammers; Chris Maats; Sietse v.d. Molen, cum laude; Carel Ort; Bert Peere boom; Marianne Rijs; Erica Schoiten, cum laude; Rob Schuurman; Ino v.d. Steur; Meta de Vries, cum laude. Van de tweede naar de derde klas: Ina Bakker; Lia Beionje; Barbara v.d. Berg; Dik vd Bergh; Henk de Boer; Piet de Boer; Ivonne v. Bragt; Brigitte Brui ning; Renate Eecen; Anneke Ger- ling; Theda Grondsma; Jet Ham burger; Hanneke Hofman, cum laude; Herman Köhne; Johan Kwast; Guus Steinz; Joop Veen- huisen; Herman v.d. Wall Bake; Rob Wilmink; Carien Wytema; Eetje Zwaan; Dina v. Berghe; Eleonora Biënbar; Hans ten Brake; Elsje Gerver; Koos Hois- muller; Wim de Jong; Magdaleen de Jong; Karin Mainzer; Marcel Philippo; Trix Pos; Rob Rente naar; Tineke Schermerhorn; Bisje Schuil; Henk Verkuyl; Anton de 'Visser; Frans v. Voorst; Hans vd Wall Bake. Van de derde naar de vierde klas; Emmy Adolf; Egbert Bouw man; Fred vd Brink; Jan Burger; Frans Bijlsma; Taco Cnossen; Gert Frens, cum laude; Rolt Gransbergen; Henk Heykoop; Inge v. Hoek; Henk v. 't Hof; Dik Hop; Piet Hop, cum laude; Helm Jansen; Marry Ovinge; Raya Phi lippo; Willemien Schenkeveld; Elly Schotten; Douwe Sieswerda; Bas Slivis; Elly Swart. Van de vierde naar de vijfde klas: Karei Ackema; Bertie Bak ker, cum laude; Niek Bakker; Klazien de Boer; Bea Borsjes; Bernard Broere; Kees Bjjvoet; Jannie Hornstra; Lex vd Horst; Albert Jongmans; Hans Kaper; Tineke Mol; Toos Ovinge; Alain du Perron; Anneke Roep; Teus Roos; Johan Scholten; Onno v. Schoten; Adalbert Smal; Annie Verbeek; Gré Visser; Kich de Wit; Jan Jacob v. Wijk; Bep Wij- ker. Van de vijfde naar de zesde klas: Redmer Bouwman; Jan Duinker; Piet de Koning; Hans Kuyten; Jan Muntjewerff; Joop Schermerhorn; Ans Brink: Elly Hoijtink; Annelies Pette: Marga Schoen; Lia Steinz; Akke de Vries; Doortje Wiegman. WEERSVERWACHTING medegedeeld door het KNMI te De Bilt, geldig van Donderdag avond tot Vrijdagavond. IETS WARMER. Droog weer met enkele over drijvende wolkenvelden. Zwakke tot matige wind tussen West en Zuid. Iets warmer. 11 Juli: zon op 4.33, onder 20.57; maan op 22.51. onder 9.51. HARMONIE „ST, CAECILIA" ALKMAAR Het bestuur van de Harmonie „St. Caecilia" ver zoekt ons opname van het vol gende: Zaterdag 12 Juli zullen wij de Missieweek gaan openen met het afhalen van de paters missiona rissen van het station, waarvan wij in optocht door d-e stad naar de -kerk op het Verdnonkenoord faan. Wij vertrekken oom precies 5.45 u. (kwart voor vier) vanaf de Paardenmarkt naar 't station. Maandagavond (14 Juli) ver trekken wij van de Paardenmarkt om 19.45 u. (kwart voor acht), om langs een kleine route naar de tentoonstelling te gaan waar wij op het terrein van Minankie Pan-ki Poe enige nummers ten gehore zullen brengen. Alles in uniform en alleen de marsmuziek medebeng-en. Het bestuur rekent er op, dat zoveel mogelijk leden aanwezig zullen zijn. Laten wij dit niet vergeten: het is voor de Missie. Alkmaarder promoveert ALKMAAR Maandag a.s. promoveert aan de Vrije Univer siteit te Amsterdam tot doctor in de Wis- en Natuurkunde op proefschrift, getiteld: „Resonance and N V 1 Transition Energies of P Electronic Systems" onze plaatsgenoot, de heer Gerrit Hoy- tink, zoon van het raadslid Hoy- tink. Burgerlijke Stand BERGEN Geboren: Henricus C. zv J. J. Burgering en A. M. J. van Haasteren; Jim zv J. de Vrij en J. van den Berg; Gerrit zv G. Kaaij en M. Schaaper. Overleden: Jan J. Edens 73 j.; Catharina M. A. Mirck 63 j.; Geertruida N. D. J. van Houwe- ninge, weduwe van Charles M. J. Koorevaar 83 j.; Johannis van der Steen, 74 jaar. VERZETSTRIJDER GEËERD BERGEN Een groot aantal verzetstrijders uit het gehele land zijn dapperheidsonderscheidingen toegekend. Het betreft hier in hoofdzaak leden van drie verzets groepen, die gewerkt hebben in Noord en Zuid Drente en de Achterhoek. Het brónzen kruis verwierf daarbij onze plaatsgenoot Res. Kap. G. W. Leuverink. Jongeren ter beevaart TUITJENHORN 120 jonge mannen en jonge meisjes gingen ter bedevaart naar O.L. Vrouw ter Nood te Heiloo. Zij maakten deze bedevaart om hulp te vra gen bij Haar, aan wie men het vragen kan. Al deze jongemensen die in de toekomst willen slagen, vooral als Katholiek, beseften wel dat het niet aankomt alleen op deze dag, maar op élke dag. Doordat allen prettig meewerk ten met de leiders gaf deze tocht een mooie en devote indruk. ALKMAAR Enige weken geleden waren we op bezoek bij het Waterleidingbedrijf te Ber gen. We gingen er gezamenlijk neen op de nets. Op Dinsdag 22 Juli a.s. gaan we er weer op uit, nu naar Eg- mond aan de Hoef, voor het be kijken van de oude fundamenten van het historische slot, dat daar gestaan heeft en waarvan nu nog slechts enkele stukken resten. Natuurlijk benutten we deze ge legenheid tevens om het heel oude kerkje bij die fundamenten te bezichtigen. Het is interessant oude dingen te zien, waar we dan tevens de geschiedenis van horen. Hoeveel gaan er nu mee? We vertrekken weer te half zeven vanaf de Ambachtsschool. De bloemendag van Herwon nen Levenskracht slaagde dit jaar uitstekend. De opbrengst was 591,67. Dit resultaat werd be reikt mede dank zjj de grote medewerking van onze R.A.V. De volgende week staat in het teken van de Missietentoonstel ling. Of er verband bestaat tus sen K.A.B. en de Missie? Wel natuurlijk: tussen alles wat leeft en werkt en streeft bestaat ver band en voor alles heeft de KAB belangstelling. Werken we niet mee aan de vorming en opleiding van onze priesters en missiona rissen door onze eigen instellin gen als het Mgr van Schaikfonds? Hoevele missionarissen overal op die eenzame posten in ver schillende werelddelen, zijn geen zonen of dochters van onze KAB- leden? En wij KAB zouden daar geen belangstelling voor hebben? Natuurlijk, dat spreekt vanzelf. Maar nu is er weer een ander verband. Op 14 Juli zal ons Muziekcorps St Cecilia een concert gevgn op de Missietentoonstelling. Dus KAB leden, daarheen, zowel om de tentoonstelling als om St Cecilia ('s avonds). Er zullen heel wat zaken en dingen te zien zijn op die ten toonstelling, maar voor één ding moet ik toch speciaal Uw aan dacht vragen. Het is bekend, dat onze voorzitter Zandbergen ook in het hoofdcomité zitting heeft. Welnu: van hem is daar te zien een grote wereldkaart, waarop de verschillende missieposten zijn aangegeven door lampjes. Wil men nu zien, waar deze of gene missionaris werkt, dan drukt men op een knopje en op die grote wereldkaart gaat een lampje gloeien waar cue Pater werkt Dus afgesproken: naast al het andere ook even kijken naar die kaart. De A.N.W.I tijd nog mo in eigen lan van de natu land georgai mooie plekj de vacantiej en Dordrecf kamp „Krui voort is een Een vacanti* het Gooi bi- is het Frans (foto rechts De OVi Het gewijzic morgen reed in het eigen middag verc P.v.d.A. en gewijzigde oi van P.v.d.A., kreeg het pe woont Zoals beker mateur het vier fracties tend. Het is ti dan kan wor Drees verder opzet, zoals h stelt. In dat j fase gevuld i besprekingen ling en de p« echter ook re houden met c de betrokken opmerkingen gen, die ener; melijk kunne; zijds toch nog en wjjziginge] den maken, niet de indrul zijn tweede oi bedoeld heeft woord. Over i vier fracties 1 uit. Bij alle p; de bedoeling niet te vertro makkelijk kar geschilpunten derhandelinge; heeft India in spoorwegwago van reeds ruii gons zijn a: heeft de minis wegen in Indi genwoordiging werd de 33-jar J. H. tot drie genisstraf met litaire dienst hij als assisten bureau voor d tiel, giften ha een bedrag \i duizend guldei arriveerden gi: „Grote Beer" i rikaanse stude die individueel band gednrend Europa zullen ook in vorige is door de Rotti 23-jarige Chin< gehouden, die ruwe opium, te a negenduizei Maandagmidda- een tankschip eigendom was, raakte Dinsda jarige kraanma uit Roosteren van de cokesfs Geleen met zij; tussen de kraar Hij werd vrijw P. was gehuwd twee kinderen.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1952 | | pagina 2